Vércukormérők

kmolli

Moderátor
Fórumvezető

christina

Őstag
Ma kaptam receptet rá, amint lehet, kiváltom (azaz, amint meghozza a patika). Csíkot valahogy szerzek hozzá, mert azt most nem lehetett íratni még, de ki akarom próbálni. Mindenképpen jelzem az eredményeket! Nagyon várom már, egészen izgatott vagyok...

Pont ezt szerettem volna írni, hogy aki előbb jut ilyen jó kis mérőkéhez írja le a tapasztalatait. Ősszel valószínűleg már mi is ezt kapjuk.:D Előre is köszi Molli.
 

Mackoka

Új tag
Mi az igazság?

Sziasztok!

Én egy frissen insulinra állított, 2-es típusú cukorbeteg vagyok! A fórumot visszaolvasgatva sok hasznos infót találtam, de van egy problémám, amelyben a hozzászólások nagy száma miatt nem tudok dönteni:
Tablettás cukorbeteg korszakomban egy Accuchek active készülékkel méregettem alkalmanként a vércukromat. Most, az inzulinra állítás napján a kezelőorvosomtól kaptam egy Méry típusú vércukormérőt. Természetesen első dolgom az volt, hogy több mérés próbát is végezzek, ugyanabban az időpontban, ugyanabból a vércseppből. Az eltérések jelentősek, sőt számomra óriásiak. A Méry jellemzően 4-5 egységgel alacsonyabb értékeket mutatott az Accuchek értékeinél. Természetesen mindkét esetben friss tesztcsík, friss elem, stb. Melyik készüléknek kell hinnem???
A megoldás talán a harmadik? Ismerősöm ajánlotta a http://gyogyseged.hu/vercukorszintmerok/vercukorszintmero-keszulekek/benecheck-minilabor-1623.html készüléket. A leírása szerint labor pontosságú. Igaz lehet ez? Van értelme a másik két (koleszterin, húgysav) mérési lehetőségnek?
És ha ezek közül egyik sem? Mi az a mérőeszköz, ami itt a fórumon a használók több éves tapasztalata alapján kiérdemli a megbízható minősítést?

Válaszaitokat előre is köszöni, egy friss és ijedt beteg.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Mackoka, próbálj úgy kísérletezni, hogy nem ugyanabból a cseppből mérsz! A méry-nél tilos nagyon nyomni az ujjat, az első, kibugyannó cseppből lehet csak mérni, különben magasabbat fog mutatni. Nekem is van Mérym is és Accuchekem is, de nincs ilyen különbség köztük normál, első cseppes mérésnél. Ha van, akkor az Accuchek valószínűleg kalibrálásra szorul, de nem szabadna ilyen különbségnek lenni, ez nem általános! Mindkét készülék jó és pontos, felesleges átállnod másra, csak derítsd ki, hogy első cseppes méréssel is ugyanilyen eredményt kapsz-e és ha igen, ki kell deríteni, hogy melyik a rossz, mert akkor az egyik rossz és meg kell javíttatni.
 

Mackoka

Új tag
Mackoka, próbálj úgy kísérletezni, hogy nem ugyanabból a cseppből mérsz! A méry-nél tilos nagyon nyomni az ujjat, az első, kibugyannó cseppből lehet csak mérni, különben magasabbat fog mutatni. Nekem is van Mérym is és Accuchekem is, de nincs ilyen különbség köztük normál, első cseppes mérésnél. Ha van, akkor az Accuchek valószínűleg kalibrálásra szorul, de nem szabadna ilyen különbségnek lenni, ez nem általános! Mindkét készülék jó és pontos, felesleges átállnod másra, csak derítsd ki, hogy első cseppes méréssel is ugyanilyen eredményt kapsz-e és ha igen, ki kell deríteni, hogy melyik a rossz, mert akkor az egyik rossz és meg kell javíttatni.

Szia

Köszönöm a részletes válaszodat. Megpróbáltam a javaslatod szerint, két külön szúrásból mérni, az eredmény: 13,4 Accuchek, 9,1 Méry, aztán több alkalommal is, jellemzően a Méry 3-3,5 alacsonyabb értéket mutat. Azt írod, a Mérynél tilos nyomni az ujjat?? Ez miért van így? Illetve egészen pontosan mit jelent? Én az Accuchek ujj szúróját használom, 2,5-ös értékre állítva, és így az nem szúr akkorát, hogy a vér magától kibuggyanjon, mindenképpen szükség van némi nyomásra! Vagy állítsam az ujjszúrót erősebbre?
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia

Köszönöm a részletes válaszodat. Megpróbáltam a javaslatod szerint, két külön szúrásból mérni, az eredmény: 13,4 Accuchek, 9,1 Méry, aztán több alkalommal is, jellemzően a Méry 3-3,5 alacsonyabb értéket mutat. Azt írod, a Mérynél tilos nyomni az ujjat?? Ez miért van így? Illetve egészen pontosan mit jelent? Én az Accuchek ujj szúróját használom, 2,5-ös értékre állítva, és így az nem szúr akkorát, hogy a vér magától kibuggyanjon, mindenképpen szükség van némi nyomásra! Vagy állítsam az ujjszúrót erősebbre?
Szia Mackoka!
Látom Molli már kilépett, ezért kotyogok bele, de egyébként is írtam volna még én is.

Régen nekem D-Cont mérőm volt, ott is javasolták, hogy az első vércseppet le kell törölni, és a másodikkal kell a vértesztet elvégezni. Azóta nekem is Accu-Chek-em van, annál nem javasolták a második vércseppes mérést, és én nem is alkalmazom ezt.
Azt tudnám mondani, hogy te eldöntheted, hogy letörlöd-e az első cseppet, vagy nem, de akkor mindig ugyanúgy mérd meg mindig a cukrodat, hogy meg legyen az állandóság.
Fel fogok tenni egy vc méréssel kapcsolatos ajánlást, ami gyártó, illetve forgalmazó ajánlása, és az egész vc mérés folyamatát írja le.

A cukormérő vásárláshoz pedig megnézem a linket. Teljesen fölösleges horribilis összeget költened arra a cukormérőre amit belinkeltél. Egyszerűen nem használnád ki, ezen kívül nem kapnál hozzá csíkot TB támogatottan, sem a cukorhoz, sem a koleszterinhez. A diab gondozóban, vagy a házi orvosnál te rendszeresen kapod (vagy fogod kapni) a labor beutalókat, amin lesz koleszterin meghatározás is.
Ahogy a vércukor, úgy a koleszterin is, mint minden egyéb más, amit lehet otthoni kézi mérővel mérni és laborban is, mindig a labor mérés az igazán pontos. Az, hogy a dobozán, vagy a papírján szerepel, hogy laboratóriumi pontosság, hát...., izé, az azért nem teljesen fedi a valóságot. Egy kézi mérőtől nem várható el laboros pontosság, és nem is képesek az teljesíteni.

Olyan létezik, hogy "plazma kalibrált". Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy az ujjbegyből vett kapilláris vér értékét egy számítási képlet alapján átszámítja a plazma értékre (amit a vénából vesznek), és ez így közelebb áll egy laborban (vénából) levett vérminta eredményével.
A kapilláris vér, sejt közötti vér, és a vénás vér között van néhány mmol/l-nyi különbség, a plazmakalibrált vc mérő ezt küszöböli ki, de számtan alapján.

Az, hogy milyen vc mérőt vegyél, arra azt tanácsolom, hogy olyat, amihez kapsz TB támogatottan csíkot. Mivel már te is adsz inzulint (nem tudom hányszor, ettől függ), így jogosult vagy Tb támogatottan csíkra. Egyébként meg, ha van most is vc mérőd, ráadásul Accu-Cheked, ami nagyon jó, inkább várjál egy kicsit, amíg több infot összeszedsz, vagyis aludj rá egyet-kettőt. Akkor biztosan nem vágsz bele olyan vásárlásba, amit később pénzkidobásnak tartasz.
 

Mackoka

Új tag
Méry VS Accuchek

Köszönöm a kimerítő válaszokat, igen sok infót szereztem belőlük, lassan képzett laborosnak érezhetem magam... Ahogy szavaitokból kiveszem a dolgot, itt inkább mindenki az Accuchek mérőt ajánlja, mintha annak nagyobb becsülete lenne itt a fórumon. Esetleg van valaki, aki rendszeresen használja a Mery készülékét? Én jelenleg most ezt használom, mert az Accuchek tesztcsíkom sajnos elfogyott, és mivel most naponta kb 7-8 mérést végzek, és a Mery csík támogatott, hát nem mindegy! De sajnos a Meryvel kapcsolatosan továbbra is negatív tapasztalatom van, mivel előfordult, hogy egy értéket kirívóan magasnak találtam az étkezésemhez képest, és megismételtem a mérést, új szúrásból 30 másodpercen belül, aztán ismét 10 másodpercen belül, és a 3 mérés 3 különböző 1-1,5 eltérésű értéket adott!
Kezdem azt hinni, hogy ezekkel a mérőkkel, szinte bármelyiket használom valódi pontos eredményt sosem fogok kapni, ez csak az én maximalizmusom általi elvárás?? De ha mégis dönteni kell: Mery vagy Accuchek?? Es a döntésnél mondjuk inkább a pontosságot vegyük figyelembe, a tesztcsík támogatottságával ellentétben!

Kedves Méry-t használó sorstársak! Kérlek írjatok ti is tapasztalatokat!
 

tímeácska

Őstag
Szia Mackoka!
Bár én nem vagyok Méry használó (az általad említett okok miatt), ellenben rendszeres Accu-Chek felhasználó vagyok két kisgyermekemmel együtt - immáron 7 éve), javasolnám, hogy nézd meg ezt az új gépet is: http://www.e77.hu/hu/termekeink/vercukormero-rendszer/dcont-ideal.html
Nem azt mondom, hogy fuss a legelső patikába, és azonnal egyél egy Idált (vagy bármi más gépet, mint amid van!), de érdemes körülnézni alaposabban a piacon - valóban a mérvadó a pontosság, ebben 100%-ig egyetértek Veled!
Az Ideál tesztcsíkja is támogatott egyébként!

Egy kis tájékozódás-segítség a pontosság terén: http://www.doki.net/tarsasag/diabetes/hirek.aspx?t=1&nid=22309#22309
 
előfordult, hogy egy értéket kirívóan magasnak találtam az étkezésemhez képest, és megismételtem a mérést, új szúrásból 30 másodpercen belül, aztán ismét 10 másodpercen belül, és a 3 mérés 3 különböző 1-1,5 eltérésű értéket adott!
Kezdem azt hinni, hogy ezekkel a mérőkkel, szinte bármelyiket használom valódi pontos eredményt sosem fogok kapni, ez csak az én maximalizmusom általi elvárás?? De ha mégis dönteni kell: Mery vagy Accuchek?? Es a döntésnél mondjuk inkább a pontosságot vegyük figyelembe, a tesztcsík támogatottságával ellentétben!
Szia Mackoka!
Én általában Méry mérőt használok, azok közül is a TD4252-t és a Mini-t. Nekem is hasonló tapasztalataim vannak, mint neked. Az elmúlt néhány évben volt alkalmam használni több gyártó mérőjét is (Acchuchek kivételével) és a tapasztalatom szerint egyáltalán nem kirívó az 1 - 1,5 eltérés két - három, ugyanazzal a géppel végzett mérés között. Különböző típusú mérők összehasonlításakor legtöbbször még ennél is nagyobbak az eltérések. Normál tartományban kisebb, alacsony és magas tartományban nagyobbak az eltérések. Ha két mérő összehasonlításakor az egyik szinte mindig többet mutat, mint a másik, esetleg csak alacsony tartományban fordul meg a tendencia, akkor az "normálisnak" tekinthető. Ha az eltérés lefelé is fölfelé is előfordul, akkor érdemes kalibráltatni a mérőket a szervizben. A pontossági előírások szerint 30 % eltérés lehetséges.
Sajnos jól látod, pontos értéket ezekkel a mérőkkel sosem fogsz kapni :( A vércukorérték változását viszont lehet velük követni, a pontos értéktől való eltérésre pedig a HbA1C érték alapján lehet következtetni. Ezért célszerű ugyanazt a mérőt használni, főleg párok mérésénél (pl. étkezés előtt-után) vagy ha váltogatod, akkor "össze kell mérni" őket, hogy tudj következtetni a "pontos" értékre.
 

MPéter

Új tag
Sziasztok!

Engedjétek meg, hogy néhány megjegyzést tegyek a mérési pontosságra és a mérési értékekre és magára a mérés folyamatára vonatkozóan.


Először is azt szeretném tisztázni, hogy mi az ami elvárható a néhány ezer forintos kézi készülékektől (mi az amit az EU szabályozás elvár) és mi az amit csak a több millió forintos labor berendezések képesek elvégezni:
A forgalomban lévő, önellenőrzésre szolgáló kézi vércukorszintmérő készülékek pontosságával kapcsolatos EU elvárást a 98/79/EC direktíva és ennek alapján az ISO 15197 szabvány tartalmazza. Ezek alapján a kézi készülékek elvárt pontossága ą20%, azaz a készülékek tájékoztató jellegű eredményt nyújtanak. Önellenőrzésre szolgáló kézi készülékek alapján szigorúan tilos diagnózist felállítani és gyógyszeradagolást beállítani. Az ezen készülékek által mért eredmények kizárólag a beteg illetve a kezelő orvos tájékoztatásának célját szolgálja és legfeljebb az inzulin adagolás minimális módosítását teszik lehetővé. Nem véletlen, hogy negyed évente kötelező lenne a laboratóriumi vércukor ellenőrzés és a HbA1c ellenőrzés is, bár ezeket Magyarországon a legtöbb helyen nem végzik ilyen rendszerességgel.
A pontosabb meghatározásra szolgáló laboratóriumi berendezések (ismét megjegyzem, hogy sok millió forintos eszközökről van szó) pontossága is csak ą7,6% (www.westgard.com – az FDA minőségbiztosítási rendszerének oldala) mivel a rendelkezésre álló módszerek ennél nagyobb pontosságot nem tesznek ma még lehetővé. A laboratóriumi mérés eredményét az is befolyásolja, hogy a vénából kémcsőbe levett vérmintában kizárólag a fluorid tartalmú csövekben áll meg a cukor anyagcsere, de ezek drágábbak az átlagosnál, ezért a legtöbb helyen nem használják, így óránként 3-5%-al csökken a levett vér cukor tartalma mindaddig míg nem kerül a minta a mérőeszközbe (http://www.labtestsonline.hu/tests/Glucose.html?tab=1).
A fentiek alapján, a labor és a kézi készülék által mért adatokban, szélsőséges esetben akár közel 30% eltérés is lehetséges úgy, hogy az eszközök megfelelnek az elvárásoknak.

Nézzük meg mely készülékek rendelkeznek mérési pontosságra vonatkozó minősítéssel (ISO 15197):
- Accuchek készülék rendelkezik http://sejk.oep.hu/?s=segedeszkoz&ttt=310039525&termek=accuchek-active-glucose-50-db-doboz
- Méry készülék rendelkezik (mindegyik) http://mery.hu/termekek
- Magyarországon forgalmazott egyetlen DCont sem rendelkezik http://www.e77.hu/hu/index.php
Ez persze egy minősítés, nem kötelező.

Mit jelent a 'Klinikai pontosságú vércukormérés'?
- Egy szóban: plazmakalibrációt
- Plazmakalibrációt 2000-es évek eleje óta alkalmazzák IVD vércukormérők esetében

Hogyan kellene mérni, hogy pontos eredményt kapjunk? (függetlenül a készüléktől, mert ez a megfelelő mintára vonatkozik, ami független a készüléktől)
1.- Kézmosás.
2.- Ujjbegy szúrás.
3.- Első vércsepp keletkezés (nem nyomjuk/nyomogatjuk közben ujjunkat, ebben a cseppben még magas lehet a szövetközi folyadék koncentrációja és így nem használható megfelelően pontos méréshez).
4.- Első vércsepp letörlése (lehetőleg steril gézzel, legrosszabb esetben tiszta papír-zsebkendővel).
5.- Második vércsepp keletkezés (nem nyomjuk/nyomogatjuk közben ujjunkat).
6.- Második vércseppből mérés.
A kisebb fájdalom és egyszerűsítés céljából az első vércseppből történő mérés is elfogadható, ha nem nyomkodtad közben az ujjadat és betartottad a korábbi lépéseket.

Üdvözlettel
Markovich Péter
 

Mackoka

Új tag
Kedves Péter!

Azt hiszem teljesen korrekt,és kimerítő adatközlést kaptam tőled. A hozzászólásodat olvasva a bennem felmerülő kérdés a következő:

Azt írod: "Önellenőrzésre szolgáló kézi készülékek alapján szigorúan tilos diagnózist felállítani és gyógyszeradagolást beállítani". Én, mint már írtam, egy frissen inzulinra állított beteg vagyok. Amiért a kérdéseimet feltettem, az többek között azért volt, mert kezelőorvosom kérésére, naponta 3 óránként mérem a vércukor értékemet, éjszaka is. A mért értékeket hetente bemutatom, és ezek alapján dönt a doktor úr az inzulin adagjának (napi 4 alkalom) változtatásáról. Amennyiben ezek a mérők, ennyire "pontatlanok", azaz csak tájékoztató eredményt nyújtanak, akkor az inzulin beállítása is teljes mértékben pontatlan! Megjegyzem a diagnózis (Cukorbetegség) felállítása, illetve az inzulinra való átállítás szükségessége 1 db laboreredmény, (HbA1C értéke 9) és 1 db Dcont mérővel a rendelőben elvégzett mérés alapján történt!
Más. A Dcont Ideál nevű, frissen piacra dobott készülékről, legalábbis a neten azt állítják, laboratóriumi pontossággal mér. Itt a forumon is többen ajánlottátok már. Te mégis azt írod, nem rendelkezik mérési pontosságra vonatkozó minősítéssel. A készülékről ezt írják: "A 77 Elektronika Kft. legújabb vércukormérőjét a Semmelweis Egyetem Laboratóriumi Medicina Intézetében tesztelték, ahol a készülék megbízhatóságát és mérési pontosságát kiválónak minősítették.
Pedig én már nagyon kezdtem arra hajlani, hogy vásárolok egy ilyen mérőt magamnak, de most elbizonytalanítottál.....

Nem azért szeretnék pontos vércukor értékeket mérni, mert ez a mániám, bár kérdéseim alapján már úgy tűnhet. De a kiindulási problémám, amit még mindig nem tudtam megoldani, az annyi, hogy egy Accuchekkel történő mérés mondjuk 9,6-os értéket eredményez, amiről mindannyian tudjuk, hogy egy magas vércukorérték, ugyanakkor, 1 percen belül, új vércseppből, új méréssel, de már Méry készüléken mérve, az érték 6,3. Ami akár normális értéknek is mondható. Innentől kezdve felmerül a kérdés: Inzulin, vagy gyógyszer? Ha inzulin akkor hányszor és mennyi? És ugye ezek mind a "PONTOS" mérők adatai alapján?
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Kedves Mackoka!

Ha új cseppel is ugyanazt tapasztalod, amit előtte, hogy ekkora eltérés van, akkor - ahogy írtam az előzőekben is - az egyik géped minden valószínűség szerint rossz. Itt nem 3-5 mmol/l liter hibákról beszélünk pontatlanság címszó alatt, hanem néhány %-ról, azaz 0.3-0.5mmol/l különbségekről. Nekem is volt Accuchek Active-om, van Mérym, van Go-m, volt Partnerem, volt Personalom és mindegyikkel csináltam nem 1-2, hanem 30-40 mérésnyi összehasonlítást, de ilyen eltérést soha nem tapasztaltam. Egészen biztosan nem jó az egyik készüléked, azaz hibás, és nem a típusa rossz, hanem az az adott példány. De, hogy melyik a rossz, ahhoz be kéne menni mondjuk az Accuchekhez (www.akadimpex.hu) és ott próbamérést csinálni vagy a Méryhez (Petzvál J. utca) és ott csinálni 1 próbamérést. Ezért igazán felesleges venned egy új készüléket szerintem. Bár az Ideált tényleg dicséri a 77 Elektronika, de beteg általi tapasztalat még nincs igazán.
A HbA1c egészen más mérés, mint egy vércukor mérés. 9.6-as HbA1c az nagyon magas, ennek függvényében nem sokat számít, hogy az az egy adott mérés, amit a rendelőben végeztek, mit mutatott. Ha inzulinra állítottak, akkor jól tették, ezzel egyelőre csak nyerhetsz! És mérd közben a cukrodat (mármint miközben a terápián vagy) és jegyezd fel, aztán azt majd mutasd meg a dokinak. Ha ezek a mérések csak pár % eltérést mutatnak, ahogyan az az MPéter által leírtakban volt olvasható (a hibatartomány), akkor az olyan picike eltérés egy 4-10 közötti vc értéknél, hogy nincs jelentősége. Nem azért állít inzulinra az orvos, mert a pillanatnyi értéked x volt, hanem mert a HbA1c-d magas volt és azt laboratóriumban mérik, mégha van is hiba%-a, azt azért el szoktuk fogadni mi is és az orvosok is.
 

MPéter

Új tag
Kedves Mackóka!

Kmolli megelőzött a válasz adásban, ami pontos és korrekt.

Csupán további egy fontos, de sajnos nem eléggé ismert méréssel kapcsolatos elvre szeretném felhívni a figyelmet.
Vércukormérésnek étkezés esetében párban van értelme, adott étkezés előtt, majd 1,5 órával étkezés után, egy ilyen mérési párnak van valós értéke elemzés szempontjából, vagyis nem az a fontos, hogy valaki 5-ször méri meg a vércukrát naponta, hanem ha lehet, a példánál maradva akkor az 5 mérésből 2-2-t étkezéshez párban végezze (pl. reggeli előtt, után, majd ebéd előtt, után), illetve egyet mérjen lefekvés előtt, vagy hajnalban. Elemzés és terápia követés szempontjából ez a megfelelő mérési profil.

További Szép Napot!
Markovich Péter
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nem azért állít inzulinra az orvos, mert a pillanatnyi értéked x volt, hanem mert a HbA1c-d magas volt és azt laboratóriumban mérik, mégha van is hiba%-a, azt azért el szoktuk fogadni mi is és az orvosok is.
Ez most nem a vércukor mérőhöz tartozik, de ezt a mondatot, illetve amit sugall, az eü törvényhozók, szabályalkotók figyelmébe is lehetne ajánlani.

Ugyanis kategorikusan a pumpánál a 8%-os HbA1c szintet jelölték meg, az analóg inzulinnál pedig a 7%-osat határértékként. A 8,1%-ot, és a 7,1%-ot már nem fogadják el. Vajon miért, ha egyszer még a többmilliós labor műszereknek is van tól-ig hibahatára?
(Tudtommal a szakma az egyeztetések során is egy tól-ig %-os meghatározást kér, de abban még nincs is benne a labor műszerek mérési hibahatára.) A lényeg, hogy a szabályalkotóknak nem ártana tisztában lenni ezekkel a paraméterekkel is.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Ez most nem a vércukor mérőhöz tartozik, de ezt a mondatot, illetve amit sugall, az eü törvényhozók, szabályalkotók figyelmébe is lehetne ajánlani.

Ugyanis kategorikusan a pumpánál a 8%-os HbA1c szintet jelölték meg, az analóg inzulinnál pedig a 7%-osat határértékként. A 8,1%-ot, és a 7,1%-ot már nem fogadják el. Vajon miért, ha egyszer még a többmilliós labor műszereknek is van tól-ig hibahatára?
(Tudtommal a szakma az egyeztetések során is egy tól-ig %-os meghatározást kér, de abban még nincs is benne a labor műszerek mérési hibahatára.) A lényeg, hogy a szabályalkotóknak nem ártana tisztában lenni ezekkel a paraméterekkel is.
Én már ott elhagytam a fonalat, hogy egy terhességi terheléses cukormérésnél általában ujjbegyből, sima kézi vc mérővel (általában Partner) nézik a terhelés utáni értéket és azt tizedre pontosan (!) határozzák meg, valahogy így: ha 7.8 alatt van, akkor nem cukros, ha 7.8 fölött van, akkor cukros. 7.9-cel mehet a diabetológiára és csinálhatja az értelmetlenül durva diétát, van aki inzulint is kap (!). Ehhez képest a HbA1c 0.1%-át pontosító törvény már kismiska :)
Egyetértek, érthetetlen....
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én már ott elhagytam a fonalat, hogy egy terhességi terheléses cukormérésnél általában ujjbegyből, sima kézi vc mérővel (általában Partner) nézik a terhelés utáni értéket és azt tizedre pontosan (!) határozzák meg, valahogy így: ha 7.8 alatt van, akkor nem cukros, ha 7.8 fölött van, akkor cukros. 7.9-cel mehet a diabetológiára és csinálhatja az értelmetlenül durva diétát, van aki inzulint is kap (!). Ehhez képest a HbA1c 0.1%-át pontosító törvény már kismiska :)
Egyetértek, érthetetlen....
Hát tényleg elképesztő, mintha a (kézi) műszereket egy etalonhoz kalibrálnák, és a tűréshatár század pontosságú lenne.

Mintha 68,2 kg fölöttit túlsúlynak titulálnák, és nem kapna (tilos lenne ennie) vacsorát, 68,2 kg alatt pedig nem túlsúly, és így ehet. :o
De hogy az a 68,2 kg milyen magassághoz társul, magas izmos, vagy alacsony pocakos, vagy idős, fiatal, gyerek, férfi, nő, az éppúgy mindegy, mint ahogy az is, hogy a mázsálás egy falusi körzeti orvos 50-es években üzembe helyezett (kalibrált) mázsáján készül, vagy ultraszuper modern digitális 100 g-os pontossággal mérő mérlegen, netán a szomszéd Mariska néni 20 éves számlapos-mutatónyelves fürdőszoba mérlegén.
Teljesen mindegy, 68,2 kg fölött nincs táp, mert az túlsúly.
 
Oldal tetejére