Amikor a cukorbeteg szteroidot kap

tímeácska

Őstag
Az érdekes, hogy párhuzamot látsz Deni pattinkáival. Egészen elgondolkodtatott, mert lehet benne valami. Jó lenne egy olyan vizsgálat, ami vérből, vagy valamilyen szövetnedvből kimutatná, hogy milyen hajlamosító tényezők vannak, amik kiváltják. Akár gomba, akár baktérium, vagy akár valaminek a hiánya, gondolok itt valamilyen vitamin vagy nyomelem hiányra. Az érdekes, hogy a táplálkozásunk nagyon eltérő. Deni a cukrot is megcukrozza, hogy édesebb legyen, nem eszik zőccséget, gyümölcsöt. Néha almát eszik, de egész nyáron 10 szem paradicsom volt az összes zőccsége. Én viszont cukrot szinte soha, és zőccség, gyümölcs ment rendesen. (Most pl úgy ültem be netelni, hogy elrágcsáltam egy kisebb sütőtök felét nyersen. Finomabb, mint a répa. Mi ez, ha nem vitaminbomba.) Szóval lehet, hogy van valami közös Deni és az én bőrhibám között, de az talán nem a táplálkozás.

Íme:
- atópiás dermatitsre jellemző laboratóriumi leletek:
Emelkedett IgE (immunglobulin E) szérumszint, sok kóros specifikus IgE szaporulat (házi por, házi por atka, növények, virágporok, ételek) - magyarán allergiás reakciókat mutat ezen tényezőkkel szemben -, csökkent késői típusú immunválasz (Mantoux próba) (BCG oltás "próbája": ha jól emlékszem, régen is és mai is 12 éves korban el is végzik az iskolákban --> ez az az alkart megkarcolós, vagy bizonyos szérum bőr alá juttatása, 72 óra múlva bepirosodós/nem pirosodós vizsgálat, és ha szükséges, oltás adása...), immunhiányos állapotok (bármilyen, de legjellemzőbb valóban a fertőzésekre való nagyobb hajlam megléte, esetleg visszatérő gombás/bakteriális fertőzések - akár a lábon is, vagy a "valós" korpa gomás eredete...)

- seborrhoeás dermatitis: lényeges laboratóriumi eltérés nem mutatkozik. Esetleg allergia: a fent említett IgE érintettség fennállhat.

Kiváltó okok (az újbóli "fellángolások" kiváltó okai):
- atópiás d.: endogén és exogén (külső és belső) provokáló tényezők: akár stressz (pozitív és negatív hatásúak egyaránt), gócok (akár egy rossz fog...), időjárás-változás (nem csak a vércukorra van kihatással... hurrá...), étel (már említettem részletesebben). De természetesen lehet egy életen át is ismeretlen a kiváltó ok... És lehet nagyon hosszú a lista, de akár egészen összetett is...
- seborrhoeás d.: EZÉRT - is - GONDOLTAM DENIRE: propioni baktérium (öröklődő...)(az acne-k kialakulásáért leginkább felelős baktérium, bőrfelszínen és a szőrtüszőkben találhatók, a férfi hormonokat kellemetlen szagú szteroidokra bontják le...), androgén hormonok (serdülőkor...)(általános kifejezés bármilyen természetes, vagy szintetikus anyagra, általában szteroid hormonra, amely stimulálja vagy szabályozza a férfi jellemvonások kifejlődését és ezek megtartását), pytirosporum ovale (ez egy gombafaj, ami kis mennyiségben szinte mindenkin jelen van, a fejbőrön élősködik, nagyon kedveli a mirigyekben gazdag területeket, a korpásodásért leggyakrabban felelős élősködő! Kimutatni igen egyszerű: sima egyszerű cellux-t ragasztani a fejbőrre, majd lehúzni, és pytirosporum ovale gomba tenyésztésre küldetni bőrgyógyásszal...)(a faggyúmirigy is, mint mirigy, KITŰNŐ táptalaja lehet ennek a gombának --> pattanások!!!)

Pathogenesis (kórfejlődés):
- atópiás d.: Immunológiai I-es és IV-es típusú immunválasz, Th2/Th1 inbalance (előbbi túlsúlyával) (immunológia "feladata" -lenne- kideríteni/felkutatni az eredetet...)
seborrhoeás d.: Nem immunológiai: faggyúmirigyek túlzott működése+ infekció (DENI?!)

Valójában azt lenne jó tudni, hogy mi váltotta ki gyerekkorban, ami azóta is tart, ill. hol előjön, hol elmúlik, de a szervezetből nem tűnik el. Olyan ez, mint a herpesz, igaz az vírus, de ha benne van a szervezetben, akkor az ott is marad, akár lehet évekig tartó tünet mentes állapot, de a vírus ott van, és csak arra vár, hogy aktiválódjon.

Mint írtam, az atópiásra nem egy bizonyos (konkrét, "megfogható") kórokozó a jellemző (nem úgy mint az említett herpeszre a herpes zooster...!), így ilyet nem is érdemes keresgélni... Viszont mivel konkrét kórokozó nincs, így ezek kiiktatásával nem szüntethető meg a betegség: így más megoldást kell keresni, ami "egyszerűen" a tünet kiváltó okainak megkeresése és lehetőség szerinti kiiktatásából áll! Ha csak ideig-óráig sikerül kiiktatni, akkor előbb-utóbb visszatérnek a tünetek... És itt lehet egy hajfestés, de akár egy dezodor is a kiváltója az újabb fellángolásnak... UGYE, MILYEN CSODÁS AZ EMBERI TEST??? :dr_31:

De ha Deninél inkább a seborrhoeás a valószínűsíthető, akkor egy pytirosporum ovale gomba tenyésztést érdemes lenne kérni a bőrgyógyásztól, hátha... Főleg, ha esetleg korpa is van... Jelzem ismét: hátha...!:cool:
 

tímeácska

Őstag
Csak, hogy egyszerűbb legyen a dolog (;)), a valósághoz azért elég szorosan hozzátartozik az a tény is, hogy nem feltétlen választható külön atopiás és seborrhoeás dermatitis... Van, amikor a kettő gyönyörűen keveredik egymással... Vagy esetleg más bőrbetegség is társulhat egyik-másik dermatitishez, így a diagnózis (majdan a helyes kezelést) felállítását kissé megnehezíthetik ezek a tényezők...
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Csak, hogy egyszerűbb legyen a dolog (;)), a valósághoz azért elég szorosan hozzátartozik az a tény is, hogy nem feltétlen választható külön atopiás és seborrhoeás dermatitis... Van, amikor a kettő gyönyörűen keveredik egymással... Vagy esetleg más bőrbetegség is társulhat egyik-másik dermatitishez, így a diagnózis (majdan a helyes kezelést) felállítását kissé megnehezíthetik ezek a tényezők...
Na, erre jutott az eszembe az én láb-bajom :) A sarkamon a bőr elég durván elkezdett hámlani, lejönni, csúnya volt nagyon és nem csak a sarkamon már egy idő után, hanem a lábujjaimon és kb mindenhol, ahol a talpam széle érintkezett a cipőmmel. Ez tavasszal indult, így nyárra kerültem orvoshoz. Bőrdoki. Egyértelműen neuropátia, mondja a doki, de még nem súlyos (?). Na, el a diabrendelőbe. Ott lehülyézték a bőrdokit, hogy ez nem neuropátia, semmi köze hozzá, megvizsgálták a lábam, nincs semmi baja. Ok, akkor mentem pedikűröshöz, hátha csak rosszul szedtem le a bőrt és valamit okoztam. Pedikűrös aszondja, ez akkora gomba, mint a ház. Mondtam a bőrdokinak, mondta, hogy valóban lehet gomba, használjam a terbisilt. Na, használtam terbisilt, semmi. 3 hónapig használtam... mivel a doki szerint hónapokig fog tartani, mire jobb lesz. Nem lett jobb és kerestem egy elég híres bőrdokit, mert már elegem volt ebből. Magánrendelő, súlyos tízezrek, nem baj, hátha segít. És ez a fickó végre tudta, mi ez! Ránézett és közölte, hogy kontakt ekcéma! A bőr cipőkben van króm és a króm allergia jelentkezik pont ilyen tünetekkel (plusz piros is a talpam). Bekentem Elocommal és 2 nap alatt (!!!!) elmúlt!!!!! És olyan cipőket keresek, amik nem bőrből vannak belül, hanem szövetből és azóta sokkal jobb. Összesen 5 hónapig szenvedtem ezzel. És ez is ekcéma volt...
 

tímeácska

Őstag
Na, erre jutott az eszembe az én láb-bajom :) A sarkamon a bőr elég durván elkezdett hámlani, lejönni, csúnya volt nagyon és nem csak a sarkamon már egy idő után, hanem a lábujjaimon és kb mindenhol, ahol a talpam széle érintkezett a cipőmmel. Ez tavasszal indult, így nyárra kerültem orvoshoz. Bőrdoki. Egyértelműen neuropátia, mondja a doki, de még nem súlyos (?). Na, el a diabrendelőbe. Ott lehülyézték a bőrdokit, hogy ez nem neuropátia, semmi köze hozzá, megvizsgálták a lábam, nincs semmi baja. Ok, akkor mentem pedikűröshöz, hátha csak rosszul szedtem le a bőrt és valamit okoztam. Pedikűrös aszondja, ez akkora gomba, mint a ház. Mondtam a bőrdokinak, mondta, hogy valóban lehet gomba, használjam a terbisilt. Na, használtam terbisilt, semmi. 3 hónapig használtam... mivel a doki szerint hónapokig fog tartani, mire jobb lesz. Nem lett jobb és kerestem egy elég híres bőrdokit, mert már elegem volt ebből. Magánrendelő, súlyos tízezrek, nem baj, hátha segít. És ez a fickó végre tudta, mi ez! Ránézett és közölte, hogy kontakt ekcéma! A bőr cipőkben van króm és a króm allergia jelentkezik pont ilyen tünetekkel (plusz piros is a talpam). Bekentem Elocommal és 2 nap alatt (!!!!) elmúlt!!!!! És olyan cipőket keresek, amik nem bőrből vannak belül, hanem szövetből és azóta sokkal jobb. Összesen 5 hónapig szenvedtem ezzel. És ez is ekcéma volt...

Igen, ezért is érdemes a fogalmakat tisztázni:
Az orvostudomány mai álláspontja szerint nem vonható éles határ az ekcéma és a dermatitis, azaz a bőr gyulladásos állapota között. Ezt tovább bonyolítja, hogy a köznyelv még szélesebb betegségcsoportra használja az ekcéma elnevezést.
A bőr akut gyulladásos elváltozásait, mely bőrpírral, kis kiemelkedő göbökkel, gyorsan növekvő, majd szétpukkanó hólyagocskákkal, duzzanattal, nedvezéssel, pörkképződéssel, majd hámlással, viszketéssel járnak, nevezhetjük dermatitisnek, vagy ekcémás dermatitisnek. Ezek hosszabb ideig fennálló, krónikus változatát ekcémának. Tehát, nem minden dermatitis ekcéma...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Íme:
- atópiás dermatitsre jellemző laboratóriumi leletek:
Emelkedett IgE (immunglobulin E) szérumszint, sok kóros specifikus IgE szaporulat
Csiguka, ezer hála.:dr_24::dr_24::dr_24:
Eztet kinyomtattam, és alkalomadtán megkérdezem a doktort, hogy elvégzik-e az én kérésemre ezeket a vizsgálatokat. Gondolom ezek nem óccsó vizsgálatok, és lehet, hogy egy kis fejvakaródzástól nem fogják kiírni. De ha Deninél megoldás lenne, az már nekem elég.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Bekentem Elocommal és 2 nap alatt (!!!!) elmúlt!!!!! És olyan cipőket keresek, amik nem bőrből vannak belül, hanem szövetből és azóta sokkal jobb. Összesen 5 hónapig szenvedtem ezzel. És ez is ekcéma volt...

Igen, ezért is érdemes a fogalmakat tisztázni:

A bőr akut gyulladásos elváltozásait, mely bőrpírral, kis kiemelkedő göbökkel, gyorsan növekvő, majd szétpukkanó hólyagocskákkal, duzzanattal, nedvezéssel, pörkképződéssel, majd hámlással, viszketéssel járnak, nevezhetjük dermatitisnek, vagy ekcémás dermatitisnek. Ezek hosszabb ideig fennálló, krónikus változatát ekcémának. Tehát, nem minden dermatitis ekcéma...
Milyen jó is lenne, ha az ember a bőrproblémával elmegy a bőrgyógyászhoz, és meg is bízhat benne, mert a diagnózis, és a javasolt kezelés is helyes.

Asszem valami ilyesmi miatt nem megyek bőrdokihoz. Halogatom, kerülöm, mert nem bízok benne. Gyerekkorom óta annyi bőrgyógyászt megjártunk (anno a szüleimmel, mert éjszaka felébredtem a viszketésre), de hiába, javulás nem volt. Az, hogy most ritkább, vagy szinte alig problémát okozó, az szerintem inkább a koromnak köszönhető (talán kinőttem), mintsem a helyes, vagy megfelelő kezelésnek. Főleg, hogy gyerekként Tetran-hydrocortisont kaptam, ami tudtommal bivalybőrre való. Hetente magamra kentem egy tubussal.
Abba meg már bele sem akarok gondolni, így utólag főleg nem, hogy a hydrocortison akár hozzájárulhatott a diab kialakulásához. Nem az okozója, de a kockázat növelője az lehet. Mivel már mindegy, tényleg nem is agyalok rajta.
 

tímeácska

Őstag
Abba meg már bele sem akarok gondolni, így utólag főleg nem, hogy a hydrocortison akár hozzájárulhatott a diab kialakulásához. Nem az okozója, de a kockázat növelője az lehet. Mivel már mindegy, tényleg nem is agyalok rajta.
A magasságodat is befolyásolhatta: gyermek és serdülő korban a szteroidok a növekedést késleltetik...
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Abba meg már bele sem akarok gondolni, így utólag főleg nem, hogy a hydrocortison akár hozzájárulhatott a diab kialakulásához. Nem az okozója, de a kockázat növelője az lehet. Mivel már mindegy, tényleg nem is agyalok rajta.
Én úgy tudom, hogy a prednizolon az, ami a gyerekeknél növekedés lassuláshoz, megálláshoz vezet, a kortizonfélék nem. A kisbabák is sok szteroidot kapnak, kenőcsben, rengeteg ekcémás, allergiás kiütést ezzel kezelnek náluk. Nimród is kapott rengeteget, ő a legmagasabb egyelőre az ovis csoportban a korosztályában. Én is kaptam jó nagy adag kortizont 14 évesen amúgy. A cukorbetegség miatt a lábszáramon kijött néhány piros folt, amik nagyon erősen pirosak voltak és vékonyodott a bőr is alattuk (biztos van neve, de ez a típusú bőrprobléma kizárólag cukorbetegekben fordul elő és nagyon ritka köztük is) és ezt Svédországban kezelték nálam, a pöttyöket körbe injekciózta kortizonnal... és sok pöttyöm volt...
 

tímeácska

Őstag
Én úgy tudom, hogy a prednizolon az, ami a gyerekeknél növekedés lassuláshoz, megálláshoz vezet, a kortizonfélék nem. A kisbabák is sok szteroidot kapnak, kenőcsben, rengeteg ekcémás, allergiás kiütést ezzel kezelnek náluk. Nimród is kapott rengeteget, ő a legmagasabb egyelőre az ovis csoportban a korosztályában. Én is kaptam jó nagy adag kortizont 14 évesen amúgy. A cukorbetegség miatt a lábszáramon kijött néhány piros folt, amik nagyon erősen pirosak voltak és vékonyodott a bőr is alattuk (biztos van neve, de ez a típusú bőrprobléma kizárólag cukorbetegekben fordul elő és nagyon ritka köztük is) és ezt Svédországban kezelték nálam, a pöttyöket körbe injekciózta kortizonnal... és sok pöttyöm volt...

"Kortikoszteroidokkal 6 hónapon túl kezelt gyermekeknél a lineáris növekedés elmaradását figyelték meg, az elmaradás mértéke hozzávetőlegesen arányos a szteroid adagjával. A kezelés felfüggesztését követően a növekedés felgyorsulhat. Tehát a kortikoszteroiddal kezelt gyermekek növekedését gondosan kell követni, és ha a növekedésben elmaradás észlelhető, az adagot csökkenteni kell az epiphysis fugák záródása előtt, a hátrány behozása érdekében."

A TARTÓS kortikoszteroid kezelés csökkenti a mellékvesekéreg nagyságát és aktivitását!
 

borka

Őstag
Hippokratész tanácsa: "Ételedben keresd a gyógyulásod".

Sziasztok !
Csatlakozom hozzátok én is,hogy nehogy aszt higgyétek,hogy csak nektek van problémátok.Jelenleg majdnem 100%-ban tünetmentes vagyok. Nekem a tarkómon szokott előjönni a Pikkelysömör (psorasis).Azokat a kezelési módokat ill. gyógyszereket kaptam én is amit fentebb leírtatok.
Viszont találtam 1-2 oldalt amit érdemes elolvasni,és a benne szereplő dolgokat kipróbálni.

http://www.netmax.hu/go/main/psoriasis/

http://hu.wikipedia.org/wiki/Pikkelysömör

http://www.lelkititkaink.hu/pikkelysomor.html

Tudom ez egyszerre sok,de érdemes elolvasni őket.
 

lizzi

Őstag
sokat gondolkodom mostanában az itt leírtakon...
nekem kb. 10 éve van ,,valami" a kezeimen és eddig még konkrét dolgot(diagnózist) nem mondtak rá ,de ahogy nem használok valamit rá, akkor folyamatosan vannak tüneteim
ez mindenkinél így van? vagy csak én vagyok ilyen peches?
persze régen amikor megemlítettem,hogy díszüvegesként vegyszerekkel vagyis ólommal és savval dolgozom akkor nem tudtak mit mondani és meg sem nézni,hogy nem-e arra vagyok allergiás?
de most már nem dolgozom azzal és a tüneteim maradtak,tehát passz....
 

borka

Őstag
Sziasztok !
Csatlakozom hozzátok én is,hogy nehogy aszt higgyétek,hogy csak nektek van problémátok.Jelenleg majdnem 100%-ban tünetmentes vagyok. Nekem a tarkómon szokott előjönni a Pikkelysömör (psorasis).Azokat a kezelési módokat ill. gyógyszereket kaptam én is amit fentebb leírtatok.
Viszont találtam 1-2 oldalt amit érdemes elolvasni,és a benne szereplő dolgokat kipróbálni.

http://www.netmax.hu/go/main/psoriasis/

http://hu.wikipedia.org/wiki/Pikkelysömör

http://www.lelkititkaink.hu/pikkelysomor.html

Tudom ez egyszerre sok,de érdemes elolvasni őket.

Az ekcémáról is van 1-2 oldal.

http://www.femina.hu/egeszseg/az_ekcema_tunetei_es_termeszetes_kezelese

http://www.femina.hu/egeszseg/kepgaleria/bakterium_virusolo_novenyek
 

manocs

Új tag
Nekem a körmöm alatt jött ki pikkelysömör és mivel gyereket tervezünk (és egyre csak tervezzük...) gyógyszert nem is kaphattam rá. Bőrfelületre pedig egy Locoid nevű kenőcsöt írtak, amíg kenem, múlik szépen, aztán ha abbahagyom, lassan újra...
Köröm alatt ugye nem lehet kenőcsölni, jó egy évig szép sötét körömlakkokat használtam, aztán egyszer csak eltűnt..a fene érti....
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Számomra egészen meglepő, hogy szinte mindannyiunknak van valami ilyen jellegű nyavalyája. Eddig aszittem, hogy egyedi problémával rendelkezem.
Az érdekes, hogy többeteknél a "semmitől" el-el múlik, és ugyanígy látszólag a semmitől elő is jön. (Biztos van oka, vagyis valamitől újul ki a bőrprobléma, csak az okokat nehéz feltárni, ezáltal kivédeni.)
 

tímeácska

Őstag
Számomra egészen meglepő, hogy szinte mindannyiunknak van valami ilyen jellegű nyavalyája. Eddig aszittem, hogy egyedi problémával rendelkezem.
Az érdekes, hogy többeteknél a "semmitől" el-el múlik, és ugyanígy látszólag a semmitől elő is jön. (Biztos van oka, vagyis valamitől újul ki a bőrprobléma, csak az okokat nehéz feltárni, ezáltal kivédeni.)

Mátém nem küzd semmilyen bőrproblémával... :hurra::hurra:
 
Kedves Kata!

Nekem is van egy csúnya fémallergiám, nyáron tört ki rajtam, nikkel-fülbevalótól. Én voltam a hibás, de a fülbevalót bekentem szintelen lakkal, még is ez lett. Sajnos be került a vérkeringésbe az allergia, de ekkor már nagyon viszkettem, borzasztóan, és a cukor azóta is az egekben. Mindent kiiktattam, kenem magam, nem szteroid készítmények, és allergia gyógyszer, még is a cukrok folyamatosan emelkednek. Neked volt már ilyen, hogy ilyen hosszú ideig tartott volna? Bőrömön már nincs semmi látható, de nagyon viszkedek. Ezzel még el is lennék, de a cukor, azóta katasztrófális. Mit tehetnék? Tudnál segíteni?

puszil,
Moncsi
 

Kesia

Új tag
Ha esetleg valaki kénytelen szteroid gyógyszert szedni, mint pl. a Medrolt.: A gyógyszer szedése előtt 1-2 nappal, attól függően ki milyen bázis inzulint ad, érdemes 1-2 egységgel többet adni. A gyógyszer bevétele után kb. 6-7 órára rá drasztikusan megemeli a vércukrot. Ilyenkor korrigálni szükséges kb. 2-3E röviddel, majd utána óránként mérni a vércukorszintet és ha még szükséges, óvatosan korrigálni röviddel 1-1E-el addig míg nem indul meg lefele. Amikortól már nem kell szednünk a gyógyszert, akkor az utolsó adagtól számítva 2-3 nappal később vissza csökkenthetjük a bázis inzulint a normál adagra. Legalábbis nekem ez a tapasztalatom.
 
Oldal tetejére