változások

matyas

Új tag
üdvözlet!! lehet, hogy amiről szeretnék beszélni, illetve többet megtudni, már szerepel valamelyik fórumban, ez esetben elnézést kérek.

valójában nem én vagyok cukorbeteg, hanem édesapám, ő viszont nem nagyon ért a számítógéphez, netezéshez, ezért kb én képviselem őt. de engem is érdekel, ami mostanában vele történik és az sajna nem túl jó. a sok egészségügyi reform, ami mostanában zajlik, helyenként olyan, mintha direkt a betegek érdekei ellen szólnának. apukám példáján keresztül: valami új típusú inzulint kap, teljesen új fecskendővel, és nulla tájékoztatást az egészről. a dobozdíj stb-ről nem is beszélve, plusz, hogy még a tüdejével és a szívével is vannak problémák. a lényeg, hogy amióta az új inzulint használja, néha teljesen rosszul van (azt mondja, nem állították be neki). a kérdésem, hogy veletek történik-e hasonló, vagy tudtok-e valakiről, aki hasonló gondokkal küzd a sok eü-reform kapcsán? jó lenne tudni, mások hogy vészelik át ezt az időszakot.

köszönöm előre is.
 

matyas

Új tag
még valami, amit kihagytam, de elég fontos. maga az újonnan bevezetett mód, ahogy a szükséges eszközöket, gyógyszereket kiírathatja magának, egyenesen felháborító (ezt nevezem a betegek érdekeivel való szembenállásnak, ami érthetetlen), összevissza kell rohangálnia, hogy megszerezze a papírokat, recepteket, mert csak egy bizonyos ember írhatja ki , aki valahol km-erekre van stb., már eleve ebben kikészül, mintha nem lenne elég a maga a betegség is. és mintha a sürgősségi ellátásban is lenne valami újdonsült visszásság, arra nem emlékszem pontosan, hogy mi (...).
később pontosítok.
 

bioszaky

Új tag
0. Ha már új topikot nyitsz, akor annak valami érthető címet adj!
1. Ha nem írod meg minimum azt, hogy a papád I. vagy II. típusú beteg, és hogy milyen inzulint, mikor és mennyit ad magának, akkor vajmi keveset tudunk segíteni. Jó lenne tudni még, hogy milyen magas, hány kg és sportol-e valamit. Van-e egyéb betegsége.

2. Lehet, hogy a topikokban már jó pár kérdésedre benne van a válasz. Nézz körül.

Egyébként igen, az orvosok gyakran tajékozatlanok, és általában lusták a betegnek elmagyarázni, hogy mit és hogyan kell tennie. A miérteket maguk sem tudják sokszor, arra válaszokat kapni különös szerencse. No de erre jó a net!
Csak a megfelelő kérdést kell feltenned. :)
 

matyas

Új tag
hu, nem tudtam, hogy itt ekkora a szigor:(...

mi a bajod a címmel? feleslegesnek érzem ilyesmikbe belekötni, de ha ettől megnyugszol, a következőkben jobban odafigyelek. a bevezető levélben igyekeztem meghatározni, miről szólna a fórum... mindegy.

a részletekről persze kikérdezem apukámat, amint tehetem (most is éppen valami orvos után rohangál). de azt hiszem, nem is ez a lényeg, hogy konkrétan ővele mi van, hanem hogy úgy általában a többi betegnek vannak/voltak-e hasonló problémáik, amelyeket az eü-reform okoz (a dobozdíjon túl)? egyszerűen csak tudni szeretném, mennyire van egyedül a problémájával vagy sem, történt-e mással is hasonló eset.
 

bioszaky

Új tag
Szigor? A józan ész mondja, hogy írjuk le érthetően, miről van szó. A "változások" cím alapján lehet sok mindenre gondolni. Amit keresel arról szó lehet még a "beszélgessünk, csak úgy", a "gyógyszeráremelés" és a "TB támogatás" topikokban. Itt olvashatod is, hogy mások is hasonló gondokkal küzdenek. Tehát előbb nézz körül, aztán kérdezz érthetően.;)

Arra gondolj, hogy mások is használják a fórumot, és szeretnének eligazodni. Ezért fontos, hogy értelmes címeket adjunk. Ugyanúgy mint amikor a fájlokat elnevezzük, bár kétségtelen sokak winchestere tele van munka.doc, melo2.doc meg levél5.doc-okkal. Ők azok, akik sosem találnak semmit sem.
 

matyas

Új tag
rendben, elfogadom, nem véletlenül írtam aztán, hogy "amúgy szívesen megváltoztatom a fórumcímet, ha vki elmondja, miként tehetem meg"
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
üdvözlet!! lehet, hogy amiről szeretnék beszélni, illetve többet megtudni, már szerepel valamelyik fórumban, ez esetben elnézést kérek.

valójában nem én vagyok cukorbeteg, hanem édesapám, ő viszont nem nagyon ért a számítógéphez, netezéshez, ezért kb én képviselem őt. de engem is érdekel, ami mostanában vele történik és az sajna nem túl jó. a sok egészségügyi reform, ami mostanában zajlik, helyenként olyan, mintha direkt a betegek érdekei ellen szólnának. apukám példáján keresztül: valami új típusú inzulint kap, teljesen új fecskendővel, és nulla tájékoztatást az egészről. a dobozdíj stb-ről nem is beszélve, plusz, hogy még a tüdejével és a szívével is vannak problémák. a lényeg, hogy amióta az új inzulint használja, néha teljesen rosszul van (azt mondja, nem állították be neki). a kérdésem, hogy veletek történik-e hasonló, vagy tudtok-e valakiről, aki hasonló gondokkal küzd a sok eü-reform kapcsán? jó lenne tudni, mások hogy vészelik át ezt az időszakot.

köszönöm előre is.

Kicsit többet kéne tudni apukádról: milyen típusú cukros (1-es vagy 2-es), hányszor méri a cukrát, diétázik-e rendesen, milyen cukrokat mér, amióta új az inzulinja? Melyik ez az új inzulin? Maga az inzulin kötve hiszem, hogy markáns rosszulléteket okozna, ellenben nagyon bonyolult folyamat átállni egy új inzulinra, ami eleinte rossz cukrokkal jár, a rossz cukroktól lehet rosszul. De ha így van, akkor sem normális, hogy nem segítenek neki átállni. Ahhoz, hogy itt segíthessünk, kellenének legalább azok az adatok, amiket fent kérdeztem.
 

naty77

Új tag
Szia!
Gondolom apukád már nem fiatal. Egy idős embernek önmagában is nehéz átállnia egy más életvitelre, és az új inzulinok teljesen mást igényelnek, mint a régiek. Ehhez bizony, szigorú odafigyelésre és orvosi segítségre van szükség. Sok-sok mérésre, diéta betartásra. korrigálásokra. Ez egy fiatalnak is bonyolult. Ha apukád úgy érzi, kérje, hogy a kórházban állítsák be a cukrát. Bár én nem pártolom, mert egész más a kórházban fekvő életmód, mint az otthoni jövök, megyek, teszek veszek.
Szerintem nem rossz dolog az, hogy a szakorvos írhatja csak fel a receptet (bár egyébként a házi orvos is megteheti, ha kap hozzá a diab dokitól előírásokat), jó az, hogy rendszeresen látja a betegét, aki ott azért mégiscsak tud kérdezni. sok esetben a házi orvosok nem értenek az inzulinos cukorbetegekhez és bizony nagy hibákat is elkövethetnek. Ezért vannak a diabetológusok.
Viszont tényleg jó lenne kicsit többet tudni apukádról, hogy segíteni tudjunk. :rolleyes:
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
hu, nem tudtam, hogy itt ekkora a szigor:(...

mi a bajod a címmel? feleslegesnek érzem ilyesmikbe belekötni, de ha ettől megnyugszol, a következőkben jobban odafigyelek. a bevezető levélben igyekeztem meghatározni, miről szólna a fórum... mindegy.

a részletekről persze kikérdezem apukámat, amint tehetem (most is éppen valami orvos után rohangál). de azt hiszem, nem is ez a lényeg, hogy konkrétan ővele mi van, hanem hogy úgy általában a többi betegnek vannak/voltak-e hasonló problémáik, amelyeket az eü-reform okoz (a dobozdíjon túl)? egyszerűen csak tudni szeretném, mennyire van egyedül a problémájával vagy sem, történt-e mással is hasonló eset.
Nem nagyon értem a kérdést. Pontosan milyen problémára gondolsz? Mert amit leírtál, az, hogy az inzulinváltás miatt rosszul érzi magát, annak nem értem, mi köze az eü reformhoz, de egyébként is, ha erre a problémára gondolsz, akkor tényleg tudnunk kellene, amiket többen kérdeztünk már (milyen inzulint kap most, eddig milyen kapott, milyenek a cukrai, hányszor méri, hányszor adja az inzulint, 1-es vagy 2-es cukros-e). A cukorbetegség talán az egyik legbonyolultabban kezelhető betegség, ez nem olyan, hogy kapok rá "gyógyszert" aztán minden ok, meg ha új "gyógyszert" kapok, akkor majd azt használom ezentúl és nem kell ennél többet foglalkozni vele.
Azt sem értem teljesen, hogy pontosan milyen eü reform-problémákra gondolsz. Nálam például a dobozdíjon kívűl semmi sem változott a diabetológia terén.
 

lizzi

Őstag
Bocsi mindenkitől.de most picit megvédem matyast,mert biztosan arra gondol,hogy pl. itt nálunk is a háziorvos csak akkor írta fel nekem a Humalog inzulint ha javaslatot hozok a kezelőorvosomtól,amire rá van írva hogy milyen inzulint használok és naponta mennyit kapok belőle,mert állítólag mivel ez egy drága inzulin ezt most így kell!És nem is írja fel csak az egy havi adagot ,mert fél hogy megbüntetik miatta ,mert állítólag valahol nagy balhék voltak ebből!De ugye most már senki sem tud pontosan semmit,ez van,sajnos!
 

naty77

Új tag
Lizzi: igen azt értem, hogy a szakrendelő a diabetológussal sok eseben messze van, én magam is 50 km-t utazok érte oda-vissza.
De nem baj. A házi orvos felírja a recepetet kérdés nélkül és hazaküld. Nincs beszélgetés, vércukor értékek ellenőrzése, soros kontrollok kitűzése. És ezek kellenek nekünk!
 

szolnok

Új tag
kedves Mátyás!

Csatlakozva a többiekhez, valóban több adatra van szükség ahhoz, hogy tanácsot tudjunk adni.
Tudni kéne azt is, hogy hol él apukád nagyváros? ahol van diabetológus szakorvos? mert akkor ő az aki elsősorban segíthet beállítani az inzulint. A Peneket, /inzulin adagoló toll/ általában adják ingyen. Iratni is lehet szakorvosi /diabetológus/ javaslatra annyit ahány féle inzulint használtok, cukor mérő gépet iratni lehet szintén szakorvosi javaslatra. A javaslat egy papir amin rajta van milyen inzulint és hány egységben használ egy nap a papád, ez 6 hónapig jó a körzetben, erre a körzet irhat ki inzulint, penhez való tűket, és mérőcsikokat. Nem kell össze vissza mászkálni. A készülékeknek van kihordási ideje, általában 3 -6 év, kivéve ha elromlik..Egyébként valóban szánj rá időt és nézd meg a Bioszaky által ajánlott fórumokat sok mindent megtusz belőlük.
 
Kedves Mátyás!
Kérlek, olvasd el korábban, a multimetabolikus szindrómáról irt üzenetemet. Megtalálod a "Beszélgessünk, csak úgy..." topikban, 2007. február 19. -i hozzászólásomban (ma a topik 4. lapján volt). Fontosnak tartom azonban, hogy diabetológus szakorvossal konzultálj. Az inzulint közvetlenül valóban csak diabetológus írhatja fel, de az ő ajánlásával a háziorvos is. A leírtakból arra következtetek, hogy édesapádnak szüksége van arra, hogy találkozzon legalább havi egyszer a diabetológussal, amikor is felírhatják a szükséges gyógyszereket. Azok a kérdések, amelyeket a fórum-társak feltettek valóban szükségesek ahhoz, hogy pontosabban lássuk a betegség állását (alakulását), de mindenképpen szükséges a diabetológus felkeresése. Szükséges a vércukorszint, a vérnyomás, vérzsirszint és egyéb egészségügyi paraméterek hosszabb távú megismerése, ami miatt valószínűleg egy részletesebb egészségügyi naplót kell vezetni. Ez nagyon fontos lehet a jó kezelés előírására. Ha a havi látogatás nagyobb nehézségbe ütközik, a dialbetológussal meg kell beszélni, hogy milyen módon tud tudomást szerezni a fenti egészségügyi paraméterekről és hogyan tudja eljuttatni hozzád a kezeléshez szükséges információkat (pl elektrónikus levélben). Se édesapád, se te ne halogassátok a diabetológiai rendelő felkeresését.
Üdvözlettel: Szentgyörgyi Pál
 

matyas

Új tag
üdvözlet

köszönöm a válaszokat mindenkitől. beszélgettem apukámmal és kiderült, amikor a fórumot elindítottam, kicsit összekavartam a dolgokat eü-reform stb kapcsán. most kicsit tisztábban látok és bizony az egész fórumtémának másképp indulnék neki. elnézést is kérek mindenkitől a pontatlanságokért.
a legfőbb gond az, hogy apukámnak nem csak cukorbetegsége van és emiatt kavarodtam meg én is, hogy most mikor, milyen gyógyszert, melyik orvostól stb... pl. van nála egy stroke-gyanú, amire Plavixot szed és ennek a gyógyszernek a kiírattatásánál voltak gondok: csak egy bizonyos helyen adtak ki egy félévre szóló papírt, ami alapján fél évig a háziorvos is kiírhatja ezt a gyógyszert, emiatt kellett rohangálnia sok helyre, de pl az a hely is előreláthatólag fél év múlva felszámolás alá kerül (a stroke ambulanciáról van szó). a másik gond pedig a tüdejével kapcsolatos (elkapott egy fertőzést).
a cukorbetegséggel kapcsolatban az a fő gond, hogy az eddig használt Humulin R és N inzulinok összetétele megváltozott, és apukám szerint ez okozhatta a gondjait (de persze az sem kizárt, hogy ludas lehetett egyéb más problémája is). leszűkítve tehát az egészet, a fő kérdésünk az volna, tapasztalt-e valaki más is problémákat ezzel az új összetétetelű inzulinnal kapcsolatban?
 

bioszaky

Új tag
Teljesen kizárt, hogy azonos névvel más inzulint hozzanak forgalomba. Ellenőrizd.
Ezek meglehetősen régi típusú inzulinok, amelyeknél vannak könnyebben beállíthatók is.
Továbbra sem tudunk addig érdemben segíteni, amíg nem írod le pontosan a helyzetet. Magát a problémát sem írtad le. Olvass vissza, mindenki ugyanazokat az adatokat kérte.
 

bioszaky

Új tag
ez így nehéz lesz.
Arra gondolsz, hogy "tapasztalt-e valaki más is problémákat ezzel az új összetétetelű inzulinnal kapcsolatban?"
1. A Humulin R és Humulin N legalább tíz éve van a piacon Magyarországon. Nem újak.
2. A gyógyszerek tartalma nem változhat meg akkor, ha a név változatlan. Sokféle új inzulin van, ennyi alapján nem tudjuk, melyik(ek)ről lehet szó.

Sorry, elvesztettem a türelmemet, azt sem írtad le, papád I.-es vagy II.-es típusú cukorbeteg, semmit.
 
A Humulin injekció KISZERELÉSÉNEK vÁLTOZÁSÁRÓL írok.
2007. január 1. előtt a humulin injekciókat 40 NE/mL koncentrációjú oldatban, 10 mL-es
üvegekben hozták forgalomba. 2007. január 1.-től ezt a kiszerelési formát a gyártó (Lilly)
visszavonta, nem a minőségük miatt, hanem mert az európai kiszerelési előírásoknak nem felelt
meg. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet törölte ezt a kiszerelési formát a törzskönyvből.
Helyette új kiszerelési formát törzskönyveztek és hoztak forgalomba: 100 NE/mL koncentrációjú
injekciót 10 mL-es üvegekben. Az új kiszerelési formának megfelelő új fecskendőket is
mellékeltek az injekciós üvegekhez. (Megjegyzem: a 3 ml patronokban (amelyeket a pen-ek
segítségével adunk be) szintén 100 NE/mL koncentrációjú inzulin található).
Az új kiszerelésű üvegekben tehát nagyobb koncentrációjú oldat van, mit a régi kiszerelésű
üvegekben. Éppen ezért az új kiszerelésű injekciót csak az új fecskendővel szabad beadni,
különben túladagoljuk az inzulint. Erre mind az injekciót felíró orvosnak, és a gyógyszert
kiadó gyógyszerésznek fel kell hívnia a beteg figyelmét. Az új fecskendőt az új, nagyobb
koncentrációjú injekciós oldathoz kalibrálták. Éppen ezért a betegnek szigorúan be kell
tartania az orvos utasítását a beadásra vonatkozóan.
Összefoglalva: ma a humulin injekciónak kétféle kiszerelése van forgalomban:
1. 3 mL-es patron
2. 10 mL-es üveg
Mindkét kiszerelésben az inzulin koncentrációja 100 NE/mL.
A beadás adagját és módját az orvos határozza meg.
Mindezekről bővebben a Lilly Hungária Kft. tájékoztatásában, a következő hivatkozásban
olvashatunk:
http://www.mgyt.hu/hirek/legfrissebb-kezdolap---kategoria/uj-szolgaltatas---gyogyszerbiztonsag.html


Mivel ez a link nem megy át helyesen, ide írom a http utáni részt. Ezt kell beírni a böngészőbe, a .html taggal együtt:
www.mgyt.hu/hirek/legfrissebb-kezdolap---kategoria/uj-szolgaltatas---gyogyszerbiztonsag.html

Mátyásnak: ha stroke gyanúja is fenn áll, feltétlenül keressétek fel mind a diabetológus, mind a kardiológus szakorvost!
 
Oldal tetejére