Adókedvezmény Diabetes betegeknek

Jmedve

Új tag
Friss cukorbeteg vagyok!

A legjobb barátom édesanyja szintén cukorbeteg, Ő említette nekem hogy jár erre a betegségre némi adókedvezmény. Bővebbet sajnos nem tudott csak hogy jár. Az orvosaim meg sem említették ezt a lehetőséget, így nem tudom hogy valóban így van-e. Megpróbáltam utánanézni az Internet-en, de csak homályos információkat találtam ezzel kapcsolatban. Kérem hogy, amennyiben ezzel kapcsolatos tapasztalataitokat megosztanátok a közösséggel, segítsetek, hisz gondolom többeket is érinthet ez a dolog anyagilag.

Segítségeteket előre is köszönöm.
 

szolnok

Új tag
A törvény itt megtalálható:
<meta http-equiv="CONTENT-TYPE" content="text/html; charset=utf-8"> <title></title> <meta name="GENERATOR" content="OpenOffice.org 2.4 (Linux)"> <style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style> ttp://www.vitalitas.hu/index.php?ctype=5&did=4014&cid=55
<meta http-equiv="CONTENT-TYPE" content="text/html; charset=utf-8"> <title></title> <meta name="GENERATOR" content="OpenOffice.org 2.4 (Linux)"> <style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style>
  • A személyi jövedelemadó


A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. Törvény 40.§ (1) bekezdése értelmében az összevont adóalap adóját csökkenti a súlyosan fogyatékos magánszemélynél az erről szóló igazolás alapján a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjától ezen állapot fennállása idején havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg (személyi kedvezmény).


Igazolás kell a diabetológus orvostól, hogy az állapot visszafordíthatatlan, ezt meg kell őrizni és egy esetleges APEH ellenőrzésen bemutatni. Az összeg mértéke mindig megtalálható az APEH lapokon, amit az adózáskor ki töltesz, és annyival csökkentheted az adóalapodat.
 

Jmedve

Új tag
Köszönöm!

Így már érthető, ugyan nem számottevő a kedvezmény, de "Anyukám arra tanított, hogy amit adnak azt fogadd el kisfiam". Viccet félretéve nagyon köszönöm az információt, gondolom más friss cukorbetegnek is hasznos lehet.

Üdv.
Jmedve
 

eremit

Új tag
És ezt az igazolást mikor és kinek kell bemutatni? Akkor is jár, ha rendesen dolgozik az ember és nem minimálbért kap?
 

gabibaba

Aktív tag
És ezt az igazolást mikor és kinek kell bemutatni? Akkor is jár, ha rendesen dolgozik az ember és nem minimálbért kap?

Ez mindenképp jár, keresettől függetlenül. Ha munkáltatód van, add oda az igazolást a bérszámfejtőnek. Szerintem még a 2008-as adóbevallásodban is tudod érvényesíteni.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
És ezt az igazolást mikor és kinek kell bemutatni? Akkor is jár, ha rendesen dolgozik az ember és nem minimálbért kap?

Ez mindenképp jár, keresettől függetlenül. Ha munkáltatód van, add oda az igazolást a bérszámfejtőnek. Szerintem még a 2008-as adóbevallásodban is tudod érvényesíteni.
Egészen biztos, hogy a 2008. évi adóbevallásnál is tudod érvényesíteni a kedvezményt.
Annak pedig járj utána, hogy 5 évre visszamenőleg van-e rá lehetőség, mert én úgy tudom, hogy igen. Ez nem kevés pénz, ne hagyd veszni.
 
Az említett 1995. évi CXVII. Törvény 40. /(1) a súlyosan fogyatékos magánszemélyekről szól. Szeretném megtudni, hogy milyen betegségek tartoznak ide. Pl.: gerincsérv, asztma, 1-es típusú cukorbetegség ide tartozik-e? Válaszukat előre is köszönöm.
 

gabibaba

Aktív tag
Az 1-es diab biztosan. Akkor jár, ha a szakorvos kiállítja a szükséges igazolást.

Súlyosan fogyatékos személynek egyrészt a súlyos egészségkárosodással összefüggő jogosultságról szóló jogszabályban említett betegségben szenvedőt, másrészt a rokkantsági járadékban részesülőt kell tekinteni. A súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról a többször módosított 15/1990. (IV. 23.) SZEM rendelet intézkedik.
 

gabibaba

Aktív tag
1. § (1) Az adóalapot csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosnak minősül az 1991. évi XC. törvény 3. §-ának 20. pontjában foglaltakon túl:
a) a siket és nagyothalló,
b) az értelmi fogyatékos,
c) a veleszületett és szerzett szívbetegségben szenvedő a III-IV. funkcionális stádiumban,
d) a vérképzőrendszer rosszindulatú betegségében szenvedő,
e) a gégekanüllel élő,
f) az ileo, illetve kolosztomás beteg,
g) súlyos szervi károsodással járó immunbetegségben szenvedő,
h) a Malabszorpciós szindrómák közül:
ha) a pankreászelégtelenség,
hb) a posztgasztrektomiás szindróma,
hc) a bél felszívó felületének jelentős csökkenése (vékonybélrezekció,)
hd) a Whipplebetegség,
he) a bélnyálkahártya gyulladás: enteritisz, regionális szkleroderma, limfóma radiációs ártalom, sprue,
hf) mukoviszcidozis,
hg) a kémiai vagy genetikai ártalma: diszacharidáz hiány, hipogammaglobulinémia, monoszacharidmalabszorpció,
hh) az endokrin és anyagcsere betegségek: inzulinos és II. típusú diabetes, Zollinger-Ellisonszindróma, a hipoparatireoidizmus, Addisonkór, sebészeti, illetve konzervatív kezeléssel nem rendezett hipertireozis betegségben szenvedő;
i) aki a módosított 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 3. §-a szerint vaknak minősül;
j) aki a 179/1993. (XII. 29.) Korm. rendelet szerint súlyos mozgáskorlátozottnak minősül.
(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontjában említettek körébe az a személy tartozik, akinek a fogyatékossága e rendelet 1. számú mellékletében meghatározott mértékű, és ez az állapot tartósan vagy véglegesen fennáll.
 

eremit

Új tag
Ha jól értelmezem a jogszabályt, akkor a háziorvos kiállítja az igazolást, nem? Gondolom ránk a h-s vonatkozik. Zárójelentést és a szakambulanica által kiállított papírt tudok adni, amennyit csak akar :-D
2. § A súlyos fogyatékosság igazolására és az állapot végleges vagy átmeneti jellegének megállapítására jogosult:
a) a siket és nagyothalló esetében a területileg illetékes audiológiai állomás szakfőorvosa,
b) az értelmi fogyatékos esetében a területileg illetékes ideggondozó intézet szakfőorvosa,
c) a veleszületett és szerzett szívbetegségben szenvedő III-IV. funkcionális stádiumban lévő esetében a kardiológiai szakrendelés vagy a kardiológiai belosztály vezetője,
d) a vérképzőrendszer rosszindulatú betegségében szenvedő esetében a haematológiai szakrendelés vagy a haematológiai kórházi osztály vezetője,
e) a gégekanüllel élő esetében a területileg illetékes gégészeti szakrendelés főorvosa,
f) az ileo, illetve kolosztomás beteg esetében kórházi zárójelentés vagy szakambulancia igazolása alapján a háziorvos,
g) kórházi zárójelentés vagy szakambulancia igazolása alapján a háziorvos,
h) kórházi zárójelentés vagy szakambulancia igazolása alapján a háziorvos,
i) megyei (fővárosi) vezető szemész felügyelő szakfőorvos,
j) kórházi zárójelentés vagy szakambulancia igazolása alapján a háziorvos.
 

eremit

Új tag
Én elindítottam a dolgot, a háziorvosom ki is állította a szükséges papírokat, az leadtam a munkahelyemen, most várok, hogy mi lesz az eredménye.
Az APEH-hoz is benyújtottam a szükséges papírokat, hogy esetleg visszamenőlegesen megkapjam a nekem járó összegeket. Remélem sikerrel járok! Javaslom mindenkinek, aki ezt eddig nem tette meg, hogy lépjen.
Köszönöm, hogy feltettétek ide ezt a témát, ha ti nem vagytok, akkor talán soha nem tudom meg, hogy ez nekem is jár.
 
Kedves eremit!
Az APEH papírt úgy értetted, hogy visszamenőleg önellenőrzést csináltál és minden évre benyújtottad? Mert az orvosi igazolás alapján ők nem számolhatják ki a visszajárót, ha egyáltalán lehet ezt visszamenőleg kérni.
 

orsika

Új tag
Kedves eremit!
Az APEH papírt úgy értetted, hogy visszamenőleg önellenőrzést csináltál és minden évre benyújtottad? Mert az orvosi igazolás alapján ők nem számolhatják ki a visszajárót, ha egyáltalán lehet ezt visszamenőleg kérni.

Lehet visszamenőleg kérni, én is megkaptam... Az orvos úgy is a betegség kezdeti dátumát írja az igazolásra, és ez elég nekik.
 

orsika

Új tag
Friss cukorbeteg vagyok!

A legjobb barátom édesanyja szintén cukorbeteg, Ő említette nekem hogy jár erre a betegségre némi adókedvezmény. Bővebbet sajnos nem tudott csak hogy jár. Az orvosaim meg sem említették ezt a lehetőséget, így nem tudom hogy valóban így van-e. Megpróbáltam utánanézni az Internet-en, de csak homályos információkat találtam ezzel kapcsolatban. Kérem hogy, amennyiben ezzel kapcsolatos tapasztalataitokat megosztanátok a közösséggel, segítsetek, hisz gondolom többeket is érinthet ez a dolog anyagilag.

Segítségeteket előre is köszönöm.

Azt hiszem az ez évi összeg. 3750 ft./hó Arra pont elég, hogy kijöjjön a dobozdíj, és a havi tesztcsík adagod... Ugye hogy nem is olyan kevéske???:D:D:D
 

Jmedve

Új tag
Sziasztok!

Időközben kinyomtattam a szóban forgó rendeletet, és a hozzá tartozó 2.-es számú mellékletet, és kitöltettem a háziorvosommal. Egy zokszó nélkül töltötte ki, és írta alá. Csak azt nem értem hogy miért egy betegnek kell ennek utánajárnia. Miért nem tájékoztatja a betegeket senki az ég adta világon. Ha a barátom nem mondja el hogy figyeljek erre oda akkor még 20 év múlva sem tudok róla. Időközben kiderült, hogy az Inmunhiányos betegségben szenvedő Öcsémnek akinek sajnos leállt a veséje, is jár ez a kedvezmény, csak persze egy másik pontja. A veséje 2008. novemberben állt le. Hozzáteszem ugyan az a házidokija :evil: mint nekem. Röhej, de sírni kellene rajta.

Köszönöm minden sorstársam segítségét ezzel kapcsolatban :). Kérem hogy tapasztalatainkat továbbra is osszuk meg egymással, mert csak így jut előrébb az ember.

Üdv.:
Jmedve
 

szolnok

Új tag
Jmedve!

Az orvosok nagy százaléka 1./ lesz...ja a te a mi problémánkat, 2/ fogalma sincs a rendeletekről, azt képzeld el, hogy mikor az apukámnak 82 évesen levágták a lábát, a hozzánk kijáró kötöző nővér szólt, hogy a megváltozott életminőségi körülmények miatt jár neki havi kb 20- 25 Eft az államkincstártól és utazási kedvezmény illetve mozgás sérült parkoló cédula annak aki fuvarozza őt / csak akkor használható ha ő is ott van./ Na visszamentem a körzeti dr nőjükhöz, akivel ádáz vitába keveredtem ezekről a kedvezményekről és hogy jár vagy nem jár , végül kinyomtattam az internetről a rendeleteket, és az asztalára vágtam.! Erre kelletlenül kiadta az igazolásokat, és közben megjegyezte minek ez neki. hisz kesz majd műlába.!? Na ez volt a pillanat mikor kevés hijján gyilkossá váltam. Ez Szolnokon Dr Lendvai Margit körzeti orvosnak titulált seggfej volt.
Természetesen nem minden orvos ilyen a mikörzeti orvosunk nagyon tájékozott és segítőkész minden betegének kérés nélkül nyújt tájékoztatást és ír fel mindent ami törvény szerint jár. Ő is megérdemli, hogy nevét nagyon pozitiv értelem ben emlitsem meg. Ő Dr Hoksári László.
Szóval vagy kikaparod magadnak a gesztenyét ha rá jössz, hogy mi jár neked, vagy megpróbálsz rendes orvosra váltani. Kétségtelen ez utóbbi a nehezebb.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A MÁK-kal is egér-macska játékot játszik az ember. A rájuk vonatkozó jogszabállyal messze nincsenek tisztában. Küldözgetik az embert az egyik területi MÁK-tól a másikig, akkor kiderül, hogy mégsem oda....
Na nem részletezem.
 

orsika

Új tag
Sziasztok!

Időközben kinyomtattam a szóban forgó rendeletet, és a hozzá tartozó 2.-es számú mellékletet, és kitöltettem a háziorvosommal. Egy zokszó nélkül töltötte ki, és írta alá. Csak azt nem értem hogy miért egy betegnek kell ennek utánajárnia. Miért nem tájékoztatja a betegeket senki az ég adta világon. Ha a barátom nem mondja el hogy figyeljek erre oda akkor még 20 év múlva sem tudok róla. Időközben kiderült, hogy az Inmunhiányos betegségben szenvedő Öcsémnek akinek sajnos leállt a veséje, is jár ez a kedvezmény, csak persze egy másik pontja. A veséje 2008. novemberben állt le. Hozzáteszem ugyan az a házidokija :evil: mint nekem. Röhej, de sírni kellene rajta.

Köszönöm minden sorstársam segítségét ezzel kapcsolatban :). Kérem hogy tapasztalatainkat továbbra is osszuk meg egymással, mert csak így jut előrébb az ember.

Üdv.:
Jmedve

Annak idején, mikor diabetológust válltottam, én akkor tudtam meg, hogy jár adókedvezmény nekünk,. Akkor is úgy, hogy be kellett feküdnöm, állapot felmérésre, és újra beállításra, és ott mondták a szobatársaim... Amúgy én sem tudtam volna meg, lehet soha...
 
Oldal tetejére