Adókedvezmény Diabetes betegeknek

katka90

Új tag
Nekem egy kérdésem lenne az adókedvezménnyel kapcsolatba.7 éve vagyok 1-es típusú diabeteszes és másfél éve dolgozom már és azt szeretném megtudni,hogy nekem jár-e az adókedvezmény és milyen iratok szükségesek hozzá és ezeket kivel kell kitöltenem a Diabetológusommal vagy a háziorvosomal.
 

misamaci

Aktív tag
Szia Katka!

Ha egyet visszalapozol, akkor megtalálod a kitöltendő formanyomtatványt. Ezt a diabdoki vagy a háziorvos is kitöltheti, a lényeg hogy szerepelnie kell rajta a jogosultság alapjául szolgáló BNO kódnak is a megnevezés mellett. Két példányban kell elkészíteni! Ha a munkáltatóddal számoltatod el, akkor nekik be kell mutatni (esetleg 1 pld-t leadni). Visszamenőlegesen viszont csak te tudod önrevízióval megszerezni a pénzt az APEH-tól (BLaci korábban leírta pontosan mit kell kitölteni és beadni).

Az adókedvezmény minden olyan hónapra jár időarányosan, amelyikbe akár 1 napig is fennáll a kedvezményre jogosító betegség.

Szerintem egyébként olvasgass visszafelé ebben a topicban, valószínűleg minden kérdésedre találsz választ.
 

manocs

Új tag
Akkor elvileg az utóbbi másfél évre jár a dolog, visszamenőleg is!! Háziorvos és diabdoki is kitöltheti. Mindegy. Én is elintéztem, így a havi fizum 3ezer párszáz forinttal fejelődött meg (mármint ami a mancsomba került, de inkább az enyémbe, mint h a máséba :))
 

katka90

Új tag
Még azt szeretném megkérdezni az adókedvezményről,hogy a formanyomtatványt honnan lehet megszerezni és hova kell ezt leadnom?
 

blaci

Őstag
Adókedvezmény igénybevétele - 2010!

Sziasztok!
Mellékelem a tudnivalókat amiket összegyűjtöttem az adókedvezménnyel kapcsolatban.
Ebben benne van amit erről tudni kell, lehet ill. érdemes...:cool::dr_31:;):D
Üdv.,
Laci

Ui.: Ja, igen a lényeg:

Csatolás megtekintése Info - Nyomtatvány_2010.pdf

Csatolás megtekintése Info - oft_49_2009_eumrend_100111.pdf

Csatolás megtekintése Info - oft_335_2009_kormrend_100111.pdf

Csatolás megtekintése Info - Súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról_2010.pdf

Csatolás megtekintése Info - Személyi kedvezmény_2010.pdf
 

blaci

Őstag
Még azt szeretném megkérdezni az adókedvezményről,hogy a formanyomtatványt honnan lehet megszerezni és hova kell ezt leadnom?

Szia Katka90!
Az igazolás nyomtatványt az előző hozzászólásomban megtalálod. Ezt a diabetológus szakorvosod vagy a háziorvosod állíthatja ki.
2 példányban, ez fontos! (...szükség is lesz rá...!)
Az új rendeletben annyi változás van még, hogy fel kell tüntetni az adóazonosító jelet is, ez a régi nyomtatványon nincsen rajta. A többit Misamaci már leírta. Egyébként jó a régi nyomtatvány is, csak ez az egy adat változott rajta amit pluszban még rá kell írni. A dokinál kell(ene) lenni ilyen nyomtatványnak. Mondjuk én vittem, biztos ami biztos...és jó, hogy volt nálam!) Ezt a bérszámfejtőnek kell leadni a munkahelyeden. Onnantól kezdve havonta elszámolják, jelenleg 3675 Ft-ot. (Ez ugye, évi 44.100 Ft!)

Az visszamenőleges igényléshez az önellenőrzés nyomtatványt az APEH kirendeltségen, ügyfélszolgálaton lehet kérni. Sajna nem egyszerű, mert szinte minden évben változott a rendelet és a nyomtatvány...így más-más típusú papíros kell a különböző évek önellenőrzéséhez. Én kerestem egy könyvelőt aki elkészítette nekem évenként visszamenőleg a szükséges papírokat, aláírtam és elballagtam vele személyesen az APEH helyi ügyfélszolgálatára és ott leadtam. Erről kaptam egy átvételi elismervényt. Az orvosi igazolást nem kell csatolni a kérelemhez, de azért én elvittem magammal és megmutattam, megnézték, visszaadták, hogy őrizzem meg...méghozzá jól!
Üdv.,
Laci
 

katka90

Új tag
Sziasztok az lenne a kérdésem, hogy 49/2009.(XII.29.)EÜM.rendelethez való nyomtatványt kinek kell kitölteni. Van egy Adóelőleg-nyilatkozat a személyi kedvezmény érvényesítéséről a 2010.évben ezt kinek kell kitölteni. Az infókat előre köszönöm.
 

blaci

Őstag
Szia Katka90!
A 49/2009.(XII.29.)EÜM.rendelethez való nyomtatványt, idézem:


"2. § (1) Az ideiglenes igazolást évente kell kiállítani az adóévben fennálló, az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságot megalapozó betegségről, illetve fogyatékosságról.
(2) Ha az 1. § (1) bekezdése alapján a fogyatékosság véglegessége került megállapításra, a szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa, vagy a beteg választott háziorvosa végleges igazolást állít ki."

Szóval, a diabetológus szakorvosod vagy a választott háziorvosodnak kell kiállítani, tőle kell kérned.

Az Adóelőleg-nyilatkozat a személyi kedvezmény érvényesítéséről a 2010.évben nyomtatványt pedig neked kell kitölteni az orvosodtól kapott igazolás alapján és leadni a bérszámfejtőnek ill. humánszolgáltatónak (kinél mi van) a munkahelyeden… Onnantól kezdve havonta elszámolják.
Kicsit feljebb minden ehhez szükséges infót megtalálsz a hozzászólásaimban.
Üdv.,
Laci
 

kozsu

Új tag
Segitséget kérek!
Én is II tipusú cukorbeteg vagyok. Az idei személyi jövelemadóm készítésénél vettem észre az adókedvezmény lehetőségét. Szabadságot vettem ki. hogy a háziorvosomtól igazolást kérjek, amit Ő arra hivatkozva tagadott meg, hogy az csak az Inzulinosoknak jár. Sok helyen bogarásztam a neten sehol nem találtam meg ezt a kitételt, jogos volt az orvos húzása?
Előre is köszönöm kozsu:rolleyes:
 

gabibaba

Aktív tag
335/2009. (XII.29.) Kormányrendelet

Ebben vannak benne azok a betegségek, amik esetén jár a kedvezmény. Ha neten rákeresel, találsz egy táblázatot. Ha jól olvastam a 2-es is beletartozik.
 

kozsu

Új tag
Kedves Jmedve!
Ezeken az oldalakon megtaláltam a 2009 dec. 29-től érvényben lévő 49/2009.(XII.29.) EüM reneletet, ebből kiderül, hogy a cukrosoknak kell kérni ujabb igazolást.
Üdv kozsu
 

gabibaba

Aktív tag
Nem, csak saját jogon. Gyerekre emelt családi pótlék, alanyi jogon közgyógy és hosszabb idejű gyes jár (bár ezt most nem tudom biztosra, hogy áprilistól maradt-e ez).
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Az nem derült ki a cikkből, hogy mi lesz a havi 15.100,-Ft-os adójóváírással, már aki igénybe vette.
Nem tudom, technikailag azt hogy oldják meg, mivel ha eltörlik a szuerbruttót, akkor azt januárig visszamenőleg tehetik csak. Akkor "elveszik" azoktól, akik ezt havonta megkapták?
Vajon ki jár jól? Aki kérte, avagy aki nem?

Marcsi, neked van rálátásod?
Azt írják, egyszerű a folyamat, de szerintem nem. Közvetlenül nem csak a fizetéseket érinti, hanem járulékosan sok egyéb mást is (betegállomány, időközben létrejött gyerektartást, leszámolást, stb.)
Mivel a szuperbruttósítás sem volt mindenkire egyforma pozitív hatással, így a kivezetése sem lehet mindenki számára egyformán kedvező, és fordítva. Főleg, hogy a kivezetéssel nem a régi adókulcsok állnak vissza, hanem egy újabb kalkulált adókulcsot vezetnének be.
(Akkor van/lesz szivacs, ha valaki a szuperbruttóval is rosszabbul járt, és majd most is kedvezőtlenül érinti a változás. (mint pl én))
 
Nekem semmi rálátásom nincs erre, csak úúútálom. :rolleyes:Mármint hogy hiába keccsölök, nem jutok egyről a kettőre. Aztán még azt a keveset is elveszik. Azért annyit tudok számolni, hogy eddig összesen kb. 30%-ot vettek le a pénzemből, most +17% = 47%. A szuperrel együtt 127%-os volt a fizu, tehát maradt 80% a régi 70%-kal szemben. Matematikailag igaz, de én 2-3000-rel kapok most kevesebbet.:o
Visszafizetni az adókedvezményt? Majd év végén az adóbevallásnál levonják. Ha úgy érzed rosszabbul jársz, akkor bármelyik hónapban mondhatod a bérelsz.-nak, hogy innen nem kéred, azt kész. Az adóbev-nél úgyis kiugrik ha visszakapsz, vagy fizetni kell.

Engem az érdekel, hogyha kérem a 15300-at, akkor kérhetem a diabosoknak járó kb 3000 Ft-ot is?:dr_28:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nekem semmi rálátásom nincs erre, csak úúútálom. :rolleyes:Mármint hogy hiába keccsölök, nem jutok egyről a kettőre. Aztán még azt a keveset is elveszik. Azért annyit tudok számolni, hogy eddig összesen kb. 30%-ot vettek le a pénzemből, most +17% = 47%. A szuperrel együtt 127%-os volt a fizu, tehát maradt 80% a régi 70%-kal szemben. Matematikailag igaz, de én 2-3000-rel kapok most kevesebbet.:o
Visszafizetni az adókedvezményt? Majd év végén az adóbevallásnál levonják. Ha úgy érzed rosszabbul jársz, akkor bármelyik hónapban mondhatod a bérelsz.-nak, hogy innen nem kéred, azt kész. Az adóbev-nél úgyis kiugrik ha visszakapsz, vagy fizetni kell.

Engem az érdekel, hogyha kérem a 15300-at, akkor kérhetem a diabosoknak járó kb 3000 Ft-ot is?:dr_28:
Nekem is kevesebb lett a fizum, de én az első 3 hónapban kértem az adókedvezményt. (Nem 15.300,- hanem 15.100,-)

A diabosoknak járó kedvezményt kérheted, az teljesen független minden egyéb érvényesíthető kedvezménytől, vagy fizetési mértéktől. Feltétlenül járj utána. A dokidtól kérd az igazolást, és azt add le a bérelmázolónak.
Laci profin összegyűjtötte a nyomtatványokat, és a tudnivalókat.

Nem tudom ma mi a "divat", de amikor én diabos lettem márciusban, akkor az igazolás alapján januárig visszamenőleg érvényesítették a diab kedvezményt. (Ha jól emlékszem valamelyik passzus írja is, hogy a diab tényét az adóévre lehet érvényesíteni, ez jelenti, hogy januárig visszamenőleg. És mivel a diab ma még nem gyógyítható, így az állapot véglegessége miatt nem kell évente új igazolást beszerezni és leadni, vagyis folytonos.)
 
Oldal tetejére