Amikor a cukorbeteg szteroidot kap

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Sziasztok!

Azt hiszem, ilyen téma még nincsen...

Érdekelne,hogy kinek milyen tapasztalata van a szteroidokkal kapcsolatban. Én például az Elocom-ot szoktam használni néha (kezemre kenem, amikor kijön az ekcéma) és aranyérre az Aurobint kaptam, amiről a minap véltem felfedezni, hogy szteroidos. Mindezt azért néztem meg, mert feltűnően magasak lettek a cukraim, amióta használom a krémet. És ugyanezt észleltem az Elocom-nál is, pedig csak keveset kentem a kezemre (néhány napig).

Biztos sokan vagyunk, akik ilyesmiket használtunk már, érdekelne, hogy kinek mit csinált a cukrával, egyáltalán figyelte-e. Ha hatott a cukraira valakinek, hogy reagált rá, egyből emelt az inzulinon vagy csak egy idő után állt be úgy, hogy emelhessen? Mennyire voltak magasak a cukrai? És a szteroid abbahagyása után mennyi idővel állt vissza a régi rend a cukrokban?
 

tímeácska

Őstag
Sziasztok!

Azt hiszem, ilyen téma még nincsen...

Érdekelne,hogy kinek milyen tapasztalata van a szteroidokkal kapcsolatban. Én például az Elocom-ot szoktam használni néha (kezemre kenem, amikor kijön az ekcéma) és aranyérre az Aurobint kaptam, amiről a minap véltem felfedezni, hogy szteroidos. Mindezt azért néztem meg, mert feltűnően magasak lettek a cukraim, amióta használom a krémet. És ugyanezt észleltem az Elocom-nál is, pedig csak keveset kentem a kezemre (néhány napig).

Biztos sokan vagyunk, akik ilyesmiket használtunk már, érdekelne, hogy kinek mit csinált a cukrával, egyáltalán figyelte-e. Ha hatott a cukraira valakinek, hogy reagált rá, egyből emelt az inzulinon vagy csak egy idő után állt be úgy, hogy emelhessen? Mennyire voltak magasak a cukrai? És a szteroid abbahagyása után mennyi idővel állt vissza a régi rend a cukrokban?

Én is Elocom-ot használtam (bár, mint utólag kiderült, napallergia volta kezemen, nem ekcéma...).
Viszonylag rövid ideig használtam csak, és 1 alkalommal. Mindössze 5 napig kentem a kezemet, és mivel semmilyen változás (tüneti) nem volt, abba is hagytam, és azóta sem használtam...
Változást nem vettem észre a cukromon, így ebben sajnos tapasztalatom sincs, ami használható lenne! A kezelés megkezdése előtt az orvos egyébként felhívta a figyelmemet arra, hogy mint minden szteroid tartalmú szer, így ez a kenőcs is befolyásolhatja a vércukromat. Hát, nekem nem (de magamat ismervén, én ezen egy cseppet sem lepődtem meg...:)).
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Hát ez jó. Én meg nem is tudtam, hogy az Elocom szteroid. Én is használtam egy rövid ideig, de mivel hatástalan volt, abbahagytam.
Mivel nekem a cukrom egyébként is ingadozó, én nem vettem észre semmit, persze nem is figyeltem tudatosan.
Viszont használom a Diprosalic cseppet, amiről tudom, hogy szteroid, azt említette a doki. Azt mondta, hogy bőrön át felszívódva kevésbé káros, de azért van hatása, és ezért ritkán is használom, de ez az egyetlen szer, ami hatásos az időnként előtörő ekcémára. Ha újra használnom kell, akkor tudatosan oda fogok figyelni a cukromra.
Köszi Molli, hogy felhívtad rá a figyelmemet, figyelmünket.
 

lizzi

Őstag
hát az elocomról én sem tudtam ,hogy szteroid tartalmú.... lehet ez áll az éjszakai magas cukraim hátterében?? ez jó:(
na majd mostantól én is figyelek rá
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Én most úgy vettem igazán észre, hogy kivételesen iszonyú stabilak és jók voltak hosszabb ideig a cukraim (hónapok óta), csak 1-1 kilengés volt, de azokat is 2-3 óra alatt stabilizáltam. Inzulin is alig kellett még mensi előtt is. De amint nekiálltam kenni ezt az Aurobint, 24 órán belül borult minden. 13-14, majd rögtön hipó, aztán képtelenség volt 10 alá vinni, de mivel mostanában alig kellett inzulin, nem mertem sokat korrigálni sem, ezért jött le lassan (nem tudtam, hogy mennyit is adjak be, mert eddig a 2 egység volt egy 10-es korrekcióra). És ez azóta is tart, borult minden. Most nem használom a kenőcsöt, de sajnos az orromba muszáj 2 napja szteroidos sprét fújni és ugyanúgy hat. Az elocom kenése után hirtelen nem ilyen állandó magasak voltak, hanem hirtelen felment 16-ra akármikor, ok nélkül. Abból többet kentem mondjuk.

Amikor nem stabilak a cukraim, én sem veszem észre, de egy ilyen stabil és jó időszak közben marha feltűnő.

Lizzi, tényleg lehet, hogy az elocomtól megy fel a cukrod, próbáld ki az EloBase nevű krémet, nincs benne szteroid és ugyanarra jó, én ezt használom az ekcémáimra. Csak ha sebes már a kezem, akkor a sebre egy kevés elocomot teszek, amúgy Elobase-zel kenem rendszeresen.

Timi, neked szerintem még van, de amikor használtad az elocomot még tuti volt saját inzulinod valamennyi,nem? Ha nem volt, akkor szerencsés vagy!

Kata, és az a csepp, amit használsz, mire való? Én a Nasonex-et használom most, az orrspré, abban is van szteroid és nekem most simán magasan tartja a cukromat. 7-es cukorral nekikezdtem a takarításnak, majd csináltam a gyógytornámat (igen, járok és csinálom :D), ki is melegedtem és 10.9 volt a cukrom... normális esetben hipózom egy nagyot ilyenkor.
 

tímeácska

Őstag
ilyen sokunknak van ekcémája???
Molli majd elmegyek kontrollra ,meglátom mit mond a doki?

Nekem nem ekcémám van, hanem mint kiderült, napallergia...
Régebben írtam is a fórumon, hogy csak nyáron lesznek apró, viszkető, hólyag szerű kiütések a kezemen... És valóban, csak napsütés után jelennek meg a kezemen, télen (illetve már ősszel...) egyáltalán nincsenek!
Így, mivel nem ekcéma volt, így az Elocom nem is használt...

Molli! Szerintem nem sok köze lehetett a saját inzulintermelésem létének/nemlétének ahhoz, hogy nem észleltem változást a kenőcs alkalmazásakor a vércukromon. Ugyanis, nem nagy felületen, kb. csak 6×8 cm-es területen kentem, és csak pár napig. Ha orrcsepp formájában juttatunk a szervezetbe szteroidot, valóban, mennyiségileg kevesebb, de koncentráltabb, és nyálkahártyáról lévén szó, sokkal jobban -hamarabb, tökéletesebben- szívódik fel a cuccos, mint egy kézhátról! Sőt, a nyálkahártyáról be is kerül az erekbe, de a bőrről "annyira" nem tud felszívódni. Vagyis, nálam nem sok esélye, és ideje volt a krémnek felszívódni. Talán, ha hosszabb ideig és/vagy nagyobb felületen használtam volna, érezhető lett volna a cukromon is. (Egyébként C-peptidem nincs... Már tavaly nyáron -tavasszal- sem volt. Elocomot pedig tavaly júniusban használtam.)
Aztán lehet, hogy tényleg csak szerencsém volt... :cool::)
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Nekem nem ekcémám van, hanem mint kiderült, napallergia...
Régebben írtam is a fórumon, hogy csak nyáron lesznek apró, viszkető, hólyag szerű kiütések a kezemen... És valóban, csak napsütés után jelennek meg a kezemen, télen (illetve már ősszel...) egyáltalán nincsenek!
Így, mivel nem ekcéma volt, így az Elocom nem is használt...

Molli! Szerintem nem sok köze lehetett a saját inzulintermelésem létének/nemlétének ahhoz, hogy nem észleltem változást a kenőcs alkalmazásakor a vércukromon. Ugyanis, nem nagy felületen, kb. csak 6×8 cm-es területen kentem, és csak pár napig. Ha orrcsepp formájában juttatunk a szervezetbe szteroidot, valóban, mennyiségileg kevesebb, de koncentráltabb, és nyálkahártyáról lévén szó, sokkal jobban -hamarabb, tökéletesebben- szívódik fel a cuccos, mint egy kézhátról! Sőt, a nyálkahártyáról be is kerül az erekbe, de a bőrről "annyira" nem tud felszívódni. Vagyis, nálam nem sok esélye, és ideje volt a krémnek felszívódni. Talán, ha hosszabb ideig és/vagy nagyobb felületen használtam volna, érezhető lett volna a cukromon is. (Egyébként C-peptidem nincs... Már tavaly nyáron -tavasszal- sem volt. Elocomot pedig tavaly júniusban használtam.)
Aztán lehet, hogy tényleg csak szerencsém volt... :cool::)
Az ujjaimra tettem elocomot, sokkal kisebb felületre, mint 6x8cm :D És mégis felvitte a cukromat. Vagy 5x volt már ilyen elocomos időszakom és mindig ez történt. Legutóbb kontakt ekcéma volt a sarkamon (allergiás lettem a krómra és a bőrcipőkben van....) és bekentem csak a sarkam szélét egy 1 centis sávban és már aznap este 16os cukrom volt. Számítottam rá pedig, de mégis felment, nem tudtam előre kivédeni.
 

tímeácska

Őstag
Az ujjaimra tettem elocomot, sokkal kisebb felületre, mint 6x8cm :D És mégis felvitte a cukromat. Vagy 5x volt már ilyen elocomos időszakom és mindig ez történt. Legutóbb kontakt ekcéma volt a sarkamon (allergiás lettem a krómra és a bőrcipőkben van....) és bekentem csak a sarkam szélét egy 1 centis sávban és már aznap este 16os cukrom volt. Számítottam rá pedig, de mégis felment, nem tudtam előre kivédeni.
Akkor tényleg szerencsém volt...:):cool:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kata, és az a csepp, amit használsz, mire való? Én a Nasonex-et használom most, az orrspré, abban is van szteroid és nekem most simán magasan tartja a cukromat. 7-es cukorral nekikezdtem a takarításnak, majd csináltam a gyógytornámat (igen, járok és csinálom :D), ki is melegedtem és 10.9 volt a cukrom... normális esetben hipózom egy nagyot ilyenkor.
A Diprosalic (hatóanyag: betametazon-dipropionát) is ekcémára való, de azt nem tudom megmondani, hogy nekem melyik, vagy milyen ekcémám van. A hajas fejbőr szélén jön elő néha, és ugyanígy néha mindkét kezem kisujján. Az okát nem tudtuk kideríteni, gyerek korom óta meg van. Hol előjön, hol elmúlik. Nem súlyos, a legtöbbször magától elmúlik, de nyáron, amikor jobban izzad ez ember, akkor rosszabb a helyzet. Akkor szoktam használni, és szerencsére egy alkalom elég, hogy rendbejöjjön a bőröm.
Nagyon ritkán a fémallergia is ekcémás kiütést okoz, de ezt ugye ki tudom kerülni, hogy ne érintkezzek folyamatosan fémmel. Pl van olyan farmerom és övem, aminek a fémgombja és fémcsatja hozzáér a pocakomhoz. Akkor is előjön, még nem is látszik semmi, csak kicsit piros a bőröm, és viszket. Elég egy-két nap, és érzem. Akkor is rácseppentek egyszer, és oké a helyzet. Persze a gatyát vagy az övet le kell cserélnem.
Biztos az immunrendszerrel van valami, mert ugyanattól a farmertól vagy övtől sem jön ki mindig a fémallergia meg a fejbőrön sem folyamatos az ekcéma.

Van egy homeopátiás kenőcs (ami így nem szteroid), de nekem nem használ. Ez a Halicar kenőcs.
Ha gondoljátok kipróbálhatjátok, mert ami nekem nem jó, az lehet, hogy nálatok beválik. Az ekcémák sem egyformák. Én gyógyszertárban vettem, de ez nem vényköteles.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Van egy homeopátiás kenőcs (ami így nem szteroid), de nekem nem használ. Ez a Halicar kenőcs.
Ha gondoljátok kipróbálhatjátok, mert ami nekem nem jó, az lehet, hogy nálatok beválik. Az ekcémák sem egyformák. Én gyógyszertárban vettem, de ez nem vényköteles.
Nekem sem jött be és a gyerekeknek sem sajna :( De köszi az ötletet! Nekem ez az Elobase jött be az Elocom helyett, csak ha már sebes a bőröm, akkor kell az elocom.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nekem sem jött be és a gyerekeknek sem sajna :( De köszi az ötletet! Nekem ez az Elobase jött be az Elocom helyett, csak ha már sebes a bőröm, akkor kell az elocom.
Köszi, most készülök megnézni az Elobase-t, mert én sem örülök, hogy szteroidot használok, főleg, hogy most már tudom, a cukorra is hatással van.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nekem sem jött be és a gyerekeknek sem sajna :( De köszi az ötletet! Nekem ez az Elobase jött be az Elocom helyett, csak ha már sebes a bőröm, akkor kell az elocom.

Köszi, most készülök megnézni az Elobase-t, mert én sem örülök, hogy szteroidot használok, főleg, hogy most már tudom, a cukorra is hatással van.
Rátaláltam, megnéztem, de sajna nekem ez nem lesz jó, mert írja, hogy hajas fejbőrre nem jó. Meg ahogy leírja a hatását, ez inkább kiszáradt bőrre van, nekem meg a tünetek, amikor kiújul az ekcéma, akkor úgy jelentkezik, hogy pici pirosság van, ha elvakarom (na ezt nagyon el szoktam kerülni), akkor pedig éppen hogy nedvező.
A reklámja így már hogy megnéztem, ismerős, azért köszi.

A dokinő mondta, hogy sajna az ilyen jellegű ekcémára nincs gyógymód, csak a helyi kezelés akkor, amikor előjön. És én még jó helyzetben vagyok tényleg, mert nem állandó a probléma, hanem hirtelen fellángoló, és sokszor magától eltűnő. Azt megfigyeltük, hogy hirtelen hangulat ingadozás is kiválthatja, ide nem csak a stresszt kell érteni, hanem a pozitív stresszt is, mint pl egy utazás, vagy valamire való készülés. Persze a mosószer és mosogatószer hatását sem zártuk ki, ami folyamatos "stresszt" okoz a bőrnek.
 

lizzi

Őstag
a Halicar nekem sem jött be:(
Kata nekem ugyanezek a tünetek ,de elvakarom és akkor brutális ahogy kinéz ,mindig azt kérdezik elégettem?
de egy doki sem mondta rá ,hogy ekcéma...,érdekes
és nekem sokszor hónapokig tart a viszketés is:(
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
a Halicar nekem sem jött be:(
Kata nekem ugyanezek a tünetek ,de elvakarom és akkor brutális ahogy kinéz ,mindig azt kérdezik elégettem?
de egy doki sem mondta rá ,hogy ekcéma...,érdekes
és nekem sokszor hónapokig tart a viszketés is:(
Hát igen, baromi nehéz a viszketéskor nem hozzányúlni. Sőt, ha kibírom, hogy nem vakarom el, akkor is csúnyán néz ki, amíg be nem gyógyul.

Sajna jóformán csak a szteroid a megfelelő gyógyszer rá, ezt mondta a doki. Szerintem írasd ki, mert tényleg elég egy-kétszer alkalmazni, amikor megjelennek a pöttyök, vagy a viszketés. Jobb, mint hónapokig szenvedni.

Ha legközelebb használnom kell, nagyon oda fogok figyelni a cukromra, még ha nem is tudom irányítani, legalább tudom, hogy mitől van, ha felmegy, és ez legalább egy támpont. Főleg most, hogy rengeteget javult a cukrom, nem szívesen borítanám fel, de legalább nem állítok a bázison értelmetlenül.

Lizzi, remélem, hogy segít neked, és nem borítja fel a cukrodat, ha csak ritkán használod, nem folyamatosan.
 

lizzi

Őstag
Kata most egyenlőre kontrollra kell mennem ha sikerül valamikor és akkor majd meglátom mit mond a doki ...
 

tímeácska

Őstag
... ekcémára való, de azt nem tudom megmondani, hogy nekem melyik, vagy milyen ekcémám van. A hajas fejbőr szélén jön elő néha, és ugyanígy néha mindkét kezem kisujján. Az okát nem tudtuk kideríteni, gyerek korom óta meg van. Hol előjön, hol elmúlik. Nem súlyos, a legtöbbször magától elmúlik, de nyáron, amikor jobban izzad ez ember, akkor rosszabb a helyzet. Akkor szoktam használni, és szerencsére egy alkalom elég, hogy rendbejöjjön a bőröm.

Nekem seborrhoeás dermatitisem van, de vagy másfél éve teljesen tünetmentes vagyok.. Úgy 20 éves koromtól elő-előjöttek a tünetek, hasonlóak, mint Katának. Aztán ahogy jöttek, el is múltak. Konkrét kiváltó tényezőt nem sikerült "elcsípnem", de semmilyen szert nem szedtem rá, nem is kentem mással, csak testápolóval a bőrömet, még tünetmentes időszakban is! A hajas fejbőr elülső részén jelentkezett nekem is egy sávban a hámló ekcéma, erre nekem bevált a Seborin sampon (benne is van a nevében, hogy esetleg erre a célra is jó lehet...:)).
Semmilyen "csodaszerben" nem hiszek, sem kenceficében, sem cseppekben, sem tablettákban. Én én vagyok, egy darab, és az én egy darabomnak nem 100%, hogy az jön be, mint a mások 5 milliónak... Így amiről úgy éreztem, hogy jó, azt használtam, amiről meg az volt a véleményem, hogy nem oké, akkor hanyagoltam!
De, hogy másfél éve mitől vagyok tünetmentes, gőzöm sincs...:o

Amiket leírtál, azok alapján (a tünetek alapján...) seborrhoeás dermatitis, vagy atópiás dermatitis (endogén ekcéma) valószínűsíthető (jelzem: valószínűsíthető!).
Külön kellene választanod, hogy rád melyek a leginkább jellemzőek:
- csecsemőkortól/kisded kortól fennállnak a panaszok (atópiás dermatitis), vagy esetleg később, tinédzser kor/fiatal felnőtt kortól kezdődtek a panaszok, esetleg később (seborrhoeás d.)?
- hova lokalizálódik (legjellemzőbben) a bőrtünet: atópiás dermatitis:arc, hajlatok, végtagok feszítő felszíne (pl. könyökhajlat, térdhajlat), csukló, nyak, VAGY (seborrhoeás)jellemzően a hajas fejbőr -leginkább csak egy sávban-, orrcimpa melletti redő, szegycsont környéke
- tünetek:
- (seborrhoeás) korpázó hámlás (sokkal nagyobb darabokban hámlik a bőr, mint a "sima" korpa!), gyulladásos bőrpír, viszketés VAGY (atópiás) száraz bőr, nedvedző ekcémák, viszketés, fehéres érdes bőrkeményedések a könyöknél/térdnél, vékony bőr a tenyéren, száraz berepedezett bőr a fülcimpa mögött, ún. fehér dermographizmus: a bőrt ért mechanikai behatás után (pl. karmolás/körömmel "rajzolás a bőrre") fehér csíkok maradnak, nem kifejezetten vöröses, durva száraz tapintatú bőr.
Fontos lenne elkülöníteni a tünetek alapján Neked melyik lehet, a megfelelő kezelés (sajnos csak tüneti kezelés...) miatt!
Atópiás d-re jó hatással vannak: Puhító kenőcsök, krémek, helyi szteroid tartalmú kenőcsök/cseppek, antihisztaminok (viszketést csökkentő), UVA sugárzás (napozás jót tehet!) olajos fürdők, szükség esetén diéta (ez nem csak az atópiásra vonatkozik, hanem igaz a seborrhoeásra is!): az erősen allergizáló élelmiszerek kerülése is kedvezően hathat: tej-tojásmentes diéta, olajos magvak kerülése, csoki kerülése...
Seborrhoeás dermatitis: zsíros krémek itt is jól beválhatnak, Nisoral sampon, Seborin sampon, és minden kén, szelén és kátrány tartalmú készítmény (akár sampon, akár tusfürdő/szappan, stb.!), helyileg szteroid/antihisztamin, nőknél esetleg kedvező lehet a tesztoszteront blokkoló antiandrogén is (fogamzásgátló).

Ja, és még egy lényeges szempont: mindegyiknél kimutatható családi halmozódás: örökölhető! Deninek lehet, hogy emiatt vannak azok a makacs pattanásai?!


Nagyon ritkán a fémallergia is ekcémás kiütést okoz, de ezt ugye ki tudom kerülni, hogy ne érintkezzek folyamatosan fémmel. Pl van olyan farmerom és övem, aminek a fémgombja és fémcsatja hozzáér a pocakomhoz. Akkor is előjön, még nem is látszik semmi, csak kicsit piros a bőröm, és viszket. Elég egy-két nap, és érzem. Akkor is rácseppentek egyszer, és oké a helyzet. Persze a gatyát vagy az övet le kell cserélnem.
Biztos az immunrendszerrel van valami, mert ugyanattól a farmertól vagy övtől sem jön ki mindig a fémallergia meg a fejbőrön sem folyamatos az ekcéma.
Nálam is ugyan ez a helyzet, de mi jól elvagyunk egymással... Megszoktam, hogy nem fémes cuccokat veszek: pl. az órám is ezért műanyag. Erre ez az egyetlen "kezelési" megoldás: kerülni kell az ekcémát/allergiát kiváltó anyagot...! Legalábbis, szerencsésebb megoldásnak tartom, mint a kiváltó anyaggal folyamatosan érintkező bőrfelületet - mondjuk - szteroiddal kezelni, csak azért, hogy ne legyen kiütéses és ne viszkessen...
 

tímeácska

Őstag
Sokat gondolkodtam az előző üzenetem helyességén...
Szabad-e arra ösztökélnek embereket, hogy saját magukat "diagnosztizálják"?!
Szabad-e azt sugallnom, hogy nincs jelentősége adott esetben az orvoshoz menésnek, illetve annak, hogy van-e konkrét diagnózis, avagy sem...
Ismételten csak a személyes véleményemet írom le ezzel kapcsolatosan... Illetve a Kata által leírt esettel kapcsolatosan...
Személy szerint valójában Katának írtam, azt, amit... De másnak is segítségére lehet.
Fontos kiemelni, hogy abban az esetben, ha komolyabb problémát okoznak a tünetek, esetleg a begyulladt, lobos bőrfelület felülfertőződik, mindenképpen érdemes orvos tanácsát kérni/megmutatni neki az ekcémát, a nagyobb baj elkerülése érdekében: pl. szövetelhalás, fekélyek kialakulása, súlyos esetben szepszis is kialakulhat (sajnos, elég könnyedén, főleg, ha kisgyermekről van szó!)! Máris helyesbítenék: ilyen esetekben mindenképpen mutassuk meg "magunkat" orvosnak, végül is, veszíteni nem vesztünk vele semmit, aztán mérlegelhetünk (ki-ki saját belátása szerint...), hogy megfogadjuk-e az orvos tanácsát, avagy sem...
Otthoni öndiagnosztizálás... Kényes kérdés, az tény és való... Ám, vannak olyan esetek, amikor az ember ténylegesen úgy érzi, hogy olyan bagatellnek tűnő 1-2 cm átmérőjű, vagy hámló (korpának vélt...) fejbőr miatt orvoshoz menni... Valóban, szerintem nem nyúlok nagyon mellé, de elég sokan nem fordulunk ilyenkor orvoshoz (ezt nem véleményezem, ehhez nincs jogosultságom...). Viszont, ilyenkor azért - nagyjából - jó, ha tudjuk, mivel is állunk szemben.
Mivel Kata által leírt esetben súlyos problémát nem említett, inkább csak zavaró dolgokat, kellemetlenségeket említett, így 1-2 támpontot nyújtottam neki (vagyis, próbáltam...), mi is lehet az, mi lehet az oka, és mivel lehetne segítenie a problémáján. Aztán, hogy elfogadja/elhiszi/nem hiszi/csinálja/nem csinálja, ésatöbbi, az már az Ő dolga... Amiket leírtam, és itt inkább a "kezelésekre" gondolok, azokkal valójában -olyan nagyon...- nem árthat! Legfeljebb nem múlik el tőle (pl. hámló fejbőr nem 100%, hogy a Seborin sampontól elmúlik...). Mint írtam, én is, és Ő is csak 1 db emberek vagyunk a sok millió közül... Kinek ez, kinek az válik be...
Szóval, ha úgy láttam volna, hogy súlyosabb esetről lehet szó, és mindenképpen orvosnak kellene látnia az ekcémás bőrfelületét, akkor nem írtam volna le (legalábbis, nyilvánosan tuti nem!) azt, amit...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sokat gondolkodtam az előző üzenetem helyességén...

Személy szerint valójában Katának írtam, azt, amit... De másnak is segítségére lehet.
Fontos kiemelni, hogy abban az esetben, ha komolyabb problémát okoznak a tünetek, esetleg a begyulladt, lobos bőrfelület felülfertőződik, mindenképpen érdemes orvos tanácsát kérni/megmutatni neki az ekcémát, a nagyobb baj elkerülése érdekében: pl. szövetelhalás, fekélyek kialakulása, súlyos esetben szepszis is kialakulhat
Nagyon jól körülhatároltad a különböző típusokat, eszerint asszem talán az atópiás dermatitisz van, de mivel tényleg nem okoz olyan nagy problémát, a dokit inkább kihagynám.

Persze ezzel én sem akarok senkit sem hanyagságra buzdítani.

Mivel nekem gyerekkorom óta meglévő dolog ez az ekcéma, jónéhány bőrgyógyászati vizsgálaton megfordultam. Bár utoljára talán 10-15 éve voltam. Mivel közölték, hogy ekcéma, és nem gyógyítható, így minek újra elmenni. A Diprosalic-ot az üzemorvosom írta fel (ő egyébként gyerekorvos is, így van rálátása az ekcémákra), és vagy ő, vagy a házi orvos írja fel, ha elfogy.

A kénes, kátrányos samponokat kipróbáltam, sőt most is van itthon. Annál azt vettem észre, hogy egy-két használat után hatástalan, de ha kihagyok néhány hónapot, és újra használom, akkor ismét jó. Gondolom az ekcéma erősebb, és győz a sampon felett, vagyis vagy egy kis hozzászokás, de a szünettel túljárok az eszén.

Az érdekes, hogy párhuzamot látsz Deni pattinkáival. Egészen elgondolkodtatott, mert lehet benne valami. Jó lenne egy olyan vizsgálat, ami vérből, vagy valamilyen szövetnedvből kimutatná, hogy milyen hajlamosító tényezők vannak, amik kiváltják. Akár gomba, akár baktérium, vagy akár valaminek a hiánya, gondolok itt valamilyen vitamin vagy nyomelem hiányra. Az érdekes, hogy a táplálkozásunk nagyon eltérő. Deni a cukrot is megcukrozza, hogy édesebb legyen, nem eszik zőccséget, gyümölcsöt. Néha almát eszik, de egész nyáron 10 szem paradicsom volt az összes zőccsége. Én viszont cukrot szinte soha, és zőccség, gyümölcs ment rendesen. (Most pl úgy ültem be netelni, hogy elrágcsáltam egy kisebb sütőtök felét nyersen. Finomabb, mint a répa. Mi ez, ha nem vitaminbomba.) Szóval lehet, hogy van valami közös Deni és az én bőrhibám között, de az talán nem a táplálkozás.

Valójában azt lenne jó tudni, hogy mi váltotta ki gyerekkorban, ami azóta is tart, ill. hol előjön, hol elmúlik, de a szervezetből nem tűnik el. Olyan ez, mint a herpesz, igaz az vírus, de ha benne van a szervezetben, akkor az ott is marad, akár lehet évekig tartó tünet mentes állapot, de a vírus ott van, és csak arra vár, hogy aktiválódjon.
 
Oldal tetejére