Insulinpumpa

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia Kata!
Köszi a gyors választ.
A pumpás kezelésben vagyok kezdő gólya (a próbaidőszak 2. hónapjában járok/járunk).
A gondom az, hogy este van olyan bázisidőszak, amelynél az egyik órában 0,6 E, a következőben 1,2 E. Na, ekkor már számít az egy óra eltolódás is.
Remélem, 1-2 nap alatt megtalálja a szervezet a helyes utat, ugyanis én is csak átállítottam az órát a pumpán is, VC-mérőn is.
További szép napot!
Üdv:
Gyuszi
Szia Gyuszi!
Nem okoz gondot, ha egyébként nem labilis az anyagcseréd, és nem vagy érzékeny a kicsi dózis változtatásra.
Az alaphelyzet az, hogy a napi ritmusnak megfelelően étkezel. Este x időben y CH-t fogyasztasz. Az óraátállítással a pumpa óráját is átállítod, vagyis az esti vacsi ideje ugyanúgy arra az időpontra esik, mint átállítás előtt. A szervezet a napi összképben mutatná meg, ha valami nem oké, de egy 1 órás csúsztatás szinte meg sem látszik. Azzal, hogy 1 órát elveszel most a 24-ből, az nem ütközik sem az előtte lévő, sem az utána lévő étkezési időbe, vagyis egy bólus 3 órás időtartamába sem. A bázisban egy egyszeri 23 órás ciklus pedig nem befolyásol helyrehozhatatlanul. Pennel is megoldottuk, pedig az neccesebb egy 24 órás bázisra a következő 24 órásat rászúrni 23 óra múlva.

Ahogy pumpával akár ki is hagyhatsz egy étkezést, ha éppen nem vagy éhes. Ha a bázis ritmus jól van beállítva, akkor bólus és CH nélkül is jó cukikat kell produkálnod.
Az általad említett óránkénti bázis különbség elég jelentős, de ilyen esetben inkább javasolt egy olyan időpontot választani (majd ősszel a visszaállításnál), amikor az egymást követő órákban ugyanaz a bázis pötyög a pumpán.
Én tegnap este állítottam át a pumpát, nekem akkor a legegyenletesebb a bázis. A hajnal nekem is necces, mert délután-este 0,5 E/h, hajnalban pedig 0,9 E/h a bázis.

Csak ügyesen, sok furfangra rá fogsz még találni a pumpa lehetőségei között. A legfontosabb a saját szervezetet reakciója és ismerete. A "nagykönyv" és a többiek sajátosságai csak jó irányadó normákat, viszonyítási alapot adnak.
 

nagytniki

Új tag
Sziasztok!
Nem egyszerű kérdésem van:)
Úgy áll a dolog, hogy hamarosan kiköltözünk Ausztriába, férjem már kint van.. Nem tudja valaki, hogy odakint van-e közgyógy és hogy is működik ez ott?
 

Dézi

Új tag
Sziasztok!

Még csak pár hónapja pumpázok, tudnátok segiteni, hogy hogyan érdemes a kettőshullámú bólust beállitani a különböző alap élelmiszereknél? Most általában 70/30 arányban osztom el, a 30százalékot 1 órára elnyujtva. Nagyjából elfogadható általában, de mégis érdekel mit csináljak, ha mondjuk csak pogácsát eszek, vagy csak gyümit, stb. Hogy függ ez a dolog a GI-től meg a GL-től? A dokim pl azt mondta, ha gyümölcsöt eszek az gyorsan felszivódó, és ahhoz egyszerre adjam be az összes bólust. Én nem nagyon értem miért igy, hiszen a fruktóz elnyujtottabban szivódik fel, nem? Elnézést, ha már volt róla szó, de kicsit sok lenne az összes hozzászólást végigolvasni...
Nektek már sok tapasztalatotok van ezzel gondolom, segitsetek, légyszi! -köszi
 

tímeácska

Őstag
Sajnos, a veszprémi gyermek diabetológián már nem írhatnak fel kanülöket (értelem szerűen pumpát sem) :(, így megint Győrbe kell menni felíratni! Ami voltaképpen nem baj, szeretem a győrieket, meg is vagyok Velük elégedve! Csak a közelség-távolság az 1 éves Bogival számottevő...
 

tímeácska

Őstag
Sziasztok!

Még csak pár hónapja pumpázok, tudnátok segiteni, hogy hogyan érdemes a kettőshullámú bólust beállitani a különböző alap élelmiszereknél? Most általában 70/30 arányban osztom el, a 30százalékot 1 órára elnyujtva. Nagyjából elfogadható általában, de mégis érdekel mit csináljak, ha mondjuk csak pogácsát eszek, vagy csak gyümit, stb. Hogy függ ez a dolog a GI-től meg a GL-től? A dokim pl azt mondta, ha gyümölcsöt eszek az gyorsan felszivódó, és ahhoz egyszerre adjam be az összes bólust. Én nem nagyon értem miért igy, hiszen a fruktóz elnyujtottabban szivódik fel, nem? Elnézést, ha már volt róla szó, de kicsit sok lenne az összes hozzászólást végigolvasni...
Nektek már sok tapasztalatotok van ezzel gondolom, segitsetek, légyszi! -köszi

Szia!
Nagyon jó kérdést tettél fel, és valóban érdemes végigolvasni ezt a topicot - is! :)
Hogy miért célszerűbb gyümölcs mellé azonnali (egyszerű) bólusban beadni az inzulint? A válasz a halmazállapotban rejlik! ;-) Ugyanis, minél hígabb/folyékonyabb/pépesebb, illetve minél több folyadékot tartalmaz egy élelmiszer (pl. a gyümölcsök is), annál hamarabb szívódik fel - így a benne levő szénhidrát is! Ergo, nem kell hosszan adagolni mellé az inzulint!
Bár, én úgy vettem észre, hogy egyéntől is függ a felszívódás mértéke/ideje (satöbbije), és az azt megelőzően elfogyasztott ételtől is nagyban függHET a későbbi étel felszívódási ritmusa (pl. vöröshús-vadhús)! Tehát érdemes kinek-kinek saját magának kitapasztalni, neki mi a jó! De természetesen megpróbálunk minél több kérdésre választ adni, hátha segítség lesz valamelyikőnk saját tapasztalata! ;-):)
(Kérdezzél nyugodtan, nem jelent gondot, ha már régebben valaki éppen ugyan azt kérdezte, hiszen repetitio est mater studiorum - ismétlés a tudás anyja! ;-))
 

linus

Tag
Tímeácska, ha megoldható és a rendelésen ez nem gond, akkor ezt ajánlom:

megyünk nemsokára Győrbe, kontroll meg szerelék iratás miatt. Kérdezd meg Andit és ha odaadja, elhozom neked szívesen a reciket!!

És akkor neked/nektek nem kell kommandózni!
 

tímeácska

Őstag
Tímeácska, ha megoldható és a rendelésen ez nem gond, akkor ezt ajánlom:

megyünk nemsokára Győrbe, kontroll meg szerelék iratás miatt. Kérdezd meg Andit és ha odaadja, elhozom neked szívesen a reciket!!

És akkor neked/nektek nem kell kommandózni!

Szia Linus!
Köszönöm szépen az ajánlatodat, igazán kedves vagy! :)
Mivel már régen jártunk Győrben, így célszerűbbnek látom, ha először gyermekestül megyünk felíratni a recepteket. (Meg megmondom őszintén, én is szeretnék már a győriekkel találkozni!) Későbbiekben viszont lehet, hogy élek majd a felajánlott segítségeddel! ;-) :dr_24:
 

linus

Tag
Szia Linus!
Köszönöm szépen az ajánlatodat, igazán kedves vagy! :)
Mivel már régen jártunk Győrben, így célszerűbbnek látom, ha először gyermekestül megyünk felíratni a recepteket. (Meg megmondom őszintén, én is szeretnék már a győriekkel találkozni!) Későbbiekben viszont lehet, hogy élek majd a felajánlott segítségeddel! ;-) :dr_24:


Igazán mit mit! :)
 

Dézi

Új tag
Köszi, erre nem is gondoltam... És pl pizzánál miért kell jobban elnyújtani?

Arra van esetleg ötletetek, hogy délelőtt 10-11körül eléggé megemelkedik a vércukrom, még ha 4-5ös értékkel kelek, akkor is képes akár 15re is felugrani, de fél 12re teljesen normalizálódik. Ha nem eszek szénhidrátot, akkor is megindul felfele. emeltem kicsit a bázist, de a dokim azt mondta, reggel nem annyira jo emelgetni a bázist, és inkább a reggelihez adott inzulint módositsam, mondjuk 60/40es arányra. Hát számottevően nem javult. Ha bázist emelem még, hol lenne érdemes, mondjuk már reggel 8tól? vagy tényleg inkább a reggelihez adottat emeljem? Az a gondom, hogy délre viszont képes vagyok már átmenni hipóba... fél8kor kelek, és 9kor reggelizem. Vélemény?

Egyébként Medtronicosoknak info: ha vesz valaki 3szenzort, most 4et kap, és 3 hónapra kölcsönkapja mellé a transzmittert is! Április 20ig van a 4darabos akció, a kölcsöntranszmitter meg folyamatosan. Csak gondoltam megirom ide, mert valszeg nem sokan tudják (még az ügyfélszolgálat sem nagyon, ebben az esetben érdemes felhivni a kapcsolattartót is)
 

poe

Őstag
Szia!

Azért kell a pizzánál elnyújtani, mert lassan szívódik fel a CH, a sűrű, tömör tésztának és a zsíros feltéteknek (sajt stb) köszönhetően. Hogy mennyire, azt pizzája válogatja. ;)
Reggeli után én is küzdöttem hasonló problémával, nekem az vált be hogy kivárok kb 15 percet az inzulinbeadás után a kajával, így sikerült szinkronba hozni az inzulin és a CH felszívódást. Ha kipróbálod, legyél óvatos, lehet hogy nálad más a gond.
 

pusimelu

Őstag
Én most tudtam meg a szenzor akciót és már fel is tettem.
Szenzor vélemény:
A feltétele nem olyan egyszerű de nem lehetetlen és egy kicsit nekem kellemetlenebb mit a szerelék!
Előnyei:
Folyamatosan méri a cukromat és nagyon érdekes dolgokat mutat.Éjszaka hajnalban minden rendben de délelőtt és délután van fennforgás de csak holnap fogok finoman belenyúlni.
Örülök hogy feltettem biztonságban érzem magam és az ujjaim azt hiszik kánaán van!
Mindenkinek ajánlom hogy egyszer próbálja ki ha teheti!
A legújjabb HGba1C:7,2% előző 7,9%.
Szépen lassan de javulok!
Mindenkinek köszönöm a biztatást!
Holnap kicsit részletesebben írok de szombaton még a vannak vizsgáim!Mindenkinek puszi !Meli
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Papucska, ma drukkolunk ám a vizsgáidhoz.
A szenzorba ne nagyon nyúljál bele, ha nem fontos, mert pont az a lényeg, hogy napokig mutassa azt, amit nélküle nem látnál, és az értékek alapján változtassál a terápián, ha szükséges.
Várjuk ám a fejleményeket, vizsgailag, és szenzorilag. :)
 

pusimelu

Őstag
Jelentem levizsgáztam csipogtam közben mert a cukrom elindult felfelé de nem volt semmi gond!
Szenzor egy nagyon jó dolog! Tegnap Alpok ma Kárpátok hegyvonulata látható de nem nyúlok még bele!Nagyon érdekes nekem nem hat azonnal a Novorapid várnom kell egy 15 percet!A menses előtti napok kaotikusak ott kell változtatnom!
Éjszakák viszonylag jók(5-8 között) hypó alig van!
A délutánok mindig változóak annyi mindentől függ a vércukrom alakulása mikor mit eszem mennyit mozgok!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Jelentem levizsgáztam csipogtam közben mert a cukrom elindult felfelé de nem volt semmi gond!
Szenzor egy nagyon jó dolog! Tegnap Alpok ma Kárpátok hegyvonulata látható de nem nyúlok még bele!Nagyon érdekes nekem nem hat azonnal a Novorapid várnom kell egy 15 percet!A menses előtti napok kaotikusak ott kell változtatnom!
Éjszakák viszonylag jók(5-8 között) hypó alig van!
A délutánok mindig változóak annyi mindentől függ a vércukrom alakulása mikor mit eszem mennyit mozgok!
A szenzorban az a legjobb, hogy a folyamatot látod, nem csak a "végeredményt", amit egy pillanatnyi cukorméréssel látsz. :) Gratula a vizsgádhoz, nem is vártam mást, minthogy ügyesen levizsgázz. :hurra: Érdekes lehetett vizsga közben, hogy csipogsz, gondolom sokan meg csak tátották a szájukat, hogy micsoda technikai kütyük vannak már manapság. ;)
 

pusimelu

Őstag
A vizsga előtt szóltam és megértették!Nagyon rendesek és bármi van megértőek.
Tartottam kiselőadást is a hallgatótársaimnak mert még soha nem láttak ilyent és nagyon érdekelte őket legalább lesz egy magja az egészségügynek akik nem fognak megijedni ha pumpás beteggel találkoznak.
Egyébként azon csodálkoztak inkább hogy milyen merészen nyomkodom mint valami telefont de hát csak szereléket cseréltem és szenzor nem is volt rajtam.
 

somcsika

Aktív tag
Gondoltam ide írom le, hogy a gurulós bőrönd bepakolva, reggel indullás és pumpa projekt.
Remélem, hogy minden rendben lesz és kibirjuk egymást 3 napig összezárva veszekedés nélkül.
 

tímeácska

Őstag
Gondoltam ide írom le, hogy a gurulós bőrönd bepakolva, reggel indullás és pumpa projekt.
Remélem, hogy minden rendben lesz és kibirjuk egymást 3 napig összezárva veszekedés nélkül.

Jaj, de jó! Üzenem Szandinak, hogy "hamar rá fog érezni a pumpa ízére, csak hagyja az ízlelőbimbókat szabadon érzékelni"! ;) (Szerintem értitek, mit hordok itt össze félkómásan!:D:))
 

borka

Őstag
A vizsga előtt szóltam és megértették!Nagyon rendesek és bármi van megértőek.
Tartottam kiselőadást is a hallgatótársaimnak mert még soha nem láttak ilyent és nagyon érdekelte őket legalább lesz egy magja az egészségügynek akik nem fognak megijedni ha pumpás beteggel találkoznak.
Egyébként azon csodálkoztak inkább hogy milyen merészen nyomkodom mint valami telefont de hát csak szereléket cseréltem és szenzor nem is volt rajtam.



Gondoltam ide írom le, hogy a gurulós bőrönd bepakolva, reggel indullás és pumpa projekt.
Remélem, hogy minden rendben lesz és kibirjuk egymást 3 napig összezárva veszekedés nélkül.


Gratulálok Melinek a vizsgához......Szandinak pedig a PUMPÁHOZ! :hurra::hurra::cool:
 
Oldal tetejére