Cukorbeteg gyermek

Zsu77

Új tag
Szerintem ez nem fafejség. Ilyen esetekben másról van szó. Egyszerűen nem ismerik, mivel állnak szemben. Lehet, sőt valószínű, hogy sok munka, de biztos meg lehet értetni mindenkivel, legalább a legelemibb tudnivalókat. Én is sok oyan véleménnyel találkoztam, hogy "majd biztos kinövi...". Ezt muszáj tudomásul venni, és ismeretádaással leküzdeni.

Meglepődsz,ha azt mondom,hogy ennek a nagyinak a férje több éve inzulinos cukorbeteg?:confused:Szóval tényleg finoman szólva...:confused:
 

jnekata

Új tag
Azt eddig még nem vettük észre, hogy a hideg miatt romlalának az értékeink, de azt már kezdjük kitapasztalni, hogy a kinti játék, a fokozottabb mozgás mennyire viszi le a cukorszintjét a kicsinek. Ehhez igazítva kap valami kis +emelőt, mielőtt kimegy játszani. Ennek következtében sikerült elérni, hogy az esetek zömében nem megy 4 alá a következő evésig. Eleinte bizony leszaladt 3 közeli értékekre is.
 

Sani

Új tag
Kedves Jnekata!

Ki kell tapasztalni a dolgokat, az elején még nekünk is így mentek a dolgok, sőt, van olyan , amin még mindig gondoglkodni kell, de ügyesek vagytok, csak így tovább!
 

dg

Őstag
Meglepődsz,ha azt mondom,hogy ennek a nagyinak a férje több éve inzulinos cukorbeteg?:confused:Szóval tényleg finoman szólva...:confused:


Bizony, meglepődöm. Az tény, hogy nagyon durva esetek vannak, amik viszont, épelméjű emberek esetében az információhiányra vezethetők vissza.
Az már egy fogas kérdés, hogy ki a felelős ezért? ... Meg hol kell kezdeni a probléma orvoslását? Főleg akkor, ha a másik fél ellenáll.
 

dg

Őstag
Azt eddig még nem vettük észre, hogy a hideg miatt romlalának az értékeink, de azt már kezdjük kitapasztalni, hogy a kinti játék, a fokozottabb mozgás mennyire viszi le a cukorszintjét a kicsinek. Ehhez igazítva kap valami kis +emelőt, mielőtt kimegy játszani. Ennek következtében sikerült elérni, hogy az esetek zömében nem megy 4 alá a következő evésig. Eleinte bizony leszaladt 3 közeli értékekre is.


Az nagy szerencse, ha az időjárás, a frontok nincsenek hatással. Ez is alkati (mint minden) Eddig frontérzékenységet én sem tapasztaltam a lányomnál, a hideg időt illetően meg kétségeim vannak, ehhez még több évnyi megfigyelés szükséges, úgy tűnik. Régebben, a diab gondozóban azt mesélték, hogy sok gyereknek hidegfrontnál 5 mmol/l-rel is felugranak az értékei, front után meg visszaáll. Ezt csak azért említem, mert hajlamos lennék azt hinni, a gyerekek rugalmasabbak ebben, s mire öregasszonyok, öregemberek lesznek, ugyanúgy "megjön" a frontérzékenység, mint sokmindenki másnál. De ezek szerint, a beszámolók alapján, vannak frontérzékenyek, már gyermekkorban is.
Igen, az én zsebemben is mindig van valami gyorsan, könnyen elfogyasztható étel, ami játszótér esetén jól jön, ami helyrebillenti az alacsony értéket és ugyanakkor az elfogyasztása nem vonja el hosszú időre a gyerekemet a játéktól.
 

Zsu77

Új tag
Bizony, meglepődöm. Az tény, hogy nagyon durva esetek vannak, amik viszont, épelméjű emberek esetében az információhiányra vezethetők vissza.
Az már egy fogas kérdés, hogy ki a felelős ezért? ... Meg hol kell kezdeni a probléma orvoslását? Főleg akkor, ha a másik fél ellenáll.


Hát én egyrészről megértem,de 100-adikra azt mondom,hogy süketfülekről van szó!Személy szerint kiakaszt,amikor feleségek csak addig jutnak el a férjük diabetesével kapcsolatban,hogy:"hát rendezi azt ő magának!"És itt meg is állt a tudományuk.Így nehezen értik meg,hogy mit jelent olyan kifejezés,mint pl:napi ch-adag...ugye: ami belefér egy felnőtt diabos napi étrendjébe,az már főétkezésnek számíthat egy gyereknél,pl.Nem az a gond,ha elsőre nem méri fel,hanem az,ha nem is akarja!Ha azt mondja:ő ért hozzá,mert mindennap "látja".És megkérdőjelezi a szülőt,hogy egyáltalán ért-e hozzá.:confused:Vagy különböző inzulinokról lévén szó,de ezt még mindig nem érti,és ezért számonkéri,hogy miért nem hagyja (megjegyzem:3-as cukorral:confused:) aludni a gyereket inzulinadási időben...:shock:.Hogy az nem úgy van,mint a papánál-na ez nehezen esik le,mert nincs is meg a hajlandóság: Na ezzel mit lehet kezdeni?Szóval amikor tényleg fafejűségről van szó.:shock: Én legszívesebben azt tanácsolnám,hogy kerülje jó messzire,meg ossza le.Dehát...ez nem olyan egyszerű.:(
 

jnekata

Új tag
Kedves Jnekata!

Ki kell tapasztalni a dolgokat, az elején még nekünk is így mentek a dolgok, sőt, van olyan , amin még mindig gondoglkodni kell, de ügyesek vagytok, csak így tovább!

Köszönöm! A tapasztalatszerzés kellős közepén járunk, már most is sok dolgot megfigyeltünk, de vannak néha "furcsaságok", mint pl. az, hogy a 30 Ch-s ebéd után a következő mérésig /1,5 óra/ alig emelkedett a kicsi cukorszintje. :confused::confused:
 

jnekata

Új tag
Hát én egyrészről megértem,de 100-adikra azt mondom,hogy süketfülekről van szó!Személy szerint kiakaszt,amikor feleségek csak addig jutnak el a férjük diabetesével kapcsolatban,hogy:"hát rendezi azt ő magának!"És itt meg is állt a tudományuk.Így nehezen értik meg,hogy mit jelent olyan kifejezés,mint pl:napi ch-adag...ugye: ami belefér egy felnőtt diabos napi étrendjébe,az már főétkezésnek számíthat egy gyereknél,pl.Nem az a gond,ha elsőre nem méri fel,hanem az,ha nem is akarja!Ha azt mondja:ő ért hozzá,mert mindennap "látja".És megkérdőjelezi a szülőt,hogy egyáltalán ért-e hozzá.:confused:Vagy különböző inzulinokról lévén szó,de ezt még mindig nem érti,és ezért számonkéri,hogy miért nem hagyja (megjegyzem:3-as cukorral:confused:) aludni a gyereket inzulinadási időben...:shock:.Hogy az nem úgy van,mint a papánál-na ez nehezen esik le,mert nincs is meg a hajlandóság: Na ezzel mit lehet kezdeni?Szóval amikor tényleg fafejűségről van szó.:shock: Én legszívesebben azt tanácsolnám,hogy kerülje jó messzire,meg ossza le.Dehát...ez nem olyan egyszerű.:(

Nem is tudom, mit lehet erre mondani??? Minden esetre megdöbbentő ez a hozzáállás. Biztos mindez csupa "szeretetből", merthogy sajnálja az ember fia azt a szerencsétlen kisgyereket... Csakhogy a következményekre nem gondol a nagymama?? Lehet, hogy adott pillanatban eget rengető baj nem történik, de szépen építgeti az esetleges szövődmények kialakulásának lépcsőfokait, és ez megbocsáthatatlan felelőtlenség. E nélkül is van rizikófaktor épp elég... Hát, nem irigyellek...tényleg nem egyszerű!!!
 

jnekata

Új tag
Kedves Grácia! Valójában tudatosan talán nem is figyeltük, hogy milyen a változás frontok idején, de feltűnő különbség nem volt, mert az "kiabálna" azonnal. De jó lesz megfigyelni a konkrét időpontokban...
 

Zsu77

Új tag
Nem is tudom, mit lehet erre mondani??? Minden esetre megdöbbentő ez a hozzáállás. Biztos mindez csupa "szeretetből", merthogy sajnálja az ember fia azt a szerencsétlen kisgyereket... Csakhogy a következményekre nem gondol a nagymama?? Lehet, hogy adott pillanatban eget rengető baj nem történik, de szépen építgeti az esetleges szövődmények kialakulásának lépcsőfokait, és ez megbocsáthatatlan felelőtlenség. E nélkül is van rizikófaktor épp elég... Hát, nem irigyellek...tényleg nem egyszerű!!!

Hát hál'Isten,nem a mi nagyink,hanem egy kedves ismerősömé,de olyan sokkot kaptam,hogy ihaj meg csuhaj!Tényleg mit tud mondani erre az ember...inkább kiírtam ide,hátha idetéved valami rokonszellem és ha a "kis"lányának nem hisz,akkor talán a nagyvilágnak igen!:cool::p
 

dg

Őstag
Kedves Grácia! Valójában tudatosan talán nem is figyeltük, hogy milyen a változás frontok idején, de feltűnő különbség nem volt, mert az "kiabálna" azonnal. De jó lesz megfigyelni a konkrét időpontokban...


Kedves Kata!

Én az elején, pont a frontérzékenység lehetőségének hírére, hónapokon keresztül, naponta tettem egy kis jelet az egyes napi oszlopok mellé, így hosszútávon egyértelmű összefüggéseket lehet megfigyelni. Emelkedik-e a vc? Ingadozóvá válik-e frontra? Vagy esetleg alacsonyabb értékeket produkál egy-egy front? (mert állítólag erre is van példa) Meg szokták mondani, hogy elsősorban a hideg front okoz emelkedést, de leírja a szakirodalom, hogy egyes esetekben ez épp ellenkezőleg lehet: a meleg front okoz változást.
Szóval, szerintem érdemes egyszer kifigyelni, aztán persze a gyanú árnyékáig nem kell foglalkozni vele.
 

dg

Őstag
Köszönöm! A tapasztalatszerzés kellős közepén járunk, már most is sok dolgot megfigyeltünk, de vannak néha "furcsaságok", mint pl. az, hogy a 30 Ch-s ebéd után a következő mérésig /1,5 óra/ alig emelkedett a kicsi cukorszintje. :confused::confused:

Milyen inzulint használtok?

Biztos nem mondok újat:

az inz. mennyisége mellett az ételek vc emelő hatása függ a glikémiás indextől is (GI). Van erre külön egy topik, nézz bele, ott elég sok info van erről. Ráadásul, nekünk már a kórházban erősen felhívták a figyelmünket arra, hogy az egyes ételek képesek egészen eltérő módon viselkedni az egyes emberek pocakjában, elkerülhetetlen a pontos, tudatos megfigyelés.

Gondolom, Ti is vezettek étkezési naplót. Nekünk az elején kötelező volt, és sokat köszönhetek neki. Nagyban segítette a tanulást, bevésődést, meg persze az összefüggéseket feltárni. Ha egyes étellel kapcsolatban kétségeim voltak, különösen jól jött a sok feljegyzés. (Idővel aztán elhagytam, elhagyhattam a vezetését)

És persze ott a mozgás. De erről már írtál Te is! :D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Biztos nem mondok újat:

az inz. mennyisége mellett az ételek vc emelő hatása függ a glikémiás indextől is (GI). Van erre külön egy topik, nézz bele, ott elég sok info van erről.

És persze ott a mozgás. De erről már írtál Te is! :D

A GI-re a legjobb példa a száraz hüvelyesek, főleg a bab. Magas CH nagyon alacsony (30% körüli) GI.
 

jnekata

Új tag
Kedves Grácia és Kata!
Sajnos azt meg nem mondom, hogy milyen inzulint kap Pannika /nem is gondoltam, hogy vannak különbségek inzulinok között/, de majd rákérdezek. A GI-vel kapcsolatban: azt tudom, hogy a lányom figyel arra is, de jómagam e téren még sok önképzésre szorulok!!! Meg is kezdem a kutakodást !! Köszönöm!!
Kata
 

Zsu77

Új tag
Kedves Kata!Itt a fórum főoldalon van Fövényi doktor nagyszerű könyve,ott találod az egyes inzulinok különbözőségét!!!;)Megjegyzem:rendkívül izgalmas téma!!!:D
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kedves Grácia és Kata!
Sajnos azt meg nem mondom, hogy milyen inzulint kap Pannika /nem is gondoltam, hogy vannak különbségek inzulinok között/, de majd rákérdezek. A GI-vel kapcsolatban: azt tudom, hogy a lányom figyel arra is, de jómagam e téren még sok önképzésre szorulok!!! Meg is kezdem a kutakodást !! Köszönöm!!
Kata
Kedves Kata, nagyon jó olvasni a pozitív hozzáállásodat. Kutakodás közben ne rémisszen meg, ha egyre bonyolultabb összefüggéseket találsz, mert azok csak első látásra bonyolultak. Aztán, ha egyik-másik újonnan szerzett tudományod alkalmazása, vagy tapasztalata nem a nagykönyv szerint jön be, akkor sem szabad aggódni, mi is nagyon sokan, és nagyon sokszor rácáfolunk a nagykönyvben leírtakra, vagy egymás tapasztalatára. Kire így, kire úgy hatnak a normatívák, innen is látszik, hogy mennyire különbözünk egymástól, pedig mindannyian cukorbetegek vagyunk.
Egy biztos. Sok szülő tapasztalja, hogy a gyerkőcnél alkalmazott cukorbeteg diéta nem más, mint egy egészséges étkezési minta, ami a felnőttek, és mindenki számára is a legjobb. Sokan akkor jönnek rá erre, amikor a családban "megjelenik" egy cukorbeteg. Én sem vagyok ez alól kivétel.
 

dg

Őstag
Sajnos minket utolért egy vírusos, hasmenéssel és hányással járó betegség. A férjem kapta el először a munkahelyén, csütörtökön. Szombaton én lettem beteg, vasárnap Hedvig, hozzá éjjel ügyeletes orvost is kellett hívni. Hétfőn délután Hanna lett beteg. Ekkor a délutáni inzulin már benn volt, és pont vacsoraidő előtt tört rá a betegség, szinte egy pillanat alatt, mitha egy gombot bekapcsoltak volna. Uzsonnára még vígan falatozta a tejberizst lekvárral, néhány óra múlva hányás, iszonyú gyengeség. Pont ekkor volt a gyorshatású komponens a csúcson, ilyenkor szoktunk vacsorázni. Természetesen, semmi nem maradt meg benne. Heroikus küzdelem volt, hipo. Alig tudtuk 2,2 mmol/l-ről 3,6-ra felküzdeni a cukrát, de aztán már esett is vissza, ő meg kezdett elaludni, mivel egy dédalon kúpot kapott a hányás csökkentésére, abban meg nyugtató is van + a hipo. Szóval szénhidrátot bevinni nem lehetett. Kórházba vitte a férjem. Ott infúziót kapott, rendezték a helyzetet, a hányást elmúlasztották,. Mára megjött az iszonyú hasmenés is, ez a hányás múltával kezelhető, mindjárt hozza haza a férjem. Most már jól van, be nem áll a szája, vidáman csacsog. Innentől itthon is kezelhető, várhatóan 1-2 nap, és elmúlik ez a rémálom. Tegnap éjjel a gyerekosztályra 80 (!!!) gyereket vittek be ugyanezzel a betegséggel!
 

christina

Őstag
Nagyon sajnálom, hogy elkaptátok ezt a szörnyű vírust.
Sajnos mi is átestünk ezen az év végén, amikor a Gergő pumpabállításra feküdt be.
Napokig hypozott és mivel még egy korty vizet sem volt hajlandó meginni a hányás miatt elég szörnyű volt a helyzet. Hát akkor bizony áldottam a pumpát és örültem, hogy nem a reggel beadott mixtard van benne.

Kívánok nektek mielőbbi gyógyulást!
Üdv., Krisztina
 

dg

Őstag
Köszönöm Krisztina!

Anno, még a kórházi betanulás időszakában elmondták, hogy ha hányás, hasmenés van, akkor már lehet is csomagolni, és irány a kórház -- legalább is a keverék mellett. Azóta is rettegtem ettől, és persze tudtam, hogy csak idő kérdése. Most átestünk a tűzkeresztségen.
Már itthon van Hanna, étvágy zéró, inni is alig akar. Pedig a kiszáradás miatt is oda kell figyelni. Az inzulint ma reggel 50 % - al csökkentettük, a délutánit már harmadára vettem.
Emellett teljesen jó cukik voltak. A legmagasabb 9 mmol/l, a legalacsonyabb 4 volt.
Kicsit gyötrődtem, hogy felére vegyem-e a délutánit, vagy még kevesebbre, de nem mertem a többet választani: semmit nem eszik.
Főpróba ez valamenniyünknek. Amúgy a kórházban, elbocsájtáskor azt se mondták, fapapucs, ami a további teendőimet illeti. Én most optimistán ezt bóknak vettem!
 

christina

Őstag
Amúgy a kórházban, elbocsájtáskor azt se mondták, fapapucs, ami a további teendőimet illeti. Én most optimistán ezt bóknak vettem!


Ez általában jellemző! Sajnos.

Mi is rettegtünk a hányás-hasmenéstől, szerencsére elkerült minket eddig.
(De azt nem gondoltam volna, hogy a pumpabeállítás alatt kapjuk el és ezért fuccs mindennek.) :-(
 
Oldal tetejére