Az AGP jobb mérési mód, mint a HbA1c?

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
A HbA1c vizsgálat a szénhidrát anyagcsere állapot megítélésének arany standardja.

Azt eddig is tudtuk, hogy a vizsgálatot megelőző 8–10 hét vércukor átlagát mutatja, viszont ezen belül nem utal az esetenként fennálló széles sávú ingadozásokra. A Juvenile Diabetes Research kutatói pl. folyamatos vércukor monitorozással azt találták, hogy 6,4%-os HbA1c szint mellett a beteg akár napi 100 percet is eltölthet hipoglikémiás vércukor tartományban. Ezért a kutatók újabb javaslattal álltak elő: ez az ambuláns glukóz profil (AGP).

Az AGP tartalmazza a glikémiás variabilitást (GV), valamint a hiperglikémiás és a hipoglikémiás tartomány időtartamát. Mindez sokkal többet mond, mint önmagában a HbA1c, viszont az adatok elérése csupán folyamatos glukózmonitorozás révén lehetséges, melynek a lehetőségei nálunk egyelőre korlátozottak.

Forrás: Diabetes Technology & Therapeutics, 2013. március
 

Csatolások

  • DF.jpg
    DF.jpg
    8.2 KB · Olvasás: 291

tímeácska

Őstag
6,4% HbA1c mellett akár napi 100 perc hypo? Hát, ezért én ezt nem gondolnám... Hiszen, egy egészséges (nem diabéteszes) embernek 6,4%-nál alacsonyabb HbA1c szintje van - és nagy valószínűséggel nincs hypoja... Szerintem ez az egész "tanulmány" inkább csak a CGSM forszírozásáról szól - ami, mint tudjuk, igen költséges! Az viszont való igaz, hogy vannak olyan élettani helyzetek, amikor igen hasznos lehet a CGSM - pl. inzulinbeállításnál, sportolás esetén, stb. De, ha egyébként jól van beállítva az inzulinigény, akkor nincs szükség (legtöbb esetben) folyamatos vércukormérő szenzorok használatára. Máténak pl. 4,9% volt a legutóbbi HbA1c-je (holnap lesz esedékes a következő vérvétel), és nincsenek napi szinten hypoi! Mondjuk arra kíváncsi lennék, hogy egy 24 órás folyamatos cukormérés mellett milyen eredményeket kapnánk - mármint, mennyire "ingadozó" vércukorgörbét kapnánk. De a napi kb. 8-10 cukormérés eredményei nem mutatnak nagy ingadozást, stabilan 4,5-6,5 közötti cukrokat mérünk. Én ki merem zárni Máté esetében a napi 100 perces hypo értékeket! Persze, lehetséges, hogy Máté eltér az átlagtól (hypo kérdésében is), és "hivatalosan" kellene, hogy hypozzon több, mint 2 órán keresztül naponta ahhoz, hogy 5% alatti HbA1c eredménye legyen! :)
 
Vannak diabetes II. betegek is akik nem kapnak inzulint,sőt az én esetemben 7% alatti a Hb-m és mégis ebből eredő veseelégtelenségem lett ami a klinika szerint egyértelműen cukor okozta.Volt időköz amikor 14-16 eredményt mérte,ami lement a stressz elmúlása után.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
6.2-es HbA1c-m volt az utóbbi időben többször is és napi 3-4 hipó benne volt. Borzasztó ingadozásokkal és labilitással. Abszolút igaz, amit írnak. De nem azt írták, hogy mindenkinek úgy van 6.4-es Hb1c-je, hogy közben napi 100 percet tölt el hipóval, hanem, hogy lehetséges ilyen is és a HbA1c pusztán nem elég, mert a jó értéktől még lehet borzalmas a cukra valakinek, ha sokat hipózik.
 
A HbA1c vizsgálat a szénhidrát anyagcsere állapot megítélésének arany standardja.

Azt eddig is tudtuk, hogy a vizsgálatot megelőző 8–10 hét vércukor átlagát mutatja, viszont ezen belül nem utal az esetenként fennálló széles sávú ingadozásokra. A Juvenile Diabetes Research kutatói pl. folyamatos vércukor monitorozással azt találták, hogy 6,4%-os HbA1c szint mellett a beteg akár napi 100 percet is eltölthet hipoglikémiás vércukor tartományban. Ezért a kutatók újabb javaslattal álltak elő: ez az ambuláns glukóz profil (AGP).

Az AGP tartalmazza a glikémiás variabilitást (GV), valamint a hiperglikémiás és a hipoglikémiás tartomány időtartamát. Mindez sokkal többet mond, mint önmagában a HbA1c, viszont az adatok elérése csupán folyamatos glukózmonitorozás révén lehetséges, melynek a lehetőségei nálunk egyelőre korlátozottak.

Forrás: Diabetes Technology & Therapeutics, 2013. március
Legutóbb 7,3 volt a HbA1c értékem, de magasnak tartom. Azonban kíváncsi lennék, hogy ha az orvostól negyedévenként kérnék egy hetes monitorozási lehetőséget (kütyü+szenzorok), akkor mit szólna?
 
Én azt mondhatom, hogy nagyon jó HgA1c értékeim voltak eddig. Volt lehetőségem 2 alkalommal szenzort felrakatni, ami igazán érdekes dolgokra derített fényt.
Ahogy kmolli mondja ez a cikk nem azt írja, hogy mindenkinél így kell lennie, de előfordul, hogy egy nagyon jó HgA1c érték eléréséhez hypokon keresztül megy az út (sokszor).
Az is igaz, amit tímeácska ír, hogy ebben van egy kis üzletpolitika. Az viszont tény, hogy sajnos többeknél szükség van az ilyen fajta vércukormérésre. Vannak szülők, akiket a a folyamatos szenzoros mérés megnyugtat, de vannak esetek, ahol nagyon érdekes dolgokat hoz a felszínre egy-egy CGSM.
Nálam például kiderült, hogy az éjszakai bázisom nagyon sok, az étkezésekhez beadott inzulin pedig kicsit kevés. A mozgásnál is igen érdekes volt az, hogy hirtelen leesik a cukrom, majd egy kis pihenés után (közben semmit nem eszek/iszok) normál tartományba megy vissza a vércukrom. Fürdés ideje alatt is lefelé ment a vércukorszintem.
Én teljesen egyet tudok érteni ezzel a cikkel, hiszen én is ugyanezt tapasztaltam. Ha normális, de az előzőekhez képest magasabb volt a HgA1c-m, akkor kevesebb alkalommal volt hypóm. Több hypo esetén pedig alacsonyabb volt a HgA1c értékem.
 
Oldal tetejére