Inzulinrezisztens 160ch diéta tapasztalatok

bocicica

Új tag
Enyhe inzulin rezisztenciás vagyok, valóban fogyhatok napi 160g szénhidrát mellett? Nem sok?

Pajzsmirigy alulműködésem is van, jelenleg TSH 2.9es értékkel, ez már a normál tartományon belül van de a doki szerint érdemes levinni 2 alá is akár. mellett enyhe IR-em is van.
dietetikus 160g os diétára állított (előtte is tisztán ettem de szerintem akkor 100-120g körül ettem szénhidrátot, kizárólag lassú ch-ból) most hogy bő 1 hónapja csinálom a napi 160as-at 1,5kg-ot híztam, sajnos nem csak víz mert 2 hét után is megmaradt. igaz becsúszott egy két csaló kajálás a nyaralás miatt de heti szinten 1 bűnözésnél nem engedtem meg többet. Lehet hogy a 160 túl sok nekem és attól híztam? Korábban is volt csaló kaja a másik étrendem mellett de ott tartottam fél évig az 58kg-ot, most 60 vagyok és 52-re kéne fogynom elvileg. Heti 4x edzek 2 órát, ebből 45 perc kardio plusz pihenő napokon elkezdtem még külön kocogni is fél órákat.
Volt már olyan akinek sikerült ezzel a diétával fogyni? Jelenleg olyan 8kg feleslegtől kellene megszabadulnom egy testösszetétel mérés után.
 

Valaki_mas

Új tag
(Egy masik forumon is megjelent egy ilyen kerdes, bemasolom a hozzaszolasom, hatha neked, illetve masoknak segitseget jelent)

Altalanossagban az inzulinrezisztencia a tartosan magas inzulinszint kovetkezteben jon letre, a magas inzluniszint pedig altalaban a helytelen taplalkozas, elsosrban a finomitott szenhidratok rendszeres fogyasztasa miatt.
Ez a 2-es cukorbetegseg elso fazisa.

Az inzulin hormonrol meg annyit mindenkeppen erdemes tudni, hogy ez alakitja a felesleges szenhidratot zsirra. A magas inzulinszint pedig eleg hatekonyan ellatja ezt a feldatot, ezert is van szoros koleracio a 2-es tipusu cukorbetegseg es a tulsulyossag kzott, illetve a magas inzulinszint es az elhizas kozott.
A lerakodott zsirral kapcsolatban pedig fontos tudni, hogy a belso szerveken (vese, hasnyalmirigy) lerakodott zsir messze veszelyesebb, mint a szemmel lathato.

A testedzes a fogyasban nem jatszik elsodleges szerepet. Ha valaki csak az agyban fekszik egesz nap, tobb ezer kaloriat eget el a szervezete. Ehhez kepest az edzes szerepe elhanyagolhato. A testedzes jo, jo hatassal van a szervezetre, en itt csak a fogyasban jatszott szereperol irtam.

Az elhizasbol es a 2-es tipusu cukorbetegsegbol (=inzulinrezisztencia) a kiut rendkivul egyszeru: a magas iznulinszint, es ezen keresztul az inzulin rezisztencia megtorese.
Erre ket modszer egyideju hasznalatat javaslom:
- LCHF etrend (low carb high fat)
- idoszakos bojtoles (intermittent fasting)

Az LCHF etrendben az energiat a szervezet elsosrban egeszseges zsirokbol nyeri, es nagyon alacsony a szinhidrat bevitel (egy szigorubb LCHF etrend mellett max 20 esetleg max 40 gramm). A kaloria tekinteteben nincs megkotes, normalisan kell etkezni, nem szabad ehezni (ha az ember csak a kaloriat csokkenti/noveli, akkor a szervezet kaloriafelhasznalasa ugyanis hozzaigazodik a bevitelhez, kevesebbet/tobbet hasznal el, ezert is nem tudnak tartosan fogyni, akik a kaloriat csokkentgetik).
Az LCHF etkezes onmagaban nem feltetlenul eleg a fogyashoz es az inzulin rezisztencia megtoresehez, mivel az inzulin szintjet nem csak a szenhidratok emelik, hanem a protein is.

A megoldas: bojtoles (=vizen kivul semmi). Bojtoles alatt nincs, ami emelje az inzulin szintet es a szervezet atall a zsir alapu uzemmodra, elegetve a belso szerveken es egyeb helyeken lerakodott zsirt. Raadasul a szervezet kaloriafelhasznalasa sem csokken le.
Idoszakos bojtoles azt jelenti, hogy viszonylag rovid ideig, rendszeresen bojtol az ember - peldaul 24 ora bojt, 24 ora etkezes, 24 ora bojt, 24 ora etkezes. Akar a vacsora elhagyasa is bojtoleskent foghato fel (18 ora bojt 12:00-tol peldaul reggel 6:00-ig). Ki kell tapasztalni, milyen hosszu bojt segit, ;ehet, hogy csak hossabb (36, 48 ora). A bojtolestol nem kell felni egyebkent, nem egyenlo az ehezessel.
A bojtoles kozotti etkezeseket is kordaban kell tartani, peldaul a cukorbetegeknek a magyar gyakorlatban javasolt napi 5 etkezes csak arra jo, hogy az inzulinszintjuket folyamatosan magasan tartja, igy nem is tudnak meggyogyulni (persze nem csak azert). Szoval maximum napi 3x erdemes csak etkezni, es az etkezeseket egy maximum 10 oras idoablakban lebonyolitani.

Nagyon sok infot lehet talalni itt:
Dr. Jason Fung: Intensive Diabetary Management Blog
https://intensivedietarymanagement.com/
Diet Doctor
https://www.dietdoctor.com/

Ezekkel erdemes kezdeni:
https://intensivedietarymanagement.com/category/lectures/the-aetiology-of-obesity-lecture-series/
https://intensivedietarymanagement.com/category/lectures/type-2-diabetes-lecture-series/
 

bocicica

Új tag
itt mindenki ezen az állásponton van? csak mert a magyart endokrinológusok egyáltalán nem javasolják a paleo étkezést IR esetén és a léböjt is elég érdekesen hangzik. Megkérdeztem az endo dokimat mikor elmondta h IR-es vagyok, hogy én tehetek e róla, és azt mondta h ez genetika/hajlam. sosem voltam az a nagy torkos, szemét kaját zabáló fajta mégis IR-es lettem, igaz családban volt cukorbeteg is nagyszülői ágon..
azért jó lenne ha olvashatnék tapasztalatokat főleg egy ilyen oldalon de mindenki hallgat pedig a fél ország IRes vagy cukros, de nehogy felszólaljatok....
 

krisz_2011

Aktív tag
itt mindenki ezen az állásponton van? csak mert a magyart endokrinológusok egyáltalán nem javasolják a paleo étkezést IR esetén és a léböjt is elég érdekesen hangzik. Megkérdeztem az endo dokimat mikor elmondta h IR-es vagyok, hogy én tehetek e róla, és azt mondta h ez genetika/hajlam. sosem voltam az a nagy torkos, szemét kaját zabáló fajta mégis IR-es lettem, igaz családban volt cukorbeteg is nagyszülői ágon..
azért jó lenne ha olvashatnék tapasztalatokat főleg egy ilyen oldalon de mindenki hallgat pedig a fél ország IRes vagy cukros, de nehogy felszólaljatok....
Szia! Sajnálom, hogy eddig még mástól nem kaptál választ, de itt azért többségében 1-es típusú diabosok vannak, plusz nyári szabadságolás... Ezzel együtt ha visszanézed a témákat, nagyon sok hasznos tanácsot találhatsz, ami az eltelt jó néhány évben összejött.
Az ismeretségi körömben van egy lány, aki hozzád hasonlóan pajzsmirigy problémákkal együtt IR-es lett, úgy, hogy szerintem összesen nincs 40 kg a 165 cm-éhez. Ha eddig az 58 kg-ot 120-as diétával tartottad, akkor ahhoz képest a 160-ssal nyilván hízni fogsz. Érdemes lenne átgondolni, hogy régebben mit ettél, annak a CH-it táblázat segítségével ténylegesen összeszámolni és visszaballagni a kezelőorvosodhoz. Napi 5-6x kellene egyszerre keveset enni, a sportot meg folytatni, ahogyan eddig. Ki kellene iktatnod a gyorsan felszívódó CH-t (tej, különösen reggel, krumpli, tészta, péksüti), minél több zöldséget, főzeléket fogyasztani. Ha te jól érezted magad 100-120 g CH-val, akkor meg kellene beszélni, hogy ezt szeretnéd folytatni, aztán meglátjátok.
 

Valaki_mas

Új tag
itt mindenki ezen az állásponton van? csak mert a magyart endokrinológusok egyáltalán nem javasolják a paleo étkezést IR esetén és a léböjt is elég érdekesen hangzik. Megkérdeztem az endo dokimat mikor elmondta h IR-es vagyok, hogy én tehetek e róla, és azt mondta h ez genetika/hajlam. sosem voltam az a nagy torkos, szemét kaját zabáló fajta mégis IR-es lettem, igaz családban volt cukorbeteg is nagyszülői ágon..
azért jó lenne ha olvashatnék tapasztalatokat főleg egy ilyen oldalon de mindenki hallgat pedig a fél ország IRes vagy cukros, de nehogy felszólaljatok....
A magyarorszagi orvosok tobbsege valoszinuleg nem fog mast mondani, mint amit az egyetemen belejuk vertek, Arra pedig keves esely van, hogy a kedvedert utananeznek es tobb orat, napot azzal toltenek, hogy orvosi szemszogbol is megvizsgaljak azokat, amikre hivatkoztam.

En egyebkent sem paleo etkezesrol nem irtam, sem lebojtrol. LCHF (low carb high fat) etrendet es idoszakos bojtolest (intermittent fasting) javasoltam.
A 2-es cukorbetegek gyogyitasara hasznaljak, akiknek a fo problemajuk az IR. Az IR a 2-es cukorbetegseg elso fazisaban alakul ki, igy eselyes, hogy te is afele haladsz.
 

bocicica

Új tag
Nézd én elhiszem h te erről meg vagy győződve, hogy ez jó de amíg nem látok kézzel fogható vagy 1000 ember által kipróbált LCHF véleményt nem olvasok erről addig kétkedve fogadom. ez a 160as diéta nem csak nálunk a bevált módszer hanem a nyugati orvoslásban is ha jól tudom, ne beszéljünk már úgy erről mintha a magyar orvosok burokban lennének és nem jutnak el hozzájuk a friss kutatások. Ha ennyire nem állja meg a helyét az a 160as diéta akkor miért segített már annyi emberen?
20-40g ch bevitelnél az agy nem lassul be? úgy tudom a normál agyi működéshez 120g kell de 70 alá semmiképp sem javasolt menni. Ne értsd félre nem utasítom vissza zsigerből amit leírsz csak olyan kevés meggyőző érv szól mellette.
1,5 hónapja voltam terheléses vercukor mérésen, 1 év múlva visszamegyek és megnézzük a 160as diéta (esetemben amúgy 120g a napi adag mert a diéta előtt sem ettem ennél több ch-t) mit javított ezen heti 4-5x edzés mellett, ha semmit akkor nagyobb bizakodással fogok hozzá állni ahhoz amit mondtál.
 

Valaki_mas

Új tag
Te dontod el mit csinalsz, en pusztan informaciot osztottam meg veled.

Ha alaposan utananezel az altalam hivatkozott oldalakon kutatasi eredmenyeket is talalsz es betegektol visszajelzest, akik meggyogyultak.

A magyar orvosi gyakorlat nem tudja a cukorbetegseget gyogyitani, hanem a tuneteket kezeli. A szovodmenyek igy is kialakulnak sajnos.
Ennel a gyogyulas sokkal jobb alternativanak hangzik, szerintem.

Az, hogy 70 g / nap ala nem lehet menni, semmi alapja nincs. Milyen racionalis magyarazata van, hogy nem lehet...?
Meg kellene ertened, hogy mukodik a szervezet (nem csak CH hanem zsir alapu uzemmod is van), szinten rengeteg infot talalsz a hivatkozott oldalon
 

krisz_2011

Aktív tag
Nézd én elhiszem h te erről meg vagy győződve, hogy ez jó de amíg nem látok kézzel fogható vagy 1000 ember által kipróbált LCHF véleményt nem olvasok erről addig kétkedve fogadom. ez a 160as diéta nem csak nálunk a bevált módszer hanem a nyugati orvoslásban is ha jól tudom, ne beszéljünk már úgy erről mintha a magyar orvosok burokban lennének és nem jutnak el hozzájuk a friss kutatások. Ha ennyire nem állja meg a helyét az a 160as diéta akkor miért segített már annyi emberen?
20-40g ch bevitelnél az agy nem lassul be? úgy tudom a normál agyi működéshez 120g kell de 70 alá semmiképp sem javasolt menni. Ne értsd félre nem utasítom vissza zsigerből amit leírsz csak olyan kevés meggyőző érv szól mellette.
1,5 hónapja voltam terheléses vercukor mérésen, 1 év múlva visszamegyek és megnézzük a 160as diéta (esetemben amúgy 120g a napi adag mert a diéta előtt sem ettem ennél több ch-t) mit javított ezen heti 4-5x edzés mellett, ha semmit akkor nagyobb bizakodással fogok hozzá állni ahhoz amit mondtál.

Szia! Azért, ha tapasztalatokra vagy kíváncsi low carb ügyben, 1000-nél kicsit több, 210.304 ember véleményével ismerkedhetsz, ha ezt böngészed: http://www.diabetes.co.uk/diet/low-carb-diabetes-diet.html. Itt írnak arról is, hogy milyen pozitív és negatív hatásokkal számolhat az, aki elkezdi.
 
Oldal tetejére