Inzulin adag otthoni beállítása

Jmedve

Új tag
Sziasztok sorstársak!

Kezdő cukorbeteg vagyok! Sajnos napi 4x lövöm magam inzulinnal (3x Novorapid - 1x 16E, 2x 12E + 1x 14E Levemir (este)). A vércukrom 6 - 13 között mozog, átlagban 8,5. Azt ugyan említették a kórázban hogy csak otthon tudom majd beállítani rendesen, a napi terheléssel a (meló) ill., a 180g ch diéta betartásával, és természetesenn az inzulin adag beállításával. De ennél többet nem igazán mondtak. Érdekelne hogy mik a tapasztalatotok az inzulin adagolás beállításával kapcsolatban. mikor milyen esetekben tértek el az előírt adagolástól.
Gondolom más kezdő diabetes beteget is érdekelne a tapasztalatotok, ezért kérem hogy segítsetek ebben.

Előre is köszönöm.
Jmedve
 

poe

Őstag
Sziasztok sorstársak!

Kezdő cukorbeteg vagyok! Sajnos napi 4x lövöm magam inzulinnal (3x Novorapid - 1x 16E, 2x 12E + 1x 14E Levemir (este)). A vércukrom 6 - 13 között mozog, átlagban 8,5. Azt ugyan említették a kórázban hogy csak otthon tudom majd beállítani rendesen, a napi terheléssel a (meló) ill., a 180g ch diéta betartásával, és természetesenn az inzulin adag beállításával. De ennél többet nem igazán mondtak. Érdekelne hogy mik a tapasztalatotok az inzulin adagolás beállításával kapcsolatban. mikor milyen esetekben tértek el az előírt adagolástól.
Gondolom más kezdő diabetes beteget is érdekelne a tapasztalatotok, ezért kérem hogy segítsetek ebben.

Előre is köszönöm.
Jmedve

Szia!

A napi négyszeri szúrást sose bánd, ez sokkal rugalmasabb, mint ha ritkábban böknél. ;)
A beállítás persze rajtad is múlik, neked is tudni kell belenyúlni, de alapvetően, különösen így eleinte, szükség van a diabetológus segítségére.
A te feladatod az, hogy szorgosan mérj vércukrot és vezesd a naplódat, írd bele az, hogy mikor, mit és mennyit (CH) ettél, mennyit mozogtál, mikor volt hipód és hogyan kezelted. Ez alapján tud majd javasolni változtatást a dokid. Látatlanban sem ő, sem mi nem tudunk javasolni semmit.
A gyakorlatban a bázisinzulintól nem szokás eltérni, leszámítva a téli-nyári átállást az arra érzékenyebbeknél (nyáron kisebb az inzulinigény), illetve a lázas, gyulladásos betegségeket (nagyobb inzulinigény). A bóluson már gyakrabban változtat az ember, vendégségben többet eszik, vagy épp inkább csak levest kíván, netán sportol utána (ilyenkor kevesebbet ad be).
Ezt mind-mind elsősorban neked kell kitapasztalnod, hisz minden embernél egyedi valamilyen szinten. De nem leszel egyedü, segíteni fog a diabetológus, dietetius, (netán egy edukátor) és persze mi is, ha tudunk.
Ez egy élethosszig tartó tanulás, de hiszem, hogy lehet belőle profitálni is.
 

pusimelu

Őstag
Szia Jmedve!

Gondolom most lettél cukorbeteg!
Hát én lassan 2 éve vagyok szintén négyszer szurkálós sorstárs!
Arra figyelj mit eszel mennyit és utána mennyi a mozgás!
Nekem nyáron nagyobb az inzulin igényem és télen kissebb.(Valószínűleg én fordítva lettem bekötve.)
A gyümölcsöknél amit nekem tiltólistára tettek:körte ,szőlő, érett banán,de ezekből is ehetsz ha kitapaszatlod milyen hatással vannak a vércukorértékeidre.
Nekem a fizikai aktivításnál 1 vagy 2 egységgel kevesebet kell adnom vagy többet kell ennem.
Nekem a reggelim:40 ch.pl:1 korpás kifli na meg még egy negyed vagy fél cukorszint függő ha 5 alatt van akkor fél ha fölötte akkor marad az egy), 1 paradicsom, 2 dl tea,felvágott,(sajtot lekvárt számolom.)Tejet nem iszom.Én ehhez a ch hoz adok reggel 6 egység inzulint.
Ha délelőtt futok vagy uszok akkor még jöhet mellé alma 2 szem keksz , de inkább egy fél banán.
Olvasgass a fórumon mert sokat segítenek az oldalak és van ch táblázatunk is ami nagyon jó, és van Vércukortáblázatunk amibe beleírhatod az eredményeidet mert akkor jobban átlátod te is és a kezelőorvosod is hogy hol kell korrigálnod.
Eleinte nem könnyű de ki lehet bírni és bármi kérdésed van igyekszünk megválaszolni.
Nekem 2X3 óra kellett a diabetológussal mire valami megragadt pedig én tanultam is egy keveset.
 

manocs

Új tag
Szia!
Annak idején (úgy 3 éve) én is 4x lövöldöztem, de aztán kiderült, h a Levemir nekem nem tart ki, így reggel és eset is adok be. Csatlakozva az előttem szólókhoz, csak tapasztalatok segítenek, mérsz és figyeled mire, hogyan reagál a szervezeted. Nyáron nekem is kevesebb inzulin kell, de én nem variálok a kaja mennyiségével, pont elég az amit a kórházban megbeszéltünk (reggeli: 40-50 CH, ebéd: 50-60 CH, vacsi: 60-70 CH.... igaz én 45kg vagyok) ez azért jó, mert van valami fix pont :)
Ha tudod, hogy mozogni fogsz, készülj fel rá, adj kevesebbet előre, és figyel, h ne hipózz be. Ezt nagyon fontos megjegyezni, megtanulni, mik a tüneteid ilyenkor.(nekem remeg a kezem, zsibbad a szám) Ugyanez magas cukornál (többet iszol, mész wcre, én pl piszok ingerlékeny szoktam lenni, kötök, mint a beton :D )
és ami még fontos: kérdezz, ha valami nem világos
tény, hogy sokkal tudatosabban kell élni, előre végig kell gondolni a napodat: hovám mész, mit csinálsz, mit és hol tudsz enni. én eleinte főtt kaját csak otthon ettem, mert ch-t számolni csak így tudtam, amúgy meg ipari mennyiségű szendviccsel jártam a világot.
 

Jmedve

Új tag
Sziasztok!

Köszi a válaszokat. Számomra elég nehéz betartani a 180 ch diétát, mert igen nagy darab ember vagyok 110 kg-al. Eddig nagyon szerettem a hasamat, ezért borzasztó nehéz visszafogni magamat. A vércukromat mérem becsületesen, de az inzulin adagoláson még nem mertem változtatni. Ezzel megvárom amíg majd tudom számolni az elfogyasztott ch mennyiséget (jelenleg nincs konyhai mérlegem ami elég pontos lenne). Beszereztem Én is ch táblázatot, de egyenlőre, mérleg hiányában, csak sacc/kb., étkezem. Hozzáteszem nagyon visszafogtam magam a kajával kapcsolatban. Figyelem azt hogy miben mennyi a ch, a kalória, a zsír. Cukrozott dolgokat teljesen elhagytam pedig imádom a csokit, meg minden édességet. Próbálom figyelni azt is, hogy melyek azok az élelmiszerek amik gyorsabban, vagy lassabban emelik a vércukrot. A diétához találtam a Net-en olyan digitális mérleget, ami a súlyon kívül jónéhány, pl., ch, kalória, zsír, mennyiséget is számol. Szerintetek van értelme ilyen mérleget vásárolni? Amennyiben számolja a súly, és a beállított élelmiszer kód alapján a ch-t akkor ez szerintem nagymértékben megkönnyítheti a feleségem, és persze az én dolgomat a napi étkezés összeállításában. Nektek van erről tapasztalatotok? Ha igen erről is írjatok.

Köszi
 

poe

Őstag
Szia!

A mérleg fontos, különösen eleinte, de szerintem nem érdemes drágát venni. A ch-t úgyis tudod számolni egy egyszerű szorzással, meg egyébként is az a cél, hogy ránézésre meg tudd állapítani egy adag kajáról, hogy mennyi ch van benne.
Az élelmiszerek vércukoremelő hatásának mértéke nevesítve vagyon, ez a glikémiás index. Keress rá a neten, erre is vannak jó kis táblázatok. :D
Tudom, hogy nehéz az átállás, de szerintem koncentrálj arra, hogy az egészségedért teszed. Azt írod, nagydarab vagy. Valószínű, hogy ha nem lettél volna diabos és felkeresel egy belgyógyászt, vagy más szakembert, olyan életmódváltást javasolt volna (sport, egészséges táplálkozás stb), ami kevéssé különbözne a jelenlegitől.
Mindenkinek oda kellene figyelni magára, arra hogy mit és mennyit eszik, mennyit mozog. Mi erre rá vagyunk "kényszerítve", de ennek én speciel örülök. ;)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Egyre több helyen lehet olvasni (végre), hogy a cukorbeteg diéta lenne kívánatos minden egészséges ember számára is.
 
Sziasztok!

Köszi a válaszokat. Számomra elég nehéz betartani a 180 ch diétát, mert igen nagy darab ember vagyok 110 kg-al. Eddig nagyon szerettem a hasamat, ezért borzasztó nehéz visszafogni magamat. A vércukromat mérem becsületesen, de az inzulin adagoláson még nem mertem változtatni. Ezzel megvárom amíg majd tudom számolni az elfogyasztott ch mennyiséget (jelenleg nincs konyhai mérlegem ami elég pontos lenne). Beszereztem Én is ch táblázatot, de egyenlőre, mérleg hiányában, csak sacc/kb., étkezem. Hozzáteszem nagyon visszafogtam magam a kajával kapcsolatban. Figyelem azt hogy miben mennyi a ch, a kalória, a zsír. Cukrozott dolgokat teljesen elhagytam pedig imádom a csokit, meg minden édességet. Próbálom figyelni azt is, hogy melyek azok az élelmiszerek amik gyorsabban, vagy lassabban emelik a vércukrot. A diétához találtam a Net-en olyan digitális mérleget, ami a súlyon kívül jónéhány, pl., ch, kalória, zsír, mennyiséget is számol. Szerintetek van értelme ilyen mérleget vásárolni? Amennyiben számolja a súly, és a beállított élelmiszer kód alapján a ch-t akkor ez szerintem nagymértékben megkönnyítheti a feleségem, és persze az én dolgomat a napi étkezés összeállításában. Nektek van erről tapasztalatotok? Ha igen erről is írjatok.

Köszi

én beszereztem egy mérleget ami megmondja mi mennyi mennyit ehetek, csak még az orvosokkal nem vagyok egyenesbe mivel reggel hajnali 7,2-7,9 es eredményt nappal sokszor 14-16 érték is követi de még mindig úgy érzem csak hümmögés megy...hogy miért arra több verzióm van bárki megbántása nélkül. Én is nagy darab vagyok 120 de ha kell kibírom az egész napot evés nélkül ami szintén nem jó...Sajna a tudomány nem pótolja a tapasztalatot mivel van olyan eset, hogy azonos mozgástipus azonos étel és óriási eltérés a mérési eredmény között.Kipróbáltam megettem egy zacsi cukorkát!!és két napig 7,3
volt a legmagasabb majd diétáztam, betartva mindent a másodiknap jött a 16,4...ez van..tanulok figyelek és alkalmazom az itt elhangzottakat.
 

bringás

Új tag
Sziasztok! 4 éve vagyik cukorbeteg napi 4x szurom magam plusz az éjszakai,nehéz fizikai munkát végzek,hentes vagyok,és szallagon dolgozom,Németországban,most voltam ithon diabétesz szakrendelésen és lecserélték az inzulinomat,eddig INZULATAD,ésAKTRAPID volt az uj amit most adtak LANTUS,és NOVORAPID,hozzámvágtak egy grafikont és már kűltek is ki a rendelöböl,se egy info vagy valami,a régit korházban álitották be ,de ezt nekem kell melo közbem ami piszok nehéz lesz,sajna a cukrom 6-16 között van mert kemény szénhidrátot kell magamhoz venni hogy birjam a melot,ha valaki ismeri ezt a két inzulint kérem írjon milyenek a tapasztalatai!! Köszönöm!!!
 

gabibaba

Aktív tag
Szia! Én ennyit találtam a Lantus leírásában:

Más inzulinkészítményekről történő átállás Lantus injekcióra

Közepes vagy hosszú hatástartamú inzulinkészítményről a Lantus-ra történő átálláskor a bázis inzulinadag és az egyidejű egyéb antidiabetikus kezelés, gyors hatású inzulinanalógok adagjának és adagolásuk gyakoriságának módosítása válhat szükségessé. Az éjszakai és a kora reggeli hypoglykaemia veszélyének mérséklése érdekében a bázis inzulinkezelésüket a napi kétszeri NPH inzulinról a napi egyszeri Lantus adagolásra változtató betegek napi bázis inzulinadagját az első hetekben 20-30%-kal csökkenteni kell. Az első hetek során szükséges adagcsökkentést -legalább részben- kompenzálni kell az étkezésekkor alkalmazott inzulinadag emelésével; ezen időszakot követően a napi adagolási rendet egyénenként kell beállítani. Más inzulinanalógokhoz hasonlóan, a humán inzulin elleni antitestek jelenléte miatt magas inzulinadagokat igénylő betegek azt tapasztalhatják, hogy Lantus kezelés esetén az inzulinra jobban reagálnak. Az átállás idején és az azt követő hetekben az anyagcsere gyakori ellenőrzése szükséges. Az anyagcserekontroll javulása és az ennek következtében kialakuló inzulinérzékenység-fokozódás az
adagolás további módosítását teheti szükségessé.

Amikor Gábor átállt Novorapidra Actrapidról, akkor időbe telt kitapasztalni, hogy mennyit kell beadás után várni - Actrapiddal 30 perc kellett, Novorapiddal semmi (elméletileg 10 perc, de nálunk ebből hipo lett), néha evés után kell adni. Köztes étkezés nálunk semmi nem lehet, csak ha szúr (elvileg 5-10g CH lehetne). De ez csak személyes tapasztalat, másnál meg máshogy működik. Mérj eleinte sokat.
 

poe

Őstag
Szia!

A lényeg, hogy a Lantus 24 órás bázisinzulin, azaz naponta csak egyszer kell adni (az insulartardot ugye naponta kétszer szúrtad). A Novorapid ultragyors hatású inzulin, azaz nem 4-5 óra alatt szívódik fel, mint az Actrapid, hanem 2-3 óra alatt. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy alapesetben nem szükségesek a kisétkezések (persze a fizikai aktivitás szükségessé teheti), illetve nem kell fél órát várnod a beadás után az étkezéssel.
Amit most tanácsolni tudok, hogy mérjél sokat, vezesd a naplódat és néhány hét eredményeit látva már könnyebb lesz konkrét tanácsot adni, akár az orvosnak, akár nekünk. Összességében azonban örülj a váltásnak, ez egy sokkal rugalmasabb terápia, valószínűleg könnyebb lesz hozzáigazítani a melódhoz.
szerk: Gabibaba :dr_24:
 

juju

Új tag
A Lantus 24 órás bázisinzulin valóban ,de nekem napi 2szer kell adnom. Reggel 4 E 9órakkor este 21 kor 12 E. Ellenkező esetben estére felment a cukrom. Tehát csak 20-22 órát tartott mert kis egységet adok.Az orvosom tanácsára tettem.talán egy hónapom is ráment amig sikerült beállítani.
Tehát türelem .
 

Lett

Új tag
Sziasztok! 13 éve vagyok cukorbeteg, eddig többnyire jó cukrokkal. Problémám: mostanában az ebéd utáni cukraim minden igyekezetem ellenére magasak (12-13 körül). Adagjaim: este 9E Levemir, reggel 5E Novorapid, délben 14E novorapid, este 12. Kérdésem: ez az inzulinelosztás eltér a megszokottól, illetve amiket olvasni lehet. Fordítva lennék bekötve, hogy reggel elég 5E, de délben még ennél is több kellene? Köszönöm, ha van ötletetek.
 
Oldal tetejére