Csökkentett szénhidráttartalmú heti mintaétrend(ek) – olvasói kritikák

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
A DiabFórum magazinunk 2014. októberi számában a világszerte tapasztalható újabb diétás trendeknek megfelelően csökkentett szénhidráttartalmú, ugyanakkor magasabb fehérje- és zsír-hányadú energiaszegény étrendre tettünk ajánlásokat (1200 kcal, 33-33-33% szénhidrát-fehérje-zsír arányokkal). Akkor kértük a kedves olvasókat, hogy írják meg véleményüket az étrendről, melyet megjelenésenként egy-egy hetes menüvariációkkal és receptúrával ismertettünk négy lapszámon keresztül.

A mintaétrendek:

1. heti mintaétrend és receptejei
2. heti mintaétrend és receptejei
3. heti mintaétrend és receptejei
4. heti mintaétrend és receptejei

Az első vélemények ez év júliusában születtek, ezek közül változtatás nélkül ismertetjük a legjelentősebbeket:

Méth Barbara: Ez egy pocsék étrend! A szakmai ajánlások szerint a 100 gr ch túl kevés, 140-160 az átlag ideális mennyiség. Ezen felül tele van elavult, ma már nem jónak tartott alapanyagokkal, puffasztott rizs, abonett-hegyek (extra gyors felszívódású) krumpli se javallott (helyette semmi hasznos gabona nem szerepel normál mennyiségben (teljes kiőrlésű kenyerek, lisztek, zabpehely, bulgur, quinoa, köles, stb), a pirítás, meleg szendvics nem jó mert extra gyors felszívódásúvá tesz mindent, a mellé ajánlott rama margarinról mar nem is beszélve. A diabetikus termékek tele vannak rossz minőségű édesítőszerekkel, ehelyett már szinte mindenből van cukormentes, egészségesebb változat bármelyik közért polcain. Bakonyi barna kenyér nagy része fehér liszt, nem jó!! Fehér lisztes háztartási keksz? Étolaj? Gyári fűszerkeverékek (jó sok tartósítószerrel meg cukorral)? Tiszta kilencvenes évek, szomorú egy ilyet szakmai fórumon olvasni.

Pálvölgyi Judit: Kedves Barbara! Az Ön által leírt dolgokban van igazság. Azt viszont mindenképpen figyelembe vennem egy ilyen hozzászólás előtt, hogy mik a lehetőségek. Egy diabetológiai gyógyszert gyártó cég területi vezetőjeként az egész ország beteg es orvos-anyagára van némi rálátásom. Több ezer orvos tapasztalatai azt mutatják, hogy a diabéteszes betegek többsége alapvető fogalmakkal nincs tisztában. Pl.: alacsony, vagy magas glikémiás index, arról már nem is beszélve, hogy nagy többségük azt sem tudja mi az a fehérje, vagy szénhidrát. Nehezen tudnám elképzelni, hogy Mari néni Világvége faluban épp bulgurt, qinoat, esetleg eritritolt kér a helyi vegyes kereskedésben. Van egy olyan mondás, hogy „ abból főzünk, amink van”. Tény, hogy az Ön által kritizált étrend egy magasabban kvalifikált jól kereső budapestinek jobban is összeállítható lehetne, de a nagy magyar átlagnak meg így is kicsit komplikált. Ha a betegek csak a felét megfogadnák, amit ez a kritizált, de érthető es elérhető étrend javasol, nagyot léphetnének előre a diabetes kezelésében es prevenciójában.

Méth Barbara: Kedves Judit es Brigi! Köszönöm a válaszukat. Amit írnak az nem más, mint a fogyasztó hülyének nézése. Amiket leírtam az egytől egyig kapható a vidéken is piacvezető szupermarketekben (lidl, tesco, aldi) . Azt sem gondolom, hogy aki s facebookon tájékozódik annak ne lenne igénye/ lehetősége arra hogy a krumplinál bonyolultabb javaslatokat is befogadja/utána nézzen. Azt írják, hogy a fogyasztók nincsenek tisztában az alapvető fogalmakkal sem... Hát így nem is lesznek. Az edukáció szerintem nem ott kezdődik, hogy lekezeljük őket, hogy talán ezt meg megértik, hanem ott ahol erre születnek megfelelő tájékoztató anyagok. Lehet, hogy több erőfeszítésbe kerül, de talán megéri. Amit még kifogásolok; a gyári fűszerkeverék az Önök receptleírásában szerepel, s krumpli nem tilos de heti többször nem jó az biztos, főleg hogy van ezer más lehetőség. Nem szájíz kérdése, hogy olyan dolgokat ajánlanak, amik nem jók és megdobják a vércukrot! (abonett extra gyors felszívódású, puffasztott rizs szintén de a sima rizs maga is rossz). Arra hivatkozik, hogy a kisboltban nem beszerezhető, amit én írok. Miért a stevias diabetikus befőtt, amire Ön hivatkozik, az igen? A pirítás nem egyszer kétszer hanem 3x szerepel nem a 4 héten, hanem az egy héten belül!)

Bíró Péter: Én egyetértek Barbarával. Elavult gagyi dolgokat nem kell ajánlgatni, hisz kit érdekel.…. Ma már minden falu végén ott a tesco aszt a nagynyugdíjas nagyi mit a krumplit nyaggatja kajábavalónak, amikor a vegánt tolhatná magokkal például. Az én nagyanyám is mindig aszonta, hogy gyere má fiam, oszt egyé egy kis quinoát is oda a bulgurhoz. :-D

Tisztelt Méth Barbara és Pálvölgyi Judit!

Alábbiakban kívánok válaszolni a köszönettel vett kritikákra. A csökkentett szénhidráttartalmú étrendet magam vittem be a hazai szakmai köztudatba és igyekeztem konferenciákon népszerűsíteni (Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság Kongresszusa, Táplálkozási Fórum konferenciái 2014., 2015.). Holzmann Brigitta szerzőtársamnak is én ajánlottam, és e szerint készítette el a mintaétrendeket és a receptúrát. Az ország több részén diabetológusok kérték, hogy a teljes anyagot egybefűzve küldjem el számukra, hogy kinyomtatva betegeiknek ajánlhassák és osztogassák. A Gyurcsáné Kondrát Ilonával írt „Cukorbetegek nagy diétáskönyve” előkészületben lévő VI. kiadásában is szerepelni fognak fenti ajánlások.
Ami a szénhidrát aránynak a szakmai ajánlásoktól való eltérését illeti: Tudomásul kell venni, hogy míg a gyógyszerterápiás protokollokat számtalan klinikai vizsgálat nyomán átlag öt évente változtatják, addig a diétás ajánlások leggyakrabban 15 évente újulnak meg. Ezt magam, mint aki a diabéteszes diéta ismertetésében és népszerűsítésében az elmúlt négy és fél évtizedben legtöbbet tett hazai diabetológus, egyértelműen állíthatom. Ezen idő alatt az ötven évvel ezelőtti 45%-os szénhidrát hányad az angolszász országokban 55-60%-ra is felemelkedett, majd megnyugodott az 50%-on és most kezd jelentősen ez alá csökkenni.

Ami a receptúrákat és a menüvariációkat illeti, Méth Barbara véleményét sok tekintetben osztanom kell. Ezért is változtattunk magazinunk jelen számában. De ugyanakkor osztanom kell Pálvölgyi Judit véleményét is a betegek súlyos ismerethiányáról, az életkörülmények között fennálló roppant nagy eltérésekről. Magam minden héten négy napot egy nógrádi kis faluban, Kutasón töltök, melytől 16 km-re van Pásztó, ahol Spar üzlet és 26 km-re Balassagyarmat, ahol Tesco áruház van. Az elöregedő kisfalunkban az idősek legalább kétharmada számára egyetlen vásárlási lehetőség a falu boltja, ahol három nappal korábban kell megrendelni a pékárút, mely zömmel csomagolt szeletelt fehérkenyérből áll. Szóval a valóság – mint ahogy arra Pálvölgyi Judit is nagyon jól rávilágított – igen sokrétű és bár törekedni kell minden ismeretközlőnek a legjobbra, egyszerre mindenki igényét lehetetlen kielégíteni.

Még egyszer köszönöm – Brigitta szerzőtársam nevében is – a hozzászólásokat és a vélemény-nyilvánításokat.

Dr. Fövényi József
főszerkesztő
 
Oldal tetejére