Vércukormérők

Sziasztok!

Előírások szerint a laboratóriumi készülékek vércukorszint mérési pontossága 8% (azaz max +/-8% eltérés engedélyezett)

Vajon mi az akadálya, hogy ilyen, viszonylag nagy eltérés engedélyezett? A 21. századi technológiákkal ennél pontosabb mérést nem lehet garantálni? Vagy aránytalanul költséges lenne?
 
...a körülmények közül, azt amiről tudom, hogy ilyesmit okoz, igyekszem kizárni. Jelen esetben ilyen a kéz tisztasága, a vércsepp nagysága stb, ill a megfelelő tesztcsík alkalmazása is.
Ezek közül a megfelelő tesztcsík (kódolás) lényegében elhanyagolható mértékben növeli a pontatlanságot - szerintem. Példa erre a Méry Mini, aminél egyáltalán nem lehet kódolni.
A +-20% meg még egyszer írom nem azt jelenti, hogy mindig ennyi, csak azt, hogy előfordulhat és ettől még nem minősül hibásnak a készülék...
Viszont azt sem tudhatjuk, hogy hány esetben és pontosan mely esetekben van 20% közelében az eltérés. Ezért érdemes szem előtt tartani, hogy a mérő kijelzőjén leolvasott érték akár jelentősen is eltérhet a "pontos" értéktől.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok!

Előírások szerint a laboratóriumi készülékek vércukorszint mérési pontossága 8% (azaz max +/-8% eltérés engedélyezett), szórás ha jól tudom nincs előírva.
Otthoni készülékek esetében ISO előírás van (amely nem kötelező) +/- 20%-os mérési pontosságra vonatkozóan.

Ezek az értékek USA, EU által előírt és így Magyarországon is érvényben lévő értékek.
Kedves Péter, rá lehetne találni valahol arra az ISO előírásra? Valamint a cukormérőkhöz adnak ISO megfelelősségi tanúsítványt?
 

misamaci

Aktív tag
Csatlakozom Poe-hoz, érdekes a téma, de tényleg elég felesleges ezen filózni.

A mérés alapelve, hogy a tesztcsíkon(ban) található reagens a vércukor hatására jellemző módon változtatja a színét és a mérő optikai szenzora ezt a színváltozást méri és ennek alapján egy számítással határozza meg az eredményt (a kódolás által megadott helyesbítést is alkalmazva). A mérő a mérés megkezdése után meghatározott gyakorisággal ellenőrzi a csík színét és ezeket az eredményeket értelmezi egy algoritmus segítségével, majd ezekből az eredményekből számít egy jellemző eredményt.

Ha csak tisztán méréstechnikai oldalról nézem a dolgot, akkor sajna azt kell mondanom, hogy azok az elvárások, amiket az egyre újabb mérőkkel szemben jelentkeznek, eléggé ellentétesek egymással. Gondolok itt pl arra, hogy mindenki szeretné, ha a mérést minél kevesebb vérből, lehetőleg minél gyorsabban végezze el a mérő ... ez viszont erősen rontja a pontosságot, hiszen egy idő után már képtelenség lesz egy olyan helyesbítő algoritmust kidolgozni, ami minden esetben garantálhatja a pontos eredményt.

Szerintem ha valami nagyon gyanús ereményt mérünk, akkor nincs más lehetőség, mint még 1-2 ellenőrző mérést végeni ... elvégre az azért eléggé valószzínű, hogy három mérésből legalább 2 eredmény egymás közelében lesz :D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szerintem fölöslegesen veritek a tamtamot, de ti tudjátok...
Igazad van. Akkor most itt ismét következik(het) néhány napos hozzászólás szünet, hiszen minek is beszélni arról, ami érdekel minket, esetleg magyarázatot találnánk, kapnánk egy-egy kérdésre, ne adj isten, valaki még informálódhatna is a beszélgetések által.

Tietek a terep. Lássuk ki kíván tovább tamtamot verni teljesen fölöslegesen.
 

poe

Őstag
Kata, légyszíves ne kapd fel a vizet és ne sértődj meg... ;)
Egy szóval nem mondtam, hogy nem lehet itt beszélgetni, bármiről, ami érdekel. Én csak azt mondom, hogy túldramatizáljátok és ráijesztetek emberekre, fölöslegesen.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kata, légyszíves ne kapd fel a vizet és ne reagáld túl... ;)
Én csak azt mondom, hogy túldramatizáljátok és ráijesztetek emberekre, fölöslegesen.
Vissza is veszek a lendületből. :) De miért is ne mondhatná el bárki a véleményét, aggályát? Vagy kérhetné a tisztánlátás érdekében a szakember magyarázatát?
 
Szerintem fölöslegesen veritek a tamtamot, de ti tudjátok...
Tamtamot verni nem akartam, csak kíváncsi vagyok arra, mi lehet az oka annak, hogy éppen annyi %-ban határozták meg az elfogadható pontosságot, amennyiben...*

Az a magánvéleményem, hogy ezt nem tartom túl pontosnak. Ijesztgetni nem akarok senkit, csak a témával kapcsolatos gondolataimat és kérdéseimet vetettem fel. *


Akkor talán nem is baj, hogy az enyém meg ki sem kerül onnan. Olcsó húsnak....?
Én a Méry-t használom és meg vagyok vele elégedve (leszámítva a csipogását). Ha nem pontos, egy szervizt megér szerintem.


Csatlakozom Poe-hoz, érdekes a téma, de tényleg elég felesleges ezen filózni.

*A mérés alapelve, hogy a tesztcsíkon(ban) található reagens a vércukor hatására jellemző módon változtatja a színét és a mérő optikai szenzora ezt a színváltozást méri és ennek alapján egy számítással határozza meg az eredményt (a kódolás által megadott helyesbítést is alkalmazva)..., akkor nincs más lehetőség, mint még 1-2 ellenőrző mérést végeni ... elvégre az azért eléggé valószzínű, hogy három mérésből legalább 2 eredmény egymás közelében lesz

Az újabb mérők már nem ezen az elven működnek, bizonyára pontosabbak, mégis ugyanaz a pontossági követelmény vonatkozik rájuk. Ha a pontosabb eredményt adó mérési elven működő mérők nagyobb pontosságát is tanusítanák, máris nyugodtabb(ak) lehetné(n)k.
Több méréssel valóban pontosabb eredményre jutunk, csak sajnos az nem olcsó mulatság.*
 

tímeácska

Őstag
Tamtamot verni nem akartam, csak kíváncsi vagyok arra, mi lehet az oka annak, hogy éppen annyi %-ban határozták meg az elfogadható pontosságot, amennyiben...*

Az a magánvéleményem, hogy ezt nem tartom túl pontosnak. Ijesztgetni nem akarok senkit, csak a témával kapcsolatos gondolataimat és kérdéseimet vetettem fel. *



Én a Méry-t használom és meg vagyok vele elégedve (leszámítva a csipogását). Ha nem pontos, egy szervizt megér szerintem.




Az újabb mérők már nem ezen az elven működnek, bizonyára pontosabbak, mégis ugyanaz a pontossági követelmény vonatkozik rájuk. Ha a pontosabb eredményt adó mérési elven működő mérők nagyobb pontosságát is tanusítanák, máris nyugodtabb(ak) lehetné(n)k.
Több méréssel valóban pontosabb eredményre jutunk, csak sajnos az nem olcsó mulatság.*

Robi! 100%-ig egyetértek Veled!

Én megmondom (írom:)) őszintén, én Accu-Chek nyúzó vagyok még mindig... Hiába, hogy olcsóbb a Méry, de egy idő után már ragaszkodik az ember (vagyis, ... én...) a megszokott dolgokhoz. A Go-ról tudom (legalábbis az enyémről...), hogy pontos. Az én szokásaimhoz és elvárásaimhoz képest! A HbA1c eredményeim is azt mutatják, hogy olyan nagy mérési pontatlansággal csak nem bírhat, mivel a 3 héttel ezelőtti eredményem 4,6% lett, a Smart Pixes kiértékeléseimen a TBR ("mérési átlagszámítás") eredménye 4,7%-t mutatott. Köszönöm szépen, nekem ez így tökéletes is, nem vágyom ennél "nagyobb" pontosságra!

Méry... Őszintén megvallva, én ahhoz elég keveset használtam, hogy bármilyen pontossági tendenciát le merjek vonni... Viszont (az én Mérym!) a Go-hoz képest volt, hogy akár 1-1,3 mmol/l eltérést mutatott... Mivel a Go-t használtam előtte, és sokkal hosszabb ideig, így a viszonyítás alapját a Go adhatta. Tehát, a Méryt a Go-hoz viszonyítottam, és nem fordítva. Így, mivel a HbA1c (és a labor) eredményeim arról "győzetek" meg, illetve számomra azt "sugallták", hogy számomra a Go a megfelelőbb készülék, így maradtam ennél a készüléknél!
Nem állítom, nem is állítottam, és nem is fogom azt állítani, hogy a Go jobb, mint a Méry. Az viszont tény, hogy nekem jobb a Go, mint a Méry!
És ez csak a véleményem, tamtam ide vagy oda...:cool: (Ez most nem gúnyolódás akart lenni, de úgy érzem, hogy az én véleményem - tapasztalatom - is csak egy a sok közül...!:))
 

misamaci

Aktív tag
Az újabb mérők már nem ezen az elven működnek, bizonyára pontosabbak, mégis ugyanaz a pontossági követelmény vonatkozik rájuk. Ha a pontosabb eredményt adó mérési elven működő mérők nagyobb pontosságát is tanusítanák, máris nyugodtabb(ak) lehetné(n)k.
Több méréssel valóban pontosabb eredményre jutunk, csak sajnos az nem olcsó mulatság.*

Igazad van, pontatlanul fogalmaztam, hiszen az elektrokémiai elven működő mérőknél nem színváltozást mér a készülék, hanem áramerősség-változást.
 

tímeácska

Őstag
Az előző oldalon levő, Kata által törölt üzeneteket én állítottam vissza. Szerintem senkire nézve nem tartalmaznak azok az írások semmi sértőt, viszont a témához, illetve annak "okfejtéséhez" szorosan kapcsolódó mondatokat tartalmaznak. A nem sértő és nem bántó gondolatnyilvánítás véleményem szerint teljesen elfogadott itt, ezen a fórumon.
Ha bárkinek is ellenvéleménye van, kérem jelezze!
 

poe

Őstag
Én a visszaállítással értek egyet, köszönöm. :dr_24:
Tiszteletben tartom a Ti véleményeteket, de én másként gondolom, nem tulajdonítok a dolognak akkora jelentősséget. ;)
 

tímeácska

Őstag
Én a visszaállítással értek egyet, köszönöm. :dr_24:
Tiszteletben tartom a Ti véleményeteket, de én másként gondolom, nem tulajdonítok a dolognak akkora jelentősséget. ;)

...Ha csak magamról lenne szó, talán annyira nem is érdekelne az a +/- 20%-s mérési pontosság/pontatlanság/méréshatár/tűréshatár (nevezzük is akárhogy...)!
De... Mivel nálunk kicsi gyerek(ek)ről van szó, én úgy gondolom (...én...), hogy az Ő esetükben nem mindegy... Nem mindegy, mert előttem áll még uszkve 30-40 év (...). És a pici gyermekek?! Nekik még "hátravan" 60-70 évük (minyima), cukorbetegként! Úgy gondolom, az Ő(k) későbbi (20 év múlva) egészségi állapotukért KÖZVETLENÜL ÉN vagyok a felelős: mivel én vagyok a felelős, lehetőségeimhez mérten a lehető legjobb feltételeket vagyok KÖTELES megadni Neki(k). Az Ő(k) diabétesz időtartamuk majd' 2-szer olyan hosszú lesz, mint pl. nekem... Ezért úgy gondolom, ha lehetőségem van arra, hogy egy minél pontosabb vércukormérő segítségével javíthassak/kezelhessem a cukorbetegséget(-üket...), akkor ezt kell tennem. Mint írtam, nekem nem mindegy (a gyermekeimnek!), hogy éppen 7, 8,4 vagy 5,6 az a vércukor... NEKEM, vagyis NEKIK nem mindegy... Igazán hosszú távon nem mindegy...
(Uff, szólottam... Ismételten jelzem: saját véleményemet írtam le! :cool:)
 

christina

Őstag
...Ha csak magamról lenne szó, talán annyira nem is érdekelne az a +/- 20%-s mérési pontosság/pontatlanság/méréshatár/tűréshatár (nevezzük is akárhogy...)!
De... Mivel nálunk kicsi gyerek(ek)ről van szó, én úgy gondolom (...én...), hogy az Ő esetükben nem mindegy... Nem mindegy, mert előttem áll még uszkve 30-40 év (...). És a pici gyermekek?! Nekik még "hátravan" 60-70 évük (minyima), cukorbetegként! Úgy gondolom, az Ő(k) későbbi (20 év múlva) egészségi állapotukért KÖZVETLENÜL ÉN vagyok a felelős: mivel én vagyok a felelős, lehetőségeimhez mérten a lehető legjobb feltételeket vagyok KÖTELES megadni Neki(k). Az Ő(k) diabétesz időtartamuk majd' 2-szer olyan hosszú lesz, mint pl. nekem... Ezért úgy gondolom, ha lehetőségem van arra, hogy egy minél pontosabb vércukormérő segítségével javíthassak/kezelhessem a cukorbetegséget(-üket...), akkor ezt kell tennem. Mint írtam, nekem nem mindegy (a gyermekeimnek!), hogy éppen 7, 8,4 vagy 5,6 az a vércukor... NEKEM, vagyis NEKIK nem mindegy... Igazán hosszú távon nem mindegy...
(Uff, szólottam... Ismételten jelzem: saját véleményemet írtam le! :cool:)



:cool: Meg az enyémet! :D:hurra:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Hmmm..... hát nem tudom. Lehet, hogy mi kaptunk ki egy rosszabb darabot. Lassan erőt (vagy inkább időt veszek) magamon és leírom a méréseinket.
Mi 30 % hibahatárt vettünk, de volt hogy jóval túlhaladta.:rolleyes:
Én szeretném, ha leírnád, még ha túlreagáltnak is tűnik a dolog. Szerintem ez inkább hasznos tájékoztatás, mint ijesztgetés. Ha valaki ilyen mérési eltérésekkel találkozik, ne higgye tévesen, hogy "elfelejtett" a szénhidrátot számolni.

Hányszor olvassuk itt szülőktől, hogy: "mértem 22-t, mitől lehet? Aztán beadtam a gyereknek a korrekciót, és durva hipo lett."

Lehet, hogy az a szerencsétlen cukor nem is 22 volt, hanem 15? Hiszen az egész téma vezetés abból indult ki (és vezetett a tamtamhoz), hogy van olyan Mery amelyik 18-20-at mért a 10 helyett. Persze legyünk igazságosak, ez előfordulhat nem csak a Mery-vel, hanem általában a cukormérőkkel, és igaz, hogy nem tudunk ellene tenni, de ha tudjuk, hogy létezik, mint probléma, akkor ez inkább korrekt tájékoztatás a többiek felé.

Az Accu-chekkel viszont én sem találkoztam ekkora mérés beli eltéréssel.

(Pedig megígértem (magamnak), hogy nem szólok a témához.)
 

poe

Őstag
Úgy látom Kata, nagyon nehezen viseled, hogy nem értek egyet veletek...
Az, hogy 10 helyett 20-at mér a mérő, valóban elfogadhatatlan. A nagyon gyanús méréseket (ha nem érzem olyan magasnak, alacsonynak) mindig megismétlem, lehetőség szerint alapos kézmosás, kéztörlés után. Pedig én Xceedet használok.
A 15 helyett mért 18, nem akkora probléma szerintem. Nem egy korrekcióval kell levinni 4-5 közé a vc-t, hanem többel, 1,5-2 óránként visszamérve.
 
Oldal tetejére