Insulinpumpa

moncsi

Új tag
A százalékos bázisemelést próbáltad már? Nekünk jól bevált, így csak akkor kell a bázis mennyiségén változtatni, ha a százalékos emeléssel kikristályosodik, hogy mennyire is lesz szükség.

Hát, ezt a százalékos dolgot még nem próbáltuk, csak úgy, hogy pl kirándulás idejére csökkentettünk. Az emelést egész napra érted?
 

poe

Őstag
Nekem a Mariann a trénerem ésérdekelne, hogy van-e valakinek ötlete, hogy miért is kaptam én 2 féle kanült? 3 doboz Quicksetet és 3 doboz Silhouettet. Én anno csak az utóbbit, a 45 fokos kanült bírtam használni, talán ha 1 doboz Quicksettet hoztam haza, de az csak a próbaidő alatt, tehát nekem ők eddig még csak a 45 fokosból küldtek és számláztak, mióta legálisan enyém a pumpa. Már hívtam 3x, de nem vette fel... kicsit aggódom, hogy akkor most ha kifizetem, akkor nincs visszaút és majd kenem a hajamra ezt a quickset kanült...
Szerintem hívd fel őket, vagy írj emailt, nem baj ha nem a saját trénereddel beszélsz és kérd a cserét, addig meg ne fizesd ki. Nem hiszem, hogy ez gondot okozna nekik. :p
 

moncsi

Új tag
Ez egy tipikus hullámvasút, és nekem az a véleményem, hogy itt túl sok volt a korrekció, még akkor is, ha nem lett belőle hipo.

Este 19-es cuki, korrekcióra 2 óra múlva közel 8 mmol/l-es csökkenés nagyon drasztikus, főleg, hogy az ultragyors inzulin kb. 3 órát dolgozik a szervezetben. Magas cukorszint estében a szervezet is megtesz mindent, hogy a cukorszintet csökkentse beadott inzulintól függetlenül. A két hatás összeadódik, és míg az inzulin hatását jól ki lehet számolni, a szervezet reakcióját nem lehet, esetleg csak jól megbecsülni.

Mondhatnám azt is, hogy a "tudomány" mellett tudom mit beszélek, mivel én híres hullámvasutas és túlkorrigálós voltam. Remélem, hogy tényleg már csak voltam, de a sok korrekció miatt alig volt normális napom. Így azok az étkezések és hozzájuk tartozó mérések is felborultak, amik egyébként biztosan jók lettek volna.
Rengeteget kísérletezgettem, és bizton állíthatom, hogy csak a lassú cukorszint normalizálás hozhatja meg az eredményt. Az sem baj, ha a 20-as cukorszintből a következő étkezésre még csak 14-15-ös lesz, majd a még következőre rendbejön.
Ahogy többen is írtátok, a türelmes munkától várható eredmény. Ez nem fél nap, és talán nem is egy-két nap, hiszen a szervezet igényeit próbáljuk meg "kitalálni", és elejét venni a kilengéseknek.

Visszagondolva az eddigi korrekcióinkra, igazad lehet. Az a baj, hogy látva a gyerek magas cukrát, rögtön pánikolok, és eme rohamomban biztosan túlkorrigálok, csak hogy legyen már normál tartományban a cukra... Aztán persze, hogy elszáll... Lehet, hogy én szorulok előbb kezelésre;) (neurotika...).
 

poe

Őstag
Hát, ezt a százalékos dolgot még nem próbáltuk, csak úgy, hogy pl kirándulás idejére csökkentettünk. Az emelést egész napra érted?
Bár nem engem kérdeztél... ;)
Ha valami miatt megnő az inzulinigény (pl lázas betegség, vagy hidegfront) úgy a legegyszerűbb kitapasztalni, hogy mennyi kell, hogy kísérleteztek a százalékos bázisállítással. Tehát nem egyből variálod a bázist, hanem 24 órára megemeled mondjuk 120%-ra, hagyod hogy menjen így 2-3 napot, aztán ha még szükséges, emelsz rajta. Ha az inzulinigény megnövekedése tartós, akkor egy idő után célszerű beállítani valamelyik bázis helyre.
Egyébként ilyenkor általában a bólusból is több kell. Többet kell mérni és próbálgatni, menni fog! ;)
 

moncsi

Új tag
Már megint kezdődik... vacsi előtt 11 volt, kb 1 órája pedig már 19,4. Adtunk 3E korrekciót, és még mindig 19??? Ilyenkor mi van? Korrigáljunk még? Mennyivel? Bele az éjszakába... megint nem alszom (sík ideg vagyok...)
 

poe

Őstag
Már megint kezdődik... vacsi előtt 11 volt, kb 1 órája pedig már 19,4. Adtunk 3E korrekciót, és még mindig 19??? Ilyenkor mi van? Korrigáljunk még? Mennyivel? Bele az éjszakába... megint nem alszom (sík ideg vagyok...)
Nem látom át.
Mennyit szoktatok adni vacsorához, most menyit adtatok, mikor korrigáltatok és mikor mennyit mértetek?
Nyugi. ;)
 

christina

Őstag
Kicsit félénken visszatérnék eme topikra... Kínlódásokkal teli 2 év után - és megváltozott életkörülményeim miatt, miszerint nincs időm éjjelente 2-3x felkelni mérni - ma megkaptam a féléves szerelékemet és ha vérzik, hát vérezzen alapon, belém fogom bökni úgy kb 4 hét múlva (akkor lesz doki), mert nincs más esélyem a jó cukrokért.
Aztán lenne is rögtön egy kérdésem medtronicosokhoz.
Nekem a Mariann a trénerem ésérdekelne, hogy van-e valakinek ötlete, hogy miért is kaptam én 2 féle kanült? 3 doboz Quicksetet és 3 doboz Silhouettet. Én anno csak az utóbbit, a 45 fokos kanült bírtam használni, talán ha 1 doboz Quicksettet hoztam haza, de az csak a próbaidő alatt, tehát nekem ők eddig még csak a 45 fokosból küldtek és számláztak, mióta legálisan enyém a pumpa. Már hívtam 3x, de nem vette fel... kicsit aggódom, hogy akkor most ha kifizetem, akkor nincs visszaút és majd kenem a hajamra ezt a quickset kanült...

Én örülök a hírnek, hogy megint megpróbálod a pumpát, annak már nem annyira hogy a kényszer visz rá.
Nekünk is a Mariann a trénerünk és ma én is kerestem szenzor ügylet miatt. Nekem se vette fel. Vissza szokott hívni, de most nem tette, tehát valószínű nyomós indoka van hogy nem elérhető.
Ahogy Poe írta, hívd fel nyugodtan a Medtronicot és beszéld meg ott valakivel. Szerintem is kicserélik, addig ne fizesd ki. Valószínűleg elnézték és tévedésből küldtek másikat is.
 

moncsi

Új tag
5-öt adtunk(ennyit szoktunk) , majd(+1) , este 6-kor vacsizott, húsleves, kevés tésztával, sok zöldséggel, meg túrós-tejfölös sztrapacska (remélem az tudod mi?), ami nem épp alacsony GI-s, de majd meg veszett érte... Úgy gondolom nem adtam olyan sokat neki belőle+ még 1E et utánaküldtünk, biztos ami biztos. Erre 21 órakor 19,4 lett a cucu. Most normálban adtuk, ha jó cukra van, ált kh-ban adjuk, az egész jól bevált (még a káosz előtti időszakban). A bázisa szinte egész nap 0,5, csak hanalban 0,7.
 

poe

Őstag
5-öt adtunk(ennyit szoktunk) , majd(+1) , este 6-kor vacsizott, húsleves, kevés tésztával, sok zöldséggel, meg túrós-tejfölös sztrapacska (remélem az tudod mi?), ami nem épp alacsony GI-s, de majd meg veszett érte... Úgy gondolom nem adtam olyan sokat neki belőle+ még 1E et utánaküldtünk, biztos ami biztos. Erre 21 órakor 19,4 lett a cucu. Most normálban adtuk, ha jó cukra van, ált kh-ban adjuk, az egész jól bevált (még a káosz előtti időszakban). A bázisa szinte egész nap 0,5, csak hanalban 0,7.
Tudom, mi a sztrapacska, szeretem én is. Alattomos amúgy, elég zsíros, sokáig szívódik fel, biztosan köze van a kilengéshez. (Én ilyenekhez kombinált bolust használok.)
Az előbb írtál 3E korrekciót, azt mikor adtátok be? Szenzoros tapasztalataim alapján minimum fél-háromnegyed óra kell, hogy meginduljon lefelé a vc...
Illetve még egy kérdés. Mostanában folyamatosan magas, 10 fölöttia cukra?
 

moncsi

Új tag
A 3E-et 21-kor adtuk, 22,21-kor még mindig 19,3 volt! Most ,már alszik a drágám, de majd még mérek egyet. Az elmúlt 2-3 hétben szinte minden nap van 15-20 körüli cukra, meg néhány jó érték is, vagy hypo. Az a baj, hogy neki nincs két egyforma napja (hiszen 12 éves-lesz), így nagyon nehéz jól csinálni...szerintem. Ja, és talán ott "ment" el a dolog, hogy úgy érezte nagyobb szabadságot kapott a pumpával, és adogatta magának a grátisz bólusokat, persze a "grátisz" kajához-tudtomon kívül (persze mindig kiderül

Üdv: Moncsi
 

poe

Őstag
A 3E-et 21-kor adtuk, 22,21-kor még mindig 19,3 volt! Most ,már alszik a drágám, de majd még mérek egyet. Az elmúlt 2-3 hétben szinte minden nap van 15-20 körüli cukra, meg néhány jó érték is, vagy hypo. Az a baj, hogy neki nincs két egyforma napja (hiszen 12 éves-lesz), így nagyon nehéz jól csinálni...szerintem. Ja, és talán ott "ment" el a dolog, hogy úgy érezte nagyobb szabadságot kapott a pumpával, és adogatta magának a grátisz bólusokat, persze a "grátisz" kajához-tudtomon kívül (persze mindig kiderül

Üdv: Moncsi
Ha mérsz és még magas, adhatsz neki még korrekciót, mert ez lassan lecseng. Ne sokat, számolj úgy, hogy 1E kb 3 mmol/l vc esést okoz (ez persze nem mindig igaz, de általánosságban megfelelhet) és 7-8 körüli értéket célozz meg, ne a 5 körülit. Holnap reggel meg vegyétek fel 120%-ra a pumpát és a bolusokra is számoljatok rá 20%-ot.
Ha rafkós a srác nézd meg néha a pumpa feltöltési naplóját is, a kamaszok mindent kitalálnak... :p
 

moncsi

Új tag
Mértem egyet. Még mindig csak 18. Gyakorlatilag alig mozdult. Volt már, hogy 3E korrekció 22-ről röpke 3/4 óra alatt 2,6-ra vitte le. Hát...ezért félek. Főleg így éjszakára. Mindegy, most még korrigálok egy kicsit... talán nem lesz baj. Hogy nem leszek hosszú életű. az már biztos...
 

poe

Őstag
Mértem egyet. Még mindig csak 18. Gyakorlatilag alig mozdult. Volt már, hogy 3E korrekció 22-ről röpke 3/4 óra alatt 2,6-ra vitte le. Hát...ezért félek. Főleg így éjszakára. Mindegy, most még korrigálok egy kicsit... talán nem lesz baj. Hogy nem leszek hosszú életű. az már biztos...
Az a helyzet, hogy nem mindegy mitől magas a vc. Ha hormonális okok miatt ( pl Somogyi), akkor addig amíg az adott hormon jelen van nem nagyon lehet lehúzatni, de ha kiürül, az inzulin meg még ott van, akkor mélyrepülés....
Nem egyszerű, de megtanulható. :p
Jövőre küld el a srácot hozzánk táborozni! ;)
 

moncsi

Új tag
Résen leszek... Erről a táborról írj! Már küldöm is a gyerkőcöt! Jó éjt, majd beszámolok a korrekció eredményéről. Köszönöm, hogy segítettél!!!
 

napocska

Őstag
Kicsit félénken visszatérnék eme topikra... Kínlódásokkal teli 2 év után - és megváltozott életkörülményeim miatt, miszerint nincs időm éjjelente 2-3x felkelni mérni - ma megkaptam a féléves szerelékemet és ha vérzik, hát vérezzen alapon, belém fogom bökni úgy kb 4 hét múlva (akkor lesz doki), mert nincs más esélyem a jó cukrokért.
Aztán lenne is rögtön egy kérdésem medtronicosokhoz.
Nekem a Mariann a trénerem ésérdekelne, hogy van-e valakinek ötlete, hogy miért is kaptam én 2 féle kanült? 3 doboz Quicksetet és 3 doboz Silhouettet. Én anno csak az utóbbit, a 45 fokos kanült bírtam használni, talán ha 1 doboz Quicksettet hoztam haza, de az csak a próbaidő alatt, tehát nekem ők eddig még csak a 45 fokosból küldtek és számláztak, mióta legálisan enyém a pumpa. Már hívtam 3x, de nem vette fel... kicsit aggódom, hogy akkor most ha kifizetem, akkor nincs visszaút és majd kenem a hajamra ezt a quickset kanült...

Nekünk azt mondták, hogy bontatlan csomag szereléket ki lehet cserélni a másik fajtára.
 

napocska

Őstag
Hát, ezt a százalékos dolgot még nem próbáltuk, csak úgy, hogy pl kirándulás idejére csökkentettünk. Az emelést egész napra érted?

Attól függ. Ha pl. jön a hideg, nekünk mindig emelni kell az össz. inzulinmennyiséget. Ilyenkor elkezdenek nagyon összevissza eredményeink lenni, de az feltűnik, hogy szinte minden napszakban magas. Akkor 24 órára emeljük, óvatosan, először 110 %-ra, aztán 120-ra. (De ez rugalmas, tehát ha lefekvéskor nem tűnik indokoltnak, hogy éjszakára is emelt bázis menjen, akkor leállítjuk.)
Ha valamikor a nap folyamán rendszeresen túl magas a cukor, vagy túl alacsony, akkor csak arra az időszakra emeljük vagy csökkentjük százalékosan a bázist. Aztán, ha kiderül, hogy mennyire is van szükség, akkor változtatunk csak a bázison.
De még mi is tanulunk, sokat próbálkozunk, és még hibázunk is sajnos.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Moncsi, a legelső dolog, amit meg kellett tennem, hogy normalizáljam a cukromat az az, hogy "leszokjak" a korrekcióról. A következő, hogy minél inkább kivédjem a hipokat.

A korrekcióról leszokni nem olyan egyszerű, hogy egyszer csak nem adok be plusz inzulin, hanem hogy kevesebbet adok be, 12-15 alatt nem korrigálok, és bőven hagyok időt a cukorszint csökkenésére.

Ahogy Poe is írta, a beadás után nem azonnal indul meg a cukiszint csökkenés annak ellenére, hogy az ultragyors inzulin 5-10 percen belül elkezd dolgozni. Az ultragyorsnak 1,5 órán van a csúcsa, és 2,5-3 óra múlva is kb 20-30 %-os hatékonysággal működik. Elvileg 2 órán belül nem szabad újra korrigálni vele, mert inzulin felhalmozást hozunk létre, ezzel pedig hipot okozunk.
Poe írta az is, hogy nem mindegy, hogy az a 20-as cukor minek a következménye. Diéta hiba, számolási hiba, somogyi hatás, technikai probléma?

Ha egy időszakban korrigálni kell, akkor az a korrekció kihatással van még a következő étkezésre is, és még az az utánit is felboríthatja. Érzékeny betegeknél egy erős hipo, és az utána lévő somogyi akár 72 órára is felboríthatja az egyensújt. Ez biztos hihetetlenül hangzik neked, de gondolni kell rá, amikor egy reggeli 20-as cukit délre látszólag rendbe hozol, de este már megint vagy durva hipo, vagy újabb 20-as cukit mértek. Ilyenkor azt hiszed, hogy a déli-délutáni CH/inzulin arány volt a rossz, holott az lehet, hogy jó volt, de a reggeli 20-as körüli ingadozás van még kihatással az egész napra.

Ne akarjál 2 óra alatt rendbehozni egy elszállt cukit, mert láthatod, hogy nem vezet eredményre.

A pumpa memoriáját pedig tényleg ellenőrizd le. A srác lehet, hogy akkor is korrigál, amikor te nem tudsz róla, és még te is rákorrigálsz.

Az írásodból nekem úgy tűnik, hogy nem nagyon alkalmazzátok az elnyújtott, vagy kombinált bólus beadást. Ezt érdemes lenne áttanulmányozni, és alkalmazni, hiszen ez a pumpa egyik előnye a penhez képest, hogy nem kell egyszerre inzulinbombát juttatni a szervezetbe.
Korrekcióhoz is ezt javaslom. 30 perces elnyújtott (Medrtonicnál kocka a neve) bólus adását, ez a szervezet számára is egyenletes hasznosulást biztosít.

Az egyszerre beadott bólus csúcsa nem biztos, hogy találkozik a CH felszívódás csúcsával. Lehet, hogy a kiszámolt inzulin megfelel a CH-nak, de ha a CH és az inzulin csúcsa nem találkozik, akkor máris magas, vagy túl alacsony cuki az eredmény. Az inzulin nem csinál mást, mint a vérben lévő CH-t bejuttatja a sejtekbe. Ha nem talál CH-t, akkor hipo, ha sokat talál, akkor otthagyja, és hiper lesz.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A tegnapi problémás napom eredménye: este, éjszaka 3,7 és 10,2 közötti ingadozás, összevissza. Hol lement, hol felment a cuki.

Éjszaka 3,7; 7,6; 6,9; reggel 6,3 volt a cuki. A ma délelőttömre inkább az alacsony cuki volt a jellemző (4,1-6,9 között). Ez másnak tökéletes érték, én viszont tartok egy hipotól. Annak örülök a legjobban, hogy a durva hipot sikerült kivédenem. Ez nem volt mindig így.

Azt hiszem letöltök egy 2 hetes diagramot, mert én is látni akarom ezt a cikis tegnapi napot.
 
Sziasztok!

Én is a túlkorrigálás mestere vagyok. :(

Mi is szenvedtünk tegnap Rékával rendesen. Ebéd előtt 6.5 volt a cukra, de 4-kor csak 3.4. Evett, szögletes bólust kapott hozzá, erre vacsi előtt 12-t mért. Korrekció, vacsora, irány a doki influenza oltásra, és mire hazaértünk, 3.2.
Ilyenkor én is nagyon elkeseredek, meg persze mérges is vagyok, hogy megint oda az egész éjszakám. Evett egy Jó estét kekszet, és utána stabilan 5.4 - 6.2 volt a cukra, 3-szor mértem az éjjel. :p

Remélem ma megkapjuk a múlt héten megrendelt szenzort, nagyon kéne.

Réka is 12 éves, és számomra hihetetlen, hogy milyen jól becsüli meg a kaja ch tartalmát, én még mindig mindent lemérek :(. Én 100%-ig megbízom benne, biztos vagyok abban, hogy a kilengések nem titkos evések miatt vannak. Hozzá kell tenni, hogy híresen rossz evő.
Amire nem tud figyelni, az a mozgás okozta vc esés. Kiszámíthatatlan, hogy milyen erős lesz a tesi óra. Mostanában többször is 2-3 közötti cukorral fejezte be az órát.

Mi is a Mariannhoz tartozunk, de nagyon régóta (hónapok óta) nem sikerül beszéni vele, nem is hív vissza. Találtam a Medtronicnál mást, akivel viszont mindent meg tudok beszélni, és ő is pumpát használ.

Kitartást és jobb cukrokat nektek is!
 
Oldal tetejére