Glikémiás Index = G.I.

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Laci, amit én magamnak vágynék, az az, hogy legalább fele annyira lennék képes arra a rendszerességre, amit nálad látok és tapasztalok. Az biztos, hogy sokkal inkább kordában tudnám tartani a cukimat, legalábbis kevesebb tudománnyal is jobb eredményt érnék el.
El kell ismernem, hogy nem vagyok annyira következetes vagy rendszeres, mint kéne lennem. Hiába érvelek azzal, hogy képtelen vagyok enni kaja időben, ha nem vagyok éhes. Pedig nem emlékszem rossz gyerekkori eseményre, hogy tömtek volna, vagy ilyesmi.
Ahogy egyszer írtad, az önmagunkhoz képes mért változás (javulás) a fontos, nem pedig, hogy mindenki egyformán produkálni tudja a tökéletes cukorszintet. (nagyjából ez a lényeg, a HbA1c-ről volt szó)
Azért igyekszem ám, hiszen itt valóban önmagamról van szó.
 

misamaci

Aktív tag
Gyanítom, hogy egy hámozott alma jobban és gyorsabban emeli a cukit, mint a héjával együtt fogyasztott. Persze ez csak csak eszmefuttatás, nem mértem le, meg gondolom a különbség is elenyésző.

Nem is olyan kicsi az a különbség .... próbaképpen rákerestem és tessék:
Alma (teljes) GI=32-39 GL=4-6 CH=13-16g/120g
Alma (hámozott) GI=54 GL=10 CH=19g/120g
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nem is olyan kicsi az a különbség .... próbaképpen rákerestem és tessék:
Alma (teljes) GI=32-39 GL=4-6 CH=13-16g/120g
Alma (hámozott) GI=54 GL=10 CH=19g/120g

.... és, eszébe jutott valakinek? Mihez számolja az ember az inzulint? A táblázatban megadott CH-hoz.
Azért ez a különbség engem is meglepett.
 

blaci

Őstag
Igazad van, írhattam volna, hogy a pumpával.....

De ettől függetlenül, azok a pennel inzulinozók, akiknek ingadozik a cukra, ugyanúgy figyelembe vehetik a GI anyagcserére gyakorolt hatását. Egyszerűen úgy, hogy alacsony GI-jű éteknél kevesebb inzulint adnak be, ezzel elkerülve a hipot.
Ha az alacsony GI-jű étel szénhidrát csúcsa nem egyezik meg az inzulin hatáscsúcsával, akkor máris hipo a következmény. Holott a CH/inzulin arány jól lett kiszámolva, csak a csúcsuk nem esik egybe.
A GI táblázatból az is kitűnik, hogy sok alacsony GI-jű étel abba a csoportba tartozik, amelyek nem szívódnak fel teljes mértékben a benne lévő ballasztanyagok miatt. Ballasztanyag nem csak pékárúban van, hanem akár gyümölcsben is. Ilyen pl a pektin, ami a gyümölcsök héja alatt található. Ez szolgál többek között a lekvárok kocsonyásítására.
Gyanítom, hogy egy hámozott alma jobban és gyorsabban emeli a cukit, mint a héjával együtt fogyasztott. Persze ez csak csak eszmefuttatás, nem mértem le, meg gondolom a különbség is elenyésző. De egy hipohoz már elenyésző különbség is elegendő. Nálam, vagy akinél még ilyen tág határok között mozog a cuki, ott számíthat.

Nekem sokszor okoz gondot, amikor nem tudom, hogy mitől lett hiper, vagy hipo. Néha nem találok okot, de nagy valószínűséggel ott van az ok. Nincs mindig front, persze az az helyzet, amikor minden tudományom megáll. Na akkor kivárom, amíg rendeződik a helyzet.


Igen ez így van, figyelembe vehetik, sőt fontosnak is tartom hogy jobban figyeljenek erre…mint pl. én! Magam is foglalkozom vele (csak kicsit…), főleg a rendszeresség és a megszokott ételek fogyasztásához való ragaszkodásom okán. Ide sorolom még az ételek megfelelő kombinálását is. Erről kicsit később… De nem hagyhatom figyelmen kívül sem…lásd mekis ebéd Fehérváron…!;):D
Ha még általam nem ismert vagy ritkán fogyasztott ételről van szó, akkor jön a "kísérletezés", több vc. mérés, ezek alapján pedig legközelebb már tudni fogom hogy mit+hogy… Ez jelentheti nálam azt is hogy a továbbiakban eltekintek az adott étel fogyasztásától hosszú távon! Egyszerűen eszem mást…ennyi.

Azt viszont én (csakis Én!) nem szoktam, szóval hogy a jól kiszámolt CH/inzulin étkezéshez kevesebb inzulint adjak mert a glikémiás indexe (GI) az adott ételnek alacsony a táblázatok szerint. A ballasztanyag tartalomban van logika, ezt értem és el is fogadom. Azt nem tudom viszont hogy ez az elfogyasztott ételek hány százalékát alkotja és ez mennyire lehet befolyásoló tényező, szóval hogy milyen mértékben. Viszont vannak pl. magas GI-ű gyümölcsök is szép számmal... De szerintem a nyersanyagok GI-ét figyelembe venni önmagában csalóka. Egy étkezés GI-ét befolyásolja az ételek összetétele, feldolgozottsága és az egyidejűleg elfogyasztott más ételek is. Ezt úgy értem hogy pl. főétkezéseknél igaz hogy mondjuk a zöldbab GI-e alacsony de azt nem önmagában, nyersen fogyasztom hanem pl. főzeléknek kenyérrel, előtte levest, utána még gyümölcsöt, ezt-azt. (pl.: nasik, mert az nem csak hogy jó, hanem szükséges is...:D) Magas GI-ű ételekhez (pl. burgonyapüré) én általában (de szerintem Ti is!) magasabb fehérje és zsírtartalmú húsféléket fogyasztok, ezzel csökkenteni lehet a felszívódás gyorsaságát. Ilyenkor kevesebb a gyümölcs és nincs "ez-az".;):D Nálam ez nagyon jól működik, az inzulinon nem igen változtatok ezért. (Jó tudom, én nem számítok...de akkor is...) Rendszeresen fogyasztok pl. magas GI-ű gyümölcsöket szinte valamennyi étkezéshez, figyelembe véve és beszámolva a szénhidrát mennyiségébe. (Általában sikerül...) Szóval, a lényeg hogy legyen alacsony és magas vagy közepes GI-ű alapanyag minden étkezésembe. Ez is sokat segít az egyenletes vércukorérték elérésében. Az ételek kombinálásánál erre céloztam kicsit feljebb! A magas fehérje ill. zsírtartalmú ételeknél viszont már a kalóriatartalom is felmerül, normál testsúlyúak kicsit előnyben vannak.

Az igaz lehet (kizárólag alacsony GI-ű ételek fogyasztásánál), főleg ingadozó cukor esetén, hogy a hipo veszély így nagyobb, itt tényleg jó lehet az inzulin adag csökkentése. Ez még mindig jobb megoldás mint a hipot kockáztatni és esetleg később ezzel nagyobb kilengést előidézni.
Én ezt úgy oldom meg ha szükséges, hogy az inzulin beadása és az étkezés között rövidebb ideig várok, ezzel biztosítva hogy a hatáscsúcsok kb. egy időben legyenek. Magas GI-nél pedig hosszabb időt várok az étkezés megkezdése előtt. Természetesen figyelembe kell venni a használt inzulint és annak hatáskezdetét ill. hatáscsúcsát ezen idők megválasztásához. Szóval alkalmazom én a magam egyszerű módján a GI-et, csak nem számok hanem konkrét ételek szerint (alacsony, közepes, magas GI), erre írtam nemrég hogy gyakorlatiasan közelítem meg a dolgot nem tudományosan. A lényeg viszont ugyan az…
Üdv.,
Laci
 

blaci

Őstag
Laci, amit én magamnak vágynék, az az, hogy legalább fele annyira lennék képes arra a rendszerességre, amit nálad látok és tapasztalok. Az biztos, hogy sokkal inkább kordában tudnám tartani a cukimat, legalábbis kevesebb tudománnyal is jobb eredményt érnék el.
El kell ismernem, hogy nem vagyok annyira következetes vagy rendszeres, mint kéne lennem. Hiába érvelek azzal, hogy képtelen vagyok enni kaja időben, ha nem vagyok éhes. Pedig nem emlékszem rossz gyerekkori eseményre, hogy tömtek volna, vagy ilyesmi.
Ahogy egyszer írtad, az önmagunkhoz képes mért változás (javulás) a fontos, nem pedig, hogy mindenki egyformán produkálni tudja a tökéletes cukorszintet. (nagyjából ez a lényeg, a HbA1c-ről volt szó)
Azért igyekszem ám, hiszen itt valóban önmagamról van szó.

Igen, én írtam és most is így vagyok ezzel. Hol kell ezt aláírni...?!;):D
Üdv.,
Laci ...aki mindig éhes!:rolleyes::mrgreen:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ide sorolom még az ételek megfelelő kombinálását is. Erről kicsit később… De nem hagyhatom figyelmen kívül sem…lásd mekis ebéd Fehérváron…!;):D
Laci
Ja a fehérvári meki nekem is eszembe jutott, hogy ott ismeretlen ételt ettünk, nem csak te. Az a rák is alaposan kibabrált velünk. Mondjuk velem más babrált ki, én magam.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Azt nem tudom viszont hogy ez az elfogyasztott ételek hány százalékát alkotja és ez mennyire lehet befolyásoló tényező, szóval hogy milyen mértékben. Viszont vannak pl. magas GI-ű gyümölcsök is szép számmal... De szerintem a nyersanyagok GI-ét figyelembe venni önmagában csalóka. Egy étkezés GI-ét befolyásolja az ételek összetétele, feldolgozottsága és az egyidejűleg elfogyasztott más ételek is. Ezt úgy értem hogy pl. főétkezéseknél igaz hogy mondjuk a zöldbab GI-e alacsony de azt nem önmagában, nyersen fogyasztom hanem pl. főzeléknek kenyérrel, előtte levest, utána még gyümölcsöt, ezt-azt. (pl.: nasik, mert az nem csak hogy jó, hanem szükséges is...:D) Magas GI-ű ételekhez (pl. burgonyapüré) én általában (de szerintem Ti is!) magasabb fehérje és zsírtartalmú húsféléket fogyasztok, ezzel csökkenteni lehet a felszívódás gyorsaságát. Ilyenkor kevesebb a gyümölcs és nincs "ez-az".;):D Nálam ez nagyon jól működik, az inzulinon nem igen változtatok ezért. (Jó tudom, én nem számítok...de akkor is...) Rendszeresen fogyasztok pl. magas GI-ű gyümölcsöket szinte valamennyi étkezéshez, figyelembe véve és beszámolva a szénhidrát mennyiségébe. (Általában sikerül...) Szóval, a lényeg hogy legyen alacsony és magas vagy közepes GI-ű alapanyag minden étkezésembe. Ez is sokat segít az egyenletes vércukorérték elérésében. Az ételek kombinálásánál erre céloztam kicsit feljebb! A magas fehérje ill. zsírtartalmú ételeknél viszont már a kalóriatartalom is felmerül, normál testsúlyúak kicsit előnyben vannak.
Kedvenc dietetikusom is ezt mondja mindenhol és le is írja, hogy a étkezés GI-jét lehet csökkenteni, ha beleépítjük az alacsony GI-jű alkotórészt. Úgyhogy ezt tökéletesen csinálod, jól válogatod össze. De ezt ugye már mondtam nem egyszer, hogy példaértékű, ahogy te vezeted kezelésed, diétádat. Ennek meg is van az eredménye.
Én meg azon agyaltam néha, sőt szóvá is tettem, hogy nem nagyon látom értelmét, hogy egy ételnek úgy adják meg a GI-jét, hogy 19%. Miért nem 20%? Vagy miért nem 30% alatti, vagy alacsony GI-be sorolt étel?
Ugyanis, ahogy te is írtad, ritkán eszünk önmagában 19% GI-jű ételt. Ha meg már kombináljuk, akkor előveszünk egy számtangépet, és kiszámoljuk, egy főételből hány %-ot tesz ki a 19%-os étel, hány %-ot a második, harmadik, stb alkotóelem? Véleményem szerint is elegendő az a jó megközelítés, hogy magas GI-jű étel párosítva közepes vagy alacsony GI-jű étellel, akkor az már jól közelíti a közepes tartományt.
Mivel ez valóban nem CH, amit mérni és számolni lehet, és kell is, a GI-vel ez már csak divatos szőrözés. Azt viszont fontosnak tartom, hogy a cukorbetegek ismerjék a diétájukat, és ebbe beletartozik a GI is. Ahogy egy cukorbeteg önmaga orvosa, úgy önmaga dietetikusa is. Akinek pedig úgy ingadozik a cukra, hogy nem is sejti, hogy mi állhat a háttérben, annak nagyon is hasznos lehet ez az ismeret, mert lehet, hogy közel sem állítja olyan jól össze a menüjét, mint te, vagy aki tisztában van az összetevőkkel.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én nem tudatosan állítom össze GI szerint az ételt, hanem amikor kész az étel, akkor "gondolom" át, hogy mi van benne, mennyi a cukim, és eszerint adom az inzulint. Vagy már az étel tervezésénél gondolok az összetevőkre, de nem a GI szerint válogatom össze. Pl ha lisztes cuccot készítek, akkor tudom, hogy csak kukoricakeményítőt használok, vagy valamilyen arányban keverem liszttel. Csak kukoricakeményítővel a zöldbabfőzelék alacsony GI-s étel. Kenyérrel közepes. A főzi liszttel készítve a közepeshez közeli, kenyérrel a közepes fölött. De még egyik verziónak sem számoltam ki a GI-jét.

Laci, emlékszel amikor minden (CH GI) adat nélkül megcsináltam a vörös lencsét? Jó közelítéssel behatároltam az élelem típusa szerint a vörös lencsét, és a kaja után én is hamarabb és többet mértem a cukimat. És örültem, hogy bejött. Ez többek között azért is volt jó érzés, mert biztonság érzetet adott, hogy talán valamelyest konyítok a dietetikához. Legalábbis annyit, amire nekem szükségem van.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szóval, a lényeg hogy legyen alacsony és magas vagy közepes GI-ű alapanyag minden étkezésembe. Ez is sokat segít az egyenletes vércukorérték elérésében. Az ételek kombinálásánál erre céloztam kicsit feljebb! A magas fehérje ill. zsírtartalmú ételeknél viszont már a kalóriatartalom is felmerül, normál testsúlyúak kicsit előnyben vannak.

Üdv.,
Laci
A GI-t figyelembe venni, vagy kiismerni a túlsúlyosaknak nagyon nagy segítség lenne, feltéve, ha fogyni akarnak. Ugyanis a vércukor ingadozás a nem cukorbetegekre is is jellemző. A csak magas GI-s ételek után nekik is megemelkedik a cukorszintjük, de rövid időn belül a hipo közeli tartományba zuhan. Ezáltal újból érzik a nemegyszer farkas étvágyat, és esznek is. Naná, ki nem eszik ha éhes? Ja, a cukorbeteg.
Tehát a nem cukorbetegek is megélik a hirtelen emelkedő-zuhanó, nagy mmol/l különbségű vércukor ingadozásokat, csak nekik még a követi a változást, és korrigálja a szervezetük (vagy ők maguk, mert esznek.)
Nekem két kolléganőm is állandó súlyproblémával küzd, de csak küzd, mert amikor beszéltem nekik a GI-ről, ill a GI-s ételek ésszerű válogatásáról, akkor meghátráltak, hogy ennyi mindent nem lehet megjegyezni, és betartani. Pedig amiről mi most itt beszéltünk, ennek csak a tizedét mondtam el nekik. Nagyjából a folyamatot, és épphogy az élelmiszer féleségek alacsony-közepes-magas besorolását.
Azóta éhen pusztulnak az 1 doboz gyümölcsjoghurtos (cukros, de 0% zsír) reggelijük után kb. 10 óra körül. És tényleg csak annyi a reggeli.
Sokan vannak akiknek elég egy pohár gyümjoghurt, de azok nem is éhesek 10 órakor. Egyébként a fogyókúra másik ellensége az éhezés. Az alacsony, vagy közepes GI-jű kajákkal (vagy a jó kombinációval) talán meg sem éheznének ebédig.
(azt csak halkan jegyzem meg, hogy én rossz fogyókúrázó lennék, az kínszenvedés)
 

napocska

Őstag
Nagyon észrevehető a különbség, ha néha nem viszek magammal tízórait a munkahelyre, és veszek a péknél valamit, ebédkor már csillagokat látok az éhségtől. A jó kis hazai teljes kiőrlésű lisztből sütött házikenyeres tízóraival vígan elvagyok ebédig.
 

blaci

Őstag
Én nem tudatosan állítom össze GI szerint az ételt, hanem amikor kész az étel, akkor "gondolom" át, hogy mi van benne, mennyi a cukim, és eszerint adom az inzulint. Vagy már az étel tervezésénél gondolok az összetevőkre, de nem a GI szerint válogatom össze. Pl ha lisztes cuccot készítek, akkor tudom, hogy csak kukoricakeményítőt használok, vagy valamilyen arányban keverem liszttel. Csak kukoricakeményítővel a zöldbabfőzelék alacsony GI-s étel. Kenyérrel közepes. A főzi liszttel készítve a közepeshez közeli, kenyérrel a közepes fölött. De még egyik verziónak sem számoltam ki a GI-jét.

Laci, emlékszel amikor minden (CH GI) adat nélkül megcsináltam a vörös lencsét? Jó közelítéssel behatároltam az élelem típusa szerint a vörös lencsét, és a kaja után én is hamarabb és többet mértem a cukimat. És örültem, hogy bejött. Ez többek között azért is volt jó érzés, mert biztonság érzetet adott, hogy talán valamelyest konyítok a dietetikához. Legalábbis annyit, amire nekem szükségem van.

Igen, emlékszem! Az tényleg jól sikerült.;):D

Amit a fenti üzenetemben írtam azokat természetesen nem én találtam ki, én is dietetikusoktól tanultam és a magam kis életéhez igazítottam aszerint hogy nekem hogyan váltak be ill. az én esetemben hogyan alkalmazhatók a tőlük tanultak.:D
Ha úgy tűnt hogy csak a leckét mondtam fel akkor most szégyellem magamat rendesen...:roll:;):D
Szándékom szerint amolyan "én így csinálom" stílusban íródott az üzenet. Korántsem annyira tudatos ez nálam mint amennyire látszik...sokkal több benne a rutin mint a tudomány... Ezt fokozatosan, évek alatt alakítottam ki és tartom is magam ezekhez következetesen. (Legalábbis igyekszem...)
A mért vc. értéket én is figyelembe veszem de én általában a mennyiséggel "korrigálok", ha szükségesnek látom, főleg a kisétkezéseknél, esetleg azok kihagyásával... Ez jól szokott működni nálam.;)
Üdv.,
Laci
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
:D
Ha úgy tűnt hogy csak a leckét mondtam fel akkor most szégyellem magamat rendesen...:roll:;):D
Üdv.,
Laci
Hát most jót röhögtem. :D Ez a lecke felmondás eszembe sem jutott volna. :cool:
Ha én írtam volna le, akkor a tartalom ugyanez lett volna. A lényeget valahogy én is így raktam össze, hiába, ezt tanultuk a dietetikusoktól. :cool::cool: A sok okosságot én is veszem valahonnan, nem én fújom a Passat-szelet. ;)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Most csődöt mondott a görödinnye projektem. Hiába CH, GI, GL tudomány, felment a cukim 13-ig. Az tapasztalat nálam, hogy a sárgadinnyét jól be tudom kalibrálni, de a görög úgy tűnik engem kalibrál.
 

blaci

Őstag
Hát most jót röhögtem. :D Ez a lecke felmondás eszembe sem jutott volna. :cool:
Ha én írtam volna le, akkor a tartalom ugyanez lett volna. A lényeget valahogy én is így raktam össze, hiába, ezt tanultuk a dietetikusoktól. :cool::cool: A sok okosságot én is veszem valahonnan, nem én fújom a Passat-szelet. ;)

Kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét, dietetikusát. :D:cool::rolleyes:

Na jól van, legyen így…:rolleyes:
Üdv.,
Laci …aki így csinálja (19/#184)!:mrgreen:
 

Zsu77

Új tag
Na,hát olvasgattam egy picit.Én azért így első olvasatra és saját tapasztalataim alapján nem ítélném el a kolléganőket.Ugyan nem cukorbetegek,de a GI mindenkit érintő kérdés.Én 7x eszek egy nap és gyakorlatilag nem számít az időközben sem GI,sem ch adag.Csak azt tudom a GI-vel elérni,hogy a vc ingadozás nem 10 és 3 között legyen,hanem mondjuk 4 és 8 között.De időt nem tudok nyerni.És most meg lehet szólni a hipócskát,de attól az még ugyanolyan rossz és ugyanolyan elviselhetetlen,akármilyen "egészséges" is...Leletemen akkora csillag szerepel,hogy csak úgy durrog.Elkerülte a figyelmet,mert mindenki a "bólus"omra koncentrált,pedig a fokozott inzulinválasz oka ott van,ahol a csillagocska leledzik...Ez pedig nem az IR,hanem,gyakorlatilag az elégtelen bázismennyiség,épp csakhogy nem a teljes hiánya...Az endogeninzulinos szervezet is gyakorlatilag ugyanazt teszi,amit az exogenesek: az étkezésivel kompenzál.Ez,ahogy nálatok sem,ugyanúgy nálunk sem és idevenném a kolléganőket,nem nyerő megoldás.Először is ezért száll a cukor 10 fölé,mert lépéshátrány van és ha a fejetetejére áll az ember,akkor is éhenveszik délelőtt 10 után.Nem számít sem GI,sem ch-adag...A délelőttjeim gyakorlatilag kezelhetetlenek,vagyis: tízórai nélkül nem vagyok el.Napi 7 étkezés egyenletes ch elosztással és megfelelő GI-vel biztosítja megközelítőleg azt a teljesítőképességet,amivel rendelkeztem korábban.És lehetne azon is lovagolni,hogy mi számít betegségnek és mi nem,ma már sok olyan orvos van,aki szívesen segít akkor is,ha valami,ami nem betegség,mégis rontja az életminőséget,a helytállást.Hálás vagyok nekik.No meg ez itt a GI-topik lenne...Szóval vannak,akiknek muszáj enni,és nem tehetnek róla.A továbbiakban pedig csak a GI és a ch/zsír/fehérje eloszlás és napi mennyiségük lehet kérdéses téma náluk/nálunk,az étkezések gyakorisága: nem.Ám azokra oda kell figyelni.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Most csődöt mondott a görödinnye projektem. Hiába CH, GI, GL tudomány, felment a cukim 13-ig. Az tapasztalat nálam, hogy a sárgadinnyét jól be tudom kalibrálni, de a görög úgy tűnik engem kalibrál.
Na, én meg azt kerestem, hogy hol beszéltünk a görögdinnyéről, hát itt.
Lassan jön a nyár (szombaton már tavasz lesz :rohog:) , gyümi szezon.
 
Oldal tetejére