Adókedvezmény Diabetes betegeknek

blaci

Őstag
Az adókedvezmény (s.fogy., 3675) azért jár, mert cukorbeteg vagy. Az adójóváírás (15100) akkor jár, ha az adóalap 1.27-szerese 3.188.000-et nem éri el. Ha eléri, akkor korlátozottan jár, max. 4.698.000 Ft-ig. De.. csak bérjövedelemre jár (gyed igen, gyes nem), és max. a bér 1.27-szeresének 17%-a. Tehát járhat mindkettő.

Igen ez tényleg így van, erről most kellett nekünk is nyilatkozni, de ez az adójóváírás mindenkinek jár aki a fentiek alapján jogosult rá, nem külön a cukorbetegség miatt lehet igénybe venni.
Persze attól még járhat egyszer mindkettő is…valóban!
Üdv.,
Laci …aki köszi a kiegészítést!:dr_24::dr_24: és :dr_24:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
segítsetek légyszí!
most az adójóváírás és az adókedvezmény is jár nekünk???

Szia Lizzi!
Én még nem hallottam arról, hogy adójóváírás az járna külön. Ha azért kérdezed amit Kata írt tegnap akkor szerintem a nekünk (is) járó adókedvezményre gondolt, de majd kijavít ha nem így van…! (4/#37)
Én úgy értelmeztem, bár abban igazad van, hogy a kettő nem egészen ugyan az…:dr_4:;):dr_31:
Üdv.,
Laci …aki Kata merre vagyol…?!:D

Az adókedvezmény (s.fogy., 3675) azért jár, mert cukorbeteg vagy. Az adójóváírás (15100) akkor jár, ha az adóalap 1.27-szerese 3.188.000-et nem éri el. Ha eléri, akkor korlátozottan jár, max. 4.698.000 Ft-ig. De.. csak bérjövedelemre jár (gyed igen, gyes nem), és max. a bér 1.27-szeresének 17%-a. Tehát járhat mindkettő.

Szeritem Maka, valamit rosszul értelmezel, vagy én.

É így értelmezem Lizzi kérdését, ill a válasz:

Adókedvezmény ami jár a cukorbetegeknek, azt lehet adójóváírásként levonni a számított adóból.

Többféle kedvezmény létezik. Gyermekkedvezmény, családi kedvezmény, alkalmazotti kedvezmény, mikor melyik évben melyik.

A kedvezmények jogosultság esetén összevonhatók, és adójóváírásként levonhatók a számított adóból.

Nekem csak a "súlyos fogyatékosság" kedvezmény van a cukorbetegségre, de neked Karolára biztosan van más címen járó kedvezmény.

Az adójóváírást lehet havonta érvényesíteni, és lehet évente az adóbevalláskor a 12 hónapra (jogosult hónapok) együttesen levonni. Nekem a cég havonta számolja el.
 

gabibaba

Aktív tag
Én úgy értettem Lizi kérdését, hogy idénre mi jár :oops:.

Amit visszamenőleg lehet érvényesíteni, az tényleg csak a s.fogy. kedvezmény.

Egy gyerekre nem jár semmi kedvezmény, csak 3-tól.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én úgy értettem Lizi kérdését, hogy idénre mi jár :oops:.

Amit visszamenőleg lehet érvényesíteni, az tényleg csak a s.fogy. kedvezmény.

Egy gyerekre nem jár semmi kedvezmény, csak 3-tól.
Aha, tudom már mire gondoltál. Az idei szuper bruttósításra. Igen, igazad van, az is adókedvezmény, ahogy leírtad, azokkal a paraméterekkel, de annak semmi köze a cukorbetegség miatt kapott kedvezményéhez.

Ahhoz, amit te írtál itt van egy kis mankó: http://www.euber.hu/berkalkulator.php

Mi ezt használtuk a lányokkal, de ez csak arra vonatkozik, amit te írtál.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
:dr_4:;):dr_31:
Üdv.,
Laci …aki Kata merre vagyol…?!:D
Jajj, hát itten vagyok, űzöm az ipart ezerrel. Az emilen látom, hogy mi történik a fórum házatáján, és majd belepusztulok, hogy nem vagyok itten.
Most sutyiba beléptem, mert láttam Lizzi kérését.

Még azért vagyok még bent (fent az neten), mert hát lebuktam. :rolleyes:

Úgyhogy én már lépek is :dr_16::hurra::dr_26:, mielőtt csúnyán néz rám a főnök nézni. :mad:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A bérosztályon a lányoktól megérdeklődtem a legfontosabb tudnivalókat.

A 2009-es adóévre most az adóbevalláskor lehet érvényesíteni a súlyos fogyatékosság miatti adójóváírást. Akinek a cég készíti el, annak csak le kell adni a bérosztályon az orvos által kiállított igazolást.
Aki önadózó, az pedig a mag által elkészített bevallásban tünteti fel a megfelelő sorban. Jogosultsági hónapok száma 12 hó (3.575,-Ft/hó).

Az előző évekre visszamenőleg 2005-ig lehet érvényesíteni a kedvezményt. Ezt a cég nem csinálja meg, csak egyénileg lehet. APEH kirendeltségen kell Önellenőrzés nyomtatványt beszerezni. Ehhez is csatolni kell az orvosi igazolást a diabétesz tényéről. Azt nem tudom, hogy az önellenőrzési adópapírok egy borítékban elküldhetők-e? Az APEH-nél érdemes minden részletre rákérdezni.

Tubi, azért várjuk ám, hogy a férjed hogy intézte, mert tudjuk jól, hogy ezek nem egyszerű eljárások, jónéhány buktató van bennük.
 

blaci

Őstag
A bérosztályon a lányoktól megérdeklődtem a legfontosabb tudnivalókat.

A 2009-es adóévre most az adóbevalláskor lehet érvényesíteni a súlyos fogyatékosság miatti adójóváírást. Akinek a cég készíti el, annak csak le kell adni a bérosztályon az orvos által kiállított igazolást.
Aki önadózó, az pedig a mag által elkészített bevallásban tünteti fel a megfelelő sorban. Jogosultsági hónapok száma 12 hó (3.575,-Ft/hó).

Az előző évekre visszamenőleg 2005-ig lehet érvényesíteni a kedvezményt. Ezt a cég nem csinálja meg, csak egyénileg lehet. APEH kirendeltségen kell Önellenőrzés nyomtatványt beszerezni. Ehhez is csatolni kell az orvosi igazolást a diabétesz tényéről. Azt nem tudom, hogy az önellenőrzési adópapírok egy borítékban elküldhetők-e? Az APEH-nél érdemes minden részletre rákérdezni.

Tubi, azért várjuk ám, hogy a férjed hogy intézte, mert tudjuk jól, hogy ezek nem egyszerű eljárások, jónéhány buktató van bennük.

:dr_24::dr_24::dr_24: és még egyszer :dr_24:
 

blaci

Őstag
Ügyintézek 2!

Sziasztok!
Megint voltam ma "ügyintézni"!
Lényeg.
Felkerestem ma egy könyvelőt aki jártas az adóügyekben. Mivel az egész lakás többszöri felforgatása árán ugyan, de megtaláltam az előző évekről a munkáltatóm által készített SZJA bevallásaimról az igazolásokat és azt magammal is vittem, így el is készítette nekem a számítógépén az évenkénti önellenőrzést, szóval megvárhattam. A nyomtatványok nem is egyformák, a különböző éveket másféle nyomtatványon kell elkészíteni. Gondolom változtak a szabályok az évek során… Az, hogy mi van rajta abból nem sokat értek csak alá kell írnom és beküldeni az APEH-hoz. (Előtte lefénymásolom valahol, hogy nekem is maradjon egy példány és az eredetit küldöm be.) Egy borítékban is beküldhetők a papírok, viszont fontos info, hogy az orvosi igazolást nem kell csatolni a beküldött papírokhoz csak gondosan megőrizni és soha ki nem adni a kezünkből az eredetit!!! Ha pedig ellenőriznek az adóhivataltól, hogy jogosan igényeltük-e vissza a kedvezményt akkor be kell tudni mutatni. (Azért én mégiscsak csatolok egy másolatot, biztos ami biztos alapon…)
Köszönöm mindenkinek a segítséget ezzel kapcsolatban!:dr_24::dr_24::dr_24:
Üdv.,
Laci …aki egyenlőre ennyit a fejleményekről!:D
 

pusimelu

Őstag
B. Laci én tavaly előtt és tavaly is beküldtem az igazolás másolatát de tavaly visszaküldték hogy nem kell de azért tegyél be egyet ki tudja mi mostanság az igény.;)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én 2 db eredetit kaptam a doktortól anno. Egy van nálam, egy pedig a cégem bérosztályán. Ebből tényleg következik, hogy az APEH-hoz nem kell belőle küldeni. Én sem gondoltam át hogy is van ez, de így most általatok Meli és Laci, teljes az info.
Én is köszi. :dr_24:
 

blaci

Őstag
Igen, nekem is 2 db eredetit adott a doki az igazolásból, az egyiket leadtam a bérszámfejtőnek (ragaszkodott az eredetihez…!) a másik pedig nálam van. Most már csak egy olyan helyet kell neki keresnem ahol később meg is találom…
Üdv.,
Laci …aki biztos helyet keres neki!:D

Ui.: Meg is van! Bekereteztetem és kiteszem a falra, hogy mindig szem előtt legyen!;) Szuper!:D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Igen, nekem is 2 db eredetit adott a doki az igazolásból, az egyiket leadtam a bérszámfejtőnek (ragaszkodott az eredetihez…!) a másik pedig nálam van. Most már csak egy olyan helyet kell neki keresnem ahol később meg is találom…
Üdv.,
Laci …aki biztos helyet keres neki!:D

Ui.: Meg is van! Bekereteztetem és kiteszem a falra, hogy mindig szem előtt legyen!;) Szuper!:D
Nekem van egy iratos fiók. Igaz abban is fél óra valamit megtalálni.

A keretezés nem is rossz ötlet, így legalább nem felejted el, hogy diabos vagy. :rohog:
 

blaci

Őstag
Ügyintézek 3!

Sziasztok!
Kisebb problémák vannak az elszámolással…
Amikor kértem a dokitól igazolást, ki is állította azt 2 példányban. Az egyik eredetit leadtam a bérszámfejtőnek a másikat pedig eltettem magamnak a visszamenőleges elszámoláshoz.
Ki kellett tölteni egy nyilatkozatot, hogy az orvosi igazolás alapján kérem az adókedvezmény figyelembevételét. Eddig rendben is van.
Itt van a nyilatkozat:

Csatolás megtekintése szemelyi_kedvezmeny.pdf

A kitöltési útmutatóban az szerepel, hogy:
"A személyi kedvezményt a súlyos fogyatékosságról szóló orvosi igazolás alapján lehet igénybe venni. Orvosi igazolás nélkül veheti igénybe a személyi kedvezményt az, aki rokkantsági járadékban részesül. Az orvosi igazolást a Nyilatkozathoz nem kell csatolni, de az igazolást az elévülési időn belül meg kell őrizni."

Ennek ellenére ragaszkodtak hozzá, hogy csatoljam az egyik eredeti példányt! Na, jó! Legyen… Csatoltam az egyik példányt, gondoltam mindegy, a másik megmarad nekem a 2005, 2006, 2007 és 2008-as adókedvezmény visszaigényléséhez.

Tegnap rákérdeztem, hogy valóban elszámolták-e a januári fizetéssel az adókedvezményt, mondták, hogy igen és innentől kezdve (2010. januártól) havonta elszámolják. OK!
Viszont közölték, hogy mivel a 2009. évi adóbevallásom elkészítésével a munkáltatómat bíztam meg ezért a mostani (2009-es) adókedvezmény igényléshez amikor majd leadom a nyilatkozatot (március 20.-ig kell leadni) csatolni kell egy példányt az orvosi igazolásból, de csakis eredetit mert adóügyi bizonylat csak eredeti példány lehet…! Fénymásolat nem jó!
De hát, csak 2db van!!!
Most akkor válasszak, hogy a 2009. évre kérem az adókedvezményt vagy inkább az elmúlt négy évre a visszamenőlegest…?! Szóval, megtartom az eredetit vagy leadom.
Még jó, hogy eddig nem adtam postára az önellenőrzéseket, mert dolgoztam és még le kellett fénymásolni őket magamnak…

Üdv.,
Laci …aki, húúú de mérges vagyok…!:(

Ui.: Miért hagyjam veszni bármelyik évre is a kedvezményt amikor az nekem jár?! Most azt találtam ki, hogy megkértem a dokit írjon még egy példányt az igazolásból. Rendes volt adott is…!:dr_24:
...már csak abban bízom, hogy talán el is fogadják így és nem találnak ki még valamit…!
 

blaci

Őstag
Nem akarod magadnak megcsinálni a 2009-es adóbevallást? Hamarabb visszakapod a visszajárót és nem bonyolult.

Gondoltam erre is, de úgy vagyok vele most már, hogy azért is megfogják csinálni!;)
Tudom, hogy azt várták én majd megcsinálom magamnak! Meg is tettek mindent ezért…
A 2006. évi adóbevallásomat is én csináltam egyébként mert akkor is volt visszaigényelhető adóm (tanfolyami díj 30%-a), azt egyáltalán nem vállalták, elutasítottak egyből.
Az is igaz viszont, hogy előbb visszakapnám...de szerencsére nem ezen múlik a vasárnapi ebédem…
Üdv.,
Laci …aki, dolgozzanak csak vele!;):D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Az alábbi beidézésem nem az adókedvezményekbe tartozik, de itt láttam a legcélszerűbbnek megjelentetni, hogy egy kicsit tájékozottabbak legyünk.
Kata


"Szuperbruttó: mire kell figyelni? Februárban a munkavállalók megkapták első, szuperbruttó szerint adózó bérüket. Az új szabályozás nem könnyű, és bár a legtöbb munkáltató már átrágta magát a szuperbruttósítás szabályrendszerén, lehetnek még tisztázatlan kérdések.
2010 január 1-jétől bevezették a szuperbruttósítást. Ez azt jelenti, hogy az szja alapja a 27 százalékos járulékalappal növelt összeg lesz, azaz 100 egység bruttó bér helyett 127 egység lesz az szja-alap. Ez önmagában hátrányos lenne az adózónak, azonban a szuperbruttósítás életbe lépésével párhuzamosan csökken az SZJA-adómérték (az alsó sávban 18 százalékról 17 százalékra, a felső sávban 36 százalékról 32 százalékra), az alsó sávhatár pedig kitolódik egészen 5 millió forintig, az adózók nagy része így egykulcsos adót fizet 2010-től.

A változtatás többféle kérdést is felvetett, hiszen nem egy könnyen alkalmazható szabályról van szó, ugyanakkor ezek többsége már tisztázódott - közölte a HR Portállal Gyuricsku Eszter, a Deloitte Zrt. szakértője.

Az egyik ilyen kérdés az volt, hogy ha a társadalombiztosítás járulék mértéke eltér az általános mértéktől (például START-kártyával való foglalkoztatás esetén), akkor el lehet-e térni az adóalap-kiegészítéskor alkalmazandó 27 százalékos mértéktől. A hatóság szóbeli válasza azonban az volt, hogy minden körülmények között ezt a mértéket kell használni.
Az adóterhet nem viselő járandóságok azonban kivételt képeznek az adóalap-kiegészítés alól. Ez a gyakorlatban például olyan magyar cégeknél, illetve az ott dolgozó munkavállalóknál is előfordulhat, amelyek külföldön válnak adóztathatóvá, és nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján az adó alól nálunk mentesített, ugyanakkor az adó kiszámításánál figyelembe vehető nem külön adózó jövedelemnek minősülő jövedelmük van.

Gyuricsku Eszter szerint ugyanakkor a munkáltatóknak valószínűsíthetően már nem okoz különösebb gondot a szuperbruttósítás kérdése, úgy tűnik, átrágták magukat a szabályrendszeren. Hozzátette: nem okoz nekik különösebben nagy problémát a bevallás elkészítése sem. Hangsúlyozta: a havi bevallásokban külön sorban kell jelölni az adóalap-kiegészítést.
Hogyan kell szuperbruttósítani?

A szuperbruttósítás értelmében az adóalap részévé válik a munkáltató által fizetett, foglalkoztatót terhelő járulék, illetve biztosítás hiányában a százalékos egészségügyi hozzájárulás (27%) figyelembevételével megállapított összeg (adóalap-kiegészítés) is. A számítás során a 24 százalékos nyugdíjbiztosítási járulék, a 1,5 százalékos természetbeni egészségbiztosítási járulék, a 0,5 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulék és az 1 százalék mértékű munkaerő-piaci járulék mértékével megállapított összeget kell az adóalapba számítani.

Az adóelőleg alap kiszámításában nincs változás a tavaly évhez képest: a bevétellel szemben meghatározzuk a jövedelmet, és az adóalapot szuperbruttósítjuk, vagyis itt kell figyelembe venni a 27 százalékos szorzót. A járulékalap ugyanakkor eltér ettől, hiszen itt nincs korrekció.

A legtöbben munkavállalónak kedvező az új rendszer
A szuperbruttó rendszerrel és a módosított, összevont adóalapra vonatkozó adótábla alkalmazásával csak az igazán magas jövedelmet bevallók nem járnak jól. Azoknak a nettó jövedelme, akik minimálbért kapnak, az adótábla szélesítése (adójóváírás) miatt nagyjából havi ezer forinttal növekedik. A 200 ezer forintot kereső munkavállalók havonta 12 700 forinttal többet vihetnek haza. Míg a változtatás a legkedvezőbben a bruttó 250-300 ezer forintot kereső dolgozókat érinti. E fölött csökken a pluszjövedelem, majd egy bizonyos sávban "visszafordul", a bruttó havi 1 millió forint bérezésű munkavállalók már kevesebb nettó jövedelmet kapnak idén mint 2009-ben.

Az alacsony jövedelműek is jól járnak tehát, hiszen az adótábla jövedelem sávjának szélesítése mellett megemelték azt a tételt, amit levonhatnak az adójukból. Tavaly adójóváírás címen ugyanis havonta a bér 18 százalékáig, de legfeljebb havi 11 340 forinttal lehetett, idén viszont a bér 17 százalékáig, de legfeljebb havonta 15 100 forinttal lehet csökkenteni az adó összegét. Korábban maximum 1 250 000 forint összjövedelemig lehet ezt kihasználni, míg 2010. január 1-jétől maximum 3 188 000 forintos éves jövedelemig jár majd az adójóváírás teljes mértékben.

Sokan kritizálják a szuperbruttót


Előzőleg többen is kritizálták a szuperbruttósítás bevezetését, mondván: semmiképpen nem az egyszerűsítés irányába hat, ugyanakkor elmondták azt is, hogy komoly gondokat az szja-adóalap felszorzása nem fog okozni a munkáltatóknak. Viszont mivel minden módosítás a munkáltatói terheken a magánszemélyek jövedelmében jelenik meg, az átlagemberek számára bonyolulttá teheti a nettó jövedelem kiszámítását.
Alkotmányjogi kérdéseket is felvetett a szuperbruttósítás. Korábban az alkotmánybírákhoz Szabó Máté ombudsman és Angyal József adószakértő, mert szerintük a szuperbruttó révén a munkavállalóknak olyan összeg után kell adót fizetniük, ami nem is az ő jövedelmük - ez a jövedelemadó alapjához hozzácsapott - a munkáltató terhének számító - tb-járulék.

Ugyanakkor az AB megállapította: a járulékok elfogadhatók mint jövedelemadó alapot korrigáló tételek, vagyis lehet utána jövedelemadót fizetni. Az indítványozók szerint a járulék nem áll összefüggésben a magánszemély jövedelmével, ugyanakkor annak meghatározása, hogy mi a jövedelem, az a törvényalkotás feladata - vélték.

A jogszabály szerint az adóalap-kiegészítés nem a jövedelem része, emellett valójában nem maga a munkáltató által befizetett járulék után kell megfizetni az adót, hanem egy tényezővel, ami megegyezik a tb törvényben meghatározott járulék mértékével - indokolták a döntést.

Korábban több szakszervezet is kifejezte nemtetszését az új eljárással kapcsolatban. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára úgy vélte, a bruttósításnak akkor lenne értelme, ha a minimálbért - amely több százezer, egyes számítások szerint egymillió embert érint - bevonták volna a bruttósítás hatálya alá. Így viszont továbbra is fennmarad az a helyzet, hogy Magyarországon közel egymillió ember kivonja magát a közös teherviselés alól - tette hozzá.

Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke egyenesen úgy látja, hogy a szuperbruttósításnak az ég világon semmi értelme nincs. Véleménye szerint az új számítási mód csak összezavarja a számokat, nehezíti, hogy az emberek megértsék, mennyi a bérük, mi után hogyan kell adózni. A szuperbruttósítás csak egy egyszerű PR fogás arra, hogy kisebb százalékos személyi jövedelemadó kulcsokat lehessen kommunikálni - mondta korábban egy napilapnak az MGYOSZ alelnöke.

A szuperbruttó kritikusainak az sem tetszik, hogy az úgynevezett technikai módosítás révén mindenfajta hazai, nemzetközi összehasonlítás lehetetlenné válik. Mint mondják, eltérő alapú százaléklábakat ugyanis nem lehet összehasonlítani, és korrekciós tényezővel módosított sávhatárokat sem lehet összevetni.

<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr valign="top"><td valign="middle" width="100%">Forrás: HR Portal "</td></tr> </tbody></table>
 

blaci

Őstag
Kedves Kata!
Köszi, hogy beírtad valóban nem árt jól tájékozottnak lenni!:dr_24:


Már csak azt szeretném megkérdezni ezzel a témával kapcsolatban, hogy valaki össze tudná esetleg röviden foglalni mikor kell (egyáltalán érdemes) kitölteni a nyilatkozatot az adójóváírás munkáltató általi figyelembevételéről és mikor nem kéne..?! Vagy aki már leadta a nyilatkozatot annak esetleg az év során mikor kell ill. lehet vagy érdemes azt visszavonni, ha úgy látja mégis túllépi a keretet év végéig.
Pl.: Egy előre nem várt kiküldetés (nálunk +20% az alapbérre!), vagy sok-sok túlóra egy kolléga betegsége miatt, stb.
Köszi előre is!
Üdv.,
Laci ...aki nem nagyon tud eligazodni az új jogszabályban! :( (...mondjuk nem is akar de sajna muszáj!) :rolleyes::dr_31:;):D
 
Oldal tetejére