Betegség vagy valami más?

AdamK

Új tag
Családomban több cukorbeteg van, így régóta veszélyeztetettnek számítok. Cukrot, kenyeret, szőlőcukrot tartalmaző gyümölcsöt nem eszem. Emellett rendszeresen mérem a vércukorszintemet.Általában reggel, a felkelés után kb. fél órával szoktam mérni, de néha más időpontban is. Megfigyeltem, hogy reggel mindig magasabb értéket mérek, mint máskor. (A legmagasabb mérték 7,8 volt, átlagosan 6,3-6,7 szokott lenni). Azt is megfigyeltem, hogy ha valami más bajom van (megfázás, fertőzés), akkor szintén felmegy a cukrom.

Ami viszont meglepett, és arra indított, hogy itt megkérdezzem, egy számomra furcsa mérési eredmény. Az utóbbi időben - nemcsak a cukor miatt - délután 4-5 órakor eszem utoljára. Este még beveszem az obligát gyógyszreeket (Alfetim Uno, Simvastatin és Omeprazol). Az egyik este ezt követően, 10 óra körül megmértem a cukromat, 5,3 volt. Ezután lefeküdtem aludni, másnap reggel szokás szerint reggeli előtt mértem: 6,6-ot. Teljesen biztos, hogy közben nem ettem semmit. Máskor is megismétlődött ez, ha nem is ilyen szélsőséges értékekkel. Vajon mi lehet az okat, és hogyan kell erre reagálni?
 

Kiska

Új tag
Ádám! ezek a mérési eredmények még belül vannak a megengedhető normális mértékeken. A cukorfeldolgozás a szervezetben nagyon sok , számbavehetetlenül sok tényező együttesén, KÖLCSÖNHATÁSÁN múlik éjszaka is. Azt méred, hogy mennyi a szénhidrát (CH) a véredben. Ez nemcsak attól függ, hogy mit és mennyit ettél, hanem: bélműködés, veseműködés, vérnyomás, elvégzett mozgás (azaz a CH elégetése az izmokban), hormonhelyzet (pl. pajzsmirigy-működés), idegesség, izgalom,az alvás jellemzői, álom-működés. Ezek, és még rengeteg egyéb tényező a belső tényezők. Ehhez kivülről még egy csomó minden járul pl időjárás, front, eső, légnyomás, szél, a szobád hőmérséklete, és a jó isten tudja, hogy mi minden. Szerintem ne mérd annyit a vércukrodat, mert egy mérési neurózis is lehetséges!! Hagyd a fenébe, egyszer egy héten mérd meg éhgyomorra reggel és slussz! Amit mértél, az teljesen természetes.Egyáltalán nem biztos, hogy muszáj Neked is cukorbetegnek lenned! Inkább legközelebb kérj a Kaudától egy terheléses cukor vizsgálatot, nézesd meg a koleszterin és főként a triglicerid szintedet, esetleg egy HbA1c-t (ez kb 3 havi cukoremésztést mutat). Ezek együtt többet fognak mondani a nagyon is labilis vércukor-mérésnél a vércukor mérés + - 2 és 3 egységgel hibahatáros (pl attól is függ, hogy a tesztcsik mennyire régi..) Csak sok, nagyszámú mérés mutat tendenciákat és nem többet!Sok üdv! nővéred
 

Mrobi

Új tag
A véleményetekre lennék kíváncsi. Dani a nagyobbik fiam (15), aki nem cukorbeteg (és nem is lesz) a hétvége óta lázas beteg. Nem nagyon eszik inkább csak eszeget, egész nap fekszik. Tegnap ebéd közben rosszul érezte magát (olyan ájulás közeli érzés) Megmértük a cukrát és 2.6 volt (?) hypokezelés és rendbe jött. Estére meg jött az étvégy és benyomott egy kakaós csigát. 2 óra múlva 9.5 (?) volt a cukra.
Ma reggel pedig az éhomi 3.
Esetleg hallotatok már ilyet hogy a lázas betegség a normál tartományon kívülre dobja a cukrot?:(
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Robi, az én fiamnál régebben volt olyan, hogy nem tudott enni, szédelgett, émelygett. Én is megmértem a cukrát, és neki is 3 alatt volt.
Ezt megbeszéltem a z én diab dokimmal, és azt mondta, hogy semmi baj nincs, ez gyerekeknél, amikor fejlődnek, elő szokott fordulni. De az én fiam akkor gyerek volt, a tied pedig serdülő. Javaslom, hogy beszéld meg Patrik diab dokijával, hogy mi a véleménye. több méréssel ki tudod zárni a diab eshetőségét. Ha nem fordul elő többször, akkor kiválthatja a fejlődés, vagy akár lázas állapot is, főleg ha nem volt étvágy.

Azóta is volt, hogy nem volt étvágya Deninek, megmértem a cukrát, 3 körüli volt. A legmagasabb, amit nála mértem 7,9 volt.
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Fejlődő szervezetről jut eszembe, tavaly mentem egy sajtótájékoztatóra, épp a vércukormérés fontosságáról volt szó, egy szűrési kampány kapcsán. Mi, újságírók voltunk az első állomás, szépen megmérték mindenkinek a cukrát. Nekem délben 2,7 volt... kedvesen mosolygott a hölgy, majd szólt a büfé a szomszéd szobában... egyek ugyan már valamit :) szóval azt gondolom akkor nálam a kajamentesség miatt volt. Egyébként mindig megmérik a rendezvényeken és leginkább 5 vagy 5,1 szokott lenni, így egyenlőre nem akasztják még a hóhért.
 

Mrobi

Új tag
Köszönöm a válaszokat.
Egy kicsit utána néztem a neten, és azt találtam, hogy lázas állapot kiválthat átmeneti IR-t (inzulin rezisztenciát) Az eredeti cikk ha valakit érdekel:http://www.pcos.hu/pcos_belgyogy3.html
Nagyon remélem, hogy nálunk is csak erről van szó. Ha túl leszünk a betegségen, majd sűrűbben ellenőrzünk.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Köszönöm a válaszokat.
Egy kicsit utána néztem a neten, és azt találtam, hogy lázas állapot kiválthat átmeneti IR-t (inzulin rezisztenciát) Az eredeti cikk ha valakit érdekel:http://www.pcos.hu/pcos_belgyogy3.html
Nagyon remélem, hogy nálunk is csak erről van szó. Ha túl leszünk a betegségen, majd sűrűbben ellenőrzünk.
Hű Robi, ez kincsesbánya, nagyon jó a cikk. Köszi a tudományt.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Köszönöm a válaszokat.
Egy kicsit utána néztem a neten, és azt találtam, hogy lázas állapot kiválthat átmeneti IR-t (inzulin rezisztenciát) Az eredeti cikk ha valakit érdekel:http://www.pcos.hu/pcos_belgyogy3.html
Nagyon remélem, hogy nálunk is csak erről van szó. Ha túl leszünk a betegségen, majd sűrűbben ellenőrzünk.
Pont ezt akartam írni... remek :)
Én azt tenném, hogy mérném kaják után egyszer-egyszer, főleg a nagyon cukros cuccok után 1 órával. Mert nem az alacsony volt itt az érdekes, hanem a 9 feletti érték! De szerintem is átmeneti, betegség miatti IR volt.

Zsu, kedves, olvasod te is a cikket? :) Látod, az IR ilyen, hipó-magas...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Zsu, kedves, olvasod te is a cikket? :) Látod, az IR ilyen, hipó-magas...
A cikk nekem is nagyon hasznos volt. Csak kutyafuttában tudtam beleolvasni, de ezt is kinyomtattam, és el is mentettem. (Ha két mondat oké, akkor tudom, hogy az egész cikk hasznos és jó)
 

Zsu77

Új tag
Nahát...Molli!Már olvasgattam tegnap az oldalt,és egyből tudtam,hogy ez IR,méghozzá átmeneti,mert betegség miatt vagyon! :) vagyis ... :(

Robi!Ezek tényleg extrém értékek,de szerintem nincs gáz.Jelenleg.Szerintem lehet némi-nemű hajlam,mert szerintem túl extrém...Én amit kivettem a tegnap olvasottakból,ha ő IR-hajlamos,az genetika.Nem kell szerintem méricskélni még,szerintem ha "kijön" rajta,azt észre fogjátok venni.Addig meg had élje életét.Azt el kell mondjam,hogy-ezt is pont tegnap olvastam és nagyon jó megfogalmazás-a két fajta cukorbetegség bár hasonlóságot mutatnak,de valójában teljesen különbözőek.Na,erről azért még nincs szó nála,de az IR,kétségtelenül lehet előfutára.Semmi gond,ne hízzon meg,ennyi.Renszeresen,ne egyoldalúan egyen,meg ne hiányozzon a vajas kenyér mellől a zöldség,szóval ilyenek és akkor ha van erre hajlam,akkor az nem fog felerősödni.De nem gondolom,hogy bármilyen szigorítást édesség terén be kéne vezetni! :)

A Nofre is fejezze be a rendszertelen evést! :) (nálam egyértelműen ezek generálták fel a hajlamot)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Semmi gond,ne hízzon meg,ennyi. :)
A Nofre is fejezze be a rendszertelen evést! :) (nálam egyértelműen ezek generálták fel a hajlamot)
Mondtam én, Növény=Nővér. A "ne hízzon meg" pedig tuti, azt doktor mondta. Akkor kivédhető a hajlam ellenére a betegség kialakulása, vagy legalábbis késleltethető.
 

Zsu77

Új tag
Családomban több cukorbeteg van, így régóta veszélyeztetettnek számítok. Cukrot, kenyeret, szőlőcukrot tartalmaző gyümölcsöt nem eszem. Emellett rendszeresen mérem a vércukorszintemet.Általában reggel, a felkelés után kb. fél órával szoktam mérni, de néha más időpontban is. Megfigyeltem, hogy reggel mindig magasabb értéket mérek, mint máskor. (A legmagasabb mérték 7,8 volt, átlagosan 6,3-6,7 szokott lenni). Azt is megfigyeltem, hogy ha valami más bajom van (megfázás, fertőzés), akkor szintén felmegy a cukrom.

Ami viszont meglepett, és arra indított, hogy itt megkérdezzem, egy számomra furcsa mérési eredmény. Az utóbbi időben - nemcsak a cukor miatt - délután 4-5 órakor eszem utoljára. Este még beveszem az obligát gyógyszreeket (Alfetim Uno, Simvastatin és Omeprazol). Az egyik este ezt követően, 10 óra körül megmértem a cukromat, 5,3 volt. Ezután lefeküdtem aludni, másnap reggel szokás szerint reggeli előtt mértem: 6,6-ot. Teljesen biztos, hogy közben nem ettem semmit. Máskor is megismétlődött ez, ha nem is ilyen szélsőséges értékekkel. Vajon mi lehet az okat, és hogyan kell erre reagálni?

Kedves Adam!A magas éhgyomri érték egyáltalán nem normális!Az egészséges tartomány 6 alatt van.A te esetedben már mindenképpen 2-es tipusú cukorbetegségről kell beszélni,keresd fel háziorvosod és konzultálj vele!
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Nahát...Molli!Már olvasgattam tegnap az oldalt,és egyből tudtam,hogy ez IR,méghozzá átmeneti,mert betegség miatt vagyon! :) vagyis ... :(

Robi!Ezek tényleg extrém értékek,de szerintem nincs gáz.Jelenleg.Szerintem lehet némi-nemű hajlam,mert szerintem túl extrém...Én amit kivettem a tegnap olvasottakból,ha ő IR-hajlamos,az genetika.Nem kell szerintem méricskélni még,szerintem ha "kijön" rajta,azt észre fogjátok venni.Addig meg had élje életét.Azt el kell mondjam,hogy-ezt is pont tegnap olvastam és nagyon jó megfogalmazás-a két fajta cukorbetegség bár hasonlóságot mutatnak,de valójában teljesen különbözőek.Na,erről azért még nincs szó nála,de az IR,kétségtelenül lehet előfutára.Semmi gond,ne hízzon meg,ennyi.Renszeresen,ne egyoldalúan egyen,meg ne hiányozzon a vajas kenyér mellől a zöldség,szóval ilyenek és akkor ha van erre hajlam,akkor az nem fog felerősödni.De nem gondolom,hogy bármilyen szigorítást édesség terén be kéne vezetni! :)

A Nofre is fejezze be a rendszertelen evést! :) (nálam egyértelműen ezek generálták fel a hajlamot)
Picit szeretnék helyesbíteni egykét dolgot :oops: Szóval, a gyerkkori diabétesznél ez nem ilyen egyszerű, hogy ne hízzon meg, akkor nem lesz semmi baj, sőt, majd csak észreveszik, ha van valami. Ha észlelünk valamit - például azt, hogy nem betegen egy-egy magas értéke van a gyereknek, akkor oda kell figyelni, akkor bizonyos szinten diétát kell tartani és nyilván sűrűbben ellenőrizni, hogy manifesztálódik-e éppen az 1-es típus, hogy ne 30-as cukornál legyen elkapva a nyavalya. Igy lehet, hogy éveket is lehet "spórolni", sőt, ha korábban vesszük észre az 1-es diabot, akkor sokszor az adott inzulin képes tovább fenntartani a saját inzulintermelést is.
Tehát én még mindig azt gondolom, hogy célszerű 1-2x megmérni nagyobb zabák után és, ha nincs 1-2 hónapon belül semmi eltérés, akkor nem foglalkozni ezzel többet. Az elhízás az 1-es típusú diabban is lényeges, de attól még, hogy valaki nincs elhízva, nem előzi meg (pl én aztán marha vékony voltam mindig).

Zsu, írjál nekem privit, érdekel, hogy mit gondolsz most az IRről és a te problémádról? :)
 

dg

Őstag
Az 1-es típusú diabbnak (a kialakulásának!) és az elhízásnak köze egymáshoz a legutolsó sorban van -- ha van egyáltalán. (Gondoljunk a párhónapos csecsemőkre)
 

Zsu77

Új tag
Picit szeretnék helyesbíteni egykét dolgot :oops: Szóval, a gyerkkori diabétesznél ez nem ilyen egyszerű, hogy ne hízzon meg, akkor nem lesz semmi baj, sőt, majd csak észreveszik, ha van valami. Ha észlelünk valamit - például azt, hogy nem betegen egy-egy magas értéke van a gyereknek, akkor oda kell figyelni, akkor bizonyos szinten diétát kell tartani és nyilván sűrűbben ellenőrizni, hogy manifesztálódik-e éppen az 1-es típus, hogy ne 30-as cukornál legyen elkapva a nyavalya. Igy lehet, hogy éveket is lehet "spórolni", sőt, ha korábban vesszük észre az 1-es diabot, akkor sokszor az adott inzulin képes tovább fenntartani a saját inzulintermelést is.
Tehát én még mindig azt gondolom, hogy célszerű 1-2x megmérni nagyobb zabák után és, ha nincs 1-2 hónapon belül semmi eltérés, akkor nem foglalkozni ezzel többet. Az elhízás az 1-es típusú diabban is lényeges, de attól még, hogy valaki nincs elhízva, nem előzi meg (pl én aztán marha vékony voltam mindig).

Zsu, írjál nekem privit, érdekel, hogy mit gondolsz most az IRről és a te problémádról? :)

Tökéletesen igaz,amit írtál az 1-es diab esetében.De az IR nem odatartozik.2-es diabra és így esetleg az IR-re nézve írtam ezeket!:)
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Tökéletesen igaz,amit írtál az 1-es diab esetében.De az IR nem odatartozik.2-es diabra és így esetleg az IR-re nézve írtam ezeket!:)
Tudom, de egy gyereknél az IR általában az 1-es diabot jelzi előre, ez nem ugyanaz, mint felnőttként hosszantartóan IResnek lenni.
De most a láz hozott ki átmeneti IRt, ez nem valami tartós állapot szerencsére.
 
Oldal tetejére