Cukorbetegség csecsemőkorban??!!

Pannianyu

Új tag
No, itt vagyok. Az inzulintén szoktam változtatni, mert minden kilengés után mégsem hívhatom fel... Nagyon tartottam először, hgoy mit fog szólni rá, hogy egy fél egységgel többet vagy kevesebbet adtam, de nem mondott semmit. Most napok óta reggel 3,5 M3 az adag, délben 0,5 R meg este is 0,5 R. Azt mondta a drnő, hogy rövid hatású esetén nincs pótvacsora, úgyhogy csak akkor kap lefekvés előtt egy kis gyümit, ha vacsora után 1,5 órával 6 alatti cukra van, mert az tuti leesik éjfélre 3 közelébe. De 8-9-es cukorra én már nem is mernék pótvacsit adni még. Tegnap a 13-ra kapott 1 R-t, abból kaja után 6 lett, adtunk egy kis gyümit, az lefekvésre 9,2-t csinált és így is háromnegyed 12-kor 3,8-nál tartottunk.

Ja, még válaszolva 20 CH a déli adag és igazából nem látok benne logikát, hogy mitől esik déli inzulin után és mitől nem. Jobbára bébiételt kap, vegyes zöldfőzelék, paradicsomos tészta valamilyen hússal vagy hallal, Hiip-es meg Univeres, néha Kecskemétis kaják. De adtam már neki palacsintát meg fasírtot sült krumplival vagy karalábé főzeléket, amit én készítettem. De mivel a bébiételek általában nem 20 CH-sok, így szokott kapni utána egy-egy Korpovit kekszet, hogy a 20 meglegyen. Ti miket adtok enni? Én kicsit félek még főzni, mert akkor nem tudom, hogy én számoltam-e el valamit, ha utána nem jó a cukra vagy magától borult esetleg. Meg mivel még csak 6 foga van (most jön a 7-8.), így könnyebben boldogulunk még a pépesebb, apródarabos kajával.

Később próbálok még jönni és vosszaolvasni az elejétől a fórumon.
 

tubi

Aktív tag
No, itt vagyok. Az inzulintén szoktam változtatni, mert minden kilengés után mégsem hívhatom fel... Nagyon tartottam először, hgoy mit fog szólni rá, hogy egy fél egységgel többet vagy kevesebbet adtam, de nem mondott semmit. Most napok óta reggel 3,5 M3 az adag, délben 0,5 R meg este is 0,5 R. Azt mondta a drnő, hogy rövid hatású esetén nincs pótvacsora, úgyhogy csak akkor kap lefekvés előtt egy kis gyümit, ha vacsora után 1,5 órával 6 alatti cukra van, mert az tuti leesik éjfélre 3 közelébe. De 8-9-es cukorra én már nem is mernék pótvacsit adni még. Tegnap a 13-ra kapott 1 R-t, abból kaja után 6 lett, adtunk egy kis gyümit, az lefekvésre 9,2-t csinált és így is háromnegyed 12-kor 3,8-nál tartottunk.

Ja, még válaszolva 20 CH a déli adag és igazából nem látok benne logikát, hogy mitől esik déli inzulin után és mitől nem. Jobbára bébiételt kap, vegyes zöldfőzelék, paradicsomos tészta valamilyen hússal vagy hallal, Hiip-es meg Univeres, néha Kecskemétis kaják. De adtam már neki palacsintát meg fasírtot sült krumplival vagy karalábé főzeléket, amit én készítettem. De mivel a bébiételek általában nem 20 CH-sok, így szokott kapni utána egy-egy Korpovit kekszet, hogy a 20 meglegyen. Ti miket adtok enni? Én kicsit félek még főzni, mert akkor nem tudom, hogy én számoltam-e el valamit, ha utána nem jó a cukra vagy magától borult esetleg. Meg mivel még csak 6 foga van (most jön a 7-8.), így könnyebben boldogulunk még a pépesebb, apródarabos kajával.

Később próbálok még jönni és vosszaolvasni az elejétől a fórumon.

Ezt a bébiételes dolgot teljesen megértem, én is fele részben azt adok Ricsinek, estére szokatm főzni. A számolás néha elég fárasztó :( de amúgy sztem nem számolsz el semmit :)csak melósabb a asaját főzés, főleg, ha külön kell főzni a gyerkőcnek, meg külön Magatoknak.
hát azért én úgy látom, hogy ha lefekvéskor 9,2 és utána leesik, akkor jobb lenne, ha enne valamit Panni pótvacsinak, mert akkor nem esne éjfélre, nem? egy kicsit jobb megoldásnak tűnik, mint a cukros víz... legalább hasznosat kap :) meg a "rövid" hatás az valójában 6 óra, szóval a déli kaja nálam kicsit túl van lőve, hogy biztos ne hípózzon álmában - néha meg is mérem alvás alatt, hogy biztos legyen. így is felmegy néha 9-10-re, de csak rövid időre. az meg nem gond sztem...
 

Pannianyu

Új tag
Hát nem tudom, nekem olyan rossz érzésem van 10 feletti cukrok esetén, de valóban az a tapasztalat, hogyha párszor volt 10 feletti értékünk, akkor nem esett le éjszaka a cukra. Dehát kell legyen valami más megoldás, nem?! A cukros vizet és sem nagyon szeretem, de egyedül at issza meg álmában. Próbáltam tehéntejet, de nem kellett neki. Anyatej meg annyi nincs már és a legutóbbi próbálkozások alkalmával is bealudt folyton a szopiba éjjel és nem is mozdított neki a cukrán sokat. A délelőtti első tízórainál és vacsi után van engedélyezve a szopi. Délelőtt szopik 80-100 gramm körül, este már csak 30 körül. Ha észreveszem, hogy csak wellnesselni akar a cicin, akkor nem hagyom. Lehet, hgoy szigoróság, dehát lassan 14 hónapos és ha őszinte akarok lenni, akkor az esti én már kihagynám.

És milyen kajákat adsz Ricsinek? Jughurtot lehet? A drnőt amikor kérdeztem, akkor azt válaszolt, hogy mi a bajom a kenyérrel?! Hát én szívesen adnék neki kenyéren meg főzeléken, gyümin kívül mást is.
 

tubi

Aktív tag
Hát nem tudom, nekem olyan rossz érzésem van 10 feletti cukrok esetén, de valóban az a tapasztalat, hogyha párszor volt 10 feletti értékünk, akkor nem esett le éjszaka a cukra. Dehát kell legyen valami más megoldás, nem?! A cukros vizet és sem nagyon szeretem, de egyedül at issza meg álmában. Próbáltam tehéntejet, de nem kellett neki. Anyatej meg annyi nincs már és a legutóbbi próbálkozások alkalmával is bealudt folyton a szopiba éjjel és nem is mozdított neki a cukrán sokat. A délelőtti első tízórainál és vacsi után van engedélyezve a szopi. Délelőtt szopik 80-100 gramm körül, este már csak 30 körül. Ha észreveszem, hogy csak wellnesselni akar a cicin, akkor nem hagyom. Lehet, hgoy szigoróság, dehát lassan 14 hónapos és ha őszinte akarok lenni, akkor az esti én már kihagynám.

És milyen kajákat adsz Ricsinek? Jughurtot lehet? A drnőt amikor kérdeztem, akkor azt válaszolt, hogy mi a bajom a kenyérrel?! Hát én szívesen adnék neki kenyéren meg főzeléken, gyümin kívül mást is.

És a tápszer? azt nem is említetted esti megoldásnak, az éjjeli hypo kivédésére... próbáltátok már?
A kenyérrel nekem konkrétan az a bajom, hogy reggel pl 1 óráig tart a reggeli!!! pedig csak 36 g kenyeret kellene leküzdeni, de Ricsi pont olyan, mint én: reggel a felkelés után sokkal később jön meg az étvágya!!! a férjem most kitalálta, hogy gyümölcsös rizs legyen, úgyhogy 2 napja már azt esszük. Nálunk a tízórai, vagy az uzsi a tejtermékes (túró, vagy joghurt)-gyümölcsös. van, hogy mindkettőt adok neki egy nap. a mi dokink letiltott róla az elején, merthogy felviszi a cukrát, de kimértem és nem! nekem sem, a férjemnek sem, szóval úgy tűnik, ez a tejtermékes félelem nem igaz mindenkire! de talán ezért nem akarta a Ti dokitok sem... tejet én sem adnék 3 éves koráig, de a tejtermék sztem jó, mert változatos. és 14 hónaposan sztem már nyugodtan! én igazából a cukros vizet nem értem... persze ha csak azt issza meg, akkor OK! de az is extrém, hogy Ti minden éjjel ezért felkeljetek...
szóval reggelire gyümis rizs, délben és este van zöldséges kaja (krumplival, rizzsel, vagy tésztával, meg persze husival, azt imádja :)), a kisétkezések meg gyümi-tejtermékesek. aránylag sok bulátát, kölesgolyót is eszik, főleg, ha más nem megy :) alma minden nap, de igyekszem az idénygyümölcsöket is megmutatni neki - több-kevesebb sikerrel ;)
 

tubi

Aktív tag
bocsánat, azt nem írtam, hogy vacsira a zöldséges kaja után még kenyeret is eszik. sonkával, sajttal, ubival, vagy paprikával. elvileg a reggeli is ez lenne, de azt már én nem bírom idegileg ;)
 

Pannianyu

Új tag
Az utolsó két napunkat summázva röviden: bevezettük a pótvacsit kaja után. Nem fél egység inzulint adok, hanem egészet, ami mondjuk sajnos eléggé lehúzza/húzná a cukrát, de vacsi után egy órával kap még gyümit+kekszet (keksz helyett gondolkodom valami gabonapépen) és így az elmúlt két éjjel nem esett le a cukra és ma 4,6-tal tegnap 4,1-gyel ébredt. Viszont 4,6-ra kapott 4 M3 inzulint, de így is reggeli után 10,0 lett. Fél 11-kor 6,4 volt, kapott második tízóraira körtét és rá háromnegyed órára, a déli inzulin idején 4,0 volt már csak. Úgyhogy a déli inzulint kihagytam (most erre még hogy adjak egy fél rövidet?!), aztán gyorsan kapott egy Hippes brokkolis krumplit meg betolt hozzá Orsi virslit és kaja után egy órával 9,4. Nem túl nagy ingadozás ez?! Fogalmam nincs mit csináljak. De már az is felmerült bennem, hogy pár nap múlva kellene a penben patront cserélni, lehet, hogy ki is veszem az újakat a hűtőből.
 

nagytniki

Új tag
Sziasztok!

Szeretnék csatakozni hozzátok.

A kislányom most lesz 14 hónapos, 3 hónapja derült ki, hogy cukorbeteg. Azóta próbáljuk tanulni és "szokni" a cukorbetegséget, már amennyire lehet. A sote I-re járunk, a drnő eddig elégedett volt az értékeinkkel, bár én nagyon nehezen viselem a 10 feletti cukrokat, pláne amikor nem értem az okát. Szerencsére 12 fölé eddig csak párszor mentünk, de sajnos szinte minden éjszaka leesik a cukra, amit sikerült eddig jobbára 4 körül elkapnunk és cukros vízzel korrigálni. Humulin M3-at használunk reggel és délben, este Humulin R-t. A délinél sajnos a fél egység sokszor sok, és kaja után leesik tőle, ha meg nem adom be, akkor meg felmegy 10 fölé. Nagyon szívesen veszem a tapasztalatokat, kötleteket, mert próbáltam visszaolvasgatni és láttam, hogy mennyi megközelítésben próbáltok egymásnak segíteni. Nyilván az inzulinunkat a drnő állítja be, de ő egy 12-es cukrot még nem tart vészesnek, de én szeretnék a referenciatartoményokon belül maradni, mert hosszú távon nagyon tartok a késői szövődményektől, hiszen Panni 20-30 év múlva is csak 20-30 éves lesz.

Szia!
Akkor gondolom ugyanaz a doki nénink!!:)
Mi pennel kezdtük tavaly, amikor diagnosztizálták a diabot Janómnál (akkor 18 hós volt). És ugyanilyen felállásban kaptuk az inzulint, mint Ti, és hasonló problémáim is voltak vele. HA beadom sok, ha nem, akkor kevés...
Az éjszakai leesés miatt hívd fel nyugodtan a doktor nénit, gondolom még nagyon nem változtattatok egyedül az előírt adagokon, hátha ő tud javasolni valami csökkentést éjjelre. Ő még friss diabos, én nem mondanám meg, hogy mennyit kapjon...:)
Mi azóta áttértünk a pumpára, és így azért könnyebb az élet, de penesként sem lehetetlen. Pumpánál finomabban lehet adagolni (másfajta inzulin, mint pennél..).
 

tímeácska

Őstag
Jughurtot lehet? A drnőt amikor kérdeztem, akkor azt válaszolt, hogy mi a bajom a kenyérrel?! Hát én szívesen adnék neki kenyéren meg főzeléken, gyümin kívül mást is.

Szia! Mátém a kefirt imádta picinek! "Ha már semmi más nem kell", akkor bevetettem a kefirt, amit nagy odaadással megevett! Volt, amikor beleaprítottam a kenyeret, vagy hagytam, hogy had tunkolgassa Ő (aztán utána nagymosás, a gyereket is és a ruháit is :))! Persze, más tejterméket is kapott ilyen piciként, nem reagált rá brutális vércukor emelkedéssel Máté sem, ahogy Tubiénkál sem gond a tejtermék! Most már (7 éves) a joghurt nem csúszik annyira, inkább a tejföl :))), és még mindig nagy favorit a kefir! :D
Tehát, véleményem szerint nyugodtan megpróbálhatjátok Ti is a joghurtot!
 

Pannianyu

Új tag
Köszi a választ!

Felhívtam, amikor volt két napunk, hogy egymás után éjjel 2x is leesett, azt mondta, hogy ő nem csinálna semmit, ne aggódjak. Nálunk még lehet a reggeli érték, 3,5 és 3,8. Ez ok, de nálunk éjjel fél 12-kor volt már annyi. Szóval remélem, hogy most a pótvacsi dologgal ez megoldódik. Tegnap sajnos kicsit túllőttem és 9,5-tel feküdt le és 7,4-gyel ébredt. De nem esett le a cukra, ami számomra azért megnyugtató.

Miért tértetek át a pumpára? A rossz értékek miatt vagy praktikumból? Mióta van pumpátok? Mennyit kellett kórházban lenni, hogy beállítsák? Sikerült rögtön megtanulni mindent?
 

nagytniki

Új tag
Köszi a választ!

Felhívtam, amikor volt két napunk, hogy egymás után éjjel 2x is leesett, azt mondta, hogy ő nem csinálna semmit, ne aggódjak. Nálunk még lehet a reggeli érték, 3,5 és 3,8. Ez ok, de nálunk éjjel fél 12-kor volt már annyi. Szóval remélem, hogy most a pótvacsi dologgal ez megoldódik. Tegnap sajnos kicsit túllőttem és 9,5-tel feküdt le és 7,4-gyel ébredt. De nem esett le a cukra, ami számomra azért megnyugtató.

Miért tértetek át a pumpára? A rossz értékek miatt vagy praktikumból? Mióta van pumpátok? Mennyit kellett kórházban lenni, hogy beállítsák? Sikerült rögtön megtanulni mindent?

Szerintem annyira nem durva pennél a 9,5-ös este és 7,4-es kelés. Tudom, hogy szeretnéd normál tartományban tartani, de egy ilyen kicsinél ez nem fog 100%-osan menni. A kicsiknél félnek a dokik a hypótól, így inkább magasabban szeretik tartani. Nálunk az volt a cél a doki néni szerint, hogy 4 fölött és 9-10 alatt tartsuk Janót. A pumpánál már a normál tartomány az elvárás.
Hogy miért tértünk át? Hát főleg praktikumból. Mikor Janóról kiderült, hogy diabos, én már 7 hónapos kismama voltam a kistesóval. Nem bírtuk a reggel 6-os kelést, etetést, penezést, épp annyit egyen amit kell, stb...mindent óramű pontossággal...Kicsit egyszerűbb életet akartam Janónak is, magunknak is. 3 napot voltunk bent a beállítás miatt, de persze ennyi idő alatt nem lehet beállítani, max. kb-ra, azon még sokat kellett finomítani, alakítani!:) A 'sikerült rögtön megtanulni mindent' kérdésedre ez a válaszom: nem. De 1 hónap után azért már nyugodtabbak voltunk, boldogultunk vele.:) A szereléket lecseréltük, a teljes készletet, mert az a fajta nekünk nem jött be. Az újjal sokkal jobb!:) A doki nénink pumpa-párti, szóval annak biztosan nem lesz akadálya, hogy áttérjetek hamarosan pumpára, ha akartok. Azért gondolom egy ideig még penen tart, de kérdezősködj utána nála, mit gondol. Nekünk merőben más lett tőle az életünk!:) Valaki mondta itt nekem egyszer, mikor hezitáltam, hogy legyen pumpánk, vagy ne, hogy "ez a betegség pumpával már nem AZ a betegség".
 

Pannianyu

Új tag
Köszi a gyors választ! :)

Hát igen! Nekünk a reggeli cukor nem nagyon szokott 6 felett lenni, azért nyugtalanít ez a 7,5.

És a drnő mikor bekerültünk és másnap áthívott az ambulanciára, akkor már rögtön a pumpát mondta, aztán az első rendes kontorollon már nem beszélt róla. Pedig mi arra készültünk, hogy akkor arról (is) lesz szó. Jövő héten úgyis megyünk kontrollra és megbeszéljük.

Azért 7 hónapos terhesen nem lehetett könnyű!!! Én nagyon szerettem volna még egy babát, de most Panni betegsége miatt nem merném vállalni...
 

Pannianyu

Új tag
Sziasztok!

Voltunk ma kontrollon. Hba1c-nk 6,75 lett. A drnő nagyon meg volt elégedve. Kérdeztem a pumpát is, azt mondta, hogy ő pumpa párti, de ennél az értéknél nem ad. Ha romlanának az értékeink, akkor majd beszélünk róla. Röviden csak ennyi, majd jövök még.
 

Pannianyu

Új tag
Ha valaki erre járna és segíteni tudna.... A pótvacsora megoldja (úgy tűnik) az éjszakai cukor eséseket DE ha 8-9-es értéknél fél rövid hatásút adok, akkor nem megy le annyira a vacsi után, hogy a pótvacsi beleférjen. Ha egy egész hatású rövidet adok, akkor nagyon leviszi. Ma pl 10,6-ról 3,7-re. Tud valaki okosat?
 

tímeácska

Őstag
Ha valaki erre járna és segíteni tudna.... A pótvacsora megoldja (úgy tűnik) az éjszakai cukor eséseket DE ha 8-9-es értéknél fél rövid hatásút adok, akkor nem megy le annyira a vacsi után, hogy a pótvacsi beleférjen. Ha egy egész hatású rövidet adok, akkor nagyon leviszi. Ma pl 10,6-ról 3,7-re. Tud valaki okosat?

Esetleg felet adni és picit többet várni?

Ugyan ezt csináltam én is annak idején Mátémmal, míg penes volt, amit Poe is javasolt! Én is azt javaslom, hogy az inzulin beadása után kicsit többet várjatok, így lehet, hogy annyira le tudja vinni a cukit, hogy a pótvacsi is beleférjen!
Kíváncsian várom, hogy alakul a cuki!
 

tubi

Aktív tag
jól értem, hogy most a vacsi előtti cukorról, a vacsihoz adott rövidhatásúról és a vacsi utáni cukorról beszélünk?
kimérted, mennyire viszi fel a pótvacsi mondjuk 3,7-ről? nálunk az van, hogy mivel a normál mennyiségű pótvacsi kb 6 egységgel viszi fel (tudom, sok, de ez van, Ricsi nem tud elaludni tápszer nélkül, bár a dokinő szerint minek a tápszer, szerintem hasznos, mert szeretnénk, ha jobban fejlődne), ezért nem érzem rossznak a 3-4 közötti cukrokat pótvacsi előtt. Amúgy is gyors a tápszer, tehát csak rövid időre viszi fel, utána visszaáll. ha magasabb a pótvacsi előtt a cukra, akkor kevesebb tápit adok neki. én annak a híve vagyok, hogy ha nem hypo-közeli a cukor, akkor inkább alacsonyabb legyen, főleg, ha utána eszik is.
egyébként az lenne a jobb megoldás, ha nem lenne vacsi előtt 10,6 a cukra a manónak (tudom, hogy ezt nehéz mindig megvalósítani), akkor normál cukorértékről indulnátok és elég lenne a kevesebb rövidhatású is. ha meg véletlen beesik egy ilyen 10-es, akkor sztem mehet az 1 egység, picit több vacsival. vagy fél picit kevesebb vacsival :) amelyik jobban passzol a manóhoz, ezt Te tudod, hogy tud-e többet enni, illetve kielégíti-e a kevesebb vacsi :) akkor majd nem esik 3,7-re pótvacsi előtt. de mondom, sztem a 4 körüli cukor kaja előtt egyáltalán nem gáz. persze hosszabb ideig ne álljon fent, nehogy leessen, de az esti menetrend gondolom, Nálatok is elég kontrollált, vagyis biztosan megeszi a pótvacsit és nem eshet le.
bocs, ha valamit félreértettem ;)
 

Pannianyu

Új tag
Nagyon köszönöm mindenkinek a gyors választ!!! A vacsi előtti 10 fölötti cukor nem rendszeres - szerencsére. A fél elég volna, ha nem lenne szükség a pótvacsira, mert a féllel a 8 körüli értéket vacsi után megtartja. Esetleg megpróbálok tényleg mondjuk 45 perc helyett 55-öt várni... Vagy ha egy egységet adok, akkor a 20 g szénhidrátot kajában odaadni és a szopit nem beleszámolni. Ha lesz valami eredményem megírom. Valszeg az 1 egység tegnap valóban sok volt, mert éjjel fél 12-kor 3,9-es cukra volt, adtam neki cukros vizet rá, majd fél 3-kor megint 3,7, újból cukros víz és reggel 3,9-cel kelt. Mondjuk azért nem paráztam nagyon rajta, mert a mérőnk a kórházihoz képes 1 egésszel alámér, de azt mondták, hogy ezek után is a saját méréshez igazítsak mindent, mert az övüké sem biztos, hogy pontos.
 
Oldal tetejére