Cukorbeteg gyermek

gabibaba

Aktív tag
2009. január 1- től az ellátás igénylését az illetékes Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságához, vagy annak kirendeltségéhez, a családtámogatási és szociális ellátási irodához kell benyújtani.
Szükséges okmányok az igényléshez:
- „Igénybejelentés családtámogatási ellátásokra” című nyomtatvány kitöltésével és benyújtásával lehet a gyermekellátási segélyt igényelni.
- Az igénylő személyigazolványa és lakcímkártyája
- A gyermek anyakönyvi kivonatára (eredeti példány)
- A szülő és a gyermek TAJ kártyájára
- Ha az igénylő bankszámlára kéri a segélyt, akkor a bank által igazolt számlaszámra
- Amennyiben tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek részére történik az igénylés, csatolni kell a szakorvos által kiállított orvosi igazolást.
- Ha az igénylő magánnyugdíj pénztár tag, akkor be kell mutatnia magánnyugdíj pénztár belépési nyilatkozatának példányát is.

http://www.allamkincstar.gov.hu/dokumentum/1373Nem kell megmondanod, hogy meddig kéred a GYES-t, csak azt, hogy mikortól.
 

tímeácska

Őstag
A GYES folyósítási ideje, azaz a jogosultság záró dátuma valóban nem szerepel az igényléshez szükséges formanyomtatványon! Tartósan beteg gyermekek esetében a "meghosszabbítás" a következőképpen zajlik:
amikor "normál esetben" lejárna a GYES jogosultság, azaz a gyermek betölti a harmadik életévét, kiértesít a MÁK, hogy megszünteti a GYES folyósítását, és küld egy másik határozatot, amennyiben abban az időben még érvényes az orvosi igazolás a tartós betegségéről (ugyanis, vannak olyan esetek, amikor átmenetileg tartósan beteg egy gyermek, pl. valamilyen allergiája van, amit "ki tud nőni", vagy valami műtét miatt a lábadozási időre minősítik annak, stb.), amelyben megállapítják a GYES továbbfolyósításának jogosultságát. Ebben az esetben csak papírokat küldözgetnek, be sem kell menni, legfeljebb kérhetnek egy postán beküldhető nyilatkozatot arról, hogy továbbra is igénybe kívánjátok-e venni a GYES-t! Nekünk ez utóbbit kérték csak, de vannak olyan ismerőseim, akiktől még ezt sem kérték, pedig a területileg illetékes MÁK ugyan az... :o

Szakorvosi igazolást a tartós betegségről nem tudsz helyettesíteni zárójelentéssel, ambuláns lappal sem, de megkérheted a gondozó orvost, vagy asszisztensét, ha mód van rá, postázzák ki legyenek szívesek. Sok helyen ezt megteszik, nekünk már postáztak ki receptet is...
Egyelőre ennyi jutott eszembe.
Ja, és Apuka is beviheti az igénylőlapot, annak ellenére, hogy Te kívánod igényelni a GYES-t, de egy otthon összeeszkábált, kinyomtatott (vagy akár kézzel írt...) meghatalmazást vigyen magával, mert az kérhetik! És ezen a papíron legyen rajta a TAJ számod, mert az a mániájuk! :D Más alapján szerintem már be sem tudják azonosítani az embereket! :D
 

umbra08

Aktív tag
A GYES folyósítási ideje, azaz a jogosultság záró dátuma valóban nem szerepel az igényléshez szükséges formanyomtatványon! Tartósan beteg gyermekek esetében a "meghosszabbítás" a következőképpen zajlik:
amikor "normál esetben" lejárna a GYES jogosultság, azaz a gyermek betölti a harmadik életévét, kiértesít a MÁK, hogy megszünteti a GYES folyósítását, és küld egy másik határozatot, amennyiben abban az időben még érvényes az orvosi igazolás a tartós betegségéről (ugyanis, vannak olyan esetek, amikor átmenetileg tartósan beteg egy gyermek, pl. valamilyen allergiája van, amit "ki tud nőni", vagy valami műtét miatt a lábadozási időre minősítik annak, stb.), amelyben megállapítják a GYES továbbfolyósításának jogosultságát. Ebben az esetben csak papírokat küldözgetnek, be sem kell menni, legfeljebb kérhetnek egy postán beküldhető nyilatkozatot arról, hogy továbbra is igénybe kívánjátok-e venni a GYES-t! Nekünk ez utóbbit kérték csak, de vannak olyan ismerőseim, akiktől még ezt sem kérték, pedig a területileg illetékes MÁK ugyan az... :o

Szakorvosi igazolást a tartós betegségről nem tudsz helyettesíteni zárójelentéssel, ambuláns lappal sem, de megkérheted a gondozó orvost, vagy asszisztensét, ha mód van rá, postázzák ki legyenek szívesek. Sok helyen ezt megteszik, nekünk már postáztak ki receptet is...
Egyelőre ennyi jutott eszembe.
Ja, és Apuka is beviheti az igénylőlapot, annak ellenére, hogy Te kívánod igényelni a GYES-t, de egy otthon összeeszkábált, kinyomtatott (vagy akár kézzel írt...) meghatalmazást vigyen magával, mert az kérhetik! És ezen a papíron legyen rajta a TAJ számod, mert az a mániájuk! :D Más alapján szerintem már be sem tudják azonosítani az embereket! :D

Tehát akkor van 1 évem, hogy beszerezzem a dokitól az igazolást a tartós betegségről, addig úgyis többször megyünk hozzá.
Kérem "simán" a GYES-t, aztán majd ha hosszabbítani akarom, beszerzem a dokitól az igazolást.

Nem akarom bevinni személyesen az igénylőlapot, Apukát sem küldöm, ne szaladozzon, elintézem postai úton.

Hát, a szül. anyakönyvi kivonatot miért kell eredetiben? Nem szívesen adom ki a kezemből, bár tudom, a GYED-nél is így kérték.

Köszi mindkettőtöknek a segítséget!
 

tímeácska

Őstag
Tehát akkor van 1 évem, hogy beszerezzem a dokitól az igazolást a tartós betegségről, addig úgyis többször megyünk hozzá.
Kérem "simán" a GYES-t, aztán majd ha hosszabbítani akarom, beszerzem a dokitól az igazolást.

Nem akarom bevinni személyesen az igénylőlapot, Apukát sem küldöm, ne szaladozzon, elintézem postai úton.

Hát, a szül. anyakönyvi kivonatot miért kell eredetiben? Nem szívesen adom ki a kezemből, bár tudom, a GYED-nél is így kérték.

Köszi mindkettőtöknek a segítséget!

Igen, egyelőre elég, ha "simán" kéred a GYES-t, mert Tökmag életkora alapján jogosult vagy rá!
Aztán amikor betöltötte a harmadik életévét a Fiatalember, akkor pedig kéred a GYES továbbfolyósítását a szakorvosi igazolással! És nem is kell rajta gondolkodnod, hogy mi éri meg jobban, igényled-e a GYES-t, vagy inkább visszamész teljes időben dolgozni, ugyanis, úgy változott a rendelet, hogy a tartósan beteg illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevelőket továbbra is teljes munkaidőben, munkaidőkorlát nélkül lehet foglalkoztatni, és mellette a GYES jogosultság sem vész el! Végre valami, ami nekünk is kedvező...!

Születési anyakönyvi kivonat: bürokrácia formasága miatt kell azt a papírkát eredetijében bemutatni... Postai úton nem tudom, hogyan lehet ezt kivitelezni (megbízhatóan...).
 

tímeácska

Őstag
Hát úgy, hogy ajánlott, tértis levélben küldjük, szerintem ez a max. GYEDnél nem volt gond, de azért félve adtam ki a kezemből és örültem. amikor visszajött! :hurra:

Na, ennek örülök, hogy megbízhatóan működik a szül. anyakönyvi kivonat levélben történő el- és visszaküldés! Akkor elvileg zökkenőmentesen el tudjátok intézni a GYES igénylést, személyes megjelenés - és órahosszig tartó - sorban állás nélkül! :cool:
 

tubi

Aktív tag
sziasztok!
Írtatok már itt-ott bölcsis ovis felvételről, gondokról, bocsánat, ha ez már felmerült, nem tudtam mindent visszaolvasni, mert csak fél napra jöttem haza a kórházból pihenni. Szóval budapesti mamikat keresek, akik bölcsibe vagy oviba tudták adni a diabos kisgyereküket és meg voltak elégedve a felvigyázással. Légyszi, írjátok le pontosan, melyik bölcsi/ovi volt és hogy a kismanó penes, vagy pumpás-e. Még friss diabos a kisfiam, de hosszú távon muszáj lesz visszamennem dolgozni, ezért szeretném tudni, milyen esélyeim vannak. Köszi!
 

tubi

Aktív tag
még egy gyors kérdés - van itt köztetek olyan anyuka, akinek a gyerekét a kórházban Humulin R-rel állították be? Úgy néz ki, Ricsit így fogják beállítani. Ha van ilyen tapasztalat, légyzsi, osszátok meg. Pl. mennyire kellett centire tartani az előírt CH mennyiséget, igaz-e, hogy min. 6 óra kell 2 inzulin között (összeérő lecsengő-emelkedő hatás elkerülése miatt). Igazából az egész flexibilitása érdekelne. Egy másfél éves gyerek étvágya, aktivitása, kedve eléggé változó, de mivel 0,5 egység a legkevesebb, amivel dolgozhatunk, nem tudom, ez mennyire érzékeny, hogy ezeket a kis különbségeket kezelni lehessen vele. Nyilván nem akarom direkt "félreetetni", de ha ő éppen nem úgy akarja, ahogy mi, mit lehet tenni. A hypo könnyebb ügy, ha nem nagy, de mi van a magas cukorral? Lehet rá adni egy fél egységet, ha nem akarom megvárni, hogy éhezés mellett lemenjen magától? mert amúgy éjjelre, amijkor nem eszik, magától lemegy 5-6 közé. Minden tapasztalat érdekel, jöhet privi is! köszönjük!
 

nagytniki

Új tag
Szia! Először is bátorságotés kitartást kívánok Nektek, tudom milyen nehéz a kezdet kezdete..Kisfiam 14 hónapja cukros. Minket Humulin kevertre és Humulin R-re állítottak be az elején..Nos a flexibilitás miatt adtam be az unalmast (én fiam akkor volt 1,5 éves...) Ki kellett centizni a kaját, CH szigorú tartása, időpontok betonozva..:( De november vége óta pumpára álltunk, és ez így sokkal, de sokkal egyszerűbb!! Nálatok fel sem merült? VAgy rögtön nem engedik? Korábban az volt, hogy legalább 1 éve diabosnak kell lenni ahhoz, hogy valaki pmpás legyen, de aztán tavaly nyáron ezt törölték, így kaphattunk mi is pumpát. Hát, mondanom sem kell, ég és föld a kettő, főleg egy kisgyermeknél ez sokat számít. Hol van kórházban?
 

tubi

Aktív tag
szia Niki!
a Heim Pálban vagyunk és én azt hittem, hogy egyből pumpát fog kapni, aztán először premixre akarták tenni, majd mi kibrunsztoltuk, hogy legalább legyen rövidhatású. szerintem nekik ez most megfelel, belőtték a CH-kat 1+fél+fél egységre és szerintük jó (éjjel és reggel 5,5, majd felmegy reggeli után 9-re és 6 és 10 között ingadozik, majd az esti tápszer miatt éjfélre felmegy kb 12-re, aztán éjjel visszaáll megint). ha így elengednek, akkor azt tervezzük, hogy itthon kifújjuk magunkat és utána meglátjuk, mikor lesz pumpa. megmondom őszintén, én a méreteket látva megijedtem tőle... a fiam pont abban a korszakban van, hogy mindent leszedne magáról, de ugye a szuri sem kellemes neki. Ti melyik kórházban kaptátok a pumpát? köszi!
 

nagytniki

Új tag
Mi az I. GYermekklinikán. Nem piszkálja, sosem próbált megszabadulni tőle. Azért egész jók azok az értékek..nálunk pumpa mellett is 11-14 délelőtt a reggelije után, majd rá 1 órával meg akéár hypozni is képes!!:( és ezen nem tud segíteni a doki nénink...ez a válasz: hát, gyakran lát ilyet ilyen korú gyerekeknél, hogy vmiért késleltetve reagál az inzulinra... Engem azért nem nagyon hagy nyugodni...
 

tímeácska

Őstag
szia Niki!
a Heim Pálban vagyunk és én azt hittem, hogy egyből pumpát fog kapni, aztán először premixre akarták tenni, majd mi kibrunsztoltuk, hogy legalább legyen rövidhatású. szerintem nekik ez most megfelel, belőtték a CH-kat 1+fél+fél egységre és szerintük jó (éjjel és reggel 5,5, majd felmegy reggeli után 9-re és 6 és 10 között ingadozik, majd az esti tápszer miatt éjfélre felmegy kb 12-re, aztán éjjel visszaáll megint). ha így elengednek, akkor azt tervezzük, hogy itthon kifújjuk magunkat és utána meglátjuk, mikor lesz pumpa. megmondom őszintén, én a méreteket látva megijedtem tőle... a fiam pont abban a korszakban van, hogy mindent leszedne magáról, de ugye a szuri sem kellemes neki. Ti melyik kórházban kaptátok a pumpát? köszi!

Tényleg nem olyan vészesek azok a cukik, Tubi! Tudom, és meg is értem, hogy ennél sokkal-sokkal jobbat vártok - és lesz is jobb! De még nagyon az elején vagytok, nincs 1 hete, hogy inzulint kap Ricsi! Mi ilyenkor még Mátémmal 2 és 20 között cikáztunk - aztán még évekig... Pedig a hozzáállásom a dolgokhoz semmit/semmiben nem változott, mondhatni, ugyan úgy csinálok mindent (étkezésekre, és minden vércukrot befolyásoló tényezőt figyelembe veszek...)!
 

dg

Őstag
még egy gyors kérdés - van itt köztetek olyan anyuka, akinek a gyerekét a kórházban Humulin R-rel állították be? Úgy néz ki, Ricsit így fogják beállítani. Ha van ilyen tapasztalat, légyzsi, osszátok meg. Pl. mennyire kellett centire tartani az előírt CH mennyiséget, igaz-e, hogy min. 6 óra kell 2 inzulin között (összeérő lecsengő-emelkedő hatás elkerülése miatt). Igazából az egész flexibilitása érdekelne. Egy másfél éves gyerek étvágya, aktivitása, kedve eléggé változó, de mivel 0,5 egység a legkevesebb, amivel dolgozhatunk, nem tudom, ez mennyire érzékeny, hogy ezeket a kis különbségeket kezelni lehessen vele. Nyilván nem akarom direkt "félreetetni", de ha ő éppen nem úgy akarja, ahogy mi, mit lehet tenni. A hypo könnyebb ügy, ha nem nagy, de mi van a magas cukorral? Lehet rá adni egy fél egységet, ha nem akarom megvárni, hogy éhezés mellett lemenjen magától? mert amúgy éjjelre, amijkor nem eszik, magától lemegy 5-6 közé. Minden tapasztalat érdekel, jöhet privi is! köszönjük!


Szia!

Mi kezdetek óta keveréket használunk (2006 ősze óta). Most épp Humulint. Nagyon jól bevált. Vannak necces időszakok, de arányaiban véve elenyésző mértékben.

A keverékek sok kis étkezéssel működnek jól. Egyénfüggő az egész!!! Az én gyerekeim ebben partnerek, így szeretik.
Nem kell centire tartani az előírt CH mennyiséget, de nagy kilengések NEM lehetnek általában. (Van olyan, hogy igen --például betegség, rendkívüli fizikai aktivitás ezen sokat módosítHAT.)
Magas cukrok esetén gyors hatású inzulinnal lehet korrigálni, de a tendenciákat figyelembe kell venni, egy adott pillanatban mért cukorérték nem elég. Figyelembe kell venni, hogy mikor volt előtte inzulin, mikor lesz a következő soros, mit evett, mit fog enni, mikor, van -e valami rendkívüli tényező, stb,stb stb.
Figyelembe kell venni az inzulin hatásgörbéjét, hatásának időtartalmát. Olyan, mint egy kirakó, egy idő múlva kened-vágod! :)
Igen, ha az egyik beadott inz. adag a másikkal összeér, a hatásuk összeadódik és így születnek a meglepetések -- a kellemetlenek.

Esetünkben a reggeli és az "esti" (valójában délutáni) inz. között 9 óra telik el, de még lehetne tolni későbbre is. Nálunk van egy kis hatás-összeadódás, de ez pont jól jön egy kis nassidőnek! ;-)
 

tímeácska

Őstag
Szia Tubi!
Látom, újra köztünk vagy! :hurra:
Mesélj, hogy vagytok? Inzulinok+cukik rendben? Ricsi haverom gondolom örül, hogy végre otthon lehet, kiszabadult a börtönből...!
 

tubi

Aktív tag
Szia, sziasztok!
igen, hazajöttünk, egyelőre tök kómás vagyok ettől a 8 naptól, alig élek. DE: itthon vagyunk :) Ricsi nagyon nyűgös, gondolom, mert kialvatlan, remélem, rendeződik pár nap alatt. meg én is :) Aránylag rendben vannak a cukik, nekem még mindig magasnak tűnnek, szívesebben adnék neki több inzulint, mert akkor kicsit többet is ehetne, amit szeretne is és amilyen véznácska, elfér rajta ;)
 

tubi

Aktív tag
Szia Grácia!
A Humulin R az nem közepesen gyors? Ti akkor kétszer adtok? Bent azt mondták, a Humulin R 6 órás. Azt írod, magas cukrok esetén gyorssal lehet korrigálni - milyen gyorssal? Én Novorapidot kapok, na azzal lehet, de ugye ez most nem opció, mert csak Humulint adtak Ricsinek. A sok kis étkezés Ricsinek is beválna sztem, illetve ő vacsira nagy kajás (ami nem jó a dokinő szerint, mert reggelire kellene sokat ennie, de azt meg nem tud, legalábbis kenyérből nem). Akkor Ti mikor adtok inzulint? Nekünk a klasszik reggel 6 - dél - este 6-os menetrendet állították be. Ebből igazából a reggel a necces, mert mind a hárman szeretnénk többet aludni :( mennyit lehet ezen tolni? már egy óra olyan sokat jelentene!
 

tímeácska

Őstag
Szia Grácia!
A Humulin R az nem közepesen gyors? Ti akkor kétszer adtok? Bent azt mondták, a Humulin R 6 órás.

Bocsánat, hogy beleszólok...
Grácia Humulin M3 inzulint ad Hannának, előtte Mixtard 30-at. Ez is premix, 30% gyors (azaz Humulin R) és 70% hosszú hatású (Humulin N) inzulinok keveréke.
A Humulin R gyors hatású (mint az Actrapid, humán - nem analóg).
A Humulin N hosszan felszívódó hatással bír (mint az Insulatard - ez is humán).
A Lilly cég ultragyors hatású inzulinja - analóg - a Humalog (mint a NovoRapid, vagy Apidra).
 

tubi

Aktív tag
aha, értem akkor. vagyis ő kétszer kap mixet. na a mienk más eset... akkor olyan kismanót kell keresnem, aki csak Humulin R-t kap. Még egy kérdés az anyukákhoz - amikor kiderült a kisbébik cukorbetegsége, megvonták a tápszert? Nálunk az volt, hogy napi 2-3-szor kapott 150 ml tápszert, amit megvontak tőle, végül kiküzdöttem egy alkalmat utóvacsinak. de úgy érzem, több kellene neki, főleg, mert azt mondták, az első hónapban semmilyen tejterméket nem ehet :( Nálatok hogy volt ez? köszi!
 

tímeácska

Őstag
A kezdetek kezdetén Mátém is csak gyors hatású inzulint kapott, azaz, 3-szori Actrapid-ra állították.
Nekem Mátém a diabja kezdetekor még javában anyatejes volt, és érdekes, hogy inkább a tápszert forszírozták, hogy azt igya szopi helyett, de leginkább a bármilyen "tej" megvonását szerették volna a legjobban. Mivel ezt végképp nem engedtem, a tápszert akarták adni - abban mégis pontosabban kiszámítható a CH mennyiség, ugyanis, az anyatej CH tartalma nagyban függ az anya által elfogyasztott ételtől, és a folyadék mennyiségétől.
Én viszont ragaszkodtam a szoptatáshoz - nem kevésbé Mátém is! :D
Aztán rám hagyták a dolgot, szoptassak, ha akarok... Így érdemben a tápszerhez nem tudok szólni, de tapasztaltam én is ezt a tejmentességet.
Kíváncsian várom a többi anyuka tapasztalatait!
Ha jól rémlik, Umbrának voltak a tápszerrel hasonló problémái, mint Nektek, hogy nagyon dobta Tökmag cukrát!
 

tubi

Aktív tag
hát sajnos nem kaptunk olyan tápszert, amit bent adtak Ricsinek és a Milupa HA optima 7,3-ról 19-re vitte éjjel :( aztán gyorsan visszaállt, de valóban nagyon dob :( úgyhogy vissza kell állnunk a Mildibe 3-ra... Akkor lehet, hogy Te vagy az egyetlen, akinek a gyereke 3*gyorsra volt beállítva eleinte? És Ti mennyire tartottátok a 6-12-6-os kajaidőket?
 
Oldal tetejére