Mindenkinek - inzulinok

rugach

Új tag
Nagyon sok féle inzulin van manapság,mind a bázis mind a gyors hatású inzulinok közül.
Érdekelne,hogy ti milyeneket használtok,illetve szerintetek melyik inzulin párosítás a legjobb.
 
Milyen inzulin párosítást használjunk?

Nagyon sok féle inzulin van ...... ti milyeneket használtok,illetve szerintetek melyik inzulin párosítás a legjobb.

Kedves Rugach! A beadandó inzulin-féleséget és mennyiségét a diabetológus orvos személyre szabja, attól nem szabad eltérni. Ha szükséges, az orvos változtat az inzulin-féleségen és mennyiségen, a kialakult vércukorszint szerint módosít vagy sem.
 

somcsika

Aktív tag
Szóval inzulinok. Remélem, hogy jó helyen vagyok.

Eddig, mint ahogyan alul is látható, Actrapid/Insulatard párosítású inzulin kezelésünk volt. Most, hogy az életünkben egy új fejezett kezdődött (középiskola, kollégium) hiába van jó helye, külön főznek rá(juk), mint diabos(okra) gyakran előfordult pp hypoglickémia. A kristályos inzulinnál ugye köztes étkezést is be kell iktatni ami nem mindig oldható meg. Az korábbi 12:00-13:00 óra közötti ebédhez képest most nem ritka, hogy csak 14:00 órakkor tudott ebédelni, aztán persze már minden csúszik, az uzsonna már rendszerint kimaradt, este pedig 19:00 órakor vacsora. A hypokat leszámítva alkalmanként és főképp némi bűnözésnek köszönhetően voltak kiugrások, persze, hogy eszik a csokiból ha a szobatársai is esznek és megkínálják. De maradjunk annyiban, hogy ezek nagyon ritkák. Többnyire kordában tudja tartani, már amennyire egy majd 15 éves "gyerek" oda tud rá figyelni.
Tehát most új inzulint kaptunk a Novorapid-ot, (persze csak kipróbálásra), úgy véltem, hogy nem lenne szerencsés ha rögtön maga kezdené el ezt a kúrát, és hát abban maradtunk, hogy a hétvégéig még marad a régi kezelés.
Rugalmasabb életvitelt várunk ettől az inzulin típustól, hiszen azt már tudom, hogy esetenként utólag is beadható a Novorapid.
A doktorbácsink azt mondta, hogy ez az a legmondernebb és korszerűbb kezelés most - természetesen az inzulinpumpa - után.
De ezzel a fajtával a korábbi 3 bólus helyett akár 5X is kell majd szúrnia, az pedig a két bázissal együtt, már akár napi 7 szúrást is jelent.
Tehát a kérdésem az lenne, (persze tudom, hogy a megtapasztalás a legfontosabb, de mégis a miheztartás véget jobb lenne, ha tudnám.), hogy mennyi az a ch mennyiség a Novorapidnál amihez már adni kell inzulint?
Összeségében minden információt és tapasztalatot szeretném ha meg tudnátok velem osztani. Mire kell jobban figyelni így? Gondolok itt arra is akár, hogy ha ez ultragyors és ha nem jól ítéli meg a bevitt étel ch értékét akkor könnyebben alakul ki hypo?
Szóval ha nem nagy probléma aki ultragyors inzulint használ ossza már meg velem a tapasztalatait.
Előre is köszönöm.
 

gabibaba

Aktív tag
Novorapidról nekünk azt mondták, hogy kb. 10g CH-s tízórait-uzsonnát elbír esetleg - nálunk nem. Várni elvileg 5-10 percet kell, nálunk hipo lett ennyi idő alatt, csak extrém magasnál vár, általában kaja közben vagy utána szúr, de tudok olyat is, akinek többet kell várni. 3 órán belül nem szokott újra szúrni. Ezt is ki kell kísérletezni, lehet, hogy egy hétvége nem lesz elég. Sokkal rugalmasabb így, ha néha többet vagy kevesebbet enne, csak azt kell tudni, melyik időszakban mennyi E kell 10g-ra. Tízórai nálunk abszolút elmaradt, uzsonna néha becsúszik. Ha edzésre megy, akkor nem szúr uzsonnára, ha nem, akkor kell.
A hipok után sokkal magasabb cukrokkal köszönt vissza Somogyi úr, mint az Actrapidos korszakban.
Kellett egy kicsit a bázison is változtatni (emelkedett a reggeli).
 

manocs

Új tag
Amikor még penes voltam, napi 3x ettem (mondjuk most is :))th. napi 3x adtam Novorapidot. Plusz a bázis, nekem a végén napi 3x volt az is.
Elvileg 10 ch-t még elbír a bázis, de egy kicsit biztos megugrik a cukor.
Az orvosom mondott egy alap adagot: pl ebéd: 60g ch, mondjuk 7 E Novo. Aztán a mért cukortól függően emeltem, csökkentettem ezt a mennyiséget. (8-10mmol +1E, 10-12mmol+2E stb.)
Normál cukornál közvetlenül étkezés előtt adtam be, magasabbnál vártam egy kicsit (amikor volt türelmem), alacsonynál pedig előbb ettem, aztán szúrtam.
 
Sziasztok!
Friss cukros vagyok, nemrég 1 hete kerültem ki a kórházból. Orvosom Actrapid illetve Insulatard inzulint írt fel.
Ma délben beadtam 13E Actrapidot ebéd előtt, majd másfél óra múlva a cukrom csak 4.1 volt. Gondolom ez kevés, így 1 hetes tapasztalattal arra tudtam következtetni, hogy kevesebb inzulint kéne beadni. Kérdésem az lenne, hogy szerintetek 1 - vagy akár 3-4 egységgel is kevesebb kell?
 

borka

Őstag
Sziasztok!
Friss cukros vagyok, nemrég 1 hete kerültem ki a kórházból. Orvosom Actrapid illetve Insulatard inzulint írt fel.
Ma délben beadtam 13E Actrapidot ebéd előtt, majd másfél óra múlva a cukrom csak 4.1 volt. Gondolom ez kevés, így 1 hetes tapasztalattal arra tudtam következtetni, hogy kevesebb inzulint kéne beadni. Kérdésem az lenne, hogy szerintetek 1 - vagy akár 3-4 egységgel is kevesebb kell?

Üdvözlünk a fórumon !

Amit magadról és a jelenlegi kezelésedről írtál az nagyon kevés infó.
Írjál bővebben a beállított értékeidről Ch, inzulin.Hány kiló vagy,és milyen magas.
A profil oldaladon a "Rólam " című rovatot ha kitöltenéd,és leírnád oda is a dolgokat sokkal könnyebb lenne segíteni.
 
Elnézést, mint írtam, új vagyok a témában, nem tudtam, hogy ennyire összetett.
18 éves vagyok, 182 centi illetve 67 kiló. Napi 300g CH lett felírva( reggeli: 30g, tízórai: 60g, ebéd: 60g, uzsonna: 60g, vacsora: 60g, pótvacsi: 30g.)
Bent a kórházban így állítottak be: reggel: 30E Insulatard, 15E Actrapid. Délben: 14E Actrapid. Vacsi előtt: 17E Actrapid. Lefekvés előtt: 12E Insulatard.
Azóta már mindegyik Actrapid adagból levettem 1 egységet, de még mindig kicsit alacsonyak a cukrok.
Remélem mindent leírtam. Köszi előre is a segítséget.
 

borka

Őstag
Elnézést, mint írtam, új vagyok a témában, nem tudtam, hogy ennyire összetett.
18 éves vagyok, 182 centi illetve 67 kiló. Napi 300g CH lett felírva( reggeli: 30g, tízórai: 60g, ebéd: 60g, uzsonna: 60g, vacsora: 60g, pótvacsi: 30g.)
Bent a kórházban így állítottak be: reggel: 30E Insulatard, 15E Actrapid. Délben: 14E Actrapid. Vacsi előtt: 17E Actrapid. Lefekvés előtt: 12E Insulatard.
Azóta már mindegyik Actrapid adagból levettem 1 egységet, de még mindig kicsit alacsonyak a cukrok.
Remélem mindent leírtam. Köszi előre is a segítséget.

Nem tudom,hogy hol,és melyik kórházban állítottak be,de véleményem szerint Téged hízókúrára fogtak.Az insulin egységeket,és a Ch-t is nagyon soknak tartom még annak ellenére is,hogy 18 éves vagy.
Légyszi írd le azt is,hogy milyen körülmények között fedezték fel a diabéteszt.Mennyi volt a HbA1c,ha csináltak egyáltalán?Milyen magas volt a vc.-d(vércukor)?
Még mindig azt mondom/írom/,hogy írjál Magadról többet.Ne keljen belőled mindent kihúzni.
 
Igen, kicsit hízókúrára vagyok fogva, úgy állította az orvos (Dr. Petheő Egerben) mintha 70kg lennék, mivel nyáron ennyi voltam.
Kicsit későn kerültem kórházba, teljesen le voltam gyengülve, fogyva(61 kilóra), a kórház előtti utolsó napot itthon szinte átaludtam.18-as volt a cukrom akkor.
HbA1c vizsgálatot szerintem csináltak, vettek vért, de sajnos nem árulták el az eredményt.
Ja amúgy a 300g CH-val nincs problémám, simán megeszem.
 

borka

Őstag
Elnézést, mint írtam, új vagyok a témában, nem tudtam, hogy ennyire összetett.
18 éves vagyok, 182 centi illetve 67 kiló. Napi 300g CH lett felírva( reggeli: 30g, tízórai: 60g, ebéd: 60g, uzsonna: 60g, vacsora: 60g, pótvacsi: 30g.)
Bent a kórházban így állítottak be: reggel: 30E Insulatard, 15E Actrapid. Délben: 14E Actrapid. Vacsi előtt: 17E Actrapid. Lefekvés előtt: 12E Insulatard.
Azóta már mindegyik Actrapid adagból levettem 1 egységet, de még mindig kicsit alacsonyak a cukrok.
Remélem mindent leírtam. Köszi előre is a segítséget.

Igen, kicsit hízókúrára vagyok fogva, úgy állította az orvos (Dr. Petheő Egerben) mintha 70kg lennék, mivel nyáron ennyi voltam.
Kicsit későn kerültem kórházba, teljesen le voltam gyengülve, fogyva(61 kilóra), a kórház előtti utolsó napot itthon szinte átaludtam.18-as volt a cukrom akkor.
HbA1c vizsgálatot szerintem csináltak, vettek vért, de sajnos nem árulták el az eredményt.
Ja amúgy a 300g CH-val nincs problémám, simán megeszem.

A kórházi zárójelentésen szerepelnie kell az elbocsájtáskori vc. értékeknek.
A hizlaló kúrával is vigyázni kell,nehogy elszaladjon veled a ló.
A kórházi beállítást egy nyugalmi állapotban végzik,ami mindig magasabb insulin igényt ír elő. Otthon viszont nagyobb a fizikai aktivitásod ezáltal kevesebb insulinra van szükséged,mert a bevitt Ch-t elégeted,amit majd magadnak kell megtapasztalnod.
Az insulin beadásánál nagyon figyelj az időpontok betartására,mindig ugyan abban az időben szúrjál.Ez nagyon fontos szabály.
 

poe

Őstag
Sziasztok!
Friss cukros vagyok, nemrég 1 hete kerültem ki a kórházból. Orvosom Actrapid illetve Insulatard inzulint írt fel.
Ma délben beadtam 13E Actrapidot ebéd előtt, majd másfél óra múlva a cukrom csak 4.1 volt. Gondolom ez kevés, így 1 hetes tapasztalattal arra tudtam következtetni, hogy kevesebb inzulint kéne beadni. Kérdésem az lenne, hogy szerintetek 1 - vagy akár 3-4 egységgel is kevesebb kell?
Szia Emberke202!

Előrebocsátom, hogy egy hosszú tanulási folyamat lején vagy, de megéri végigcsinálni ;)
A friss diabosoknál az inzulinkezelés megkezdése után nem sokkal eljöhetnek a "mézeshetek". Ez azt jelenti, hogy a külsőleg adott inzulinnal tehermentesített béta sejtek még egyszer összekapják magukat és inzulintermelésbe kezdenek. Ilyenkor csökkenteni kell a beadott inzulin mennyiségét, időnként radikálisan. Ez azonban max néhány hétig tart, sajnos. Lehet, hogy nálad is erről van szó.
De az is lehet, hogy az otthoni aktívabb élet miatt kell kevesebb inzulin. Akárhogy is, csökkentsd nyugodtan.
A 4,1 mmol/l kevés kaja után, de ez is függ attól, hogy mennyiről indulsz. Kaja előtt 4-6,5, kaja után 60-90 perccel pedig 6-8 mmol/l az ideális, úgy hogy az étkezés előttihez képest 1,5-2 mmol/l-t emelkedik a vércukorszinted.
A lényeg az, hogy rendesen vezesd a naplód, mert a doki (és mi is :)) csak az alapján tud véleményt mondani.
Egri vagy egyébként?
 

somcsika

Aktív tag
A mai naptól Levemir+Novorapid párosítású inzulinunk van.
A doktornénink próbálta volna rábeszélni a pumpára, vagy legalábbis, hogy gondolkozzon rajta. Felajánlotta neki, hogy szúrnak be egy kanült, hogy legalább próbálja ki és utánna tiltakozzon ellene.
Mivel Szandi nem akarta még csak kipróbálni sem most itt fityeg az én hasamon. Bíztam benne, hogy az utolsó pillanatban majd meggondolja magát, de nem így történt. Péntekig benne hagyhatom? Akarom, hogy lássa, ha hazajön, hogy még mindig fönt van.
A HbA1C 6,7%.
 

borka

Őstag
A mai naptól Levemir+Novorapid párosítású inzulinunk van.
A doktornénink próbálta volna rábeszélni a pumpára, vagy legalábbis, hogy gondolkozzon rajta. Felajánlotta neki, hogy szúrnak be egy kanült, hogy legalább próbálja ki és utánna tiltakozzon ellene.
Mivel Szandi nem akarta még csak kipróbálni sem most itt fityeg az én hasamon. Bíztam benne, hogy az utolsó pillanatban majd meggondolja magát, de nem így történt. Péntekig benne hagyhatom? Akarom, hogy lássa, ha hazajön, hogy még mindig fönt van.
A HbA1C 6,7%.

Nagyon ügyes vagy.;)
Ha nem nem viszket,vagy nem vörösödik be,akkor nyugodtan benne hagyhatod.:cool:
 
Egri vagy egyébként?

Igen, egri vagyok.
Csökkentettem az inzulin adagokat ( reggel: 30E Insulatard, 10E Actrapid, délben 10E Actrapid, vacsi előtt 11E Actr. lefekvés előtt: 12E Insulatard.) így kezd normális cukrom lenni. Az egyetlen probléma még, hogy gyakran vagyok 4 alatt hajnal 3-kor.

Más: Alkoholt mit ajánlotok inni, és az milyen drasztikusan viszi le a cukrot?
 

poe

Őstag
Igen, egri vagyok.
Csökkentettem az inzulin adagokat ( reggel: 30E Insulatard, 10E Actrapid, délben 10E Actrapid, vacsi előtt 11E Actr. lefekvés előtt: 12E Insulatard.) így kezd normális cukrom lenni. Az egyetlen probléma még, hogy gyakran vagyok 4 alatt hajnal 3-kor.

Más: Alkoholt mit ajánlotok inni, és az milyen drasztikusan viszi le a cukrot?

Így összességében soknak tűnik a bázisod. 42E-t adsz bázisnak és összesen 31E-t bólusnak, azaz kb 58%-42%. Szerintem picit, 1-2E-t vegyél el az éjszakai insulatardból. Mindenképp mérjél hajnalban, egymás után 2-3 éjjel, hogy lásd a változást.

Alkohol:
Óvatosan vele, ki kell tapasztalni. (Nekem pár héttel az inzulinra állítás után durva, eszméletvesztéses hipóm volt miatta...)
Általánosságban a tömény italok viszik le jobban a vc-t (pálinka, whisky stb), de nagyobb mennyiségben minden. A sörre azt szokták mondani, hogy amennire leviszi, annyit emel a CH tartalma. Ez nálam 1-2 sörre igaz, többnél már fölmegy, mondjuk ritkán sörözöm. Száraz bort iszom, ritkán pálinkát. Érdemes közben eszegetni valamit, hogy felszívja az alkoholt és ellensúlyozza a vércukorcsökkentő hatást. Meg mérni, főleg eleinte, sokat.
És ne rúgj be nagyon, álmodban, sőt még másnap délelőtt is hipózhatsz az alkoholtól. ;)Még egyszer leírom: óvatosan!

Én egyébként hevesi vagyok (jövőre már remélem egri :)).
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Mivel Szandi nem akarta még csak kipróbálni sem most itt fityeg az én hasamon. Bíztam benne, hogy az utolsó pillanatban majd meggondolja magát, de nem így történt. Péntekig benne hagyhatom? Akarom, hogy lássa, ha hazajön, hogy még mindig fönt van.
A HbA1C 6,7%.

Nagyon ügyes vagy.;)
Ha nem nem viszket,vagy nem vörösödik be,akkor nyugodtan benne hagyhatod.:cool:
Szerintem is ügyi vagy, és hagyd bent péntekig. Az elég hosszú idő, és láthatod, hogy van-e utána pirosodás, esetleg egy pici gyulladás. A viszketés egyébként nagyon jó indikátor, hogy ott már küzd a bőr a "betolakodóval" szemben.
A HbA1c eredményhez pedig gratula :cool:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A sörre azt szokták mondani, hogy amennire leviszi, annyit emel a CH tartalma. Ez nálam 1-2 sörre igaz, többnél már fölmegy, :)).
Szia Emberke!
A sörnél ez a trend csak a világos sörre igaz. A barna sörnél viszont 2-3x-os a CH tartalom, mivel malátával és karamellel színezik a sört. Mindkettő anyag nagyon emeli a cukrot.
A maláta és karamell a kenyérnél és egyéb pékárunál is mumus, mert ha nem igazi teljes kiőrlésű a pékáru, akkor ezekkel a színezőanyagokkal érik el a barnaságot. Ez így becsapós, de nálunk, diabosoknál nem csak az élvezeti értékből von le a "csalás", hanem a cukorszintünk is megsínyli. Kiszámolni nehéz, mert látványra nem lehet megmondani, hogy miből mennyi van benne, a sörnél is, és a pékárunál is a tapasztalat az, ami eredményre vezet.
 
Oldal tetejére