Babázhatok

tubi

Aktív tag
én úgy tudom, hogy a tápszert 1 éves kor után csak szakorvosi javaslatra írhatja fel a háziorvos, ha nem írja fel, akkor csak teljes áron tudod megvenni. de azért vannak dokik, akik bevállalják :)
 

tubi

Aktív tag
Na, hát ilyen normális gasztros dokim nincs még...
nekünk a Körner azért nem akart ilyet adni, mert nincs egyértelmű bizonyíték a cukorbetegség jelentkezése és a tejfogyasztás között, és ha őt ellenőrzik, nincs mire hivatkoznia. ennyit az óvatos megelőzés elvéről...
 
Voltam a saját diabetológusomnál, s érdeklődtem, hogy tud-e segíteni ICA vizsgálatban.
Csak olyat tud (SOTE III bel.), ahol felnőtteket szűrnek. DE: szerinte fölösleges, s ha a saját gyerekéről volna szó, Ő nem csináltatná meg. Viszont ha gondolom, segít.... Hét én most már nem igazán tudom.. Elég normális és elismert a dokim, gondolom nem csak "lustaságból" mondta, de az is biztos, hogy ugye ők inkább már kialakult diabetesszel és felnőttekkel foglalkoznak.
Volt már vki ilyen vizsgálaton? És tényleg ennyire fölösleges??
Köszi.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Voltam a saját diabetológusomnál, s érdeklődtem, hogy tud-e segíteni ICA vizsgálatban.
Csak olyat tud (SOTE III bel.), ahol felnőtteket szűrnek. DE: szerinte fölösleges, s ha a saját gyerekéről volna szó, Ő nem csináltatná meg. Viszont ha gondolom, segít.... Hét én most már nem igazán tudom.. Elég normális és elismert a dokim, gondolom nem csak "lustaságból" mondta, de az is biztos, hogy ugye ők inkább már kialakult diabetesszel és felnőttekkel foglalkoznak.
Volt már vki ilyen vizsgálaton? És tényleg ennyire fölösleges??
Köszi.
Edelino, Tubiék óta én is azt gondolom, hogy felesleges megcsináltatni. Egyrészt, nagyon kicsi esélye van a gyerekednek, hogy beteg is legyen, de az öröklésre is (2%, hogy örökli és ennek csak egy töredéke, hogy beteg is lesz). Másrészt nincs ma még olyan vizsgálat, amivel egyértelműen meg lehet mondani, hogy van-e hajlama vagy nincs. Ha van hajlama, akkor folytatod a tejmentes diétát, de mást nem tudsz tenni. Ha a vizsgálat negatív, akkor pedig nem tudhatod, hogy van-e hajlama vagy nincs, lásd Tubiékat, ahol megjött a negatív eredmény (azaz a semleges, de hajlam nem jött ki) és mégis 1.5 évesen cukros lett a kisgyerek. A vizsgálat végzői is felhívják a figyelmünket, hogy a negatív eredmény nem jelenti azt, hogy nincs hajlama, csak annyit tesz, hogy arra a vizsgált fehérjére lett negatív, de mást nem tudnak nézni még. Én sem csináltattam meg a kicsinél, mert felesleges macera, intézkedések és fogalmam sincs, mit gondoljak az eredmény hallatán majd - ahogyan senki nem tudja. Nem fogsz megnyugodni te sem, ha negatív lesz,hiszen nincs olyan vizsgálat, ami egyértelműen kimutatná, hogy örökölte-e...
 

tubi

Aktív tag
ja, hát igen, nekem sem volt időm még megnyugodni sem annyi idő alatt, amennyi idő alatt kiderült, hogy mégis... :( mindenesetre én totál megértem, ha valaki meg akarja csináltatni és tegye is meg, ha meg mégis, akkor még az a pár év nuygalom is megérte ;) úgyis annyi idegeskedni való van még egy egészséges gyerekkel is...
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
ja, hát igen, nekem sem volt időm még megnyugodni sem annyi idő alatt, amennyi idő alatt kiderült, hogy mégis... :( mindenesetre én totál megértem, ha valaki meg akarja csináltatni és tegye is meg, ha meg mégis, akkor még az a pár év nuygalom is megérte ;) úgyis annyi idegeskedni való van még egy egészséges gyerekkel is...
Én végül abba nyugodtam bele, hogy nem tudok semmit tenni, a vizsgálat sem mondana semmit. És most nyugodt vagyok... azaz elfogadtam a helyzetet, hogy vagy lesz valami vagy nem :) De nem aggasztom magam. Amíg azon töprengtem, hogy elmenjünk-e, akkor paráztam ezen, aztán elkezdtem azon gondolkodni,hogy nem lennék képes megnyugodni, akármilyen eredménye is lenne és semmit sem tudnék másképp csinálni, viszont, amíg foglalkozom aktívan a témával, addig a tudatomban van és addig feszültséget okoz. Nekem pl bevált, hogy nem mentünk el :)
 
Én végül abba nyugodtam bele, hogy nem tudok semmit tenni, a vizsgálat sem mondana semmit. És most nyugodt vagyok... azaz elfogadtam a helyzetet, hogy vagy lesz valami vagy nem :) De nem aggasztom magam. Amíg azon töprengtem, hogy elmenjünk-e, akkor paráztam ezen, aztán elkezdtem azon gondolkodni,hogy nem lennék képes megnyugodni, akármilyen eredménye is lenne és semmit sem tudnék másképp csinálni, viszont, amíg foglalkozom aktívan a témával, addig a tudatomban van és addig feszültséget okoz. Nekem pl bevált, hogy nem mentünk el :)


Köszönöm!
Ilyen véleményekre / információkra volt szükségem, mert ezt orvos úgysem mondja el normálisan....
Akkor most már én sem túráztatom rajta az agyam. Simán figyelünk, ahogy eddig a kajára, és szurkolunk.
Tudom, a sorsot úgy sem lehet elkerülni, s legalább fölöslegesen nem emésztgetem vagy hitegetem magam az eredménnyel.

Szóval köszi még egyszer!
E.
 

jiguti

Új tag
Kedves Fórumozók!

Nagyon örülök, hogy megtaláltalak titeket! :) Már hosszú ideje keresgettem az interneten egy ehhez hasonló fórumot, ahol igazi emberek mondhatják el egymásnak a gondolataikat, és nem orvosi cikkekből olvasom, hogyan is lenne jó.
Én 19 éve cukorbeteg vagyok, és most a párommal babát szeretnénk...amellett, hogy nagyon örülök, tele vagyok félelemmel, szorongással, hogy egyáltalán sikerülhet-e? Az elmúlt hónapokban rengeteget olvasgattam az interneten, több könyvet is vettem a témáról, de csak azt értem el vele, hogy teljesen összezavarodtam. Az egyik helyen azt olvasom, hogy a mai technikával már "sima ügy", a másik helyen pedig komoly orvosi " beavatkozást" igényel... Dr. Baranyi Éva könyve után pedig napokig csak sírtam és komoly letargiába zuhantam, hogy sosem leszek anyuka. Most, hogy olvasgattam a bejegyzéseket és látom, hogy mennyien anyukák vagytok, megint egy kicsit bizakodóbb vagyok, hiszen ha nektek sikerült, akkor talán nekem is fog! :)
A cukraim alapvetően jók, de egy babához nem eléggé, HgA1C:7,1%. Mindig ennyi, hosszú évek óta, de mindenütt azt olvastam, hogy min. 6,5% alatt kell lennie, ami elég elérhetetlennek tűnik jelenleg. Az orvosom nagyon kedves, de az az átlag 8perc amennyit szánni tud rám, az nem elég ahhoz, hogy ezt az értéket elérjem, így jobb híján könyvekből és tapasztalatból állítgatom saját magamnak az insulint - több kevesebb sikerrel. Ezért is örülök Nektek és bármilyen jó tanácsot örömmel veszek! :)
Talán nem sokára, hozzátok hasonlóan én is mutathatok egy aranyos baba fotot! :)

Üdv Mindenkinek! :)
 

tubi

Aktív tag
üdv a klubban! :) mielőtt teherbe esel, tényleg érdemes lenne lejjebb vinni azt az A1c-t, de menni fog. ha leírod, mikor magasabb a cukrod, mikor vannak kiugró értékeink, biztos lesznek ötleteink, hogy vidd lejjebb. aztán a terhesség maga már más: én pl. a terhességem alatt napi 10-12-szer mértem, de tudok ennél jóval többről is. de mivel az ember lyánya ilyenkor veszélyeztetett státuszt kap, kikerülsz a munkából és tudsz csak erre figyelni. kemény meló, az biztos, de megéri :)
szóval írj Magadról, kérdezz, segítünk :)
 

mantanya

Aktív tag
Szia!
Jó, hogy rátaláltál erre a fórumra. Nekem is sokat segített már, hogy vannak emberek, akik hasonló problémákkal "küzdenek". És itt tényleg mindig meghallgatásra találsz. Nagyon segítőkészek a csajok :D Én nem rendelkezem akkora "tudással", de túl vagyok 4 terhességen... Ha bármiben tudok, szívesen segítek... Esetleg ajánlom figyelmedbe a blogjaimat:oops:, ahol a legutóbbi terhességemet próbáltam hétről hétre vezetni...
 

jiguti

Új tag
Köszönöm, hogy máris reagáltatok, nagyon jól esik! :) Mantanya, az egész blogod végig olvastam, így jutottam el ide is. Te vagy az egyik példaképem, még a párom is elolvasta a történeted! :)
Őszintén szólva a cukraim 70%-ban 4-7 közöttiek, csak hetente többször is hypozok, aztán persze jön a jól ismert Somogyi, szerintem ez az oka, hogy 7,1-ről nem bírom levinni a HgA1c-t. A netes olvasgatások alapján beállítottam magamnak egy 160g-os étrendet (40-50-45 és ha úgy látom, akkor pótvacsora). Próbálok mindig jól számítható szénhidrátokat enni, vettem kis digitális mérleget, amivel mindent mérek és beszámítok. Egy ideje már kihagyok minden nehezen számolható ételt (pl.müzli) hiába imádom. Napjában 4-6szor mérek cukrot, ezekből próbálok insulint állítgatni. Jelenleg 21 órakor 11Lantus, reggel:5-6E Novorapid, délben:6E NR, este: 4-5E NR az adagom. Az esti pótvacsora és az éjszakai cukor jelenleg a nagy gondom. Nem tudom mit kellene tenni, hogy reggel ne ébredjek 3,0 vagy 10,0-val. Ezen dolgozok most nagy erővel... Sok helyen olvastam a forumon, hogy pumpat használtok, ez kötelező kismamáknál? Insulin nem is maradhat vagy csak nem ajánlott?
 

tubi

Aktív tag
nincs kötelező, sokan csináltuk végig a terhességet pennel. ha extrém rossz lenne a cukrod, akkor lehet, hogy a gondozód azt mondaná, térj át pumpára. de sztem Nálad abszolut nem ez a helyzet.
az éjszakával azt kellene csinálnod, hogy rászánni pár napot és éjjel mérni 2-3 óránként, akkor látod a trendet. ezt persze leginkább úgy lehet jól kiértékelni, ha nagyjából ugyanazt csinálod minden nap, vagyis ugyanakkor eszel, nagyjából ugyanazt vacsizol, pótvacsizol és ugyanakkor adod az inzulint. amit még tudok mondani saját tapasztalatból: nekem állandóan hajnali hypóim voltak és ezt úgy tudtam megoldani, hogy a Lantust este helyett délben, aztán du 2-kor adtam. ez totál helyre tette, máig majdnem stabil a cukrom éjjel, 2-3 egységet esik max. szóval a legfontosabb az lenne, hogy minnél kevesebb változót hagysz a rendszerben, hogy kiderüljön, mi okozza azokat a hypokat és hogy mi van éjjel. ezek a hypo-k amúgy mindig ugyanakkor jelentkeznek? egyébként heti néhány hypo nem nagy ügy, ha amúgy 4 és 7 között vannak a cukraid, akkor nem ezek (hacsak a somogyidf nem viszi órákra 15 fölé a cukrodat) okozzák a 7,1-et... nekem bőven voltak 10 feletti cukraim és így is 6,3 volt a legrosszabb HgA1c-m a terhességem alatt. mondjuk sokat mértem, ami miatt max 1 óra hosszat volt ennyire magas.
 

jiguti

Új tag
Örülök, ha nem kötelező a pumpa, mert bár sokan dicsérik, én még mindig eléggé irtózok tőle. Az éjszakai "monitorozást" kipróbálom, de az igaz, hogy nem mindig sikerül a rendszeresség. A reggel és az ebéd 99%-ban ugyanakkor van (7 és 12 óra), de már a vacsorai időpont nagyon ingadozik, elég sokat dolgozok (egy multinál vagyok csoportvezető), és összevissza érek haza, szóval az tény, hogy a vacsi 6-8 óra között változik. Az orvosom szerint még mindig nagyon nagy az insulin érzékenységem, ezért már kismértékű fizikai munka is képes azonnal hypot csinálni, pl. egy kerti gyomlálás vagy egy szimpla takarítás. Elég sokat küzdök ezzel, mivel átlag magyar pár vagyunk és nincs bejárónőnk :) így csinálom ezeket nap, mint nap és gyakran leesik a cukrom. A somogyi ellen már védekezek 1-2E korrekciós egységgel, de pl. most szombaton megtörtént, hogy mire hazaértem 20,4 volt!!!! :( Gyakran már 3,6-3,8-at meg sem érzek, max. hogy éhesebb vagyok és gyanakodásból megmérem, és akkor derül ki. Épp az előbb mértem a cukrom, 5,0 volt, beadtam a Lantust és pótvacsiztam 4dkg vajas kenyeret, sajttal most pedig várom, hogy sikerül-e eltalálni...
 

tubi

Aktív tag
na akkor tényleg lehet, hogy ezek a somogyik okozzák a magasabb HgA1c-t... talán érdemesebb lenne akkor kicsit feljebb célozni, mondjuk 7-re a cukrodat, mert jobban jársz egy kicsit magasabb átlaggal, mint hypo + somogyikkal... de várjuk meg, amíg mások is válaszolnak, mert nekem sosem volt somogyim...
 

mantanya

Aktív tag
Köszönöm, hogy máris reagáltatok, nagyon jól esik! :) Mantanya, az egész blogod végig olvastam, így jutottam el ide is. Te vagy az egyik példaképem, még a párom is elolvasta a történeted! :)

Nagyon aranyos vagy, hogy ilyeneket írsz. De ne gondold, hogy én olyan "szuper" vagyok... épp a minap dobtam egy olyat, amire nem vagyok büszke (lásd a blogban)...
Arra viszont igen :oops:, hogy abban segítségedre lehettem, hogy ide találj. Leginkább ezért írom a blogot... Hátha segíthetek vele sorstársaknak...
Bármi kérdésed van, szívesen válaszolok. Amit írtál, arra azért nem tudok igazán reagálni, mert soha nem volt Lantusom. Így nincs tapasztalatom. De igen, az az egyik alap, hogy éjjel mérsz. Lefekvéskor, olyan 0-1 körül és 3-4 körül.. Akkor látod a tendenciát.
Én az első két gyerkőcöt pennel (Humulin R és Humulin N) szültem. Aztán hallottam a pumpáról. Nagyon óckodtam (lásd erről is van egy bejegyzésem), de kipróbáltam és bevált. Sokkal egyszerűbb volt a terhesség. Nekem. Persze nem vagyunk egyformák :).
Üdv:
 

jiguti

Új tag
Olvastam, a hétvégi hypodat, nagyon sajnálom brutális lehetett. Nekem is egyszer volt "igazi" eszméletvesztéses hypom, csak emlékképek maradtak meg az egészről, hogy hangok beszélnek hozzám, hideg a padló... a kórházi tükörben vettem észre a zöld puklit a fejemen - mint kiderült eséskor lefejeltem a szobaajtót... utólag kínomban már csak nevetni tudtam rajta, nagyon csinos kis dudor volt. :) Nagyon érdekes ez a hypo, mert nálam ez az eset is reggel volt, közvetlen felkelés után és a további 1-2 húzósabb eset is mindig reggel. Napközben még 1,6-os cukorral is a lábamon sétáltam (túráztam). Arra voltak "jók" ezek az esetek, hogy szőlőcuki nélkül még a szomszéd boltba sem megyek át.
Nagyon érdekes volt olvasni a bejegyzéseitek, kezdem úgy érezni, hogy eddig teljesen tévúton jártam. A rengeteg könyv meg orvosi cikk után én azt hittem, hogy egy kismamának folyamatosan 4-5 közötti cukor lehet csak, és soha fel sem ugorhat.Mindenütt a magzati károsodásokat meg szívproblémákat és egyebeket olvastam, réééémisztő volt. :( Most ehhez képest látom, hogy nektek is volt, hogy felszaladt és a lényeg inkább, hogy minél hamarabb beavatkozás történjen, hogy ne legyen tartósan magas. Egyszerűen nem tudtam elképzelni, hogyan lehet ezt kivitelezni, mikor én is mindent megpróbálok és így sem sikerül, hogy soha ne legyen egy-egy magasabb érték, de úgy látom mégis csak életszerűbb ez az egész... tényleg nagyon örülök Nektek!!! :)
 

tubi

Aktív tag
na az ilyeneket csak olyan orvosok írhatják, akik élő beteggel még nem beszéltek!!! egész nap 4-5-ös cukrok, na persze!!! hát ha egész nap mással sem foglalkozol, mint a cukroddal, és fél óránként mérsz - max akkor! a magzati károsodások természetesen valós veszélyek, de azért legyen már reális a kép erről! szerintem akkor jársz jól, ha tényleg mindent megteszel, főleg a somogyikkal kellene valamit kezdeni, de azért ha néha 10 feletti cukraid vannak, még nem kell kétségbe esni!!! a gondozó orvosod segít a somogyik kezelésében?
 

jiguti

Új tag
na az ilyeneket csak olyan orvosok írhatják, akik élő beteggel még nem beszéltek!!! egész nap 4-5-ös cukrok, na persze!!! hát ha egész nap mással sem foglalkozol, mint a cukroddal, és fél óránként mérsz - max akkor! a magzati károsodások természetesen valós veszélyek, de azért legyen már reális a kép erről! szerintem akkor jársz jól, ha tényleg mindent megteszel, főleg a somogyikkal kellene valamit kezdeni, de azért ha néha 10 feletti cukraid vannak, még nem kell kétségbe esni!!! a gondozó orvosod segít a somogyik kezelésében?

Igen, igazad van és csak azt érik el vele, hogy az ember lánya teljesen kiakad - legalább is nekem sikerült. Én teljesen meg vagyok győződve róla, hogy ha a hypo-somogyit sikerülne redukálni, lemenne 7% alá az értékem, ezt mondtam a dokimnak is, de nem nagyon reagált rá. Ő azt mondta a 7%-ra is, hogy ez nem komoly és, hogy ha már otthon leszek nyugiban és sűrűn mérni fogom, ez sokkal jobb lesz, és ha így "becsúszna" már egy baba, sem lenne nagy gond. De én nem merek hinni neki! Átlag 8 percet szán rám és ennyi, szóval nem nagyon tudom elmondani neki, hogy mik a tapasztalataim stb stb. A somogyik mechanizmusára is magamtól jöttem rá, mivel az egyetemen tanultam 2 félévig biokémiát, ott értettem meg, hogy mi is zajlik le egy ilyen során és, hogy kell vagy lehet tenni ellene. Most nagyon elszántam magam, és a párom is támogat, hogy keressük meg a dokit rendelésen kívűl és kérjük meg, hogy komolyan segítsen! Közben meg próbálok "lazulni kicsit", mert már nagyon görcsös voltam az utóbbi időben...
 
Oldal tetejére