Az OÉTI ajánlásai a sajttal egy időben (legkorábban 8-9 hónapos kortól) ajánlják a túró és a natúr joghurt hozzátáplálásának elkezdését. Nekem ez valahol logikusnak tűnik, mivel ezek a tej (enzimes v. biológiai) erjesztésével előállított termékek, így a tejfehérjék valószínűleg kedvezőbben módosulnak.
A vajjal kapcsolatosan nem találtam ajánlást, de mivel a vaj alapvetően magas tejzsírtartalmú tejszínből készül, ezért szerintem nem kellene csecsemőkorban adni, mivel a hirtelen nagy mennyiségű zsír bevitele nagyon megterhelheti a kicsi szervezetét (máj, epe stb.). Szóval szerintem azt inkább ne.
OÉTI ajánlások itt -->>(pdf, letölthető anyagok)
Misamaci, amiről itt nagyon tanakodunk az egy picit más téma, nem az általános ajánluk-ne ajánluk az OÉTI, orvos, védőnő által dolog. Hanem abból az aspektusból nézzük, hogy ezek a bizonyos immunanyagok, amik a tejsavóban (tejfehérjében?) vannak, azok állítólag hozzásegítik a gyerekeket, akikben hajlam van, a cukorbetegség kialakulásához. Ez egy nagyon új kutatási terület és alig van olyan háziorvos, dietetikus, aki erről tudna valamit is (nemhogy az OÉTI). Az IPMből a cikk, amit feltettem erre a topikra, az leírja, hogy miről van szó tudományosan. Ebből az aspektusból csak a sajt állja meg a helyét.
A cukorbetegség kialakulásával kapcsolatosan a gyerekeknek minimum 2 éves korig nem ajánlott a sajton kívül mást adni. Sajtot is 1 éves kor fölött és ahoyg olvassuk Misamacit, azokból is a minőségi sajtokat érdemes, amikből "ki van érlelve" a tejfehérje károsító része... (laikusként megfogalmazva...)
Olvasom a kétségbeesett írásokat, kérdéseket erről, de egy valamit muszáj tisztázni.
Ez egy új irányvonal, egy új kutatási terület, borzasztóan kevés infoval az egyszerű emberek számára, de még az orvosok számára is (és egyetlen kutatásról tudunk, a TRIGR nevű finn kutatásról, ami laikusnak is elérhető info lenne, a többi kutatásról Szendi Gábor írt abban az IPM-es cikkben, amit ide feltettem és a könyvében is). Ez az egész téma azt körvonalazza, hogy a korai tejfehérje adása (2 év alatti) szerepet játszHAT a cukorbetegség manifesztálódásában azoknál, akikben öröklött hajlam van jelen, de a tejtermékek elvonása nem akadályozza meg a cukorbetegség kialakulását, csak segítHET benne (mármint, hogy ne alakuljon ki). Szóval ez egy bonyolult dolog, ami nem feketén fehéren azt mondja ki, hogy ha nem adsz tejet, egészséges lesz vagy ha adsz, cukros lesz a gyerek. Aki nem érzi szükségét ennek a tejmegvonásnak vagy túlságosan aggódik, hogy mi lesz, ha nem kap tejterméket a gyerek (mert mondjuk a háttérben az erről nem tudó háziorvos nyilván ostromolja az anyát, hogy a gyereknek márpedig köll az a napi fél liter plussz tejföl, joghurt, túró, vaj, tejszín), annak az anyukának célszerű lenne nem foglalkozni ezzel a témával, mert mint mindannyian tudjuk: a nyugodt, kiegyensúlyozott anya mindennél többet ér egy gyereknek - még a legegészségesebb ételeknél is. Nem hiszem, hogy érdemes erre a témára ennél sokkal több szót pazarolni, annyiszor átrágtuk már (csak én spec vagy 15x írtam le majdnem minden infot ezzel kapcsolatban, amit csak tudok az elmúlt hónapokban),
biztosan nem csak ezen múlik egy cukorbetegség kialakulása!
Én azt mondom, hogy aki ezt lazán, jókedvvel tudja csinálni, képes rá, az csinálja végig a tejmentes étkezést a gyerekkel, akinek ez gondot okoz, az pedig ne foglalkozzon ezzel a témával. Nem védhetjük meg mindentől a gyerekeinket, nem zárhatjuk az összes betegítő tényezőt az életükből. Amit könnyedén meg tudunk tenni, azt tegyük meg, ami meghaladja a napi szintű energiánkat, azt pedig hanyagoljuk, mert tudjátok, egy nyugodt, boldog anya...
