Adókedvezmény Diabetes betegeknek

alfabook

Új tag
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Sziasztok, üdvözlök mindenkit!

8 éve vagyok II. tip. cukorbeteg. Nem diabétesz ambulancián állapították meg, hanem a háziorvosom. Azóta is gyógyszert szedek. Kollégám hívta fel a figyelmem a cukorbetegeknek járó kedvezményre, annak visszamenőleges igénylésének lehetőségére.
A háziorvosom kiállítja róla az igazolást, de adóügyben nem tud felvilágosítást adni.
Kérdésem: a háziorvos is kiállíthatja az igazolást vagy mindenképpen kell a szakorvosi?
A 2010. évben mi változott a II. típusú diabétesz adó kedvezményben?
Előre is köszönettel: alfabook
 

borka

Őstag
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Sziasztok, üdvözlök mindenkit!

8 éve vagyok II. tip. cukorbeteg. Nem diabétesz ambulancián állapították meg, hanem a háziorvosom. Azóta is gyógyszert szedek. Kollégám hívta fel a figyelmem a cukorbetegeknek járó kedvezményre, annak visszamenőleges igénylésének lehetőségére.
A háziorvosom kiállítja róla az igazolást, de adóügyben nem tud felvilágosítást adni.
Kérdésem: a háziorvos is kiállíthatja az igazolást vagy mindenképpen kell a szakorvosi?
A 2010. évben mi változott a II. típusú diabétesz adó kedvezményben?
Előre is köszönettel: alfabook

Üdvözlünk a fórumon !
Olvasd el az előző oldalt !!!!!!!!!!!!!
2010-10-16 #105
misamaci
Feltörekvő



<dl class="userstats"><dt>Regisztrált</dt><dd>Jun 2009</dd><dt>Hol</dt><dd>Kaposvár, Hungary</dd><dt>Üzenet</dt><dd>575</dd><dt>Blog bejegyzés</dt><dd>7</dd><dt>Köszönet</dt><dd>0</dd><dd style="white-space:nowrap; display:inline; float: right;"> 1 alkalommal 1 üzenetét köszönték meg</dd></dl>




Eredeti szerző kisosku
A napokban akartam érvényesíteni az adókedvezményt, de azt válaszolták, hogy az év második felétől már nem lehet II-es csoportú betegeknek csak az inzulinosoknak, ha valaki biztosat tudna kérem segítsen, hogy így van-e!



Az adókedvezményre jogosító BNO-k felsorolását a 335/2009 (XII.29) Korm. rendelet melléklete határozza meg. A rendelet hatályos változata a Komplex jogtárban megtalálható. II. tip diabnál az E1100-E1170 közti BNO kódok jogosítanak adókedvezményekre, az E1180 és E1190 kódok esetén tényleg nem vehető igénybe a kedvezmény, de csak ezeknél.

335/2009 (XII.29) Korm. rendelet (Komplex jogtár)

APEH tájékoztató a 2010-es adókedvezményről
 

Jázmin

Új tag
Kedves Kitta75 !
én most olvastam véletlenül erről a törvényről ami az Szja visszaigénylését teszi lehetővé.Sajnos én is cukorbeteg vagyok már jó régóta.Érdeklödnék,hogy ez ügyben tudnál e segiteni? A mailem:fareast@mailbox.hu
Jázmin
 

emel

Új tag
Sziasztok!

Megosztanám a velem történteket!

Januárban kezdtem foglalkozni az adókedvezménnyel, 2007 óta vagyok cukorbeteg, BNO kódom: 1190.
Első lépésként a háziorvosommal töltettem ki az igazolást, de az itt olvasottak alapján illetve jogszabály átnézése után elhatároztam,
hogy a diabetológiai szakrendelésen szerzem be az igazolásomat.

A diabetológián először el akartak küldeni azzal, hogy nekem az új jogszabály alapján nem jár kedvezmény.
Egyszerűen nem akarták megérteni, hogy visszamenőleg kérem (tudam, hogy 2010-re már nem jár). Azután elkezdtek riogatni, hogy "jól gondoljam meg" mert hallotak olyan esetet ahol
a visszamenőleges igénylés után az adóhatóság megcincálta a delikvenst. De végül nagy nehezen megírták.
Beadtam a 2007, 2008, 2009-es évekre az önnelenőrzést, és vártam türelmesen.

Számomra is meglepő módon az adóhatóság szó nélkül utalta a visszigényelt összeget. Se ellenőrzés, se behívás. Eddig...

Üdv: ML
 

tímeácska

Őstag
Beadtam a 2007, 2008, 2009-es évekre az önnelenőrzést, és vártam türelmesen.

Számomra is meglepő módon az adóhatóság szó nélkül utalta a visszigényelt összeget. Se ellenőrzés, se behívás. Eddig...

Üdv: ML

Szia!
Szerintem nem kell nagyobb eséllyel számítanod külön ellenőrzésre a 1190 BNO kódoddal, mint akinek 1090 a kódja (azaz, 1-es típusú)!
Örülök, hogy minden rendben zajlott végül is! És ne aggódj, sajnos elég sok helyen nincsenek teljesen tisztában a jogszabályi vonatkozásokkal, hát még az esetleges változásokkal!
Üdv.: Tímeácska
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kedves Diabos Társak!

Ismét itt van egy újabb adóév, és minden évben, így minden bizonnyal idén is lesznek közöttetek olyanok, akik nem tudtok a diabosoknak járó adókedvezményekről.

Íme, itt van egy kis tájékoztató a legfrissebb tudnivalókról:http://www.diabetes.hu/cikkek/diabetes/1201/adokedvezmeny

Akik innen szereztek tudomást erről a lehetőségről, és eddig nem vettétek igénybe a kedvezményt, tájékoztatásul írom, hogy 5 évre visszamenőleg is van lehetőség érvényesíteni a kedvezményt. A topikot visszaolvasva találtok még hasznos infokat, de nagyon szívesen segítünk.
 

Ducsa

Új tag
Sziasztok!

Én is most értesültem erről adókedvezményről, s az orvos adott is igazolást.Azonban Ti mind 11-el kezdődő BNO kódokról beszéltek Ö viszont E 1490 -es kódot írt az igazolásra. Most ez jó valamire?
 

misamaci

Aktív tag
Sziasztok!

Én is most értesültem erről adókedvezményről, s az orvos adott is igazolást.Azonban Ti mind 11-el kezdődő BNO kódokról beszéltek Ö viszont E 1490 -es kódot írt az igazolásra. Most ez jó valamire?

Nem akarlak elkeseríteni, de ezt a kódot nem találtam meg a rendelet mellékletében, szóval nem jár rá kedvezmény. (Amúgy az igazolást hol állították ki? Mert furcsa hogy szakrendelésen ezt nem tudják) Itt találod a rendeletet:

http://www.complex.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0900335.KOR
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok!

Én is most értesültem erről adókedvezményről, s az orvos adott is igazolást.Azonban Ti mind 11-el kezdődő BNO kódokról beszéltek Ö viszont E 1490 -es kódot írt az igazolásra. Most ez jó valamire?

Nem akarlak elkeseríteni, de ezt a kódot nem találtam meg a rendelet mellékletében, szóval nem jár rá kedvezmény. (Amúgy az igazolást hol állították ki? Mert furcsa hogy szakrendelésen ezt nem tudják) Itt találod a rendeletet:

http://www.complex.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0900335.KOR
Én megtaláltam a kódot, azonban nekem sincs jó hírem, ugyanis a kód cukorbetegség szövődmények nélkül, ezért nincs benne a rendeletben.
A BNO kódot itt tudod megnézni: http://www.gyogyinfok.hu/forum/BNO/index.asp


Jobban belekeresgélve a kódba ez 2-es típusú diabétesz, és sajna az egy-két évvel ezelőtti rendeletmódosítás szerint a szövődmények nélküli 2-es típusú diabos nem jogosult az adójóváírás igénybe vételére.
(Amivel persze én sem értek egyet, mert szerintem is a diab az diab, és itt is azokat "büntetik", akik (egyelőre) szövődménymentesek, vagyis jól karban tartják a diabjukat.)
 
Kérlek benneteket javítsatok ki ha rosszul értelmezem a rendeletet. A "ketoacidosis" szerintem azt jelenti, hogy előfordul hipoglikémia.A rendeletben ez szövődménynek minősül és jogosult az adójóváírásra.I. típusú diabetes BNO kód E101 Inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissalII. típusú diabetes BNO kód E111 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissal
 
Kérlek benneteket javítsatok ki ha rosszul értelmezem a rendeletet. A "ketoacidosis" szerintem azt jelenti, hogy előfordul hipoglikémia.A rendeletben ez szövődménynek minősül és jogosult az adójóváírásra.I. típusú diabetes BNO kód E101 Inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissalII. típusú diabetes BNO kód E111 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissal
Utána olvastam még, ezek a BNO kódok nem a hipoglikémia utáni Somogyi hatás ketoacidosisai.
Elnézést
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kérlek benneteket javítsatok ki ha rosszul értelmezem a rendeletet. A "ketoacidosis" szerintem azt jelenti, hogy előfordul hipoglikémia.A rendeletben ez szövődménynek minősül és jogosult az adójóváírásra.I. típusú diabetes BNO kód E101 Inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissalII. típusú diabetes BNO kód E111 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissal

Utána olvastam még, ezek a BNO kódok nem a hipoglikémia utáni Somogyi hatás ketoacidosisai.
Elnézést
Nem értelmezed rosszul, mert elvileg mindegy, hogy mitől van ketoacidosis, a lényeg, legalábbis az adójóváírás szempontjából, hogy a 2-es típusú (nem inzulin dependens) diabos csak a szövődmények nélküli diab-ra nem kaphat adójóváírást. Minden más esetben igen, ezt kategorizálja a BNO kód.
1-es típusú diabosnál a szövődmények nélküli is jogosult. :)
 

Ducsa

Új tag
Köszi a választ.

A kódot a háziorvos adta.Arra rájöttem én is , hogy nem jár rá, de vajon visszamenőlegesen sem?
 

FGabor05

Új tag
Feleségem 2005 óta 2. típusú cukorbeteg. Az adókedvezményt igénybe vette. Behívták adóellenőrzésre február 26-ra. Előkerestük az ambuláns lapokat, ahol a diagnózis BNO E1190 nem-insulin-dependens cukorbetegség szövődmények nélkül. Ugyanakkor megállapítottak neki magas vérnyomást (I10H0), hypothytreosist (E0390), allergiás rhinitist (J3040) is. Az E1190 nem szerepel a kormányrendelet mellékletében felsoroltak között. Beírhatja-e a háziorvos az igazolásba ezeket ezeket egyéb szövődményeknek (E116)? Ez már szerepel a felsorolt betegségek között. Ha nem fogadják el, akkor a bevallás önellenőrzésének határideje 2013. május 21?
 

borka

Őstag
Misamaci jóvoltából újabb kiegészítés!

http://www.complex.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0900335.KOR

Ezt most pontosítanám, II típusnál is játszik az E1110 és E1117 közti BNO-val jelzett (szövődményes) állapot
"Nem-inzulin-dependens cukorbetegség

II. típusú diabetes
E110 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség comával
E111 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissal
E112 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség veseszövődményekkel
E113 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség szemszövődményekkel
E114 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség idegrendszeri szövődményekkel
E115 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség perifériás keringési szövődményekkel
E116 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség egyéb megnevezett szövődményekkel
E117 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség többszörös szövődménnyel"

http://www.complex.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0900335.KOR 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet - az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele
www.complex.huOlvassa el a CompLex Hatályos Jogszabályok Gyűjteményén: 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet - az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyaték
 
Sziasztok! Valaki meg tudná mondani nekem, hogy akinek inzulinrezisztenciája már olyan szintű, hogy a csökkent inzulinérzékeny és a II. cukros határán van és cukros gyógyszerrel kezelik, az most végül is minek minősül, és jár -e neki az adókedvezmény? Én ugyanis ebbe a cipőben járok. Előre is köszönöm a válaszokat
 
Oldal tetejére