Az Amszterdami Egyetemen egy kutatócsapat 14 inzulinpumpával vagy napi többszöri inzulin injekcióval kezelt 1-es típusú cukorbeteg esetében különböző helyekre felhelyezve vizsgálták milyen a folyamatos glukózmonitorozáshoz – CGM – használt szenzorok mérési pontossága.
Szenzorok mérési pontossága – hasfalra vagy felkarra helyezzük?
A folyamatos szöveti glukózmonitorozáshoz (CGM) használt szenzorokat korábban leggyakrabban a hasra (az inzulinpumpa csatlakozási vagy az inzulin injekciók beadási helyétől legalább 6 cm távolságra), utóbbi években azonban egyre gyakrabban – a Libre szenzorok esetében kizárólagosan – a felkar hátsó felére, a könyök és a váll közötti területre helyezik.
A vizsgálatból kizárták azon személyeket, akik hetente legalább 3 órán keresztül intenzív testmozgást végeznek (izzadás miatti szenzorleválás miatt!).
Azt találták, hogy bár eltérés van a bőralatti vérellátásban a két vizsgált testrész között, hibahatáron belül azonos mérési eredményeket produkáltak a szenzorok akár a hasfalra, akár a felkarra helyezték azokat.
(Forrás: Diabetes Technology & Therapeutics 2019; 21(5).)
Megjelent: DiabFórum magazin 2019/5. – december (47. oldal)
Most szerelték fel. Napközben jónak tűnt, de este edzés közben 7km futás és egyéb súlyzós gyakorlatok alatt behülyült. Remélem ez nem marad így, nem szeretek egy százast kidobni az ablakon… Pont az egyik célom a maraton lett volna vele… Persze többször elvesztette a kapcsolatot is. Meglátjuk…5-ös értékre 10-et dobni gáz… Na mindegy a remény hal meg utóljára.. Ja ez nem a Libre, egy másik…