FLAG vizsgálat

pumpás

Őstag
Csak azért inditok uj témát mert az elmult 1 év alatt sehol nem olvastam a fórumon erről a vizsgálatról.Hátha érdekel vagy érint valaki.
 

pumpás

Őstag
Célja:
<SECTION id=purpose>
Az ideghártya vérkeringésének vizsgálata.</SECTION>

Leírás:
<SECTION id=desc>
A beteg pupilláit a vizsgálat előtt szemcseppel a lehető legnagyobbra megtágítják. Mintegy félórányi várakozás után a szemfenékről speciális szemfenék vizsgáló-kamerával fényképet készítenek. Ezt követően a könyökhajlati vénába 5 ml fluoreszcein oldatot adnak be, ami a beadás után 10-13 másodperc múlva megjelenik a szemfenéki erekben. Ekkor 1-2 másodpercenként ismét sorozatfelvételeket készítenek. Szükség lehet arra, hogy mintegy 20 perces várakozás után vagy egy későbbi időpontban újabb felvételeket készítsenek.</SECTION>
 

pumpás

Őstag
Előkészítés:
<SECTION id=preparation>
Különösebb előkészítést nem igényel. A vizsgálat pupillatágítást tesz szükségessé.
A szemészeti vizsgálatok előtt tanácsos a kontaktlencséket és a sminket eltávolítani. A vizsgálatok egy része sminkelt szemen, illetve kontaktlencse használata mellett is elvégezhető ugyan, de nem lehet előre tudni, hogy pontosan melyik (milyen) beavatkozás elvégzése válik még szükségessé. Kivételt képeznek azok az esetek, amikor a páciens kifejezetten a kontaktlencse ellenőrzése miatt keresi fel a szemorvost, azonban ilyenkor is legyen felkészülve arra, hogy a kontaktlencséjét átmenetileg ki kell vennie.
A vénásan beadott anyag ritkán hányingert, émelygést okozhat, ezért a vizsgálat tervezett ideje előtt 2-3 órával már nem tanácsos enni, inni.</SECTION>

Figyelem!:
<SECTION id=warning>
A pupilla fényreakciója és a szem közeli-távoli alkalmazkodása egymással kapcsolt reflexek, ezért a pupillaműködés kiiktatásának idején a páciens homályosan fog látni. Ez a cseppentés után 2-3 órával megszűnik. A tágított pupilla mellett fellépő fokozott fényérzékenység is elmúlik a szemcsepp hatásának elmúltával.
Ha a betegnek zöldhályogja van (glaukóma), akkor a pupillatágítás előtt erre feltétlenül fel kell hívnia a szemorvos figyelmét!
Az orvosnak tudnia kell, ha a vizsgált személynek gyógyszerérzékenysége van, valamint azt is, hogy milyen gyógyszereket szed.
A pupillatágítás következtében kialakuló homályos látás és fényérzékenység miatt ilyenkor nem tanácsos vezetni, sőt ha a beteg mozgása bizonytalan, szédülésre hajlamos vagy idősebb, akkor helyes, ha a vizsgálat után valaki hazakíséri.
Kevésbé bántja a szemet a fény, ha a vizsgálat után napszemüveget visel. Bizonyos gyógyszerek, például pupillaszűkítő szemcseppek használata kerülendő, az ezekkel kapcsolatos kérdéseket meg kell beszélni a szemorvossal.</SECTION>
 

pumpás

Őstag
Jó, ha tudja:
<SECTION id=goodtoknow>
1961-ben vezették be a szemfenéki megbetegedések diagnosztikájában. A pupillatágítás tulajdonképpen a szem fényre bekövetkező spontán reakciójának átmeneti időre történő bénítása, felfüggesztése. Ezáltal megnő a szembe bejutó fény mennyisége és az átlátható terület nagysága. Az e célra kifejlesztett szemcsepp adása után 15-25 perc alatt fejlődik ki a kívánt hatás.
A fényképezéshez speciális készülékre, ún. szemfenék-vizsgáló (fundus)-kamerára van szükség. Az exponálással egybehangolt, rövid idejű és nagy intenzitású villanófényt használnak, hogy megelőzzék a szem reflexes mozgását. A precíz kivitelezéshez elengedhetetlen a pupilla erőteljes tágítása.</SECTION>

Veszélye:
<SECTION id=danger>
Veszélytelen vizsgálat.
A festékre adott allergiás reakció ritka, de előfordulhat.</SECTION>

Fájdalom:
<SECTION id=pain>
Nem fájdalmas vizsgálat. A vénás injekció beadása egyéb tűszúrásokhoz hasonló fájdalommal jár. A tűszúrás helyén bőrbevérzés alakulhat ki.
A vénásan beadott anyag ritkán hányingert, émelygést okozhat. Előfordulhat szájszárazság, vagy éppen fokozott nyálelválasztás, de fémes ízérzés is.</SECTION>

Lelet:
<SECTION id=result>
Az ideghártya hajszálerei normálisan nem engedik át a festéket, szivárgás csak kóros körülmények között fordul elő.</SECTION>
 

Zsu77

Új tag
Köszi Pumpás!Én már régóta kíváncsi voltam a folyamatra és tulajdonképpen a minap frankón szemtanúja is lehettem ennek...Sejtettem én,hogy ez amit látok az lehet,de nem értettem a folyamatot.Eddig csak annyit tudtam,hogy befestik az ereket és pont.Most már azt is tudom,hogy a kedves diabosok a szemészeten miért kaptak pupillatágítót.Ez utóbbit volt lehetőségem felmérni,csak épp nem értettem...
 

szolnok

Új tag
Pont mostanában beszélgettünk a gyerekeimmel, hogy a szemvizsgálatoknál nem is cseppentenek , csak réslámpával világítanak bele, és szerintük ez nem elég. ilyen részletes vizsgálatról nem is hallottam / már mint vénásinj stb/ ezt gondolom nem minden szemészeten végzik. Vagy szerintetek igen? Pedig hasznos lenne.
 

pumpás

Őstag
Pont mostanában beszélgettünk a gyerekeimmel, hogy a szemvizsgálatoknál nem is cseppentenek , csak réslámpával világítanak bele, és szerintük ez nem elég. ilyen részletes vizsgálatról nem is hallottam / már mint vénásinj stb/ ezt gondolom nem minden szemészeten végzik. Vagy szerintetek igen? Pedig hasznos lenne.
Kérheted a szakrendelésen hogy küldön el a vizsgálatra.Amit tudok hogy ol csinálják Debrecen,Kisvárda,Budapest,hoy máshol csinálják-e arrol nincs infóm.
 

dg

Őstag
Nagyon jó, hogy indítottad ezt a topikot! Nekem ez mind új információ. Azt sem tudtam pontosan, hogy hogy zajlik egy szemfenék vizsgálat, a festésről pedig egyáltalán nem hallottam még.
Na de most már...! :D
 

Zsu77

Új tag
Tényleg az a legjobb,hogy már a látásgondok előtt(ami már gyakolatilag nagy késést jelent)már megmutatja az esetleges gondokat és sikeresen lehet őket kezelni.:D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nálunk a szemfenékvizsgálatnál mindig cseppentéssel tágítják a pupillát, de a festékes kontrasztanyagról én sem hallottam. Legközelebb megkérdezem a dokit, hogy nálam megcsinálják-e így, vagy mik a feltételei, hogy így csinálják.
Köszi Pumpás, hogy felraktad, sokan nem hallottunk róla még.
 

borka

Őstag
Szemfenék vzsgálat cseppentéssel, nagyon régóta van évent ,de sminkelésről én sem halottam.
Köszi az infót
 

pumpás

Őstag
Nálunk a szemfenékvizsgálatnál mindig cseppentéssel tágítják a pupillát, de a festékes kontrasztanyagról én sem hallottam. Legközelebb megkérdezem a dokit, hogy nálam megcsinálják-e így, vagy mik a feltételei, hogy így csinálják.
Köszi Pumpás, hogy felraktad, sokan nem hallottunk róla még.
Pedig aki töpp mint 10 éve diabos annak ajánlott.Eredménytöl függetlenül 1-2 évente ajánlott megismételni.
 
Célja:
<SECTION id=purpose>
Az ideghártya vérkeringésének vizsgálata.</SECTION>

Leírás:
<SECTION id=desc>
A beteg pupilláit a vizsgálat előtt szemcseppel a lehető legnagyobbra megtágítják. Mintegy félórányi várakozás után a szemfenékről speciális szemfenék vizsgáló-kamerával fényképet készítenek. Ezt követően a könyökhajlati vénába 5 ml fluoreszcein oldatot adnak be, ami a beadás után 10-13 másodperc múlva megjelenik a szemfenéki erekben. Ekkor 1-2 másodpercenként ismét sorozatfelvételeket készítenek. Szükség lehet arra, hogy mintegy 20 perces várakozás után vagy egy későbbi időpontban újabb felvételeket készítsenek.</SECTION>

Kérlek, add meg a linket, ahol a fenti idézetet vetted. Köszönettel
 

Zsu77

Új tag
Dr.Fövényi József: Diabétesz ABC
"fluorescin angiográfia: a szemfenék ereinek egyik vizsgálati módszere: intravénás injekcióval festéket juttatnak az érpályába és a szétterjedő,a károsodott szemfenék erek falán átlépő festéket fényképezik le."
/külföldön infúziósan végzik,a felvételen világító zöldes színt(fluorescin) ad/
 
Oldal tetejére