Ha fogyni kell az inzulinos betegnek...

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Koplalás nélkül leginkább mozogni kellene. Még megerőltetőnek sem kell lennie, csak rendszeresnek :) szerintem. Mindemellett egy alapvető diéta segíthetne, sok zöldséggel... egyszóval: életmódváltás :) szépen, fokozatosan...
 

poe

Őstag
Szia Dius!

Mindenható, azonnali hatású, könnyű recept biztosan nics. Ugyanaz a lényeg, mint egy nem diabosnál. Egészséges táplálkozás (mennyiségben, minőségben, összetételben) és ahogy Nofre mondta, a rendszeres mozgás (ezzel egyébként rendszerint csökkenthető a bevitt inzulin mennyisége is).
 

Dius

Új tag
Helló Poe.
A gond az,hogy a hétből 5 napon a párom reggel 3:20kor egész nap üditőket szállít amit neki kell a teherautoról lepakolni és a pncékbe meg a raktárakba bevinni.Kb délután 4kor ér haza,és onnantól kezdve zabál.A munkaideje alatt 2db szendvicset eszik kifliből sajtal,szalámival.Ehez az életvitelhez kellene nekem egy kis segitség(sajnos az orvosra Nozsó nem hallgat).Jelenlegi súlya 95kg és 187cm.Négy hónap alatt hizott fel 75 kg amit két és fél évig tudott tartani.Nagyon kéne a segítség,mert totál kétségbe vagyok esve,hogy nem tudok neki segítteni,és csak a szövödményekre tudok gondolni,hogy mi lesz majd késöbb.
 

poe

Őstag
Helló Poe.
A gond az,hogy a hétből 5 napon a párom reggel 3:20kor egész nap üditőket szállít amit neki kell a teherautoról lepakolni és a pncékbe meg a raktárakba bevinni.Kb délután 4kor ér haza,és onnantól kezdve zabál.A munkaideje alatt 2db szendvicset eszik kifliből sajtal,szalámival.Ehez az életvitelhez kellene nekem egy kis segitség(sajnos az orvosra Nozsó nem hallgat).Jelenlegi súlya 95kg és 187cm.Négy hónap alatt hizott fel 75 kg amit két és fél évig tudott tartani.Nagyon kéne a segítség,mert totál kétségbe vagyok esve,hogy nem tudok neki segítteni,és csak a szövödményekre tudok gondolni,hogy mi lesz majd késöbb.
Akkor a mozgás részével nincs baj... :p
A hízás elképzelhető, hogy az inzulinkezeléssel is összefügg. Ha ugyanis valaki többet eszik a kelleténél és utánamegy inzulinnal, vagy az inzulinadag magas és ammiatt növeli a kajamennyiséget, az hízáshoz vezet.
Én erre a speciális élethelyzetre nem tudok tanácsot adni (az egészen biztos, hogy az egész nap szinte semmi, este degeszre eszem magam módszer nagyon egészségtelen). Azt javaslom vegyétek fel a kapcsolatot egy dietetikussal, aki az életmódot, a párod testalkatát, illetve az általa kedvelt ételeket figyelembe véve tud összeállítani egy megfelelő diétát.
 

almácska

Új tag
Sziasztok!

Sajnos én is ezzel küszködöm, hogy hizom :(
napi 4x-szurom magam 16e-14e-14e-34e-az esti...............160g szénhidrátra vagyok beálitva.....
Mozgok én nem tornászom hanem naponta fél órát gyalogolok keményen lépcsőt.....nem munka, se nem a be vásárlás két szatyorral......ha nem mint sport :)
van aki azt mondta, hogy 160g-tól nem lehet fogyni..
de ez van.......
én is várom a segítséget.
Köszönöm.
További szép napot kivánok!
 

misamaci

Aktív tag
Sziasztok!

Sajnos én is ezzel küszködöm, hogy hizom :(
napi 4x-szurom magam 16e-14e-14e-34e-az esti...............160g szénhidrátra vagyok beálitva.....
Mozgok én nem tornászom hanem naponta fél órát gyalogolok keményen lépcsőt.....nem munka, se nem a be vásárlás két szatyorral......ha nem mint sport :)
van aki azt mondta, hogy 160g-tól nem lehet fogyni..
de ez van.......
én is várom a segítséget.
Köszönöm.
További szép napot kivánok!

Szerintem a 160 g önmagában nem sok, ugyebár 1 g CH kb. 4 kcal, szóval a 160 g 640 kcal, ami normál fogyókúrás diétát feltételezve kb. napi 1300 kcal összbevitelt feltételez, ami igazán nem mondható soknak (ha sikerül betartani) a kiegyensúlyozott diéta érdekében általában azt ajánlják, hogy a napi bevitel kb 50%-a legyen CH, 20 %-a fehérje és 30%-a zsír (lehetőleg telítetlen). Fontos, hogy ezek az arányok százalékos elosztást jelentenek, nem mennyiségit! (1 g fehérje vagy szénhidrát kb 4 kcal, de 1 g zsír már 9 kcal)

Szerintem nézd meg ezeket a cikkeket (és mindegyik alján vannak linkek is :D), szerintem Neked is segíthetnek végiggondolni a dolgokat (én is hasonló cipőben járok, szóval hajrá!)
http://dietakucko.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=332&Itemid=1
http://dietakucko.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=39
 

Dius

Új tag
Poe!
Köszi a tanácsot,ma szabadnapos vagyok,megkérdezem a háziorvosunkat tudna e valakit ajálni,képzeld uj gondunk van,mert vissza tértek a párom térd problémái ami a súlyfeleslegnek tudható be.Szegény 3 éve nem panaszkodott rá amikor hirtelen lefogyott 75 kg-ra ezek a panaszai megszüntek és most,hogy 95 kg lett ujra előjöttek.De,egy jó hír,mivel amikor dolgozom és nem látom,hogy mit csinál,a diéta mellé eszik elég keményen!Két héttel ezelött írattam a háziorvossal inzulint,és őt hátulról megkerülve elmondtam az orvosnak,hogy mitcsinál.Az orvosunk aki egyébként belgyógyász,azt mondta,hogy mondjam meg a páromnak csak ugy írta fel az inzulint ha ezen a héten csütörtökön elmegy hozzá egy elbeszélgetésre!Annyira várom már,hogy mi lesz,tud e majd rá hatni,és végre felfogja e,hogy ennek a betegségnek komoly szövödményei is lehetnek ha nem tarja be a szabályokat.Majd megírom,hogy mi történt és változott e a felfogása.
 

poe

Őstag
De,egy jó hír,mivel amikor dolgozom és nem látom,hogy mit csinál,a diéta mellé eszik elég keményen!

Egyébként ez a diéta egy "csúnya" szó és sokan nem is szeretik/megijednek tőle. Egyre több szakembernek (orvosnak, dietetikusnak) az a véleménye, hogy a cukorbetegek diétája, tulajdonképpen megegyezik azzal, amit bárkinek javasolnának egészséges táplálkozás címén, azaz minél kevesebb egyszerű szénhidrát, rostdús, sok zöldség, gyümölcs, teljeskiőrlésű pékáru, durumtészta, telítetlen zsírok fogyasztása stb.; több, kisebb étkezés; illetve a megfelelő folyadékmennyiség elfogyasztása.
Szóval a párod egyszerűen csak táplálkozzon (táplálkozzatok ;)) egészségesen.
 

Dius

Új tag
Szia!
Végre elcsiptelek!Igyekszem ugy fözni ahogyan kell,bár amikor a Nozso inzulinos lett,egy világ omlott össze bennem,mert azt hittem én rontottam el valamit.
 

poe

Őstag
Szia!
Végre elcsiptelek!Igyekszem ugy fözni ahogyan kell,bár amikor a Nozso inzulinos lett,egy világ omlott össze bennem,mert azt hittem én rontottam el valamit.

Szia!
Biztosan nem te vagy az oka, a gyógyszeres kezelés eredményiből az orvos látja, hogy mikor szükséges átállni az inzulinterápiára. A lényeg úgyis az, hogy jó vércukrai legyenek, ha ez inzulinnal érhető el, akkor azzal. Ez nem "fokozat", nem a diab súlyosságát jelenti.
 

almácska

Új tag
Szerintem a 160 g önmagában nem sok, ugyebár 1 g CH kb. 4 kcal, szóval a 160 g 640 kcal, ami normál fogyókúrás diétát feltételezve kb. napi 1300 kcal összbevitelt feltételez, ami igazán nem mondható soknak (ha sikerül betartani) a kiegyensúlyozott diéta érdekében általában azt ajánlják, hogy a napi bevitel kb 50%-a legyen CH, 20 %-a fehérje és 30%-a zsír (lehetőleg telítetlen). Fontos, hogy ezek az arányok százalékos elosztást jelentenek, nem mennyiségit! (1 g fehérje vagy szénhidrát kb 4 kcal, de 1 g zsír már 9 kcal)

Szerintem nézd meg ezeket a cikkeket (és mindegyik alján vannak linkek is :D), szerintem Neked is segíthetnek végiggondolni a dolgokat (én is hasonló cipőben járok, szóval hajrá!)
http://dietakucko.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=332&Itemid=1
http://dietakucko.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=39

Drága misimaci!!
Nagyon szépen köszönöm neked......de sajnos én ezeket nem tudtam :oops::oops::oops:
Igyekszem be tartani ezzeket a dolgokat tudom, hogy nehéz lesz de meg ér egy probát ;););)
Én is sok sikert kivánok.
Nagy szeretettel:almácska
 

misamaci

Aktív tag
Drága misimaci!!
Nagyon szépen köszönöm neked......de sajnos én ezeket nem tudtam :oops::oops::oops:
Igyekszem be tartani ezzeket a dolgokat tudom, hogy nehéz lesz de meg ér egy probát ;););)
Én is sok sikert kivánok.
Nagy szeretettel:almácska

Drága almácska! (ennivaló név .... és nem, egy kicsit sem vagyok éhes .... áááá:D)
Nagyon szívesen segítek ha tudok (és lesznek mások is, hidd el), én is úgy szedegetem össze a tudást, innen-onnan, örülök, ha másnak is hasznos.
Ami az étrend betartását illeti ... nem egyszerű, biztosan nálad is lesznek olyan pontok, hogy úgy érzed, kész ... nem csinálom .... elegem van ... na ilyenkor kell ezen gyorsan átlendülni és folytatni. Ne hagyd magad elkedvetlenedni ...ez nem egy gyors folyamat, semmiképpen ne várj olyan eredményeket, amiket a tv-reklámokban látsz (és marha gyorsan felejtsd el a klf. "csodaszereket"). Tényleg baromi lehangoló tud lenni, amikor az a dög mérleg az istennek se akar kevesebbet mutatni, ilyenkor az ember úgy érzi, hogy mindent rosszul csinál .... nem igaz! Csak venni kell egy mély levegőt és átgondolni, mit is csinálhatsz jobban .... hol csúszhatott félre az étrend ... mi változott esetleg a napirendedben stb ... előbb-utóbb mindig megtalálod a megoldást (és ebben sokat segíthet akár az itt lévő közösség is ... beszélgess, kérdezz bátran).
Ami engem illet, két éve 200+ -ból indultam, most 152-nél járok (és pl a nyáron egy deka nem ment le, de föl se!) ... szóval van még mit ledolgoznom.

Szurkolok Neked!
Misi
 

almácska

Új tag
Drága misamaci!!!

Köszönöm a sok jó tanácsodat...én 4-éve vagyok inzulinos cukorbeteg...
Még csak tanulom .....de nagyon nehéz.....igen ,,,, tudom, hogy nagyon nehéz
azért hizzom én is.....imádok enni.. :) nagyon :)
De most bele untam, hogy mindig ki kapok az orvostól :(
Segítsél nekem!!!
Így neked is könyeb lesz meg nekem is.....:)
Mert egyedül nem megy....nem tudom be tartani :(
Elöre is köszönöm neked..a segítséget.

Akkor bele huzúnk??????
Jó lesz egymást támogatjuk......nem vagyok sértödékeny, ha valamit nem jól csinálok.....nyugodtan rám szólhatsz.... :)
Na akkor ?? :)

Szeretettel:almácska
 

misamaci

Aktív tag
Drága misamaci!!!

Köszönöm a sok jó tanácsodat...én 4-éve vagyok inzulinos cukorbeteg...
Még csak tanulom .....de nagyon nehéz.....igen ,,,, tudom, hogy nagyon nehéz
azért hizzom én is.....imádok enni.. :) nagyon :)
De most bele untam, hogy mindig ki kapok az orvostól :(
Segítsél nekem!!!
Így neked is könyeb lesz meg nekem is.....:)
Mert egyedül nem megy....nem tudom be tartani :(
Elöre is köszönöm neked..a segítséget.

Akkor bele huzúnk??????
Jó lesz egymást támogatjuk......nem vagyok sértödékeny, ha valamit nem jól csinálok.....nyugodtan rám szólhatsz.... :)
Na akkor ?? :)

Szeretettel:almácska

Drága almácska!

Segítek én, ha tudok ... bár én se vagyok éppen az egészséges életmód (köszi Poe!, így tényleg jobban cseng) élharcosa .... szóval szépen lassan döcögök az úton, bár így talán legalább tartósabb lesz az eredmény :D
Szóval szerintem vágjunk bele :D
Nekem szerencsém van, nemcsak enni szeretek, de a konyhában sem vagyok éppen elveszett ember .... bár szerintem ha valaki lefényképezte volna az arcomat, amikor a dietetikussal beszélgettünk .... simán fent ragadt az arcomon a "kérem-szépen-lőjenek-le! kifejezés ... de azóta kezdek belejönni, néha kicsit hullámvasutas a dolog, de azért sem vagyok hajlandó folyamatosan ezen görcsölni.

Addig is, még egy kis olvasnivaló:
Dr. Fövényi József - Székely Katalin: Diétás tanácsok cukorbetegeknek

ÉTRENDI TANÁCSOK 2-es típusú cukorbetegek számára
(nagyon jól összefoglalja a dolgokat és akkora különbség nincs a kétféle cukorbetegség közt ebből a szempontból)

OÉTI tápanyagtáblázat
(eddig talán ez a legteljesebb, amit láttam /16 oldal táblázat/)
 

misamaci

Aktív tag
Almácska!
Merre vagy? Remélem nem ijesztettelek el ezzel a sok "házifeladattal"? :D

Egyébként ami nálam nagyon jól bevált:

  1. készíts magadnak egy diétás naplót, minden nap, étkezésenként írd fel:
    1. mikor, miből, mennyit ettél (grammra)
    2. vércukor értékeid evés előtt/után
    3. beadott inzulin mennyiségek
    4. ha volt hypo/hiper akkor azt is a megfelelő időponthoz
Ezekből pár héten belül már ki fog alakulni előtted is egy kép, látni fogod, hogy egy-egy ételre hogyan reagálsz, mi az ami kevésbe és mi az ami jobban megdobja a cukrodat stb. Ami fontos, hogy vedd a fáradtságot és számolgasd ki minden étkezésnél a tápértékeket, így azt is látni fogod, hogy ha esetleg nem eléggé kiegyensúlyozott a táplálkozásod.

Pár jótanács, amiket annakidején én kaptam a dokitól és szerintem érdemes megfogadni:

  1. Lehetőleg rendszeresen étkezz, minden nap próbálj meg azonos időpontokban enni, így a szervezeted is könnyebben rááll a ritmusra.
  2. Nem az étkezést kell az inzulinhoz állítani, hanem fordítva! Ha egy étkezés után rendszeres a hypo, akkor az nem azt jelenti, hogy többet lehet enni, hanem az inzulinból lehet visszavenni (feltéve, hogy az adott étkezéshez engedélyezett CH-t elfogyasztottad)
  3. Próbálj meg minél több rostot fogyasztani (zöldségfélék, telejs kiőrléső kenyerek, tészták stb). Lassítják, egyenletesebbé teszik a CH felszívódását, könnyebben el tudod kerülni az étkezés utáni megugrás/zuhanás ciklust, ami miatt később jelentkezik (vagy akár el is marad) az éhségérzet két étkezés között.
 

almácska

Új tag
Szia misamaci!

Nem ijedtem meg :) itt vagyok :)
Fúúúúúú hát tölled többet tanulok mint az orvostól.....
A naplócskát a jövö héten be inditom.
Mert én sajnos az inzulint emelem :( s nem a kaját..

De tényleg egy orvos mért nem tudja igy elmondani?
Vagy a diabetikus nővér?
Néha úgy érzem, hogy minek megyek el arra az 5-percre?
Köszönöm a sok jó tanácsot és a linkeket.
Te itt lakol Bpten?
én igen.
Hova jársz diabetikushoz?
én a Péterfybe járok...

Tényleg szívemből köszönöm a jó tanácsokat.
Szeretettel:almácska
 

poe

Őstag
De tényleg egy orvos mért nem tudja igy elmondani?
Vagy a diabetikus nővér?
Néha úgy érzem, hogy minek megyek el arra az 5-percre?
Köszönöm a sok jó tanácsot és a linkeket.


Szia!

Az orvos azért nem tudja így elmondani, mert van kb 10-15 perce egy páciensre, a nagy része annak is adminisztráció. Illetve az is más, ha egy személyesen is érintett mondja (az orvosok közt is akad azért diabos), mert ő jobban ismeri a buktatókat, előnyöket, hátrányokat és neki talán könnyebben is hisznek...
Egyébként a friss cukorbetegek felvilágosítását, oktatását valóben meg kellene oldani/szervezni, mert ha valaki nem megy utána, akkor sanszos, hogy csak akkor kap észbe mikor már jó kis szövődményei vannak, vagy akkor se....
 

misamaci

Aktív tag
De tényleg egy orvos mért nem tudja igy elmondani?
Vagy a diabetikus nővér?
Néha úgy érzem, hogy minek megyek el arra az 5-percre?
Köszönöm a sok jó tanácsot és a linkeket.

Szerintem ez az orvosok hozzáállásán múlik, amiket itt leírtam azokat a dolgokat nekem az alatt az 1 hét alatt mondták el, amíg az inzulinbeállítás miatt bent voltam a kórházban.
Őszintén szólva néha marhára meglepődök, amikor itt-ott olvasom, hogy mekkora eltérések vannak az egyes központokban a felvilágosításban, tanításban .... számomra egyszerűen érthetetlen. Hozzám az alatt az 1 hét alatt jött dietetikus, akivel egy jó órán keresztül beszélgettünk az étkezésről stb., ő javasolta pl hogy a naplót ilyen formában kezdjem el vezetni. (az már csak hab a tortán, hogy később tudtam meg, hogy ráadásul az ebédideje jó részét is rám áldozta). A többi jótanácsot az osztályon dolgozó orvosok adták, szépen folyamatosan, ahogy egyre többet kérdeztem, úgy mentünk bele a dolgokba. A pen használatát a 2. napon már megtanították (szétszedni, tölteni, légteleníteni stb.), hozták a peneket, az egyiken megmutatták, a másikat már nekem kellett összerakni, utána még 1 napon keresztül ellenőrizték, hogy rendesen be tudom-e állítani az adagolást és attól kezdve saját magamnak adtam az inzulint.

Mondjuk abból a szempontból szerencsém volt, hogy elég hamar sikerült elkapni a diabot (alig pár hónappal korábban jelentkezett nálam, valamikor két, félévente rendszeres laborvizsgálat közt), szóval az inzulinkezelés/diéta/életmódváltás hatására újra beindult a saját termelésem, szóval most már több mint 1 éve gyógyszeren vagyok, inzulin nélkül.

Amikor az első (1 hónap utáni) ellenőrzésre mentem, kicsit izgultam is, mert a kórházban elmondottak szerint otthon szépen fokozatosan elkezdtem csökkenteni az inzulint és mire menni kellett, addigra az eredeti beállítás (82E/nap) felénél is kevesebbel "üzemeltem" (32 E/nap). Tudod sokat jelentet akkor a doki arcán azt a meglepett örömet látni ... én csak akkor fogtam fel, hogy mit sikerült elérnem, amikor ahelyett, hogy lekapott volna a tíz körmömről (ugyebár a csökkentésről elfelejtettem vele is konzultálni, csak csináltam, ahogy megbeszéltük), többször is gratulált és folyamatosan biztatott, hogy csak folytassam, amit elkezdtem.

Te itt lakol Bpten?
Hova jársz diabetikushoz?
Én Kaposváron lakok (nevem mellett jobbra ki is van írva :D) és a helyi kórház diab szakrendelésére járok kezelésre.
 

misamaci

Aktív tag
Szia!

Az orvos azért nem tudja így elmondani, mert van kb 10-15 perce egy páciensre, a nagy része annak is adminisztráció. Illetve az is más, ha egy személyesen is érintett mondja (az orvosok közt is akad azért diabos), mert ő jobban ismeri a buktatókat, előnyöket, hátrányokat és neki talán könnyebben is hisznek...
Egyébként a friss cukorbetegek felvilágosítását, oktatását valóben meg kellene oldani/szervezni, mert ha valaki nem megy utána, akkor sanszos, hogy csak akkor kap észbe mikor már jó kis szövődményei vannak, vagy akkor se....

Ahogy az előző hszben is írtam, szerintem az oktatás "csak" hozzáállás kérdése.
Ami meg az adminisztrációt illeti, nálunk a szakrendelésen is két ajtós rendszer van:
amikor odaérsz (ugye általában azért az ember 5-10 perccel a megadott időpont előtt megy orvoshoz) az asszisztens megcsinálja az adminisztráció "favágó" részét (anamnézis, gyógyszerek, testsúly, vérnyomás stb), ha esedékes a labor, akkor leveszi a vért stb. Amikor ezzel kész van, akkor mehetsz be a dokihoz, ahogy az előző beteggel végzett ... és akkor van 10-15 perc arra, hogy nyugodtan átbeszéljük a dolgokat stb. Szerintem ennyi elég is. A közben az orvos megírja a javaslatait stb. kinyomtatja az ambulánslapot és kész is (ha meg pl. laborleletre kell várni, akkor 1-2 nap múlva bemehetsz érte, vagy kiküldik postán).
 
Oldal tetejére