Babázhatok

misamaci

Aktív tag
A hagyományos műanyag tárolódobozokon a zsíros paprika szín megmarad. Gondolom, ha a kaja színe (anyaga) lemoshatatlanul beleragad a műanyagba, akkor annak a műanyagnak az anyaga rendesen ki is oldódik, pont bele az ételbe. Pedig milyen sokan használják ezeket a hagyományos ételdobozokat, legalábbis itt melóhelyen mindenki ilyenben melegíti a kajáját.

Ahogy olvasgattam a dolgokat, általában igaz az, hogy a melegítés nagyon felgyorsítja a kioldódást (BPA-nál 50-60x-os) ... igazából az a gond hogy itt is annyira kis mennyiségekről van már szó, hogy nehéz mérni .... pl.:
BPA eü határértéke: 0,05 mg/ttkg/nap (vagyis ez a még biztonságos maximum) .....

Egy gondolatkísérlet:
tegyük fel hogy ez a mennyiség szobahőmérsékleten (20 - 25 fok) 1 nap alatt oldódik ki a műanyagból .... melegítéskor elég lehet kb 20-25 perc (!) .... ez a nem mindegy

A zsíros - paprikás ételeknél inkább az a gond, hogy a paprika miatt látod .... valszeg inkább a zsiradék tapad meg a műanyagon (bár itt tényleg előfordulhat hogy valamennyire a zsír oldja a műanyagot ... )
 

tímeácska

Őstag
:rohog: Márpedig nem szedem ki a kukából a macis tányérokat ;):D
:rohog::rohog::rohog::rohog:

Misamaci! [FONT=Trebuchet MS, Arial, Helvetica]
[/FONT]
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Csiguka, megnéztem a cumisüveges cikked dátumát: 2009. május 22. Elég lehangoló volt, hogy mennyire nem veszik komolyan a babák egészségét.

Aztán itt van egy újabb cikk napjainkból (tegnap): http://zoldter.hu/eletmod/20100513_a_csecsemok_is_veszelyben_vannak

Az Unióban kedvező változás, hozzáállás látható. Senkit nem akarok elkeseríteni, de az utolsó bekezdés engem elgondolkodtat. Gratulálok az hazai eü minisztériumnak.
 

misamaci

Aktív tag
Csiguka, megnéztem a cumisüveges cikked dátumát: 2009. május 22. Elég lehangoló volt, hogy mennyire nem veszik komolyan a babák egészségét.

Aztán itt van egy újabb cikk napjainkból (tegnap): http://zoldter.hu/eletmod/20100513_a_csecsemok_is_veszelyben_vannak

Az Unióban kedvező változás, hozzáállás látható. Senkit nem akarok elkeseríteni, de az utolsó bekezdés engem elgondolkodtat. Gratulálok az hazai eü minisztériumnak.

Most hirtelen nem tudom, hogy hol olvastam, de az Eü miniszter pont az egységes EU állásfoglalás hiányára hivatkozva utasította el a hazai tiltást (ti: már megint nem mertünk önállóan lépni).
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Most hirtelen nem tudom, hogy hol olvastam, de az Eü miniszter pont az egységes EU állásfoglalás hiányára hivatkozva utasította el a hazai tiltást (ti: már megint nem mertünk önállóan lépni).
Na hát pont ez az :(. A cikkben olvasható, hogy a svédek nem tojóznak, hanem lépnek.

A legnagyobb magyarunk meg forog a sírjában.

"Akit magyarnak teremtett az Úr Isten, és nem fogja pártját nemzetének, - nem derék ember."
Gróf Széchenyi István
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Mondhatnám, hogy mi itt a fórumon már baromi okosak és tájékozottak vagyunk - főként neked köszönhetően :dr_24: -, de a nagy átlag, és a szülők többsége mit sem sejt, amikor a baba boltokban vagy akár egy szupermarketben megveszi a méregdrága (méreg is meg drága is :() babacuccokat.

Molli is csak most vágta ki a babatányérokat, de meg sem vette volna, ha nem árulják :rolleyes:.
 

gajdi8

Tag
Sziasztok!

Tímeácska! Először is GRATULÁLOK Bogihoz! Gyönyörű Kislány!
Látom Te is Tommee Tippee-t használsz. Mikor Ármin 3-4 hónapos lett az összes aventet lecseréltem. Tommee Tippee-re a BPA miatt (nem bántam, mert úgyis lesz majd Tesó valamikor), cumik, kanál tányér Mam, Reer, szóval mi is nagyon figyelünk. De kíváncsi vagyok, hogy x év múlva majd ezekre mit találnak ki??? Amúgy röhej, hogy a BPA free Aventes üveg horror árban van. És sajnos, hogy ilyeneket árulnak. Mi például soha nem mikrózzuk Minó ételét, vizét, csak is vízfürdő....biztos ami zicher. De tényleg elgondolkodtunk, hogy ez nem egy újabb reklám fogás -e??? Viszont a Gyerkőc egészségéért mindent!!!
 

gajdi8

Tag
Másik ilyen fogós kérdés a kozmetikumok.....például külön felhívták a figyelmemet, hogy csak Johnsont ne használjak Árminnál, rengeteg baba allergiás rá, hiába jó az illata.Meg, hogy mennyi káros anyag van a mosószerekben is. Már régóta lecseréltem mindent mosódióra, perkarbonátra, mosószódára, meg bio takarítószerekre . Nincs ugyan olyan szupi illatuk, viszont nincs tele mindenféle káros anyaggal (legalábbis remélem). Ráadásul még a legmakacsabb sárgarépa, saláta folt is tökéletesen kijön (pedig kezdetben mit szenvedtem velük). Valahogy így vagyok nyugodt. :)
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Másik ilyen fogós kérdés a kozmetikumok.....például külön felhívták a figyelmemet, hogy csak Johnsont ne használjak Árminnál, rengeteg baba allergiás rá, hiába jó az illata.Meg, hogy mennyi káros anyag van a mosószerekben is. Már régóta lecseréltem mindent mosódióra, perkarbonátra, mosószódára, meg bio takarítószerekre . Nincs ugyan olyan szupi illatuk, viszont nincs tele mindenféle káros anyaggal (legalábbis remélem). Ráadásul még a legmakacsabb sárgarépa, saláta folt is tökéletesen kijön (pedig kezdetben mit szenvedtem velük). Valahogy így vagyok nyugodt. :)
Hiába a sok ellentét anno köztünk, ehhez a témához szólok :)
Én is nemrég cseréltem le minden tisztítószert (kivéve a mosószert). Találtam már kifejezett fertőtlenítőszert is (konyhait is és játék fertőtlenítőt is), meg találtam rendes wc fertőtlenítőt, nemcsak vízkőoldót és wc tisztítót, de tulajdonképpen egy valamivel nem vagyok csak elégedett, nem is, két dologgal. Az egyik a felmosószer, felmosó folyadék... nem túl hatékony, nagyon nehezen tűnnek el a foltok, olyan, mintha vízzel mosnék fel. És nem fertőtlenít, pedig nálunk mindkét gyerek állandóan a kövön csúszik-mászik, a leesett kaját onnan is megeszik. Nem mondom, hogy mindig fertőtleníteni szeretnék, de időnként jó lenne és még nem tudtam lecserélni ezért a durva Domestost (két hetente most azzal mosok fel).
A másik meg a vízkőoldó. Ecover-t vettem eddig, de hát... közelébe nem ér egy vegyszeresnek. Bref-et használtam előtte és az nagyon hatásos volt, de ez... a mosogatónál szinte semmit nem ér.
Ezekre találtál valami megoldást?

Nagyon sajnálom, hogy 4 éve még nem volt ez a BPA botrány (vagyis nem ilyen széles körben, hozzám semmi nem jutott el legalábbis és egyik barátnőmhöz sem), mert Nimródnak régi Aventos cuccai voltak és most Brúnónak Nimó régi cuccait használtam és csak most szembesültem ezzel én. Mostmár mindent kidobtam, ami nem BPA mentes, de jobb lett volna ezt 2-4 évvel korábban tudnom :(
 

tímeácska

Őstag
És mi újság a babaholmik fertőtlenítésével?! Mert, ugye, van a vegyszeres, és a hő általi fertőtlenítés...
Igen ám, de:
- vegyszerrel történő fertőtlenítés esetében egy drasztikus folyadékba áztatjuk a cumisüveget, cumit. Hol arra a biztosíték, hogy nem ivódik bele a műanyagba?!
- hő általi fertőtlenítés, azaz "kifőzés" esetében megint csak kioldhatunk bizonyos anyagokat a hő által, ahogy már Misamaci is említette. És itt most nem is a BPA-ra gondolok...
Na, most akkor mi a megoldás?!
Lehet, hogy már tényleg Mi vagyunk túlontúl 21. századiak?! Eddig, illetve nagyon sokáig mit sem tudtunk az ilyen biszfenol és társai káros hatásairól... És mégis mennyien életben maradtak! (Tudom, nem ilyen vicces a helyzet, de... Mégis! Lehet, hogy már Mi is felfújjuk a dolgokat?!)
Félreértés ne essék, attól függetlenül, amit most leírtam, még nem adnám az innivalót Bogimnak BPA-s üvegből, és ezek után is figyelni fogok az összetevőkre...
 

tímeácska

Őstag
Sziasztok!

Tímeácska! Először is GRATULÁLOK Bogihoz! Gyönyörű Kislány!
Látom Te is Tommee Tippee-t használsz. Mikor Ármin 3-4 hónapos lett az összes aventet lecseréltem. Tommee Tippee-re a BPA miatt (nem bántam, mert úgyis lesz majd Tesó valamikor), cumik, kanál tányér Mam, Reer, szóval mi is nagyon figyelünk. De kíváncsi vagyok, hogy x év múlva majd ezekre mit találnak ki??? Amúgy röhej, hogy a BPA free Aventes üveg horror árban van. És sajnos, hogy ilyeneket árulnak. Mi például soha nem mikrózzuk Minó ételét, vizét, csak is vízfürdő....biztos ami zicher. De tényleg elgondolkodtunk, hogy ez nem egy újabb reklám fogás -e??? Viszont a Gyerkőc egészségéért mindent!!!

Köszöni Bogim a bókot! :D:dr_24: És mi is!;):)

Ó, egészen biztosak lehetünk benne, hogy jönnek újabb felfedezések, hogy az, amiről eddig azt hittük, biztonságos, éppen a legveszélyesebb lett...:o
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
És mi újság a babaholmik fertőtlenítésével?! Mert, ugye, van a vegyszeres, és a hő általi fertőtlenítés...
Nekem ez olyannyira nem tűnt egészségesnek, hogy igazából néhány nap használat után lemondtam erről a módszerről. Kipróbáltam és saját kezemmel tapasztaltam, hogy milyen nehezen jön le a fertőtlenítő cucc az üvegekről és akkor hagytam a fenébe.
Az Avent mikrós sterilizálója BPA mentes (régi,de a háromszögben 5-ös van!), szóval az tök jó. Azt most sem dobtam ki :)
A folyadékos megoldás a kórházakban szuper, ahol egész nap áll kint a vegyszeres lé és minden kismama bedobálhatja a cuccait. Néha ez a jó megoldás, ha a körülmények olyanok (pl elromlik a mikró... és béna módon folyton megolvasztom az üvegeket a kifőzés során... de kórházakban tényleg ez a megoldás csak), de hosszú távon szerintem tilos lenne ilyennel fertőtleníteni!
 

gajdi8

Tag
Molli!

Ebben tényleg igazad van, nem annyira hatékony...így több fogy belőlük ugyanazon hatás elérésére. Sajna a vízkőoldó sem a legtutibb (bár a jó öreg ecet az azért nem rossz, mégha nem is szuper az illat utána. Talán a Sonettet próbáld ki.
De a vegyszeres vízkőoldó néha olyan gőzt áraszt, hogy 2 szobával arrébb is éri az ember....na most azt belélegezni, főleg egy Picinek.
Igen hatalmas hiba, hogy ez régen nem került napfényre (egyik Barátnőm is emiatt annyit aggódik), de én hiszek abban, hogy ez annyira pici mennyiség volt és kevés ideig, hogy nem lehet komoly baj.


Igen a chicco sterilizáló folyadék...hát attól minden illatozik, amit beáztatsz az a legjobban. Van cumisterilizáló gépünk (pipila). Remélem a gőzös sterilizálás nem annyira rossz, ha nem BPA-s a cucc.

Biztos sokan "hülyeségnek" tartják, de mi csak bio ételeket adunk Árminnak, biopiacon vásárolunk, biohúst készítek. Legalább addig, amíg oviba nem kerül. Vannak amik nem olcsók valóban, de még olyan kicsi az a mennyiség amit megesznek, hogy annyira nem is húzós. Mások 2x annyit cigiznek el (régen én is)...arra bezzeg telik. Eddig csak 1x volt megfázva, semmi más baja nem volt, pedig járunk zenebölcsibe is. Mi ezt elhatároztuk és nem azért, mert tele vagyunk mint déli busz, de szeretnénk hinni, hogy ezzel jót teszünk Neki.

Tímeácska!

Igen, remélem nem derül ki semmi új "rossz" évek múlva....
 
Oldal tetejére