Adókedvezmény Diabetes betegeknek

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kedves Kata!
Köszi, hogy beírtad valóban nem árt jól tájékozottnak lenni!:dr_24:


Már csak azt szeretném megkérdezni ezzel a témával kapcsolatban, hogy valaki össze tudná esetleg röviden foglalni mikor kell (egyáltalán érdemes) kitölteni a nyilatkozatot az adójóváírás munkáltató általi figyelembevételéről és mikor nem kéne..?! Vagy aki már leadta a nyilatkozatot annak esetleg az év során mikor kell ill. lehet vagy érdemes azt visszavonni, ha úgy látja mégis túllépi a keretet év végéig.
Pl.: Egy előre nem várt kiküldetés (nálunk +20% az alapbérre!), vagy sok-sok túlóra egy kolléga betegsége miatt, stb.
Köszi előre is!
Üdv.,
Laci ...aki nem nagyon tud eligazodni az új jogszabályban! :( (...mondjuk nem is akar de sajna muszáj!) :rolleyes::dr_31:;):D
Köszi, hogy ezeket megkérdezted, ezért is tartottam fontosnak a fenti tájékoztatást, mert sokan vagyunk azon a bizonyos 3.188 E Ft-os határon.

Többek között én is, és sokat agyaltam, hogy leadjam, vagy ne, a kedvezményre vonatkozó adatlapot. Egyelőre leadtam, mert amíg csak a tájékoztatás volt a kezünkben, addig nem lehetett látni, hogy ez a bérpapíron hogy fog mutatni. Azóta megkaptuk a bérpapírt, és ha nem kérem a kedvezményt, akkor bizony a 2010-es keresetem kevesebb, mint a 2009-es.

A bérosztályon viszont megkérdeztem, hogy évközben meg lehet-e változtatni Szerencsére bármikor visszavonhatom a nyilatkozatot.
Folyt kov....
 

gabibaba

Aktív tag
Az adójóváírás (15100) számítása máshogy működik év végén és év közben.
Év végén ha az összevont adóalapba tartozó jövedelmed (nyugdíj+bér*1,27+gyes+gyed*1,27... stb.) 3.188.000 és 4.698.000 közt van, akkor korlátozottan lehet belőle érvényesíteni (3.188e fölötti rész 12%-val csökken a 15100*12).
Év közben abban a pillanatban, amikor ténylegesen eléred a 3.188e-t, afölött az adóelőleg megállapításakor már nem lehet figyelembe venni csak annyit, amennyit addig megkaptál. Ez így leírva elég bonyolult, de pl.: béred 300 eFt. Kérheted az adójóváírást, DE: szeptemberben eléred a 3.188e-t (300e*1,27*9=3.429e), tehát innen kezdve nem kaphatsz adójóváírást. Majd év végén érvényesítheted korlátozottan, mert nem éred el az érvényesítés felső határát.
Ha írsz konkrétan példát, akkor kiszámolom neked.
Arra kell figyelni, hogy van egy büntetőadó akkor, ha 10eFt-ot meghaladó adóhiány keletkezik pl. téves nyilatkozat miatt.
Tehát a fenti példánál maradva ha kapsz 1 havi jutalmat, akkor már egyáltalán nem jár az adójóváírás, de kaptál 9 hónapig... A különbözet nagysága függ attól, hogy a céged milyen adószámítási algoritmussal számol, de ha törvényesen csinál mindent, akkor biztosan lesz adóhiányod, így bünti is...


Év közben viszont változtathatsz bármikor.

Bocs, ha hosszú voltam :cool:, tudnék még ...
 

blaci

Őstag
Kedves Gabibaba!
Köszönöm szépen az összefoglalást, valami dereng már nekem is legalább az egészből.:dr_24:
Szóval, akkor kell visszavonni a leadott nyilatkozatot ha átlépem év közben a 3.188.000Ft-ot? Erre kell odafigyelni?
Vagy azelőtt kell még visszavonni mielőtt elérem, különben bünti lesz?
Ha átlépem az alsó határt de a felsőt tuti nem fogom akkor is vissza kell vonni a nyilatkozatot?
Mert akkor is jár valamennyi csak %-osan kisebb mértékben, igaz? Ezt akkor év végén fogják figyelembe venni akkor is ha nincs nyilatkozat vagy év közben visszavonom?

Üdv.,
Laci …aki köszi még egyszer, nem volt hosszú, szóval csak nyugodtan!;):D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Folyt köv.

Közben olvastam Manka hozzászólását, ez megmentett engem az írástól.

Szóval mi most kaptunk a szakszervezettől tájékoztatót, hogy a cég kifizeti a 2008-ban, és 2009-ben elmaradt pénzeket (ami nem kevés visszatartott, ill. átütemezett pénz), valamint idén biztos remény van a fizetésemelésre.

Na gyors számolás és mivel én változtathatok, így márciusban már nem fogom kérni az adókedvezményt, mivel elérem a jogosultsági határ alsó sávját, de nem érem el a felső határt. Év végén pedig, mivel a felső sáv alatt maradok még így is, az éves adókedvezmény 12%-át kapom meg, mínusz a 3x15.100,-Ft (amit most viszont kértem.

Laci, a kérdésedre válaszolva, év közben bármikor kérheted az adójóváírást, de a jogosultsági határ alsó és felső sávjára figyelni kell.

Valamelyik előző linkemben szerepel ez a nyavalyás bünti, mert valóban büntetnek, ha te kéred az adókedvezményt, és ha a kedvezmény éves szinten meghaladja 10 ezer forinttal a fizetésed által jogosultat, akkor jön a bünti.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kedves Gabibaba!
Köszönöm szépen az összefoglalást, valami dereng már nekem is legalább az egészből.:dr_24:
Szóval, akkor kell visszavonni a leadott nyilatkozatot ha átlépem év közben a 3.188.000Ft-ot? Erre kell odafigyelni?
Vagy azelőtt kell még visszavonni mielőtt elérem, különben bünti lesz?
Ha átlépem az alsó határt de a felsőt tuti nem fogom akkor is vissza kell vonni a nyilatkozatot?
Mert akkor is jár valamennyi csak %-osan kisebb mértékben, igaz? Ezt akkor év végén fogják figyelembe venni akkor is ha nincs nyilatkozat vagy év közben visszavonom?

Üdv.,
Laci …aki köszi még egyszer, nem volt hosszú, szóval csak nyugodtan!;):D
Ha leadod a nyilatkozatot, akkor feltétlen előtte kell visszavonnod, nem akkor, abban a hónapban amikor már elérted az alsó határt.

Köszi a billentyűs segítséget, tudok írni, most pedig dolog ezerrel.
 

gabibaba

Aktív tag
Szóval, akkor kell visszavonni a leadott nyilatkozatot ha átlépem év közben a 3.188.000Ft-ot? Erre kell odafigyelni?

Elvileg erre a bérszámfejtőnek figyelnie kell.

Vagy azelőtt kell még visszavonni mielőtt elérem, különben bünti lesz?

Azelőtt érdemes, mert attól függően, mikor éred majd el esetleg, nagy adóhiányod lehet.

Ha átlépem az alsó határt de a felsőt tuti nem fogom akkor is vissza kell vonni a nyilatkozatot?

Attól függ, mennyivel. ha épp csak, akkor nem feltétlenül, ha jócskán, akkor érdemes.

Év végén ha kéred, ha nem, ha csak egy ideig kéred, mindenképp újra kell számolni az egészet.

Én számoltam egy 255eFt-os példát, kb. 73eFt Adóhiány is bír keletkezni.
 

napocska

Őstag
Az alábbi beidézésem nem az adókedvezményekbe tartozik, de itt láttam a legcélszerűbbnek megjelentetni, hogy egy kicsit tájékozottabbak legyünk.
Kata


Engem eléggé meg is döbbentett, hogy hirtelen mitől lett olyan nagy a bruttóm, és őszintén szólva, elég furcsának tartom, hogy csak úgy felszorozzák a fizetésem, egy fiktív összegre, és az után fizetek adót. :o
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szóval, akkor kell visszavonni a leadott nyilatkozatot ha átlépem év közben a 3.188.000Ft-ot? Erre kell odafigyelni?

Elvileg erre a bérszámfejtőnek figyelnie kell.
No, hát én megkérdeztem a bérszámfejtőnket. Ők ugyan nem figyelnek semmit. Az az én felelősségem, hogy kérem, vagy sem az adókedvezményt, ezen kívül program dolgozza ki/fel a havi adatokat, a bérszámfejtő, ha csak bele nem akar nézni, akkor nem is látja. Az előre beadott paraméterek alapján dolgozik.
 

gabibaba

Aktív tag
Pontosítok: olyan programmal kell(ene) dolgoznia, ami figyeli ezt, és 'magától' leáll. Biztos ilyen van neki, a tietek azért komoly cég.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kedves Gabibaba!
Köszönöm szépen az összefoglalást, valami dereng már nekem is legalább az egészből.:dr_24:
Szóval, akkor kell visszavonni a leadott nyilatkozatot ha átlépem év közben a 3.188.000Ft-ot? Erre kell odafigyelni?
Vagy azelőtt kell még visszavonni mielőtt elérem, különben bünti lesz?
Üdv.,
Laci …aki köszi még egyszer, nem volt hosszú, szóval csak nyugodtan!;):D
Na most van egy kis időm. Szóval ha év közben eléred az alsó határt, akkor már késő visszavonni a nyilatkozatot.

Pl a 6. hónapban eléred az alsó határt, és megkaptad a havonta járó 15.100,-Ft-ot, akkor már az egész adóévben jóval meghaladod a jogosultsági felső határt is.
Az adóév végén, ha szuperbruttó jövedelmed meghaladja az alsó határt, de nem lépi túl a felső határt, akkor az évi adókedvezmény (alsó határhoz járó 181.200,-Ft) 12%-kal csökkenteni kell.

Ha év közben igényelted az adójóváírást, de lemondtad valamely hónapban, akkor év végén az adóbevalláskor megnézik, hogy mennyi adókedvezményt írtak jóvá, és mennyire vagy jogosult. Ha a ténylegesen jóváírt kedvezmény 10 ezer forinttal meghaladja a jogosult mértéket, akkor van bünti. Ha viszont jogosult lettél volna rá, de nem kérted, akkor adóvisszatérítés formájában megkapod (kamat és jutalom nélkül).

Az más káposzta, hogy ezzel mennyire nem értek egyet, mármint a büntivel, főleg, hogy a büntit a jogosulatlanul felvett pénz visszavonásán felül mérik rá csóri adózóra.
 

Jmedve

Új tag
Sziasztok!

Segítségeteket kérném az új "335/2009.(XII.29) Korm. rendelet" kapcsán. Az én Diab. betegségem BNO kódja E1190, és E1080. Ha jól értelmezem a rendeletet, akkor ezzel a BNO kóddal nem kapom meg a Súlyos fogyatékosságra szóló igazolást. Így sajnos elesek az ezzel járó adókedvezménytől :mad:. Tavaly még semmi akadálya nem volt annak hogy megkapjam az igazolást, és az ezzel járó adó kedvezményt. Vajon jól értelmezem a rendeletet, vagy sem.

Segítségeteket előre is köszönöm :dr_24:.
 

misamaci

Aktív tag
Sziasztok!

Segítségeteket kérném az új "335/2009.(XII.29) Korm. rendelet" kapcsán. Az én Diab. betegségem BNO kódja E1190, és E1080. Ha jól értelmezem a rendeletet, akkor ezzel a BNO kóddal nem kapom meg a Súlyos fogyatékosságra szóló igazolást. Így sajnos elesek az ezzel járó adókedvezménytől :mad:. Tavaly még semmi akadálya nem volt annak hogy megkapjam az igazolást, és az ezzel járó adó kedvezményt. Vajon jól értelmezem a rendeletet, vagy sem.

Segítségeteket előre is köszönöm :dr_24:.

Mint egyik medve a másiknak: NO PARA!
A rendeletben ugyanaz a táblázat szerepel, mint az eddigiekben, ennek alapján is jogosult vagy az adókedvezményre, mivel a BNO felsorolásban most is szerepel a cukorbetegséghez tartozó mindkét csoportjelző kód (E10,E11) is.
 

Jmedve

Új tag
Köszi a segítséget :dr_31:. "Bocs koromtól fogva" érthetetlen számomra a jogi nyelvezet. Már haladok is a házi-dokihoz :dr_32:, hogy írjon csak hamar egy új igazolást a súlyos fogyatékosságra .
Esetleg az Súlyos fogyatékosság igazolására szóló formanyomtatványt (újat) nem tudja valaki honnan lehet letölteni?
 

misamaci

Aktív tag
Köszi a segítséget :dr_31:. "Bocs koromtól fogva" érthetetlen számomra a jogi nyelvezet. Már haladok is a házi-dokihoz :dr_32:, hogy írjon csak hamar egy új igazolást a súlyos fogyatékosságra .
Esetleg az Súlyos fogyatékosság igazolására szóló formanyomtatványt (újat) nem tudja valaki honnan lehet letölteni?

Az adókedvezményhez nem kell minden évben új igazolást kérni. Ha van már érvényes igazolásod, akkor annak alapján jogosult vagy rá.(az igazolás amúgy is csak akkor kell, ha az APEH ellenőrzi a jogosultságodat, akkor meg úgyis kérni fognak orvosi papírokat is).
 

Jmedve

Új tag
Eddig én is így tudtam, de a melóhelyemen szóltak, hogy új igazolás kell, mert változott a rendelet, és az igazoláson szerepelnie kell a betegség kódszámának is. A házi-dokim meg azt mondta erre hogy nem érti mit akarok, miféle súlyos fogyatékosságról szóló igazolást akarok? Pontosítást kért tőlem ezzel kapcsolatban. Hát könyörgöm nem nekik kellene ezt tudni pontosan:mad:? Hozzá teszem a régi igazolás formanyomtatványát is nekem kellett beszereznem és azt dugtam a doki orra alá. A szemei egyből kikerekedtek :o, de akkor megírta. Most meg megint csinálja a mondjuk úgy finoman hogy "tájékozatlant". Na ezért érdeklődöm ezzel kapcsolatban. Akkor most kell új igazolás, az új rendelet miatt, vagy sem?

Ha tudod, vagy tudjátok rá a választ azt naon megköszönöm:dr_24:.
 

misamaci

Aktív tag
Eddig én is így tudtam, de a melóhelyemen szóltak, hogy új igazolás kell, mert változott a rendelet, és az igazoláson szerepelnie kell a betegség kódszámának is. A házi-dokim meg azt mondta erre hogy nem érti mit akarok, miféle súlyos fogyatékosságról szóló igazolást akarok? Pontosítást kért tőlem ezzel kapcsolatban. Hát könyörgöm nem nekik kellene ezt tudni pontosan:mad:? Hozzá teszem a régi igazolás formanyomtatványát is nekem kellett beszereznem és azt dugtam a doki orra alá. A szemei egyből kikerekedtek :o, de akkor megírta. Most meg megint csinálja a mondjuk úgy finoman hogy "tájékozatlant". Na ezért érdeklődöm ezzel kapcsolatban. Akkor most kell új igazolás, az új rendelet miatt, vagy sem?

Ha tudod, vagy tudjátok rá a választ azt naon megköszönöm:dr_24:.

Én éppen most töltettem ki az igazolást .... mondjuk a mintát itt is én vittem a kezelőorvosnak (épp most kellett mennem diabkontrollra ... és mivel a háziorvoson kívül a szakorvos is kitöltheti ...).

Ez az igazolás módjáról szóló rendelet hivatalos melléklete (a rendelet száma rajta van, azóta a rendelet szövegét n+1x módosították, de a melléklet nem változott): Csatolás megtekintése 151990__iv23__szem_rendelet_mell.doc

Szerintem ha a melóhelyeden kérik, akkor töltess ki egy újat a dokival és kész.
 

Jmedve

Új tag
Nagyon szépen köszönöm, sokat segítettél.

Egyébként én is ezen a héten voltam diab-dokinál :dr_32:. Lejárt az egy évem, meg kellet újítani az inzulin javaslatomat.
 

blaci

Őstag
Sikerült!!!

Sziasztok!
Ma átutalta a visszajáró adókedvezményt az APEH a számlámra!:dr_24::D
Persze, még "csak" 2005-től 2008-ig. A 2009-es év még vissza van, azt majd júniusban kapom meg a májusi fizuval...
Nem egyszerű eset, kicsit járkálni kell utána, de mindenképpen járjátok ki magatoknak ti is ha jogosultak vagytok a kedvezményre mert nem kevés pénzről van szó...! (...megéri!)
Az előző oldalakon leírtam már, hogy én hogyan intéztem a dolgot!;)
Üdv.,
Laci ...aki jó ügyintézést...!:cool:;):D
 

christina

Őstag
Sziasztok!
Ma átutalta a visszajáró adókedvezményt az APEH a számlámra!:dr_24::D
Persze, még "csak" 2005-től 2008-ig. A 2009-es év még vissza van, azt majd júniusban kapom meg a májusi fizuval...
Nem egyszerű eset, kicsit járkálni kell utána, de mindenképpen járjátok ki magatoknak ti is ha jogosultak vagytok a kedvezményre mert nem kevés pénzről van szó...! (...megéri!)
Az előző oldalakon leírtam már, hogy én hogyan intéztem a dolgot!;)
Üdv.,
Laci ...aki jó ügyintézést...!:cool:;):D

Nagyon örülök neki! Ügyes voltál.:cool:
 

pusimelu

Őstag
Sziasztok!
Ma átutalta a visszajáró adókedvezményt az APEH a számlámra!:dr_24::D
Persze, még "csak" 2005-től 2008-ig. A 2009-es év még vissza van, azt majd júniusban kapom meg a májusi fizuval...
Nem egyszerű eset, kicsit járkálni kell utána, de mindenképpen járjátok ki magatoknak ti is ha jogosultak vagytok a kedvezményre mert nem kevés pénzről van szó...! (...megéri!)
Az előző oldalakon leírtam már, hogy én hogyan intéztem a dolgot!;)
Üdv.,
Laci ...aki jó ügyintézést...!:cool:;):D
Gratula !Örülök hogy sikerült:hurra:
 
Oldal tetejére