Edukáció

gabibaba

Aktív tag
Tímeácska! Tedd csak fel továbbra is a Mátéval kapcsolatos tapasztalatokat. Nekem is nagy lökést adott az elején (meg most is) az, hogy lehet a sz..ból várat - egyelőre mi egy udvarházzal is beérnénk :). Mert ha elég sokat mondják a rendelésen, hogy kamasz, bele kell törődni, hogy ilyen, stb., akkor azt az ember könnyen elhiszi (hisz az a legkényelmesebb).
Kata! Ha nem leszek lusta, begépelem az eredményeit, és felrakom, ne érezd magad egyedül :).
A hypokezeléssel meg az a gond szerintem, hogy még nem hiszi el, vagy csak most kezdi belátni, hogy a mozgás már máshogy hat a cukrára. Ma is elment bringázgatni, 11,8-cal indult, nem evett plusz ch-t, merthogy magas... 1 óra múlva 3,8. Benne van még szerintem a félsz, hogy magasabb lesz, mint ahogy régen így volt.
Holnap indulnak erdei iskolába 3 napra. Mi lesz velem? Kicsit izgulok, de ez titkos.
 

tímeácska

Őstag
Rendben, Gabibaba, továbbra is megírogatom Mátéval kapcsolatos tapasztalatainkat!;-)
Mivel a pumpa előtti Smart Pixes letöltések valahova elkutyulódtak (CD-n voltak elmentve, CD pedig huss, eltűnt...:oops:), csak a kinyomtatott verziók vannak meg, majd "beszkennelem", és felrakom, hogy lássátok, valóban mennyire ...hmm... vacak volt a gyerek anyagcseréje!
2 napja annyira negatív vagyok... Folyamatosan az jár az agyamban, hogy miért kellett 3 évig Máténak csak szenvednie?! Tudom, hogy örülnöm kéne, hogy az már a múlt, és kár egyáltalán rá gondolni is... De mégis itt motoszkálnak ezek a gondolatok a fejemben... Na, mindegy...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Gabibaba!
Félek, hogy nem találtam meg nálad az arany középutat. A gondozóban azt hallod, hogy "kamasz" és ennek tudják be a dolgot. És én is hasonlót mondtam. Csakhogy nem úgy gondoltam, hogy legyints a dologra, hogy kamasz, és kész. Hanem arra gondoltam, hogy a kamaszkor sajátosságaival is tisztában kell lenni, amikor az ember keresi az okokat, hogy mikor, mi, miért történik. Pont hogy egy gyerkőcöt, és egy kamaszt nehezebb egyensúlyban tartani, mert a legmegfontoltabb kezelésekre is néha rácáfolnak.

A bicajozáshoz, vagy egyéb mozgáshoz a leghatásosabb a gyorsan felszívódó, és lebomló CH, mint a banán, vagy egy müzli szelet.
 

gabibaba

Aktív tag
Kata!
Én így értettem, azaz hogy nem a legyintgetésre bíztatsz. Egyébként első körben az általad írt 6-10-et céloztuk meg, a 4-7 majd csak később jön :)
Te a bringázáshoz hogy lőtted be, hogy mennyi plusz szénhidrát kell? Gábor most eszik kb. 5g-ot, 1/2 óra múlva mér, ha kell, megint eszik, nem mer egyszerre többet enni. Kb. 1-2 óra BMX délután, vacsora után is kb. 1 óra.
 

Mira

Új tag
Kata!
Én így értettem, azaz hogy nem a legyintgetésre bíztatsz. Egyébként első körben az általad írt 6-10-et céloztuk meg, a 4-7 majd csak később jön :)
Te a bringázáshoz hogy lőtted be, hogy mennyi plusz szénhidrát kell? Gábor most eszik kb. 5g-ot, 1/2 óra múlva mér, ha kell, megint eszik, nem mer egyszerre többet enni. Kb. 1-2 óra BMX délután, vacsora után is kb. 1 óra.

Szia!
Nem engem kérdeztél, de leírom az én tapasztalatom ,hátha segít. Én sokat biciklizem, úszom. Pumpám van. Ha az étkezéshez adott inz. már nem hat, és kb. 1-1.5 órát bicajozom, akkor kb. 15 gr Ch-ot fogyasztok, leginkább almát, és 30%-al leveszem a bázisinzulint. Ha 1.5-2 óra telt el a bólusinzulin beadása után, akkor 20 gr CH-t viszek be, általában 2 dl 100%-os gyümölcslé formájában, plusz esetleg egy diab. nápolyit is eszem később-ha nagyon hajtok..Általában így jó szokott lenni a cukrom. Ha magasabb az értékem, (9-10 közötti), akkor a bázist nem veszem le, de 10gr CH-t akkor is eszek, mert mozgás után így lesz jó értékem.Ha nem pumpátok van, a bázison nem tudsz csökkenteni, így mindenképp kell plusz CH bevitel. Az 5 gr nem kevés?
 

gabibaba

Aktív tag
Köszi a választ. De, úgy tűnik, hogy kevés az 5g, de nem mer(t) többet enni. Ezért gyűjtögetjük a tapasztalatokat. Eddig nála szinte semmilyen mozgás előtt nem volt ajánlatos enni, mert az esetek nagy részében felfelé ment, és azt mondta, hogy ezért egész mozgás közben azon járt az esze, hogy azt a csokit-banánt-Túró Rudit le kell dolgozni. Régebben egy egész délelőttös hegyi bringázás plusz ch nélkül meg sem mozdította a vc-át. Kb. 1 hónapja van ez az új fejlesztés.
Azt hiszem, neki fejben kell elrendezni, hogy ami eddig működött, az most nem, és új módszerek vannak, majd csak belejön.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Gabibaba, ígérem fogok írni, de sajna most nagyon dolgozhatnékom van. Gyorsan csak annyit, hogy én is leveszem a pumpát bicajozás előtt, 60-70%-ra. Ez nagyon egyénfüggő, van aki teljesen leveszi a pumpát vagyis 0% inzulin megy.
Írtam privit is Neked.
 

tímeácska

Őstag
Igaz, hogy a "lábápolás" topicra is beszúrtam egy linket a neuropathiáról, de fontosan éreztem ide, az edukációhoz is beírni...
http://www.vitalitas.hu/olvasosarok/online/rehabilitacio/1999/2/1.htm

. táblázat. A neuropathiás és az ischaemiás láb elkülönítése <table border="1" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr align="center" bgcolor="#cccccc"> <td> </td> <td>Neuropathia</td> <td>Keringészavar</td> </tr> <tr> <td>Bõrszín</td> <td> <center>normális</center> </td> <td> <center>halvány</center> </td> </tr> <tr> <td>Bõrhõmérséklet</td> <td> <center>meleg</center> </td> <td> <center>normális vagy hûvös</center> </td> </tr> <tr> <td>Fájdalom</td> <td> <center>nyugalmi; terhelésre javulhat</center> <center>hyperpathia gyakori </center> </td> <td>terhelésre (kezdetben)</td> </tr> <tr> <td>Panaszok éjszakai fokozódása</td> <td> <center>jellemzõ</center> </td> <td> <center>nem jellemzõ</center> </td> </tr> <tr> <td>Perifériás pulzusok</td> <td> <center>jól tapinthatók</center> </td> <td> <center>nem, vagy alig tapinthatók</center> </td> </tr> <tr> <td>Sensibilitas</td> <td> <center>kóros</center> </td> <td> <center>normális</center> </td> </tr> <tr> <td>Ínreflexek</td> <td> <center>kiestek</center> </td> <td> <center>normálisak</center> </td> </tr> <tr> <td>A károsodás jellege</td> <td> <center>trophicus (�neuropathiás�) fekély</center> </td> <td> <center>acralis szövetelhalás</center> </td> </tr> <tr> <td>Artériás Doppler-vizsgálat</td> <td> <center>normális</center> </td> <td> <center>kóros</center> </td> </tr> <tr> <td>Vibrációérzet (kalibrált hangvillával vizsgálva)</td> <td> <center>csökkent</center> </td> <td> <center>megtartott</center> </td> </tr> <tr> <td>Pedogram</td> <td> <center>kóros</center> </td> <td> <center>normális</center></td></tr></tbody></table>
 

pusimelu

Őstag
Elég sokat dolgozom ezért keveset vagyok itt de olvasni mindig feljövök.Minden új tagot üdvözlök és reméljük a következő találkozón már ők is ott lesznek.Meli
 

tímeácska

Őstag
A pedogramot a pedograph készíti. A pedograph egy készülék, ami feljegyzi, és tanulmányozza a járásmódot, testtartást. Pl.: helytelen testtartás a lábon máshol fejt ki nyomást, ebből hamarabb alakulhatnak ki elváltozások a lábon (is), mint például fekély, vagy akár kalapácsujj, stb. Szóval, a helytelen testtartás is rizikó faktor lehet egy esetleges "diabeteses (vagy nem diabeteses) láb" kialakulásában!
 

tímeácska

Őstag
Lehet, hogy már tettem fel régebben hasonló kérdést, ha igen, elnézést kérek miatta!
Tehát:
- Szerintetek melyik szövődményt lehet a legkönnyebben, azaz, a legkevesebb idő/energia ráfordításával elkerülni?! (Miért?)
- És melyik az a szövődmény, amit a legnehezebb elkerülni?! (Miért?)
 

gretta

Új tag
Lehet, hogy már tettem fel régebben hasonló kérdést, ha igen, elnézést kérek miatta!
Tehát:
- Szerintetek melyik szövődményt lehet a legkönnyebben, azaz, a legkevesebb idő/energia ráfordításával elkerülni?! (Miért?)
- És melyik az a szövődmény, amit a legnehezebb elkerülni?! (Miért?)


jó kérdés. főleg azokután hogy a retinopátiás elváltozás úgy látszik jó anyagcsere mellett is kialakulhat. Most én itt leragadtam egy kicsit. De örülök hogy viszont kezelhető. Nekem ugyanis ez az egyetlen olyan szövődmény amitől megrémülök.... A szemészetre mindig félelmekkel megyek, nehogy valami kiderüljön. főleg hogy a látásom azért már nem a régi. mondjuk amikor még dolgoztam akkor elég sokat voltam gép előtt. szinte egész nap. akkor mindig erre fogtam. pedighát biztos a cukornak is szerepe van a dologban, hisz van hogy homályos a világ és utána meg tiszta. ki érti ezt??! 1 éve voltam szemészeten és most megyek megint.
de ezek szerint ha van valami elváltozás akkor az teljesen helyrehozható? Mármint több tíz évig is akár? Mit mond a doki B.laci?

nekem egy időbe elég sokat görcsölt a lábam. reggel mindig arra ébredtem, hogy a vádlim görcsben van. ez lehet szerintetek jele a neuropátiás változásnak? vagy már ne lássak mindig rémeket??
 

blaci

Őstag
jó kérdés. főleg azokután hogy a retinopátiás elváltozás úgy látszik jó anyagcsere mellett is kialakulhat. Most én itt leragadtam egy kicsit. De örülök hogy viszont kezelhető. Nekem ugyanis ez az egyetlen olyan szövődmény amitől megrémülök.... A szemészetre mindig félelmekkel megyek, nehogy valami kiderüljön. főleg hogy a látásom azért már nem a régi. mondjuk amikor még dolgoztam akkor elég sokat voltam gép előtt. szinte egész nap. akkor mindig erre fogtam. pedighát biztos a cukornak is szerepe van a dologban, hisz van hogy homályos a világ és utána meg tiszta. ki érti ezt??! 1 éve voltam szemészeten és most megyek megint.
de ezek szerint ha van valami elváltozás akkor az teljesen helyrehozható? Mármint több tíz évig is akár? Mit mond a doki B.laci?

nekem egy időbe elég sokat görcsölt a lábam. reggel mindig arra ébredtem, hogy a vádlim görcsben van. ez lehet szerintetek jele a neuropátiás változásnak? vagy már ne lássak mindig rémeket??

Kedves Gretta!
Igen, az én példám is bizonyítja hogy jó anyagcsere esetén is kialakulhat de a lényeg hogy minél előbb felfedezzék, a kezdetekben még biztosan jól kezelhető. Én fél évente járok kontrollra, ismerem az érzést amikor félve megy az ember az orvoshoz, hátha megint találnak valamit. Ismered a mondást: "Aki már megégette magát az fél a tűztől." De egyszerűen muszáj menni, ez nagyon fontos a korai felismerés miatt. Az hogy ez visszafordítható e teljesen azt nem tudom, ez jó kérdés, erre még nem is gondoltam, főleg hogy több évtizeden át, legközelebb meg is fogom kérdezni a dokit. A lábam nekem is sokat görcsölt régebben, de ez nem tudom hogy tünete e a neurophatiának, tényleg nem akarlak ijesztgetni ezzel. Mindenesetre a kezelések után teljesen megszűnt. Vannak azért ennél fontosabb tünetei is ami sokkal feltűnőbb, pl: zsibbadás, égő érzés a bőrön, szúrkáló fájdalom (olyan mintha néha tűvel megszúrnák a lábad), túlérzékenység. Ha ezeket nem tapasztalod akkor valószínűleg nincs összefüggés, legalábbis szerintem. További szép napot.
 

blaci

Őstag
Lehet, hogy már tettem fel régebben hasonló kérdést, ha igen, elnézést kérek miatta!
Tehát:
- Szerintetek melyik szövődményt lehet a legkönnyebben, azaz, a legkevesebb idő/energia ráfordításával elkerülni?! (Miért?)
- És melyik az a szövődmény, amit a legnehezebb elkerülni?! (Miért?)

- Hát azt nem tudom hogy melyik szövődményt lehet a legkönnyebben megelőzni de szerintem amiért a legtöbbet tehetünk mi magunk az a diadéteszes láb kialakulása.
Azért mert csak mi tudunk vigyázni arra hogy elkerüljük a sérüléseket, naponta megvizsgálhatjuk a lábunkat (ha máshogy nem megy akkor családtag vagy tükör segítségével) és ha valami változást tapasztalunk, cselekedjünk azonnal, mielőtt még késő lenne. Nagyon fontos a rendszeres mozgás is, azt se tudja helyettünk megtenni senki. Itt nagyon fontos a betegek egészségnevelése, különös tekintettel a helyes lábápolásra. Persze ez a többi szövődmény megelőzésére vagy legalábbis minél késöbbi kialakulására is igaz.
- Szerintem amit a legnehezebb elkerülni az maga a cukorbetegség, ez a legsúlyosabb szövődmény, ez a felelős az összes többiért is. Hogy miért? Talán mert erre már csak akkor figyel oda az ember amikor már megtörtént vele a baj, amíg egészségesek vagyunk egyáltalán nem törődünk sem a cukorbetegséggel sem a megelőzéssel. Ezt magamról tudom, 4 évvel ezelőtt annyit tudtam az egészről hogy létezik ilyen de soha nem gondoltam arra hogy tehetnék azért sokmindent hogy megelőzzem. Ez nem mindenkire igaz, leginkább az időskori 2. típusra vonatkozik. Sajnos sokan vannak akik egyáltalán nem tehetnek róla, esélyük sem volt tenni ellen bármit is.
Sokszor elbeszélgetek mostmár erről a családban, barátokkal, munkatársakkal hogy ők még tehetnek ezért de azt tapasztalom hogy nem igazán érdekli őket, meghallgatnak és közben azt látom rajtuk hogy "velem ez úgysem történhet meg".
Szerintem ez a legnagyobb kockázat a többi mind csak ezután jön...
 

naty77

Új tag
Sziasztok!
Lehet, hogy vki már írta, akkor bocsánat. most nézem az aktuális avon katalógust és van benne a kis hűtőtáska, ami ebben a nagy melegben nagyon hasznos kellék. 22*15*17cm cipzáros és van egy plusz zsebe is.
1699 Ft-ba kerül.
ha nem tudjátok kitől megrendelni, írjatok privit, postázni tudom bárkinek, bárhová.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok!
Lehet, hogy vki már írta, akkor bocsánat. most nézem az aktuális avon katalógust és van benne a kis hűtőtáska, ami ebben a nagy melegben nagyon hasznos kellék. 22*15*17cm cipzáros és van egy plusz zsebe is.
1699 Ft-ba kerül.
ha nem tudjátok kitől megrendelni, írjatok privit, postázni tudom bárkinek, bárhová.

Köszi, hogy gondoltál ránk, épp most akartam feltenni a fórumra, hogy új katalógus....

Szóval Christina, egy jó kis hűtőtáskát Avonéktól???
 

tímeácska

Őstag
Retinopathiáról találtam némi érdekességet, ajánlom figyelmébe Mindenkinek az alábbi sorokat!

A retinopathia diabetica felismerése
A diab. mell. diagnózisakor retinopathia nem észlelhető az 1-es típusú betegeken. Általában 3-5 év után várható a retinopathia első jeleinek megjelenése. Ezért külföldi gyakorlatban például nem javasolják az évenkénti szűrővizsgálatot 1-es típ. cukorbetegeken a diagnózist követő első 1-3 évben. Ezzel ellentétben a 2-es típ. diabetesben szenvedőknél a cukorbetegség kórisméjének megállapításakor már jelen lehet a rethinopathia enyhébb vagy súlyosabb formája, aminek magyarázatát e diabetes típus jól ismert, lappangó fejlődése adja. Ennek illusztrálására érdemes megemlíteni, ahol a vizsgálatba bevont , újonnan felismert 2-es típ. diabetesben szenvedők 37%-ánál lehetett a diabetes diagnózisakor valamely fokú retinopathiát azonosítani. Néhány megdöbbentő esetközlés is felhívja a figyelmet arra, hogy a 2-es típ. diabetes diagnózisakor igen előrehaladott látásromlás is előfordulhat. A hazai módszertani levél nem tesz éles különbséget az 1-es és 2-es típ. diabetes között, a az évenkénti legalább egy alkalommal történő szemészeti konziliárusi vizsgálatát javasolja minden cukorbetegnek!
A retinopathia diabetica kórlefolyásának három stádiuma különíthető el. Az egyik stádiumból a következő stádiumba valóátmenet folyamatos. Jellemző, hogy látási panasz a kórfejlődés kezdetén szinte nincs, míg a kórlefolyás végén gyakorlatilag teljes látásvesztés alakulhat ki!
A kórfejlődésben elsősorban a tartós hyperglicaemia következményei (polyol-anyagcsereút előtérbe kerülése, fehérjék nem enzimatikus glikációja, oxidatív stressz fokozódása, sejtszintű folyamatok megváltozása (protein-kináz-C-aktivitás fokozódása, stressz fehérjék csökkenése, az intermedier anyagcserében kulcsszerepet játszó enzimek aktivitásváltozása) mellett haemorheologiai tényezők (fokozott vérviszkozitás, thrombocitaaggregáció-fokozódás) kapnak szerepet.
Enyhe, nem proliferatív retinopathia (háttér-retinopathia):
Néhány microaneurisma, kisebb-nagyobb pontszerű bevérzések, kemény exsudatumok lehetnek jelen. Szubjektív panasz nincs, a látásélesség csak akkor csökken, ha macula oedema mutatkozik.
Súlyos, nem proliferatív retinopathia (prae-proliferatív retinopathia):
Intraretinalis microvascularis abnormalitások jelennek meg, gyapottépéses gócok, dilatált kapillárisok, telt, pangásos vénák, korai intraretinális proliferációk észlelhetők. Még ekkor sem kötelező, hogy a betegnek szubjektív panasza legyen, kivéve, ha macula oedema jelentkezik.
Proiferatív retinopahtia:
Jellemző az érújdonképződés, a praerenális vérzések, a zsugorodó kötőszöveti proliferációk megjelenése, retinaelhaláshoz vezethet. Üvegtesti bevérzés, végül secunder glaucoma alakulhat ki. A betegnek panaszai vannak: fokozódó látásromlás, gomolygó homályok, foltos látás alakulhat ki.Végül a látásromlás igen kifejezett lehet, nem ritka, hogy csak a fénylátás marad meg. Végkifejletként a beteg gyakorlatilag vakká válik.

Ha valami nem világos, kérdezzetek nyugodtan!;-)
 

christina

Őstag
Köszi, hogy gondoltál ránk, épp most akartam feltenni a fórumra, hogy új katalógus....

Szóval Christina, egy jó kis hűtőtáskát Avonéktól???

Miért pont én?:confused::) Vagyis hogy csak én?:p
De köszi, Kata!
Már van egy "cég reklámos", amit még pár éve kaptam a melóhelyen (sose gondoltam volna, hogy használni fogom, csak elraktam jó lesz még valamire! - hát jó lett! :)) Illetve két családtag is avonozik, tehát ha kell bármikor hozatok.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Miért pont én?:confused::) Vagyis hogy csak én?:p
De köszi, Kata!
Már van egy "cég reklámos", amit még pár éve kaptam a melóhelyen (sose gondoltam volna, hogy használni fogom, csak elraktam jó lesz még valamire! - hát jó lett! :)) Illetve két családtag is avonozik, tehát ha kell bármikor hozatok.

Igazad van, mindenkinek ajánlható, de egyből beugrott, hogy neked kellett.
 
Oldal tetejére