Babázhatok

tímeácska

Őstag
most olvastam, amit írtál Blatniczky álláspontjáról és ki vagyok akadva!!! ha vele vagyunk kapcsolatban, lehet, hogy Ricsi még most sem cukros!!! mert ha valaki azt mondja nekem, hogy a genetikai teszt eredményétől függetlenül ne adjak tejfehérjét neki, akkor biztos nem adok! de mindenki azt mondta, hogy a bélfal áteresztőképessége 1 éves kor körül megváltozik és emiatt ezután már nem érdemes aggódni emiatt.... nem értem, miért nincs erre kialakítva szakmai protokol... miért van, hogy egyik doki ezt mondja, másik azt. persze sosem tudom meg, miért lett cukros Ricsi ...

NE EMÉSZD MAGAD EMIATT!!!
Már csak azért se, mert nem konkrétan a TEHÉNTEJFEHÉRJE korai bevezetése MIATT lett Ricsi diabos!
Azt mondta Blatniczky, hogy önmagában a tehéntejfehérje KEVÉS ahhoz, hogy bárki is diabos legyen! Még, ha újszülött kortól is kapná valaki a tehéntejet (a színtejet!), akkor sem válna diabéteszessé, hacsak nem lenne eleve valami genetikai defektusa, amit a tehéntejfehérjével való korai találkozás (vagy BÁRMIKORI találkozás!!!) megsürgettet! Hangsúlyozom, ahogy Blatniczky is tette: "csak megsürgettetHETi a tehéntejfehérjeével való találkozás a diabétesz manifesztációját"!!! Ez nagyon lényeges, ha nincs meg az a valami (általában genetikai defektus, amit nem feltétlen lehet kimutatni, ahogy Ricsinél sem, és Boginál sem lehetett...), ami a diabétesz "fogékonyságához" kell, önmagában a tehéntejfehérje NEM OKOZ diabéteszt!
Éppen ezért szorgalmazza Blaticzky doktor a cukorbeteg családtaggal (nagyszülőkig visszamenőleg!) rendelkező gyermekek minél tovább tartó tehéntejfehérje-mentes táplálását!!!

Szóval, összegezve:
Ha Blatniczkyval lettetek volna kapcsolatban, akkor Ricsi később lett volna diabos! Mondjuk, ha 5 éves korában kapott volna először tehéntejet, akkor akkor... Ez a diab tehéntejfehérje-mentesen is jött volna amúgy, mondjuk, ha 2 éves korában vírusfertőzésen eset volna át, lehet, hogy akkor az "segített volna rá" a diab menifesztációjára...
Mai álláspont szerint a diabetes mellitust 100% biztonsággal megelőzni NEM LEHET, csak prevenciós kísérletek zajlanak... Sajnos, ez van... Ez a dög ha akar, akkor jön...
 

tímeácska

Őstag
de mindenki azt mondta, hogy a bélfal áteresztőképessége 1 éves kor körül megváltozik és emiatt ezután már nem érdemes aggódni emiatt....

Ez így is van, de ez csak a tejfehérje-allergiára igaz... Vagyis, 1 éves kor után kisebb az esély tejfehérje-allergia kialakulásának! Ennek sajna a diabétesz manifesztációjához semmi köze...
 

tímeácska

Őstag
Még egy kis help a tejfehérje-mentes tápszerek felírásához: BNO kód K5220-ra egészen nyugodtan felírhatja bármelyik házi gyermekorvos!
(K5220 - Allergiás és nutritionalis gastroenteritis és colitis [magyarul: allergiás hasmenés és hasfájás esetén])

Egyébként Blatniczky az E1090 BNO kóddal (Insulin-dependens cukorbetegség szövődmények nélkül) írta fel... :)
A zárójelentésen pedig 3 felkiáltójellel írta, hogy tejfehérjementes tápszert kaphat!
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
most olvastam, amit írtál Blatniczky álláspontjáról és ki vagyok akadva!!! ha vele vagyunk kapcsolatban, lehet, hogy Ricsi még most sem cukros!!! mert ha valaki azt mondja nekem, hogy a genetikai teszt eredményétől függetlenül ne adjak tejfehérjét neki, akkor biztos nem adok! de mindenki azt mondta, hogy a bélfal áteresztőképessége 1 éves kor körül megváltozik és emiatt ezután már nem érdemes aggódni emiatt.... nem értem, miért nincs erre kialakítva szakmai protokol... miért van, hogy egyik doki ezt mondja, másik azt. persze sosem tudom meg, miért lett cukros Ricsi ...
Az orvosok hivatalos álláspontja valóban az 1 év, de pl 5 év éve még a legtöbb orvos nem is tudott a cukorbetegség és tejfehérje összefüggésről, szóval halad a dolog. Én már írtam ide anno is, hogy mi is azért céloztuk meg a 3, de minimum 2 évet, mert a nem hivatalos, de ezzel foglalkozó (törődő) orvosok ajánlották ezt, plusz a trigr ajánlásai is ilyesmik voltak. Ez az a téma, amiben nem lehet egy orvos hivatalos állásfoglalását követni (vagy nem lehetett, mondom 5 éve még ennyit sem tudtak!).
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Rizstej... Én is gondolkodtam rajta, de a kórház közelében csak szójatejet találtam, és mindjárt 0,2 g CH/100 ml paraméterekkel, így nem is keresgéltem tovább mást! Biztosan van rizstej is CH szegény, majd utána járok! :)
Igazából az, hogy a szója allergizál-e, avagy sem, a diab-prevenció szempontjából mellékes... Való igaz, hogy vannak, akik allergiás reakciót mutatnak a szójával szemben, de vannak, akik nem :)! Pl. Bogim teljesen jól tolerálja! Szerintem egy próbát megér! És nem hinném, hogy egy szójaitaltól lesz valaki szójaallergiás, ha így lenne, akkor pl. az újszülött kortól is adható Milupa SOM sem lenne adható babáknak, mert az is szójaalapú! ;)
Ízek... A szójatejnek is elég furi íze van, vagyis, azért furi az íze, mert tulajdonképpen nincs neki :D, de ha Ricsi a Peptit megitta (na, annak aztán van egy furi íze!), akkor a szóját is tutira meg fogja inni! Boginál például csak az számít, hogy fehér legyen... :D:rohog:

Timi, egészen biztos vagy benne, hogy szója termékeket akarsz adni rendszeresen Boginak? Nem az allergének miatt, mert nyilván vagy allergiás vagy nem és gondolom, nem az, de a szójaféléket nem csak az allergizáló hatása miatt nem jó adni 3 éves kor alatt (egyes dokik nekem 6 évet mondtak!), hanem a hormontartalma, azaz a hormonfokozó tulajdonsága miatt. Megnövekszik tőle az ösztrogéntermelés. És hiába lány Bogi (fiúknak ez meg totál szar), akkor sem jó ez.
 

tímeácska

Őstag
Timi, egészen biztos vagy benne, hogy szója termékeket akarsz adni rendszeresen Boginak? Nem az allergének miatt, mert nyilván vagy allergiás vagy nem és gondolom, nem az, de a szójaféléket nem csak az allergizáló hatása miatt nem jó adni 3 éves kor alatt (egyes dokik nekem 6 évet mondtak!), hanem a hormontartalma, azaz a hormonfokozó tulajdonsága miatt. Megnövekszik tőle az ösztrogéntermelés. És hiába lány Bogi (fiúknak ez meg totál szar), akkor sem jó ez.

Csak és kizárólag a remissziós fázis végéig akarok szójatejet adni Boginak, utána már a tejfehérjementes diétának nem lesz jelentőse, de most a maradék inzulintermelő sejtek megóvása (illetve tovább történő megóvása) érdekében lényeges!
 

tímeácska

Őstag
Egyébként úgy gondolom, hogy manapság már nincs olyan élelmiszer, amire rá lehetne fogni, hogy teljes mértékben egészséges, és semmilyen módon sincs káros hatással a szervezetre... Hiszen, a puszta levegővétel is lehet ártalmas, ha a benne levő hatalmas mennyiségű port, szennyeződést (szmog, stb.) nézzük!
A szója alapú tápszert pl. lehet adni újszülött kortól, ha bizonyítottan (nem feltételezetten) nagyon káros hatással lenne a szervezetre, biztosan nem figyelne ott a polcokon... Tudom, a szójaital más, mint a csecsemőtápszer, de nem évekig szándékozom adni Boginak - és alkalmanként Máténak, meg magamnak -, így azt gondolom, kárt nem okozhatok vele senkinek!

Egyébként olvastam hideget és meleget is a szójáról, úgy, ahogy más rengeteg élelmiszerről is! Éppen ezért én már nem igazán hiszek a médiában leírt káros/hasznos minősítéseknek, hiszen jókora adagban nem másról szól az egész, mint marketingről... Ez egy kicsit olyan, mint a tuti diabétesz-gyógyulást hozó csodaszerekről sem az újságokból/TV-ből fogunk értesülni... :)

Szóval, egyelőre (a pumpáig biztosan) az alacsony CH és GI tartalmú szójatejet adom Boginak, amikor a mennyiség lesz a mérvadó, és a vércukorra történő hatás! Ha tolerálja a cukra, akkor a Milumil Peptit vagy a Milupa Somot... De egyelőre úgy tervezem, hogy a reggeli szójatej helyett fagyasztott anyatejet kap, meg ha kéri, napközben is, este viszont még az anyatej dobja a cukrát! Legalábbis az utóbbi 2 napra ez volt jellemző (15-ig emelte!). Éppen ezért a vércukor emelkedés miatt kap este szójatejet, ami egyáltalán nem változtat a cukiján, de a fehér lötyi kell neki! :) Ha viszont anyatejet adok neki, akkor valami kis rapid inzulin kellene hozzá, akkor viszont pótvacsi is kellene Boginak (analógot nem adhatok...), azt meg már nem tudja megenni, akkorra már alszik, ha felkeltem akkor sem eszik, csak nyűglődne! Így tényleg maradunk a szójatejnél...
 

lizzi

Őstag
Nekünk Milupa SOM lett felírva, meg Milumil Pepti (nem a Pepti plus 2)... A SOM is tejmentes, szója alapú... Ha érdekel, szólj! ;) Még recepten vannak, nem váltottuk ki, egyelőre nincs rá szükségünk!
Szia!
érdekel a SOM ,kipróbáljuk...én már nem csak tisztán a tápszert adom ,hanem most kb 1 hónapja kezdtem el adni neki rendes(nem bolti)tehéntejet és csak magában nem hajlandó meginni ,ezért vegyítem:)nektek miért nem a milumil pepti plus 2-t írták fel?Bogi elmúlt már 6 hónapos:)vagy volt ,van valami más érv mellette?A másik akkor a Milumil pepti 1??
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Egyébként úgy gondolom, hogy manapság már nincs olyan élelmiszer, amire rá lehetne fogni, hogy teljes mértékben egészséges, és semmilyen módon sincs káros hatással a szervezetre... Hiszen, a puszta levegővétel is lehet ártalmas, ha a benne levő hatalmas mennyiségű port, szennyeződést (szmog, stb.) nézzük!
A szója alapú tápszert pl. lehet adni újszülött kortól, ha bizonyítottan (nem feltételezetten) nagyon káros hatással lenne a szervezetre, biztosan nem figyelne ott a polcokon... Tudom, a szójaital más, mint a csecsemőtápszer, de nem évekig szándékozom adni Boginak - és alkalmanként Máténak, meg magamnak -, így azt gondolom, kárt nem okozhatok vele senkinek!

Egyébként olvastam hideget és meleget is a szójáról, úgy, ahogy más rengeteg élelmiszerről is! Éppen ezért én már nem igazán hiszek a médiában leírt káros/hasznos minősítéseknek, hiszen jókora adagban nem másról szól az egész, mint marketingről... Ez egy kicsit olyan, mint a tuti diabétesz-gyógyulást hozó csodaszerekről sem az újságokból/TV-ből fogunk értesülni... :)

Szóval, egyelőre (a pumpáig biztosan) az alacsony CH és GI tartalmú szójatejet adom Boginak, amikor a mennyiség lesz a mérvadó, és a vércukorra történő hatás! Ha tolerálja a cukra, akkor a Milumil Peptit vagy a Milupa Somot... De egyelőre úgy tervezem, hogy a reggeli szójatej helyett fagyasztott anyatejet kap, meg ha kéri, napközben is, este viszont még az anyatej dobja a cukrát! Legalábbis az utóbbi 2 napra ez volt jellemző (15-ig emelte!). Éppen ezért a vércukor emelkedés miatt kap este szójatejet, ami egyáltalán nem változtat a cukiján, de a fehér lötyi kell neki! :) Ha viszont anyatejet adok neki, akkor valami kis rapid inzulin kellene hozzá, akkor viszont pótvacsi is kellene Boginak (analógot nem adhatok...), azt meg már nem tudja megenni, akkorra már alszik, ha felkeltem akkor sem eszik, csak nyűglődne! Így tényleg maradunk a szójatejnél...
A szója kis alattomos dolog, én is ittam csomó szójakészítményt, mígnem királyul allergiás lettem rá. Egy idő után megváltozott a ciklusom mellette. És, amikor abbahagytam, hirtelen visszaváltozott a ciklusom. Van az a szója, amit kínában érlelnek, azt egészen máshogy csinálják, mint az átlagos, EUban árult szójacuccokat. A kínaiban elvileg már nincs benne ez az anyag, ami serkenti az ösztorgéntermelést.

Nem okoskodni szeretnék, de nálunk a tejfehérje allergia miatt minden tejszármazék tiltva volt 11 hónapos (!!!) kora óta Brúnónak (idén tavaszig, azaz 2.5 éves koráig). Brúnó azóta nem kapott tápot, azaz próbálkoztunk ezzel a milupa pepti plus 2-vel, ivott 1-2 hónapig esténként 1.5 dl-t (!), meg kapta mellé a Sinlacot, de a tápot el is hagyta 16 hósan teljesen mértékben (oh, igaz, 14 hós koráig szoptattam mondjuk), de szopi utántól 16 hós koráig a napi 1.5dl volt a max táp, amit megevett. És hát nem vagyok egy leszari típus, eléggé utánajártam mindennek, hogy ez most mennyire árt neki, meg mit tegyek, hogy több tápot egyen, meg hogy fog így fejlődni. És a szakorvosok (gyerek és gasztros gyerekorvosok, többen is) szerint SEMMI baja nem lesz, ha nem eszik se tápot, se tejterméket.
Az én véleményem (lehet figyelmen kívül hagyni :D), hogy túl van picit ez a táp dolog misztifikálva. A Sinlac pl tökéletes szerintem, abban nem fedeztem fel semmit, ami rossz lehetett volna. Plusz valóban ott van a rizstej, a mandulatej és a zabtej - ez utóbbi kettő még finom is. Ezekhez lehet adni pelyheket is (akár zab), amitől dús és vitaminban gazdag lesz, meg ne felejtsük el, hogy a sok zöldséggel és gyümölccsel lehet pótolni a vitaminokat, ásványi anyagokat. A húsban van sok fehérje, azzal lehet pótolni a fehérjét. Bizton állíthatom most már, hogy SEMMILYEN kára nem származott Brúnónak abból, hogy nem evett 14-16 hós kora után tápot. Sinlacot is csak elég pici mennyiségben evett 21-22 hós koráig, utána csak heti 1-2 alkalommal 1-1 picike tányérral. Amikről ti itt írtok, nekem teljesen elképzelhetetlen mennyiségek, soha nem evett meg ilyenek Brúnó. Egyébként a gasztrosok (gyerek) kifejezetten azt kérték, hogy a szóját kerüljük. Meg a gyerekorvosaink is.
Azt akartam mondani, hogy nem lesz semmi baja attól egy 1 év fölötti gyereknek, ha nem kap tápot vagy csak keveset. Figyelni a kajáját, igen, kell ennie húst vagy fehérjét más zöldségből és sok zöldséget, gyümölcsöt kell ennie. Én még kalcium pótlást sem adtam Brúnónak, mert a gasztros szerint felesleges volt. És a 3 éves státuszon is megállapították, hogy egy gyönyörű, egészséges gyerek, izomgolyó, erős, enerigateli, vidám kisgyerek. Én is féltem, nem akartam hinni az orvosoknak, mikor biztattak, hogy nem lesz semmi baja, ha nem eszik tápot, sem Sinlacot, de már hiszek nekik és ha lenne még gyerekem, akivel ez lenne, már egy percet sem aggódnék!
 

tímeácska

Őstag
Szia!
érdekel a SOM ,kipróbáljuk...én már nem csak tisztán a tápszert adom ,hanem most kb 1 hónapja kezdtem el adni neki rendes(nem bolti)tehéntejet és csak magában nem hajlandó meginni ,ezért vegyítem:)nektek miért nem a milumil pepti plus 2-t írták fel?Bogi elmúlt már 6 hónapos:)vagy volt ,van valami más érv mellette?A másik akkor a Milumil pepti 1??

Nem ez nem Pepti 1, hanem csak simán Pepti... Semmilyen számozás nincs utána! De lehet, hogy ez az 1-es, csak nincs külön feltüntetve... :)

Saját véleményem, amit nem kötelező elfogadni :): önmagában nem a bolti tejekkel van a gond, hanem magával a tejben található fehérjével! Sőt, ha belegondolunk, a bolti tejnek már nem is nagyon van köze a tehénhez :)mrgreen:), talán abban még kevesebb is a tejfehérje... Persze, ez csak az én feltételezésem, nem állítom, hogy így van!

Egyébként én úgy terveztem, hogy Boginak 5 éves koráig nem adok tehéntejet (maximum sajtot, meg néha egy kis joghurtot, szóval, nem totális tejmentesen diétán akartam tartani!), de mindezt csakis a diabétesz megelőzése érdekében! Az áprilisi Szépalmán a Törp Programon Blatniczky doktor előadása nagyon meggyőzött, sőt, megfogadtam a tanácsát, és kb. 6 éves koráig a D-vitamint is adom! Máté is kapja... A D-vitaminnak nem csak a diab-prevenció miatt van jelentősége, hanem sajnos a táplálékainkkal, vagyis azok minőségének romlásával (mert sajnos romlanak...) nem biztosított a D-vitamin szükségletünk!
 

tímeácska

Őstag
A szója kis alattomos dolog, én is ittam csomó szójakészítményt, mígnem királyul allergiás lettem rá. Egy idő után megváltozott a ciklusom mellette. És, amikor abbahagytam, hirtelen visszaváltozott a ciklusom. Van az a szója, amit kínában érlelnek, azt egészen máshogy csinálják, mint az átlagos, EUban árult szójacuccokat. A kínaiban elvileg már nincs benne ez az anyag, ami serkenti az ösztorgéntermelést.

Nem okoskodni szeretnék, de nálunk a tejfehérje allergia miatt minden tejszármazék tiltva volt 11 hónapos (!!!) kora óta Brúnónak (idén tavaszig, azaz 2.5 éves koráig). Brúnó azóta nem kapott tápot, azaz próbálkoztunk ezzel a milupa pepti plus 2-vel, ivott 1-2 hónapig esténként 1.5 dl-t (!), meg kapta mellé a Sinlacot, de a tápot el is hagyta 16 hósan teljesen mértékben (oh, igaz, 14 hós koráig szoptattam mondjuk), de szopi utántól 16 hós koráig a napi 1.5dl volt a max táp, amit megevett. És hát nem vagyok egy leszari típus, eléggé utánajártam mindennek, hogy ez most mennyire árt neki, meg mit tegyek, hogy több tápot egyen, meg hogy fog így fejlődni. És a szakorvosok (gyerek és gasztros gyerekorvosok, többen is) szerint SEMMI baja nem lesz, ha nem eszik se tápot, se tejterméket.
Az én véleményem (lehet figyelmen kívül hagyni :D), hogy túl van picit ez a táp dolog misztifikálva. A Sinlac pl tökéletes szerintem, abban nem fedeztem fel semmit, ami rossz lehetett volna. Plusz valóban ott van a rizstej, a mandulatej és a zabtej - ez utóbbi kettő még finom is. Ezekhez lehet adni pelyheket is (akár zab), amitől dús és vitaminban gazdag lesz, meg ne felejtsük el, hogy a sok zöldséggel és gyümölccsel lehet pótolni a vitaminokat, ásványi anyagokat. A húsban van sok fehérje, azzal lehet pótolni a fehérjét. Bizton állíthatom most már, hogy SEMMILYEN kára nem származott Brúnónak abból, hogy nem evett 14-16 hós kora után tápot. Sinlacot is csak elég pici mennyiségben evett 21-22 hós koráig, utána csak heti 1-2 alkalommal 1-1 picike tányérral. Amikről ti itt írtok, nekem teljesen elképzelhetetlen mennyiségek, soha nem evett meg ilyenek Brúnó. Egyébként a gasztrosok (gyerek) kifejezetten azt kérték, hogy a szóját kerüljük. Meg a gyerekorvosaink is.
Azt akartam mondani, hogy nem lesz semmi baja attól egy 1 év fölötti gyereknek, ha nem kap tápot vagy csak keveset. Figyelni a kajáját, igen, kell ennie húst vagy fehérjét más zöldségből és sok zöldséget, gyümölcsöt kell ennie. Én még kalcium pótlást sem adtam Brúnónak, mert a gasztros szerint felesleges volt. És a 3 éves státuszon is megállapították, hogy egy gyönyörű, egészséges gyerek, izomgolyó, erős, enerigateli, vidám kisgyerek. Én is féltem, nem akartam hinni az orvosoknak, mikor biztattak, hogy nem lesz semmi baja, ha nem eszik tápot, sem Sinlacot, de már hiszek nekik és ha lenne még gyerekem, akivel ez lenne, már egy percet sem aggódnék!

Nekem a totális tejmentességre tökéletes példa apukám, aki már csecsemő korától nem itta meg a tejet, anyatejet 6 hónapos koráig kapott, utána egyszerűen nem itta meg a tejeket! És azóta sem... Sőt, még a szagát is utálja! :) És majd' 2 méter, normál izomzatú (nem vézna), egészséges ember lett, egyáltalán nem jellemző rá a betegeskedés, olyannyira nem, hogy orvosnál utoljára a jogosítvány meghosszabbítása miatt járt... 2 éve! Náthás sem szokott lenni, köszöni szépen, jól megvan a tej nélkül! :D

Csak az a "probléma", ami voltaképpen nem is probléma, hogy Bogim kéri a tejet! Még van fagyasztott anyatejem, amíg az kitart (napi 1-2 alkalmi fogyasztást alapul véve 1-1,5 hónapig), addig adom is neki, ne menjen már pocsékba :)mrgreen:), de ha utána is kéri a "fehéret", akkor nem akarom egyelőre megvonni tőle! Hiszen, Brúnó nálad egyszerűen "lemondott" róla, majd Bogi is megteszi ezt! :) Addig meg egyelőre nem siettetem!
Mátém egyébként 16 hónapos koráig napi akár 4 alkalommal is szopizott, gyakorlatilag belőlem élt :)D), aztán egyik napról a másikra nem kellettem neki, dobott a kölök... :rohog: Utána ugyan úgy, ahogy Brúnó, Ő sem kapott tápszert, gyakorlatilag soha semmi tápot nem ivott, de a tehéntejet sem kérte! Én meg nem erőltettem neki! Igaz, kefirt evett, joghurtot nem, de azt sem a szopi abbahagyása után rögtön! Ugyan úgy, ahogy Te is, én is a gyümikkel, zöldségekkel és húsival "pótoltam" a vitaminokat, ásványi anyagokat, és a fehérjét. És köszöni szépen Máté, Ő is makk egészséges, nem beteges gyerkőc! ;)
Szóval, én megvárom Bogim "fehérről" való "leszokását", hiszen nem sok olyan felnőttet ismerek, akik mai napig még azért isznak tápszert, mert nem sikerült még gyermekkorukban leszokni róla... :D A pelusra is ezt szoktam mondani! ;) :rohog:
 

jendrassik

Új tag
Szisztok!
Most csak belecsoppentem ebbe a beszelgetesbe es nem mindent ertek. Miert pont a tehentej rossz? nalunk csak en az anyuka vagyok cukros es 2 eves a fiam es mar szokott turorudit enni es iszik is tejet. most ezt rosszul csinalom? vilagositsatok fel legyszi:)
 

tímeácska

Őstag
Szisztok!
Most csak belecsoppentem ebbe a beszelgetesbe es nem mindent ertek. Miert pont a tehentej rossz? nalunk csak en az anyuka vagyok cukros es 2 eves a fiam es mar szokott turorudit enni es iszik is tejet. most ezt rosszul csinalom? vilagositsatok fel legyszi:)

Szia!
Önmagában a tehéntej NEM rossz, csak a diabéteszre "fogékony" egyének esetében a tehéntejben levő fehérje (peptid=fehérje) ugyan olyan nagy molekulájú fehérje, mint az inzulin "elő-molekulája", és a róla leváló C-peptid (c=connecting C-peptid=kapcsolódó fehérje) beindítHAT egy autoimmun folyamatot, ami a diabéteszt okozza (nagyon egyszerűre lefordítva...).

Kicsit tudományosabban: a béta sejtekben termelődő inzulin véráramlásba kerülésekor az inzulin "elő-molekulájáról", a proinzulinról lehasadó és szintén a vérbe jutó peptid (azaz fehérje) ugyan olyan nagy molekula, mint a tehéntejfehérje!

Ennek a hasonlóságnak abban van jelentősége, hogy ha az egyén rendelkezik diabéteszért felelős defektussal (általában genetikai az eltérés...), amit nem feltétlen lehet kimutatni (!), akkor a szervezet immunrendszere a hirtelen nagy mennyiségű tehéntejfehérje szervezetbe történő bejuttatásakor úgy érzékeli a tejfehérjét, mintha C-peptid lenne, mert tulajdonképpen ezt a kapcsolódó-fehérjét testidegenként érzékeli, és megindítja az elpusztító támadást a béta-sejtek ellen (általában ICA antitestek ICA=Islet-Citolazmatic Antibody=Szigetsejt-Citoplazmatikus Antitest, vagy IAA vagy IA=Insulin AutoAntibody=Inzulin AutoAntitest, vagy GADA, GAD65=Béta-sejt glutamát-dekarboxiláz enzimje ellen termelődő antitest az "okozó"). Mindezt mindaddig teszi az immunrendszer, amíg egyetlen élő (inzulintermelő) béta-sejtet érzékel a szervezetben. Ugyan azt csinálja az immunrendszer tulajdonképpen, mint egy vírusinfekcióban, tehát, mindaddig vírus-ellenes antitesteket termel a szervezet, amíg a kórokozó vírus jelen van a szervezetben! Ezek az antitestek specifikálódnak, van, amelyik a pneumococcus ellen, vagy a streptococcus ellen termel ellenanyagot, és van, amelyik az inzulin ellen - vagyis, hivatalosan a béta-sejtek ellen...

Az ICA és az IAA (vagy IA) antitestek a diabétesz felfedezése (vagy megjelenése) előtt akár évekkel előtte is kimutathatók a szervezetből, de nem minden esetben! Például kislányomnál, aki 2 hete "kapta" a DM diagnózisát, nem volt kimutatható inzulin-ellenes ellenanyag termelés 1 évvel ezelőtt... Most igen...
Tehát személyes tapasztalatom az, ha az említett markerek negatívak, akkor sem lehet 100% biztonsággal kizárni a diabétesz iránti "fogékonyságot", természetesen fordítva is áll a helyzet, orvosunk már találkozott olyan ICA pozitív egyénnel, akinél a pozitív antitestek kimutatása után közel 20 évvel sem lett diabos az illető! Tehát, nem egészen tisztázott ez az egész, de sajnos a gyakorlat azt mutatja, hogy az ICA pozitívak előbb-utóbb diabéteszesek lesznek (lehetnek)!
Éppen ezen tények miatt, mivel a szűrővizsgálati jelleggel kapott inzulin-ellenes antitestekkel rendelkezők/nem rendelkezők esetében sem 100% a további sorsuk, így lehetőség szerint minden esetleges "kiváltó" (helyesen: autoimmun reakció beindulását sürgető) tényezőt ajánlott elkerülni, vagy a lehető legtávolabbi időpontra kitolni...
Persze, ez egyéni döntésen is múlhat! Szerencsésebbnek tartom, ha a szülő úgy dönt a tehéntejmentes diéta mellett/nélkül kérdésben, ha az esetleges "következményeket" (amik lehetséges, hogy SOHA sem lesznek), el tudja fogadni, és NEM SAJÁT MAGÁT okolja az esetleges diabétesz kialakulása miatt, mert túl korán vezette be gyermeke étrendjébe a rendszeres (!) tehéntejfogyasztást! Ha bárki ebben bizonytalan, mármint, hogy később el tudja fogadni azt a tényt, hogy az esetleges tehéntejfehérje megsürgeti a diabétesz kialakulását, inkább javasolt a tejfehérje-mentes étrend, vagy lehetőleg minimálisra csökkenteni a bevitelét (pl. habaráshoz használt alkalmanként 1-2 evőkanálnyi tejföl egészen biztosan nem sürgeti a manifesztációt!)!

És még egy igen lényeges dolog:
a diabétesz, ha adott a genetikai defektus (mert általában genetikai eltérés van a diab hátterében, ami nem minden esetben mutatható ki, de pl. családi halmozódásnál szinte 100%, hogy ez áll a háttérben!), akkor a diabétesz előbb-vagy utóbb, de meg fog jelenni! Ezt nem tudják még kiküszöbölni, ilyen-olyan diétával maximum csak meg lehet kísérelni a későbbi időpontban történő manifesztációt! És ez tény! Ezt el kell fogadni, ellene tenni - egyelőre - úgy sem tudunk...
 

tímeácska

Őstag
A „tradicionális” szemlélet szerint az autoimmun 1-es típusú diabetes mellitusra vezető kórfolyamat négy stádiumra osztható:
1. stádium: genetikai fogékonyság; ("alkati" tényező, az esetek 50-70%-ban jelen van!)

2. stádium: triggertényező; (előidéző tényező, mondjuk a most aktuálisan kitárgyalt tejfehérje, vagy betegség, pl. bárányhimlő - elég gyakori "trigger")

3. stádium: az immunmediált sejtkárosodás időszaka, ennek során fokozatosan csökken a b-sejtek mennyisége; (támadásba lendülnek az antitestek...)

4. stádium: a cukorbetegség manifesztálódása: az inzulintermelő béta-sejtek körülbelül 80%-a már elpusztult. (Nincs visszaút...)
 

lizzi

Őstag
Én azt hiszem ,hogy a mai táplálékainkból semmiből nem lehet azt a bizonyos elegendő mennyiséget megenni ,inni ,mert nem olyan már a tápértékük és vitamintartalmuk mint régen.
És ha pl egy gyerek nem akar enni sok(több)zöldséget,gyümölcsöt vagy akár húst ,netán tejterméket akkor mit tudunk tenni??,semmit ,elfogadjuk:) tudnék erről órákig írni:)
Karola a mai napig imádja a tápszert és reggel -este kéri .Ha véletlenül este többet evett akkor is megiszik pár kortyot ,de 99%-ban reggel -este megissza a 2-2,5 dl-t.Kakaót nem szereti,gyümölcsjoghurtot sem nagyon ,egyedül a túró rudi amit kedvel:) így én azt gondolom ,hogy neki a tápszerre szüksége van ,hiszen abban van sok vitamin és mivel az étkezése elég rapszodikus a drágámnak ezért nem is akarom megvonni tőle amíg ő magától nem mond le róla:)
Nekem van olyan ismerősöm akinek a ygereke alig evett tejterméket és olyan gyengék a fogai ,hogy a kenyérhéjat nem bírja megrágni az 5 éves gyereke.Mások meg simán elvannak tej nélkül is,tehát nem vagyunk egyformák!
Szerintem ezt is mindenki úgy tegye elsősorban ahogyan a szíve diktálja és jónak találja és persze ahogyan a gyerek engedelmeskedik és kívánja:)
 

lizzi

Őstag
Én úgy tudom ,hogy a már savanyított vagy erjesztett tejtermékek mehetnek ,mert ott már más formában vannak a fehérjék...
Timi nektek mit mondott a doki erről ?
 

tímeácska

Őstag
Én úgy tudom ,hogy a már savanyított vagy erjesztett tejtermékek mehetnek ,mert ott már más formában vannak a fehérjék...
Timi nektek mit mondott a doki erről ?

Ebben igazad van, a fermentált (savanyított, erjesztett) tejtermékekben (pl. kefir, joghurt) tejsavbaktérium által termelt tejsav rendkívül finom csapadék formájában kicsapja a fehérjét. Az apró részecskék óriási felülete lehetőséget ad az emésztőenzimek számára a fehérje lehető legnagyobb felületen való megtámadására és gyors lebontására. Így a szervezet hamar és könnyen tudja hasznosítani az említett tejtermékeket!
Az erjesztés során a a mikroorganizmusok a fehérje egy részét peptidekké és szabad aminosavakká bontják le, amit a fehérje "előemésztésének" is neveznek. Így a szervezetünknek sokkal kevesebb "munkája" van vele, mint a sima tejjel! A nyerstejben lévő fehérjét kétszer annyi idő alatt tudják lebontani az enzimek, mint a joghurtét például, ami nem mellékes! Ráadásul a savanyított tejtermékekben a fehérje allergén hatása sokkal kisebb, mint az eredeti nyers tejben. A savanyított tejtermékekben a bizonyos enzimek hatására a tejzsír emészthetősége és abszorpciója (felszívódása) jelentős mértékben megnő, ezáltal az allergiás reakciók megjelenésének valóban kisebb a lehetősége!
Egyébként az is tény, és a diabos étrendben mindenképpen hasznosítható a savanyított tejtermékek (és a savas élelmiszerekre is értendő, plusz az ecetre is!) fogyasztására megnő a nyál, az epe, a gyomornedv és a hasnyálmirigy elválasztása és csökken az étel emésztőtraktusban eltöltött ideje, ezáltal hamarabb felszívódik, ergo, GI csökkentő hatással bírnak! Ezért is javasolt a jó kis pöri+nokedli párosításhoz egyidejűleg savanyúságot is fogyasztani, mondjuk egy jó kis csemiubit, vagy koviubit! :D Esetleg egy kis káposztát... ;)

A tejfehérje emészthetősége a joghurtban az anyatejéhez hasonló, ezt is érdemes megjegyezni! Ezért is adható piciknek sokkal korábban a joghurt, mint a színtej! Ráadásul a savanyított tejtermékek még a laktóznál is jobban javítják a kalcium felszívódását, mivel a tejsav részt vesz a kalcium hasznosulásának folyamatában!

Viszont azt nem tudom, hogy a diab-prevencióban mennyire van jelentősége a már "átalakított" fehérjének, de úgy gondolom, ott is figyelembe vehető a fentebb említett fehérje-átalakulás, de legközelebb konkrétan rákérdezek!
 
Oldal tetejére