Glikémiás Index = G.I.

blaci

Őstag
...

Ki mennyire szokta figyelni a CH-n kívül a GI értéket is? Tapasztaltatok-e olyat, hogy egy élelmiszer nagyon megdobja a cukitokat?
...

Őszintén? Nem nagyon, sőt...!:roll:;):D
Mégpedig azért mert a GI-t nem nagyon lehet úgy számolni mint a CH-t. Ha valaki az ezzel foglalkozó (ezerféle) táblázatok után próbál étkezni, diétázni nagyon rögös útra lép. Az ételeket nagyon nehéz ezek alapján értékelni, kiválasztani. Biztos hogy van jelentősége, jó téma pl. szakembereknek, nem mondom én is megnéztem már néhány ételről hogy mit írnak de a hétköznapokban ezzel foglalkozni…hát csak ha valaki nagyon ráér…esetleg akkor.
Szerintem sokkal fontosabb az, hogy ismerjük meg hogyan reagálunk az általunk rendszeresen fogyasztott ételekre, eleinte kell csak jobban odafigyelni rá, később pedig már tapasztalatból tudni fogjuk hogy az adott élelmiszer – főleg annak CH tartalma - hogyan befolyásolja a saját vércukrunkat. Én így csináltam és elég jól is működik…nálam persze. Néhány próba és egy kicsi odafigyelés után már tudni fogjuk miből mennyit engedhetünk meg magunknak. (Kb.) Ahogy írtad is Kata, a rozskenyérnek hiába alacsony a GI értéke a táblázat szerint, ha a Te cukrodat mégis nagyon megemeli… Vannak olyan ételek amikre nekem is emelnem kell pl. 1E inzulint ha nem akarom hogy a cukromat nagyon felvigye. Írtam már erről a blogomban is.
Üdv.,
Laci …aki inkább gyakorlatias mint tudományos!:mrgreen:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Egy kicsit kutakodtam és úgy néz ki, a gyanúd helyes volt :D

Világos rozskenyér (nálunk ez az elterjedtebb) 69% rozsliszt tartalommal
GI = 78 GL=11 adag=30g CH egyenérték=14g

Teljes kiőrlésű rozskenyér (sötét rozskenyér):
GI=41 GL=6 adag=30g CH egyenérték=14g

:D
Ez így nagyon nagy segítség volt, köszönöm szépen.

A GI mellett a GL-ről már én is hallottam és próbáltam beilleszteni a mindennapjaimba, de számomra bonyolulttá tette volna az egyéb számításokat. Jobban bele kéne mélyednem ahhoz, hogy táblázat nélkül, bárhol, bármikor alkalmazni tudjam.
Most megnéztem egy táblázatomban a rozst, de nem találtam. Igaz, nekem egy régi táblázatom van.
A te információd sokkal többet mond, inkább az általad ajánlott oldalt kezdem tanulmányozni.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ahogy írtad is Kata, a rozskenyérnek hiába alacsony a GI értéke a táblázat szerint, ha a Te cukrodat mégis nagyon megemeli…
Üdv.,
Laci …aki inkább gyakorlatias mint tudományos!:mrgreen:
Jajj, nem, nem! Én aztat írtam, hogy alacsony a CH-ja, de gyanítom, hogy nagyon magas GI-je, vagy van benne valami, ami megemeli a GI-t legalább 80 fölé.
Azért gyanakodtam, mert a CH-hoz számolt inzulin csődöt mondott.

Pl egyik reggel, 7,9-es cukira ettem a rozskenyeret, 4,5 E-vel több inzulint adtam be, mivel tudtam, hogy a rozskenyér megdobja a cukit, mégis 45 perc múlva 19,0 valamennyit mértem. Még beadott 2 egység rendezte a cukimat.

A rozskenyérről meg nem akarok lemondani, ezek szerint nem is kell, csak alaposan utánajárni, hogy mi van benne, ha pedig nincs tájékoztató, vagy nem én sütöm, akkor igenis le kell mondanom róla.

Ui: Ugye még nem mentél el horgászni?:cool:
 

napocska

Őstag
A GI mellett a GL-ről már én is hallottam és próbáltam beilleszteni a mindennapjaimba, de számomra bonyolulttá tette volna az egyéb számításokat. Jobban bele kéne mélyednem ahhoz, hogy táblázat nélkül, bárhol, bármikor alkalmazni tudjam.

Lassan elborítják a hűtőszekrény elejét a különféle táblázatok nálunk is :p
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nahát... nem néztem semmilyen táblázatban meg még a kukoricakeményítőt ilyen szempontból, de ösztönösen arra tippeltem volna, hogy magas a GI-je :cool:
Talán mert olyan fehér... :rolleyes:
Hát, csak fejből tudom a kukoricakeményítőt. Magas CH, kb azonos a liszttel, de ha jól tudom 20% körüli GI-vel rendelkezik.
 

misamaci

Aktív tag
A GI mellett a GL-ről már én is hallottam és próbáltam beilleszteni a mindennapjaimba, de számomra bonyolulttá tette volna az egyéb számításokat. Jobban bele kéne mélyednem ahhoz, hogy táblázat nélkül, bárhol, bármikor alkalmazni tudjam.

A GL-t én sem használom mindennap, inkább abban segít hogy egy-egy étel elkészítési módja hogyan befolyásolja a hatását a vércukorra.
Egy érdekesség példaképpen:
Vörös vesebab (Kidney bab)

szárított bab, 12 óra áztatás, 24 óra nedves pihentetés után 1 órán át gőzölve:
GI=70 GL=17
konzervbab, leve nélkül:
GI=36 GL=9

Egy ideig agyaltam rajta, de rájöttem mitől lehet ez a különbség:
az áztatás során a bab csak vizet vesz fel, de a CH tartalma lényegében nem változik.
a konzerv készítése során a babot előfőzik, saját levében dobozolják és hőkezelik .... ezalatt a gyors (vízben oldható) CH a babból átkerül a levébe .... ha ezt leöntjük, akkor máris megszabadultunk egy csomó CH-tól :D .... és ehetünk bablevest :D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ez is kukoricakeményítővel készül. A vércukormérő topikban Péter neve alatt van róla több info.
 

Csatolások

  • extendbar_wraps_trans.gif
    extendbar_wraps_trans.gif
    28.7 KB · Olvasás: 4

blaci

Őstag
Jajj, nem, nem! Én aztat írtam, hogy alacsony a CH-ja, de gyanítom, hogy nagyon magas GI-je, vagy van benne valami, ami megemeli a GI-t legalább 80 fölé.
Azért gyanakodtam, mert a CH-hoz számolt inzulin csődöt mondott.
...

Ui: Ugye még nem mentél el horgászni?:cool:


Aha, így már értem, úgy látszik még egy kicsit korán van...nekem.;):D

Szóval foglalkozom én a GI-el, csak nem érdekel...de elhiszek bármit.;)
Üdv.,
Laci ...aki eement bicajozni!:mrgreen:

Ui.: Az aláírásom, na igen...de még itt vagyok...!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A GL-t én sem használom mindennap, inkább abban segít hogy egy-egy étel elkészítési módja hogyan befolyásolja a hatását a vércukorra.
Egy érdekesség példaképpen:
Vörös vesebab (Kidney bab)

szárított bab, 12 óra áztatás, 24 óra nedves pihentetés után 1 órán át gőzölve:
GI=70 GL=17
konzervbab, leve nélkül:
GI=36 GL=9

Egy ideig agyaltam rajta, de rájöttem mitől lehet ez a különbség:
az áztatás során a bab csak vizet vesz fel, de a CH tartalma lényegében nem változik.
a konzerv készítése során a babot előfőzik, saját levében dobozolják és hőkezelik .... ezalatt a gyors (vízben oldható) CH a babból átkerül a levébe .... ha ezt leöntjük, akkor máris megszabadultunk egy csomó CH-tól :D .... és ehetünk bablevest :D

Juhéjjj!!! :rolleyes: Valamelyik topikban írtam, hogy a vörös vesebabbal készült leveshez nem kellett inzulint adnom. Illetve először adtam, aztán hipo, később inzulin nélkül ettem. A vörös vesebabnak a CH-ha is alacsony, ha jól emlékszem 35 g.
A Spárban vettem abban az új Vitál sorozatban.

Léccike nézzél utána a vörös lencsének, az is vettem, ahhoz is alig kellett inzulin, szerintem az is valahogy így működik.
 

misamaci

Aktív tag
Léccike nézzél utána a vörös lencsének, az is vettem, ahhoz is alig kellett inzulin, szerintem az is valahogy így működik.

Kérésed számomra kívánság :D
a vörös lencséről több mérést is találtam, mindegyik szárított lencsére vonatkozik (konzervet nem vizsgáltak ezek szerint ... bár natúr vöröslencse konzervet talán még nem is láttam ha jobban belegondolok)
a lényeg: GI: 21-32 GL: 4-6
szóval még szárítottan is nagyon jó választás
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Őszintén? Nem nagyon, sőt...!:roll:;):D
Mégpedig azért mert a GI-t nem nagyon lehet úgy számolni mint a CH-t. Ha valaki az ezzel foglalkozó (ezerféle) táblázatok után próbál étkezni, diétázni nagyon rögös útra lép. Az ételeket nagyon nehéz ezek alapján értékelni, kiválasztani. :mrgreen:
Ebben nagyon is igazad van, nem lehet úgy számolni, mint a CH-t, de elegendő, ha a GI-nél az élelmiszer csopotok, vagy élelmiszer fajták szerint be tudjuk sorolni az alacsony, közepes, vagy magas sávba.

Attól pedig én is mindig tartottam, hogy minél több "tudomány" szerint kell kiszámolni az inzulint, annál jobban eltévedhetünk, beleveszhetünk a részletekbe. De ha egyszer az én szervezetemnek nem elég az, hogy 10 g CH-hoz 0,8-0,9 E inzulin kell (reggel 1,1 E, este pedig 0,7-0,8 E), akkor megnézem, hogy még milyen befolyásoló tényezők vannak. Alkalmazni úgyis azt fogom, ami számomra működőképes, így is sok zsákutcát megjártam már, és sok útvesztőben eltévedtem már.
Ha a cukoringadozásaimnak legalább a felét, vagy inkább a 2/3-át sikerül kiküszöbölnöm, akkor az már elég jó eredmény számomra.

Ahogy te, úgy én is igyekszem a gyakorlatias oldalát megfogni, és a saját szervezetem tapasztalataira hagyatkozni. De nálam, pont a rendszeresen előforduló 2-28 mmol/l között ingadozó cukrok jelentik azt, hogy utánajárjak, mit tudnék még a CH számoláson kívül tenni, hogy a hipert is és a hipot is elkerüljem. (Lásd rozskenyér, kiszámolt CH/inzulinnal:()

Valószínű, mint minden másban, a GI sem egyformán hat ránk, most nem kettőnkre gondoltam, hanem minden cukorbetegre.:cool:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kérésed számomra kívánság :D
a vörös lencséről több mérést is találtam, mindegyik szárított lencsére vonatkozik (konzervet nem vizsgáltak ezek szerint ... bár natúr vöröslencse konzervet talán még nem is láttam ha jobban belegondolok)
a lényeg: GI: 21-32 GL: 4-6
szóval még szárítottan is nagyon jó választás
Köszönöm, ez jó paraméter.
Konzervet nem veszek semmiben, úgyhogy az az adat nem is hiányzik.

Mostmár újra megnézem azat a GL tudományt. Ha nem is tanulom meg kívülről, de jó közelítéssel be tudom sorolni az élelmiszer csoportokat alacsony, közepes, magas kategoriába. Így is fejszámolás az életem minden kaja előtt és után, ez még belefér. Szerintem elég egy jó közelítéssel behatárolni a felszívódás sebességét és idejét, akkor már jó esélyem van eltalálni az inzulin adagolás nyújtását is.
 

misamaci

Aktív tag
Mostmár újra megnézem azat a GL tudományt. Ha nem is tanulom meg kívülről, de jó közelítéssel be tudom sorolni az élelmiszer csoportokat alacsony, közepes, magas kategoriába. Így is fejszámolás az életem minden kaja előtt és után, ez még belefér. Szerintem elég egy jó közelítéssel behatárolni a felszívódás sebességét és idejét, akkor már jó esélyem van eltalálni az inzulin adagolás nyújtását is.

A besorolásban tényleg segíthet, mivel a méréseknél a tényleges vércukor-változások alapján kerül megállapításra. (1 csoport megadott mennyiségű élelmiszert, 1 csoport adott mennyiségű glükózt fogyaszt és a teszt ideje alatt mért vércukor eredmények alapján határozzák meg a GL-t) Egy dolgot viszont - szerintem - nálunk mindenképpen figyelembe kell venni, a használt inzulin működését, mivel a méréseket egészséges emberekkel végzik, akiknél működik az automatikus cukorszabályozás, míg mi "kézi" üzemmódban működünk.

Még egy kis érdekesség:
Görögdinnye GI=72-80 GL=4-5 adag=120g CH/adag=6g
szóval hiába magas a GI-je, egy keveset (pl uzsonnára) nyugodtan ehetünk.
 

blaci

Őstag
...
Szerintem elég egy jó közelítéssel behatárolni a felszívódás sebességét és idejét, akkor már jó esélyem van eltalálni az inzulin adagolás nyújtását is.

Itt viszont különválasztanám az inzulinpumpát használó és a pennel kezelt cukorbetegek csoportját.
Ezt úgy értem hogy a pumpánál van lehetőség pl. az elnyújtott inzulin beadásra, pennel ilyen nincs. Így aztán fel sem merül(het) bennem hogy ezzel próbálkozzak… Ha volna rá lehetőségem biztos én is megpróbálnám kihasználni a benne rejlő lehetőségeket és jobban is foglalkoztatna a dolog.
Ezzel együtt persze sokkal kötöttebb a diéta, fontosabb az étkezési idők betartása a pennel, viszont (csakis számomra természetesen!) egyszerűbb a kezelés és az élet…
Ez a rendszeresség nekem akkora változást hozott az életembe hogy ha egyszer "kigyógyulnék" a cukorbetegségből - kis túlzással - akkor is folytatnám. Amikor katona voltam még '92-'93-ban akkor volt hasonló rendszeresség az étkezésemben, ott mindig meg volt a reggeli idő, ebéd idő stb. és akkor is nagyon jól éreztem magam... (Persze mindig kevés volt amit adtak, így jól jött egy kis "hazai"...) Bárcsak folytattam volna később is! Itt most nem a cukorbetegség megelőzésére gondolok elsősorban hanem általában az életvitelre és a helyes étkezésre...;):D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Itt viszont különválasztanám az inzulinpumpát használó és a pennel kezelt cukorbetegek csoportját.
Ezt úgy értem hogy a pumpánál van lehetőség pl. az elnyújtott inzulin beadásra, pennel ilyen nincs. Így aztán fel sem merül(het) bennem hogy ezzel próbálkozzak… Ha volna rá lehetőségem biztos én is megpróbálnám kihasználni a benne rejlő lehetőségeket és jobban is foglalkoztatna a dolog.
.;):D
Igazad van, írhattam volna, hogy a pumpával.....

De ettől függetlenül, azok a pennel inzulinozók, akiknek ingadozik a cukra, ugyanúgy figyelembe vehetik a GI anyagcserére gyakorolt hatását. Egyszerűen úgy, hogy alacsony GI-jű éteknél kevesebb inzulint adnak be, ezzel elkerülve a hipot.
Ha az alacsony GI-jű étel szénhidrát csúcsa nem egyezik meg az inzulin hatáscsúcsával, akkor máris hipo a következmény. Holott a CH/inzulin arány jól lett kiszámolva, csak a csúcsuk nem esik egybe.
A GI táblázatból az is kitűnik, hogy sok alacsony GI-jű étel abba a csoportba tartozik, amelyek nem szívódnak fel teljes mértékben a benne lévő ballasztanyagok miatt. Ballasztanyag nem csak pékárúban van, hanem akár gyümölcsben is. Ilyen pl a pektin, ami a gyümölcsök héja alatt található. Ez szolgál többek között a lekvárok kocsonyásítására.
Gyanítom, hogy egy hámozott alma jobban és gyorsabban emeli a cukit, mint a héjával együtt fogyasztott. Persze ez csak csak eszmefuttatás, nem mértem le, meg gondolom a különbség is elenyésző. De egy hipohoz már elenyésző különbség is elegendő. Nálam, vagy akinél még ilyen tág határok között mozog a cuki, ott számíthat.

Nekem sokszor okoz gondot, amikor nem tudom, hogy mitől lett hiper, vagy hipo. Néha nem találok okot, de nagy valószínűséggel ott van az ok. Nincs mindig front, persze az az helyzet, amikor minden tudományom megáll. Na akkor kivárom, amíg rendeződik a helyzet.
 
Oldal tetejére