Cukorbetegség és inzulinkezelés felnőttkorban 11. - Inzulin adagolási formák, „inzulinrezsimek” 1.

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Nappal tabletta, éjjel inzulin – kombinált kezelés

A 2-es típusú diabéteszesek inzulinkezelésének első lépéseként alkalmazható rendkívül egyszerű módszer, melynek bevezetése teljesen ambuláns körülmények között, háziorvosi ellenőrzés mellett is megtörténhet. Mindenképpen szükséges azonban, hogy a beteg vércukormérő készülékkel rendelkezzék. (A készülék utalványozása, azaz receptre történő felírása a diabétesz szakrendelők hatáskörébe tartozik, de a tesztcsíkokat az inzulininjekciók száma által meghatározott mennyiségben a háziorvos is felírhatja. A jelenlegi rendelkezések értelmében azonban a napi egyszer inzulint adagoló betegnek nem utalványozható tesztcsík, mellyel a szakma messzemenően nem ért egyet). A beteg által végzett vércukor-önellenőrzés képezi ugyanis az inzulinadag „kititrálásának” az alapját.

Roppant előnyös lehet a diabéteszesnek, ha csupán egyszer, lefekvés előtt kell alkalmazni az inzulint, mely reggelre normalizálja a vércukrot („Amíg Ön alszik, az inzulin dolgozik”). Nappal viszont változatlanul szedhetik tovább a tablettákat, és változatlan életmódot folytathatnak. Bár a tűszúrástól csaknem mindenki fél, fontos tudni, hogy a korszerű inzulinfecskendőkkel vagy pen készülékekkel, jó technikával történő inzulinadás gyakorlatilag fájdalommentes.

inzulinkezeles-2015-1.jpg

Az először alkalmazásra kerülő inzulin a legtöbb esetben NPH készítmény. Egyre gyakrabban kerül sor az egész napos, vagy közel egész napos hatástartammal rendelkező glargin vagy detemir inzulin napi egyszeri, lefekvés előtti alkalmazására is. A kezdő adag általában 8-10 E. Ezt a rendszeres vércukormérések nyomán addig szükséges emelni 3-5 naponként 2–2 E-gel – maximum 40–50 E-ig –, amíg az éhgyomri vércukor nem csökken tartósan 6 mmol/l alá.

Amennyiben:
  • Reggelre normális szintre csökken a vércukor NPH inzulin mellett és estig sem haladja meg a 10 mmol/l értéket: a kombinált terápia sikeresnek nevezhető. Ez az olyan esetek legalább 80%-ában bekövetkezik, ha az inzulinkezelés előtt mért HbA1c szint 8,5% alatt volt. Szerencsés esetben a pusztán éjjeli inzulinadás akár több éven át is fenntartható állapot.
  • Amennyiben a reggel még normális vércukor étkezések után vagy estére 10 mmol/l fölé emelkedik, járható útnak bizonyul az NPH inzulin helyett szintén napjában egyszer, lefekvéskor glargin vagy detemir inzulin alkalmazása, mely 24 órás hatástartama révén inkább képes biztosítani a nap folyamán a kívánatos vércukor szinteket. (Ez azonban azt jelenti, hogy – szintén a jelenleg érvényben lévő rendelkezés szerint – a beteg csupán 50%-os támogatással kaphatja meg az analóg bázisinzulint, mely a tényleges dózistól függően havi sokezres kiadást jelenthet számára).
  • Amennyiben a reggel még normális vércukor étkezések után vagy estére 10 mmol/l fölé emelkedik, a kombinált kezelés sikertelen és tovább szükséges lépni az inzulinkezelésben, pl. a napjában kétszer alkalmazott kevert inzulin-adagolásra.
A fenti módon kombinált kezelés mellett igen ritkák az inzulinkezelés leggyakoribb mellékhatásai, a hipoglikémia és a nemkívánatos testsúlygyarapodás. A napi egyszeri inzulinadagolás mellett a legkisebb a várható súlygyarapodás detemir inzulin alkalmazásakor, a legnagyobb pedig NPH inzulin adása esetén. Amennyiben a kombinált kezelés sikertelennek bizonyul, továbbra is fennáll az előny, hogy a cukorbeteg már megbarátkozott magával az inzulinadással és többnyire tiltakozás nélkül léphet tovább a napjában kétszeri inzulinadagolás irányába.

A kombinált kezelésnél csakúgy, mint a magas vércukorértékek miatt történő bármilyen másféle inzulinkezelés bevezetésénél feltétlenül fel kell hívni a figyelmet arra, hogy ezt követően a cukorbetegnek 10–15%-kal mérsékelni szükséges energia felvételét, tehát naponta kicsit kevesebbet kell enni, mert különben egy-két év alatt akár több kg-ot is hízhat. Ugyanis, ha az inzulin hatására vércukra normalizálódik és ezáltal vizelete cukormentessé válik, a vizelettel nem veszít többé energiát és változatlan étkezés mellett testsúlya nagyon könnyen gyarapodhat.

A vércukor-önellenőrzés célszerű módja a nappal vércukorcsökkentő tablettával, lefekvés előtt inzulinadagolással kezelt cukorbetegek esetében

Napi egy mérés javasolt az ún. „lépcsőzetes” módszerrel alábbiak szerint:

Az inzulinkezelés indítása után minden reggel éhomra mindaddig, amíg a reggeli vércukorszint nem csökken 6 mmol/l alá. Ezt követően:
  • 1. nap: reggeli előtt,
  • 2. nap: reggeli után 60-90 perccel,
  • 3. nap: ebéd előtt,
  • 4. nap: ebéd után 60-90 perccel,
  • 5. nap: vacsora előtt,
  • 6. nap: vacsora után 60-90 perccel,
  • 7. nap: lefekvés előtt, éjjeli hipoglikémia gyanúja esetén éjjel 2-3 óra között is.
Fontos tudni: Nappal diétával és tablettával, éjjel NPH, glargin vagy detemir inzulinnal kezelt cukorbetegeknél viszonylag a legkisebbek a vércukor-ingadozások, ezért szükségtelen a napi egynél gyakoribb vércukormérés. Nem tartjuk helyesnek az ún. napi profilmérés végzését sem, azaz egyetlen nap 5–6 vércukormérést, majd ezt követően pedig 1–2 héten át semmi. A napi profilmérés kapcsán a beteg automatikusan jobban odafigyel az étkezésre és a gyógyszer helyes bevételére, és ez meghamísítja a képet. A lépcsőzetes – naponta egyszer – végzett mérések nagyon jól tükrözik a vércukor alakulás napszakos dinamikáját és mind a beteget, mind a gondozó orvosát jól eligazítják a teendőket illetően.

Miképpen kell értékelni a fenti módszerrel végzett vércukormérési eredményeket?

Ha az éhomi vércukor több mint 40%-a 4 mmol/l alatt van:
  • Túl volt adagolva a lefekvés előtti inzulin, vagy túl alacsony (5 mmol/l alatti) vércukorral feküdt le a beteg és nem fogyasztott utóvacsorát.
    Ilyenkor a teendő: Az éjjeli inzulin adagjának – a gondozó orvossal történt megbeszélés értelmében történő – csökkentése vagy utóvacsora beiktatása.
Ha az éhomi vércukor több mint 60%-a 4–7 mmol/l között van:
  • a helyzet ideális.
Ha az éhomi vércukor több, több mint 40%-a 7 mmol/l felett van:
  • Vagy elégtelen a lefekvés előtt adott inzulin adagja, vagy az inzulin túladagolása mellett éjjel hipoglikémia lépett fel és ez eredményezte a magas reggeli vércukrot.
    Ilyenkor a teendő: Éjjel 2-3 óra közötti vércukormérés. Ha ilyenkor 5 mmol/l alatti értéket mérnek, az inzulin adag csökkentése kívánatos. Ha 10 mmol/l körüli vagy ennél magasabb a vércukor – a gondozóorvossal megbeszélve – a lefekvés előtti inzulinadag további emelése szükséges.
(Folytatjuk)
Dr. Fövényi József

A cikk megjelenésének támogatója:
sanofi_diabetes_logo.png
 
Oldal tetejére