Lantusz-aki már használja és aki még nem

dg

Őstag
A hormont kénytelen szedni,mert a pajzsmirigyet is megtámadták azok az antitestek,amelyek az inzulintermelő sejteket is elpusztították a hasnyálmirigyben.Nálunk sajnos gyerekcipőben jár a cukorbeteggondozás,inzulinpumpa nincs,inzulint kapunk,de nem mindig van az a típus,amit használunk.Olyankor Magyarországon vesszük meg a patikában.Az orvosnőnk 30 km-re van Munkács városban,mi Beredszászban élünk.A lantussal nincs tapasztalata a dokinak,még most is 21 egys.tartanánk,ha nem találom meg ezt a fórumot,s önkényesen megemelem a dózist.20 egy.lantusnál a cukrai 17 és 23 között váltakoztak.Köszönöm nektek a hozzászólásokat,várom a továbbiakat.A 123 HbA1c még az előző inzulinnál volt,egy hónapja álltunk át a lantusra.üdv.anycikoci


A lantus betegtájékoztatójában (is) benne van, hogy egyes gyógyszerek módosítják a hatását, ehhez kell hangolni a beállítást. A pajzsmirigyre szedett hormonok emelik az inzulinigényt, több inzulint kell adni. Addig emeljétek, amíg jó nem lesz. Ha délre megy fel a cukra a lányodnak, emeljetek a novorapidon. A lantus beállításánál a reggel mért éhomi értékek jelentenek fogódzót, ha jók az értékek, örülünk, ha magasak, ki kell bogozni az okát (vagy éjjeli hipók utáni somogyi, vagy kevés az inzulin mennyisége, éjjeli mérésekkel kibogozható).
 

Zsu77

Új tag
Anycikoci!

Nyiss egy topicot pajzsmirigy problémák címmel akkor biztos jelentkeznek hasonló gondokkal küzködők, akik tanácsot is tudnak adni.

SŐT!Nem csak a hasonló gondokkal küzdők,de pár napon belül szakorvosi választ kapsz!EZ FÓRUM-ÍGÉRET!!!!(olvastam itt valahol...:))
 

anycikoci

Új tag
Sziasztok.A tiroxinhormont valóban egy életen át kell szedni,és ténylegesen emeli a vércukorszintet.A beállítás jó,3 havonta ellenőrízzük a TSH szintet.A cukokértékek jobbak lettek,köszönhetően a tanácsaitoknak, valószínűleg még mindig emelni kell a mennyiséget.Remélem orvosnőnk tolerálni fogja, mikor legközelebb megyek inzulinért, ugyanis ő ragaszkodik az ő általa kiszámolt adaghoz.Az inzulint,ha venni kell,teljes áron szoktuk.De ez nem általános,évvége körül szoktak lenni ellátási gondok.Üdv,Anycikoci
 

dg

Őstag
Szia anycikoci!

Számomra értehetelen, hogy egy orvos miért ragaszkodik ahhoz, ami nem jó??? A diab esetében elég nyilvánvaló, hogy mikor jó egy beállítás. Számok mutatják.
Egy terápia akkor tekinthető jónak, ha a mért értékek legalább 2/3-a a céltartományba esik. Ha ennél több esik a magas vagy az alacsony értékek közé, a terápián módosítani kell.
 

anycikoci

Új tag
Sziasztok.Most újabb probléma merült fel.Vacsora előtti cukor 8,3 volt,ami aránylag elfgadható.10 egys.novorapid beadása után és vacsi után 2 órával a cukor 17,4.A vacsora 2 szelet /8 dkg/ bundás kenyér,egy bögre /2 dl/ tejeskávé édesítővel. Szerintem ez egy kb 50 gramm szénhidrát.Vacsi után egy kb 4 kilométeres sétát tett meg.Nem tudom elképzelni,hogy mitől szaladt így meg a cukra? Sok,vagy kevés volt az inzulin? Elméletileg 1 egys.gyorshatású inzulin 2 mmol-nyi vércukrot kell hogy kompenzáljon.Engem így tanítottak,lehet,hogy rosszul?Segítsetek véleményetekkel! üdv.anycikoci
 

Zsu77

Új tag
Szia!Bár itt sokan okosabbak a számolásban,de mert én is szorultam/ok számolásra elmondom az én véleményem.Én többre számoltam,mint 50 gr jóval.Az én számításaim szerint a malátakávé már kívül eshet,a malátacukort is számolni kell,szerintem a malátakávé nem nélkülözi azt.Szerintem.Az hogy édesítő így önmagában kevés,ha azt veszem,hogy az aszpartamon és az aceszulfám-K-n kívül mindegyikkel kell számolni és napi korlát van rajtuk.Szerintem számolási hiba volt benne.Szerintem.Mindjárt bemásolok ide egy idézetet!Félpill.
 

Zsu77

Új tag
Egy csereérték
=
10 gramm = 1 dekagramm. Úgy tudjuk könnyen megje-
gyezni
a mennyiségeket, ha tudjuk, hogy a következő tételek
mindegyike
1 csereértéknek felel meg:
175 ml (egy normál méretű pohár) tej
tyúktojás méretű krumpli
1 zacskó szalmakrumpli
1 alma, körte, narancs, vagy kisméretű banán
10 szem szőlő
1 sima joghurt
1/2 doboz gyümölcsjoghurt
kis adagnyi, nem édesitett reggeli gabonaféle (müzli)
2 evőkanál rizs
2 evőkanál tészta (spagetti, makaroni, lasagna stb.)
2 virsli
6 kiskanálnyi főtt bab
3 kiskanálnyi spagetti szósszal
2 panírozott halszeletke
1 kis szelet kenyér
kb 100ml nem édesített gyümölcslé

És mindjárt még valamit.
 

Zsu77

Új tag
Ha peldául reggelire 4 csereérték a javasolt mennyiség,
akkor
a követkemenü bármelyikét választhatja:
<MULTICOL id=Szakasz1 dir=ltr GUTTER="67" COLS="2">1. reggelimenu
sonka tojással
2virsli
2 kis szelet piritós vajjal
tej
szabad - nincs csereértéke
1 csereérték
2 csereérték
1 csereérték
</MULTICOL>2. reggeli menu
frissnarancs 1 csereérték
egy adag zabpehely 1 csereérték
1 szelet teljes lisztből való kenyér
vajjal 1 csereérték
tej 1 csereérték
3. reggelimenu
1 decinarancslé 1 csereérték
1 adagkukoricapehely 1 csereérték
2 kiszelet pirítós fehér kenyér-
I 1 csereérték
tea cukor nélkül elhanyagolható szénhid-
rátmennyiség

4. reggelimenu
magas rosttartalmú gabonafejek
(mülik)banánszeletekkel 2 csereérték
1 szelet teljes lisztből való kenyér
vajjal 1 csereérték
tej 1 csereérték
 

dg

Őstag
Sziasztok.Most újabb probléma merült fel.Vacsora előtti cukor 8,3 volt,ami aránylag elfgadható.10 egys.novorapid beadása után és vacsi után 2 órával a cukor 17,4.A vacsora 2 szelet /8 dkg/ bundás kenyér,egy bögre /2 dl/ tejeskávé édesítővel. Szerintem ez egy kb 50 gramm szénhidrát.Vacsi után egy kb 4 kilométeres sétát tett meg.Nem tudom elképzelni,hogy mitől szaladt így meg a cukra? Sok,vagy kevés volt az inzulin? Elméletileg 1 egys.gyorshatású inzulin 2 mmol-nyi vércukrot kell hogy kompenzáljon.Engem így tanítottak,lehet,hogy rosszul?Segítsetek véleményetekkel! üdv.anycikoci


Én is számoltam egyet. Szerintem is kb 50 gr ch volt a vacsorátok.

A kenyérre átlagban számoljunk 50gr ch / 100gr-ot. Persze, nem mindegy, hogy milyen kenyér a felszívódása miatt, meg az egyes fajták között van némi ch-beli eltérés, de a gyakorlatban mindegy, hogy 100gr kenyérben 49gr vagy 52gr ch van. Ez kardinális változásokat nem okoz.
Ezen túl: a bundás kenyér zsíros étel, a tojásban fehérje van. Mind a kettő lassítja az étel felszívódását, azaz gátolja a kiugró vc emelkedést. (Magam is szoktam csinálni, sima fehér kenyérből, és nincs gondunk vele, persze ez nem biztos, hogy másnál is igaz. Ne feledjük! Nincs két egyforma diabos!)

A kávéban nincs ch. Bár már hallottam olyan egyéni tapasztalatokat, miszerint emelőleg hat a vércukorra. Meg kell figyelni. Ha gyakran isztok ilyet és eddig nem tapasztaltátok az extrém vc emelkedést, biztos nem ludas. (Egyébként én még szakirodalomban nem ovastam arról, hogy emelné valamilyen mechanizmus alapján a cukrot,de persze ez önmagában nem jelent semmit)
A malátakávét nem ismerem.

A tejre számoljunk az egyszerűség kedvéért 5gr ch / 1dl -t. (Pontosan 4,7gr ch/dl) És ami nem mellékes: viszonylag gyorsan emeli a cukrot.

Az édesítőszerekben nincs ch (az aszpartámban van, de annyira kevés, hogy elhanyagolható.) Magyarországon a szacharin, a ciklamát, az aszpartám és az aceszulfám-K van forgalomban (ill. ennek elegyei). Léteznek még más mesterséges édesítők is, de feltételezem, ugyanez a helyzet velük.
A fruktóznak és a szorbitnak van ch tartalma.

Így hát:
8x5=40(bundás k.)
2x5=10(tej)

Gondolom, mindig 50gr ch a vacsora, és kb ugyanakkor fogyasztjátok el. (Ez fontos!)
Én a helyetekben megismételném ugyanezt a vacsorát egy-két héten belül 2-3-szor), ha ennyire bizonytalan, hogy az étel volt-e a felelős. És majd meglátjátok.
Mert ha másból áll az 50gr ch-s vacsora, és nincs gond a vércukorral, akkor persze gyanús a bundás kenyér tejjel, ezért kell(het) a próbája.
Ha mindig magasak az értékek, ételtől függetlenül (pláne még akkor is, ha biztosan olyat esztek, amiről tudjátok, hogy nem emeli a cukrot), és max csak az változik, hogy kicsit magas vagy nagyon magas, akkor nyilvánvalóan kevés az inzulin.

Még egy szempont. Ha 3-4 nap egymás után magasak a cukrok, azonos időszakban, az már sejteti, hogy ott valamit igazítani kell a terápián.
Anycikoci!
A vacsora előtti 8,3-as érték túl magas.
 

dg

Őstag
Sziasztok.Most újabb probléma merült fel.Vacsora előtti cukor 8,3 volt,ami aránylag elfgadható.10 egys.novorapid beadása után és vacsi után 2 órával a cukor 17,4.A vacsora 2 szelet /8 dkg/ bundás kenyér,egy bögre /2 dl/ tejeskávé édesítővel. Szerintem ez egy kb 50 gramm szénhidrát.Vacsi után egy kb 4 kilométeres sétát tett meg.Nem tudom elképzelni,hogy mitől szaladt így meg a cukra? Sok,vagy kevés volt az inzulin? Elméletileg 1 egys.gyorshatású inzulin 2 mmol-nyi vércukrot kell hogy kompenzáljon.Engem így tanítottak,lehet,hogy rosszul?Segítsetek véleményetekkel! üdv.anycikoci


Jól tanítottak, ez kb így van.
Még azt nézzétek meg, hogy a 17,4-es értéke előtti 24-36 órában nem volt-e hipótok. (Vagy van-e esély egy észrevétlen hipóra?) A Somogyi effektus miatt írom ezt. A hipó határa "hivatalosan" 3 mmol/l alatti vc érték, de mivel ti mostanában magasabb értékekkel vagytok, egy ennél magasabb, akár normálisnak mondható értéket is hipóként élhet meg a szervezet.
 

anycikoci

Új tag
Sziasztok.Kedves Zsu,kedves d.g.,a tápanyagtáblázatot én is betéve tudom,de ettől nem lettem okosabb.Tegnap reggel éhomi cukor 15,3,reggeli inzulin emelve 2 egys.12 helyett 14 egys.Reggeli 50 gr szénhidrát.Ebéd előtt 12,8 a cukor.14 egys novorapid s 3 óra múlva 16,7.Az ebéd karfiolleves ,4 drb kisméetű töltött káposzta tejföllel, egy vékony szelet kb 4 dkg fehér kenyérrel. 16 órakor rettenetes éhségroham 16 cukorral,megevett egy szendvicset /20 gr ch/ vajjal,sajttal,szalámival.Plusz inzulint nem adtunk.Vacsi előtt 20,3 /csak 4 mmol cukoremelkedés inz.adás nélkül/,vacsira 10 egys.novo,resztelet máj tört burgonyával,nem mértem,mert dolgoztam 24 órát/,szóval szerinte jó nagy adagot evett,plusz 3egy pohár kefír.Tovább ne volt hajlandó mérni a cukrát,hiába zaklattam telefonon.Beadta a 38 egys.lantut,s a ma reggeli éhomi cukra 7,3 lett.Namost aztán végkép megzavarodtam.Nem tudom eldönteni melyik sok,vagy kevés? Ma reggeli szintén az 50 gr ch/2 bund.kenyér+2dcl tej/ csak 8 egys novo,s 2 óra múlva a cukor 15,9.Tehát ha emelem,ha csökkentem az inzulint,ev.ut. 7-,8 mmolt emelkedik a cukor.Ti mit tudtok hozzáfűzni? p.s.Ne haragudjatok,ha már kicsit sok vagyok a problémánkkal,de senkitől nem tudok tanácsot kérni.üdv.anyckoci
 

Zsu77

Új tag
Szia!Nincs semmi harag,addig kell nyomozni,amíg nincs megoldás.Mi magunk is csak tippezünk és nagyon várjuk a visszajelzésedet! :) Most a többség diab-talin van,de biztos vagyok benne,hogyha beesnek holnap a fórumra,akkor akad köztük,akitől hasznos segítség jön.Biztos,hogy van megoldás,itt jó helyen vagy!Tegnap is sokat törtem a fejem rajtatok,de azt gondolom,hogy másoknál vannak jó tippek.Szia és nagyon drukkolok,hogy hamar legyen megoldás! :)
 

anycikoci

Új tag
Bocs,és még annyit,hogy nem igazán érzi már a hipot,viszont éjszakai méréseknél nem is észleltünk mostanában hipora utalást,éjféli,hajnali cukrai hajszála megegyeztek a reggeli éhomi cukorral,többször ellenőriztük az éjszakai cukrot.Szerintem éjjel nem volt Somogyi hatás.
 

szolnok

Új tag
Tegnap reggel éhomi cukor 15,3,reggeli inzulin emelve 2 egys.12 helyett 14 egys.Reggeli 50 gr szénhidrát.Ebéd előtt 12,8 a cukor.14 egys novorapid s 3 óra múlva 16,7.Az ebéd karfiolleves ,4 drb kisméetű töltött káposzta tejföllel, egy vékony szelet kb 4 dkg fehér kenyérrel. 16 órakor rettenetes éhségroham 16 cukorral,megevett egy szendvicset /20 gr ch/ vajjal,sajttal,szalámival.Plusz inzulint nem adtunk.Vacsi előtt 20,3 /csak 4 mmol cukoremelkedés inz.adás nélkül/,vacsira 10 egys.novo,resztelet máj tört burgonyával,nem mértem,mert dolgoztam 24 órát/,szóval szerinte jó nagy adagot evett,plusz 3egy pohár kefír.Tovább ne volt hajlandó mérni a cukrát,hiába zaklattam telefonon.Beadta a 38 egys.lantut,s a ma reggeli éhomi cukra 7,3 lett.Namost aztán végkép megzavarodtam.Nem tudom eldönteni melyik sok,vagy kevés? Ma reggeli szintén az 50 gr ch/2 bund.kenyér+2dcl tej/ csak 8 egys novo,s 2 óra múlva a cukor 15,9.Tehát ha emelem,ha csökkentem az inzulint,ev.ut. 7-,8 mmolt emelkedik a cukor.Ti mit tudtok hozzáfűzni? p.s.Ne haragudjatok,ha már kicsit sok vagyok a problémánkkal,de senkitől nem tudok tanácsot kérni.üdv.anyckoci

Szerintem a lantus jó!, viszont ha 50 gr CH a reggeli akkor legalább 14 E legyen a Novó, ha 50 gr az ebéd akkor tózse 14 Novo, és ha a vacsi is 50, akkor tózse legalább 14 esetleg 12 attól függ mennyi volt előtte a cukra. De mennyi a napi CH -tok?. Nállunk reggel 30, délbe 55-60, este 40 ez az egész napi, és ha kedve van még belefér némi nisi nasi, pl túrórudi vagy valami gyümi, esetleg joghurt. Ezzel csak azt szeretném mondani, hogy 50 gr CH reggel nem sok? /igaz kamasz/
Egy napból ne vonj le messzemenő következtetést, és ne változtassatok a bázison. Operáljatok a Novoval. Ja miért is nem szúrt rá? Arra ügyel,ugye, hogy ha 15 a cukra ne kezdjen el tornázni , futkosni egyebek ,mert akkor már nem lefelé, hanem fölfelé megy a cukor!?
Próbálkozni kell és lehet, hogy a novo nem váltja be a hozzáfűzött reményeket. Nekünk pl nem vált be nállunk a lantus ahtrapid lett a nyerő. Persze rosszabb napok azért vannak de a HgA1C évek óta 7,2-7,4 között van.
 
Szia Anycikoci!

Szolnok alább idézett mondatát érdemes megfogadni! "ha 15 a cukra ne kezdjen el tornázni , futkosni egyebek ,mert akkor már nem lefelé, hanem fölfelé megy a cukor!?" Bizony-bizony, a 4 km séta nem a legjobb megoldás ilyenkor. Valóban meg kell nézni, nem volt-e előtte 2-3 nappal hypo, ill. ilyen magas értéknél nyugalomban kell maradni, sok folyadékot (vizet) kell inni, és ha szükséges, az ultragyors hatású inzulinnal korrigálni. Lantus dózisa akkor nelegendő, ha az éhomi érték 5,6-6 mmól/ l. Ultragyors hatású inzulin - bevitt szénhidrát arány akkor megfelelő, ha evés után 1,5 órás érték 1,5-2 mmól/l-rel több. Ha ilyen nagyot ugrik az evés utáni, akkor vagy sok volt a szh, vagy kevés a hozzá adott gyorshatású, étkezési inzulin, azzal kell szerintem bűvészkedni. MUSZÁJ tudni mennyi szh-ot eszik, és bizonyos mennyiséghez mennyi inzulinra van szükség, mert különben csak a káoszt látjátok. A beadás technikájával minden rendben? Mivel adjátok a Lantust? Hova? Benn tartja megfelelő ideigt a tűt? Inzulincsomó?
 
Oldal tetejére