Paleolit táplálkozás

edinaxy

Új tag
Szia Kata!

Nekem a 2,5 éves kislányom cukros, első mérésnél nézték az eredményeit, neki <69 volt, de 295 - 969 között jó elvileg. Idén nyáron újra megnézetem, ugyanis több minden dolog után próbálkozunk a paleo étrenddel. Szándékosan nem írtam diétát. Amerikában 3 családot találtam, akik ezzel tartják kordában a gyerekük cukrát. Az orvosunk azt mondta, ez lehet csak a mézeshetek kitolódása. A C-peptiden szeretném lemérni ( a VC mellett) javul - e az állapota. Ők írtak a diétáról:
http://michellestype1diabetes.blogspot.com
http://mikeanddebbie-mainfamily.blogspot.com/
http://livingwithouttype1.blogspot.com/

A C-peptid ha javul, akkor talán van esély ezen étrend melletti inzulin nélküli életre.

Üdv: Edina
 

blaci

Őstag
Szia Edinaxy!
Olvasgattam egy kicsit erről a paleo táplálkozásról. Végig azt sorolják, hogy mit nem szabad enni. Azt szeretném kérdezni, hogy a paleo szerint mit lehet megenni, mi az ami egészséges? Csak kíváncsi vagyok. Köszönöm.
Üdv.,
Laci
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Köszönöm!!!
Mozogni igyekszem, én is, ha tehetem, gyalog járok :D , nyáron meg bringával.
Az a baj a másfajta kajával, hogy hiába eszel abonettet, joghurtot, gyümölcsöt stb, abból 60ch-t benyomni képtelenség. Egyszerűen nem fér belém...
Hát nem tudom, hogy még olvasod-e majd, mert látom, 4 hete volt ez téma, de nekem is vannak jó kis tapasztalataim :) Én is általában csak 2-3kg plussztól igyekeztem eddig megszabadulni (171cm vagyok és hozzá a versenysúlyom 58-59kg, de általában 60, aztán 62 az, amitől szülések előtt mindig megszabadultam fogyóval, ha felmentem odáig - azóta picit más sajnos a helyzet, de ez más téma). Nálam az vált be, hogy csökkentettem a Ch adagomat. Mindent ettem, amit akartam, csak relatíve zsírtalanul és kevés chval, tehát kicsi adag rizzsel a húst és mellé sok zöldség. Az esti vacsi is inkább sok paprika, paradicsom, kevés kenyér és már nem teszek rá sajtot mondjuk. Sokka kevesebb inzulint is adok nyilván, még bázisból is ilyenkor. De hipóra bekapom a csokimat, persze nem sokat, 1-1 túró rudi ilyesmi, nem sanyargattam magam soha. Csak a mennyiség! Mindenből kicsit. Nasizom is, ha megkívánom, akkor jön egy kocka milka. Ez be szokott válni. Első szülés után 2 hónap alatt 10kg-tól szabadultam így meg (akkor nem szoptattam), tartósan! Sőt, a második terhességem elején 57kg voltam, mert megszoktam ezt a kajálást. Most 64.5kg vagyok sajnos, mert a 14 hónap szoptatás (másodikat már ennyi ideig tudtam szoptatni) belém égette ezt a plusz 4-5kg-t, ettől nem tudok egyszerűen megszabadulni egyelőre.... De ezt a "diétát" csak néhány hete kezdtem. Reggelire is kevesebbet eszem, mint eddig, csak egy picivel, ebédre is, meg amit főzöm, az csak csirkés kaja többnyire és kevés zsiradékkal. Ma csináltam fasírtot, csirkéből (1kg csirke, 2 tojás, 1 zsemle és fűszerek, hagyma, nulla olajjal) és hozzá rizs és párolt zöldbab, tök finom volt, jólesett és CH alig volt benne (gyorsrizst főzök zsiradék nélkül és kb 120-130gr-ot eszem egy adagra), zsír is, ez aztán jó kis fogyasztó kaja és finom is. Az egész családnak ízlett. Szóval ez nálam amúgy bejön, most nem tudom, mi lesz, mert átrendeződtem sajna, lehet, hogy nálam most jött el az, ami Katánál nemrég, hogy a 60kg helyett mostmár 64 leszek és ez van. Végülis két gyerek után ez talán belefér. Csak a régi ruháimat akarom!!!!! :o:rohog:
Amúgy szerintem lehet a pajzsimirigyed helyreállításától ez a néhány plusz kg.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Szia Edinaxy!
Olvasgattam egy kicsit erről a paleo táplálkozásról. Végig azt sorolják, hogy mit nem szabad enni. Azt szeretném kérdezni, hogy a paleo szerint mit lehet megenni, mi az ami egészséges? Csak kíváncsi vagyok. Köszönöm.
Üdv.,
Laci
Bizony bizony, engem is érdekelne!!! Nekem az a gyanúm, hogy majdnem ch mentes étrendet jelent ez, mert amiket olvastam eddig, abból ez derült ki, de én is szívesen meghallgatnám, hogy aki csinálja, az hogy is csinálja!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia Edinaxy!
Olvasgattam egy kicsit erről a paleo táplálkozásról. Végig azt sorolják, hogy mit nem szabad enni. Azt szeretném kérdezni, hogy a paleo szerint mit lehet megenni, mi az ami egészséges? Csak kíváncsi vagyok. Köszönöm.
Üdv.,
Laci

Bizony bizony, engem is érdekelne!!! Nekem az a gyanúm, hogy majdnem ch mentes étrendet jelent ez, mert amiket olvastam eddig, abból ez derült ki, de én is szívesen meghallgatnám, hogy aki csinálja, az hogy is csinálja!
Én megvettem a Paleo táplálkozás című könyvet, de egyelőre nem nagyon akarok nyilatkozni.
Két okból. Az egyik, hogy még nem olvastam ki, a másik pedig az, hogy amit eddig olvastam, abban találtam "kötekedni" valót.
Ebből ez egyik legfontosabb kötekedni valóm az az, hogy mi cukorbetegek vagyunk, és a paleo étrend nagyon drasztikusan elítéli a CH dús étrendet, majdnem olyan szintre csökkentené, mint a veszélyes Atkins diéta. Viszont rengeteg okosságot is találtam benne, sőt, sokmindenre választ, anélkül, hogy feltettem volna. Inkább úgy mondanám, hogy az eddig érthetetlen folyamatokra fény derült.
Ha többet olvasok, vagy kiolvasom a könyvet, akkor is csak részletekkel tudok szolgálni, mert itt a fórumon egy könyvet bemutatni, vagy leírni kissé hosszas lenne. Ha valakit érdekel, akkor az vegye meg a könyvet.

De itt eszembe jut olyan tényező, amit sokszor tapasztalok itt a fórumon is, hogy kevés, vagy hiányos háttérismerettel vakon hisznek valami "megváltó" technikában, mindegy mi az, csak higgyenek benne, holott elég lenne az inzulinban megbízni. Ha valaki nem okosan forgatja, akkor egy ilyen könyv lehet, hogy inkább ártalmas, mint hasznos tudásgyarapító tudomány. Nem egyszer tapasztaltam, hogy egy olvasat után valaki vakon követi az olvasottakat, holott az csak le van írva, és az még nem bizonyíték, hogy leírták. (Ha nekem van pénzem kiadni egy könyvet, és leírok benne valamit, és odaírom, hogy Kukutyinban Mariska néni meggyógyult a "valamitől", az nem bizonyíték. Én viszont a könyveladásokból meggazdagodom.) Tehát gondolok itt arra, hogy valaki a könyvet olvasva drasztikusan mellőzi a CH bevitelt, csak azért mert a könyv azt írja amit, az lehet, hogy a kórházban köt ki. Az a könyv nem cukorbetegeknek készült diétás, vagy felvilágosító könyv, de tény, hogy nagyon korrektül foglalkozik a cukorbetegség mindkét fajtájával. Rengeteg okosságra rávilágít, ami minket is érint akár a CH-val kapcsolatban, akár a tejivással kapcsolatban.

Tehát én fenntartásokkal fogadom a könyv sorait, de tény, hogy rengeteg "miért"-re választ adott.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia Edinaxy!
Olvasgattam egy kicsit erről a paleo táplálkozásról. Végig azt sorolják, hogy mit nem szabad enni. Azt szeretném kérdezni, hogy a paleo szerint mit lehet megenni, mi az ami egészséges? Csak kíváncsi vagyok. Köszönöm.
Üdv.,
Laci
A paleo étrend szerint húst, tojást, zöldséget, gyümölcsöt korlátlanul lehet enni. Tehát mindent, ami nem gabona, és az ebből készült ételek, valamint a tej tilos. Illetve a gabonából készült ételek korlátozottan.
Nna ez véleményem szerint egy egészséges embernek sem járható út, egy cukorbetegnek pedig veszélyes lehet. Ezt pusztán egy könyv alapján rábízni az emberekre minden alapképzettség nélkül merész vállalkozás. Rendre tapasztaljuk, hogy az emberek szélsőségesek, nehezen találják meg az aranyközéputat. É a veszélyét itt látom. (Bocs a kifejezésért, de néha megyünk valami után, mint a birkák.)

Az tény, hogy egy jól meghatározott, csökkentett CH bevitel mindenkinek, de főleg a túlsúllyal rendelkezőknek hasznos, de azt azért jól ki kell kalkulálni, hogy mennyi legyen a csökkentett bevitel.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Idén nyáron újra megnézetem, ugyanis több minden dolog után próbálkozunk a paleo étrenddel. Szándékosan nem írtam diétát. Amerikában 3 családot találtam, akik ezzel tartják kordában a gyerekük cukrát.

A C-peptid ha javul, akkor talán van esély ezen étrend melletti inzulin nélküli életre.

Üdv: Edina
Amerikában 3 család? Hol a bizonyíték?

Igen, ha a C-peptid javul. És ha nem? Ha javul, akkor az nem nem a paleo értedre fog javulni, hanem mert megerősödnek a béta sejtek. Ha pedig az immunrendszer úgy gondolja, akkor újra megtámadja a bétasejteket, mint ahogy az már egyszer megtette.

Az oly sok reménytkeltő szigetsejt átültetésnek is egyik rákfenéje, hogy az immunrendszer a betelepített bétasejteket újból megtámadja és elpusztítja.

A peleo étrendből egyedül a tejivás mellőzéseként sejtek valami pici esélyt, de nem teljes gyógyulást, már ami az inzulinmentességet illeti. A szervezet, és az anyagcsere olyan bonyolult és összetett folyamat, hogy ha valami valóban hatásos gyógymód (pusztán csak a táplálkozással) , akkor azt nagyon hosszas klinikai kísérletekkel kell alátámasztani.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Amerikában 3 család? Hol a bizonyíték?

Igen, ha a C-peptid javul. És ha nem? Ha javul, akkor az nem nem a paleo értedre fog javulni, hanem mert megerősödnek a béta sejtek. Ha pedig az immunrendszer úgy gondolja, akkor újra megtámadja a bétasejteket, mint ahogy az már egyszer megtette.

Az oly sok reménytkeltő szigetsejt átültetésnek is egyik rákfenéje, hogy az immunrendszer a betelepített bétasejteket újból megtámadja és elpusztítja.

A peleo étrendből egyedül a tejivás mellőzéseként sejtek valami pici esélyt, de nem teljes gyógyulást, már ami az inzulinmentességet illeti. A szervezet, és az anyagcsere olyan bonyolult és összetett folyamat, hogy ha valami valóban hatásos gyógymód (pusztán csak a táplálkozással) , akkor azt nagyon hosszas klinikai kísérletekkel kell alátámasztani.
Volt itt egy férfi,aki kitalált magának egy diétát és még a mézesheteiben elkezdte és inzulin nélkül él, holott 1-es cukros elvileg (bár 40x évesen lett az). Nagyon kevés Cht eszik és hihetetlenül betart minden diétás pontot. Én nem tudnék pl úgy élni (nem is dolgozik, ha jól rémlik).
Ezt simán meg tudnám magyarázni azzal, hogy kevés ch, az is alacsony GI,mézeshetek, sok mozgás... ehhez nem biztos, hogy kell inzulin.
Szerintem valahol itt lehet a kulcsa a mézesheteiben paleot táplálkozó, akár javuló c pepdises embereknek.
Paleo mellett valszeg napi 10gr ch-t esznek és jól elosztva, sok zöldséggel, no tej, szóval borzalmasan alacsony GI, borzalmasan lassú felszívódás, sok rost miatti gyorsabb emésztés, plusz mézeshetek. Szerintem simán el eleht ezzel érni inzulinmentességet ilyenkor. De ebben akkor nincs benne az, amit Szendi gondol, hogy a glutén és tejmentes étkezés káros hatásai okozzák a cukorbetegséget. Tehát odavissza nem működik. Mert kevés chval és borzasztó alacsony gi-s kajákkal lehet inzulinmentesen élni, nem azt jelenti, hogy ez azért lehetséges, mert amúgy a káros kaják miatt leszünk cukrosak, tehát ha elhagyjuk, akkor megszűnik a cukorbetegség. Az valszeg nem szűnt meg.
 

napocska

Őstag
Mert kevés chval és borzasztó alacsony gi-s kajákkal lehet inzulinmentesen élni, nem azt jelenti, hogy ez azért lehetséges, mert amúgy a káros kaják miatt leszünk cukrosak, tehát ha elhagyjuk, akkor megszűnik a cukorbetegség. Az valszeg nem szűnt meg.

De vajon meddig? Gondolom, amíg van saját inzulinja. Illetve attól, hogy abbahagyta a gabona- tejtermék- és hüvelyesek fogyasztását, visszafordulna az autoimmun folyamat? Az egyik belinkelt blogban azt írja a lány, hogy 90g szénhidrátot eszik meg naponta, és így tudja tartani a jó vércukor eredményeket. Még mézeshetei lennének? Fogalmam sincs, mit gondoljak.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
De vajon meddig? Gondolom, amíg van saját inzulinja. Illetve attól, hogy abbahagyta a gabona- tejtermék- és hüvelyesek fogyasztását, visszafordulna az autoimmun folyamat? Az egyik belinkelt blogban azt írja a lány, hogy 90g szénhidrátot eszik meg naponta, és így tudja tartani a jó vércukor eredményeket. Még mézeshetei lennének? Fogalmam sincs, mit gondoljak.
A 90gr ch akkor már sok ahhoz,amit én gondoltam. Ezek szerint nem a túl kevés ch miatt hagyhatja el az inzulint. Innentől lett érdekes a dolog ;)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én a kórházi 4 napos CH mentes diétából tudom milyen a majdnem 0 CH diéta.
Ehettem husikát, sajtot, rágcsálhattam 4-5 karikányi répát, és pici káposztát, meg csalamádét.
A paleo szerint ehetnék több zőccséget, gyümölcsöt, de nem hinném hogy abszolút 0 C-peptiddel megúsznám az inzulinmentességet.

És akkor még arról nem is beszéltünk, hogy inzulin nem csak étekhez kell, hanem az étkezések közötti időszakra, valamint éjszakára, amikor a máj glukozt bocsát a véráramba. Márpedig a cukorbetegeknél (jó esetben) minden élettani funkció működik, így a glukoz elválasztás is. Ahhoz pedig inzulin kell.

Ezért nem hiszem én azokat a nagy szavakat, hogy a valakinek a valakije, találkozott már olyan emberrel, akinek nagybátyjának a szomszédja elhagyhatta az inzulint.

Sokszor megfogalmazódik bennem, hogy emberek olyan energiával próbálnak megszabadulni az inzulintól, mintha az egy mérgező károsanyag lenne vagy egészségkárosító hatása lenne.

Mi a baj az inzulinnal? A nem diabos embernek is van inzulinja, mi miért akarunk megszabadulni tőle, akár még éhezés árán is?
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ha kezdő diabos az illető teljesen érthető, hogy a kezdeti sokk után még bízik, keresi a lehetőséget. De megfelelő tájékoztatással segíteni lehet neki megérten ia folyamatot, és ezzel könnyebben elfogadhatóvá tenni a diab tényét.
Akkor áll fel a szőr a hátamon, ha több éve diabos valaki "találja" ki, hogy ő elhagyja az inzulint. Brrr. Aki pedig ilyen ígéretet tesz, arról ne is beszéljünk.

Itt a fórumon diabos társainktól tudjuk, hogy akinek van valamennyi saját inzulinja, az vigyáz rá, mint a szeme fényére, és a megfelelő dózisú inzulinnal támogatja a szervezetét, hogy ez minél tovább így is maradjon. Ha elhagyná az inzulin beadását, akkor azt a maradék inzulinelválasztást is megsemmisítené.

És hogy a topik címénél maradjunk, C-peptid vizsgálatot (ami megmutatja, hogy mennyi saját inzulinelválasztás van) nem csinálgatnak csak úgy a páciens kérésére.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Mi a baj az inzulinnal? A nem diabos embernek is van inzulinja, mi miért akarunk megszabadulni tőle, akár még éhezés árán is?
Namost erre én válaszolok neked itten :)
Hát nem az inzulin a baj, hanem az, hogy a kívülről adagolt inzulinnal sosem tudunk olyan egyenletes vc értékeket elérni, amik nem vezetnek hipókhoz sosem és magas cukrokhoz sem (ja, tudom, BLaci tud ilyet, de ő túl ügyes!;)), minél kevesebb inzulint ad valaki, annál könnyebb kordában tartani a cukrát (a kevesebb is relatív, mert kg-ra is megy ugye a dolog, tehát egy 200kg-os embernek a 3 egység bolus marha kevés, nekem meg marha sok). Szóval, aki inzulin nélkül is megvan, annak egész valószínű, hogy nincsenek hipói és ezért kilengései sem, somogyijai sem (hm, a helyesírás ellenőrző simán elfogadta a somogyijai szót, ez vicces..., bezzeg a bolust nem :)).
A lényeg, hogy nem maga az inzulin, ami probléma, az nem az, hanem az, hogy még pumpával sem lehet úgy adagolni, hogy kizárjuk a hipókat és a kilengéseket. Szóval az egyenletes vércukor sokkal valószínűbb, minél kevesebb inzulinnal működik valaki (nyilván vannak ellenpéldák, de általánosságban ez elmondható a cukorbetegekről).
 

borka

Őstag
A szervezet sejtjei (az agysejtek kivételével) csak inzulin jelenlétében képesek felvenni a vérből a glükózt. Tehát CH-ra mindenféle képpen szükségünk van,mert a sejtek ebből táplálkoznak az insulin segítségével.A teljes CH mentes életmód a szervezet teljes leépüléséhez vezet.:cool:
 

blaci

Őstag
...
Hát nem az inzulin a baj, hanem az, hogy a kívülről adagolt inzulinnal sosem tudunk olyan egyenletes vc értékeket elérni, amik nem vezetnek hipókhoz sosem és magas cukrokhoz sem (ja, tudom, BLaci tud ilyet, de ő túl ügyes!;)), minél kevesebb inzulint ad valaki, annál könnyebb kordában tartani a cukrát...
...

Szia Molli!
Ez igazán kedves volt tőled, köszi, de sajna én sem tudok ilyet, szoktam hipózi én is, igaz elég ritkán…;)

Én is gondolkodtam ezen az inzulin dolgon és magam is arra a következtetésre jutottam, hogy a cél igazából az lenne ebben az esetben, hogy ne kelljen kívülről inzulint adagolni. Az "inzulinmentes élet" valószínűleg ezt jelenti.
De ehhez az elmélethez mindenképpen kell lenni valamennyi saját inzulinnak, hogy működjön a gyakorlatban is a dolog…
Mivel viszont a szervezet már nem termel eleget belőle, a kevéske (még) megmaradt inzulinhoz csökkentik az elfogyasztott szénhidrátok mennyiségét. Ezzel fenntartható az egyensúly…valameddig.

Nekem is volt olyan időszakom pár éve amikor simán el lettem volna a kívülről adott inzulin nélkül is, mert akkoriban az étkezési bólus és a bázis inzulinom is 1NE volt mindössze, vagyis napi össz. 3+1NE. A dokim azt mondta, hogy meg lehetne ezt próbálni de nem javasolja mert ezzel a csekélyke rásegítéssel is kitolható, meghosszabbítható ez az időszak…igaza volt!:D
Most is kevés a napi inzulin szükségletem, hogy ettől van-e vagy nem azt nem tudom, de ha nem volna szükségem a kívülről adott inzulinra és beadnám akkor folyton hipóznom kéne tőle, ez viszont nincs, szóval mégiscsak kell.
Azzal teljesen egyetértek és a tapasztalatom is az, hogy minél kevesebb az inzulinszükséglet annál egyenletesebb a cuki, vagyis kisebb mértékű az esetleges ingadozás de ehhez is nagyon fontos a "játékszabályok" pontos betartása...sőt!
Üdv.,
Laci …aki azért :dr_24: !
 

somcsika

Aktív tag
De az mitől függ, hogy mennyi valakinek az inzulin szükséglete? Tudom, hogy a testalakttól, a fizikai aktivítástól, az életkortól stb. De arra gondolok, hogy ha rásegítünk külső inzulinnal, akkor mitől függ pl. hogy a meglévő sejtek meddig termelnek inzulint és hogy mennyit.
Itt arra gondolok, hogy olyan sok mindenkitől hallottam már, hogy pl. mennyi volt az éhgyomri vércukra és a Hba1c-je amikor kiderült a diabja. És mégis itt van pl. BLaci aki nagyon kevés inzulin pótlásra szorul, és itt van az én lányom akinek többszöröse már most. Nem Lacitól irigylem, mert tudom, hogy ő mindent megtesz azért, hogy ilyen legyen az eredménye. Csak egyszerűen nem értem.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én is gondolkodtam ezen az inzulin dolgon és magam is arra a következtetésre jutottam, hogy a cél igazából az lenne ebben az esetben, hogy ne kelljen kívülről inzulint adagolni. Az "inzulinmentes élet" valószínűleg ezt jelenti.
Laci, te jársz a legközelebb a valósághoz ezzel a gondolatmenettel. Én is agyaltam, hogy hogyan is fogalmazzam meg a sokak által áhított inzulinmentességet, ill. azt, hogy ő el akarja hagyni az inzulint, és erős a hite abban, hogy ezt meg is tudja tenni.

Szóval azt úgy gondolják, hogy valami praktika által elérik, hogy meggyógyuljanak, és ezáltal nem kell beadni az inzulint. Azt hagyják ki a számításból, hogy jelenleg nincs ilyen praktika, és nincs olyan szer, ami az inzulint helyettesítené.
A csökkentésre van praktika, de az is korlátozott. Ha viszont nem lehet teljes mértékben elhagyni, és szúrni kell naponta 4x, akkor az a kezelés fizikai részétől teljesen lényegtelen, hogy az egyszerre beadott mennyiség 2 egység, vagy 6 egység. A kezelés terápiás részénél már persze nem mindegy, de itt nem erről van szó, hanem hogy akinek feltett szándéka, hogy bebizonyítsa, hogy el tudja hagyni az inzulint, annak azzal a 2 egységgel is baja van, hogy be kell adni.
Ha az inzulin hiányzik, akkor azt pótolni kell, a gyógynövény főzetből és a csodapirulákból nem fog inzulin "születni".
 
Oldal tetejére