Vércukormérők

dg

Őstag
Nem értem mért kell annyi gép, és mért kell összehasonlitgatni az értékeket. Fövényi profeszor azt monta nekem ,hogy ilyentne csináljak. Egy gép eredménye után igazodok, elfogadom és nem agyalok azon ,hogy vajon melyik a jó.
34 éve vagyok cukorbeteg a székelyföldről. Az első gépemet Magyarországon vásároltam teljes árba és a tesztcsíkokat is.
Az első ingyen gépet a román állam 2009-ben adta Accu-Chek Activat.5 évig nem ad mást.3 hónapra ad ingyen 2 doboz tesztcsíkot. A többit megveszem teljes árba. Tehát nem halmozom a gépeket és nem hasonlitgatom az eredményeket. Örvendek hogy egy is van .A kutya is jódolgába vesz meg-tartja a közmondás.
Diétázok, naponta 3-4-szer mérem a cukrom. 5 alkalommal adom az inzulint.
majd tapasztalatért hozzátok fordulok.


Szia! Üdv a fórumon!

Teljesen igazad van, beleveszni a részletekbe nem szabad! De azt hiszem, legtöbbünk itt inkább kíváncsiságból hasonlít, néhányszor, aztán, ha van valami említésre méltó, akkor azt megosztjuk egymással. Ahogy Lizzi írja: tapasztalatszerzés okán jó, hogy így van! Sokat megtudhatunk azokról a gépekről is, ami nincs a birtokunkban. Mert ha lassan is, de azért csak bővül a repertoár.
Jó, hogy írod, hogy működik nálatok a támogatás. És a havi 2 doboz tesztcsík alanyi jogon jár a felnőtt diabosoknak?
 

dávid

Új tag
Tisztelettel a sorstársaknak.

dcont personál gépem van,nagyon megörültem mikor megjelent a lite link kiértékelő
de sajnos nagyon drága volt így lemondtam róla. 2010.augusztusban itt találtam rá dr Somogyi Béla saját trevezésű műszer rajzra amit elkészitettem mivel nagyon egyszerű és olcsó 390 ft -ba került a számitógpre csatlakoztatva érzékeli a dcont personált és az excelprogram kíírja az összes eredményt és igy nem kell örökké irkálnom a naplót.köszönöm Somogyi Úrnak azóta grafikonon is tudom követni .
üdv dávid.
 

juju

Új tag
Nálunk 3 hónapra írjék fel az inzulint és a tesztcsíkot is. 40 év felett 2doboz tesztcsíkot kapunk 3 hónapra.Nem havonta. Ujabban Magyarországról hazatom mert olcsobb 4-4500 ft. kb. Nálunk 30-50eur. azaz 2000 lej körül van.
Elnézést kérek mindenkitöl akit megsértettem a szókimondásomért.valóban Ti másként látjátok a dolgokat mint mi , nektek más a lehetőségetek.
Nálunk a betegek alig 20 százalékának van gápe, közel sincs annyi lehetőség tanulni fejlődni.Nekem szerencsém volt Fövényi prof.al.Nagyon sok könyvét megvettem. Most meg itt van az internet.
Valóban az ember mindig a jobbra ,a modernebbre vágyik. Nekem az Accu -CHec nagyon bejött.
Sziasztok Juju
 

dg

Őstag
Nálunk 3 hónapra írjék fel az inzulint és a tesztcsíkot is. 40 év felett 2doboz tesztcsíkot kapunk 3 hónapra.Nem havonta. Ujabban Magyarországról hazatom mert olcsobb 4-4500 ft. kb. Nálunk 30-50eur. azaz 2000 lej körül van.
Elnézést kérek mindenkitöl akit megsértettem a szókimondásomért.valóban Ti másként látjátok a dolgokat mint mi , nektek más a lehetőségetek.
Nálunk a betegek alig 20 százalékának van gápe, közel sincs annyi lehetőség tanulni fejlődni.Nekem szerencsém volt Fövényi prof.al.Nagyon sok könyvét megvettem. Most meg itt van az internet.
Valóban az ember mindig a jobbra ,a modernebbre vágyik. Nekem az Accu -CHec nagyon bejött.
Sziasztok Juju


Szia juju!

Köszönöm a válaszod! Szerintem senkit nem sértettél meg, sőt, annyira igazad van, hogy inkább magyarázkodásra késztettél! :)
 

cukorfalat

Új tag
Nálunk 3 hónapra írjék fel az inzulint és a tesztcsíkot is. 40 év felett 2doboz tesztcsíkot kapunk 3 hónapra.Nem havonta. Ujabban Magyarországról hazatom mert olcsobb 4-4500 ft. kb. Nálunk 30-50eur. azaz 2000 lej körül van.
Elnézést kérek mindenkitöl akit megsértettem a szókimondásomért.valóban Ti másként látjátok a dolgokat mint mi , nektek más a lehetőségetek.
Nálunk a betegek alig 20 százalékának van gápe, közel sincs annyi lehetőség tanulni fejlődni.Nekem szerencsém volt Fövényi prof.al.Nagyon sok könyvét megvettem. Most meg itt van az internet.
Valóban az ember mindig a jobbra ,a modernebbre vágyik. Nekem az Accu -CHec nagyon bejött.
Sziasztok Juju

Szia Juju!
Csak azért írok, mert én is az AccuChek-et használom és még nekem sem volt vele bajom. Viszont jónak találom, hogy nem kísérletezgetsz, hogy melyik készülék mit mér. Az elején az eltérő számoktól ugyanis én is megijedtem, most már értem miért lehetnek. Itt értettem meg ezen a fórumon :)
Neked és mindenkinek szép napot kívánok!
Renáta
 
Köszi a tájékoztatót.

Azt írja, hogy "Elöljáróban szögezzük le, hogy mind a laboratóriumban, mind az otthonunkban használt mérési technikák és eszközök esetén bizonyos kisebb eltérésekkel számolni kell, amelyek azonban terápiás szempontból nem jelentősek. Tehát minden laboratóriumi metodikának van egy megengedett mérési szórása. Elfogadott például, ha a 5,58 mmol/l középértékű kontroll szérumot a laboratórium 4,74–6,42 mmol/l között méri. "
Ez ha jól értelmezem azt jelenti, hogy laboratóriumi körülmények között végzett vizsgálat eredménye 15%-kal eltérhet a "pontos" értéktől. Hétköznapi körülmények között, otthon végzett mérésnél nyilván ennél nagyobb is lehet az eltérés. Ha valakinél úgy alakul ki, hogy nagyrészt alulmér a mérő akkor azt hiszi, hogy jól be van állítva a kezelés, holott a "valódi" vércukorszintje magasabb tartományban van. Szerencsétlen esetben kialakulnak szövődmények is, holott "pontosabb" méréssel megelőzhetőek lettek volna. Vagy pl. a betegség diagnosztizálása esetén sem mindegy, hogy ugyanabból a vérmintából mért 5,2-es értékkel az ember megnyugodva hazamegy vagy 6,7-es értékkel tovább vizsgálják.
Ilyen szempontból nézve nem árt, ha néha más mérővel, és a laborral is összehasonlítjuk a mérési eredményt, ha van rá lehetőségünk.
Csak érdekességként jegyzem meg, hogy az ipari méréseknél közel 10-szer nagyobb pontosságú mérőket használunk. Persze tudom, hogy a pontos vércukorszintmérés megvalósítása jóval bonyolultabb és költségesebb.

Kíváncsi lennék, hogy Ny-Európában vagy az USA-ban milyen hibahatár az elfogadott. Van valakinek erről információja?
 

poe

Őstag
Én úgy gondolom, hogy ez nem akkora probléma, mint amekkorát hajlamosak vagyunk csinálni belőle. A mérési hibák szórása is érdekes lehet (ex has: száz mérésből 10 10-15%-ot, 30 5-10%-ot, 60 pedig 0-5 %-ot tévedett.) Akkor ez mennyire releváns?
A diab diagnosztizálásakor pedig egy terheléses vizsgálatnál már nincs apelláta...
 
A mérési hibák szórása is érdekes lehet (ex has: száz mérésből 10 10-15%-ot, 30 5-10%-ot, 60 pedig 0-5 %-ot tévedett.) Akkor ez mennyire releváns?
Abban igazad van, hogy sok mérés esetén ez nem okoz olyan nagy problémát, de aki keveset mér, annál lehet. (Az is igaz, hogy egy mérés nem mérés)
Saját tapasztalat: a régi d-contos mérőkkel (Cabrio és eleinte a Personal) a méréseim átlaga és a HbA1C között csak 2-3 tized eltérés volt, később (Personal szerviz után, XCeed, Méry) viszont 7-9 tized eltérés is van felfelé. Tehát az újabb mérőim feltételezhetően magasabb értékeket mérnek, mint a régiek.

A diab diagnosztizálásakor pedig egy terheléses vizsgálatnál már nincs apelláta...
Ha elvégzik a terhelésest, akkor valóban, de ha pl. 5,2-t mérnek, akkor a páciens esetleg megnyugodva hazamegy.

Az előző hozzászólásomból kimaradt: Ekkora megengedett eltérés mellett számomra kicsit félrevezetőnek tűnik, hogy a gyártók szerint rendkívül fontos a készüléknek a használt csíknak megfelelő kódolása.
 

christina

Őstag
Ez ha jól értelmezem azt jelenti, hogy laboratóriumi körülmények között végzett vizsgálat eredménye 15%-kal eltérhet a "pontos" értéktől. Hétköznapi körülmények között, otthon végzett mérésnél nyilván ennél nagyobb is lehet az eltérés. Ha valakinél úgy alakul ki, hogy nagyrészt alulmér a mérő akkor azt hiszi, hogy jól be van állítva a kezelés, holott a "valódi" vércukorszintje magasabb tartományban van. Szerencsétlen esetben kialakulnak szövődmények is, holott "pontosabb" méréssel megelőzhetőek lettek volna. Vagy pl. a betegség diagnosztizálása esetén sem mindegy, hogy ugyanabból a vérmintából mért 5,2-es értékkel az ember megnyugodva hazamegy vagy 6,7-es értékkel tovább vizsgálják.
Ilyen szempontból nézve nem árt, ha néha más mérővel, és a laborral is összehasonlítjuk a mérési eredményt, ha van rá lehetőségünk.


:cool:
Kedves Robi!
Teljesen egyetértek a véleményeddel. Ezért került sajnos a fiók mélyére a mi Mérynk.
 

MPéter

Új tag
Köszi a tájékoztatót.
Kíváncsi lennék, hogy Ny-Európában vagy az USA-ban milyen hibahatár az elfogadott. Van valakinek erről információja?

Sziasztok!

Előírások szerint a laboratóriumi készülékek vércukorszint mérési pontossága 8% (azaz max +/-8% eltérés engedélyezett), szórás ha jól tudom nincs előírva.
Otthoni készülékek esetében ISO előírás van (amely nem kötelező) +/- 20%-os mérési pontosságra vonatkozóan.

Ezek az értékek USA, EU által előírt és így Magyarországon is érvényben lévő értékek.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Az előző hozzászólásomból kimaradt: Ekkora megengedett eltérés mellett számomra kicsit félrevezetőnek tűnik, hogy a gyártók szerint rendkívül fontos a készüléknek a használt csíknak megfelelő kódolása.
Ez az, amit már én is többször szóvá szerettem volna tenni. Mindenhonnan azt halljuk, hogy ne mérjünk "partizán" csíkkal, mert mérési pontatlanságot generálunk, és hát jajj, odavész a megfelelő terápiánk, mert hamis adatokra támaszkodunk. :o
Nagyon jó, hogy leírtad, köszi. :D
 

tímeácska

Őstag
Otthoni készülékek esetében ISO előírás van (amely nem kötelező) +/- 20%-os mérési pontosságra vonatkozóan.

+/- 20%???? :o:o:o Az én "elvárásaim" azért ennél jóval magasabbak lennének! Vagyis, alacsonyabbak... 8,0 mmol/l vagy 9,6, esetleg 6,4... Nekem nem mindegy! Szerencsére azon egyének közé tartozom, akinek, ha 7-el kezdődik a cukra, akkor vakargatja a fejét, hogy mit toltam el...:o 7-es cukornál ez már akár lehet 7,0, 8,4 de akár 5,6 is, ezek szerint???
Csak próbáltam magam győzködni arról, hogy elfogadható -vagyis, hogy miért is fogadható el...- a +/- 20%-s mérési pontosság... Sajnálom, nem tudtam magamat meggyőzni...:rolleyes:
 

tímeácska

Őstag
+/- 20%???? :o:o:o Az én "elvárásaim" azért ennél jóval magasabbak lennének! Vagyis, alacsonyabbak... 8,0 mmol/l vagy 9,6, esetleg 6,4... Nekem nem mindegy! Szerencsére azon egyének közé tartozom, akinek, ha 7-el kezdődik a cukra, akkor vakargatja a fejét, hogy mit toltam el...:o 7-es cukornál ez már akár lehet 7,0, 8,4 de akár 5,6 is, ezek szerint???
Csak próbáltam magam győzködni arról, hogy elfogadható -vagyis, hogy miért is fogadható el...- a +/- 20%-s mérési pontosság... Sajnálom, nem tudtam magamat meggyőzni...:rolleyes:
Otthoni készülékek esetében ISO előírás van (amely nem kötelező) +/- 20%-os mérési pontosságra vonatkozóan.

És ráadásul még csak nem is kötelező...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én úgy gondolom, hogy ez nem akkora probléma, mint amekkorát hajlamosak vagyunk csinálni belőle. A mérési hibák szórása is érdekes lehet (ex has: száz mérésből 10 10-15%-ot, 30 5-10%-ot, 60 pedig 0-5 %-ot tévedett.) Akkor ez mennyire releváns?
A diab diagnosztizálásakor pedig egy terheléses vizsgálatnál már nincs apelláta...
Alapjában véve igazad van, hogy ne csináljunk bolhából elefántot, meg hogy fogadjuk el, hogy vannak hibahatárok.

Csakhogy aki érzékenyen reagál a legkisebb inzulin dózis változtatásra is (főleg a kis inzulinigényű gyerkőcök), annál nagyon nem mindegy, hogy 100 mérésből 10-szer rosszul korrigál, mert 18-at mutat a kütyü 12 helyett.

Számoljunk egy kicsit. Azt mondod 100 mérésből 10-szer belefér a 10-15%-os pontatlanság. A gyerkőcök többsége, de még jó magam is heti 1 doboznál több csíkot használok el. Vagyis a 100 mérés meg van nem egészen 2 hét alatt. Ebből 10 alakalommal rosszul korrigál a szülő a gyerkőcnél (mert belefér a hibaszálakba). Azt tudjuk, és számodra is ismert dolog, hogy egy rosszul megválasztott korrekció a hipo és az utána következő somogyi miatt akár 72 óráig is fennállhat az ellenreguláció, lehetetlenné téve, hogy a többi pontos mérésből valami megfelelő metodust kialakítson a szülő (vagy magának a labilis felnőtt)

Biztos nem minden esetben és nem mindenkinél, és nem minden cukormérőnél ez a helyzet, és mondhatod, hogy nagyon sarkítottam, és kiforgattam a szavaidat, de szerintem nem nem is lehet elbagatellizálni a dolgot, mert amit te ajánlsz, az az, hogy dugjuk homokba a fejünket, ne vegyünk róla tudomást, hogy a vc mérők hibahatárral mérnek.

Vagy vegyünk róla tudomást? De akkor meg honnan tudjuk, melyik 10 mérés a pontatlan? Melyik magas értéket nem szabad figyelembe venni, és melyiket igen? Szerintem ez igenis van akkora probléma, hogy érdemes foglalkozni vele.
 

poe

Őstag
Ez az, amit már én is többször szóvá szerettem volna tenni. Mindenhonnan azt halljuk, hogy ne mérjünk "partizán" csíkkal, mert mérési pontatlanságot generálunk, és hát jajj, odavész a megfelelő terápiánk, mert hamis adatokra támaszkodunk. :o
Nagyon jó, hogy leírtad, köszi. :D
Most nem csak a vc mérésről írok, hanem úgy általában..
Minden típusú mérésnél vannak mérési pontatlanságok, amik adódhatnak az eszközből vagy a körülményekből. Mivel szeretnék minél pontosabban mérni, ezért a körülmények közül, azt amiről tudom, hogy ilyesmit okoz, igyekszem kizárni. Jelen esetben ilyen a kéz tisztasága, a vércsepp nagysága stb, ill a megfelelő tesztcsík alkalmazása is.
A +-20% meg még egyszer írom nem azt jelenti, hogy mindig ennyi, csak azt, hogy előfordulhat és ettől még nem minősül hibásnak a készülék...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Azt írja, hogy "Elöljáróban szögezzük le, hogy mind a laboratóriumban, mind az otthonunkban használt mérési technikák és eszközök esetén bizonyos kisebb eltérésekkel számolni kell, amelyek azonban terápiás szempontból nem jelentősek. Tehát minden laboratóriumi metodikának van egy megengedett mérési szórása. Elfogadott például, ha a 5,58 mmol/l középértékű kontroll szérumot a laboratórium 4,74–6,42 mmol/l között méri. "
Ez így még rendben is lenne, mert van egy "állandója" amihez lehet viszonyítani. A cukormérőt is 3 havonta összemérem a laborral, és megnyugszom a pontosságot illetően, mert ugyanaz a néhány tizedes eltérés van, mint a 3 hónappal megelőző összemérés során.

Csakhogy ezek a hibahatárok nem nem alkalmazhatók azon eltérésekre, amikor egy cukormérő egyszer csak 18 mmol/l-t mutat 10-12 mmol/l helyett, és erre is csak a véletlen derít fényt, egy másik műszerrel való kontrollmérés során. Ráadásul egyszer 18-at mér a 12 helyett, másszor meg 12-t a 12-re.

Tehát egy kütyünek önmagához kell egy bizonyos hibahatárt teljesítenie, mindig ugyanannyit, és abból már lehet kalkulálni. Az egyszer ennyi, másszor annyi-ból nem lehet terápiát felállítani.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kíváncsi lennék, hogy Ny-Európában vagy az USA-ban milyen hibahatár az elfogadott. Van valakinek erről információja?
A szabályozásra én is kíváncsi lennék, szerintem nagyon hasznos lenne (bár odafönn csak azt gondolják: buta cukorbeteg, örüljön, hogy mérhet), mert sok infot leszűrhetnénk belőle, nem kéne keserű tapasztalaton megtudni, hogy melyiket volt kár megvenni.

Magáról a kütyühöz adott hibahatárról meg azt gondolom, hogy talán mindegy is, hogy milyen laza, vagy szigorú, azok a kütyük, amik nálunk elérhetők, 5-10-15 éves konstrukciók. A mai modern fejlesztésű kütyük biztos messze felülmúlják pontosságban a hibahatárokat.
Ja, hogy van nálunk is magyar fejlesztésű (idei) cukormérő? Hát mit mondjak, annyira sem bízom bennük az előző konstrukciók alapján, mint a nyugati 10 éves fejlesztésű kütyüben. Nem akartam nevet írni, mindenki tudja melyekről van szó.

Úgyhogy Robi teljesen igazad van, jó lenne tudni, hogy hol mik a tendenciák. Esetleg csak azokat a kütyüket tudnák besorolni, amik megfelelnek a követelményeknek, a többi meg egyszerűen nem adna paramétert a kütyüjéhez. (de a hallgatás beleegyezés, abból már tunnánk)
 
Oldal tetejére