Ha megtiltanák a dohányzást...

Annabella

Új tag
Kíváncsi vagyok arra, mit szólnának hozzá a dohányosok, ha egyik napról a másikra nem lehetne cigarettát kapni az árusítóhelyeken.
Szerintem még mindig nincs fogalmuk arról, hogy tevékenységükkel mennyire ártanak maguknak, ja és főleg a környezetüknek!
Tényleg, mi lenne ha mindenütt betiltanák a dohányzást ? (szerencsére ez út felé halad egyre több ország) Mi lenne ha nem kellene a passzív dohányzástól szenvedni, a füstölgőket a buszmegállókban, közterületeken kerülgetni?
 

goyo

Adminisztrátor
Fórumvezető
Tényleg, mi lenne ha mindenütt betiltanák a dohányzást ? (szerencsére ez út felé halad egyre több ország)

Nincs teljes tiltas egy orszagban sem.

Mi lenne ha nem kellene a passzív dohányzástól szenvedni, a füstölgőket a buszmegállókban, közterületeken kerülgetni?

A fustolgoket viszont nem kellene "kerulgetni", ha szigorubbak lennenek a buntetesek. Kijelolt helyeken szabad, mashol 500.000 Ft koruli buntetes....Azert irok csak felmilliot, hogy igazodjak az itteni fizetesekhez....Kanadaban jelenleg pl.-ul kozel 1.000.000 ft. a buntetes.
 

blaci

Őstag
Kedves Annabella!
Ha betiltanák a dohányzást, szerintem kb. az lenne belőle mint Amerikában, amikor is 1919. január 16-n életbe lépett a 18. alkotmánymódosítás, amely az egész államszövetség területén megtiltotta az alkohol előállítását, forgalmazását és behozatalát.
A fogyasztás ettől nem szűnt meg, sőt a feketekereskedelem, csempészet virágzását indította el országszerte… Ez legfeljebb Al Capone mai követőinek lenne érdeke, biztos jól profitálnának belőle!
Véleményem szerint itt sem a teljes tiltás, hanem esetleg a korlátozás (éttermek, iskolák stb.), szóval a józan ész és az "arany középút" lenne a megoldás. (A tiltott gyümölcs mindig édesebb, tudod…) Erre pedig már jelentős lépések történtek itt nálunk is. Ahogy az alkoholfogyasztást, úgy ezt is lehet(ne) kulturáltan, a nemdohányzók zavarása nélkül végezni. Szerintem mindenki eltudja dönteni a mai és a már évtizedek óta tartó információ áradatból hogy ez neki mennyire káros, ha pedig nem…akkor csak vegye figyelembe a többieket akik nem dohányoznak. Ettől még valóban messze vagyunk… (Azért vannak kivételek, akik igenis figyelembe veszik a nemdohányzókat...igaz, kevesen...!)
Egyébként az alkoholtilalom végül azért bukott meg, mert olyan fokú bizonytalanságot teremtett az amerikai társadalomban, amelynek kockázatai meghaladták azokat a jótékony hatásokat, amelyekkel jártak (fogyasztás, betegségek csökkenése).
Üdv.,
Laci …aki nem dohányzik…!:mrgreen:
 

napocska

Őstag
Kíváncsi vagyok arra, mit szólnának hozzá a dohányosok, ha egyik napról a másikra nem lehetne cigarettát kapni az árusítóhelyeken.

Még több adót kellene fizetnünk, ha kiesne a dohányáruk adója.
Én magam nem dohányzom, de attól még nem gondolom, hogy be kellene tiltani a dolgot. Arra lenne szükség, hogy vegyük egymást figyelembe, és aki dohányzik, az úgy tegye azt, hogy a másikat ne zavarja vele. Annak idején az én agyam is eldurrant, amikor a vonatnak csak a peronjára fértem fel munkába menet, és az ott tolongó 20 emberből legalább egy, tuti, hogy bagózott.
 

dg

Őstag
Én dohányzom.
Hogy a totális tiltás mivel járna, azt Laci leírta. A totális tiltás járna a legártalmasabb következményekkel, kitágítva a kérdéskört. Gondoljunk még például a drogra. Hiába tilos hazánkban...
Megfelelő helyen, megfelelő körülmények között kell dohányozni, betartva az íratlan és írott szabályokat.
A magam részéről képtelen lennék úgy cigarettázni, hogy közben mások kínlódnak a füsttől.
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Örömmel jelentem: ma 3 hete nem dohányzom!

Szerintem ésszerűen kellene korlátozni (efelé talán tényleg jó úton haladunk), teljesen normális, hogy ne lehessen dohányozni játszótereken, zárt közterületen (itt az is jó, ha pl. éttermekben el lehet különíteni a dohányost, de az pl. nem jó, hogy a pincér, ha dohányzik, ha nem dohányzik, egész nap füstös helyen szolgáljon ki...)

Érdekes cikk ezzel kapcsolatban: Dohányfüstmentes Európa


Én nagyon örülnék, ha sikerülne jó sok időre megszabadulnom a bagótól (én 15 éve láncdohányos vagyok) túl vagyok pár kísérleten... de most valahogy eddig nagyon könnyű... pedig se nikotintapasz, sem semmi más. Csak nem dohányzom. Sajnos teljesen függő vagyok, nekem soha nem szabad rágyújtani, mert kezdődik előről... ezért írtam: jó sok időre megszabadulni, végleg, ezt épp ezért nem mondhatom :)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Tényleg, mi lenne ha mindenütt betiltanák a dohányzást ? (szerencsére ez út felé halad egyre több ország) Mi lenne ha nem kellene a passzív dohányzástól szenvedni, a füstölgőket a buszmegállókban, közterületeken kerülgetni?
Tényleg, mi lenne, ha a nemdohányzók nem szégyenítenék meg lépten-nyomon a dohányzókat, és nem dörgölnék állandóan az orruk alá bűnös tevékenységüket, amit amúgy is tudnak?
Vannak szabályok és korlátozások, és a dohányosok tisztában is vannak vele. Az esetek többségében be is tartják, akik nem, azok pedig számíthatnak a büntetésre.

Tényleg, mi lenne, ha folyamatosan megszégyenítenénk az alkoholistákat, és a homokosokat, csak azért, mert mi magunk nem iszunk, vagy társadalmilag elfogadott kapcsolatban élünk?
Apropó, alkoholista. A társadalomra nézve sokkal nagyobb veszélyt jelent egy alkoholista az életvitelét tekintve.

Buszmegállóban szabad dohányozni, alkoholt inni viszont, mint közterület nem. Egy ittas ember kerülgetése (akárhol az utcán), vagy a tőle való félelem nem zavar?
 

dg

Őstag
A fentiekhez még annyit: az, hogy valaki nem dohányzik , dicséretes. Teljesen rendjén való, hogy aki nem dohányzik, nem akarja a dohányfüstöt szívni. A magam részéről pozitív változtatásként fogom fel a korlátozásokat. Azonban: a nem dohányzóknak is torelálniuk kellene a dohányzókat. Ha ott és úgy teszik, hogy ez mások egészségét nem veszélyezteti, mellőzzék a leszóló nyilatkozatokat.

Egyébként, jobban már tudatában se lehetnék a dohányzás káros hatásainak. Leszokni viszont nem akarok. Szeretek dohányozni.
 

goyo

Adminisztrátor
Fórumvezető
Tényleg, mi lenne, ha a nemdohányzók nem szégyenítenék meg lépten-nyomon a dohányzókat, és nem dörgölnék állandóan az orruk alá bűnös tevékenységüket, amit amúgy is tudnak?
En dohanyzom (vagyis most 3 hete en sem, Nofre-vel egyetemben), de sosem ereztem magam megszegyenitve emiatt masok altal...sot korabban ugy utaltam a cigit, hogy a baratnomet kikuldtem az erkelyre a -10 fokos kanadai telben...de ugyanugy kimentem en is, miutan raszoktam.

Tényleg, mi lenne, ha folyamatosan megszégyenítenénk az alkoholistákat, és a homokosokat, csak azért, mert mi magunk nem iszunk, vagy társadalmilag elfogadott kapcsolatban élünk?
Ez nem a legjobb hasonlat...A dohanyzas/alkohol valasztott, a meleg hajlam velunk szuletett...raadasul, a melegeket meg mindig gyakran uldozik, extrem esetekben gyilkossagok is tortennek...cigarettaszivasert nem valoszinu, hogy barkit megoltek...

En a kozteruleteken valo dohanyzast sokkal komolyabban buntetnem itthon is.

A szabad akarat ervenyesulesenek fontossaga mellett (ertsd, nem tiltanam be), csak egy dolog jut eszembe, amelyben jobban szem elott tartanam a dohanyosok jogait is...Furan fog hangzani: a repuloterek ujabban bevezetett dohanyzo helysegerol lenne szo...a nagy reszuk kegyetlen kinzokamra...altalaban 3-6 m2 uvegfalu dogmeleg oxigenhianyos szobak, ahol meg a plafonon is ujnyi kosz/szmog/hamu, a ruhad hozzaer barmihez, szurke lesz, a legkondicionallok fujak a kepedbe a tobbiek fustjet es mivel rengeted a dohanyos - sokan 10 oras "nemgyujthatszra" repulout utan - epp annyi helyed van, hogy a cigit a kezedben tartsd (rosszabb esetben sor all elotte)...mar ha bemesz rosszul leszel es mivel tiszta uveg, a tobbi utas + a gyujtasra varo sor teged nez, ahogy hering modjara epp keszulsz megfulladni...ezzel rendszeresen talalkozom (mar nem csak nyugatra, hanem keletre is), nem tudom ki volt az a lukepek, aki ezt szabvannya tette.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ez nem a legjobb hasonlat...A dohanyzas/alkohol valasztott, a meleg hajlam velunk szuletett...raadasul, a melegeket meg mindig gyakran uldozik, extrem esetekben gyilkossagok is tortennek...cigarettaszivasert nem valoszinu, hogy barkit megoltek...

En a kozteruleteken valo dohanyzast sokkal komolyabban buntetnem itthon is.
Érdekes amit írsz, de úgy vélem nem azt olvastad ki az írásomból, amit üzenni szerettem volna.

Tehát nem azzal van bajom, hogy korlátozzák a dohányosokat, sőt, én is helyeslem, hogy szabályozva van a dolog a nem dohányzók védelmében. A szabályozás a szükséges szigorúsága ellenére szerintem jó, mert védi a nem dohányzókat, de emellett teret ad a dohányosok káros szenvedélyének gyakorlására is.
A bajom a nemdohányzók folyamatos folyamatos megszégyenítésével van. A törvény tiltja a közintézményekben, zárt helyiségekben, tömegközlekedésen, és az éttermek többségében a dohányzást pont a nem dohányzók védelmében. A közterületeken és nyílt helyeken, vagy szellőzéssel ellátott zárt helyiségekben viszont engedélyezi.
Ez miért nem felel meg a nem dohányzóknak? Erre, vagy ehhez miért van szükség további piszkálódásra? Miért a közhangulatot szítja? Miért nem megy el a törvényhozókhoz, és miért nem ott teszi szóvá, hogy a közterületeken is tiltsák be a dohányzást? Azzal (talán) többre menne. Mert amíg lehet buszmegállóban bagózni, addig a dohányos fog is.

És miért általánosítok? Hiszen nem minden nem dohányzó nem fér meg a dohányosokkal. Azért mert most történetesen (megint) általánosítva egy kalap alá véve minden dohányost érint az üzenet. Azt is, aki nagyon figyel a nem dohányzókra, vagy utcán egyáltalán nem gyújt rá.

A példa jó, ami a szenvedélybetegeket illeti. Igaz viszont, hogy a dohányzás és az ivás választott tevékenység, viszont ugyanúgy, mint a másság tekintetében, ennél is kimutatták azt a gént, ami függővé tesz a dohány, ital vagy drog estében. Hiszen te is iszol sört, mégsem lettél alkoholista. Az alkoholista is sörrel (vagy valamivel) kezdte, de nála valami hibás gén súlyos függőséget okozott. De egy ellen példa. A nem dohányzók többsége is kipróbálta legalább egyszer a bagót, mégsem lett dohányos.

A végére: nem ártana, ha az emberek megférnének egymás mellett, és nem a mások folyamatos kritizálásával lennének elfoglalva. Elfogadnák a törvényi szabályozást -ami leginkább őket védi- , és azon túl rábíznák az egyénre, hogy az életével és a pénzével mit csinál.

Ez az én véleményem, én így látom. Továbbra is tisztelem és becsülöm a nem dohányzókat, sőt irigylem őket, hogy nem szoktak rá, mert tisztában vagyok a bagó károsságával.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Amikor babát vártam a terhesség, és a szoptatás egész ideje alatt nem dohányoztam. Nem is hiányzott a cigi, aztán a szoptatás befejeztével már másnap olyan erős rágyújtási kényszer volt rajtam, hogy rá is gyújtottam.
Az agy tud szelektálni. A terhesség és szoptatás ideje alatt teljesen leállította a nikotin éhséget, amikor pedig már az agy tudta, hogy nem veszélyezteti nikotinnal a babát a lepényen vagy az anyatejen keresztül, azonnal küldte az üzenetet, hogy nincs veszély, rá lehet gyújtani.

Tehát ebből is látszik, hogy nem teljesen választott tevékenység, inkább is-is.

Volt még egy nagyobb leszokásom sok kisebb mellett 2004-ben. Ez a nagy leszokás 1,5 évig tartott. 1,5 év után már elvileg nem hiányzik a szervezetnek a nikotin, az agynak maga a tevékenység igen. És bizony 1,5 év után újra rágyújtottam, és köszönöm szépen, imádok bagózni. Egyedül a pénzt sajnálom rá, de ez nem elég inspiráció a leszokáshoz.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A 2004-2005-ös bagó mentes időszakomról USA-beli példát tudnék hozni. Ott több államban tilos az utcán (is) dohányozni, szigorúan büntetnek is érte. Viszont hasonlóan a kocsmákhoz vannak dohányzó klubok is, akár utcai terasszal, és természetesen megfelelő szellőztetéssel. Néhányszor elmentünk ilyen mellett, előtt, és baromi jó volt látni a pöfékelő pipázó, szivarozó, bagózó embereket. Tökéletesen megfértek a szabályozott körülmények mellett a nem dohányzó közönséggel. Egyébként az USA-ban baromi drága a cigaretta, de ott sem tiltották be, csak nagyon szigorúan szabályozzák az alkalmazását.

(Több államban még az alkohol is korlátozva van oly módon, hogy hajnali 2 után még szórakozó helyen is tilos alkoholos italt felszolgálni, az éjszakai boltokról nem is beszélve. Ezzel azt próbálják meg kivédeni, hogy aki éjszaka mulatozik, de reggel dolgozni megy, az ne legyen ittas. A törvény szigorú, mert ez a hétvégére is igaz. Ez talán túlzás, mert legalább a hétvége lehetne kivétel, de ott így hozták meg a törvényt, ezt tartják, tartatják be. Az ellenőrzés pedig nagyon szigorú, és ott nincs pardon.)
 

Annabella

Új tag
Úgy látom a téma érdekes, akármennyire is tudunk szinte mindent róla. Katának válaszom: Igen az alkoholizmus is zavaró, sőt! Undort keltő a részeg ember, akinek nincs tartása és lelki ereje. Az meg még inkább, aki csak úgy poénból leissza magát, hogy a detoxba kell vinni. Persze gondolom a tb fizetők pénzén.
Visszatérve az eredeti témához tisztelet annak, aki legalább figyelembe veszi a nemdohányosokat. De úgy látom a közterületen a többséget nem érdekli. Hogy fog így változni a társadalom? Nem vagyunk hajlandóak változni? Jut eszembe jó kampány az, ami amit mostanában vetítenek hogy nincs több kifogás. Na de vajon várható-e ettől valami pozitív változás? Ez a dohányzás egy kicsit olyan, mint a Föld ózonrétegének károsodása. Hiába mondják sokan, ülnek össze okos emberek, mégsem sikerül a káros gázok kibocsátását csökkenteni. Mindezek ellenére még sokáig szeretnénk használni a Földet. Jó lenne tehát használni, és vigyázni rá.
 

Annabella

Új tag
Katának üzenem, hogy minden káros szenvedélytől mentes életet élek. Van családom, barátok, és soha semmi nem vinne rá, még a legnagyobb megrázkódtatás sem, hogy valaha is rágyújtsak, vagy megigyak bármilyen alkoholt. És a pipázásról mit gondolsz?
Arról kevesebbet hallani.
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Katának üzenem, hogy minden káros szenvedélytől mentes életet élek. Van családom, barátok, és soha semmi nem vinne rá, még a legnagyobb megrázkódtatás sem, hogy valaha is rágyújtsak, vagy megigyak bármilyen alkoholt. És a pipázásról mit gondolsz?
Arról kevesebbet hallani.

Annabella!
Szerintem szó sincs megrázkódtatásról, a legtöbben nem egy trauma miatt szoktak rá a cigarettára, ez azért másképp működik... szerintem. A legtöbben fiatal korban szoknak rá (nem tudom te mennyi vagy), akkor nyilván inkább brahiból, kíváncsiságból... 30 felett senki nem lesz dohányos, szerintem :rolleyes:

Az alkoholról: azért mert társaságban, vagy ha már "mindened tele van", megiszol egy pohár sört vagy valamilyen finom whiskey-t még nem leszel alkoholista, viszont ellazíthat, jó kedvre deríthet, segíthet kiengedni a gőzt... Lehet valakinek ez segít...
 

dg

Őstag
Csatlakozom Nofre véleményéhez!
Jajj, dehogy megrázkódtatás vezetett az első cigihez. És azóta sem. Csakis az élvezet. Azt pedig végképp nem értem, hogy valaki miért lesz abszcinens? Épp oly abnormálisnak tartom, mint a mértéktelen alkoholfogyasztást. Egy minőségi ital elfogyasztása megfelelő körülmények közepette, nagyon is kellemes! Egy pohárka aszú, vagy egy koktél, vagy egy jó sör, nagyon is rendjén való. Arról nem is beszélve, hogy például a vörösbor mértékletes fogyasztása még előnyös is -- rengeteget halhattunk már erről.
A mértéken, és a megfelelő körülményeken van a lényeg. Közhelyszerű, de mégis igaz: járjuk az arany középutat!
 

blaci

Őstag
Sziasztok!
Szerintem senkit nem (lenne) szabad a szokásai, meggyőződése, hovatartozása stb., - legyen az jó vagy éppen rossz, ki hogy látja - miatt elítélni, pl. mert dohányzik anélkül hogy ismernénk. Nem a ruha teszi az embert! Mindenki úgy élje az életét ahogyan szeretné, és lehetősége engedi, ne pedig úgy ahogy mások elvárják. Nem azt kell(ene) nézni ami elválaszt bennünket, azt nézzük inkább ami összeköt…:rolleyes:
Üdv.,
Laci ...aki így látja...!:mrgreen:

Ui.: "Minél kevesebb szabályt állítasz fel arra, hogy milyennek kellene lennie az életnek, és hogy másoknak hogyan kellene viselkedni, annál könnyebb boldognak lenned."
(Andrew Matthews)
 
Oldal tetejére