Vércukormérők

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Mivel nincs a kezemben egy ilyen mérő, így én csak találgatok :D ... mindenesetre így a videó alapján nekem kb ez a lehetőség jutott eszembe, mondjuk ha jól látom, a csík nem túl nagy felületen van rögzítve ... gyakorlatilag csak a három érintkező + egy kicsi az amit a gép megtart, a többi szabadon van.

Azt nem hiszem, hogy később "felejtettél el" mérni ... inkább valami olyasmire tudok gondolni, hogy az új csík egy kicsivel eltér méretezésben ... vagy sikerült valami apró szöszmöszt beszerezni a csíktartóba ... :)
Én is megnéztem a videót, és így már teljesen más fényben van megvilágítva a dolog, ill. egy másik problémát vet fel nálam.

Az oké, hogy a kütyü valójában jól, közelítően pontosan mér, csakhogy egy ilyen diagnosztikus kütyünek elvileg ki kellene iktatni minden olyan emberi tényezőt, amit nehéz tudatosan kiküszöbölni, vagy egyáltalán ki kell küszöbölni. Történetesen azt, hogy a csík hogy illeszkedjen, hogyan passzoljon megfelelően. A csíknak elvileg pontosan be kellene illeszkednie a vájatba, ezáltal az érintkezőknek a megfelelő ponton kell egymással találkozniuk. Mivel ez egy mechanikus korlát, akkor a kütyünek rendelkeznie kéne azzal a védelemmel, ha a csík mégsem passzol, az érintkezők nem találkoznak megfelelően, akkor a mérés nem történik meg, netán hibaüzenet ír ki, de semmiképpen nem szabadna mérnie, és ezáltal hamis eredményt adnia.

Nem a Mery az egyetlen cukormérő, amelyik ugyanezzel elvvel mér, azonban pl. az Xceed-nél nem találkoztam ezzel a problémával. Mivel nekem Xceed-em is van, ezzel tudom összehasonlítani.

Misamaci, azt tervezem, hogy előveszem a Mery-t, és végzek néhány cukormérést, ugyanígy az Xceed-del is. Sőt, "üresjáratban" megnézem a csíkok lötyögését, mozgathatóságát a vájatban. Holnap jövök az eredménnyel.

Bár egyáltalán nem helyes, hogy egy ilyen technikai akadály van, létezik, de talán hasznos tudni róla. Csak mi van azokkal a diabosokkal, akik nem tudnak erről a problémáról? És mi van azokkal, akiknek a leggondosabb odafigyelés mellett is lötyög a csík a vájatban?
(Nem akarok nyüszögni, de a távolkeleti mégis csak távolkeleti marad?)
 

rocha

Tag
Üdv!

Véleményem szerint biztosan nem arról van szó, hogy a tesztcsík "lötyögne" a készülékben. Ha nem jönne létre az elektromos kapcsolat, akkor vagy nem is működne, vagy hibajelzést adna.
Nekem is van Méry mérőm, gondoltam a régi dcontot ki tudom váltani, mert az épphogy egyben van. A helyzet elszomorító.
Tudom, nem sok értelme van összemérni még azonos elven működő készülékeket sem, nemhogy különbözőket, de azért kiváncsi lennék, mit tanácsolnak a szekértők a diabosoknak mérőcsere esetén. Én kb 1 hónapja használom a méryt, és mellette a dconttal is folyamatosan mértem, ugyanabból a vércseppből véve a mintát.
normál cukorértékeknél kb 0,5 eltérés volt, de magasaknál nagyobb (dcont: 13 méry: 22) és sajnos olyat is tapasztaltam, hogy nem mindig azonos irányba (általában a méry magasabb értéket mutat, de nem mindig) volt az eltérés...
 

misamaci

Aktív tag
Üdv!

Véleményem szerint biztosan nem arról van szó, hogy a tesztcsík "lötyögne" a készülékben. Ha nem jönne létre az elektromos kapcsolat, akkor vagy nem is működne, vagy hibajelzést adna.

A lötyögést én se úgy értettem, hogy teljesen megszakad a kapcsolat, hanem arra értettem, hogy valószínűleg van rá lehetőség, hogy a behelyezés után is elmozduljon a csík, ettől minimális mértékben megváltozhat a mérő által kiadott alapjel erőssége .. és emiatt szór ennyire méréskor. (Ha jól értelmeztem a videót, akkor a csík behelyezésekor valószínűleg a készülék automatikusan elvégez egy kalibrálást - beolvassa a csík kódját - azután elkezd egy, a csíkhoz igazított alapjelet leadni és ennek a jelnek a reagens által generált változásából számítja a vércukorértéket ... ha mérés közben az alapjel erőssége megváltozhat, akkor az befolyásolja a mérési eredményt )
 
Elolvasva az utolsó hozzászólásokat, a Méry használatakor fokozottan figyelni fogok a felvetett "problémákra". Volt egy időszak, amikor a tesztcsíkot többszöri próbálkozással tudtam csak úgy behelyezni, hogy ne adjon hibaüzenetet a gép. Valószínű a csíkokkal lehetett gond, mert mind egy dobozból való volt.
Christina, ha megengeded, akkor megmutatnám/elküldeném a Méry forgalmazójának a táblázatodat. Kíváncsi vagyok, mit szólnak hozzá. Talán még itt a fórumon is megjelennének és válaszolnának a felmerült kérdésekre. Nekem úgy tűnik, hogy az új doboz tesztcsíkok miatt lehet a nagy eltérés.
A különböző elven működő mérők összehasonlításáról már többektől - vércukormérőkkel foglalkozó szakembertől is - hallottam, hogy nem lehetséges. Ez számomra nem elfogadható, hiszen, ha ugyanazt a mennyiséget kétféle módon mérem meg, akkor - bizonyos hibahatáron belül - közel ugyanazt az értéket kell kapnom. Az indoklásban soha nem szerepelt, hogy plazma vér és kapilláris vér közötti különbség okozza az eltérést.
Ha viszont elfogadjuk, hogy különböző mérési elven működő mérők különböző eredményt adnak, akkor vércukorértékek kiértékelésénél, a kezelés beállításánál is különbséget kellene tenni. Gyanítom, hogy az orvosok döntő többsége nem foglalkozik ezzel...
 

borka

Őstag
Én is megnéztem a videót, és így már teljesen más fényben van megvilágítva a dolog, ill. egy másik problémát vet fel nálam.

Az oké, hogy a kütyü valójában jól, közelítően pontosan mér, csakhogy egy ilyen diagnosztikus kütyünek elvileg ki kellene iktatni minden olyan emberi tényezőt, amit nehéz tudatosan kiküszöbölni, vagy egyáltalán ki kell küszöbölni. Történetesen azt, hogy a csík hogy illeszkedjen, hogyan passzoljon megfelelően. A csíknak elvileg pontosan be kellene illeszkednie a vájatba, ezáltal az érintkezőknek a megfelelő ponton kell egymással találkozniuk. Mivel ez egy mechanikus korlát, akkor a kütyünek rendelkeznie kéne azzal a védelemmel, ha a csík mégsem passzol, az érintkezők nem találkoznak megfelelően, akkor a mérés nem történik meg, netán hibaüzenet ír ki, de semmiképpen nem szabadna mérnie, és ezáltal hamis eredményt adnia.

Nem a Mery az egyetlen cukormérő, amelyik ugyanezzel elvvel mér, azonban pl. az Xceed-nél nem találkoztam ezzel a problémával. Mivel nekem Xceed-em is van, ezzel tudom összehasonlítani.

Misamaci, azt tervezem, hogy előveszem a Mery-t, és végzek néhány cukormérést, ugyanígy az Xceed-del is. Sőt, "üresjáratban" megnézem a csíkok lötyögését, mozgathatóságát a vájatban. Holnap jövök az eredménnyel.

Bár egyáltalán nem helyes, hogy egy ilyen technikai akadály van, létezik, de talán hasznos tudni róla. Csak mi van azokkal a diabosokkal, akik nem tudnak erről a problémáról? És mi van azokkal, akiknek a leggondosabb odafigyelés mellett is lötyög a csík a vájatban?
(Nem akarok nyüszögni, de a távolkeleti mégis csak távolkeleti marad?)


Kedves Kata !

Csak a zárójeles mondatodra reagálnék!!!!!!!!!!!

Úgy az Xcced,mint a Méry távolkeleti temék!!!! Tajwani (Légyszi nézd meg a kütyü hátlapját.)
Az Accu-chek mérők pedig Germany!!!!!!

Sándor
 

dg

Őstag
Elolvasva az utolsó hozzászólásokat, a Méry használatakor fokozottan figyelni fogok a felvetett "problémákra". Volt egy időszak, amikor a tesztcsíkot többszöri próbálkozással tudtam csak úgy behelyezni, hogy ne adjon hibaüzenetet a gép. Valószínű a csíkokkal lehetett gond, mert mind egy dobozból való volt.
Christina, ha megengeded, akkor megmutatnám/elküldeném a Méry forgalmazójának a táblázatodat. Kíváncsi vagyok, mit szólnak hozzá. Talán még itt a fórumon is megjelennének és válaszolnának a felmerült kérdésekre. Nekem úgy tűnik, hogy az új doboz tesztcsíkok miatt lehet a nagy eltérés.
A különböző elven működő mérők összehasonlításáról már többektől - vércukormérőkkel foglalkozó szakembertől is - hallottam, hogy nem lehetséges. Ez számomra nem elfogadható, hiszen, ha ugyanazt a mennyiséget kétféle módon mérem meg, akkor - bizonyos hibahatáron belül - közel ugyanazt az értéket kell kapnom. Az indoklásban soha nem szerepelt, hogy plazma vér és kapilláris vér közötti különbség okozza az eltérést.
Ha viszont elfogadjuk, hogy különböző mérési elven működő mérők különböző eredményt adnak, akkor vércukorértékek kiértékelésénél, a kezelés beállításánál is különbséget kellene tenni. Gyanítom, hogy az orvosok döntő többsége nem foglalkozik ezzel...


Ezzel teljesen egyetértek és köszönöm, hogy megfogalmaztad -- az én véleményemet is!
A végfelhasználót a készülék használhatósága érdekli. Hogy ezt a gyártók milyen technika alkalmazásával érik el, az ebből a szempontból érdektelen! Ettől teljesen elkülönítve szemlélve az igaz, hogy magukat a technikai eljárásokat értelmetlen összehasonlítani.
Ha az egymástól különböző elven működő gépek versenyében az egyik sokkal rosszabbnak bizonyul, akkor értelemszerű lenne azokat a gépeket kivonni a forgalomból, a gyártásukat megszűntetni abban a formájukban, amiben csődöt mondtak. Természetesen, erre rövidesen nem fog sor kerülni.
A másik furcsaság számomra az, hogy ha két különböző elven mérő gépet hasonlítunk össze, azt várnánk, hogy az eltérések szisztematikusak legyenek, pont a leírt technikai paramétereik miatt. De nem azok!
 

misamaci

Aktív tag
Ez számomra nem elfogadható, hiszen, ha ugyanazt a mennyiséget kétféle módon mérem meg, akkor - bizonyos hibahatáron belül - közel ugyanazt az értéket kell kapnom. Az indoklásban soha nem szerepelt, hogy plazma vér és kapilláris vér közötti különbség okozza az eltérést.
Ha viszont elfogadjuk, hogy különböző mérési elven működő mérők különböző eredményt adnak, akkor vércukorértékek kiértékelésénél, a kezelés beállításánál is különbséget kellene tenni. Gyanítom, hogy az orvosok döntő többsége nem foglalkozik ezzel...

A másik furcsaság számomra az, hogy ha két különböző elven mérő gépet hasonlítunk össze, azt várnánk, hogy az eltérések szisztematikusak legyenek, pont a leírt technikai paramétereik miatt. De nem azok!


Én azt semmiféle indoklással nem tudom elfogadni, hogy ez eltérő mérési módszereket nem lehet összehasonlítani (ti: optikai vagy elektrokémiai elven történik a mérés) hiszen ettől függetlenül a két módszernek - egy elfogadható szórással - közel azonos eredményt kell adnia. Ha nem így lenne, akkor az azt jelentené, hogy valamelyik mérési módszer teljességgel használhatatlan ... hiszen az mindenhol egy alapvető laborszabály, hogy azonos körülmények közt, azonos mintából azonos eredményeket kell kapni, az alkalmazott mérési módszertől függetlenül.

Abban igazatok van, hogy a teljes vércukorszintet mérő és a plazmakalibrált műszerek által kijelzett értékek közt szükségszerűen van egy kismértékű, szisztematikus eltérés, de ez messze az elfogadható mértéken belül van (korábban volt már erről is szó, ha jól emlékszem).
 

poe

Őstag
A Christina által mért eltérések valóban nagyon durvák és egyáltalán nem növelik a bizalmat a gép felé, akár maga a gép "rossz", akár konstrukciós hibából eredően ilyen könnyű fals mérést produkálni.
Az összemérésről nekem az a véleményem, hogy az a fő probléma, hogy mihez viszonyítasz, mi az etalon? Minden gépnek van hibahatára... Teljesen korrekten, csak ismert glükóztartalmú kontrolloldattal lehetséges, ekkor sok mérést elvégezve kijönnének a mérési módszer különbözőségéből adódó eltérések, illetve lehetne látni egy kb reális, tényleges hibahatárt is. Persze többféle kontrolloldat kellene (alacsony, normál, magas).
A távol keleti gyártásról. Ha egy cég kiviszi magával a minőségirányítási rendszerét, szakembereit, akkor lehet ott is minőséget gyártatni. Ha csak az olcsóságra megy, akkor nem.
 
A távol keleti gyártásról. Ha egy cég kiviszi magával a minőségirányítási rendszerét, szakembereit, akkor lehet ott is minőséget gyártatni. Ha csak az olcsóságra megy, akkor nem.
Ezzel teljes mértékben egyetértek. Sok, a távol-keleti gyártású termék csúcsminőségű, ugyanakkor sok silány minőségű, sőt hamis is lehet.

A kontrolloldatos mérés számomra nem túl meggyőző. Úgy gondolom, hogy a kontrolloldatnak egy szigorúan szabályozott eljárással készülő, adott összetételű oldatnak kell(ene) lennie. Ebből következően a kontrolloldatos mérési eredménynek "nagyon" pontosnak kell(ene) lennie. A megfelelőnek megadott értéktartomány viszont nagyon tág - szerintem.
Bár lehet, hogy a drágább mérők szigorúbb feltételeknek is megfelelnek.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kedves Kata !

Csak a zárójeles mondatodra reagálnék!!!!!!!!!!!

Úgy az Xcced,mint a Méry távolkeleti temék!!!! Tajwani (Légyszi nézd meg a kütyü hátlapját.)
Az Accu-chek mérők pedig Germany!!!!!!

Sándor
Az Xceed, vagyis az Abbott cég angol, legjobb tudomásom szerint.

Az Accu-chek vc mérők pedig a Roche svájci cég termékei. Attól persze lehet, hogy van valami német érdekeltsége.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Tegnap végeztem egy kis összehasonlítást Go, Mery, Xceed kütyükkel. Ahogy lesz időm, megosztom veletek az eredményeket.
Most csak annyit, hogy "lötyögést" mindegyiknél tapasztaltam, de egyiknél sem befolyásolta az eredményt, ill, csak néhány tizeddel, de az két egymást követő mérésnél is előfordul.
Egyedül a Go-nál jelzett hibaüzenetet, vagyis ahogy megmozgattam a betolt csíkot, nem engedte a mérést. Kivettem a csíkot, visszadugtam és lehetett vele mérni.
 

christina

Őstag
Christina, ha megengeded, akkor megmutatnám/elküldeném a Méry forgalmazójának a táblázatodat. Kíváncsi vagyok, mit szólnak hozzá. Talán még itt a fórumon is megjelennének és válaszolnának a felmerült kérdésekre. Nekem úgy tűnik, hogy az új doboz tesztcsíkok miatt lehet a nagy eltérés.
A különböző elven működő mérők összehasonlításáról már többektől - vércukormérőkkel foglalkozó szakembertől is - hallottam, hogy nem lehetséges. Ez számomra nem elfogadható, hiszen, ha ugyanazt a mennyiséget kétféle módon mérem meg, akkor - bizonyos hibahatáron belül - közel ugyanazt az értéket kell kapnom. Az indoklásban soha nem szerepelt, hogy plazma vér és kapilláris vér közötti különbség okozza az eltérést.
Ha viszont elfogadjuk, hogy különböző mérési elven működő mérők különböző eredményt adnak, akkor vércukorértékek kiértékelésénél, a kezelés beállításánál is különbséget kellene tenni. Gyanítom, hogy az orvosok döntő többsége nem foglalkozik ezzel...

Természetesen megengedem és jó ötletnek találom. Kérlek ha lesz válasz, oszd meg velem-velünk.:cool:
Ismét teljesen egyetértek az általad leírtakkal. Köszi, hogy megfogalmaztad helyettem.;):)
 

misamaci

Aktív tag
A kontrolloldatos mérés számomra nem túl meggyőző. Úgy gondolom, hogy a kontrolloldatnak egy szigorúan szabályozott eljárással készülő, adott összetételű oldatnak kell(ene) lennie. Ebből következően a kontrolloldatos mérési eredménynek "nagyon" pontosnak kell(ene) lennie. A megfelelőnek megadott értéktartomány viszont nagyon tág - szerintem.
Bár lehet, hogy a drágább mérők szigorúbb feltételeknek is megfelelnek.

Úgy érzem egy kicsit belekeveredtél, :D
A kontrolloldatod mérésnek - amennyiben ismert az oldat referenciaértéke - minden esetben azonos eredményt kell(ene) produkálnia, függetlenül az alkalmazott mérési elvtől (optikai/elektrokémiai). Eltérést maximum az eredmény kiértékelési módja okozhat (teljes cukorszint/plazmakalibrált)
OFF:
Ez teljesen analóg a laboratóriumi/ipari műszereknél alkalmazott kalibrálási eljárásokkal (pl. pH-mérők, vezetőképesség-mérő műszerek), ahol egy új mérőelektróda behelyezése után ismert összetételű oldatokkal be kell "hangolni" az adott elektródát a kijelző/értékelő egységgel és csak ezután lehet mérést végezni vele (illetve ezeknek a műszereknek az ellenőrzési is így történik). Ha belegondolsz,akkor az elektrokémiai mérőknél minden új tesztcsík egy új elektróda ...csak éppen a kalibrálást a mérőegység végzi (a kódszám alapján, ahol be lehet állítani, vagy automatikusan).
A megadott pontossági határ a min-max eltérést jelenti, ami azt jelenti, hogy ezeken kívül eső érték nem fordulhat elő (ha megnézed a Borka által belinkelt jegyzőkönyveket, azokban is a mérések túlnyomó rész +/-10%-on belül van és alig pár % esik ezen a határon kívül... ez normál körülmények közt simán elfogadható).
ON:


A vércukormérőkhöz adott kontrolloldatoknál valószínűleg azért anak meg egy elég tág határt, mert sajnos - mivel szerves anyagot (glükózt) tartalmaznak - a tárolási körülmények eléggé nagymértékben befolyásolhatják az oldat referenciaértékét off: laboratóriumi/üzemi körülmények közt általában max 2-3 napig szokás felhasználni/tárolni az ilyen oldatokat, még akkor is ha frissen készül és hűtve tároljuk ... on ez ugyebár a készen kapható oldatoknál nem kivitelezhető.
 

borka

Őstag
Az Xceed, vagyis az Abbott cég angol, legjobb tudomásom szerint.

Az Accu-chek vc mérők pedig a Roche svájci cég termékei. Attól persze lehet, hogy van valami német érdekeltsége.

Tökéletesen igazad van,de én a gyártás helyét írtam le,ami a kütyük hátlapján van.
Sándor
 

nagytniki

Új tag
Sziasztok!
Nekünk Personal Dcontos mérőnk van és Accu Chek Activ..Amikor megkaptuk az AC-t, pár mérést végeztem 2 géppel, a miheztartás végett. És az AC mindig magasabbat mért, mint a Personal. És a kontorollokon az AC közelebb állt az ottani mérésekhez. A legdurvább nekünk: AC:16, valami, Personal: 12, valami.
Sebaj, én már csak az AC-ben bízok. Éppe zért van egy ehhez kapcsolódó kérdésem: valahol olvastam, hogy az Activhoz jó a Personalos csík..Hm, de hogy??! Az activ rácseppentős, a Personalos felszívós. Akkor hogy??!
 

misamaci

Aktív tag
Éppe zért van egy ehhez kapcsolódó kérdésem: valahol olvastam, hogy az Activhoz jó a Personalos csík..Hm, de hogy??! Az activ rácseppentős, a Personalos felszívós. Akkor hogy??!

Úgy hogy belefutottál a klasszikus csapdába: a Dc Personal mérőbe való csík neve Optimum és ez a felszívós ...
és van a rácseppentős csík, aminek a neve Personal :) .... csak hogy egyszerű legyen az élet
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Tökéletesen igazad van,de én a gyártás helyét írtam le,ami a kütyük hátlapján van.
Sándor
Én pedig jövök egy vallomással. Otthon megnéztem, és biza Thailand. ;)
Így már érthető, hogy miért marad a kezemben az elemfedél, ha kiveszem a kütyüt a tokjából. Az meg szomorú, hogy még így is megéri nekik, hogy a világ másik felén szereltetik össze a kütyüt. Mert ez azt jelenti, hogy ott éhbérért dolgoznak az emberek. :(
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
És még tartozok egy kis összemérés dokumentálással, de őszintén szólva, semmit nem szűrtem le belőle.
Az első mérésnél végeztem egymás után egy óvatos, és egy durva, vagyis csík mozgatós, nyomkodós, ütögetős mérést. Még magyarázat a mérésekhez: a mérés előtt a Sparban hipo volt, benyomtam 2 túrórudit, és két szem szilvát. Kb. 20 perc múlva történtek a mérések. Egészen az utolsó mérésig nem adtam korrekciót, hogy lássam hogyan megy fel a cuki, és a magas cukornál mennyi az eltérés.
Íme

17:50 .............Ac Go.............. Mery ................... Xceed
óvatos .............10,3 .............. 10,2 .......................10,9
durva ..............10,8 ................10,6 ......................10,9

18:05 ..............12,7 ...............12,8 .......................13,1

18:20 ..............14,7 ...............16,0 .......................14,9

18:35 ..............15,1................ 15,5 ......................16,4

Egyetlen érték van, ami kicsit kilóg a sorból, az a Mery 16-osa, de ez olyan elenyésző, hogy én jónak gondolom mindegyik kütyümet.

Christina, a tied viszont egyértelműen pontatlan, feltétlenül cserét érdemel.
 
Oldal tetejére