Lantusz-aki már használja és aki még nem

Józsi59 írta:
A következő a helyzet velem: idén március óta szúrom magam, a kórházból úgy jöttem ki, hogy Novorapidból R: 18 NE, D: 16 NE, E: 14 NE. Lantus: 22-kor 24 NE. Távozáskor, mivel nem volt túl stabil a cukrom, az orvos megsúgta, hogy 2 egységenként emelhetek, ha nem menne le. Na ehhez képest most ott tartok, hogy Novorapid: 28-26- 24, Lantus: 36 NE. Már méregettem egyszer-kétszer éjjel, úgy 2 óra körül, mingid 10 felett volt. Hipozás nálam még soha nem fordult elő, de inkább a reggeli értékeket figyelem. (Ja, és közben 10-12 kg-ot híztam. Most 110 körül mozgok a 182 cm-mel.)
Ezért kérdezem, hogy meddig lehet emelgetni, ill. van-e felső határ. A hipon, ill. a hízáson kívül mi lehet a mellékhatása?

Szia! Laffi jókat írt, érdemes lenne ezt követned. Talán annyival egészíteném ki, hogy gyakorta a Lantus adagját emelni,az étkezésit csökkenteni szükséges. Mérj evés utáni vércukrokat néhány napig. Akkor jó az inzulin-CH arány, ha az evés előttihez képest evés után 1.5 órával 1.5-2mmól/l-rel többet mérsz.

Köszi a tanácsokat
 
laffi írta:
Józsi!
Szerintem is lehet a Lantust 2NE-vel emelgetni (nekem is ezt mondták) főleg ekkora mennyiségeknél. Ha visszaolvasol én is panaszkodtam hízásra, ugyancsak tavasszal kaptam a Lantust, és azidőben hagytam abba a szoptatást, fel is jött azóta 10 kg (55->65 kg). Nem tudom mi az oka a hízásnak, de olvass vissza, többen javasolták hogy: kajacsökkentés és hozzá inzulincsökkentés lehetne a megoldás. Mennyi CH engedélyezett neked? Kalóriabevitelt korlátozták? Fogynod kellene, vagy elég csak tartani a korábbi súlyt? Ha a hypo kizárható, akkor előbb a Lantust kellene emelgetni 2 NE-vel, hagyni a dózist 3-4 napig és újabb emelés, mindaddig amíg kb 5-6 közé beállnak a reggeli cukrok. Utána a kajához mérten kellene a NovoRapidon emelni (ha kell).
Úgy mondták nekem hogy nincs felső határ az inzulinban.
Mellékhatás? Sokan állítják hogy jó cukrokkal inzulinterápia mellett szépen lehet hízni, míg magas cukrokkal fogyni lehet.

Szia! Magas cukornál azért fogyunk, mert a szervezet igyekszik megszabadulni a felesleges cukortól, de kockacukrot nem pisilhetünk,ezért iszunk sokat és pisilünk sokat magas cukornál.A cukor valamilyen ok miatt (abszolut, vagy relativ inzulinhiány miatt) nem tud belépni a sejtekbe, nem ad energiát, ezáltal az ember erőtlen lesz és fogy. (Bocsi, hogy kiegészítettem,Neked biztosan nem írtam újat ezzel,de talán van, aki még nem hallott erről)
 
Józsi59 írta:
Sziasztok!

Megfogadtam kmolli tanácsát, mértem éjszaka.

Kíváncsi lennék mi a véleményetek erröl, most volt-e éjszakai hipo, vagy nem:

Délben kis adag ebéd. (előtte 28 NE novorapid bedöf, ekkor 13,8 cukor)
18-kor 26 NE novorapid beadás, ekkor a 13,3 cukor
vacsi: 1 szelet rántott hús magában (normál méret...), tovább semmi.
19.30-kor cukor: 9,6
20,30-kor cukor: 9,1
21-kor 40 NE lantus beadás.
22,30-kor lefekvés, ekkor már a cukor: 11,3

01-kor még mindig 11,3 a cukor
03-kor már 12,7,
06-kor felkelés: 17,3

Most akkor mi lehet ez???

(Mindenkinek köszi, aki reagált!)

Szia! Egyértelműen emelni kell a Lantus adagját. Egész napod magas, onnan indul. Milyen is lehetne napközben?!
 
Kedves Mindenki!

Az inzulinadagoknál általában megfigyelésem szerint NAGGYÁBÓL a testsúly felének megfelelő egység hosszú hatású inzulint, és felének megfelelő rövidhatású inzulint adunk. Pl én most Levemir hosszúhatásút adok 12-12E reggel és este, és 10-8-7E NovoRapid -> 24+25= 59 és 59 kg vagyok. Namost a Lantus kicsivel erősebb hatású mint a többi inzulin, tehát abból valamivel kevesebb kell. Én pár hete még azt használtam, abból csak 22 kellett egy nap. Ha valaki Humalogot használ, azt hiszem abból is kevesebb kell, de azt már rég használtam, nem vagyok biztos.
De ez csak olyan általános dolog egyénenként eltérő az inzulinérzékenység (túlsúllyal csökken, tehát aki ducibb, nem tudja olyan jól hasznosítani az inzulint, több kell), és az is eltérő ugye ki mennyit eszik és mozog.
arra akarok kilyukadni, ha Józsi 110 kg, a 40E Lantus valószínűleg nem lesz elég. Mindenképp javasolt növelni. Szép fokozatosan, mondjuk hetente 1-2 egységgel.
És még egy megjegyzés: a Levemir állítólag kevésbé hízlal, mint a Lantus. De egyelőre úgy gonodlom a Lantus mégis jobb. Ezen még kísérletezek...
 
Ez a SYMA-s rendezvény 12.-én ha jól értem inkább a nem cukorbetegeknek szól, a megelőzésről, a betegség felismeréséről...
Nem?

Szeretnélek megkérni titeket, hogy aki még nem töltte ki a kérdőívemet a vércukormérőkről (a diplomamunkámhoz kell, meg esetleg az eredménye alapján várható valami fejlesztés a készüléken), az legyen szíves segítsen ezzel.
http://vercukor.uw.hu
És nyitottam egy topic-ot is a vércukormérőkről itt, oda is várok véleményeket, fejlesztési javaslatokat, mivel nem vagytok elégedettek a gépen, stb.
Köszi mindenkinek
 

zsuzsa7cat

Új tag
Pocsék reggelem van. Tegnap a doki visszavetetett 2 egységet a Lantusból, mert nem tetszett neki hogy reggelente gyakran hipóztam. (lightosan csak!)

Szerinte a délutáni és főleg az esti magasabb értékek (10 fölött van az estém) a hipó késői hatása, és ezért majd ha visszaveszem a lantust nem hipózok hajnalban és reggel, és jobbak lesznek a délutáni és esti értékeim.
Elméletnek szép, és én is egyetértettem vele.......
:cry: :cry:

A gond az, hogy 13,1 ébredtem, és alig akar 10 alá menni a délelőtti értékem.... Olyan vagyok mint aki egész éjjelt a centrifugában töltötte. :wink: :(

Ti ilyenkor még próbálkoznátok még egy-két napot, vagy visszavennétek a +2 egységet?
Mindenesetre 7.7 lett a legutóbbi HglA1c-m és ezen mindenképpen javítani kellene! De félek, hogy így csak rontok rajta! :?
 
Kedves Zsuzsa7cat!

Nem tudom összesen hány egységet adsz, szóval hogy arányaiban mennyire kevés 1E neked, de szerintem egyelőre csak 1el adj kevesebbet, mint eddig. Mindenképp várj pár napot, aztán meglátod, hogy úgy kevés-e reggel, vagy nem. Utána eldöntheted, hogy visszaveszel még1et, vagy nem...
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
zsuzsa7cat írta:
Pocsék reggelem van. Tegnap a doki visszavetetett 2 egységet a Lantusból, mert nem tetszett neki hogy reggelente gyakran hipóztam. (lightosan csak!)

Szerinte a délutáni és főleg az esti magasabb értékek (10 fölött van az estém) a hipó késői hatása, és ezért majd ha visszaveszem a lantust nem hipózok hajnalban és reggel, és jobbak lesznek a délutáni és esti értékeim.
Elméletnek szép, és én is egyetértettem vele.......
:cry: :cry:

A gond az, hogy 13,1 ébredtem, és alig akar 10 alá menni a délelőtti értékem.... Olyan vagyok mint aki egész éjjelt a centrifugában töltötte. :wink: :(

Ti ilyenkor még próbálkoznátok még egy-két napot, vagy visszavennétek a +2 egységet?
Mindenesetre 7.7 lett a legutóbbi HglA1c-m és ezen mindenképpen javítani kellene! De félek, hogy így csak rontok rajta! :?

Szerintem most fontos, hogy este milyenek lesznek a cukraid (délutántól estig) - korrigálás nélkül. Személy szerint, én ebben nem hiszek, hogy csökkenteni kell ilyenkor, mert nálam volt ilyen gond. Ha csökkentettem az adagot, akkor midnig magas volt, egész nap plusz éjjel, ha normál adagot adtam, akkor reggel olyan 4-5 körül volt átlagosan és néha 4 alatt, néha valóban hipóztam, de utána egész nap jó volt, csak ugyanúgy, ahogy neked, délutántól kezdett el felmenni. Az én és a dokim véleménye szerint egyszerűen nem hat 24 órán át - és ismerek már másokat is, akiknek nem hat 24 órán át a lantus. De erre nem szabad csökkenteni - na ezért vagyok kíváncsi, hogy ezek után az esti értékeid milyenek lesznek..
 

zsuzsa7cat

Új tag
Mindkettőtöknek igaza van.... lehet, hogy nem kellett volna rögtön kettővel csökkenteni az adagot..... :cry:

kmolli: amit leírtál, az volt az én véleményem is, csak a dokinak is illik néha egy sanszot adni...
Nekem a Lantus éjjel alacsony értékeket csinál, és nem is lehet úgy beállítani, hogy éjjel és nappal is jó legyen. Ha éjjel alacsony, 4 körüli, akkor jó a délelőtt és a kora délután. Úgy 5 körül meg már megy fel, de nem mindig, így igény szerint korrekciózok.
Eddig oké is, a probléma az estével van. A vacsi nálam későn van, olyan fél 8 körül hétköznap (akkor érek haza), és akkor meg vagy magasak az értékek, vagy sok novót adok, hogy ne menjen fel vacsi után, és hipózok tőle és a lantustól az éjjel.
És a körforgás kezdődik előről.... :roll: :roll: :roll:
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
zsuzsa7cat írta:
Mindkettőtöknek igaza van.... lehet, hogy nem kellett volna rögtön kettővel csökkenteni az adagot..... :cry:

kmolli: amit leírtál, az volt az én véleményem is, csak a dokinak is illik néha egy sanszot adni...
Nekem a Lantus éjjel alacsony értékeket csinál, és nem is lehet úgy beállítani, hogy éjjel és nappal is jó legyen. Ha éjjel alacsony, 4 körüli, akkor jó a délelőtt és a kora délután. Úgy 5 körül meg már megy fel, de nem mindig, így igény szerint korrekciózok.
Eddig oké is, a probléma az estével van. A vacsi nálam későn van, olyan fél 8 körül hétköznap (akkor érek haza), és akkor meg vagy magasak az értékek, vagy sok novót adok, hogy ne menjen fel vacsi után, és hipózok tőle és a lantustól az éjjel.
És a körforgás kezdődik előről.... :roll: :roll: :roll:

Nagyon kíváncsi vagyok mostmár, hogy mi lesz! Kérlek, mindenképpen írd majd meg :)
Nekem pontosan ugyanez volt a problémám... aztán nagyon elegem lett és visszaálltam insulatardra... azt ugyan 3x adom egy nap (persze akkoriban készültünk a babaprojektre is, ezért az insulatardra álltam át és nem a Levemirre), de sokkal jobbak a cukraim és sokkal kiszámíthatóbbak is (ja igen, 3x adom egy nap ez nem elég macera, hanem 11 körül kell ennem az insulatard csúcshatása miatt!! majd este 6 körül is - ezek mondjuk egy-egy banánt jelentek plussz valami kekszfélét, tehát étkezési időn kívűl van mindenképpen). Akármit, akárhogy próbáltam, egyszerűen nem hatott 24 órán át a lantus- de ahogy te is írod, néha igen és olyankor jöttek rám az iszonyatos hipók, mivel egy idő után rutinból korrigáltam délután 3 körül, mondjuk egy 6-7-es cukornál már korrigáltam, mert tudtam, hogy feljebb fog menni, de ha éppen valamiért kitartott a lantus - 100-ból 2x, akkor meg jött a hatalmas hipó 1 órával a korrekció után. De ezek szerint te tudod, milyen ez :)
 
zsuzsa7cat írta:
Pocsék reggelem van. Tegnap a doki visszavetetett 2 egységet a Lantusból, mert nem tetszett neki hogy reggelente gyakran hipóztam. (lightosan csak!)

Szerinte a délutáni és főleg az esti magasabb értékek (10 fölött van az estém) a hipó késői hatása, és ezért majd ha visszaveszem a lantust nem hipózok hajnalban és reggel, és jobbak lesznek a délutáni és esti értékeim.
Elméletnek szép, és én is egyetértettem vele.......
:cry: :cry:

A gond az, hogy 13,1 ébredtem, és alig akar 10 alá menni a délelőtti értékem.... Olyan vagyok mint aki egész éjjelt a centrifugában töltötte. :wink: :(

Ti ilyenkor még próbálkoznátok még egy-két napot, vagy visszavennétek a +2 egységet?
Mindenesetre 7.7 lett a legutóbbi HglA1c-m és ezen mindenképpen javítani kellene! De félek, hogy így csak rontok rajta! :?
Szia! Én visszavenném, amit az orvos javasolt. Ha magasról indul a napod, egész nap nemigen megy lejjebb, sajna...
 

Bálint

Új tag
zsuzsa7cat írta:
Mindkettőtöknek igaza van.... lehet, hogy nem kellett volna rögtön kettővel csökkenteni az adagot..... :cry:

kmolli: amit leírtál, az volt az én véleményem is, csak a dokinak is illik néha egy sanszot adni...
Nekem a Lantus éjjel alacsony értékeket csinál, és nem is lehet úgy beállítani, hogy éjjel és nappal is jó legyen. Ha éjjel alacsony, 4 körüli, akkor jó a délelőtt és a kora délután. Úgy 5 körül meg már megy fel, de nem mindig, így igény szerint korrekciózok.
Eddig oké is, a probléma az estével van. A vacsi nálam későn van, olyan fél 8 körül hétköznap (akkor érek haza), és akkor meg vagy magasak az értékek, vagy sok novót adok, hogy ne menjen fel vacsi után, és hipózok tőle és a lantustól az éjjel.
És a körforgás kezdődik előről.... :roll: :roll: :roll:

Szia! Én megkérdeztem az orvosomat, hogy biztos-e abban, hogy a Lantus 24 órán át tartja a hatását, és azt mondta, hogy az esetek 1-3%-ban valóban nem tart ki 24 óráig (a hatása 22-26 óra), de akkor be kell adni vacsora után és a köztes időt lefedi a vacsihoz adott gyorshatású. Szerintem így elképzelhető, hgy működik! Szerintetek? Van, aki így használja?
 

naty77

Új tag
hát a mai bringázásom ugrott. csak érteném... :shock: vacsi előtt 6,2 szokásos kaja mennyiség, semmi extra mozgás, semmi szokatlan. és vacsi után 1,9!!! kétszer visszamértem... benyomtam 6 dl ananászlét és várok, de úgy elfáradtam, hogy jaj. nem merek mozogni, se lefeküdni, ez rémálom. :cry:
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Bálint írta:
Szia! Én megkérdeztem az orvosomat, hogy biztos-e abban, hogy a Lantus 24 órán át tartja a hatását, és azt mondta, hogy az esetek 1-3%-ban valóban nem tart ki 24 óráig (a hatása 22-26 óra), de akkor be kell adni vacsora után és a köztes időt lefedi a vacsihoz adott gyorshatású. Szerintem így elképzelhető, hgy működik! Szerintetek? Van, aki így használja?

Ez elméletben működne is, elvileg ezt csináltam én is (ha éppen nem akkor volt vacsi, akkor csak pár egység plussz humalogot adtam), de nem ez volt a baj, hanem az, amit Zsuzsa is írt, hogy van amikor valamiért mégis hat 24 órán át. Na és ezekben az esetekben jött a borzasztó hipó (a 18 évem alatt ebben az esti időszakban, ilyen "mégis ható" esetben volt 2 olyan hipóm, mint előtte soha). Ezerszer végigrágtam magam: talán rossz helyre adtam? - nem... talán a napomban történt valami, amitől lement, sok mozgás? - nem, ugyanazt csináltam, mint máskor...
Magyarul, ha nem tapasztalsz olyat, hogy egyszer ennyi ideig hat, másszor annyi ideig, akkor ez szerintem működik. (azt is megjegyzem, hogy az insulatarddal soha nem tapasztaltam ilyet, hogy egyszer rövidebb, másszor hosszabb ideig hat)
 

zsuzsa7cat

Új tag
Nos, meglepö a tapasztalatom.... Igaz, reggel egész délelött és délután is magasabbak voltak az értékeim, de ma reggel újra alacsony, 3.5 értékre ébredtem, és egész délelött jó volt, és 21 egység helyett mindez 19 egységgel. Mintha semmit sem változtattam volna rajta. És ma novorapidból is ugyanannyit adtam, mint máskor....
Ma szinte észre sem veszem, hogy csökkentettem a Lantust, tegnap meg alig tudtam 9 alá vinni az értékeimet..... :shock: :shock: :shock:

Szóval most kezdődik előről a játék a esti magas értékekkel és a plussz egységekkel és az esetleges esti hipóval..... igazad van molli, a Lantus hatása miatt van mindez. És valószínűleg nekem meg pont reggel és hajnalban kisebb az inzulinigényem, és mindez találkozik egy Lantus csúcshatással, tehát akkor alacsonyak az értékek mindenképpen.
Délután meg nagyobb az inzulinigényem, és olyankor meg nem nagyon hat a Lantus.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
zsuzsa7cat írta:
Nos, meglepö a tapasztalatom.... Igaz, reggel egész délelött és délután is magasabbak voltak az értékeim, de ma reggel újra alacsony, 3.5 értékre ébredtem, és egész délelött jó volt, és 21 egység helyett mindez 19 egységgel. Mintha semmit sem változtattam volna rajta. És ma novorapidból is ugyanannyit adtam, mint máskor....
Ma szinte észre sem veszem, hogy csökkentettem a Lantust, tegnap meg alig tudtam 9 alá vinni az értékeimet..... :shock: :shock: :shock:

Szóval most kezdődik előről a játék a esti magas értékekkel és a plussz egységekkel és az esetleges esti hipóval..... igazad van molli, a Lantus hatása miatt van mindez. És valószínűleg nekem meg pont reggel és hajnalban kisebb az inzulinigényem, és mindez találkozik egy Lantus csúcshatással, tehát akkor alacsonyak az értékek mindenképpen.
Délután meg nagyobb az inzulinigényem, és olyankor meg nem nagyon hat a Lantus.

Érdekes ez az inzulinigény dolog... lantussal úgy tűnt, hogy nekem is hajnalban és reggel kicsi és délutántól nő meg. Aztán insulatarddal nem éppen. Hajnalban oké, akkor minden inzulinnal kicsi, de reggel nagyon nagy (!) és délután meg nagyon kevés, annyira, hogy ennem kell 5-6 körül! Szóval én már nem vagyok biztos, hogy egyáltalán ez az én igényem-e vagy inkább a különböző inzulinok csúcsai... de bármi lehet :))) Továbbra is kíváncsian várom, hogy milyenek lesznek a cukraid így a lantusszal! :) Drukkolok, hátha Te rájössz, hogyan lehet kicselezni...
 

naty77

Új tag
megjöttem a diab dokitól!

a vérképem tökéletes, mesebeli szép, bárki megirigyelheti.
:lol:
és... megkaptam az új inzulint!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 3x fogok enni ezentúl! levemir és novorapid lesz.

doki bácsi nagyon durván levette a megehető kalória és színhidrát mértékét, tehát ha sikerül betartani és beáll a cukrom is hozzá (azért lesz 1-2 nehéz hét) akkor viszont el fogok fogyni. /1200 kcal és 150 ch - 50-60-40/

holnap megyek beszerezni a dolgokat és szombaton indul az új élet, iszonyúan boldog vagyok!!!!!!!!!!!!!!!!!

2 hét múlva kell visszamennem, de addig is hívhatom bármikor, nagyon rendes volt.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
naty77 írta:
megjöttem a diab dokitól!

a vérképem tökéletes, mesebeli szép, bárki megirigyelheti.
:lol:
és... megkaptam az új inzulint!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 3x fogok enni ezentúl! levemir és novorapid lesz.

doki bácsi nagyon durván levette a megehető kalória és színhidrát mértékét, tehát ha sikerül betartani és beáll a cukrom is hozzá (azért lesz 1-2 nehéz hét) akkor viszont el fogok fogyni. /1200 kcal és 150 ch - 50-60-40/

holnap megyek beszerezni a dolgokat és szombaton indul az új élet, iszonyúan boldog vagyok!!!!!!!!!!!!!!!!!

2 hét múlva kell visszamennem, de addig is hívhatom bármikor, nagyon rendes volt.

Gratulálok!!! :lol:
Azt tudod, hogy levemirrel viszont tényleg nem lehet szoptatni? Erre még a Thaisz is egyértelmű nemet mondott, a Lantusra már igent mondott (de arra is csak nemrégiben), de a Levemirrel még senki sem szoptatott és szült!
Erről jut eszembe, hogy miért nem a Lantust ajánlotta a doki? Azt szokták első körben ajánlani.. jaaa, megvan, tuti a Novo segít neki hátulról :) :) (én láttam a Novo gyárat, ooooolyan szép!!! :) )
 
Oldal tetejére