Cukorbeteg gyermek

umbra08

Aktív tag
Sziasztok,

Elsősorban kisgyermekes anyukáktól szeretnék segítséget kérni, bár a kérdésemre valószínűleg más ( a cukorbetegségben "járatos") anyukák is tudnak válaszolni.

Kisfiam betöltötte a 10 hónapot. Még szopik. Ha úgy alakul és még lesz tejem, akkor 1 éves koráig szoptatnám, utána feleslegesnek gondolom (bár erről a szoptatási tanácsadóknak más a véleményük).
A kérdésem az lenne, szerintetek milyen folyadékot adjak neki 1 éves kora után lefekvés előtt ?
Már úgy megszokta ezt az esti szertartást, fürcsi, szopi, majd alvás. Ha kis drágám nem lenne cukorbeteg, akkor természetesen szoptatnám, ameddig van tejem, de ebben a helyzetben szerintem majd lassan abba kell hagynom. Dobja a cukorját, majd hajnalban beesik, úgyhogy elég nehezek az éjszakák, nagy odafigyelést és sűrű mérést igényel. Persze van, hogy összejön és végig jó értékek vannak éjszaka, de inkább az jellemző, hogy 1-2:00 körül vagy felmegy magasra vagy beesik neki.
Amikor én kisgyermek voltam, este tejet vagy kakaót kaptam lefekvés előtt.
Neki mit adhatok szerintetek? Ti mit adtok? Iszik valamit cukorbeteg gyermeketek lefekvés előtt? És ha igen, mit?

Segítségeteket előre is köszönöm!

Üdv:
umbra

(Ui: Arra gondoltam, a reggeli szopit meghagynám, mert a reggelek nem vészesek, nagyjából tudom, hogy adott VC érték esetén mennyi inzulint adjak.)
 

dg

Őstag
Pótvacsora esetén elképzelhető a tej / kakaó (néhány falat szilárddal). Ennek pontosan ki tudod számolni a ch tartalmát, másrészt, kitapasztalhatjátok, hogy mely napszakban fogyasztható annélkül, hogy megdobná a cukrot. Egyébként a saját gyerekemnél a kakaózás, másfél deci egyszeri adagban szinte sosem okoz gondot (nyilván normál cukinál értem, magasnál természetesen nem kakajózunk).
Inkább a kisfiad koránál fogva lenne jó kicsit kitolni a tehéntej fogyasztás idejét, de később nyugodtan.
Estére gyenge teát javasolok, a választék határtalan. Ha úgy esik neki jól, édesítve.
Őszintén szólva pedig, ami jól esik neki, bármit.

(Most olvastam Mollit a másik topikon. A jó éjt papiztatás is nagyon jó ötlet, s egyben gondoskodik a folyadékbevitelről is.)
 

zsuzsa

Új tag
Az én kisfiam 2,5 évesen lett cukis, és bizony kakaózott reggel este. Igen anyuka szoktatta rá, szidott is a dr.-néni miatta, és nem győzte mondani hogy ez mennyire helytelen. Reggel felébredt és addig sírt amíg nem kapta meg azt a reggeli fehér folyadékot, tejet, vagy kakaót. Sajnos a diabosan nagyon nem bírta, jelenleg is már nagyon régóta csak szójaitalokat iszik, szójatej, kakó stb... nagyon szereti és ez nem befolyásolja a cukiját, a tehéntejet viszont nem tudtam neki adni hiába hígitottam, időpontját válltoztattam. Azt semmiképp nem javasolják hogy lefekvéshez adjad, mert gyorsan megdobja, aztán hajnalban esetleg behypozik. Hozzá kell tennem a kórházban a hypokat éjjel nappal tejjel kezelték, pár óra múlva újra hypoztak tőle, közte meg megdobta. Inkább a vacsora ideében adjad, az utóvacsi időben már szerintem nem szerencsés, de ez nagyon egyéni.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Csak anynit szeretnék itt hozzátenni, hogy szerintem a tej 10 hósan még korai. Erre vannak a tejpépek babáknak, amik kevésbé allergének. Plusz a Sinlac szerintem a legjobb választás, az nem tejalapú és következésképpen nyilván kevésbé is dobja meg a cukrát a babának. Meg a HA-s tápok. A mai állás szerint, ameddig lehet, ne adjunk tiszta tejet a babának, mert a tejnél jobbak a tápok, tejpépek (nem, semmi idegen anyag nincs bennünk, többségük még bio is) egy babának. 1,5 - 2 éves korig ezeket jobb adni a gyerekeknek, mint a sima tejet.
 

umbra08

Aktív tag
Pótvacsora esetén elképzelhető a tej / kakaó (néhány falat szilárddal). Ennek pontosan ki tudod számolni a ch tartalmát, másrészt, kitapasztalhatjátok, hogy mely napszakban fogyasztható annélkül, hogy megdobná a cukrot. Egyébként a saját gyerekemnél a kakaózás, másfél deci egyszeri adagban szinte sosem okoz gondot (nyilván normál cukinál értem, magasnál természetesen nem kakajózunk).
Inkább a kisfiad koránál fogva lenne jó kicsit kitolni a tehéntej fogyasztás idejét, de később nyugodtan.
Estére gyenge teát javasolok, a választék határtalan. Ha úgy esik neki jól, édesítve.
Őszintén szólva pedig, ami jól esik neki, bármit.

(Most olvastam Mollit a másik topikon. A jó éjt papiztatás is nagyon jó ötlet, s egyben gondoskodik a folyadékbevitelről is.)

Helló!
Igen, azzal próbálkozunk, hogy lefekvés előtti szopi előtt kap pár kanál bébiételt (50gr) és utána szopizik. Ez tegnap bevállt, hajnalig végig vitte az esti VC értéket (ilyen még nem nagyon volt), korán reggel ment feljebb neki, konkrétan 8,7-re és 9,0-re. 6,4-ről indultunk esti szopi előtt.
Köszi a tanácsot!
 

umbra08

Aktív tag
Az én kisfiam 2,5 évesen lett cukis, és bizony kakaózott reggel este. Igen anyuka szoktatta rá, szidott is a dr.-néni miatta, és nem győzte mondani hogy ez mennyire helytelen. Reggel felébredt és addig sírt amíg nem kapta meg azt a reggeli fehér folyadékot, tejet, vagy kakaót. Sajnos a diabosan nagyon nem bírta, jelenleg is már nagyon régóta csak szójaitalokat iszik, szójatej, kakó stb... nagyon szereti és ez nem befolyásolja a cukiját, a tehéntejet viszont nem tudtam neki adni hiába hígitottam, időpontját válltoztattam. Azt semmiképp nem javasolják hogy lefekvéshez adjad, mert gyorsan megdobja, aztán hajnalban esetleg behypozik. Hozzá kell tennem a kórházban a hypokat éjjel nappal tejjel kezelték, pár óra múlva újra hypoztak tőle, közte meg megdobta. Inkább a vacsora ideében adjad, az utóvacsi időben már szerintem nem szerencsés, de ez nagyon egyéni.

Helló,

Igen, ezt tapasztalom, megdobja neki az anyatej, majd hajnalra (1:00-2:00 körül) beesik.
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyenek lesznek az értékei majd, ha abbahagyjuk az anyatejet. Csoda nem létezik? Mi van ha az én tejem olyan "erős" és azért magas a cukra? "Kitisztul a szervezete" és beindul az inzulin termelődése? Csak álmodozom....
 

umbra08

Aktív tag
Csak anynit szeretnék itt hozzátenni, hogy szerintem a tej 10 hósan még korai. Erre vannak a tejpépek babáknak, amik kevésbé allergének. Plusz a Sinlac szerintem a legjobb választás, az nem tejalapú és következésképpen nyilván kevésbé is dobja meg a cukrát a babának. Meg a HA-s tápok. A mai állás szerint, ameddig lehet, ne adjunk tiszta tejet a babának, mert a tejnél jobbak a tápok, tejpépek (nem, semmi idegen anyag nincs bennünk, többségük még bio is) egy babának. 1,5 - 2 éves korig ezeket jobb adni a gyerekeknek, mint a sima tejet.

Szia!
Nem, még nem akarok neki 10 hósan tehéntejet adni, arra gondoltam, hogy 1 éves kora után, de ahogy írtátok, nem fogom neki adni! Hihetetlen, hogy sok helyen azt lehet olvasni, hogy a cukorbetegség egyik oka lehet a túl korán adott tehéntej. Ez nem semmi! Az én kisfiam 5,5 hónapos koráig, de inkább 6 hónapos koráig szinte csak szopizott, mégis cukorbeteg lett 6 hónaposan!!! Na, megdőlt a tudomány!
Sinlac!! Hihetetlen, a barátnőm is ajánlotta nekem. Ma meg is vette a férjem. Haza hozza, feljövök ide a fórumra és olvasom, hogy Molli ezt ajánlod nekem! :)
Ki is próbáltam ma neki, almával kevertem össze.
10gr Sinlac por+30 ml víz= 6,66CH
100 gr alma= 7CH
Össz: 13,66 CH ha minden igaz

Ennél több CH-jú uzsit nem adhatok neki, több Sinlacot nem adhatok, mert a napi adagja kb. 70-80 CH a zárójelentés szerint. Ez a Sinlac adag viszont annyira nulla, hogy csak bepiszkoltam vele a tányért és a finom alma ízét is elvette.
Nem más a helyzet a tejpépekkel se! Sok bennük a CH!

Mindegy, ha már megvettük megesszük (jó drága volt!), de jó sokára fog elfogyni. Majd én is eszem :) , azt írják felnőtteknek is való. :)

Sajnálom Molli, hogy mind a kettő gyerkőc beteg, nem lehet egyszerű a dolgod!
Sajnos mi is betegek vagyunk, lázas volt, piros a torka, evéskor bántja neki, nagyon folyik az orra, köhög, alig kap levegőt. Nehéz éjszaka volt tegnap. Az orrszívó porszívó minden percben készenlétben. Annyira sajnálom szegényt! Még olyan kicsi!
A CUKRAI PEDIG AZ EGEKBEN! 13,2; 15,7, 15,9

Jajj, a betegségek mindig ilyen nehezek lesznek!
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Umbra, csak akkor egyed a sinlacot, ha hízni akarsz :) Jó kis hízlaló pép :) Egyébként ez a 70-80Ch szerintem kevés egy ilyen pici babának. De a pumpában az a jó, hogy nem kell ehhez tartani magatokat. Ha nagyobb adag Sinlacot is megenne vacsira, akkor bátran adjál neki, akár alma nélkül is (mi tisztán adjuk még mindig). Azaz én így csinálnám, pumpa mellett nem kell fix napi ch-knak lenniük. Pont nem egy kisbabánál. Látod, milyen nehéz a dokinak is a babákkal, mert általában nagyobb gyerekeket kezel és náluk ez beválik. Meg szerintem már fogalma sincs a dokinak arról, milyen is pontosan egy ilyen kisbaba napja, étkezési szokásai.

A láz durva dolog egy cukorbetegnek. Beszéltél a dokitokkal? Nagyon fel tudja borítani a cukrot és az ionháztartást, hasonlóhoz vezet, mint a kiszáradás, főleg ekkora babánál, szóval, ha még nem beszéltél a dokival és még lázasodik, akkor beszélj vele (diabdoki).

Remélem, ti nem kapjátok el. Rajtam most jön ki a gyerekek vírusa... ketten köpdösnek egész nap a bacikkal egy pici lakásban, mindig elkapom. A kicsi még nagyon ramatyul van.
 

umbra08

Aktív tag
Umbra, csak akkor egyed a sinlacot, ha hízni akarsz :) Jó kis hízlaló pép :) Egyébként ez a 70-80Ch szerintem kevés egy ilyen pici babának. De a pumpában az a jó, hogy nem kell ehhez tartani magatokat. Ha nagyobb adag Sinlacot is megenne vacsira, akkor bátran adjál neki, akár alma nélkül is (mi tisztán adjuk még mindig). Azaz én így csinálnám, pumpa mellett nem kell fix napi ch-knak lenniük. Pont nem egy kisbabánál. Látod, milyen nehéz a dokinak is a babákkal, mert általában nagyobb gyerekeket kezel és náluk ez beválik. Meg szerintem már fogalma sincs a dokinak arról, milyen is pontosan egy ilyen kisbaba napja, étkezési szokásai.

A láz durva dolog egy cukorbetegnek. Beszéltél a dokitokkal? Nagyon fel tudja borítani a cukrot és az ionháztartást, hasonlóhoz vezet, mint a kiszáradás, főleg ekkora babánál, szóval, ha még nem beszéltél a dokival és még lázasodik, akkor beszélj vele (diabdoki).

Remélem, ti nem kapjátok el. Rajtam most jön ki a gyerekek vírusa... ketten köpdösnek egész nap a bacikkal egy pici lakásban, mindig elkapom. A kicsi még nagyon ramatyul van.

Szia Molli,

Volt itt a gyerekorvos, nem a diab doki. Hörghurut gyanúsak vagyunk. Nehezen veszi a levegőt, hörög, szóval egyre rosszabbul van, de láza nincs, az csak pár napja volt egyik éjszaka. Nagyon taknyos,rossz látni, hogy szenved.
Diab dokival beszéltünk, bázist megemeltük.

Mi is pici lakásba vagyunk beszorulva, mint ti, már nagyon kivagyok. Már nekem is fájogat a torkom (kezd), és rossz a közérzetem és kezdek bedilizni..... Este haza megyünk vidékre a szülőkhöz, hátha jobb lesz.

Két gyerkőccel nem lehet könnyű neked, pláne, ha betegek!!! Kitartást!!

Sinlac: hízlalni nem szeretném, már így is majdnem 11kg! Bár az is igaz, hogy hosszú gyerek, 80cm felett, úgyhogy nem kövér. Talán arra majd jó lesz a Sinlac - arra gondoltam - , hogy majd ha nem lesz anyatej, jól hígítva megihatja lefekvés előtt.

Gyógyuljatok meg, mi is azon leszünk!
 

edinaxy

Új tag
iskola, zsúr

Szia kmolli!


Az iskola, zsúr, egyébről akarok kicsit írni. Mi vidékiek vagyunk, 2,5 éves a kislány, tehát szeptembertől lesz ovis. Cukorbetegeknek ovi ugye külön nincs, tehát csak összeteszem a két kezem, ha beveszik az oviba és elég lesz csak kaját vinnem. Attól tartok, délben még be is kell mennem inzulinbeadásra, hiába van pumpája. Bölcsibe mikor vinni akartam, szeretettel vártak (férjemet sokan ismerik), majd 4 nap után közölték, hogy ők ezt nem tudták, hogy ennyi gond van a kezelésével és nem merik a felelősséget válllani, akkor maradhat ha én vagy valaki más vele marad bent egész nap. Iszonyú csalódás volt, főleg a gyereknek, aki már 4. nap ott maradt volna aludni is. Suliban már "nagylány" lesz, megérti, megtanulja, szerintem tudja majd kezelni a helyzetet. A közeli ismerősök tök rendesek, mindenki egészségmániás, kis csoki a gyereknek ünnepkor, de inkább gyümölcs. Egyébként az amcsi nagylány (20 éves) kipróbálta a tejtermékeket 2 hétre, felment enyhén a cukra, de ahogy újra betartotta a diétát minden normális lett (ő csak fél éve hagyta el az inzulint, a laborjai még nem jók antitest szempontjából). Bízom abban, ha a diéta működik, és jók lesznek az eredmények, hogy ha néha - néha majd bűnözünk is, mint más cukorbeteg, nem lesz viszaesés. Örülök egyébként, hogy ennyien együtt gondolkodunk, úgy érzem mindenkiben benne van a pozitív gondolkozás a gyógyulással kapcsolatban és mindenki a megoldást keresi. Nálam a végső mentsvár, ha semmi nem jön össze, az orvostudomány mégha 10-15 éven belül feltalálna valamit, Katának az élete nagy része még előtte állna egészségesen.
 

somcsika

Aktív tag
Nekem ehhez a sok tiltáshoz kapcsolodóan a véleményem az, hogy ezt mindaddig meg tudod tenni, amíg te felügyelsz rá otthon. De ha majd ovódás, vagy iskolás lesz, akkor - bár ebben a tudatban és életformában fog felnőni, de szerintem vonzani fogja az amit a többi csinál, amit ők esznek. Tiltani és megvonni tőle mindig mindent nem lehet. Egy idő után fursztrációt okoz majd neki. Nekünk azt tanácsolta a dietetikus, hogy ehet a cukorbeteg, csak mértékkel és a szabályok betartásával. Nekem nagylányom van, aki már kezdi sejteni, hogy mivel jár ez a betegség, - de nem mártír, mindannyian esendők vagyunk, bűnözünk egy-egy fogyókúrában is - és mégis el kell, hogy engedjem a barátnőivel, ha éppen pizzát szeretnének enni. Véleményem szerint meg kell tanítani őket az ésszerű csalásra. Lehet, hogy ezért le fogja valaki harapni a fejem, de anya legyen a talpán aki meg tudja állni a könyörgő szemeket, amikor látod, hogy enne, de próbálja tartani magát, hogy mégse. Mi is be szoktuk építeni az étkezésekbe az édességet, csokit - mégha korábban nem is volt édesszájú - csak azért, hogy ne az az érzés erősödjön benne, hogy ő más és hogy erről is le kell mondania.

És mi lesz majd akkor ha te nem lehetsz vele. Mi lesz akkor amikor majd kamaszodik, --mint az enyém most - és enged a külső csábításnak. És mi lesz akkor, ha amit kipróbál, megkostól még ízleni is fog neki? És mi lesz akkor, ha az így kimaradt ételféleségek a későbbiekben allergiát vagy intoleranciát váltanak ki nála?

Ne érts félre én nem abban bízom, hogy 10-15 év múlva feltalálják a cukorbetegség gyógyszerét és pikk-pakk meggyógyulnak. Én abban bízom, hogy mindez sokkal előbb bekövetkezik. De amikor azt mondom a gyerekemnek, hogy ettől még élhet teljes életet akkor azt én úgy is gondolom. És nem úgy, hogy a cukorbetegségén kívül, -ami valljuk be éppen elég korlát - még én is állítsak fel neki egy párat.
 

somcsika

Aktív tag
Helyesbítés:
Nekünk azt tanácsolta a dietetikus, hogy mindent ehet a cukorbeteg, csak mértékkel és a szabályok betartásával.

így néz ki, ha belekontárkodok az írásba. :cool: Kata
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Helyesbítés:
Nekünk azt tanácsolta a dietetikus, hogy mindent ehet a cukorbeteg, csak mértékkel és a szabályok betartásával.
Zsuzsi, ha hibát, vagy elütést találsz az írásodban az elküldés után, akkor kb. még 30 percig a Módosít gombra kattintva belejavíthatsz a saját írásodba.
Ha valami nagy zűrt találsz, de már későn, akkor nekem (vagy valamelyik moderátornak) csak sikítanod kell, és kijavítom, amit kérsz.

Az én javításomnak nyoma lesz, mindenki láthatja, hogy én javítottam bele, tehát nem tudunk titokban belekontárkodni az üzikbe.
 

naty77

Új tag
Sziasztok!
Van egy érdekes gondolatom, hátha lesz köztetek olyan, akinek van ötlete rá.
Korábban már írtam Nektek.
A kicsi lányom most lesz 4 éves. Nagy babának született, amire azt mondták a PIC-en, hogy ugyan látszik a cukor is rajta, de nem ezért ekkora. mi ezt tudtuk is, mert a férjem családjában a babák általában 4,5 kg fölöttiek.
Szóval 4,6 kg-val született és utána is szépen nőtt folyamatosan, egyenletesen. Mindig vigasztalnak, hogy majd megáll, de ebben már nem hiszek. :) Azért sem, mert a férjem nővére is 180 cm felett van... A fiai meg már 2 méteresek, pedig a kicsi még csak 15 éves.
Nem tudom igaz-e, hogy a 2 éves kori magasságot duplázzuk meg felnőtt korunkra, de Katrin 2 évesen 98 cm volt. Hát hm... (én megnéztem a kiskönyvem és nálam igaz)
Na szóval másfél éve a kicsi lányt elcsíptem egy magas cukorral fél órával kaja után. Megijedtem, kivizsgáltattuk. Voltunk kórházban is. A terheléses cukornál egyértelműen kiugrott, hogy a fél órás érték nagyon magas (15 körüli), de utána rendeződik.
Ez miatt nem javasoltak mást, mint hogy figyeljek oda az étkezésére, kerüljük a cukros dolgokat. Ezzel nincs is gond, hiszen miattam eleve egészségesebben étkezünk.
Illetve ha éhgyomorra is magas, akkor menjünk vissza, addig nem sokat tudnak tenni.
Én időnként méregetem neki, szerencsére azóta nem mértem 10 felettit sem, sőt azt hiszem 7 felettit sem. Éhgyomorra pedig mindig tökéletes.
A nagy méretei miatt nincsenek itthon nasik, bár az oviban kap ami az étkezéshez van, de mivel elég mozgékony, azt mondom az belefér.
Eleve nem rajong a pékárukért, leeszi a kenyérről még a májkrémet is. :rohog:

Rátérek a kérdésemre. Lehetséges-e, hogy ahhoz, hogy ő a genetikailag kívánt méreteket elérje a növekedési hormonja sokkal aktívabban dolgozzon, mint egy átlagos gyerkőcnél? És ez miatt lehetnek apróbb gondok a cukrával is?
Jelenleg 115 cm és 23 kg. Nem néz ki kövérnek, bár van egy kis pocija.

Köszi!
 

somcsika

Aktív tag


A cikkben megszólaltatott Felszeghy doktornőhöz volt szerencsénk, még január elején, amikor is egy másik orvos véleményét is ki szerettem volna kérni a lányom állapotával kapcsolatban. Ő endokrinológus és diabetológus is egyben.
Az elején egyenesen megmondtam, hogy miért is jöttünk hozzá, nem lepődött meg, inkább azt mondta, hogy ő is ezt tette volna a helyemben.
Mindent elmagyarázott. A pajzsmirigy alulműködést, a diabetest, mindezt úgy, hogy visszafele - ugyhogy mi lássuk - rajzolta ill. írta le ezen szervek működését.
A nagylányomat "ember" számba vette - kisasszony-nak szólította :)- sőőőt, addig míg ő nem értett valamit addig nem mentünk tovább. Nekem rendkívüli módon szimpatikus volt. Felajánlotta nekünk a lehetőséget, hogy a napi 5-szöri inzulin beadást lecserélhetjük a napi 2-szerire is. Habár nem lesznek ilyen szép eredményeink de mégiscsak megspórolunk kb. 1000 szúrást évente.
Végül Szandi döntött, és maradtunk ott ahol kezdtük a diab. gondozást. Viszont a doktornőt bármikor felhívhatjuk, vagy jelentkezhetünk nála, ha egyszer másképpen gondoljuk a dolgokat. Én jószívvel tudom ajánlani mindenkinek.
 

christina

Őstag
A cikkben megszólaltatott Felszeghy doktornőhöz volt szerencsénk, még január elején, amikor is egy másik orvos véleményét is ki szerettem volna kérni a lányom állapotával kapcsolatban. Ő endokrinológus és diabetológus is egyben.
Az elején egyenesen megmondtam, hogy miért is jöttünk hozzá, nem lepődött meg, inkább azt mondta, hogy ő is ezt tette volna a helyemben.
Mindent elmagyarázott. A pajzsmirigy alulműködést, a diabetest, mindezt úgy, hogy visszafele - ugyhogy mi lássuk - rajzolta ill. írta le ezen szervek működését.
A nagylányomat "ember" számba vette - kisasszony-nak szólította :)- sőőőt, addig míg ő nem értett valamit addig nem mentünk tovább. Nekem rendkívüli módon szimpatikus volt. Felajánlotta nekünk a lehetőséget, hogy a napi 5-szöri inzulin beadást lecserélhetjük a napi 2-szerire is. Habár nem lesznek ilyen szép eredményeink de mégiscsak megspórolunk kb. 1000 szúrást évente.
Végül Szandi döntött, és maradtunk ott ahol kezdtük a diab. gondozást. Viszont a doktornőt bármikor felhívhatjuk, vagy jelentkezhetünk nála, ha egyszer másképpen gondoljuk a dolgokat. Én jószívvel tudom ajánlani mindenkinek.

Ezt örömmel olvastam! :D Jó ilyet is hallani.
 

dg

Őstag
Nekem ehhez a sok tiltáshoz kapcsolodóan a véleményem az, hogy ezt mindaddig meg tudod tenni, amíg te felügyelsz rá otthon. De ha majd ovódás, vagy iskolás lesz, akkor - bár ebben a tudatban és életformában fog felnőni, de szerintem vonzani fogja az amit a többi csinál, amit ők esznek. Tiltani és megvonni tőle mindig mindent nem lehet. Egy idő után fursztrációt okoz majd neki. Nekünk azt tanácsolta a dietetikus, hogy ehet a cukorbeteg, csak mértékkel és a szabályok betartásával. Nekem nagylányom van, aki már kezdi sejteni, hogy mivel jár ez a betegség, - de nem mártír, mindannyian esendők vagyunk, bűnözünk egy-egy fogyókúrában is - és mégis el kell, hogy engedjem a barátnőivel, ha éppen pizzát szeretnének enni. Véleményem szerint meg kell tanítani őket az ésszerű csalásra. Lehet, hogy ezért le fogja valaki harapni a fejem, de anya legyen a talpán aki meg tudja állni a könyörgő szemeket, amikor látod, hogy enne, de próbálja tartani magát, hogy mégse. Mi is be szoktuk építeni az étkezésekbe az édességet, csokit - mégha korábban nem is volt édesszájú - csak azért, hogy ne az az érzés erősödjön benne, hogy ő más és hogy erről is le kell mondania.

És mi lesz majd akkor ha te nem lehetsz vele. Mi lesz akkor amikor majd kamaszodik, --mint az enyém most - és enged a külső csábításnak. És mi lesz akkor, ha amit kipróbál, megkostól még ízleni is fog neki? És mi lesz akkor, ha az így kimaradt ételféleségek a későbbiekben allergiát vagy intoleranciát váltanak ki nála?

Ne érts félre én nem abban bízom, hogy 10-15 év múlva feltalálják a cukorbetegség gyógyszerét és pikk-pakk meggyógyulnak. Én abban bízom, hogy mindez sokkal előbb bekövetkezik. De amikor azt mondom a gyerekemnek, hogy ettől még élhet teljes életet akkor azt én úgy is gondolom. És nem úgy, hogy a cukorbetegségén kívül, -ami valljuk be éppen elég korlát - még én is állítsak fel neki egy párat.


Nagyon örülök, hogy ezeket a sorokat olvasom. Bevallom, én szülőtársaktól ritkán tapasztalom ezt a hozzáállást. Az is furcsa számomra, mikor a "mindent lehet enni, csak megfelelő mértékben és megfelelő időpontban" elvet hallván, csodabogárnak néznek! Persze, ilyenkor én is felhúzom a szemöldökömet, csak én más miatt... Mert az orvosunktól, dietetikusunktól mi is ezt hallottuk, így is csináljuk, s lám, működik!
Arról meg nem is beszélve, hogy ráerőltetett szokások miatt, amik a diab esetében nem kényszeredetten szükségszerűek (ezt csak be kell látni, ugye) egy gyerekből közösségen kívüli tagot csinálni óriási hiba!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
és mégis el kell, hogy engedjem a barátnőivel, ha éppen pizzát szeretnének enni. Véleményem szerint meg kell tanítani őket az ésszerű csalásra. Lehet, hogy ezért le fogja valaki harapni a fejem,
Na ezért biztos nem harapjuk le a fejedet. A lehető legjobban csináljátok. Éppen elegendőt engedni ahhoz, hogy a megfelelő korlátokat be tudja tartani. Csak ez a járható út. És ahogy látod fentebb, működik. :cool:
 
Oldal tetejére