Ha megtiltanák a dohányzást...

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A liftet nem is említettem, annyira egyértelmű. Sőt, a liftbe nem is az etika miatt nem lehet beszállni égő bagóval, hanem tűzvédelmi törvény szerint. Vagyis itt egyenesen tilos.
 

Annabella

Új tag
tüdőgyógyász remek hozzászólást írt. Valóban ez lenne a helyes megoldás. Kata, csak az a baj, hogy a tolerancia sajnos annyira hiányzik az életből, nagyon sok területen.
Igen, ha az a konkrét ember, aki történetesen reggel és este dohányzik és emiatt nem tudok szellőztetni, ha vele beszélni lehetne... de sajnos nem.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
tüdőgyógyász remek hozzászólást írt. Valóban ez lenne a helyes megoldás. Kata, csak az a baj, hogy a tolerancia sajnos annyira hiányzik az életből, nagyon sok területen.
Igen, ha az a konkrét ember, aki történetesen reggel és este dohányzik és emiatt nem tudok szellőztetni, ha vele beszélni lehetne... de sajnos nem.
Őszintén szólva teljes mértékben megértelek, mert olyan helyzeteben vagy, hogy "menekülni" sem tudsz. Szinte kilátástalan, mert az az ember a saját lakásában szabadon bagózhat, és arról nem ő tehet, hogy a füst (az már nem is füst, hanem áporodott bagószag) átszáll máshoz, hozzád.

Valahol most olvastam, hogy tervezik olyan közterületen is a dohányzás korlátozását, vagy tiltását, ahol ahol a légmozgás következtében a nemdohányzók akaratuk ellenére kénytelenek elszenvedni a füstöt. Ezek között szerepelt a buszmegálló is.

Bár én erősen ragaszkodtam ahhoz, hogy a buszmegálló közterület, szabad légáramlattal, most be kell látnom, hogy pont a légáramlat kényszerítheti az ott álló nemdohányzókat a füst beszívására.
Ha a buszmegállóban, és az említett bejáratokra is kiterjesztik a tilalmat, azt jogosnak ítélem. Itt valóban az egyetlen megoldás a dohányzók részéről az alkalmazkodás egyelőre. Bökkenő viszont, hogy a kuka a csikkelnyomóval együtt gyakran a buszmegállókban van.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Megtaláltam, íme:
http://www.jogiforum.hu/hirek/15399

Itt írja a buszmegállót. Ezt szerintem, ha bevezetik, nem korlátozza vagy közösíti ki a dohányosokat. Ugyanis a buszmegállót mindenki szeretné használni, lehetőleg egyszerre, míg egy kocsmába nem megy be a nemdohányzó, ha nem akar füstöt szívni, a dohányos pedig nem gyújt rá dohányzásmentes étteremben.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Hű, de kínos, most nézem, hogy a link majd 3 éves,de már azért sem veszem ki. Hát ez sem valósult meg szélsebesen, sőt csigalassúsággal sem.
Marad a tolerancia, és az alkalmazkodás. Esetleg lehet kérni a bagóst, hogy álljon arrébb, vagy nyomja el a csikket, és ha szerencséje van, akkor alkalmazkodó bagóssal hozta össze a sors.
 
Régóta tervezik a tiltást közterületeken, a három éves link sajnos még nem elavult. Pedig de jó lenne olvasni: már bevezették, múlt idő. Kata jól tetted, hogy nem törlöd ki - ez még aktuális!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Az önkormányzatok saját hatáskörükben rendelkezhetnek, ezt több város meg is tette. Csak követni kellene a példájukat.
 

Annabella

Új tag
Ma a dohányzásról volt szó a rádióban. az EU-ban 27% a dohányosok aránya, nálunk 30,5%. Elsősorban azoknak szánják a "felvilágosító"kampányokat, akik még nem érintettek, akik először próbálnák ki, és egy kicsit azoknak is,akik már régebb óta dohányoznak, és esetlegesen nincs elég információjuk a káros hatásokról. No de a vélemények megoszlanak, a többség szerint hiába a kampány, a sokkoló fotók, a magas árak, az embereket még mindig nem érdekli az egész. Legfeljebb kidobják a fotóval illusztrált dobozt, és helyette cigarettatárcára váltanak. Szóval, mintha a kampányok képviselői a falnak beszélnének, megint az az érzésem. Hihetetlen, hogy a makacsság mire képes.
 

Annabella

Új tag
Akkor meg miről? Mi az ami miatt nem lehet beszélni az emberek fejével? Amit kitalálnak azt mindenáron véghezviszik, de nem hiszem, hogy mindenki ilyen lenne
 

christina

Őstag
Akkor meg miről? Mi az ami miatt nem lehet beszélni az emberek fejével? Amit kitalálnak azt mindenáron véghezviszik, de nem hiszem, hogy mindenki ilyen lenne

Kedves Annabella!
Nem tudom, hogy miért utálod ennyire a cigit, vagy a dohányosokat?!
Én sem szeretem a füstöt. Sőt! Rühellem ha kultúrálatlanul az aluljáróban, liftben ... a képembe fújják. Speciel engem a részeg, alkoholista emberek jobban ki tudnak hozni a sodromból. Mégsem térítem meg őket, hogy ne igyál, mert árt a májadnak, az agyadnak.....Egészségügyben dolgozom, látom nap mint nap, hogy mindenki a saját egészségéért mit tesz, vagy nem tesz. Elfogadom, mert nem tehetek mást. Ha a felvilágosítás és a segítő szándék ellenére lassan "öli" magát valaki, az teljes mértékben
az ő dolga és felelőssége.
Úgy veszem észre, hogy megpróbálsz szélmalomharcot vívni a dohányzással-dohányosokkal. Hidd el nem éri meg. Mindenki azt csinál magával amit akar. A Te és a családod egészségéért küzdjél, a többi emberrel mit foglalkozol? Már bocsánat. Persze, passzív dohányos vagy akaratodon kívül. Próbáld meg elkerülni a füstöt és te is kevesebbet
" füstölögsz" majd! :-D
 

Annabella

Új tag
Lehet, Kedves Christina, hogy szélmalomharc, de nemcsak az enyém, hanem azoké a szakembereké is, akik évek óta küzedenek azért, hogy egyre több és több embernek sikerüljön a leszokás. Hogy felismerjék, mennyire káros a szenvedélyük, és milyen károkat okozhatnak vele környezetüknek is. Erre szépen mi is megvitattuk, hogy tudatosan rombolják egészségüket egyesek, meg mások, és a többiek is. Szóval rengetegen, és hogy más ne szóljon bele ebbe. Azért is tettem fel linkeket, hogy az új nézelődök is szemezgethessenek belőle. Hátha valaki még le akar szokni, csak nem tudja, hol kezdje.

Éppen ezért is csodálkozom, hogy ha már senkire (orvosokra, médiára, kampányokra) nem hallgatnak az emberek, akkor kire? Vagy ne is tekintsem gondolkodni képes élőlénynek azokat, akik csak a magukét fújják? Nem hiszem, így kellene szemlélni a világot.
Ha páran nem akarják letenni a cigit, hát az a kisebbik baj, de ha ezt a gondolkodásmódot pármillió ember követi az már nem kis problémát okoz. Mondjuk ebből lehet a tüdőrák, meg a COPD, az érszűkület, a szívizominfarktus....És nevezetesen a dohányzás következtében megbetegedett ember gyógyulását annak is meg kell fizetni, aki abszolút nem érintett. Én is fizetem, és más is. Ezt akarhatják a szenvedélybetegek, amikor azt mondják, hogy az én dolgom, hogyan cselekszem, és közben nem gondolja tovább a dolgokat? Na ezen a ponton már sajnos nem magánügy az egészség tönkretétele. Meg ha láttátok a kis videót, és óriásplakátokat amelyet egy társadalmi szervezet készített. "De csak reggel köhögök" -közben látványosan majd meg fullad, stb. Ők is úgy gondolják, hogy ez már nemcsak az egyén problémája. Tehát foglalkozni kell vele.

Az alkoholizmus a dolog másik fele. Itt nem téma, de persze, hogy súlyos probléma. Amíg annak is teret adnak, és lehetőséget, addig persze, hogy egyre fiatalabban részegednek le. Előbb buliból, aztán meg minden héten. Persze, ha már fizettünk az orvoslátogatásért, és receptíratásért, ugyanilyen módon az részegekkel is ki lehetne fizettetni a detoxba szállítás, ellátás költségeit. És ha nem tud fizetni? Arra is van megoldás. Csak akarni kellene

És még egy kis plusz: az emberek érdekelnek, és ezáltal a problémáik is. Nemcsak a rossz, hanem a jó is. Hiszek abban, hogy változtatni lehet és kell is a dolgokon. Ez pedig úgy nem megy, ha hagyom, hogy csak történjenek a dolgok. Ha a szó nem használ, akkor rendeletekkel, szabályokkal még el lehet érni valamit.
 

poe

Őstag
És még egy kis plusz: az emberek érdekelnek, és ezáltal a problémáik is. Nemcsak a rossz, hanem a jó is. Hiszek abban, hogy változtatni lehet és kell is a dolgokon. Ez pedig úgy nem megy, ha hagyom, hogy csak történjenek a dolgok. Ha a szó nem használ, akkor rendeletekkel, szabályokkal még el lehet érni valamit.
Biztosan neked is vannak rossz szokásaid (Nekem vannak.). Mit szeretnél hogy jelezzék feléd a barátaid, ismerőseid, hogy változtatnod kellene? Érdekelne ismeretlenek verbális, vagy netes höbörgése, kirohanása? Hogy regálnál rá?
Ezeken érdemes elgondolkodni mielőtt ilyen sarkos ítéletet mondasz, szerintem.
Jogszabályokkal meg nem lehet és nem is kell az élet minden apróságát leszabályozni. Ha felnőttként kezeled az egyszeri polgárt, hajlamosabb megfelelően viselkedni.
 

Annabella

Új tag
Persze, hogy vannak, és igyekszem is megváltozni! Nem baj, sőt kifejezetten előnyös, ha az embert mások is formálják, mert előbb utóbb kialakul. A kirohanások egyáltalán nem érdekelnek, az legyen a pszihológusok dolga. Nem arra irányult a lényegi mondanivalóm. Téged nem is a fórumtéma érdekel, hanem hogy milyen ember vagyok? Szerintem ezen kár filozolfálni.....
 

dg

Őstag
Annabella nyilvánvalóan elfogult. Ez önmagában nem baj. De lássuk! Azt írod, Annabella, hogy a dohányosok a nem dohányosoknak is pénzébe kerülnek. Milyen igaz... Na igen. De, ugye, ne soroljuk fel a társadalmi, gazdasági és egészségpolitikai intézkedések többi igazságtalan elemét? Azt, hogy ki mit fizet meg mások helyett? Ilyen alapon az egész jelenlegi szisztémát törölni kellene, hogy az álataladi utópiát létrehozzuk. S azt sem értem, hogy az emberi nem egyetemes tulajdonságaira miért csodálkozol rá? A kérdéseid naivnak hatnak és gyakorlatiatlannak.
S ha már pénz. Mit gondolsz a dohánygyárak érdekeltségéről? A gyógyszeripar érdekeltségéről?
 

gabibaba

Aktív tag
A lányom most 16. Tavaly óta az osztálykiránduláson az osztályfőnök - szülői engedély birtokában - engedi a dohányzást. Távol a többiektől, nem mehet nem dohányos a dohányossal, a szülői engedélyek valódiságát szúrópróbaszerűen ellenőrzi. Mindezt azért, mert amíg ezt nem vezette be, a bagós gyerekek a paplan alatt intézték stikában, meg kilógva a házakból, és egyszer majdnem sikerült egy faházat felgyújtani. Az ofő egyébként gyűlöli a cigarettát.
 
Oldal tetejére