Vércukormérők

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Véleményem szerint a különböző mérési elven működő cukormérőket össze lehet hasonlítani.

Abból indulunk ki, hogy egy cukormérőnek a valós cukorszintet kell mutatnia (erre épül a terápia), az 5 mmol/l a kijelzőn is 5 mmol/l legyen. Ebből a szempontból mindegy, hogy azt mi módon éri el (a gyártó cég garantálja a mérési pontosságot). Természetesen a megadott hibahatáron belül, amit kényszerűen el is fogadunk, mivel szinte lehetetlen kivédeni akármilyen modern mérési elvet alkalmaznak. Nyilván minimális, néhány tizedes eltérés lehet egy fotometriális, színelvátozást mérő, és egy bioszenzoros, plazmakalibrált mérés között, hiszen a plazmakalibrált még számol a mért eredmény után (éppen a pontosság érdekében teszi).

Ha a különböző cukormérőket nem lehetne egymással összehasonlítani csak azért, mert más mérési technika szerint adja meg a cukorértéket, akkor a cukormérőt sem lehetne összehasonlítani a labor eredményével. Ha valahol van a vércukorszint meghatározás között technikai eltérés, akkor az a labor, és egy kézi cukormérő. Mégis mindenkinek azt javasoljuk (helyesen), hogy a kézi cukormérőjét mérje össze a labor eredményével. Akkor a cukormérőt a cukormérővel is össze lehet hasonlítani, ha gyanú merül fel, hogy nagyon pontatlan, vagy megbízhatatlan.
 

MPéter

Új tag
Sziasztok!

Csatlakozom Kata előző megállapításához, az összehasonlíthatóságot illetően.

Christina mérési táblázatához, illetve a leírtakhoz a következőket fűzöm hozzá:
- a megnevezett AccuChek Actív "kalózcsíkkal" félre mér (lásd korábbi bejegyzések), köszönhetően a kódolásnak (mivel ez is egy korrekciós szorzás) könnyű kipróbálni csak 2 kódcsip, vagy 2 különböző kódú tesztcsík kell hozzá. Azaz mérj 2-t 2 különböző kódcsippel azonos tesztcsíkkal és nem lesz azonos az eredmény (vagy azonos kódcsippel, 2 különböző kódú tesztcsíkkal). Az azonban igaz, hogy ha azonos kódú "kalóz" tesztcsíkot használ valaki folyamatosan egy bizonyos kódcsiphez a mérések értékei megfelelő tendenciát fognak mutatni, csak az eredmény nem lesz pontos (de a mérések egymáshoz jól összehasonlíthatók, és ha laborral összemérésre kerül, akkor lehet tudni, hogy mennyi a félremérés értéke (persze csak adott mérési tartományban, mert pl. magas értékeknél változhat az eltérés mértéke...)).
- Ha valóban össze akar hasonlítani különböző mérőket, érdemes minden készüléket a megfelelő beállítással (pl. kódolás) és hozzávaló tesztcsíkkal használni.
- Az AccuChek Actív nem kórházi készülék, legfeljebb kórházban is használják. A kórházi (nem labor) készülékek csoportjának elnevezése POCT. Hivatalosan ilyen készülékeket kellene Magyarországon a kórházakban használni, ezek pontosabb, nagyobb megbízhatóságú készülékek, jelenleg csak a Roche forgalmaz ilyet 250 000,- Ft az ára.
- Mi indokolja a "referencia" mérő választását? Azaz, ha 'A' mérővel mérek 10,0 -es értéket és 'B' mérővel 15,0 -ás értéket, akkor az eltérés százalékosan 'B', 'A'-hoz képest 50%-al mér fölé, de 'A', 'B' -hez képest 33,33% -al mér alá (mint például a leértékelés 200 Ft-ról 100 Ft-ra 50%, de az áremelés 100 Ft-ról 200 Ft-ra már 100%-os), azaz a mérések esetében a 40% -os 'hibahatáron' kívül vagyunk első esetben, de belül második esetben.
- Teljesen természetes, hogy mindenkinek van fenntartása a távol-keleti gyártással kapcsolatban, de érdemes megnézni, a számítógépek, TV-k, DVD-k,... gyártási helyét.

Megjegyzés Kata táblázatához:
- már csak egy D-Cont-os oszlop kellene a táblázatba és remélem mindenki látná, hogy mely készülékeket lehet referenciának használni (azaz mely készülékek mérnek néhány százalék eltéréssel egymáshoz képest).

+ megjegyzés:
Az Abbott nem angol, hanem USA gyártó.

Üdvözlettel
MPéter
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok!

Christina mérési táblázatához, illetve a leírtakhoz a következőket fűzöm hozzá:

+ megjegyzés:
Az Abbott nem angol, hanem USA gyártó.

Üdvözlettel
MPéter
Kedves Péter!

Nagyon köszönöm a részletes tájékoztatást, nekem nagyon hasznos volt. Az Abbott kiigazítást külön köszönöm.

A különböző eszközök gyártási helyét sajna tudjuk, és én legalábbis nem nagyon örülök neki. Ez is egy kényszerű elfogadás.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
- Az AccuChek Actív nem kórházi készülék, legfeljebb kórházban is használják. A kórházi (nem labor) készülékek csoportjának elnevezése POCT. Hivatalosan ilyen készülékeket kellene Magyarországon a kórházakban használni, ezek pontosabb, nagyobb megbízhatóságú készülékek, jelenleg csak a Roche forgalmaz ilyet 250 000,- Ft az ára.
Ezzel sajna hiába is vagyok, voltam tisztában, hiszen amikor 3 éve 4 napot voltam kórházban, akkor még csak nem is az AC A volt használatban, hanem a D-cont valamelyik változata. Akkor a saját AC A-mal végeztem néhány összemérést, és volt néhány eltérés.
Viszont a 4 nap alatt CH mentes diétán voltam, folyamatosan, éjjel-nappal egy óránként kellett cukrot mérni bázis beállítás miatt. Akárhogy is mért a D-Cont, ahhoz igazítottunk mindent. Egy igazán pontos és megbízható kórházi cukormérő igazán jól jött volna.
A dokim mondta, hogy jobb lenne a saját mérőkémet használni, de erre a célra nem tudott biztosítani plusz csíkot, márpedig a 4 nap alatt elhasználtam volna 2 heti csík mennyiséget. Ráadásul akkor még a saját csíkkal mértem, mármint az Active kütyübe Active csíkot raktam.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Megjegyzés Kata táblázatához:
- már csak egy D-Cont-os oszlop kellene a táblázatba és remélem mindenki látná, hogy mely készülékeket lehet referenciának használni (azaz mely készülékek mérnek néhány százalék eltéréssel egymáshoz képest).
Soha többet D-cont-os kütyü. Én annyit kínlódtam vele anno, hogy inkább nem mérek, mint újra azt használni. Kb. 6 éve cseréltem le AC A-ra, azóta van a Go, meg az egyebek.

Bár éppenséggel meg tudnám tenni a D-Contos összemérést is, mert van otthon egy cserére váró kütyü, ami csak azt várja, hogy Mery-re cseréljem.

Egyébként éppen ma mértem össze egy új Mery-t a Go-mmal. Az egyik kolléganőm vette a fiának, én pedig javasoltam neki az összemérést.
Reggel étkezés előtt Go: 5,8; Mery: 4,8. Egy percen belül rámértem, Go: 6,0; Mery: 5,0. Vagyis mondtam a kolléganőmnek, hogy megbízható a kütyü, használhatják bátran. Azért is gondolom jónak, mert a Go-t többször összemértem a laborral, és a Go mindig többet mutatott. Legutoljára Go: 7,5; labor 6,9. Minden összemérésnél nagyjából ennyi a különbség. Ha ezt figyelembe veszem, akkor a kolléganőm új Mery-je még közelebb is van a valós (plazma) értéknek.

Annak pedig örülök, hogy az én Mery-m megbízható, és remélem Christinának találtok megoldást a pontatlan kütyüre. Az 50% eltérés az sok.
 

dawar

Új tag
Hali, tönkre ment az otthoni vércukormérőm, most vehetek újat. Az az igazság, hogy a márkáját sem tudom, mert le volt kopva. Még valamelyik ősöm használhatta, vagy nem is tudom honnan van... Most akkor végigolvaslak benneteket, hogy melyiket lenne értelme venni... jó kis olvasmány... :)
 

MPéter

Új tag
Annak pedig örülök, hogy az én Mery-m megbízható, és remélem Christinának találtok megoldást a pontatlan kütyüre. Az 50% eltérés az sok.

Eddig összesen 2 db nagy szórású MÉRY 4252-vel találkoztam (azonnal ki is lettek cserélve), ami 1 ezrelék hibahatár alatt van.
Az tény, hogy a MERY csíkok viszont valóban 'lejárnak' felnyitástól számított 90 napot követően és teljesen pontatlanná válnak. Ez azonban igaz minden új típusú mérő készülékre is. Ezt sokan nem veszik figyelembe. (Érdekes, mert olyan embert nem ismerek, aki például lejárt gyógyszert szedne.) Ennek következménye, hogy a legújabb Ac gépek 90 napnál régebbi csíkkal már nem is használhatóak, rögzítik a kódcsip behelyezés időpontját és a csíkok a kódcsiphez vannak rendelve. (persze ezek még Magyarországon nem kaphatók...)

Azaz ha valaki valóban a valós vércukor értékére kíváncsi, tartsa be a használati útmutatókban leírtakat. A 'kalóz' és 'lejárt' próbálkozásokkal meg lehet takarítani pénzt, de nem biztos, hogy valós eredményt szolgáltat, ami viszont nem a mérőkészülékek hibája.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ennek következménye, hogy a legújabb Ac gépek 90 napnál régebbi csíkkal már nem is használhatóak, rögzítik a kódcsip behelyezés időpontját és a csíkok a kódcsiphez vannak rendelve.
Az Xceed is már a kódoló csipnél ellenőrzi a lejárat dátumát, és nem nem is kódolja be a gépet, ha a csomag a lajáraton túl van.
 

christina

Őstag
Eddig összesen 2 db nagy szórású MÉRY 4252-vel találkoztam (azonnal ki is lettek cserélve), ami 1 ezrelék hibahatár alatt van.
Az tény, hogy a MERY csíkok viszont valóban 'lejárnak' felnyitástól számított 90 napot követően és teljesen pontatlanná válnak. Ez azonban igaz minden új típusú mérő készülékre is. Ezt sokan nem veszik figyelembe. (Érdekes, mert olyan embert nem ismerek, aki például lejárt gyógyszert szedne.) Ennek következménye, hogy a legújabb Ac gépek 90 napnál régebbi csíkkal már nem is használhatóak, rögzítik a kódcsip behelyezés időpontját és a csíkok a kódcsiphez vannak rendelve. (persze ezek még Magyarországon nem kaphatók...)

Azaz ha valaki valóban a valós vércukor értékére kíváncsi, tartsa be a használati útmutatókban leírtakat. A 'kalóz' és 'lejárt' próbálkozásokkal meg lehet takarítani pénzt, de nem biztos, hogy valós eredményt szolgáltat, ami viszont nem a mérőkészülékek hibája.

Akkor a miénk lehet a harmadik (?).
Egy doboz csíkot 5-6 nap alatt elhasználunk, havi 5-6 ( de inkább 6) doboz csík a "fogyasztásunk". Ebből kifolyólag nincs ideje lejárni.;)

Megjegyzem amit már korábban is leírtam, hogy a kalóz csíkozást nem mertem évekig kipróbálni. Rajtam kívül viszont használják így páran a mérőjüket, a rendelői gépekkel összemérve és jól működik. Ezért mertem ezt a megoldást kipróbálni. De ezt is csak azért, mert a D-Conthoz képest a Méry iszonyúan rossz eredményeket adott. Le kellett valahogy tesztelnem, most akkor most mi is van.
Kezdem azt érezni, hogy én vagyok a hülye és nem a gép rossz.;)


Mellesleg gondolkodom, hogy veszek egy doboz saját csíkot az Accuhoz és megnézem azzal is. De a nyakamat teszem rá, hogy ugyanilyen eredményeket kapnék azzal is.
 

dg

Őstag
Eddig összesen 2 db nagy szórású MÉRY 4252-vel találkoztam (azonnal ki is lettek cserélve), ami 1 ezrelék hibahatár alatt van.
Az tény, hogy a MERY csíkok viszont valóban 'lejárnak' felnyitástól számított 90 napot követően és teljesen pontatlanná válnak. Ez azonban igaz minden új típusú mérő készülékre is. Ezt sokan nem veszik figyelembe. (Érdekes, mert olyan embert nem ismerek, aki például lejárt gyógyszert szedne.) Ennek következménye, hogy a legújabb Ac gépek 90 napnál régebbi csíkkal már nem is használhatóak, rögzítik a kódcsip behelyezés időpontját és a csíkok a kódcsiphez vannak rendelve. (persze ezek még Magyarországon nem kaphatók...)

Azaz ha valaki valóban a valós vércukor értékére kíváncsi, tartsa be a használati útmutatókban leírtakat. A 'kalóz' és 'lejárt' próbálkozásokkal meg lehet takarítani pénzt, de nem biztos, hogy valós eredményt szolgáltat, ami viszont nem a mérőkészülékek hibája.


Hogy a tesztcsík lejárjon, az csak a nagyon ritkán mérő, 2-es típusú diabosoknál esélyes. Azt hiszem, a fórumon nincs is ilyen aktív tagunk. Sajna, átlag 6 nap alatt kiürül egy doboz, nálunk is.

Én ismerek olyan embert, aki nem fél a lejárt gyógyszerektől, bizonyos határokon belül. ;-)
 

nagytniki

Új tag
Használ valaki közületek Accu Chek Smart Pixet? Vagy ismeritek? Van róla véleményetek? Érdemes beruházni rá? Vagy hogyan töltitek le az adatokat a mérőből? (mi egyelőre csak a füzetkébe vezetjük, amit kaptunk a kórházban.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Használ valaki közületek Accu Chek Smart Pixet? Vagy ismeritek? Van róla véleményetek? Érdemes beruházni rá? Vagy hogyan töltitek le az adatokat a mérőből? (mi egyelőre csak a füzetkébe vezetjük, amit kaptunk a kórházban.
Többen használunk Smart Pixes letöltést. A Blogokban 2-3 évre visszamenően találhatsz letöltéseket. Érdemes használni, sok információt ad. A Roche pumpákhoz a kezdő csomagban adnak is egyet, cukormérővel együtt. Patikában külön véve asszem 10 ezer forint, de erre csak egyszer kell költetni.
Viszont ti Medtronic pumpát választottatok, ahhoz is van letöltési lehetőség, de a Smart Pix nem jó hozzá. A kérdés már csak az, hogy milyen cukormérőtök van? Accu-Chek? Mert csak az Accu-s termékekhez használható a Smart Pix. Nehogy úgy vedd meg, hogy nem tudod majd mihez használni.
 

poe

Őstag
Használ valaki közületek Accu Chek Smart Pixet? Vagy ismeritek? Van róla véleményetek? Érdemes beruházni rá? Vagy hogyan töltitek le az adatokat a mérőből? (mi egyelőre csak a füzetkébe vezetjük, amit kaptunk a kórházban.
Szia!

Nekem van egy alig használt fölösben, ha érdekel keress meg, biztosan meg tudunk egyezni. ;)
 

manocs

Új tag
A Medtronicnak van saját feltöltős rendszere,a pumpához nekem adták ajiba :)dr_161:). Egy usb-s történet, egyszer regisztrálsz a megfelelő oldalon és kész. A pumpába meg úgyis beírod a cukrokat, szóval minden adat megvan benne. (adagok, cukrok stb)
 
Oldal tetejére