A diabétesz olyan, folyamatosan növekvő egészségügyi probléma, mely többirányú negatív hatással bír a szervezetre. Ezek egyike a szájüregi gyulladásos folyamatok, például a fogínygyulladás, melyek már prediabéteszben is fennállhatnak és mely által a fogorvosok akár diabétesz irányú szűrést is végezhetnek.
A szájban a diabétesz, akár már elő-stádiumában is megtámadhatja a fogágyat, fogínygyulladás, parodontózis kifejlődését segítheti elő, mely idővel a fogak elvesztéséhez vezet. Széleskörű vizsgálatok igazolják, hogy a fogínysorvadás 50 év felett kétszer gyakrabban fordul elő, mint fiatal korban, cukorbetegeknél pedig a gyakorisága háromszorosára nőhet, elsősorban nem megfelelően kezelt, magas vércukorszintekkel járó diabéteszben. A parodontózis tehát a diabétesz egyik korai szövődménye és alkalmas lehet a cukorbetegség időben történő kiszűrésére is. Sajnos a legtöbb fogászati rendelőben nincs vércukormérés, a HbA1c meghatározásra történő vérlevételre pedig szinte soha nem kerül sor.
Az amszterdami Egyetem Periodontologiai Intézetében végeztek egy vizsgálatot a periodontitis és a diabétesz közötti kapcsolat tisztázása céljából. A vizsgálatba bevont 313 személyből 126-nál enyhe, illetve közepes súlyosságú, 78-nál súlyos volt a fogágygyulladás, 109 személynél viszont ilyet nem észleltek.
Azt találták, hogy míg az egészséges fogággyal rendelkezők HbA1c szintje 5,7% volt, addig a periodontitisesek átlagánál ez az érték 6,2%-ot tett ki. Az enyhe, illetve közepes súlyosságú fogínygyulladásos betegek HbA1c szintjének átlaga 6,1%, a súlyos parodontózisesek HbA1c átlaga pedig 6,3% volt. A ténylegesen diagnosztizált, korábban még nem ismert cukorbetegek aránya az ép fogággyal rendelkezők esetében 8,5%-ot tett ki, míg az enyhe/közepes súlyosságú parodontóziseseknél az arány 9,9, a súlyos fogágy gyulladással rendelkezőknél pedig 18,1% volt. A vizsgálók azt a következtetést vonták le, hogy ha a fogorvosok figyelme parodontózis diagnosztizálásakor kiterjed a diabéteszre is, akkor a kiszűrt személyeknél időben sor kerülhet a diabétesz megelőzését szolgáló tanácsadásra, kezelésre és kevesebb egyénnél fejlődik ki valódi cukorbetegség.
(Forrás: Medscape Medical News, 2017. március 9.)