Óvoda- iskolakezdés / Óvónők, tanárok edukálása

tímeácska

Őstag
Ide lehetne írni a tippeket, hogyan is kéne edukálni, felkészíteni a pedagógusokat egy diabéteszes kisgyermek óvodába, iskolába kerülésekor, persze úgy, hogy ne ijesszük meg nagyon a laikus óvónéniket, tanárokat!;-)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én egy olyan elképzeléssel állnék elő, hogy 5 éven belül minden városban, és településen legyen legalább egy óvóda, ahol van egy diab edukátor óvó néni. Itt a szülőnek van lehetősége választani az óvodát illetően. Az iskolára vonatkozóan az alsó tagozatos, és napközis tanárokat vonnám be elsőként.
 

tímeácska

Őstag
Kérdéseket is írhatnak ide a szülők, ha esetleg tanácsot szeretnének kérni...
De a már felnőttek is leírhatják saját tapasztalataikat, akik cukorbetegen kezdték meg az iskolát! Milyen volt akkor, min lehetne, ill. kellene változtatni, mi az amit nagyon hiányoltatok!
Osztálykirándulás, iskolai táborozás téma is érdekelne!


Lenne is egy általános kérdésem: mi a véleményetek a kisgyerek mellé mobiltelefont mellékelésről?
 

ildikó

Új tag
SZuper a topic-indítás!! Látom, tetszik a mobil ötlete. Figyi, ha csak a saját számodat írod be, és azt hozzárendeled egy gombhoz, akkor tök gyorsan elérnek. És manapság már mindenkinek van mobilja, tudja kezelni.
 

Vick

Új tag
Engem is foglalkoztat a mobil dolog. Kisfiam ősszel megy iskolába. Elvileg nem lehet mobilt vinni a suliba, (nála biztos kivételt tennének), de engem az aggaszt, hogy mi van, ha ellopják? Persze nem egy értékes készülékről lenne szó, de azért nem örülnék, ha hetenként újat kéne vennem. :))
 

Vick

Új tag
Lenne egy kérdésem is:
Vajon ráerőltethetem-kötelezhetem a tanítónénit, hogy felügyelje a tízórai előtti mérést, inzulin adást, tízórai elfogyasztását? Mi van, ha nem vállalja? Mert nagy esélyt látok erre.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia Vick!

A suliban biztosan megengedik ebben az esetben a mobilt. A tanár nénivel kell beszélned erről, hogy vállalják-e a felelőségget a mobillal kapcsolatban. A lopást úgy lehet elkerülni, hogy a suliban a gyerekkel együtt a mobilt is átadod a tanárnak, a mobil nála lenne, a gyerekek ne játszadozzanak vele.
A cuki mérést nem lehet kierőszakolni, de arra a tanárt megkérheted, hogy figyelmeztesse a gyerkőcöt, és kérdezzen is rá, hogy megmérte-e a cukrát, adott-e inzulint, megette-e a kaját.
Első napokban tanárarral való egyeztetés szerint bemehetsz a szünetekben, ellenőrzöd a pumpa memóriáját, és a tanár is felteheti a felmerülő kérdéseket.
Ha a tanár nem hajlik a közös munkára, akkor sajna nem sokat tehetsz.

Na erre akarunk mi edukálni óvó néniket, és tanár néniket (bácsikat). De szép is lesz.
 

Vick

Új tag
Kisfiam a korához képest okos :), komoly gyerek, de nem merném rábízni hogy eldöntse milyen vércukorértékhez mennyi izulint adjon. (Na jó, ezt telefonon megbeszélhetnénk) Itthon az is előfordult már, hogy elnézte a mért vércukor eredményt, másnak olvasta. De itthon ez nem gond, mert csak kíváncsiságból nézi, én kezelem. Még csak ovis! És olyan is volt, hogy több bólust adott véletlenül. Mikor megnyomta az "oké"-t már tudta, hogy sokat adott, szólt is, és sikerült is rendezni a dolgot. Evett még egy adag kaját. :) Az oviban is előfordult nemrég, hogy tízórai inzulinbeadás után szólt az óvónéni, hogy valami van a pumpával, nem működik. Odaszaladtam és kiderült, hogy fiam felfüggesztette az inzulin adagolást mert 0,1 E-gel több bólust állított be. Az óvónéninek nem merte megmondani, hogy mi a helyzet.
Szerintem felnőtt felügyelete kéne mellé az iskola első évében. Egy kicsit nem figyel oda, és könnyen félre lehet nyomni vagy félre lehet nézni a dolgokat, Pláne mikor a többi gyerek már kint szaladgál a szünetben, ő is figyelmetlenebb.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Vick, tökéletesen igazad van. A gyerkőcök lehetnek akármilyen okosak, önállóak, a szülőtől felelőtlenség lenne, ha erre az okosságra, önállóságra alapoznának. Felügyelet, és kontroll kell.

Egyébként a cukorbeteg gyerekek a nem diabos társaikhoz képest sokkal önállóbbak, fegyelmezettebbek, és logikusabb gondolkodásúak, és sokkal megbízhatóbbak.
Mégis, mindezek ellenére bármi elvonhatja a figyelmét, akár játék az udvaron, vagy a tanár érdekes előadása.
Az oviban és a suliban a nevelőnek az anya folyamatos figyelmét kell helyettesítenie, úgy hogy a többi gyerek se szenvedjen hiányt, és ne is érezzék a diabos társukat kivételezettnek.
Nem csak a szülőnek nehéz időszak, a nevelőtől is felelősséget követel. Talán ettől félnek a legjobban.
 

lizzi

Őstag
Lenne egy kérdésem is:
Vajon ráerőltethetem-kötelezhetem a tanítónénit, hogy felügyelje a tízórai előtti mérést, inzulin adást, tízórai elfogyasztását? Mi van, ha nem vállalja? Mert nagy esélyt látok erre.
Hát igen ez nagy kérdés,és sajnos én tapasztaltam is amikor dolgoztam bölcsiben,hogy sokszor sokkal több gyerek jut a nevelőkre-ovónénikre mint amennyit ,,elbírnak" és ilyen esetben tényleg nehéz elvállalniuk bármit is bármennyire szeretnék is :(
De ha a mi ,vagyis a cukorbeteg gyerekek oldalát nézem akkor szinte kötelességnek érzem ,hogy el kellene vállalni ,de sajnos nem mindig és mindenhol lehet :(
De bízzunk és reménykedjünk benne,hogy sikerül ezt is megoldani.....egyszer!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Lizzi!
Aazt írod, hogy dolgoztál bölcsiben. Mi a véleményed, mennyire "vehetők" rá a nevelők, hogy szívvel-lélekkel odafigyeljenek egy diabos gyerkőcre? Mert kényszeríteni ugye nem lehet. Nekünk ez az életünk, de ők egy talán egy veszélyes felelősségnek érzik, és inkább nem kérnek belőle, abból nem lehet baj alalpon. Volt-e a csoportodban diabos, vagy egyéb felügyeletet igénylő kis beteg.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Bennem felmerült még egy "csúnya" gondolat.
A nevelőtől mi egy plusz feladatot kérünk a diabos gyerek felügyeletével. És ha a nevelő azt mondja, hogy plusz feladat, felelősség? És lesz-e plusz pénz?

Hű, nem is folytatom a gondolatmenetemet.
 

Sani

Új tag
Ma találkoztam egy ismerősőmmel, akinek cukorbeteg a gyermeke, 5 éves és oviba jár.
Olyan profin kezelik a kislányt az oviban, hogyha kicsit többet eszik, mint amit az anya reggel jóváhagyott, akkor uzsonna időben futtatják. Tehát tudják, hogy mi a teendő.( Mondjuk az óvónő férje orvos )
Ez nagyon ember függő, hogy hogyan állnak hozzá a cukorbeteg gyermekhez.
 

lizzi

Őstag
Kata nem volt a csoportban beteg gyerek és a nevelők vagyis én meg egy lisztérzékeny lány(jó kis csapat:)!) biztos vevők lettünk volna ha megkérnek bármire is egy beteg gyerekkel kapcsolatban ,csak sajnos éppen sok helyen az a gond szerintem ,hogy nem a jóakaraton múlik ,hanem azon ,hogy mennyi gyerek van és hány nevelő jut x gyerekre??
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kata nem volt a csoportban beteg gyerek és a nevelők vagyis én meg egy lisztérzékeny lány(jó kis csapat:)!) biztos vevők lettünk volna ha megkérnek bármire is egy beteg gyerekkel kapcsolatban ,csak sajnos éppen sok helyen az a gond szerintem ,hogy nem a jóakaraton múlik ,hanem azon ,hogy mennyi gyerek van és hány nevelő jut x gyerekre??

Lizzi, ezen jót röhögtem. Bocsi, csak azon kuncogok, hogy azon munkálkodunk, hogyan oldjuk meg, hogy a beteg gyerekeket elfogadják az egészséges felnőttek. Nálatok még jó, hogy a szülők engedték az egészéges gyerkőcöket.

Nem tudom ki látta a Vaklárma című filmet. Ott egy vak és egy süket figura ontotta a hülyeséget. Baromi jó volt.

Félretéve a tréfát, tényleg nagyon sok múlik a nevelő hozzállásán, elfogadásán, és azon, hogy hány gyerekre felügyel. Hiszen a diabos gyerekre fordított plusz idő nem vehet el a többi gyerek felügyeletéből. Ezt csakis rugalmas hozzállással lehet megoldani.
 

dg

Őstag
Hiszen a diabos gyerekre fordított plusz idő nem vehet el a többi gyerek felügyeletéből. Ezt csakis rugalmas hozzállással lehet megoldani.


Ez a gondolat elméletileg tökéletes, de a gyakorlatban nem igényel olyan óriási pluszt egy diabos gyermek felügyelete. A mindenkit gyomorszájon vágó Pistike az oviban, vagy a rugósbicskával játszadozó Gézuka a suliban -- na az plusz! Mint ahogy azt egy másik topikra tévelyedvén leírtam, a pedagógusoktól abszolút és feltétlenül elvárható a tolerancia, és kötelességük az integrálás, a testi és szellemi síkon megnyilvánuló különbözőségek elsimítása. Aki ezért a teljesített feladatért plusz pénzt vár vagy elmenekül előle, nem e pályára való. Ezzel az idealizált gondolattal szemben a pedagógusok többsége megijed. Ezt a félelmet kell(ene) eloszlatni ismeretátadással, felvilágosító munkával, adott esetben szülő-pedagógus közti kommunikációval.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ez a gondolat elméletileg tökéletes, de a gyakorlatban nem igényel olyan óriási pluszt egy diabos gyermek felügyelete. A mindenkit gyomorszájon vágó Pistike az oviban, vagy a rugósbicskával játszadozó Gézuka a suliban -- na az plusz! Mint ahogy azt egy másik topikra tévelyedvén leírtam, a pedagógusoktól abszolút és feltétlenül elvárható a tolerancia, és kötelességük az integrálás, a testi és szellemi síkon megnyilvánuló különbözőségek elsimítása. Aki ezért a teljesített feladatért plusz pénzt vár vagy elmenekül előle, nem e pályára való. Ezzel az idealizált gondolattal szemben a pedagógusok többsége megijed. Ezt a félelmet kell(ene) eloszlatni ismeretátadással, felvilágosító munkával, adott esetben szülő-pedagógus közti kommunikációval.

Ezért jó, hogy "tanárkodsz" nekünk tovább, mert mi tudjuk mit akarunk, Te viszont látod a másik oldalt is, és ez nagyon fontos a tovább lépéshez, és a terv kivitelezéséhez. Köszi érte, és kérlek figyeld a témát.
 

szolnok

Új tag
Nagyon sajnálok minden kisgyermekes szülőt aki bölcsis, ovis és ált iskolai problémák közt vergődik.sajnos a mai tanárok jó része nem rendelkezik empátiával és csak azért tanár mert csak ide vették fel. Sekélyesedett a pálya, mint minden más.
Természetesen ugy gondolom, ha nem akarja válallni a gyerek felügyeletét, erre nem kényszeríthető, Pedig a pedagógus ha jól áll a dologhoz, kivédheti a gyerekmeki közösség negativ reakcióit, segitheti a "beteg gyermeket" ám ehhez fel kéne nőnie a társadalomnak. Addig meg marad a szülői idegharc,
 
Oldal tetejére