Magas koleszterinszint

Nekem a pajzsmirigy nem működésekor kezdett emelkedni enyhén (most az össz:5,9mmol/l), felfedezésig többszörösen gyanúsított voltam a zsír nagy kanállal való evéséről, nem hitték el, hogy a malacokat nem szeretem, pedig tényleg nem.
 

joe960

Új tag
HÍ!
Nem az a kérdés,hogy magas-e /KOLESZTERIN/ hanem,hogy melyik összetevőjével van a gond. Amit ma laborban mérni tudnak ,összeskoleszterin,
HDL (jó) és triglicerin (TG) értékek. NO mi van a fránya LDL (rossz) faktorral ?
Semmi van ,az csak úgy van. Számolják ,de csak akkor ha TG értéke nem haladja meg 4,5mmol/l értéket.Ennyit laborról.
A koleszterin 70-80%-át a szervezet állítja elő, ha jól értem van 20-30% koleszterin amit étkezéssel /kobász/ befolyásolni tudunk.Az is valami! Most jutnak szerephez növényi étkek "SZTERINEK"(így hívják)gátló hatása.
DE ugyan ezt teszik a gyógyszerek is ,csak brutálul, ezek a "SZTATINOK" meg a "FIBRÁTOK".Magam részéről ezekkel szenvedek ,csak gyógyszert ne ;már mint ha megoldható nélküle. Azt művelik,hogy nem engedik a zsírt felszívódni a szervezetben
meg sok furcsát a májban.Engem inkább az a 70-80% -ék érdekel ,az honnan "JÖN" elő. Gondolat ébresztőnek ennyi .
Szakanyagok helyét már kijavítottam. Folyt. köv.
 

joe960

Új tag
HÍ,Kata!
TG(triglicerin):ha jól végezték a labor munkát ,akkor neked a TG<1 mmol/l -ert mértek.
Most elengedem kurtafarku kismalacot.

LDL(rossz)=összeskoleszterin - (HDL(jó) + TG/2,2), DE csak ha a TG<4,5mmol/l
-----------------------------------------------------------------
 
Összkoleszterin, HDL koleszterin arány

.....Az összkoleszterin 5,1 mmol/l.....
.....A HDL (jó) koleszterin tökéletes, 1,94 mmol/l (ref: 1,45)....

...Nem az a kérdés,hogy magas-e /KOLESZTERIN/ hanem,hogy melyik összetevőjével van a gond. ...

Fontos az összkoleszterin/HDL arány.
Referencia értékek:
jó arány: <5,2
rossz arány : >6,24
elfogadható: 5,2 - 6,24

Katánál: Összkoleszterin : 5,1 mmol/L
HDL-koleszterin : 1,94 mmol/L

Össszkoleszterin/HDLkoleszterin = 5,1/1,94 = 2,6

Az arány nagyon jónak mondható.
 

blaci

Őstag
Kipróbáltam én is hogy nálam mennyi az arány a legfrissebb leletem alapján. Szóval:

Összkoleszterin: 4,8 mmol/L

HDL-koleszterin: 1,05 mmol/L

Összkoleszterin/HDLkoleszterin = 4,8/1,05 = 4,6

:rolleyes::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 

pusimelu

Őstag
Írnék pár szót a koleszterinről:A koleszterin a vérben keringő zsírféleség.A szervezet számos működésében szerepet játszik,pl. hormonok és epesavak,valamint a sejtmembránok alkotórésze.
Normál tartomány:max. 5,2 mmol/l
Ha a koleszterinszint magassá válik akkor más anyagokkal felhalmozódva lerakodik az artériák falában és érszűkületet okoz.
Mitől függ a vér koleszterinszintje:
-dohányzás emeli a koleszterin szintet.
-életkortól mert a kor előrehaladtával a koleszterin szint nő.
-genetikai hajlamtól ,ha a család felmenőiben valakinek magas volt a koleszterinszintje ,akkor van esély az öröklődésre.
-mozgástól,mert aki sokat mozog annak csökken a koleszterinszintje.
-a testsúlyunktól,mert a súlyfelesleg emeli a koleszterinszintet.
-táplálkozásunktól,mert nem csak a zsíros húsokban van koleszterin hanem a tejtermékekben is.
Bár szervezetünk a koleszterint a májban termeli (80%) ,20% táplálékkal viszünk be.
-minél több rosttartalmú ételt vigyünk be a szervezetünkbe , mert az ételek rosttartalma csökkenti a koleszterinszintet.
Szóval sok mindentől függ a koleszterinszint.
A jó koleszterin(HDL) lipoproteinjei kivonják a vérből a rossz koleszerint és visszaszállítják a májba ,ahol epesavak képződnek belőle.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én annyi rosszat hallottam a sztatinokról, hogy 6-os koleszterinnél sem szedetnék be velem. A májamat nem adom cserébe. Inkább regenerálom egy kis piszkálódással, de csak móka szintjén.
 

agicza

Új tag
Hű, ez tényleg magas. Mindig ilyen magas volt? vagy csak inkább azóta tdod, hogy diabos vagy, és ezt is nézik? A nővéremé is mindig 7 körüli, és nem tudják lejjebb vinni. A koleszterin szint csökkentő gyógyszert jól gondold meg, mert ha abbahagyod, akkor utána lehet, hogy magasabb lesz, és a gyógyszer sem bizots, hogy leviszi. A nővéremnél legalábbis ez volt a helyzet.

Szia Kata.

Az a baj, hogy nagyon sok éve nem voltam vérvételen.:confused:Csak most,amikor kiderült hogy diabos vagyok, tehát nem tudom,hogy magas volt -e régen. :(
Most kaptam rá koleszterincsökkentőt, azt kezdem szedni.
Utána kell járnom a diéta részének is, biztos olyasmit eszek amit nem kéne. :)
 

agicza

Új tag
Nekem a pajzsmirigy nem működésekor kezdett emelkedni enyhén (most az össz:5,9mmol/l), felfedezésig többszörösen gyanúsított voltam a zsír nagy kanállal való evéséről, nem hitték el, hogy a malacokat nem szeretem, pedig tényleg nem.


Hogy derült ki a pajzsmirigy nem működésed? Mit vettél észre?
Nekem most a hajhullás a hizás miatt megnézték a pajzsmirigyre utaló dolgokat is a vérből, és valamit mutat,de egyelőre nem igényel kezelést.
Remélem nem is fog. 3 hónap múlva újra nézik majd.
 

dg

Őstag
Szia Ágicza!

Én úgy tudom, hogy először a diétával igyekeznek jobb koleszterint elérni, és ha ez nem elég jó, csak akkor nyúlnak gyógyszerhez.

Nekem az első terhességnél derült ki hogy magas. Akkor 8-at mértek összkoleszterinre. A második után 6 körülit, most meg 5,2 volt, de már jó ideje figyelek, ha nem is görcsösen, arra, hogy miket eszem és mennyit. Szóval úgy tűnik a diéta segít, és egyáltalán nem szakadtam bele. Informálódáshoz meg nem tettem többet, mint egy-két tanácsadó füzetet elolvastam az ételféleségekről.
 

agicza

Új tag
Én is kaptam tájékoztató füzeteket, úgyhogy igyekszem ráfigyelni,hogy mit eszem.
Nekem most azonnal kiirták a csökkentő gyógyszert. Nem tudom miért.
Ebben is eltérnek az elméletek?
 

dg

Őstag
Úgy látszik, igen.

Azért talán itt is igaz az az általánosítás, hogy érdemes több orvos véleményét is kikérni.

És Neked a háziorvosod rendelte ezt el? Vagy spec doki?
 

dg

Őstag
Nem akarok általánosítani, nehogy valami rosszat mondjak, de minden esetre az tény, hogy a saját háziorvosom első körben a diétát ajánlotta, és egy másik háziorvos a hasonló cipőben járó bátyámnak szintén.
 
Hogy derült ki a pajzsmirigy nem működésed? Mit vettél észre?
Nekem most a hajhullás a hizás miatt megnézték a pajzsmirigyre utaló dolgokat is a vérből, és valamit mutat,de egyelőre nem igényel kezelést.
Remélem nem is fog. 3 hónap múlva újra nézik majd.

Szia! Elsőként akkor nézték meg amikor cukorbetegségre gyanakodtak, akkor határeset volt. Majd félévente a diab rendelésen figyeltük, tavasz óta gyógyszert is szedek, még mindig rosszak az eredmények. Közvetlenül a diab felfedezése előtt nagyon hullt a hajam, akkor rengeteget fogytam, később kezdett a vc-om beállni, de folyamatosan híztam(havi 1 kg), néha-finoman- doktornő szólt, hogy jobban kellene diétáznom, pedig akkor már csak zöldségeket ettem (meg napi 3db zsemlét), azt is nyersen. Ez már a múlt, gyógyszer kezd hatni: negyedévente 1 kg-mal vagyok kevesebb, minden különösebb mozgás nélkül. A fáradékonyság is csökken, de itt is van még javulni való.
 

agicza

Új tag
Szia! Elsőként akkor nézték meg amikor cukorbetegségre gyanakodtak, akkor határeset volt. Majd félévente a diab rendelésen figyeltük, tavasz óta gyógyszert is szedek, még mindig rosszak az eredmények. Közvetlenül a diab felfedezése előtt nagyon hullt a hajam, akkor rengeteget fogytam, később kezdett a vc-om beállni, de folyamatosan híztam(havi 1 kg), néha-finoman- doktornő szólt, hogy jobban kellene diétáznom, pedig akkor már csak zöldségeket ettem (meg napi 3db zsemlét), azt is nyersen. Ez már a múlt, gyógyszer kezd hatni: negyedévente 1 kg-mal vagyok kevesebb, minden különösebb mozgás nélkül. A fáradékonyság is csökken, de itt is van még javulni való.

Szia!
Nekem három hónap alatt kihullott a fele mennyiségű hajam. Hálistennek maradt még, elég dús volt, de lassan gyűjtöm majd parókának. :DNem vicces,de nem tudok vele mit tenni.
Most három hó alatt 4 kilót híztam...pedig nem tartom indokoltnak. ...:rolleyes:
A koleszterinem is rossz,meg nem vagyok a top-on, örökké fáradt vagyok. Ezek miatt gyanakodtunk pajzsmirigy gondra,de egyelőre nem lett megoldása az ügynek. :confused:Három hónap múlva talán.
 
Oldal tetejére