Cukorbeteg gyermek táborozása

tímeácska

Őstag
Mátém táborozni megy. Egyedül. Nélkülem!
Szívesen veszem más Szülők e téren szerzett tapasztalatát, és természetesen én is minden apró részletről beszámolok, hogyan alakul/t Mátém első, önálló, nélkülem eltöltött táborozása!
U.i.: feleslegessé vált nyugi tabikat jutányos áron átveszek! :D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Mátém táborozni megy. Egyedül. Nélkülem!
Szívesen veszem más Szülők e téren szerzett tapasztalatát, és természetesen én is minden apró részletről beszámolok, hogyan alakul/t Mátém első, önálló, nélkülem eltöltött táborozása!
U.i.: feleslegessé vált nyugi tabikat jutányos áron átveszek! :D
Bár az én gyerkőcöm nem volt diabos, de frász bennem is meg volt. Az anyai érzések kavarogni fognak benned. Egyszerre, vagy egymást követően, hullámokban fogod érezni a büszkeséget, hogy a te fiad már olyan nagy, hogy elmehet táborozni nélküled, a bizalom, hogy már elengedheted a szoros anyai felügyelet alól, és a frász, hogy nincs a felügyeleted alatt.
Ezeken az érzéseken nem változtat semmilyen bogyó, legfeljebb csak eltorzítja azokat. Márpedig ezeket át kell érezned, és át is fogod. A 3-dik és 5-dik nélküled töltött táborozás után már azon fogsz kuncogni, hogy miért is aggódtál.
Ráadásul a gyerkőcöd fel sem fogja, hogy egyáltalán miért kell aggódni, őt ez fogja a legkevésbé érdekelni, csak mehessen már, és várni fogja a következő alkalmat.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Azért azt halkan megsúgom, de csak nektek, hogy amikor Deni először ment el táborozni, akkor miután a buszra felraktam (nem is integetett) és hazamentem, az egész napot végigbőgtem. :dr_31:
 

tímeácska

Őstag
Tehát...
Mátém, mint írtam, táborozni megy, július 11-től 15-ig Badacsonytördemicre. Ez a tábor amolyan Balcsizós, kirándulós tábor lesz, nem specializálódott semmilyen irányba.
Máté egyik tanítónénije szervezte a tábort, csupa alsós gyerek-sereget visz. Mivel ez a tanítónéni, Zsuzsa néni már 1 tanévnyi ideje ismeri Mátémat, tehát, tudja nagyjából, mit vállal! Nem ismeretlen Zsuzsa néni előtt a hypo (pl. ez a tanár tartja a sportkört is!), a CH számítás, a kanülcsere, a vércukormérés sem!
Most, amiben extrább a helyzet, hogy eddig nagyjából fix mennyiségű kajákat kapott Máté, úgy értem, most a tanító néninek a menzai kajához képest annyival több feladata lesz, hogy le kell mérnie Máté kajáját, és annak megfelelően kell az inzulint kiszámolni!
Csináltam egy CH/inzulin táblázatot, ahol minden "táborozós" kajaféleséget feltüntettem, hogy mennyiségenként hány E inzulinnal kell számolni, pl. hot-dog, fagyi, hamburger, lángos, palacsinta. Na, ezek a menzán azért elég ritkán fordultak elő... :)
Máté gyakorlatilag ovi óta a kanülcserét és a vércukormérést egyedül csinálja, és az pumpa mindennapi kezelésénél sem igényel különösebb segítséget, de a patron feltöltését mindig én csináltam. Számításaim szerint, ha én az indulás reggelén feltöltöm a pumpáját 300 E-gel, akkor az a táborozás 5 napjára bőven elégnek kell, hogy legyen! Elemet tud benne cserélni, ha szükség lenne rá, el is tudja indítani a pumpát stop üzemmódból! (Elemet minden kütyüjében az indulás reggelén biztos ami biztos, kicserélek!)m
Tényleg szerencsés vagyok ezzel a Zsuzsa nénivel, mert az előzetes megbeszéléseink alkalmával láttam, hogy ÉRTELMESEN tud kérdezni! És ez már valami! Ha következetes a kérdés feltevése, és nem a "félelem" irányítja a kérdezőt, akkor ott már lehet edukálni! Pl. Zsuzsa néni első kérdései közt volt, ha elmennek fagyizni, de utána pl. focizni fognak, akkor ugye Máténak az 1 gombóc fagyihoz nem kell plusz inzulint adnia? Tehát, nem azt kérdezte, hogy Máté egyáltalán ehet-e fagyit! Nagy különbség, úgy érzem!
Minden kütyüből (kivéve a pumpát) 2 darabot visz Máté, még cukormérőből is! Külön-külön lesz csomagolva, mindenből összeállítva 1-1 kis csomagocska, ha az egyik ne adj' Isten elveszne, akkor sem kellene a tanárnak összeszednie az új csomagba a cuccokat, és nyugodt lehet, hogy semmit nem felejtett ki az új csomagból!
Egyébként nem a táborhelyen fognak étkezni (csak a reggelit-vacsit eszik ott, de azt Zsuzsa néni készíti majd, úgyhogy tudatosan ki tudja majd adagolni Máténak a megfelelő mennyiséget), hanem van a közelben egy kis étterem, oda fognak járni. Lesz a menünk húsleves-csontleves, gulyás leves, pöri nokedlival, palacsinta, krumpli meg húsi. Tehát, igazság szerint talán csak a gulyáslevest kell alaposabban átmustrálnia a tanárnak, hogy mennyi krumpli lesz Máté tányérjában... A többi (kivéve a palacsintát) mind elő szokott fordulni az iskolai menzán is, így nagy gond nem lehet velük! Palacsintával pedig úgy számoltatok, ahogy én szoktam itthon, ugyan annyi inzulint írtam hozzá, plusz, mivel nutellás vagy lekváros lesz elvileg, ami nem diabos, így a palcsi után többször méretek majd cukrot, ha meg valami gond adódna a palcsi miatt, nagyon megindulna a cuki felfelé, akkor úgy is telefonál a tanárnéni. De szerintem ügyesek lesznek!
Egyelőre ennyi előkészület volt, most még nyugodt vagyok. Azt hiszem... :D
 

tubi

Aktív tag
fú, a mindenit! hát Veled érzek, elég izgi a dolog! :) nagyon jók, amiket írtál, ami eszembe jutott még, hogy tisztálkodáshoz valamilyen úti kézmosót vinnék, jól jön. sokmindent lehet koszos kézzel csinálni, de penhez nyúlni, vércukrot mérni pl nem nagyon... és a víz nem mindig elég, ahogy magamon tapasztaltam (pl. bicajtúra). sztem az alkoholos tök jó és tutti mindent levisz :) de lehet valamilyen kis kiszerelésű folyékony szappant is vinni.
sztem amúgy a nutellás meg lekváros palacsintához érdemes rögtön többet adni, mert ezek magas GI-s dolgok, azonnal felviszik a cukrot. én adnék hozzá pluszban és persze mérném, hogy elég volt-e...
 

tímeácska

Őstag
fú, a mindenit! hát Veled érzek, elég izgi a dolog! :) nagyon jók, amiket írtál, ami eszembe jutott még, hogy tisztálkodáshoz valamilyen úti kézmosót vinnék, jól jön. sokmindent lehet koszos kézzel csinálni, de penhez nyúlni, vércukrot mérni pl nem nagyon... és a víz nem mindig elég, ahogy magamon tapasztaltam (pl. bicajtúra). sztem az alkoholos tök jó és tutti mindent levisz :) de lehet valamilyen kis kiszerelésű folyékony szappant is vinni.
sztem amúgy a nutellás meg lekváros palacsintához érdemes rögtön többet adni, mert ezek magas GI-s dolgok, azonnal felviszik a cukrot. én adnék hozzá pluszban és persze mérném, hogy elég volt-e...

Hát, belegondoltam, már csak hármat alszik itthon, és... Jaaaj! :)
Igen, tökéletesen igazad van, Máténak sokkal jobban oda kell figyelnie a kéztisztaságra! Éppen ezért lesz nála (ahogy a suliban is) Bradoman kézfertőtlenítő gél, és találtam a DM-ben ugyen ilyen pici tubusos Bradoman Sensitive tusfürdőt, na, ezt fogja magával hurcolni a kis hátizsákjában mindenhova folyékony szappan helyett! Lehet, hogy más márkanév alatt is futnak hasonló készítmények, nem a Brado-hoz ragaszkodom, de ezek voltak a legkisebb kiszerelésűek, így ezek tűntek a legpraktikusabbnak!
Egyébként még a Roche-tól kaptunk régebben szappan-korongokat, amik olyanok, mint a papír, és vízzel oldódnak. Kb. szemhéjpúderes nagyságú dobozkában van több darab is (kb. 20-25), először azt akartam elrakni Máténak, de rájöttem, hogy a különleges kiszerelése miatt 1 alkalommal elhasználódna az összes, mert mindenki ki szeretné próbálni... :) Így marad a mini-tusfürcsi! :)
 

tímeácska

Őstag
sztem amúgy a nutellás meg lekváros palacsintához érdemes rögtön többet adni, mert ezek magas GI-s dolgok, azonnal felviszik a cukrot. én adnék hozzá pluszban és persze mérném, hogy elég volt-e...

Természetesen a nutellát, lekvárt figyelembe vettem az inzulin mennyiségnél, de pontosan nem tudhatom előre, hogy mégis mennyit raknak majd bele... Lehet, hogy egy jó nagy evőkanálnyit, de lehet, hogy csak éppen beletörlik a kést... :) A tanárnénire pedig nem tudom, mennyire bízhatom a töltelék saccolását, és hozzá az inzulin adagolását! Ugyanis, még én sem tudom, hogy a nutellára, cukros lekvárra hogyan reagálna, mert nem szokott ilyeneket enni Mátém!
Egyébként arra az esetre, ha Máténak nagyon elszállna a cukra, készítettem egy korrekciós táblázatot, amivel igazság szerint most nem a normoglikémiára törekszem, hanem arra, hogy a magas cuki fizikálisan ne okozzon bajt! Nem fogok hanyatt esni, ha a gyereknek napi szinten elő-elő fog fordulni 12-13 körüli cuki, úgy érzem, hogy az 5 nap táborozásba beleférne! Inkább a hypok elkerülése a cél most, 4 alatti cukikra hajlamosabb Máté a sok rohangálás miatt, mint a 8-9 fölötti cukikra! Ha stabilan 7-8 körül lesz, már tökéletesen elégedett leszek! :) Itthon persze nem, de ez a táborozás más tészta! :D
 

tímeácska

Őstag
Egyetlen egy dilemmám van...
Már említettem, hogy a gyerekeknek a reggeli és vacsi a táborhelyen lesz, amit a tanítónéni fog elkészíteni! Nem tudni pontosan előre, milyen kenyérféleségek lesznek, illetve, olyanok lesznek, amilyeneket a helyi kisboltban adott reggel kapni lehet! Túlzás lenne Máténak előre szeletelt teljes kiőrlésű kenyeret elpakolni (Lidl-s)? Olyat szokott itthon is enni, szereti, és Ő is tud vele számolni, nem utolsó sorban nagyon pontosan ki lehet mérni így a reggeli/vacsi adagját és hozzá az inzulint is, természetesen!
???
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Csigu, egy csomag szeletelt kenyér jó ötletnek tűnik, aztán ott a tanár néni már látja, mit a helyzet a boltokat illetően, és telon tudtok egyeztetni.

Közben eszembe jutott, hogy a Friot viszi-e Máté? Ebben a kánikulában jó tesztelési lehetőség lenne, meg elég necces, ha a kánikulában megromlana az inzulin. Csak hát az a fránya rögzítési mód. Arra találtál valami jó megoldást?
 

tímeácska

Őstag
Csigu, egy csomag szeletelt kenyér jó ötletnek tűnik, aztán ott a tanár néni már látja, mit a helyzet a boltokat illetően, és telon tudtok egyeztetni.

Közben eszembe jutott, hogy a Friot viszi-e Máté? Ebben a kánikulában jó tesztelési lehetőség lenne, meg elég necces, ha a kánikulában megromlana az inzulin. Csak hát az a fránya rögzítési mód. Arra találtál valami jó megoldást?

Igen, viszi a Friot!
Rögzítési módot most agyaltam ki, a két szélére (a külső tokra) varrok 2 fém karikát, és a vízilovas pumpatokjának a pántját átcsíptetem a Friora! Így gyakorlatilag ugyan úgy fog csüngni Mátén a pumpa-hűtőtatyó, mint az albumokban a vízilovas!
Majd passzintok fel róla képet! :)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Igen, viszi a Friot!
Rögzítési módot most agyaltam ki, a két szélére (a külső tokra) varrok 2 fém karikát, és a vízilovas pumpatokjának a pántját átcsíptetem a Friora! Így gyakorlatilag ugyan úgy fog csüngni Mátén a pumpa-hűtőtatyó, mint az albumokban a vízilovas!
Majd passzintok fel róla képet! :)
Feltétlen várom a tapasztalatot, no meg a fotográfot. Köszi :dr_24: a fémkarika ötletet, ez a legpraktikusabb. Egy meglévő vállpántot kapcsolok hozzá.
Még olyanon agyaltam rögzítésként, mint ahogyan az övtáskákat csatoljuk a derékra. Ehhez van is Roche-os tépőzáras öv, amit eddig nem használtam ki. Ennél csak egy jó kis bújtatót kell rávarrni a külső tok szélére. Máténak is van még ilyen tépőzáras öve, jól tudom?
 

tímeácska

Őstag
Feltétlen várom a tapasztalatot, no meg a fotográfot. Köszi :dr_24: a fémkarika ötletet, ez a legpraktikusabb. Egy meglévő vállpántot kapcsolok hozzá.
Még olyanon agyaltam rögzítésként, mint ahogyan az övtáskákat csatoljuk a derékra. Ehhez van is Roche-os tépőzáras öv, amit eddig nem használtam ki. Ennél csak egy jó kis bújtatót kell rávarrni a külső tok szélére. Máténak is van még ilyen tépőzáras öve, jól tudom?

Igen, meg van mindegyikünk tépőzáras öve!
Nekem csak az a "bajom" vele, hogy a legminimálisabbat akarok "belenyúlni" a Frioba! A 2 karikánál csak pár öltés, de az övbújtatóknál legalább 4 helyen kell varrni, ekkora méretnél, mint a Frio, oda vagy egy elég hosszú (úgy meg idétlen) bújtatót, vagy 2 keskenyebbet kell rávarrni!
Meg a tépőzáras öv nyáron nem olyan kényelmes! Tudod, amikor bringáztunk, első alkalommal rajtam is a tépőzáras öv volt, de vakaróztam tőle, ahogy megizzadtam alatta! Ez meg egy kicsit kellemetlen volt...
Úgyhogy, első kanyarban a kérkarikás megoldást választom, Máté eddig bevált pántjával, na, persze úgy, hogy a gyerök lesz a tesztalany! :D:D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Igen, meg van mindegyikünk tépőzáras öve!
Nekem csak az a "bajom" vele, hogy a legminimálisabbat akarok "belenyúlni" a Frioba! A 2 karikánál csak pár öltés, de az övbújtatóknál legalább 4 helyen kell varrni, ekkora méretnél, mint a Frio, oda vagy egy elég hosszú (úgy meg idétlen) bújtatót, vagy 2 keskenyebbet kell rávarrni!
Meg a tépőzáras öv nyáron nem olyan kényelmes! Tudod, amikor bringáztunk, első alkalommal rajtam is a tépőzáras öv volt, de vakaróztam tőle, ahogy megizzadtam alatta! Ez meg egy kicsit kellemetlen volt...
Úgyhogy, első kanyarban a kérkarikás megoldást választom, Máté eddig bevált pántjával, na, persze úgy, hogy a gyerök lesz a tesztalany! :D:D
Akkor maradok én is a kétkarikás változatnál.
A tépőzáras övet talán én is amiatt nem használtam eddig, mert én egyáltalán nem találtam praktikusnak.
A Friot, hogy valóban hűtsön, a belső tokot néhányszor meg kell meríteni hideg vízben. Tényleg kíváncsi vagyok a gyári adatok valódiságára. Jó teszt lesz ez a kánikulás, táborozós időszak, főleg a parton a tanár néninél, amíg Máté csobog az Balatonban. Csak meg ne tetsszen valakinek Máté Friója, amíg nem lesz a derekán. A tanár néninél biztonságban lesz, nem is ő rá gondoltam.
Azért Máté szeleburdi agyát is készítsd fel, Friot nem minden trafikban kapunk. ;)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ja, még annyit a Friohoz, hogy mondd meg a tanár néninek, hogy amíg Máté leveszi a pumpát, akkor a csövet is tömködje be a Frioba, ne legyen a cső a napon, mert pillanatok alatt felmelegszik a benne lévő inzulin és tönkremegy. Te tudod, de a tanár néninek kell ez az info.
 

tímeácska

Őstag
Akkor maradok én is a kétkarikás változatnál.
A tépőzáras övet talán én is amiatt nem használtam eddig, mert én egyáltalán nem találtam praktikusnak.
A Friot, hogy valóban hűtsön, a belső tokot néhányszor meg kell meríteni hideg vízben. Tényleg kíváncsi vagyok a gyári adatok valódiságára. Jó teszt lesz ez a kánikulás, táborozós időszak, főleg a parton a tanár néninél, amíg Máté csobog az Balatonban. Csak meg ne tetsszen valakinek Máté Friója, amíg nem lesz a derekán. A tanár néninél biztonságban lesz, nem is ő rá gondoltam.
Azért Máté szeleburdi agyát is készítsd fel, Friot nem minden trafikban kapunk. ;)

Nem hinném, hogy elhagyná, eddig minden pumpatokja épségben maradt - leszámítva a normális kopásból/elhasználódásból származó "sérüléseket"!
 

tímeácska

Őstag
Ja, még annyit a Friohoz, hogy mondd meg a tanár néninek, hogy amíg Máté leveszi a pumpát, akkor a csövet is tömködje be a Frioba, ne legyen a cső a napon, mert pillanatok alatt felmelegszik a benne lévő inzulin és tönkremegy. Te tudod, de a tanár néninek kell ez az info.

Már megbeszéltük Mátéval, hogy azt is a belső tokba be kell pakolni a pumpa mellé! :)
Éppen most "aktiváltuk" a Friot! :) Működik a dolog! Most szárad egy kicsit... Aztán "élesítjük"! :D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Na, megnéztem újra a leírást. Elég 45 óránként újra hideg vízbe meríteni 2-3 percre, és újra gélesednek a kristályok, vagyis tovább hűti a pumpát és az inzulint.
Vagyis ha már a belső tokban érezhető a kristályosodás, akkor előbb is lehet vízbe mártani, mint 45 óra. Jó ez a cuccos.
 

tímeácska

Őstag
Na, megnéztem újra a leírást. Elég 45 óránként újra hideg vízbe meríteni 2-3 percre, és újra gélesednek a kristályok, vagyis tovább hűti a pumpát és az inzulint.

Én minden esetre azt mondtam a Máténak, hogy minden reggel mártsa hideg vízbe, neki egyébként egy jó móka is egyben a Frio aktiválása, nagyon élvezte, ahogy a golyócskák zselésedtek! :D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én minden esetre azt mondtam a Máténak, hogy minden reggel mártsa hideg vízbe, neki egyébként egy jó móka is egyben a Frio aktiválása, nagyon élvezte, ahogy a golyócskák zselésedtek! :D
Hazamegyek, zselésítek, kétkarikázok, osztán kimegyek a kányikulába.
 
Oldal tetejére