Cukorbeteg gyermek

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Lizzi, nem volt náthás sem? Az én gyerekeim is csak taknyosak és évente 1-2x van más is (koppkoppkopp), amit az oviból hoznak haza, csak mivel egy panelben négyen lakunk, adjuk odavissza egymásnak és inkább mi, felnőttek nem jövünk ki belőle :(
Én szedtem iszonyat árakon tisztán természetes vitaminokat, szedtem nem természetest is és nem volt semmi különbség... de én felnőtt vagyok, ez igaz :) Szerintem nem ettől függ, hogy mit kap el a gyerek, van gyerek, aki alig valami ételből kiszedi magának a megfelelő tápanyagokat és vékony, alig eszik, vitamint sem, mégsem beteg, más meg eszik mindent, jó húsban van, mégis mindig beteg. Szerintem ez adottság és környezetfüggő is. Én olyan sok pénzt költöttem természetes dolgokra, hogy már nem látok igazi különbséget... szerintem lényegében placebo az egész, a mű is és a természetes is. De a placebo nem elhanyagolható :) Én is szedek mindig valamit, mindig éppen, amiben hiszek aktuálisan :) De nem jobb egyik a másiknál.
Amikről írt még Tubi, a Bronchovaxom és a másik, aminek nem ugrik be a neve..., azok mások, azok kvázi oltásként funkcionálnak, elölt bacik vannak benne, az nem vitamin. Amúgy én is igyekeszem természetes dolgokat adni a gyerekeknek, de tényleg sokkal több kerülnek :(
 

tubi

Aktív tag
2 év körüli, vagy annál idősebb cukros gyerekek anyukáihoz - a Ti gyerkőcötök mennyi CH-t eszik meg/evett meg 2 évesen egy nap? Az utóbbi időben Ricsi annyira nem eszik, hogy jelentősen vissza kellett vennünk az inzulinját (már mind a 4-et visszavettük!), hogy idegileg mindenki ép maradjon (nem túlzok, nagyon rosszul mennek a kaják, úgy érzem, csak erről szól az élet, és nekem nincs szívem ezért veszekedni - ha szegény gyerek nem éhes, én nem akarom tömni!). Még így is 130-140 g körül eszik, a vicc, hogy előtte meg 140-150 g volt. Néha úgy érzem, legszívesebben egész nap nem enne... Szívesen ki is próbálnám, mikor éhezik meg magától. Eddig asszem, kb. kétszer hallottam tőle, hogy "anyu, ebédelni akarok". leírom a "stabil" CH-kat, vagyis amit ha megeszik, akkor 2 órával az inzulin után kb ugyanannyi a cukra, mint előtte:
reggeli (1 e Humulin R): 17g
tízórai: 24g
ebéd (1,5 e Humulin R): 40g
uzsi: általában semmi, de max. 3g
vacsi (2,5 e Humulin R): 36 g
utóvacsi: 24 g (utána 1,5 e Humulin N)

más: volt ilyen korú gyerkőcötöknek műtétje? Ricsit kukászati műtétre kell vinnünk és ugyan nekem vannak elképzeléseim, hogy lehet úgy megoldani a dolgot, hogy a cukra jó legyen előtte-utána, nagyon érdekelne a történetetek, hogy mi a protokol. mi csak a sebésszel beszélhettünk, az anesztes fog mindenben dönteni és vele csak 1 nappal a műtét előtt találkozunk, szóval nagyon fel kell készülnünk előre. ráadásul nekem saját tapasztalatom nagyon rossz az anesztesekkel, egyszer majdnem beengedtek 11-es cukorral és 170-es vérnoymással műtétre... máskor meg a műtét napján reggel 5-ös cukorra elkezdték nyomni a cukros infúziót, mert hogy nem ehetek még pár óráig, de inzulint azt ne adjak persze.
tud valaki segyteni tapasztalattal?

köszi!
 

linus

Tag
Tubi, nekem ez rengeteg mennyiségnek tűnik amit ti esztek!
Mikor Nóri diabos lett 120 gr volt egy napra előírva, de szóltam is rögtön kb 1 hét után hogy nem bírja megenni. Most sem közelítjük meg sokszor azt a 120-at.
A diabos is olyan mint aki nem, vannak olyan időszakok amikor nem bír annyit enni. Én sem bírok minden nap mindig ugyanannyit megenni.
Mi már pumpások vagyunk, így ez könnyebb.
Míg penesek voltunk én simán visszább vettem a mennyiséget. Én úgy álltam hozzá, hogy annyit egyen amennyi jólesik neki-már persze a megengedett keretek között. Addig amíg drasztikusan nem változik ez meg, nincs szerintem semmi baj azzal ha kevesebbet eszik.

Nórit 1x altatták, de akkor már pumpásak voltunk. Annak ellenére hogy nem kértem diabetológust (bár én nem engedem a kórházban sem hogy más beleszóljon a kezelésébe) jött és nézte hogy mi hogy alakul. Nem tolakodóan és jót beszélgettünk közben. Szerintem ha abban a kórházban lesz ahol a ti dokitok is rendel beszélj vele nyugodtan. Vagy kérdezd meg lesz-e ott valaki, illetve kérdezz rá meddig lehetsz ott és meddig tart az egész. Mindent, ami neked abban segít hogy kicsit előre láthassál. De éppen mert Nóri akkor még 2,5 éves volt szinte végig vele voltam és hagyták hogy én rendezzem. Még addig is ott lehettem míg elaludt.
Nekünk is kérték hogy nagyon ne adjak inzulint Nórinak és a pumpa ellenére kapott rindex5-öt. Ha gyakran mérsz akkor tudod kontrollálni hogy változik a cukra. Ha belegondolsz akkor logikus hogy nem kérik az inzulint, mert ha te beadod az inzulint, neki enni kellene, de nem ehet mert műtétre vár.
Hát így elsőre ennyi jutott eszembe, de ha van vmi kérdésed szívesen válaszolok ha tudok.
 

tímeácska

Őstag
2 év körüli, vagy annál idősebb cukros gyerekek anyukáihoz - a Ti gyerkőcötök mennyi CH-t eszik meg/evett meg 2 évesen egy nap? Az utóbbi időben Ricsi annyira nem eszik, hogy jelentősen vissza kellett vennünk az inzulinját (már mind a 4-et visszavettük!), hogy idegileg mindenki ép maradjon (nem túlzok, nagyon rosszul mennek a kaják, úgy érzem, csak erről szól az élet, és nekem nincs szívem ezért veszekedni - ha szegény gyerek nem éhes, én nem akarom tömni!). Még így is 130-140 g körül eszik, a vicc, hogy előtte meg 140-150 g volt. Néha úgy érzem, legszívesebben egész nap nem enne... Szívesen ki is próbálnám, mikor éhezik meg magától. Eddig asszem, kb. kétszer hallottam tőle, hogy "anyu, ebédelni akarok". leírom a "stabil" CH-kat, vagyis amit ha megeszik, akkor 2 órával az inzulin után kb ugyanannyi a cukra, mint előtte:
reggeli (1 e Humulin R): 17g
tízórai: 24g
ebéd (1,5 e Humulin R): 40g
uzsi: általában semmi, de max. 3g
vacsi (2,5 e Humulin R): 36 g
utóvacsi: 24 g (utána 1,5 e Humulin N)

más: volt ilyen korú gyerkőcötöknek műtétje? Ricsit kukászati műtétre kell vinnünk és ugyan nekem vannak elképzeléseim, hogy lehet úgy megoldani a dolgot, hogy a cukra jó legyen előtte-utána, nagyon érdekelne a történetetek, hogy mi a protokol. mi csak a sebésszel beszélhettünk, az anesztes fog mindenben dönteni és vele csak 1 nappal a műtét előtt találkozunk, szóval nagyon fel kell készülnünk előre. ráadásul nekem saját tapasztalatom nagyon rossz az anesztesekkel, egyszer majdnem beengedtek 11-es cukorral és 170-es vérnoymással műtétre... máskor meg a műtét napján reggel 5-ös cukorra elkezdték nyomni a cukros infúziót, mert hogy nem ehetek még pár óráig, de inzulint azt ne adjak persze.
tud valaki segyteni tapasztalattal?

köszi!

Máté is keveset eszik - 8 évesen és 147 centi magasan nem eszi meg a napi 120 g CH-T! Ha majd éhes lesz, eszik többet.
Igaz, hogy pumpás, de mikor penes volt, akkor is voltak időszakok, amikor keveset evett, bár akkoriban még megette a 130-140 g CH-kat...
Bogim most 90 g CH-t eszik általában, aztán van, amikor a 130 is kevés Őfelségekisasszonyságának... :cool: Mivel Mix30-at kap jelenleg, és ahhoz ugye nem ildomos hozzányúlni a néha-néha nagyobb étvágy idején - mert akkor a következő fél napi bázisán is emelnék... -, így most kérem majd a pumpát. Hadd egyen - vagy ne! :)
Néha én is vagyok úgy, hogy alig-alig 1 max. 2 zsemlét eszek 1 nap (vagy, mert nem vagyok éhes, vagy mert nincs időm...), de van amikor kétszer is szedek a kajából... Vagy háromszor :D. Pumpával nagyon könnyű kivitelezni a dolgot, de Mixszel nem...

Műtét/altatás:
Hát, tapasztalatom van bőven, Mátét még penes korszakában altatták vagy 5 alkalommal. Egyik altatás sem volt olyan, mint a másik!
Összességében ami fix volt, hogy 3 éves kor alatt (Veszprémben) automatikusan a gyermek intenzívre viszik a gyereket altatás/műtét után. Itt igen szűkös a hely, de mindvégig mellette lehettem, mindent csinálhattam, de az inzulinadagokat meg egyeztetnem kellett az orvossal.
Heim Pálban is jártunk, ott is műtötték... A műtőbe is bemehettem Mátéval, egészen addig maradhat az anyuka (vagy a szülő) a gyermekkel, míg el nem alszik. Aztán bent felejtettem magam a műtőben (szó szerint:)), de nem zavartak ki! Jó, azért biztosan szokványos dolog, hogy anyuka is csatlakozik a műtéthez (vastagbélműtét volt egyébként), de nagyon rendesek voltak, mindet megbeszéltünk, mit, mikor, hogyan és miért...
Általánosságban azt tudom mondani, hogy az infúzió automatikus - ez érthető is, hiszen cukros gyermekről van szó, és az ébredést is kb. 4 óra evés nélküli időszak követi - aspiráció elkerülése és hányás elkerülése végett.
Szóval, még ha maszkkal is altatják, akkor is lesz infi több, mint valószínű!
Nyugodtan beszéld meg az orvosokkal, hogy mikor mennyi inzulint vagy CH gondolsz, jelezd, ha 4,3 cukira otthon már ennie kell Ricsinek, mert könnyen hipózik ilyenkor, azonnal rá tudnak segíteni egy kis Rindexszel! Ha pedig azt látod, hogy nagyon kúszik felfele a cuki, akkor vissza tudsz vetetni a cukros infiből (Rindex5 = 5% cukortartalmú lötyi, Rindex10-et ne nagyon engedd, ha csak nem muszáj, lórúgás mennyiségű cukor van ebben már!)
Általában az a tendencia, hogy csak a hosszú hatású (bázis) inzulint szokták engedni beadni - gyors hatásút értelem szerűen nem. De ha ezt még nem tisztáztátok, akkor beszéljétek meg, hogy a hosszút nem kellene kihagyni - sajnos tapasztaltam már, hogy inzulin alatt az inzulint értik - mindegyiket! Na, de bázis kell, még ha nem eszik a gyerek akkor is, mert az az élettani működéshez kell, nem a bevitt CH-t kordában tartani! A sejtek inzulin nélkül nem képesek működni, ésatöbbi!
Általában számítani kell egy kicsit magasabb cukikra az altatás után, de ez lehet a stressztől is, meg az infitől is!
Egyébként a Rindex egy bevett szokás altatás alatt (pótolni az alvás idején kiesett kalóriát... De tényleg!), és mivel cukros, inkább a hipótól félnek, ezért a cukros infi. Volt, amikor Mátét Salsol A mellett altatták - ez "sós" lötyi, nincs benne CH. Ekkor is csak a bázist kapta meg, cuki végig rendben volt!
Igazából bármilyen infúziót is fog kapni Ricsi, mindegyikkel lehet jó (és rossz) cukikat is produkálni. Az viszont tény, hogy ha még magasabb (15 körüli) cukit is "gyárt" az ember az altatás során, hamar lehet korrigálni. Ráadásul, ha jó sejtem, csak ambuláns műtét lesz, max. 1 éjszakát benntartják megfigyelésen (Veszprémben 4 órával ébredés után hazamehet még a cukros gyerek is!), aztán a Magatok ura lehettek! ;) Fütyis műtét után (Máténak olyan nem volt) a diabos srácoknak lehet pár napig magasabb cukijuk a stressz miatt szintén, de ez is csak átmeneti! Pár anyukával beszéltem, akiknek 3-4 nap után teljesen rendben volt a cukijuk!
 

christina

Őstag
2 év körüli, vagy annál idősebb cukros gyerekek anyukáihoz - a Ti gyerkőcötök mennyi CH-t eszik meg/evett meg 2 évesen egy nap? Az utóbbi időben Ricsi annyira nem eszik, hogy jelentősen vissza kellett vennünk az inzulinját (már mind a 4-et visszavettük!), hogy idegileg mindenki ép maradjon (nem túlzok, nagyon rosszul mennek a kaják, úgy érzem, csak erről szól az élet, és nekem nincs szívem ezért veszekedni - ha szegény gyerek nem éhes, én nem akarom tömni!). Még így is 130-140 g körül eszik, a vicc, hogy előtte meg 140-150 g volt. Néha úgy érzem, legszívesebben egész nap nem enne... Szívesen ki is próbálnám, mikor éhezik meg magától. Eddig asszem, kb. kétszer hallottam tőle, hogy "anyu, ebédelni akarok". leírom a "stabil" CH-kat, vagyis amit ha megeszik, akkor 2 órával az inzulin után kb ugyanannyi a cukra, mint előtte:
reggeli (1 e Humulin R): 17g
tízórai: 24g
ebéd (1,5 e Humulin R): 40g
uzsi: általában semmi, de max. 3g
vacsi (2,5 e Humulin R): 36 g
utóvacsi: 24 g (utána 1,5 e Humulin N)

más: volt ilyen korú gyerkőcötöknek műtétje? Ricsit kukászati műtétre kell vinnünk és ugyan nekem vannak elképzeléseim, hogy lehet úgy megoldani a dolgot, hogy a cukra jó legyen előtte-utána, nagyon érdekelne a történetetek, hogy mi a protokol. mi csak a sebésszel beszélhettünk, az anesztes fog mindenben dönteni és vele csak 1 nappal a műtét előtt találkozunk, szóval nagyon fel kell készülnünk előre. ráadásul nekem saját tapasztalatom nagyon rossz az anesztesekkel, egyszer majdnem beengedtek 11-es cukorral és 170-es vérnoymással műtétre... máskor meg a műtét napján reggel 5-ös cukorra elkezdték nyomni a cukros infúziót, mert hogy nem ehetek még pár óráig, de inzulint azt ne adjak persze.
tud valaki segyteni tapasztalattal?

köszi!


Hááááát ez szerintem sok. Mi 2 éves korában kb. 110-120 gr Ch-t adtunk. Nem olyan régóta kap 140-150 gr Ch-t, mert éhes -mindig.:)
Amúgy a legelején (1 évesen) 110 gr-ra állítottak minket napi 7x evett (?):rolleyes: a pen mellett. Kínszenvedés volt egész nap tömködni a gyereket.
Azóta sem mondta meg senki, hogy egy ekkora gyereknek (6 és fél éves) mennyi az ajánlott CH mennyiség naponta.
 

tubi

Aktív tag
Tubi, nekem ez rengeteg mennyiségnek tűnik amit ti esztek!
Mikor Nóri diabos lett 120 gr volt egy napra előírva, de szóltam is rögtön kb 1 hét után hogy nem bírja megenni. Most sem közelítjük meg sokszor azt a 120-at.
A diabos is olyan mint aki nem, vannak olyan időszakok amikor nem bír annyit enni. Én sem bírok minden nap mindig ugyanannyit megenni.
Mi már pumpások vagyunk, így ez könnyebb.
Míg penesek voltunk én simán visszább vettem a mennyiséget. Én úgy álltam hozzá, hogy annyit egyen amennyi jólesik neki-már persze a megengedett keretek között. Addig amíg drasztikusan nem változik ez meg, nincs szerintem semmi baj azzal ha kevesebbet eszik.

Nórit 1x altatták, de akkor már pumpásak voltunk. Annak ellenére hogy nem kértem diabetológust (bár én nem engedem a kórházban sem hogy más beleszóljon a kezelésébe) jött és nézte hogy mi hogy alakul. Nem tolakodóan és jót beszélgettünk közben. Szerintem ha abban a kórházban lesz ahol a ti dokitok is rendel beszélj vele nyugodtan. Vagy kérdezd meg lesz-e ott valaki, illetve kérdezz rá meddig lehetsz ott és meddig tart az egész. Mindent, ami neked abban segít hogy kicsit előre láthassál. De éppen mert Nóri akkor még 2,5 éves volt szinte végig vele voltam és hagyták hogy én rendezzem. Még addig is ott lehettem míg elaludt.
Nekünk is kérték hogy nagyon ne adjak inzulint Nórinak és a pumpa ellenére kapott rindex5-öt. Ha gyakran mérsz akkor tudod kontrollálni hogy változik a cukra. Ha belegondolsz akkor logikus hogy nem kérik az inzulint, mert ha te beadod az inzulint, neki enni kellene, de nem ehet mert műtétre vár.
Hát így elsőre ennyi jutott eszembe, de ha van vmi kérdésed szívesen válaszolok ha tudok.
kaja: köszi, megnyugtató, hogy akkor nem kell félnünk levenni az adagot. bár hiába csökkentettük az inzulint valamiért még mindig alacsonyak voltak az átlagok, még most is sokat "kell" ennie. de akkor még tovább csökkentjük. ahogy hallom a nem cukros gyerekek szüleit, nagyon kevés kaján is elvannak a gyerkőcök... én meg annyira sajnálom néha, hogy erőltetni kell...
műtét: a műtét a madarászban lesz, a diabetológus a Heim Pálban van, nekem az volt a fura, hogy a sebész egyáltalán nem mondta, hogy beszéljünk vele is, hanem hogy majd az anesztes mindent eldönt. Nálunk az az érdekes, hogy Ricsi nappalra nem kap hosszú hatásút, vagyis nem tudjuk, hogy ha nem adunk rövidet, akkor mennyi hosszút kell ahhoz, hogy ne menjen fel a cukra. gondolom, az lenne a logikus, hogy kapjon valamennyi bázist és figyeljük a cukrát - ha alacsony, akkor mehet a cukros infúzió, 15-nél magasabbra meg csak nem megy... de mennyi legyen az a bázis???
Nóri hogy bírta az infúzió bekötését? Ricsi is pont ennyi idős, de ő egy percig nem viseli el, ha korlátozzák a szabad mozgásban (a lefogás a legrosszabb neki, eddig csak büntetésből alkalmaztuk, most mit fog szegény gondolni, miért kötözik le???). Akkor Nóri nem került intenzívre a műtét után?
 

tubi

Aktív tag
Összességében ami fix volt, hogy 3 éves kor alatt (Veszprémben) automatikusan a gyermek intenzívre viszik a gyereket altatás/műtét után. Itt igen szűkös a hely, de mindvégig mellette lehettem, mindent csinálhattam, de az inzulinadagokat meg egyeztetnem kellett az orvossal.
Heim Pálban is jártunk, ott is műtötték...
hm, hát erről szó sem volt! a sebész azt mondta, elvileg a műtét napján este hazamehetünk, de majd az anesztes dönt. én hazavinném, ha lehet, de csak ha minden OK-nak és kontrollálhatónak tűnik. Nyilván összevissza lesz a cukra, de sztem ez kisebb baj, mintha éjjel ott kell maradni - szerintem el sem aludna így, még ha ott ülök is mellette.

Általánosságban azt tudom mondani, hogy az infúzió automatikus - ez érthető is, hiszen cukros gyermekről van szó, és az ébredést is kb. 4 óra evés nélküli időszak követi - aspiráció elkerülése és hányás elkerülése végett.
Szóval, még ha maszkkal is altatják, akkor is lesz infi több, mint valószínű!
na ettől félek, hogy Ricsi hogy viseli majd, hogy lekötözzék... az evés nélküliségtől kevésbé tartok... sztem még "örülni" is fog, hogy nem kell ennie... és műtét után azonnal felébresztik? Máté hogyan viselte ezt? Én arra emlékszem, hogy őrülten fáztam a műtét uitán... inni sem szabad 4 óráig?

Általában az a tendencia, hogy csak a hosszú hatású (bázis) inzulint szokták engedni beadni - gyors hatásút értelem szerűen nem. De ha ezt még nem tisztáztátok, akkor beszéljétek meg, hogy a hosszút nem kellene kihagyni - sajnos tapasztaltam már, hogy inzulin alatt az inzulint értik - mindegyiket! Na, de bázis kell, még ha nem eszik a gyerek akkor is, mert az az élettani működéshez kell, nem a bevitt CH-t kordában tartani! A sejtek inzulin nélkül nem képesek működni, ésatöbbi!
ez a logikus nekem is, csak nem tudom, honnan tudjuk kitalálni, mennyit - merthogy Ricsi nem kap nappalra bázist.

hú, hát nagyon sokat segítettetek, köszönöm! :):):)

még egy kérdés: a cukros gyerekeket automatikusan előreveszik a műtéteknél? mert gondolom, az a logikus, ha minnél kevesebb inzulin nélküli idpt hagyunk. szóval jó lenne, ha előrevennék, de elvileg a sterilitási protokol miatt a kukisokat nem veszik előre...
 

tubi

Aktív tag
Hááááát ez szerintem sok. Mi 2 éves korában kb. 110-120 gr Ch-t adtunk. Nem olyan régóta kap 140-150 gr Ch-t, mert éhes -mindig.:)
Amúgy a legelején (1 évesen) 110 gr-ra állítottak minket napi 7x evett (?):rolleyes: a pen mellett. Kínszenvedés volt egész nap tömködni a gyereket.
Azóta sem mondta meg senki, hogy egy ekkora gyereknek (6 és fél éves) mennyi az ajánlott CH mennyiség naponta.

és most hogy eszik? hányszor? én úgy látom, Ricsinek bőven elég lenne napi 3-szor, plusz pótvacsi, ha nagyon kell. tudom, hogy eztcsak pumpával lehet, de erre egyelőre nem vagyunk felkészülve...
 

umbra08

Aktív tag
2 év körüli, vagy annál idősebb cukros gyerekek anyukáihoz - a Ti gyerkőcötök mennyi CH-t eszik meg/evett meg 2 évesen egy nap? Az utóbbi időben Ricsi annyira nem eszik, hogy jelentősen vissza kellett vennünk az inzulinját (már mind a 4-et visszavettük!), hogy idegileg mindenki ép maradjon (nem túlzok, nagyon rosszul mennek a kaják, úgy érzem, csak erről szól az élet, és nekem nincs szívem ezért veszekedni - ha szegény gyerek nem éhes, én nem akarom tömni!). Még így is 130-140 g körül eszik, a vicc, hogy előtte meg 140-150 g volt. Néha úgy érzem, legszívesebben egész nap nem enne... Szívesen ki is próbálnám, mikor éhezik meg magától. Eddig asszem, kb. kétszer hallottam tőle, hogy "anyu, ebédelni akarok". leírom a "stabil" CH-kat, vagyis amit ha megeszik, akkor 2 órával az inzulin után kb ugyanannyi a cukra, mint előtte:
reggeli (1 e Humulin R): 17g
tízórai: 24g
ebéd (1,5 e Humulin R): 40g
uzsi: általában semmi, de max. 3g
vacsi (2,5 e Humulin R): 36 g
utóvacsi: 24 g (utána 1,5 e Humulin N)

más: volt ilyen korú gyerkőcötöknek műtétje? Ricsit kukászati műtétre kell vinnünk és ugyan nekem vannak elképzeléseim, hogy lehet úgy megoldani a dolgot, hogy a cukra jó legyen előtte-utána, nagyon érdekelne a történetetek, hogy mi a protokol. mi csak a sebésszel beszélhettünk, az anesztes fog mindenben dönteni és vele csak 1 nappal a műtét előtt találkozunk, szóval nagyon fel kell készülnünk előre. ráadásul nekem saját tapasztalatom nagyon rossz az anesztesekkel, egyszer majdnem beengedtek 11-es cukorral és 170-es vérnoymással műtétre... máskor meg a műtét napján reggel 5-ös cukorra elkezdték nyomni a cukros infúziót, mert hogy nem ehetek még pár óráig, de inzulint azt ne adjak persze.
tud valaki segyteni tapasztalattal?

köszi!

Szia Tubi!

Nekünk a jelenlegi adagunk (3 éves lesz 2 hónap múlva) 145 gr CH/nap. Lehet, hogy most ez első ránézésre soknak tűnik, de az esetek nagyobb részében meg is eszi. Azért kicsit "nagyobb gyerek", 18kg és 99 cm szerintem, sokszor kell ez a mennyiség. 2 éves kora körül talán 120-130 gr CH lehetett.
Mostanában nálunk is gyakran előfordul, hogy nem akar enni. Ok, ez ugye pumpával nem gond elvileg, csak ilyenkor megijedek, hogy "jajj...szegény gyerek éhen hal", nehogy éhes legyen. Ő, aki mindig jól evett, nem akar ebédelni, hát ilyen nálunk nem volt. Erre eszembe jut unokatesóm gyermeke, aki egész nap nem eszik semmit (azt mondják viccesen, hogy fényevő), vagy egy másik ismerős, akinek hasonló korú gyermeke sokszor csak du. 4-kor eszik először a reggeli tej után.
Ma én is kiakadtam, mert besokalltam, hogy egész nap csak az evésről szólt. Vagy eszünk, vagy számolok vagy bólust adok....vagy mosogatok. :D

Ja, meg mostanában válogat is és az imádott almára, amit eddig de. és du. is evett pici kora óta, rá sem néz, egyszerűen nem eszi meg. Igazából mondhatni almán élt, ennyire megutálta? :D
Ez egy kicsit bánt, mert darabolt alma mindig volt a táskában, alacsony cukira tökéletes volt, de rájött, almánál finomabb a keksz.
 

umbra08

Aktív tag
Bocs Tubi, még annyi, hogy műtét tapasztalatunk szerencsére még nincsen, de valahol azt olvastam (lehet, valamikor Molli írta), hogy a cukorbetegeket előre veszik műtét alkalmával.
 
Szia Tubi,

Réka ugyan már pumpás, de 1,5 évesen lett cukorbeteg és azóta nem változtattak a napi ch adagján, ami 110 g/nap. Persze ez a pumpával változott, de hozzávetőlegesen maradt. Bár mostanában elég sokszor mondja, hogy kér még enni, úgyhogy most pénteken megyünk kontrollra és megkérdezem a dokinkat, hogy nem kéne-e emelni neki. Szóval az amit Ricsinek kellene megennie, nagyon soknak tűnik, és ennyi idősen Rékát is tömni kellett, mert ő sem volt hajlandó megenni mindent, persze vannak, voltak kedvencek, d e hát azt nem lehet mindig.

A műtéthez meg kitartást! (hál istennek nekünk nincs ilyen tapasztalatunk)

üdv.: Kriszta
 
Sziasztok,

Tudna nekem segíteni valaki abban, hogy mi történik Rékával. Múlt hét közepe óta szinte alig kell inzulint adjunk az étkezésekhez és még így is 3,2 és 5 között mozog a cukra. Többször levettük a bázisát 80%-ra, de még akkor is elég alacsony volt a cukra. Nem értem az egészet és így oviba sem merem elengedni, mert mit mondjak az óvónéniknek, hogy nem tudom mennyi inzulint adjon a tízóraihoz és az ebédhez? Mert most ott tartunk, hogy kicsit többet mérünk neki és étkezések előtt nem kap inzulint, csak utána, ha elkezd felmenni a cukra. Szóval az eddig jól bevált adagok most borultak :( Kezdhetem előről a kísérletezgetést, hogy mihez mennyi inzulin kell, vagy most mi van?

Köszi
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Sziasztok,

Tudna nekem segíteni valaki abban, hogy mi történik Rékával. Múlt hét közepe óta szinte alig kell inzulint adjunk az étkezésekhez és még így is 3,2 és 5 között mozog a cukra. Többször levettük a bázisát 80%-ra, de még akkor is elég alacsony volt a cukra. Nem értem az egészet és így oviba sem merem elengedni, mert mit mondjak az óvónéniknek, hogy nem tudom mennyi inzulint adjon a tízóraihoz és az ebédhez? Mert most ott tartunk, hogy kicsit többet mérünk neki és étkezések előtt nem kap inzulint, csak utána, ha elkezd felmenni a cukra. Szóval az eddig jól bevált adagok most borultak :( Kezdhetem előről a kísérletezgetést, hogy mihez mennyi inzulin kell, vagy most mi van?

Köszi
Melegfront van... vagy csak front van... én is ezzel küzdök. Tanácsot nem tudok adni, gondolom, más anyuka majd fog, csak az ok-keresésben tudok segíteni :D Ezek jönnek-mennek az ilyen időszakok. Máskor meg érthetetlenül magas lesz hetekig az inzulinigény. Nehéz dolgotok van anyukáknak :(
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Tubi, melyik kórházba mentek? Szerintem elég lesz 1 nappal a műtét előtt beszélni az anesztessel, nagyon nem tudsz felkészülni erre, mármint ha megtudod, hgy milyen teendők vannak műtét előtt, nem tudsz előre napokig készülni rá. Enni, inni úgysem lehet, tehát vinni nem kell ilyesmit, az, hogy hogyan állítsatok az inzulinon, az kizárólag az anesztesen múlik (vagy a saját döntéseden ;)). Arról szól a dolog, hogy kell-e bázist adni vagy nem, adnak-e infúziót vagy nem... Ha adnak, akkor még a gyorsból is lehet adni valamennyit, mert a cukros infúzióval az beáll, de ezt megmondják majd. Ahány anesztes, annyiféle, így még talán az sem lesz igazi információ nektek, ha olyan anyukával beszélsz, akinek a ti kórházatokban műtötték a gyerekét, de nem a ti anesztesetekkel. Én 4 műtétet csináltam végig a gyerekekkel 3 különböző kórházban (mind altatásos volt) és valóban, ahány ház-anesztes, annyi szokás. És akkor a gyerekeim még cukrosak sem voltak - ebben gondolom, még eltérőbbek a szokások.
 

tímeácska

Őstag
még egy kérdés: a cukros gyerekeket automatikusan előreveszik a műtéteknél? mert gondolom, az a logikus, ha minnél kevesebb inzulin nélküli idpt hagyunk. szóval jó lenne, ha előrevennék, de elvileg a sterilitási protokol miatt a kukisokat nem veszik előre...

Nem, sajnos a "sterilitási protokoll" miatt senkit sem érdekel, hogy cukros a gyerek, vagy sem! Pl. Mátém esetében volt, hogy csak délután 2-kor került a műtőbe, de már reggel 8-tól arra vártunk, hogy na, mikor kerül sorra...! Addig no kaja, no inni, csak bázisinzulin, infi egészen addig nem ment, amíg a cukra rendben volt, vagy el nem kezdett valamerre megindulni, vagy a műtét előtti kötelező nyugi-kúpig. De általában a nyugi-kúpig nem kellett az infúzió!
Szóval, biztosan nem veszik "csak" a diabossága miatt előrébb Ricsit!
 

tímeácska

Őstag
Sziasztok,

Tudna nekem segíteni valaki abban, hogy mi történik Rékával. Múlt hét közepe óta szinte alig kell inzulint adjunk az étkezésekhez és még így is 3,2 és 5 között mozog a cukra. Többször levettük a bázisát 80%-ra, de még akkor is elég alacsony volt a cukra. Nem értem az egészet és így oviba sem merem elengedni, mert mit mondjak az óvónéniknek, hogy nem tudom mennyi inzulint adjon a tízóraihoz és az ebédhez? Mert most ott tartunk, hogy kicsit többet mérünk neki és étkezések előtt nem kap inzulint, csak utána, ha elkezd felmenni a cukra. Szóval az eddig jól bevált adagok most borultak :( Kezdhetem előről a kísérletezgetést, hogy mihez mennyi inzulin kell, vagy most mi van?

Köszi

Nálunk ugyan ez a helyzet! Máté cukrain látszik leginkább, mert eddig stabilan 4,5 és 6,0 között mozogtak, de most reggelente 3,5 körüli cukikkal kel, volt egy gyönyörű Somogyija is (legalábbis erre gyanakszom), 17,4 mmol/l cukija lett, na, ilyen már évek óta nem fordult elő, és a kajákhoz is sokkal kevesebb inzulin kell neki is. Boginál annyi a változás, hogy neki a Mix30-on nem tudok - nem is akarok - nagyon változtatni, de neki meg most vannak normál tartományban a cukrai! Hajrá frontok! Az egyik gyerekemnek nem jó, a másiknak meg pont ez teszi helyre a cukrát!:laz::o:rolleyes:
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Nem, sajnos a "sterilitási protokoll" miatt senkit sem érdekel, hogy cukros a gyerek, vagy sem! Pl. Mátém esetében volt, hogy csak délután 2-kor került a műtőbe, de már reggel 8-tól arra vártunk, hogy na, mikor kerül sorra...! Addig no kaja, no inni, csak bázisinzulin, infi egészen addig nem ment, amíg a cukra rendben volt, vagy el nem kezdett valamerre megindulni, vagy a műtét előtti kötelező nyugi-kúpig. De általában a nyugi-kúpig nem kellett az infúzió!
Szóval, biztosan nem veszik "csak" a diabossága miatt előrébb Ricsit!
Bocs, hogy ellentmondok :), de pesten sok kórházban van ilyen, hogy előreveszik a cukrosokat. Amikor megvan a műtéti lista, akkor ezt sok helyen figyelembe veszik. Felnőttként már átéltem párszor :) De gyerekeknél is van ilyen, csak adott intézménytől függ (Péterfyben tuti előreveszik).
 

christina

Őstag
és most hogy eszik? hányszor? én úgy látom, Ricsinek bőven elég lenne napi 3-szor, plusz pótvacsi, ha nagyon kell. tudom, hogy eztcsak pumpával lehet, de erre egyelőre nem vagyunk felkészülve...

5-ször (+ ha kell pótvacsi) jó étvággyal. De nem percre pontos időbeosztásban, és nem előre maghatározott pontos mennyiséget. Így sokkal jobb.
 
Oldal tetejére