Babázhatok

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Nálunk a harmadik gyerkőcnél volt... De nem hiszem, hogy a cukorbetegségem miatt. Inkább a 36. héten végzett császár és egy kis oxigánhiány okozhatta. Nem voltunk nagyon lemaradva, inkább a gyerekdoki javasolta, hogy nézessük meg, mert ártani nem árthat. Hát, mi elmentünk Dévényesre, de nagyon nem jött be. Mint egy fadarabot, úgy kezelte a gyereket, szegénykém pedig torkaszakadtából, belelilulva ordított és nézett rám, hogy segítsek. Na, mi itt abba is hagytuk. Én nem bírtam nézni. Az volt bennem, hogy lehet, jót teszek a testével, de a lelke??? Mondom, nálunk nem jelentkeztek problémák, inkább csak "megelőzés" céljából jártunk (volna). Persza igaz, amit Molli ír, hogy valószínűleg egy "rossz" tornászt fogtunk ki, aki ennyire minkadarabnak tekintette a gyereket. Aztán jártunk sima gyógytornára, 2 hetente 1x, ott is sírdolgált, de nem ordított és a gyógytornász is végig kommunikált vele... Szóval ez az én tapasztalatom...
És hogy ki, mivel, mennyivel van lemaradva, ez annyira változó. Nekem mindhárom gyerek más-más időpontokban kezdett el dolgokat. De mindegyik felült, felállt, elindult... Nem kell siettetni, mindent a maga kis tempójába. Persze, ha kóros a dolog (és ezt egy szülő úgyis észreveszi), nem szabad hagyni, de ne essünk pánikba, ha a játszótéren sok kismama dicsekszik, hogy bezzeg a porontya már...
Szerintem itt nem a lemaradásról van szó, hanem a gyenge izomtónusról, ami okozHAT lemaradást, de azt sem feltétlenül. A gyenge izomtónus (hypotónia) önmagában mérhető dolog, mennyire tartja a fejét, van-e asszimetrikus nyaki reflexe (általában az asszimetria, ami a legnagyobb gond a hypotónoknál), szóval itt nem a lemaradásról van szó (bár kétségtelen, hogy a hypotónia mégis sokszor vonja maga után a lemaradást és pont így veszik észre sokszor). Amíg nincsenek hypotón jelei egy babának, nem asszimetrikus semmilyen mozgása sem, addig a lemaradás önmagában nem jelent gondot, de ha a lemaradás megvan és társul hypotón tünetekkel (elcsukló fej, vagy éppen ellenkezőleg görcsös tartások, pl a lábfej alig mozgatható, kifelé vagy nagyon befelé áll, gyenge kezek, asszimetriák - jobbra néz mindig, mindig egyik oldalra fordul alvás közben, egyik lábát használja csak kúszáshoz stb stb), akkor viszont komolyan kell venni.
 

szandimon

Új tag
Nem mondanám, h boldogít, h ennyi babát kezelnek/kezeltek ezzel a problémával. Amikor feltettem a kérdésem, jó, ha egy válaszra számítottam, erre..... És vajon mi volt régebben, amikor még gyógytornászok sem voltak? Mi lenne, ha nem kezelné senki ezeket a gyerekeket?
Szandusnál csak annyi volt, h nem kezdett el időben mászni, ezért a védőnő elküldött a Dévényes nénihez. Itt a mi városunkban van egy nagyon helyes nő, aki ezzel foglalkozik. Hetekkel előtte be kell jelentkezni.... Megvizsgálta Szandit, megtornáztatta, majd azt mondta, h mi is tudjuk otthon is csinálni, valóban sokkal súlyosabb eseteket láttunk ott.... és Szandi 1 hét múlva mászott. (11 hósan) Mi azóta sem tudjuk, h a torna hatására, vagy lehet épp itt volt már az ideje? Majd elvittük a köv. megbeszélt időpontban, amikor már a felálláshoz mutatott tornákat, na azokat annyira brutálnak tartottam, h eldöntöttem, nem fogom csinálni, 11 hósan kezdett el mászni, miért siettessem, h 12 hósan meg már álljon is fel? Hála nem lett ebből probléma, mert felállt az 1. éves szülinapján, járni másfél évesen kezdett.
De Ádinál megvannak azok a dolgok, amiket Molli te írsz, mindig ugyanarra az oldalra szeret fordulni. Mutattak pár gyakorlatot a neurológián, de amikor csináljuk Ádival, mindig ordít.... így nekem lehet már a Dévény sem lesz meglepő.... az a gond, h a Dévényes csajszi is szabira megy, meg az államilag finanszírozott gyógytornára is várni kell, nem tudom, h keressek Dévényest más városban, vagy a hagyományos gyógytorna is megteszi-e, mert arról nem volt semmi tapasztalatom, de szerintem úgy fogom csinálni Molli, ahogyan te, ha birjuk, visszük mindkét helyre.
Köszi lányok a megnyugtató sorokat!
 

mantanya

Aktív tag
Valószínűleg igazad va, ennyire nem másztam bele a témába :) A tény, hogy minket "csak" azért küldtek el, mert koraszülött volt és 7/8-as apgarral született. Így "megelőzésképpen" javasolták a gyógytornát. Azért írtam, hogy nálunk nem jelentjeztek lemaradások... Nem tudom, ha nem vittük volna gyógytornára (igaz, csak 2 hetente 1x), akkor jelentkezett volna e valami... Ott mondták, hogy kicsit hypoton (a válla és az achillesénél volt letapadva), de szerintem nem lehetett vészes, mert nem úgy jártunk, mint mások, hogy heti 2 alkalommal... A gyógytornával szerintem senki sem veszíthet, csak meg kell találni a megfelelő személyt, aki úgy áll a babádhoz...
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Nem mondanám, h boldogít, h ennyi babát kezelnek/kezeltek ezzel a problémával. Amikor feltettem a kérdésem, jó, ha egy válaszra számítottam, erre..... És vajon mi volt régebben, amikor még gyógytornászok sem voltak? Mi lenne, ha nem kezelné senki ezeket a gyerekeket?
Szandusnál csak annyi volt, h nem kezdett el időben mászni, ezért a védőnő elküldött a Dévényes nénihez. Itt a mi városunkban van egy nagyon helyes nő, aki ezzel foglalkozik. Hetekkel előtte be kell jelentkezni.... Megvizsgálta Szandit, megtornáztatta, majd azt mondta, h mi is tudjuk otthon is csinálni, valóban sokkal súlyosabb eseteket láttunk ott.... és Szandi 1 hét múlva mászott. (11 hósan) Mi azóta sem tudjuk, h a torna hatására, vagy lehet épp itt volt már az ideje? Majd elvittük a köv. megbeszélt időpontban, amikor már a felálláshoz mutatott tornákat, na azokat annyira brutálnak tartottam, h eldöntöttem, nem fogom csinálni, 11 hósan kezdett el mászni, miért siettessem, h 12 hósan meg már álljon is fel? Hála nem lett ebből probléma, mert felállt az 1. éves szülinapján, járni másfél évesen kezdett.
De Ádinál megvannak azok a dolgok, amiket Molli te írsz, mindig ugyanarra az oldalra szeret fordulni. Mutattak pár gyakorlatot a neurológián, de amikor csináljuk Ádival, mindig ordít.... így nekem lehet már a Dévény sem lesz meglepő.... az a gond, h a Dévényes csajszi is szabira megy, meg az államilag finanszírozott gyógytornára is várni kell, nem tudom, h keressek Dévényest más városban, vagy a hagyományos gyógytorna is megteszi-e, mert arról nem volt semmi tapasztalatom, de szerintem úgy fogom csinálni Molli, ahogyan te, ha birjuk, visszük mindkét helyre.
Köszi lányok a megnyugtató sorokat!
Szerintem próbálj meg találni valakit most, akihez tudtok járni, a féloldalasságra a dévény nagyon jó (ha nem blokkol, de ez tényleg ritka), hiszen most nagyon jó időben vagytok és ha tényleg megvannak a tipikus hypotón jelek, akkor nem szabad várni. A gyógytorna is hatékony, sőt, amint látod, nálunk pl sokkal hatékonyabb volt, mint a dévény :) Ha egyszer tudnánk telefonon beszélni, elmondanám, miket tudsz csinálni addig is Ádival, amikre nem fog sírni és ártalmatlan gyakorlatok, de segítenek a féloldalasságban és ingerlik az idegrendszert.
Egyébként régen sok baba egyszerűen meghalt a toxémiás anya hasában, mert nem vették ki időben pl. Másrészt rengeteg diszlexiás, tanulási nehézségekkel küszködő gyerek volt, de akkor nem mérték ezeket, csak egyszerűen ők voltak a "rossz tanulók" és elkönyvelték őket butának vagy magatartás zavarosnak. Folyton azt mesélik a gyógytornászok, hogy rengeteg sulis gyerek kerül ma is hozzájuk, mert diszlexiások, tanulási nehézségeik vannak, hiperakítvak, és rendre kiderül, hogy rossz ütemben haladt 1 éves kora előtt a fejlődés, általában kimaradt a mászás vagy kúszás és feltehetőleg hypotón volt, de kezelést nem kapott. Ez egy új tudomány, még nem ivódott bele a köztudatba, főleg nem a háziorvosok tudatába, ezért észre sem vesznek sok esetet. Pedig ezek nagyon egyszerű dolgok, nem betegség (ha CSAK hypotóniáról van szó, mert sok betegség velejárója a hypotónia, pl a fiamnál az Asperger miatt volt ilyen erős), csak tornázni kell és semmi baja nem lesz a gyereknek. Nem szabad erre neked sem így tekinteni, az, hogy sok gyereknek van ilyen baja, az nem "baj", hanem csak egy végre felismert probléma. Ha nem beszél senki egy gyerekhez, beszélni sem fog soha, ezt is hasonlóan kell felfogni, hogy vannak, akiknek kicsit segíteni kell megtanulni a helyes mozgást, vannak, akik kicsit később tanulnak meg beszélni, arról nem is beszélve, hogy a gyerekek jelentős %-a logopédushoz jár az oviban, suliban és ezt természetesnek tekintjük már.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Amit le tudok írni, azok ezek: nagyon sokat számít a forgás. Öledbe veszed, a két lábát a derekadra teszed és fogod a hátát, támasztod a fejét és forogsz vele, közben mondókát jó mondani és egyszer erre forogni, máskor arra (lassan forog a kerék, mert a vize nem elég, gyorsan forog a kerék, mert a vize már elég - én ezt mondtam közben és 3-3 forgást csináltunk egyszerre). A másik, hogy amikor pelusozod, akkor ahogy háton fekszik megfogod a két bokáját, felemeled és hozzájuk fogod a két csuklóját (a lábát a hasára húzod így, kicsit megemelve, összecsomagolod :)) és így ahogy fogod a kezét és lábát (két kézzel), elforgatod egyszer balra, egyszer jobbra, teljesen addig, amíg az egész gyerek nem "fekszik" vízszintesen az egyik irányban (meg aztán a másikban). És ezt a forgatást váltod, egy jobb, egy bal és ezt 10x, minden pelusozásnál.
A fordulást elősegíteni így lehet: hanyatt fekszik a baba, nyújtott lábakkal, megfogod az egyik lábát, mondjuk a balt és behajlítod neki. Közben lefogod nyújtva a jobb lábát (kicsit az ágyra szorítod, hogy ne tudja felemelni) és elkezded a bahajlított, kicsit megemelt bal lábát neked balra húzni, szépen, lassan. Az a lényeg, hogy a baba erre elvileg át kell, hogy forduljon már magától a végén, azaz segítesz neki, de érezned kell, hogy nem te forgatod egyedül a babát, hanem ő is csinálja. És ugyanez a másik irányba, 3-3 ilyet lehet naponta többször.
Ezeken kívül hintáztasd, ahogy csak tudod, amennyit bír Ádi, ez nagyon jó hatással van az idegrendszerre.
Ezek mindenkinek jót tesznek és imádni szokták mindegyiket a babát. Az enyémek kacagtak mindig!
 

eremit

Új tag
Nem olcsó, de ti mit szóltok az őssejt levételhez (köldökzsinór vér, köldökzsinór szövet)? Valakinek tapasztalata? Melyik céggel érdemes mire szerződni?
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Nem olcsó, de ti mit szóltok az őssejt levételhez (köldökzsinór vér, köldökzsinór szövet)? Valakinek tapasztalata? Melyik céggel érdemes mire szerződni?
Mi levetettük és megmondom őszintén, alig találkoztam valakivel, aki szintén levetette. Nem tudom, mi lehet belőle, de egy biztos, ha mégis lesz belőle valami értelmes, akkor ez az egy lehetőség van az őssejtek tárolására (azokra legalábbis, amikből rendesen lehet majd építkezni is), a születés utáni levétel és nem akartam "lemaradni" erről. Nem akartam azt érezni akár 15 év múlva, hogy jaj, miért is nem vetettem le, mert már gyógyítani lehet ezekkel x betegséget. De a családom szerint én extraparás vagyok.
 

tímeácska

Őstag
Mi levetettük és megmondom őszintén, alig találkoztam valakivel, aki szintén levetette. Nem tudom, mi lehet belőle, de egy biztos, ha mégis lesz belőle valami értelmes, akkor ez az egy lehetőség van az őssejtek tárolására (azokra legalábbis, amikből rendesen lehet majd építkezni is), a születés utáni levétel és nem akartam "lemaradni" erről. Nem akartam azt érezni akár 15 év múlva, hogy jaj, miért is nem vetettem le, mert már gyógyítani lehet ezekkel x betegséget. De a családom szerint én extraparás vagyok.

Boginak mi is levetettük! Kíváncsi vagyok, "kifizetődő" lesz-e ez a fajta befektetésünk...
 

poe

Őstag
Nem olcsó, de ti mit szóltok az őssejt levételhez (köldökzsinór vér, köldökzsinór szövet)? Valakinek tapasztalata? Melyik céggel érdemes mire szerződni?
Mi is levetettük a csajoknak (az egyikükre kaptunk kedvezményt). Megmondom őszintén én sokáig vaciláltam, még a szerződéskötés után is. Erősen érzem benne a lehúzást, ugyanakkor tényleg nem tudni, hogy mi lesz belőle 15-20 év múlva (ma igazából még csak nagyon speciális esetekben használható fel itthon). Egyébként több olyan dokit megkérdeztem akit jó szakembernek tartok és adok a véleményére, volt amelyik támogatta, volt amelyik ellenezte... Szóval nehéz ügy. ;)
 

tímeácska

Őstag
Mi is levetettük a csajoknak (az egyikükre kaptunk kedvezményt). Megmondom őszintén én sokáig vaciláltam, még a szerződéskötés után is. Erősen érzem benne a lehúzást, ugyanakkor tényleg nem tudni, hogy mi lesz belőle 15-20 év múlva (ma igazából még csak nagyon speciális esetekben használható fel itthon). Egyébként több olyan dokit megkérdeztem akit jó szakembernek tartok és adok a véleményére, volt amelyik támogatta, volt amelyik ellenezte... Szóval nehéz ügy. ;)

Ugyan így érzek, éreztem én is! Nálunk apuka unszolására lett levéve, de most nagy bizakodással várom, hogy a jövőben mire is lesz jó ez a köldökzsinórvér...
 

eremit

Új tag
Köszi a válaszokat! Nálunk én vagyok az, aki jobban támogatja azt a dolgot. Mivel még csak a 23. hétben vagyok van még egy kis időnk körülnézni, hogy kivel is kössünk szerződést. Valahogy engem is az motivál, hogy sajnos nem lehet tuni, hogy mit örökölhet a baba, illetve mi az ami nem is örökletes úton, hanem egyszerűen csak kialakul benne (bár legyen úgy, hogy semmi az égadta világon), de az ördög nem alszik, és rén sem akarom magam ostorozni majd azért, mert sajnáltam a pénzt erre. Bár tegyük hozzá, nem éppen olcsó mulatság... Hát köszönöm még egyszer! :)
 

poe

Őstag
A cégekkel az a helyzet, hogy nem működnek annyi ideje, hogy kiderült volna, ha valami probléma van velük... Mi rákérdeztünk arra is - nem csak a cégnél - hogy mi van, ha becsődölnek, mi történik? Azt a választ kaptuk, hogy a tárolt mintákat átvenné egy másik cég, ennek egyébként jó esélye van, az ilyen fagyasztókban nem csak ilyesmit őriznek, értékes cuccok ezek.
 

somcsika

Aktív tag
Minannyian 15-20 évet emlegettek, de én úgy tudom, hogy biztonsággal, csak 9-10 évig tudják úgy mégőrizni ezeket a sejteket, hogy azok még biztonsággal felhasználhatóak lesznek. Az utánna következő idő, már %-osan csökkenti a felhasználhatóságot.

Vagy azóta már történt valami változás ez ügyben, (gondolok itt magára a fagyasztási technológiára) mert amikor Lacusnál gondolkoztunk rajta, akkor ez még így volt.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Minannyian 15-20 évet emlegettek, de én úgy tudom, hogy biztonsággal, csak 9-10 évig tudják úgy mégőrizni ezeket a sejteket, hogy azok még biztonsággal felhasználhatóak lesznek. Az utánna következő idő, már %-osan csökkenti a felhasználhatóságot.

Vagy azóta már történt valami változás ez ügyben, (gondolok itt magára a fagyasztási technológiára) mert amikor Lacusnál gondolkoztunk rajta, akkor ez még így volt.
Nekünk mindkét gyereknél azt mondták, hogy az örökkévalóságig ugyanolyan biztonsággal megőrizhetőek a minták.

Eremit: szerintem ezek a cégek ugyanolyanok, nincs igazi különbség köztük, azt válaszd, ahol kedvezőbbek számotokra a fizetési feltételek. Mi pl azért választottuk a Krio-t (nem a Czeizeles), mert itthon tárolják a sejteket és, ha kellene, akkor azonnal rendelkezésre áll, míg más cégeknél külföldön tárolják és ha kellenek a sejtek, ki kell fizetni a szállítási költséget, ami nem kevés és várni is kell rá. Nálam ez volt a döntő szempont.
 
Mi is levetettük Botondnak a köldökzsinór vért és szövetet is.
Először csak a köldökszínór vért gondoltuk, de aztán kiderült, hogy az "csak" vérképző szervi betegségek esetén tud majd segíteni, s ott nem is folytatják a kutatásokat, mivel a leggyakoribb és legfontosabb betegségekre már tudják az őssejt terápiát. Most a szövet felhasználását kutatják, s az tűnik sokkal szélesebb körűnek (lehet belőle bőrszövettől szívizomig mindent "készíteni"). Sőt a cukorbetegség esetén is csak a szövet lesz majd jó, bár itt még csak folynak a kutatások. Úgy voltunk vele, sose lehet tudni, meg lehet, hogy majd a babó őssejtje meggyógyíthat akár engem is egyszer.. (kis önző vagyok :D)
Mi a Sejtbanknál maradtunk, mivel ott már volt különböző vérvételek és vizsgálatok miatt kedvezményünk, meg adtak tanfolyamot meg minden parasztvakítást... De vicc nélkül, nekünk ők voltak a leginkább meggyőzőek. Nekünk pont az döntött, hogy nem itthon tárolják egy atombiztos bunkerben. A minta hazahozataláért és a tesztekért pedig nem kérnek pénzt. Bár, hogy 20 év múlva mi lesz??
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Mi is levetettük Botondnak a köldökzsinór vért és szövetet is.
Először csak a köldökszínór vért gondoltuk, de aztán kiderült, hogy az "csak" vérképző szervi betegségek esetén tud majd segíteni, s ott nem is folytatják a kutatásokat, mivel a leggyakoribb és legfontosabb betegségekre már tudják az őssejt terápiát. Most a szövet felhasználását kutatják, s az tűnik sokkal szélesebb körűnek (lehet belőle bőrszövettől szívizomig mindent "készíteni"). Sőt a cukorbetegség esetén is csak a szövet lesz majd jó, bár itt még csak folynak a kutatások. Úgy voltunk vele, sose lehet tudni, meg lehet, hogy majd a babó őssejtje meggyógyíthat akár engem is egyszer.. (kis önző vagyok :D)
Mi a Sejtbanknál maradtunk, mivel ott már volt különböző vérvételek és vizsgálatok miatt kedvezményünk, meg adtak tanfolyamot meg minden parasztvakítást... De vicc nélkül, nekünk ők voltak a leginkább meggyőzőek. Nekünk pont az döntött, hogy nem itthon tárolják egy atombiztos bunkerben. A minta hazahozataláért és a tesztekért pedig nem kérnek pénzt. Bár, hogy 20 év múlva mi lesz??
Nem tudjátok, mióta vesznek le szövetet is külön? Lehet, hogy nálunk ez még nem is volt? :O 3 éve született pont Brúnó (most ünnepeltük éppen).
 

jendrassik

Új tag
Sziasztok! Szoktam olvasni a forumot es most lenne egy ket kerdesem. remelem tudok segiteni. Tudtok olyan nőgyógyászt akit kulonosen ajanlanatok egy 24eve cukros nonek? Marciusban volt egy vetelesem es most ugy nez ki osszejott a kovetkezo baba , de ma elkezdtem verezni. Mivel meg csak az4-5. hetnel vagyok azt mondta a dokim,h penteken menjek be es megnez ultrahangon. Szerintetek van valami lehetoseg,h ezt a verzest vagy a vetelest a kesobbiekben megelozzem. Mar van egy 2 eves kisfiam es nala is vereztem a 12. heten es fekudnom kellet 3 hetig. Szoval mindenki velemenyet szivesen meghallgatom! nagyon koszonom! jendrassik
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Sziasztok! Szoktam olvasni a forumot es most lenne egy ket kerdesem. remelem tudok segiteni. Tudtok olyan nőgyógyászt akit kulonosen ajanlanatok egy 24eve cukros nonek? Marciusban volt egy vetelesem es most ugy nez ki osszejott a kovetkezo baba , de ma elkezdtem verezni. Mivel meg csak az4-5. hetnel vagyok azt mondta a dokim,h penteken menjek be es megnez ultrahangon. Szerintetek van valami lehetoseg,h ezt a verzest vagy a vetelest a kesobbiekben megelozzem. Mar van egy 2 eves kisfiam es nala is vereztem a 12. heten es fekudnom kellet 3 hetig. Szoval mindenki velemenyet szivesen meghallgatom! nagyon koszonom! jendrassik
A 4-5 hetes vérzés nagyon más, mint a 12 hetes, de még nagyon korán van,hogy bármit is tudjanak neked mondani :( Ilyenkor nem vérzés mellett sem látszik még a baba, főleg nem a szívhang, ami a fontos. Én tudok nagyon jó dokit régi cukrosoknak, nála szültem mindkettőt és tökéletesen felkészült és profi volt: 1-es Női klinikán Dr. Hruby Ervin. Szerintem, amit most tenni tudsz, az a bizakodás és várakozás! kb 6 hetesen lehet először szívhangot nézni, neked az 1-2 hét még, addig nem sok mindent tudnak megállapítani (csak azt, hogy méhen belül van-e, de ha nem görcsölsz, akkor felesleges ezért UHra menni). Drukkolok neked!
 

jendrassik

Új tag
Szia!
koszonom a biztato szvakat es a drukkolast. nagyon megnyugtato voltal. Nem faj semmim , nem gorcsolok es mar nem is verzek. remelem minden rendben lesz. majd meg jelentkezem. szep estet! :)
 

tubi

Aktív tag
további bíztatás: nekem volt asszem a 7. héten kis vérzésem, el is viharzottunk az ügyeletre, ahol semmi okosat nem mondtak, viszont aztán hamar elállt a vérzés és minden OK volt! :) a 9. hét körül még nyaralni is mentünk, ahol volt sok sportprogram, hegyibringázás, kirándulás. szóval ne izgulj, ez a legfontosabb! én is Hrubynál szültem, szakmailag tényleg nagyon jó! drukkolunk! :)
 
Oldal tetejére