Cukorbeteg gondozó/gondozás

Kedves Atiapa!

Nagyon sajnálom, hogy ilyen dokihoz jársz...még szerencse, hogy Te tisztában vagy dolgokkal.Már csak azért is rosszul kezel a doki, mert én úgy tudom, hogy a Lantushoz ultragyors inzulint szoktak adni.
Nem értem.
Milyenek szoktak lenni az értékeid?
Hogy tudod ezzel a két inzulinnal kordában tartani őket?
Csak át kéne menned másik dokihoz...az egészség a legfontosabb
Ha már csak 'ennyi' maradt nekünk, legalább erre vigyázzunk!
Az értékeimről:
A reggeli értékeim nagyrészt jók, hála a lantusnak. Gond inkább a délutánnal van, akkor van a legtöbb magas érték, főleg ha dolgozom, mert akkor egész nap ülök. Hétvégenként, mivel többet mozgok sokkal jobbak az eredmények. Ugyanez igaz a nyaralások alkalmával. Múltkor 2 napos wellnessen voltunk, utána 2 hétig olyan stabil volt a cukrom, hogy ki se lehetett billenteni :)
Tehát a mozgás nagyon fontos, a lustaság meg nagyon csábító :)
A dokikról: 7 évig Pesten laktunk, 2000 környékén mentem át egy pesti dokinőhöz (Grósz doktornő). Akkor még napi 2x szúrtam magam. Én már régebben át akartam állni intenzív terápiára, de az itteni dokinő azt mondta, hogy felesleges, mert így is jók az értékeim :(
Grósz doktornő persze rögtön átálított, szerencsére. Sokkal rugalmasabb lett az életem.
A következő számomra fontos állomás a Lantus volt. Előtte Humulin N volt, azzal reggel mindig magas értékeim voltak. A Lantussal éreztem előszőr, hogy be lehet állítani a vércukrot normálisra.
Úgyhogy most itt tartok. A következő lépés az ultragyors lesz.
 

Sani

Új tag
Azért jobb kezelés ultragyors inzulint adni, mert a Lantus biztosítaná a nap 24 órájában egyenletesen a bázis inzulinigényedet, és az ultragyorsat meg a mért vc értékekhez, ill. az elfogyasztott ch mennyiséghez igazíthatod...:arrow:
sokkal szabadabb életet biztosít ez a kezelési módszer.
 

steveray

Új tag
Igen, ebben igazad van, Sani, de akkor viszont rengetegszer kellene szúrnia magát. Extragyorsból ugyanis egyszerre nagyobb adagot csak étkezéskor tud beadni, de azt is jobb lenne elnyújtva... Szóval a legjobb megoldás a pumpa volna, bár ha jó a Hgba1c-je, akkor nincs rá sok esély, hogy megkapja.
 

Sani

Új tag
Hát, annyira nem rengetegszer...ezt ő maga dönthetné el.
A Lantus - mint pumpánál - biztosítja a bázis adagot ( ha jól van beállítva és jó időpontban ven beadva).
Enni meg 3-4szer ha eszik, akkor annyiszor kell a bólus ( ultragyors). Szerintem Atiapa már tudja az ételek ch mennyiségét , de ha nem , akkor is van már elég táblázat...meg gyakorlata is - szerintem.
korrigálni...meg ha minden ok, akkor csak ritkán kell.
Tehát itt is oda kell figyelni a diétára, mozgásra és mindenre, de akkor is -szerintem - szabadabb az élet ultragyors inzulinnal + Lantussal.

Én pl. ritkán használom a Combo bólust. Csak ha olyan ételt eszem Pl pizza, főétel + süti.
De ilyen ritkán van.
Ez egyénfüggő, hogy kinek mi a legmegfelelőbb adagolás és persze sok mindenen múlik még.... ( mozgás, folyadékbevitel mennyisége, lelki hatás, stb.)

De az igazi megoldás az tényleg a pumpa lenne..ebben egyet értek veled.
 
Igen, ebben igazad van, Sani, de akkor viszont rengetegszer kellene szúrnia magát. Extragyorsból ugyanis egyszerre nagyobb adagot csak étkezéskor tud beadni, de azt is jobb lenne elnyújtva... Szóval a legjobb megoldás a pumpa volna, bár ha jó a Hgba1c-je, akkor nincs rá sok esély, hogy megkapja.
Szerintem ultragyorsból is ugyanannyiszor kell adni, étkezések előtt. Most is minden étkezés előtt adok. Bár akkor a kisebb nassolásokat étkezések között meg kell szüntetni.
 
Hát, annyira nem rengetegszer...ezt ő maga dönthetné el.
A Lantus - mint pumpánál - biztosítja a bázis adagot ( ha jól van beállítva és jó időpontban ven beadva).
Enni meg 3-4szer ha eszik, akkor annyiszor kell a bólus ( ultragyors). Szerintem Atiapa már tudja az ételek ch mennyiségét , de ha nem , akkor is van már elég táblázat...meg gyakorlata is - szerintem.
korrigálni...meg ha minden ok, akkor csak ritkán kell.
Tehát itt is oda kell figyelni a diétára, mozgásra és mindenre, de akkor is -szerintem - szabadabb az élet ultragyors inzulinnal + Lantussal.

Én pl. ritkán használom a Combo bólust. Csak ha olyan ételt eszem Pl pizza, főétel + süti.
De ilyen ritkán van.
Ez egyénfüggő, hogy kinek mi a legmegfelelőbb adagolás és persze sok mindenen múlik még.... ( mozgás, folyadékbevitel mennyisége, lelki hatás, stb.)

De az igazi megoldás az tényleg a pumpa lenne..ebben egyet értek veled.
A pumpától jelenleg idegenkedem, bár valószínű nem is kapnék. Most úgy gondolom, hogy sok kötöttséggel járna. Bár akinek van, azok meg azt mondják, hogy sokkal jobb. Valószínű nekik van igazuk.:rolleyes:
 

borka

Őstag
Én 3 évig gondolkodtam rajta, de nagyon bánom, hogy olyan sokáig.
Természetesen az anyagi oldala is nagyon gondolkodová tett,de most már nagyon örülök neki és ez az értékeimen is meglátzsik.(nem az örömérték hanem a HbAlc) 12,5-ről 8.5-re.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én annyira akartam a pumpát, hogy el sem gondolkodtam a viseléssel járó bármilyen kötöttséggel. Amióta pumpát használok, az én HbA1c-m 13,0-ról 8,0-ra csökkent, és kötöttséggel nem találkoztam.
 
Én annyira akartam a pumpát, hogy el sem gondolkodtam a viseléssel járó bármilyen kötöttséggel. Amióta pumpát használok, az én HbA1c-m 13,0-ról 8,0-ra csökkent, és kötöttséggel nem találkoztam.
Nekem a HbC1c értékem legutóbb 7,2 volt, előtte is 7 körűl mozgott. Erre nem hiszem, hogy adnának pumpát
 

Sani

Új tag
Én úgy tudom, hogy 7 felettinek kell lennie a Hga1c-nek, ill. - ebből a szempontból nézve - előny, ha már van valamilyen szövődmény, és kell hozzá - ha jól emlékszem min. 2 év diabetes.

Próbáld meg a dokidnál! Kérdezz rá!
Megéri!
 

rgyörgy

Új tag
A hgba1c vizsgálat értelmét jól elmagyarázta a dokim. A lényege, ebből az értékből lehet következtetni, várható e szövődmény és mikor? Az értéke 6-alatt kell lennie.
Bővebben itt olvashattok a témáról, figyeljetek, mert több oldal, lapozni kell.
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
http://www.labtestonline.hu/tests/A1c.html?lnk=1<o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <o></o>
 

Sani

Új tag
Én így írnám le a HgA1C lényegét:

A hemoglobin A1C érték az elmúlt 2-3 hónap vércukorszint átlaga. A vércukor anyagcsere akkor van tartósan egyensúlyban, ha a A1C érték 7 alatt van.
A táplálkozás során az emésztés kapcsán cukor kerül a véráramba. Ennek a cukornak egy része azután bejut a vérben található vörös vértestekbe és ott lekötődik. Az A1C teszttel mérik, hogy mennyi cukor kötődött le, és ezt az értéket százalékban adják meg.
Minél több cukor került az elmúlt 2-3 hónap alatt a véráramba, annál nagyobb lesz az A1C értéke. Tudományos vizsgálatokkal kimutatták, hogy amennyiben sikerül az A1C értéket tartósan 7 alatt tartani, a diabétesz súlyos következményeinek a kockázata jelentősen csökkenthető.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nekem a HbC1c értékem legutóbb 7,2 volt, előtte is 7 körűl mozgott. Erre nem hiszem, hogy adnának pumpát

A jó HbA1c szint nem jelenti, hogy ne kaphatnál pumpát. Az orvosoddal kell elsősorban egyeztetni. A hajnali jelenség pedig egyértelműen szerepel az indikációk között.
Szerintem járj utána, ha szeretnél pumpát. Ha pedig tartasz a kötöttségektől, akkor várj még, mert erőltetni nem lehet. De akkor a valódi ok nem az, hogy úgysem kapsz pumpát.


http://diabetesonline.hu/gyogyitoink/dr.-grosz-andrea.html


És itt egy régebbi, 2002-es cikk, a lényeg változatlan, pumpák vannak újabbak:

http://diabetesonline.hu/2002-majus-junius/1-es-tipusu-cukorbetegseg-inzulinpumpas-kezeles.html
 

Kiska

Új tag
Miután édesanyámat öt évig (kerekesszékben) ápoltam, ő cukorbeteg is volt, meg parkinsonos stb., s mivel már az ő édesapja is cukorbeteg volt, a hugom meg a férje orvos, tehát mire én cukorbeteg lettem, már nagyon sok mindent tudtam.10 évig kihúztam diétával a méh-petefészek eltávolítás óta egyre romlott, pajzsmirigy problémák is megjelentek (mostmár csak a TSH -val van baj). Azóta a hugom (meg a férje) meg az egyik öcsém is cukorbeteg lett, a másik öcsém - a genetika furcsaságainak hála - nem cukorbeteg, pedig rettentő túlsúlyos.. A cukorbeteg öcsém sovány .

Közben a hugom lánya is orvos lett, ő még nem cukros, nagyon küzd ellene, mert a második terhességénél már megjelent a cukor.. Kardiológus, de a jó barátnője diabetesz és pajzsmirigy szakorvos, őhozzá kerültem. Többször feküdtem Nála, rengeteg emésztőszervi problémám volt és van, (liszt-tej-tojás-érzékenység, két esetben vérző fekély,stb. és a TÚLSÚLY!!)..Háromhavonta járok kontrollra (egy alkalom 30-40 perc, részletes vizsgálat, kikérdezés és megbeszélés, ha tetszik: edukáció. De minden beteggel ennyit foglalkozik, ezért szoktam a berendelt időhöz képest másfél órát várni.), akkor van labor is , HbA1c, vérzsírok, pajzsmiriny( 3 féle) kreatinin, meg még egy csomó minden.Amikor kérem, ad beutalót az ortopédiára, évente 1 cukorbeteg cipőre, évente küld szemészhez, EKG-ra, mindenre ami felmerül, most pl szív ultrahang, carotis doppler. volt reumatológus vizsgálat stb. Dietetikussal főként a fogyókurám kapcsán találkoztam, de én jobb összeállítást csináltam, mint ő.

Rengeteg ismeretterjesztő irodalmam van (úgymond "szakkönyvek") a net is nagyon sokat segít . Végső soron a doktornő, a hugom, az ő sógornője (családorvos, szintén cukorbeteg), a kishugom meg az én családorvosom segít (segítene, ha tudna).Családorvos írja fel az összes gyógyszert az inzulinon és a tesztcsíkon kívül (koleszterin, vérnyomás csökkentők, pajzsmirigy stb).Nem klasszikus team, de nekem ez így elég. Ja meg még van egy pszichiáter is ( merthogy van egy jó kis bipolárisom is) kéthavonta egyszer megkérdi, hogy hogy vagyok és felír 3 fajta gyógyszert.

Azt hiszem, amire az orvostudomány általában képes, azt megkapom. A csodákra azonban, sajnos, nem képes, ezért próbálok ki mindenfélét a fogyás és a fájdalom csökkentés érdekében. Azt hiszem a többségünk megkap mindent, amit lehet, nem?
 

blaci

Őstag
Sziasztok!
Tegnap óta minden inzulin beadásnál éles, szúró fájdalmat érzek és a szúrás helyén egy apró piros pont marad. A penen minden alkalommal tűt cseréltem ma is de valamiért nagyon érzékeny lett a bőröm. Ebben az a furcsa hogy eddig vagy egyáltalán nem vagy csak alig éreztem a szúrást. Olyan már többször előfordult hogy eret találtam el és bekékült de utána lassan felszívódott, el is múlt mindig. Azt a helyet természetesen kihagytam. A beadás helye pedig nem szokott látszani egyáltalán, most pedig meglátszik a helye. Tapasztaltatok már hasonlót, vajon mitől lehet?



U.i.: A „hasonló” nem egyenlő a hason fekvő, kedves, négylábú patás állatkával...na, mielőtt még…;):roll::cool::-D:-D:-D
 

dg

Őstag
Szia Laci!

Én tapasztaltam a gyerekemnél. Időnként megjelenik ez a probléma, aztán meg semmi. Egy kis szúnyogcsípéshez tudnám leginkább hasonlítani: először még a bőrfelszínből is kidudorodik egy árnyalatnyit, aztán ez elmúlik és marad a pirosság, ami viszont még másnap is megvan. És ilyenkor ő is fájlajja kissé a beadást.

Fogalmam sincs, sajnos, hogy mi okozza, és mitől szűnik meg a probléma időszakosan. A dokinőnk is csak annyit mondott, hogy egyfajta enyhe allergiás reakció, jelentéktelen. De hogy allergiás, mire pontosan? Ez titok.
Még az inzulin "használati útmutatójában" írnak erről mint lehetséges szövődményről, ahol hozzá teszik: ritka, és néhány napos használat után elmúlik. Hát nálunk nem múlt el. Hol előjön, hol elmarad.

Szóval, passz, de ismerős a dolog.
 

blaci

Őstag
Szia Grácia!

Köszi hogy leírtad, ez is valami, szóval hogy ismerős a tünet. Remélem hogy nekem is elmúlik hamar. Egyébként a tünetek ugyanazok amiket írtál, de hogy mi válthatta ki azt én is passzolom egyenlőre, velem még négy év alatt nem fordult elő egyszer sem. Mért pont most? Na, mindegy.;):D
Szomorúan olvastam a tesódat, remélem hamar meggyógyul, minden jót és mielőbbi gyógyulást kívánok neki.
Üdv,
Laci
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Penes koromban nekem is voltak hasonló tüneteim, és nálam úgy működött, hogy egyszer jött, aztán pedig ment a piros pöttyös, csípő, érzékenyebb időszak. Nagyon ritkán előfordult alig elviselhető csípő érzés, de szerencsére nem volt tartós.

Laci, olvasd el az inzulinod tájékoztatóját, mert a leírásban felsorolja az összetevőket. Vízen és inzulinon kívül vannak még egyéb hordozó anyagok, amik okozhatnak esetenként allergiás reakciót. Semmiképp nem ijesztgetésnek szánom, de némely inzulinban van sósav, ezzel érik el az elegy savanyítását, ami az adott inzulin hatás időtartam szabályozásához (hatás kezdet rövidítésére, vagy késleltetése) szükséges. Természetesen bármilyen hatóanyagra, vagy hordózóra lehetséges allergiás reakció, de szerencsére ezek nem jelentik az állandósulást. Elképzelhető, hogy a szervezeted máris megtermelte az ellenanyagot, és a továbbiakban minden gond nélkül tudod adni az inzulint. Remélem nem lesz tartós a probléma.
 

dg

Őstag
Szia Grácia!

Köszi hogy leírtad, ez is valami, szóval hogy ismerős a tünet. Remélem hogy nekem is elmúlik hamar. Egyébként a tünetek ugyanazok amiket írtál, de hogy mi válthatta ki azt én is passzolom egyenlőre, velem még négy év alatt nem fordult elő egyszer sem. Mért pont most? Na, mindegy.;):D
Szomorúan olvastam a tesódat, remélem hamar meggyógyul, minden jót és mielőbbi gyógyulást kívánok neki.
Üdv,
Laci


Ez tényleg több, mint furcsa! Azért ha alkalomadtán találsz választ, akkor mindenképp osztd meg, engem is furdal a kíváncsiság.
Az számomra is kézenfekvőnek tűnik, amit Kata ír: nyilván valamelyik inzulin melletti adalékanyag váltja ezt a helyi reakciót, de hogy mitől jön-megy? Meg amit Laci ír, hogy 4 év után először??? Nálunk talán már a kezdetek óta van ez a probléma, előjön, eltűnik. Szerencsére sokkal ritkább a piros foltos időszak, mint a normális.

Laci! Köszönöm az együttérző szavakat, biztosan hamarosan jobban lesz, mert MUSZÁJ!!!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Az alábbiakban a Humalog jellemzőit kopiztam be.

4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK

Mint minden gyógyszer, így a Humalog is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Lokális allergia előfordulása gyakori (> 1/100, <1/10). Bőrpír, duzzanat és viszketés léphet fel az inzulin beadásának helyén. Ez rendszerint néhány napon, illetve héten belül megszűnik. Értesítse kezelőorvosát, ha ilyen tüneteket észlel.
Az általános allergiás reakció ritka (> 1/10 000, <1/1000). Tünetei a következők:
- testszerte bőrpír
- vérnyomásesés
- légszomj
- szapora szívverés
- nehézlégzés
- verejtékezés
Ha úgy gondolja, hogy ilyen fajta inzulinérzékenysége van a Humalog-gal kapcsolatban, azonnal forduljon kezelőorvosához.
Lipodisztrófia (a bőr megvastagodása vagy besüppedése) előfordulása nem gyakori (> 1/1000, <1/100).
Ha úgy észleli, hogy bőre megvastagodott vagy besüppedt az injekció helyén, forduljon orvosához.
Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.

6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Mit tartalmaz a Humalog 100 Egység/ml, oldatos injekció patronban
- A készítmény hatóanyaga a lispro inzulin. A lispro inzulint a laboratóriumban "rekombináns DNS technológiával" állítják elő. Az emberi inzulin módosított formája, így különbözik egyéb emberi és állati inzulinoktól. A lispro inzulin nagyon hasonló az emberi inzulinhoz, mely a hasnyálmirigy által termelt hormon.
- Egyéb összetevők: m-krezol, glicerin, dinátrium-hidrogén-foszfát 7H2O, cink-oxid és injekcióhoz való víz. Nátrium-hidroxidot vagy sósavat használhatnak a savasság beállításához.
 
Oldal tetejére