orvost keresek! Segítsetek légyszi!

zsofi563

Új tag
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni orvos keresés ügyben. A párom 28 éves 1 éve lett cukorbeteg (2008. július). 21-es cukorral került be a János kórházba....nem szeretnék senkit megbántani de az ottani ellátás minősíthetetlen volt, se kellő tájékoztatás, egy vérvételen kívül semmi más (1 hét bent fekvés alatt :S) A lényeg h inzulinra rakták (Lilly) napi 4szer szúrt 60E-t s 160gr szénhidrátra van beállitva. Az első félév a megszokással telt s nagyon jó értékei voltak ha már 7 felé ment riadalom volt, az inzulin napi egységek is lementek 20-25re!! Szép lassan elkezdett fogyni is az eltelt egy év alatt csak a diétától leadott 47kg-ot, ami bőven kellett, mert 150ről indultunk :S most 103kg és 194cm :) a bajok október könyékén kezdődtek, elkezdett az összes érték elmászni, a jánosba havonta visszamenve annyit közöltek, hogy a hideg miatt van lőjön többet!!! Nah akkor voltunk ott utoljára...idén februárra lettek az értékei olyan borzalmasak (szinte állandó volt a 18-20), hogy befeküdt egy hétre a Szt. Imrébe. Végre normális tájékoztatást, vizsgálatokat, orvost kaptunk. Akit sajnos azóta sem lehet elérni, érthetetlen :S Szépen beálliották 1 hét alatt a cukrát. Hagyták a régi inzulint is. Majd eltelt 2 hét s megint keződődött minden elölről :S Ahogy már nem a kórházi ágyban fekszik, nem jók a beadott egységek, pedig grammra pontosan mérünk minden étkezést. Sajnos a párom nagyon rosszul viseli ezeket a kudarcokat s beállt nála már jó ideje a nemtörődömség s akármennyire is féltem s nyaggatom nem törődik magával. Nem eszik semmi cukrosat, ugyanúgy mér minden kaját de NEM méri a cukrát :S szinte egyáltalán s igy vaktába lövi be azokat az inzulin egységeket amit a kórházban előirtak. TUDOM TUDOM...jézusom s légyszi ne nekem, volt elég vitám s veszekedésem van vele ebből, mert nagyon féltem :S Most jutottam el arra a szintre h orvost keresek neki s bejelentem s elvonszolom. Illetve hallottam a MEDTRONIC 24órás szenzoros vércukormérőről, de onnan leráztak :S felhivtam őket levelet irtam s azóta is várom a választ ill a visszahivást :S Ti tudtok erről valamit? Állitólag lehet ilyen programba is bejelentkezni s akkor 1-2hétig lehet "bérelni"

....Ezért kérném a segítségeteket! Egy megbizható becsületes de kemény orvost szeretnék találni, aki végre nem csak köntörfalaz hanem elmond mindent, akár meg is "ijeszt". Mi Budapesten a 12.ker-ben lakunk, de egy jó orvosért végülis mindegy melyik kerületbe kell menni :)

Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket és a válaszokat, s azt is h elolvastátok amit írtam :)

Köszönöm: Zsófi
 

dg

Őstag
Szia Zsófi!

Az a kezdeti kálvária, amit leírsz, mondhatni "normálisnak" tekinthető.
Egyrészt, ami a párod szervezetében lezajlott, mindenkinél hasonlóképpen van: diagnosztizálás után visszaesik az össznapi inzulin mennyiség, mert "magukhoz térnek" a még meglévő béta sejtek és termelnek inzulint, tehát kívülről kevesebbet kell bevinni. Aztán ahogy idővel -- s ez egyénenként erősen eltér, hogy mennyi időről van szó, -- kezdenek kimerülni, majd működésük fokozatosan leáll, újra növelni kell az össznapi mennyiséget. Amikor már egyáltalán nem működnek, nincs saját inzulin termelés, akkor hajlamos labilisabbá válni a cukorszint. Elég nyilvánvaló, hogy a párod terápiáját teljesen újra kell gondolni, s hogy a lemondó hozzáállása a sorozatos kudarcokból fakad. Viszont, amint meglesznek az első sikerek, a párod lelke is helyrebillen. Ehhez nagyon jó elgondolás a szenzor és az orvosváltás. Ebben segíteni nem tudok, mert nem is Bp-en élek, és nekem a gyerekem diabéteszes. de előbb - utóbb jön valaki, aki érintett és ismeri a helyi viszonyokat! Úgyhogy egy kis türelem, és lesz javaslat! Sajnos, a diab ellátásban is sok kifogásolható tényező van, és sokan itt a fórumról maguk keresték azt az orvost, akikkel érdeben tudnak együttműködni egymással, mert elsőre nem volt jó az, ahová a sors sodorta őket.
Biztos minden jóra fordul, ha tesztek érdekében, és úgy tűnik, így van! Kitartás és türelem! A siker nem fog elmaradni!
 

borka

Őstag
Szia Zsófi.

A Szt. Imre korházba személyesen kellene bemened a cukorbeteg gondozóba és ott keresni egy nővért aki tud ezügyben segíteni. Telefonon sajnos nem lehet semmit elintézni addig míg nincs egy bejáratott orvos.
Öt évvel ezelőt jártam náluk,de azóta a Csepel-i cukorgondozóba járok mert az orvosomat oda helyezék át.
A Szt.Imrébe kersheted a Tű doktodt,ill. Nagy Erzsébet főorvos asszonyt,mindkettőről csak jót mondhatok.

Sok sikert és türelmet kívánok.
 

poe

Őstag
Szia Zsófi!

Az a baj, hogy a dokinak a diab szakrendelés során csak néhány perce van egy betegre, ami kevés a friss betegeknél.
A cukrok azért borulhattak fel, mert elképzelhető, hogy akkor szünt meg teljesen az saját inzulintermelés, ilyenkor mindig módosítani kell a terápián.
Ha gondolod megkérdezem valamelyik Bp-i diabetes edukátor kolégámat, hogy tudna-e találkozni a pároddal egy beszélgetés erejéig, ahol sok kérdésére választ tudna adni, illetve segíthetne meggyőzni a jó önmenedzselés fontosságáról. Viszont a jó diabetológus is nagyon fontos, mindenképpen keressetek egyet. ;)
 

zsofi563

Új tag
Szia Poe!

Ez nagyon jól hangzik :) Épp rákerestem a neten h mit is csinál pontosan egy edukátor, amikor is találtam vkit, aki lehet, hogy tud segíteni a szenzoros mérőben is. Ha jól sejtem ez pár napom belül kiderül. Ha nem jönne össze akkor mindenképp szeretném igénybevenni a segítséged :)

Köszönöm
 

poe

Őstag
Szia Poe!

Ez nagyon jól hangzik :) Épp rákerestem a neten h mit is csinál pontosan egy edukátor, amikor is találtam vkit, aki lehet, hogy tud segíteni a szenzoros mérőben is. Ha jól sejtem ez pár napom belül kiderül. Ha nem jönne össze akkor mindenképp szeretném igénybevenni a segítséged :)

Köszönöm

Szívesen!

Még az jutott eszembe, hogy a betegség elfogadása során természetes a tagadási szakasz, ezen a legtöbben átestünk. ;) Szóval, ki lehet ebből jönni.
 

szolnok

Új tag
Zsófi563<meta http-equiv="CONTENT-TYPE" content="text/html; charset=utf-8"> <title></title> <meta name="GENERATOR" content="OpenOffice.org 2.4 (Linux)"> <style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style>

Azt kell hogy mondjam a kezdeti nehézségekkel küzdötök. Már mint a férjed.​
Na és persze ő miatta te is. De aki itt segíteni tud az elsősorban ő saját maga.
Valószínű, hogy az úgy nevezett mézes időszak után / a bevezetett inzulin kezelés hatására a pihenő saját sejtek újra elkezdenek termelni saját inzulint, de ez csak egy átmeneti jelenség, miután ez egy autóimmun betegség a saját termelés végleg le áll, / ekkor újra kell kalibrálni a beadandó adagokat.​
Aztán gyakorlatilag mindig kalibrálni kell, mert az inzulin mennyiség, amit a szervezet igényel, a bevitt kaja függvényében a mozgás, az időjárás, a szex, /nem vicc /, betegségek, hízás-fogyás, stb, stb, mindig változhat, de biztos, hogy az orvosok által a kórházban fekvő betegként megállapított mennyiség soha nem azonos a szervezet pillanatnyi igényével.​
Ahhoz, hogy a közel jó beállítás meg legyen, neki kell elsősorban mérni, mérnie és mérnie. Kaja előtt és kaja után kb 2 órával, aztán egy általa elfogadott kezelővel , / orvos, vagy edukátor/ vagy magától könyvek segítségével megtanulni, hogy a mért cukorérték függvényében kb mennyivel kell a beadott inzulin mennyiséget növelnie, vagy épp csökkentenie.
Ja és még akkor is lesznek megmagyarázhatatlan napok, mikor rosszak az értékek és aztán egyszer csak vissza áll. De ez csak egy -két nap, ha nincs más baj, pl betegség, vagy stressz stb.​
Azt írod Lilly inzulint kapott . De mit? Gondolom van bázis inzulin és gyors hatású is. Olyan is van mikor inzulin típust kell váltani mert esetleg nem válik be. Bár azt gondolom itt csak a mennyiségekkel kell játszani ezt pedig csak ő tudja megtanulni, sok méréssel és a lassan kialakuló​
rutinnal. Hova jár gondozásra?​
A feladás a nemtörődömség hülyeség, / bár mi is túl estünk rajta úgy 17 évvel ezelőtt, csak az én fiam akkor 19 éves volt / azóta minden oké, nincs szövődmény maximális teljes normális életvitellel él.​
Mond meg neki nézzen már körül a világban nem ő az egyetlen aki ezzel küzd, és vannak a magyar hírességek között is jócskán akik megvívják a napi harcukat és vígan élnek teljes életet.​

Na és te se add fel nyüstöld őkelmét!​
 

zsofi563

Új tag
Szia Szolnok!

Értem amit írsz, amit írtok s kezdetben énis erre gondoltam :) Gondozáson febr. óta nem volt, akkor jött ki a Szt. Imréből. Ahogy én észrevettem az a legnagyobb baj, hogy ő azt hiszi h kezelt cukorbeteg azáltal, hogy betartja a kajákat meg nem eszik cukorosat ill. hogy lövi magát....csakhát inkább árt azzal h vaktában lövi be magát mint javít :) De tegnapelőtt annyit nyagattam h meglepetésként a tegnapi egész napot végigmérte, sőt hagyta h éjjel fél3kor is felkeltsem egy mérésre :)))) Érdekes adatok voltak, de meglátjuk a mai értékek milyenek. De ahogy írtad a Jánosba pl azt se mondták h ő maga hogyan állithat bármit is az egységeken....de szerencsére az Imrébe megvilágosodtunk :) Ott tudtuk meg azt is, hogyha csúszik a kaja akkor adjon be időbe 2 egységet s amikor kajához jut akkor azonnal a maradékot. Mert neki az a Lilly van nemtom pontosan a nevét, ami egy gyors s egy lassú amivel szúrás után várni kell 15 percet s csak utána ehet :) Remélem a mostani "hadjáratom" kinyitja a szemét, már érzem a javulást igy 2 nap alatt is :))) Ő maga mondta h be kellene feküdnie megint valahova...csak pont 3 hete van új munkahelye s nem biztos h jót tenne 1 hét hiányzás :S De megoldjuk ezt is :)

Köszi, hogy írtok s tanácsokat osztogattok :)
 

dg

Őstag
Érdemes megfontolni azt, amit Szolnok írt: a kórházban tartózkodni teljesen más körülményeket jelent, mint élni a mindennapi életet, és ez meglátszik a terápia jellegén is. A kórház támpont. A finomhangolást csak a párod tudja elvégezni. Sokat mérjen, és látni fogja, hogy hol sok az inzulin /kevés az étel. Mert ugye, a jó vércukor értéket két oldalról kell megözelíteni.
Esetleg éjjel, ha nagyon nem akar felkelni, de Te megtennéd, mérd meg a cukrát Te, úgy, hogy ő fel se ébredjen.
Biztosan átlendül ezen a negatív időszakon!
 

szolnok

Új tag
zsófi563!

A kórházakból ítélve úgy látom Pestiek vagytok. Nem mondták hová tartoztok melyik diabetológiai szakrendelőbe? De pl ott van a Csepeli dr-nő , akit Borka írt, vagy azt a két orvost akit Ő ajánlott, vagy akiben megbíztok, Nem kell befeküdni a beállításhoz. Szemrebbenés nélkül fel kell hívni az orvosokat , elmondani a problémát feltenni a kérdést vállaná e befekvés nélkül a férjedet, esetleg privátba/ mindegy mert ha nem a hivatalos utat használod , tehát nem a körzetileg hotzzátok tartozó gondozót, ugyis jattolnod kell , illik/ a lényeg az, hogy túl lépjetek a kezdeti gondokon, mérjen a férjed , csináljon profitl ez 3 óránkénti mérés, éjjel nappal , ebből már valamit ki tud okoskodni a doki. Aztán ha minden kialakul, ugyis csak 3 havonként kell kontrollra jári. Akkor viszont kell, mert a HgA1C ami nagyon fonos mutató szám 3 havonta nézik , továbbá még a vizelet, a májfunkciók a vérnyomás , a szem ellenőrzése is /évenként/ a rutin vizsgálatok közé tartozik a diabosoknál.
A mért értékeket gondosan jegyezzétek fel, mert valamiből kikell indulnia az orvosnak, vagy edukátornak is. Azthogy mennyit kell + ként rászúrni, ha magas a cukor, vagy mennyivel kell kevesebbet adni , ha alacsony csak kb tudják megmondani azt neki kell kitapasztalnia. Mindenesetre, ha 10 fölött van az érték biztos, hogy rá kell szúrni a gyors hatásúból , de attól függ mennyivel van fölötte. Ezt kikell tapasztalni a gondozó csak egy irányéréket ad, és vigyázni kell, hogy nehogy túl alacsony legyen a rászúrás után és hypózzon. Midig legyen nálla szőlő cukor erre az esetre.
Szóval türelem és néha ő is olcassa el ezt a topicot, hátha megnyugszik és rájön nem dőlt össze a világ.
De nem ám!
 

zsofi563

Új tag
Kerületileg 12.ker úgyhogy János kórház :S Kata adott elérhetőséget s ma délután felhívom Fövényi professzort a szenzor miatt s ő ott tud elvileg dokit is ajánlani. Ha mégsem akkor jönnek a többiek :) Tegnap is végig mérte az egész napot, tökjó :) Viszont nem értem, amit írtál...ha jól gondolom azt írtad ha 10fölé megy a cukra napközben bármikor akkor szúrni kellene rá egy picit??? Nekünk azt mondták, hogy a napi 4 szúráson kívül nem szúrhatja magát, azokat próbálja állítgatni úgy hogy 2 napi párokban méri a cukrát. azaz 2 napig csak reggel vagy csak délbe stb...s ha látja h hol melyik megy el azt állitsa +- max. 2 egységgel....ez valós lehet szerintetek vagy megint sikerült vmi hülyeségre megtanítani minket a kórházban? :S
 

poe

Őstag
Kerületileg 12.ker úgyhogy János kórház :S Kata adott elérhetőséget s ma délután felhívom Fövényi professzort a szenzor miatt s ő ott tud elvileg dokit is ajánlani. Ha mégsem akkor jönnek a többiek :) Tegnap is végig mérte az egész napot, tökjó :) Viszont nem értem, amit írtál...ha jól gondolom azt írtad ha 10fölé megy a cukra napközben bármikor akkor szúrni kellene rá egy picit??? Nekünk azt mondták, hogy a napi 4 szúráson kívül nem szúrhatja magát, azokat próbálja állítgatni úgy hogy 2 napi párokban méri a cukrát. azaz 2 napig csak reggel vagy csak délbe stb...s ha látja h hol melyik megy el azt állitsa +- max. 2 egységgel....ez valós lehet szerintetek vagy megint sikerült vmi hülyeségre megtanítani minket a kórházban? :S
Ahhoz, hogy a korrekcióban tanácsot tudjunk adni, kevés az info. Nem tudjuk, milyen inzulint használ bólusnak (gyors, ultragyors hatású). Ezen túl látni kellene, hozzá a naplóját is. A gyorshatásúnál pl necces a korrekció, mert összecsúsznak a hatások és hamar jön a hipó, ott leginkább csak a kajánál lehet rendberakni. Először az alapokat kell elsajátítani, aztán majd megy minden a maga útján. Mind így kezdtük. ;)
 

dg

Őstag
Kerületileg 12.ker úgyhogy János kórház :S Kata adott elérhetőséget s ma délután felhívom Fövényi professzort a szenzor miatt s ő ott tud elvileg dokit is ajánlani. Ha mégsem akkor jönnek a többiek :) Tegnap is végig mérte az egész napot, tökjó :) Viszont nem értem, amit írtál...ha jól gondolom azt írtad ha 10fölé megy a cukra napközben bármikor akkor szúrni kellene rá egy picit??? Nekünk azt mondták, hogy a napi 4 szúráson kívül nem szúrhatja magát, azokat próbálja állítgatni úgy hogy 2 napi párokban méri a cukrát. azaz 2 napig csak reggel vagy csak délbe stb...s ha látja h hol melyik megy el azt állitsa +- max. 2 egységgel....ez valós lehet szerintetek vagy megint sikerült vmi hülyeségre megtanítani minket a kórházban? :S


Szerintem sem mondtak hülyeséget. Ahhoz kell ragaszkodni, amit kezdetnek mondanak. Idővel rá fogtok jönni magatoktól (s ebben persze benne van a folyamatos tanulás és gyakorlat), hogy hogy lehet egyes felmerülő problémákat megoldani. Addig nem is szabad sokat variálni, amíg az ember nem biztos a dolgában magától. Ha már biztos, pont az a bizonyíték arra, hogy meg is teheti. Ha nincs biztos kiindulási pont, akkor káosz lesz (azaz egy kiismerhetetlenségig labilis anyagcsere helyzet), amiből még nehezebb kimászni.
Úgyhogy, egyelőre az a legfontosabb, hogy az étel-inzulin aránya mindinkább jobb eredményeket hozzon, meg ismerkedjetek a különféle élelmiszerekkel, hogy azok milyen hatással vannak a párod anyagcseréjére. Mert ez erősen egyedi lehet: ami az egyiknek bejön, az a másiknak nem. Idővel minden "bemászik" a fejetekbe automatikusan. Nekem kb 1 év kellet ahhoz, hogy az ételeket már ne méregessem, hanem saccoljam és elhagyhassam a táblázatokat meg a pontos porciózást.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
:) Viszont nem értem, amit írtál...ha jól gondolom azt írtad ha 10fölé megy a cukra napközben bármikor akkor szúrni kellene rá egy picit??? Nekünk azt mondták, hogy a napi 4 szúráson kívül nem szúrhatja magát, azokat próbálja állítgatni úgy hogy 2 napi párokban méri a cukrát. azaz 2 napig csak reggel vagy csak délbe stb...s ha látja h hol melyik megy el azt állitsa +- max. 2 egységgel....ez valós lehet szerintetek vagy megint sikerült vmi hülyeségre megtanítani minket a kórházban? :S
A többiek hozzászólását én csak egy picit egészíteném ki, pont azzal, amit nem értesz.

A jó anyagcserét nem a folyamatos rálövéssel kell elérni, hanem elsősorban a napi 4 szúrással, és a hozzá tartozó étkezéssel kell elérni.

Ha a jó egyensúly már meg van, de becsúszik néha egy-egy 10 fölötti érték, akkor azt "rálövéssel" kell, vagy lehet korrigálni.

A jó egyensúlyi állapot, vagy jó anyagcsere, ha a napi vércukormérés több, mint 70%-a a 4 (5)-7 (8) mmol/l között van.

Egyelőre én most azt ajánlom, hogy ha kapsz időpontot Fövényi tanár úrtól, akkor addig ne lövögessetek rá, vagyis ne korrigálgassatok, mert ahhoz ahogy Grácia és Poe írta, egy kaotikus állapotot hoztok létre, és abból már azt is nehéz kihámozni, hogy hol volt jó az inzulin/CH párosítás.

Fövényi doktor megnézni a naplót, és az "alapoktól" fogja kezdeni, vagyis először egy durva beállítást javasol, és ez alapján fogja a finom beállítást elvégezni. Lehet, hogy a szenzort nem is azonnal fogja alkalmazni, mert a szenzor már a finom beállításokra való.
Akkor, amikor a finom beállítások is meg vannak, akkor fog javaslatot adni a korrekcióra is, ugyanis a rálövés nem olyan egyszerű dolog. Nagyon sok dologtól függ, és nagyon egyéni, hogy kinek milyen cukorszintre, mennyi plusz inzulin szükséges.

Tehát nálatok a legelső feladat, hogy egy hozzáértő diabetológus az adagot kititrálja (megállapítsa az inzulin dózist). Na abból már ki lehet indulni, de ahhoz is rengeteg tudás és tapasztalat szükségeltetik, de ezt már leírták előttem.

Ha kiismeritek magatokat ezekben a tudásban, és tapasztalatokat szereztek akkor mindez, amiket itt leírkáltunk egyáltalán nem fognak ijesztőnek, soknak és bonyolultnak tűnni.
 

zsofi563

Új tag
hát ha ti nem lennétek...köszi...én aki állandóan a témát bújom a neten mióta a párom cukros azt hittem ki vagyok már okosodva teljesen...de úgy tűnik ez nagyobb falat lesz :))) De sebaj a lényeg, hogy minden rendben legyen :)
 

poe

Őstag
hát ha ti nem lennétek...köszi...én aki állandóan a témát bújom a neten mióta a párom cukros azt hittem ki vagyok már okosodva teljesen...de úgy tűnik ez nagyobb falat lesz :))) De sebaj a lényeg, hogy minden rendben legyen :)

Így van ez egy "nagy falat". A kezelése teljes életmódváltást követel, aminek négy alappillére van, a diéta (egészséges táplálkozás), az inzulinkezelés, a sport és a folyamatos edukáció. Ezeket kell életünk végéig jól és összehangoltan csinálni, ha el akarjuk kerülni a szövődményeket. A diabetes kikényszeríti az egészséges életmódot.... ;)
 
Oldal tetejére