Cukorbeteg gyermek

dg

Őstag
Én annyit szertenék hozzáfűzni az előbbiekhez, hogy egy terápia kialakítása -- beleértve minden lehetséges tényezőt -- lépésenként és hosszú időn keresztül megy végbe. Leegyszerűsítve: ha valaki csak diabetikus és alacsony GI-s termékeket fogyasztott eddig, valószínűsíthető, hogy uannyi CH bevitel más típusú ételből kiugró eredményt okoz, bármely irányba. Tehát, ha mi a napi megadott ch bevitelt csak alacsony GI-s ételekből oldanánk meg, biztos hypo hegyek következnének -- másnál talán épp fordítva. Abban pedig biztos vagyok, hogy egy kipróbálás még nem tapasztalat. Én sokáig feljegyzéseket készítettem az általam még ismeretlen ételekről, s mikor már összegyűlt egy adag (mondjuk 10) tapasztalat, egyszerűen statisztikát vontam az ismert egyéb tényezők feljegyzése mellett, s vagy el kezdtem kezelni a problémát vagy kihagytam az adott ételt, mert beláttam: nem fogyaszthatjuk.
Zsuzsa! Óvatosan jegyzem meg, hirtelen váltás és egy (esetlegesen) negatív tapasztalat még kevés a messzemenő következtetésekhez, időt kell hagyni és próbálkozni a megoldással!
 

dg

Őstag
Fentiekről jut eszembe...
Fontos lenne, hogy aki tanácsot ad, vagy kér, pontosan jelezze, hogy milyen inzulinterápiáról van szó. Nem kéne ilyen jellegű félreértésekbe belefutni... :dr_31:


Ez a terápia mikéntjének pontos behatárolásánál necces. A fentiekben -- a magam olvasta szerint -- általánosításokról volt szó, s persze, mint ilyen, lehet helyesen és helytelenül is értelmezni, de ez az olvasó felelősége.
 

poe

Őstag
Ez a terápia mikéntjének pontos behatárolásánál necces. A fentiekben -- a magam olvasta szerint -- általánosításokról volt szó, s persze, mint ilyen, lehet helyesen és helytelenül is értelmezni, de ez az olvasó felelősége.
Na igen. De aki idetéved, friss diabosként, vagy friss diabos gyerek szülőjeként,lehet hogy azt sem tudja, hogy többféle inzulinterápia van. Ha a tanácsod intenzifikált teráoiára vonatkozik, ők meg keveréket, vagy gyorshatásút használnak, abból csúf dolgok sülhetnek ki...
Ráadásul elég sokan vagyunk itt fenn, nem emlékezhetünk mindenkinél pontosan, hogy milyen kezelést kap. Szerintem inkább többször legyen ez leírva, mint eggyel kevesebbszer a kelleténél.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Na igen. De aki idetéved, friss diabosként, vagy friss diabos gyerek szülőjeként,lehet hogy azt sem tudja, hogy többféle inzulinterápia van. Ha a tanácsod intenzifikált teráoiára vonatkozik, ők meg keveréket, vagy gyorshatásút használnak, abból csúf dolgok sülhetnek ki...
Ráadásul elég sokan vagyunk itt fenn, nem emlékezhetünk mindenkinél pontosan, hogy milyen kezelést kap. Szerintem inkább többször legyen ez leírva, mint eggyel kevesebbszer a kelleténél.

Egyetértek, ezért írtam le azt a hosszabbat, amit 2 napja írtam erről a terápiás dologról.

Az lenne a jó, ha szerepelne a terápia 2-3 szóban a felhasználó nevünk alatt. Majd írok Goyonak :)
 

dg

Őstag
Na igen. De aki idetéved, friss diabosként, vagy friss diabos gyerek szülőjeként,lehet hogy azt sem tudja, hogy többféle inzulinterápia van. Ha a tanácsod intenzifikált teráoiára vonatkozik, ők meg keveréket, vagy gyorshatásút használnak, abból csúf dolgok sülhetnek ki...
Ráadásul elég sokan vagyunk itt fenn, nem emlékezhetünk mindenkinél pontosan, hogy milyen kezelést kap. Szerintem inkább többször legyen ez leírva, mint eggyel kevesebbszer a kelleténél.


Neked ebben teljesen igazad van. De az általánosságokban benne foglaltatik, hogy mindenféle terápiára vonatkozhatnak, ha meg nem így, akkor nem használjuk az általános szót (s értelmű megfogalmazás-módot). Bizonyos nemkívánatos események óta (!), számomra feltűnően harsogjuk egy páran, hogy "egyéni különbségek", "saját tapasztalat", s hasonlók. Maradjon is így!!! De, hogy pl a rudi fogyasztható diabos által is -- úgy általában -- amellé nem fontos leírni, hogy ki milyen terápiát használ, az utat mindenkinek magának kell megtalálni (akár segítséggel, persze), hogy ez hogyan lehetséges. Nos, én erre gondoltam, s mindenki írásából lejön ez, azt gondolom. Ha viszont veszélyeset találsz bármely írásában, ami félreértésekre, éspedig veszélyes féleértésekre ad okot, azonnal jelezd konkrétan, Te is, más is, mert azt azonnal tisztázni kell. ;)
 

vikibaba

Új tag
sziasztok.hü de rég irtam már (aki emlékszik rám).csak azt szeretném tőletek kérdezni, hogy a kislányom 2,5 éves és az orvos ngyon meg akar győzni az inzulinpumpárol.de én egy kicsit tartok tőle.de biztos van köztetek pumpás szülő is.ha tudtok irjatok már róla,mert igen hajlok afelé hogy pumpás legyen.tudom mindennek van jo és rossz oldala is.üdv mindenkinek.
 

poe

Őstag
Szia!
Én nem vagyok pumpás szülő, csak pumpahasználó és edukátor.
A pumpának is vannak előnyei és hátrányai, megpróbálom összeszedni, tekintettel arra, hogy pici gyereknek lesz.
Előnyök:
-rugalmas kezelés, ami a kiszámíthatatlan étkezések, mozgásmennyiség, gyakori betegségek miatt nem hátrány
-nagyon kis inzulinadagokat lehet vele adni, pontosan (gyerekeknél nagy előny)
-a napszakonként változó inzulinigény jól lekövethető a bázissal
-kevesebb szúrás
Hátrányok:
-együtt kell vele élni, folyamatosan viselni kell (ez megbonyolít néhány dolgot, pl strandolás)
-ha gond van a bázissal, hamar megugrik a vc
-van aki allergiás/érzékeny a kanülre
-ahhoz, hogy hatékony legyen a terápia meg kell tanulni a pumpa kezelését (ez a mai világban nem akkora gond, egyszerűbb, mint egy átlag mobil)
-drágább, mint a penes kezelés
-a gyerek babrálhatja (van rajta gyerekzár és még senkitől nem hallottam szándékolatlan inzulinbeadásról)

Kb ennyi. Ha valakinek még jut eszébe ez-az, szóljon. ;)
ps: Még az jutott eszembe, hogy pl oviban mitől félnek jobban, pentől, vagy pumpától? Vagy mindkettőt az ördögtől valónak tekintik?
 

zsuzsa

Új tag
Az ovikezdésben nekünk az segített hogy pumpás lett, oviban nem inzulinozták volna, bár úgy tudom pennel is be lehet úgy állítani hogy a kis étkezésekhez nem adnak. Nekünk még úgy mondták hogy pennel napi 5x szúrnám, mixtardon voltunk, akkor választottuk a pumpaterápiát. Bár azt mondhatom nem lett a három év alatt folyamatosan áttörő siker, nincs 5,5 ös haemo. értékünk, anyagilag mondjuk úgy plussz költség, bár ahol nem cukros a gyerek ott is elköltik ezt az összeget, csak sok más egyéb hülyeségre. Szóval anyagilag is plussz, nem biztos hogy ettől tökéletesek lesznek a cukrai, és valóban ez is csak a technika egy vívmánya, tehát van bőven buktatója, kanül elzáródás, leázás, buborékosodás stb... amitől mehet az egekbe a cukor, de tény hogy azonnal be tudsz avatkozni, gyors és hatékony tudsz lenni, életmódját érintve a gyereknek a legelviselhetőbb kezelési fórma. Mondom nekünk nem lett pumpával sem tökéletes a cukra, de semmiképp nem adnám vissza.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
és valóban ez is csak a technika egy vívmánya, tehát van bőven buktatója, kanül elzáródás, leázás, buborékosodás stb... amitől mehet az egekbe a cukor, de tény hogy azonnal be tudsz avatkozni, gyors és hatékony tudsz lenni, életmódját érintve a gyereknek a legelviselhetőbb kezelési fórma. Mondom nekünk nem lett pumpával sem tökéletes a cukra, de semmiképp nem adnám vissza.
A pumpa nem egy egyszerű szerkentyű, valójában egy mini számítógép, program alapján végzi a feladatát nap nap után, éjjel-nappal folyamatosan. Ehhez képest a pen sokkal egyszerűbb, mégis meg tud hibásodni. Egyszer nekem az esti inzulin beadáskor purcant ki, csak akkor működött, ha 60 E-t állítottam be. A pen is fel tud levegősödni, de ezek ugye technikai malőrök.

Zsuzsa, tudod jól, a pumpával nekem sem tökéletes a cukim, de ekkora javulást semmivel sem tudtam elérni. Én sem adnám vissza, remélem nem is kell egyéb külső tényezők miatt.:)
 

zsuzsa

Új tag
így van, arra szerettem volna rávilágítani, amit Poe is nagyon jól leírt hogy vannak bizony ennek is mint minden más dolognak árnyoldalai. Amikor szülőként, friss diabos gyermekünk kezeléséről kell döntenünk, és mostmár ugye rögtön pár nap elteltével felteszik ezt a kérdést, hogy akkor mivel szeretné kedves szülő kezelni gyermekét? Még azt se tudja szegény szülő hogy egyáltalán mit kell kezelni nemhogy döntsön. Nekünk volt rá egy évünk, az se volt jó, mert már alig vártuk, hiszen egy éven keresztűl szenvedtünk a beállíthatatlan ingadozó rossz értékekkel. Aztán a csodát vártuk a pumpától, a csoda pedig három év elteltével is várat magára, hiába mondták hogy ez sem csodaszer, egy szülő mégis hajlamos azt várni tőle. Azért írtam hogy bizony ennél is vannak nehézségek, mérni uyganúgy kell. NApi 8x mérünk cukrot. Ez is persze egyén függő, akinek jól beállt stabil cukrai vannak, lehet hogy 1-2 mérést meg tud spórolni.
 

rugach

Új tag
"Nincs baj a pumpával, de vannak hátrányai. Az előző oldalon leírtam, hogy szerintem mik."

Igen,meg van.Ebből is látszik,hogy mindennek meg van az árnyoldala. Én pent használok és azt is szoktam meg,úgyhogy én már annál is maradok.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Mi a baj a pumpával? Mert eddig csak jót hallottam róla.
Tényleg nincs baj a pumpával. Van jó, még jobb, és eddig talán a legjobb inzulin bejuttatási módozat. Bárhova jut a technikai fejlődés, az akkor is csak egy gép marad, legfeljebb még jobb lesz, de az sem lesz csodaszer.
A hátrányai ellenére még mindig a pumpa a legjobb kezelési mód ez közelíti meg a leginkább az élettani inzulinelválasztást.
Egy egészséges szervezet nagyon finom, és összehangolt élettani folyamatok szerint működik. Ebből mi csak az inzulin bejuttatását végezzük géppel, megpróbálva előre kitalálni, hogy éppen mennyire van/lesz szüksége a szervezetnek az egyéb ráható tényezők (ismeretében és nem ismeretében) mellett , míg a szervezet a saját szabályozása által automatikusan időben a megfelelő dózist termeli (csökkenti vagy növeli).

Tehát ezután is csak jót hallasz róla, a kétségtelen hátrányok mellett, amik leginkább technikai malőrök. Nem véletlen írtam, hogy nem egyszerű szerkezet. Minél bonyolultabb, minél több funkcióval rendelkezik, annál több technikai hibája lehet.
Egy kicsit ironikusan fogalmazva, egy fecskendőben nem fog tönkremenni a dugattyú, vagy a számláló, egy penben pedig nem fog tönkremenni mikroproci. De sem a fecsivel, sem a pennel nem lehet azt finomságot, adagolhatóságot, kényelmet produkálni, mint a pumpával.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Mi a baj a pumpával? Mert eddig csak jót hallottam róla.

"Nincs baj a pumpával, de vannak hátrányai. Az előző oldalon leírtam, hogy szerintem mik."

Igen,meg van.Ebből is látszik,hogy mindennek meg van az árnyoldala. Én pent használok és azt is szoktam meg,úgyhogy én már annál is maradok.
Te tudsz olyan dologról, tárgyról, vagy bármiről, ami csak pozitív tulajdonsággal rendelkezik, és mindenki számára egyöntetűen és egyformán?

Jó, ha meleg van, mert nem kell fáznunk. De van, aki 20 fokban izzad, másnak pedig még 30 fokban sincs melege. Akkor a 30 fokkal baj van?
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Amikor szülőként, friss diabos gyermekünk kezeléséről kell döntenünk, és mostmár ugye rögtön pár nap elteltével felteszik ezt a kérdést, hogy akkor mivel szeretné kedves szülő kezelni gyermekét? Még azt se tudja szegény szülő hogy egyáltalán mit kell kezelni nemhogy döntsön.
Ez így van, honnan is tudná? Derült égből villámcsapás, azt sem tudja az ember, merre van az előre, és merre a hátra.
Én azt sem tudtam mi az a cukorbetegség, csak azt tudtam, hogy van. Meg azt, hogy nem ehet cukrot, ennyit tudtam. (Na pont ez nem így volt igaz.)
 

ildikó

Új tag
Nincs baj a pumpával, de vannak hátrányai. Az előző oldalon leírtam, hogy szerintem mik. ;)

Nincs az a pénz, amiért visszaadnám a pumpát! Nekünk az első év pennel maga volt a pokol. Péter nem akart enni, sokszor 6 féle kajából volt az ebéd, bárhova mentünk, egy csomó kaját kellett vinni. Azóta sokkal-sokkal könnyebb, bármennyit ehet, vagy ha épp nem éhes, de jó a cukra, akkor nem eszik.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nincs az a pénz, amiért visszaadnám a pumpát! Nekünk az első év pennel maga volt a pokol. Péter nem akart enni, sokszor 6 féle kajából volt az ebéd, bárhova mentünk, egy csomó kaját kellett vinni. Azóta sokkal-sokkal könnyebb, bármennyit ehet, vagy ha épp nem éhes, de jó a cukra, akkor nem eszik.
Ezzel én is így vagyok. Hiába igényli a cukorbetegség, hogy napi rendszeres ritmusban étkezzen az ember, én egyszerűen egy rendszertelen életritmusú egyén vagyok. A diab óta tőlem hatalmas erőfeszítést igényelt a rendszeresség betartása, mégis képtelen vagyok enni, ha nem megy le egy falat sem a torkomon, ha pedig éhes vagyok, akkor muszáj ennem, na nem akarok szédelegni.
Ez csak pumpával tudom megtenni. A rendszerességre, amennyire tudok odafigyelek, de ami másnak alapritmus, azt én csak odafigyeléssel tudom megteremteni.
 
Oldal tetejére